ID Strijd om Nederlands luchtruim in beslissend stadium Vfuchtieiding Schiphol blijft nog op sterkte Situatie op de baggermarkt is bedonderd' m 'Draaiboek nodig voor entree Nederland op Europese markt concord ia begrijpt precies wat u bedoelt Cao nu rond bijMacintosh Verkeersleiders: vertrek naar Eurocontrol funest voor Schiphol ZATERDAG 19 MAART 1988 Jiii 'ii "i""~V Ji'iii i."V.hiiiri ÉT3. PAGINA 7 SCHIPHOL (ANP) - Wanneer besloten zou worden de af handeling van het luchtverkeer boven de zes kilometer over te dragen aan het Eurocontrol Centrum in Maastricht, zal dat de komende drie jaar zeker geen consequenties hebben voor het personeel van de luchtverkeersbeveili ging (LVB) op Schiphol dat niet met de directe luchtver keersbeveiliging belast is. Hyn A ibU i ;s VI \iY V 5 Deze toezegging heeft de directeur van deze dienst, dr. ir. Tienstra, gis termiddag tegenover zijn mede werkers gedaan. Deze waren mas saal naar de voorlichtingsbijeen komst gekomen, waardoor het luchtverkeer op Schiphol weer ver tragingen opliep van een half tot anderhalf uur. Na afloop van de veertig minuten durende bijeen komst werd de situatie weer snel normaal. Bij de LVB op Schiphol werken in totaal ongeveer 750 mensen. 450 daarvan zijn niet direct bij de ver- keersbeveiliging betrokken. Vol gens een woordvoerder, die dit na afloop van de besloten vergadering meedeelde, was het juist die cate gorie van medewerkers bij wie gro te ongerustheid over hun toekomst bleek te bestaan. Op de vraag wat er zou gebeuren als de totale luchtverkeersleidings- taken met uitzondering van het na- deringsverkeer zouden overgaan naar het centrum Maastricht zei Tienstra „dan wel vijfjaar verder te zijn". Dan zouden volgens hem tweehonderd arbeidsplaatsen van ondersteunende diensten in gevaar komen. Voor verkeersleiders is er vol gens de LVB-directeur altijd wel een plaats, hetzij in Maastricht, het zij op Schiphol voor de daar over blijvende taken. Gisteren werd, aldus Tienstra, in Brussel op het hoofdkantoor van Eurocontrol gesproken tussen ope- rationeel-technische deskundigen van de Eurocontrol organisatie en van de Rijksluchtvaartdienst over de personele gevolgen van het rap port Flintje. Er bestaan meningsverschillen over het aantal verkeersleiders dat voor een dergelijke overdracht no dig zal zijn, zowel voor Maastricht als voor Schiphol. Flintje stelde dat een overdracht boven de zes kilo meter 27 extra verkeersleiders in Maastricht nodig zullen zijn. Deze zouden dan van Schiphol kunnen komen. De LVB vindt dit aantal te hoog. Eurocontrol is het niet eens met het aantal van veertig algeme ne verkeersleiders dat de LVB op Schiphol na die overdracht denkt nodig te hebben. Dit aantal vindt Eurocontrol te hoog. De ambtenarenbonden die de belangen van het niet bij de directe verkeersleiding betrokken LVB- personeel vertegenwoordigen heb ben zich altijd fel tegen overdracht van taken aan Maastricht verzet. Ook donderdagmorgen had LVB-directeur Tienstra al een ver gadering voor het personeel be legd. Dit om de onrust die er be stond te trachten weg te nemen. De vergadering van gisteren was vol gens hem nodig omdat toen nie' al het personeel in de gelegenheid was de vergadering bij te wonen. VK0OH 4. DU CK.S MAN N vwm&fMfsmfiii Iki-w f'/ïa itmm W34 Scheidende Boskalis-topman Van Hemert: VROOivmoRe» SMANN Een compositie van het VenD-vig- net door de jaren heen. Het 'gezicht' van Vroom en Dreesmann zal bin nenkort veranderen, want het con cern moderniseert zijn 'gezicht' per 21 maart. Op de eerste lentedag hijst het bedrijf een nieuwe onder- nemingsvlag in geel, grijs en wit. Met de invoering van het nieuwe uiterlijk zijn ondermeer 38 miljoen plastic tasjes, een miljoen bonbon zakjes, drie miljoen puntzakjes voor drop, vijf miljoen vleeswaren- zakjes, drie miljoen suikerzakjes en 1800 vlaggen gemoeid. (Foto and. PAPENDRECHT (ANP) - „Bedon derd". Met deze krasse term illu streert topman ing. J. Kraaijeveld van Hemert (60) van het afgeslank te Boskalis-concern de situatie op de Nederlandse baggermarkt. „Al jaren wordt er gepraat over een broodnodige sanering van de be drijfstak, maar niemand durft het voortouw te nemen. De overcapa citeit bedraagt zeker 30 procent, waardoor de slechte prijzen wor den veroorzaakt", aldus Van He mert die in het voorjaar de leiding uit handen geeft van zijn bedrijf dat zich sinds enige jaren volledig heeft teruggetrokken op de bagger markt Volgens Van Hemert, die dertig jaar op die markt heeft gewerkt, is een oplossing van de problemen al leen mogelijk als zich ergens een katalysator aandient: „Niemand is op dit moment in staat een sane ring af te dwingen en je komt dan in een proces terecht waarbij indi viduele belangen het altijd nog winnen van het collectief belang. Iedereen kent het probleem". Van Hemert meent dat de be drijfstak na de gouden jaren best Midden- en kleinbedrijf slecht op cle hoogte van eenwording VEVEY (RTR/DPA) - De Itali aanse zakenman Carlo de Bene- detti verkoopt zijn pastabedrijf Buitoni aan Nestlé, zo heeft het Zwitserse levensmiddelencon cern bekendgemaakt. Met de acquisitie is een bedrag van 1,6 biljoen' lire (2,43 miljard gul den) gemoeid. De Benedetti kocht de Buitoni-groep in 1985 voor 160 miljard lire van het Franse concern BSN. De transactie lijkt verband te houden met De Benedetti's on vermoeibare jacht op de Belgi- Nestlé koopt Buitoni van De Benedetti sche houdstermaatschappij Generale Maatschappij. Eerder deze maand verscheen Nestlé ten tonele als een van de bond genoten van de Italiaan in diens strijd om de macht over de Ge nerale. Het Zwitserse concern, dat de nettowinst vorig jaar met 2,1 procent zag stijgen tot 2,48 miljard gulden) heeft een be lang van vier procent in de door De Benedetti gevormde houd stermaatschappij „Europe 1992", die volgens eigen zeggen 47 procent van de aandelen in de Generale bezit. Buitoni heeft een jaaromzet van omgerekend bijna 3,5 mil jard gulden en een personeels sterkte van circa 8.000 mensen. AMSTERDAM (GPD) - Neder land moet een „spoorboekje" op stellen voor zijn entree op de Eu ropese binnenmarkt die in 1992 een feit moet worden. Dit bepleitte drs. A. A. Soetekouw, lid van de raad van bestuur van de NMB gis teren. „De krachten moeten wor den gebundeld en achterstanden moeten worden opgeruimd, willen we niet achter raken", aldus Soete kouw. EG-commissaris Abel Matu- tes, die tijdens de NMB-bijeen- komst sprak, vindt dat Nederland er niet zo slecht voorstaat. De NMB tvil dat een speciale commissie van „wijze mensen" uit overheid, bedrijfsleven, weten- Netherlines staakt lijndiensten op Groningen SCHIPHOL (ANP) - De regionale luchtvaartmaatschappij Netherli nes heeft besloten met ingang van 27 maart de lijndiensten Amster dam - Groningen te staken. Door dit besluit van Netherlines zal de Groningse luchthaven bij Eelde vanaf die datum verstoken zijn van geregelde luchtverbindingen. "Het tegenvalende financiële resultaat", is de reden voor het stopzetten van de diensten, waarmee in 1985 werd begonnen. Economie kort Infotheek De nettowinst van het computer bedrijf Infotheek Groep in Leiden is vorig jaar 43 procent gestegen, van f 3,6 miljoen tot f 5,1 miljoen. De winst per aandeel ging van f 0,71 naar f 1,02. In de omzet zat een toeneming van 53 procent; de ver kopen kwamen van f 65,4 miljoen in 1986 op f 100 miljoen in 1987. De onderneming voorziet voor het lo pende boekjaar een voortzetting van de sterke groei. In de loop van dit jaar wil Infotheek notering aan vragen op de officiële markt van de Amsterdamse effectenbeurs. De stukken worden nu genoteerd aan de parallelmarkt. Elsevier Bij het uitgeversconcern Else vier is de nettowinst vorig jaar met een derde gestegen en wordt het di vidend verhoogd. De onderneming deelde gisteren mee dat de netto winst over 1987 is uitgekomen op f 163,2 miljoen overeenkomende met f 3,05 per aandeel vergeleken met f 122,6 miljoen of f2,51 per aan deel over 1986. Aan de 20 april te houden vergadering van aandeel houders wordt voorgesteld het di vidend te verhogen van f 0,80 tot f 1,15 in contanten per aandeel van f 1 nominaal. Werkloosheid De werkloosheid in de Europese Gemeenschap is in januari geste gen met 2,6 procent, zo is in Brussel door de Europese Commissie be kendgemaakt. Dat betekent dat het aantal werklozen in de eerste maand van het nieuwe jaar met 421.000 is gestegen. 16,7 miljoen mensen in de twaalf EG-landen hebben geen baan. Vooral in de Duitse Bondsrepu bliek 210.000) en in Italië (84.000) is in januari het aantal werklozen fors omhoog gega,an. Volgens de Europese cijfers lag het aantal werklozen in Nederland eind janu ari op 700.300 van wie 443.900 man nen en 256.400 vrouwen. De werk loosheid in ons land is in januari ADVERTENTIE iiPl£ HyF0rfH£®CKSR*ARTMÉ I MMNP H££L WAT Fi.OR,!JN£N... Al»S U e&bZUFT WAT IK.££PO£U Inderdaad: met zo'n slimme Concordia hypotheek zijn uw netto maandlasten lager. Bel daarom nu met de Concordia adviseur bij u in de buurt of met de hypotheekafdeling van Concordia in Utrecht 030 - 330 506 voor méér informatie over die voor delige hypotheek, die precies past bij uw financiële situatie. verzekeringen M"iml mtM schap en cultuur, een draaiboek voor het Nederlands optreden op de EG-markt maakt. „Nederland heeft grote achterstanden wat be treft het wegennet en de datacom municatie. Als die niet snel worden weggewerkt raken we onze leiden de rol op distributiegebied binnen tien jaar kwijt", zei Soetekouw. Hij oefende ook kritiek uit op het sociale beleid in ons land. Het ver schil tussen netto- en brutolonen is te hoog in vergelijking met andere EG-landen. Op de interne markt zullen goed opgeleide mensen kun nen kiezen voor een baan in een land waar de lastendruk lager is, het perspectief beter en het woon- en leefklimaat aangenamer. Soete kouw voorziet een trek naar de Al penlanden. Ook het onderwijs sluit niet aan op de behoeften van de toekomst. Om de Europese markt is zeker ta lenkennis nodig. De bezuinigingen in het wetenschappelijk onderwijs verslechteren steeds meer het ves tigingsklimaat voor hoogwaardige technologische bedrijven, meent Soetekouw. Alpen Bij de NMB denkt men dat be drijven die niet aan een bepaald land of gebied zijn gebonden steeds meer zullen kiezen voor een vestingsplaats uit Europese optiek. Vóór het eind van deze eeuw zal het economisch zwaartepunt naar het gebied rond de Alpen zijn verlegd, zo wordt gevreesd. Wel zal er plaats zijn voor enkele belangrijke sub centra. Alleen gebieden die tijdig inspelen, maken kans op een goede positie. Volgens Soetekouw wordt in het beleid van de Nederlandse overheid te weinig aandacht be steed aan het scheppen van voor waarden waardoor de kansen kun nen worden uitgebreid en geopti maliseerd. Soetekouw is het eens met Abel Matutes, Europees voor (onder meer) het midden- en kleinbedrijf. Deze zei dat het bij de Europese eenwording gaat om een strijd waarbij aller toekomst op het spel staat. De Europese Commissie wil een zodanig ondernemerskli maat scheppen dat Europa zijn vooraanstaande plaats in de vol gende eeuw kan handhaven. Het voltooien van de interne markt en de versnelde ontwikke ling van achtergebleven gebieden zijn volgens de Matutes uitdagin gen voor het bedrijfsleven. Vanuit Brussel wil men een beleid voor het midden- en kleinbedrijf voe ren, waardoor de voordelen van de ene markt volledig kunnen worden benut. In hef élgemeen moet door Europese regelgeving de lasten druk voor het bedrijfsleven wor den beperkt. Onderzoek Inmiddels concludeert de NMB uit een onderzoek dat het midden- en kleinbedrijf nog lang niet ge reed is voor Europa. Ruim drie kwart van de ondernemers kent de plannen voor de eenwording niet. Van actief onderzoek naar de mo gelijke gevolgen daarvan voor de eigen onderneming is nog geen sprake. Het onderzoek is gehouden bij 500 bedrijven met minder dan 100 werknemers in industrie, groothandel en internationaal transport. Ongeveer 60 procent van de be drijven heeft er weinig vertrouwen in dat de eenwording van Europa ook daadwerkelijk rond 1992 kan worden gerealiseerd. Het MKB dreigt kansen te missen in Europa, concludeert Soetekouw. Matutes stelde echter dat Neder land er zeker niet het slechtst voor staat van de twaalf EG-staten. Het heeft een sterke economie en een grote betrokkenheid bij Europa, maar bij de ondernemers moet het besef van de eenwording nu gaan doordringen. geleerd heeft zich op de situatie van nu in te stellen. „Er wordt effi ciënter en concurrerender ge werkt. De beschikbare hoeveel heid werk op de wereldmarkt is al tijd nog f2 miljard. Maar als de prij zen 10 procent te laag zijn, zit je al aan f200 miljoen die op straat blijft liggen". Zonder hoop is het Boskalis-be stuur evenwel niet. Onlangs kon Boskalis een omvangrijk bagger- project in Argentinië in de wacht slepen waarmee f 140 miljoen is ge moeid. Boskalis is hierbij onder aannemer. Het project wordt uitge voerd door de Russische staats- maatschappij Technostroy Export en met het totale project is zo'n f 600 miljoen gemoeid. Op de vraag of het Van Hemert niet wat heeft gedaan aan de kant te zijn gezet bij de aanleg van de Kanaaltunnel reageert hij scherp: „Dat was een politiek besluit van Mitterand en Thatcher en beteken de een harde klap voor ons. Het project is opgezet door een consor tium waarvan wij in eerste aanleg deel uitmaakten. We hebben er veel geld en kennis in gestopt en er is geen werk voor ons uit gekomen, al hebben we wel enige schadever goeding gehad". Het Boskalis-bestuur kijkt ook liever niet terug naar de moeilijk heden in Argentinië, waardoor de maatschappij enkele jaren geleden aan de rand van de afgrond balan ceerde. En niet alleen door pech. Van Hemert: „De Falkland-oorlog was pech. De fout die wij gemaakt hebben, was dat toen het grote pijpleidingproject bijna klaar was en noodzakelijk moest worden uit gebreid, we dit met eigen vermo gen hebben gefinancierd". Boskalis zag zich genoodzaakt haar ziel en zaligheid aan de ban ken te verkopen. Dat is er de oor zaak van dat rond 75 procent van het aandelenkapitaal bij de banken berust. Medio vorig jaar was de net toschuld aan de banken nog f 37 miljoen, per eind 1987 bedroeg die f 13 miljoen. Volgens bestuurslid Van Gelder draait Boskalis op het ogenblik volgens verwachting: „Relatief kunnen we onze positie goed handhaven". Dat wil ook Van Hemert na zijn afscheid. „Ik blijf nog zeker tien jaar werken". Dat zal hem niet zo moeilijk vallen. Hij zal vrijwel ze ker tot commissaris van Boskalis worden benoemd en is al voorzitter van de Kamer van Koophandel in Zuid-Holland-Zuid. UTRECHT (ANP) - De cao-onder handelingen bij het Macintosh- concern (onder andere Kwantum Hallen, textielbedrijven) zijn als nog afgerond. Eerder liepen de on derhandelingen vast doordat het bedrijf niets wilde weten van een structurele loonsverhoging, terwijl de bonden vasthielden aan een cao voor het hele concern. Mede onder druk van dreigende acties werd een compromis bereikt dat ondermeer voorziet in salaris verhogingen variërend van twee keer een half procent (.januari '89 en januari '90) bij de winkelketen Superconfex, tot 1,2 procent in juli '88 en nog eens 1 procent in april '89 bij Macintosh Sport. Macintosh heeft in Nederland circa 2.500 werknemers. SCHIPHOL De strijd tussen Eu rocontrol (Beek) en de luchtver keersleiders op Schiphol om de controle van het Nederlandse luchtruim verkeert in een beslis send stadium. De verwachting is dat minister Smit-Kroes de Kamer voor 12 april een voorstel zal doen over een nieuwe verdeling van ta ken tussen Eurocontrol en de ver keersleiders van de Rijkslucht vaartdienst op Schiphol. Iedereen rekent op een verdere overdracht van taken van Schiphol naar Beek zal inhouden. door Bill Meyer Van de week werd met een werk onderbreking op Schiphol het zo veelste hoofdstuk toegevoegd aan het conflict over de verkeerslei ding in het Nederlandse luchtruim. Verkeersleiders van de algemene verkeersleiding op Schiphol en die van Eurocontrol verkeren al jaren in grote onzekerheid over hun toe komst. Er ligt nu een voorstel van Eurocontrol op tafel dat voor beide zeer grote gevolgen kan hebben. Het conflict speelt al jaren. Euro control is in het begin van de jaren zestig ontstaan in een opwelling van Europese samenwerking. Zou het niet mooi zijn om vanuit een centraal punt in West-Europa verkeer te regelen, zo redeneerden de voorstanders van een Verenigd Europa. Engeland en Frankrijk wilden uit militaire overwegingen de controle over een deel van hun luchtruim niet uit handen geven en haakten af. Over bleven Neder land, België, Luxemburg en Noord-Duitsland. De kwestie is nu weer actueel ge worden omdat de computers van de algemene verkeersleiding op Schiphol aan vernieuwing toe zijn. De grenzen aan de capaciteit van het systeem (Sarp II) zijn echter be reikt. Volgens de verkeersleiders op Schiphol moet er op zo'n kort mogelijk termijn voor minstens 70 miljoen gulden geïnvesteerd wor den in modernere computers met een grotere capaciteit. De verkeersleiders voelen zich gesterkt door het rapport-Bie- mond. Biemond, havenmeester van de Luchthaven Schiphol, heeft de minister desgevraagd advies uitgebracht over het dilemma van de luchtverkeersleiding. Hij komt in een onderzoek tot de conclusie dat ook op lange termijn de verhui zing van Schiphol naar Beek niet wenselijk is. Biemond voelt meer voor een sa menvoeging van de afzonderlijke centra (Schiphol, Bremen, Düs- seldorf en Brussel). Dat betekent dan zo veel als de computers v pelen zodat snelle communicatie mogelijk wordt. De vijf betrokken centra dienen als één systeem op de gebruiker over te komen. De Tweede Kamer en de ver keersleiders van Eurocontrol ver werpen echter de conclusies van het rapport Biemond. De verkeers leiders aangesloten bij de Europe se Unie van Beambten stellen het werk sneller, beter en goedkoper dan Schiphol te kunnen. Zij opte ren nog altijd voor overheveling van meer taken naar Beek. Smit- Kroes vroeg de hoogste baas van Eurocontrol die stelling te onder bouwen. Dat deed hij en het is ook dit voorstel waar nu over gespro ken wordt en dat voor de verkeers leiders aanleiding was het werk voor twee uur neer te leggen. Het voorstel van Frentj ziet er als volgt uit: Vanaf 1990 zal al het ver keer boven de 6000 meter in Beek worden geregeld. Daarvoor hoeft Eurocontrol niet al te veel te inves teren. Wel heeft hij voor de uitvoe ring van zijn plan 27 tot 29 ver keersleiders van Schiphol nodig. De luchtverkeersleiding op Schip hol zou zich moeten beperken tot de afhandeling van alle inkomende en uitgaande vluchten. De verkeersleiders op Schiphol plaatsen kanttekeningen bij die conclusies. Een beperking van hun De luchtverkeersleiding op Schiphol werkt met verouderde apparatuur. De Tweede Kamer buigt zich volgende maand over de vraag of werk zaamheden moeten worden overgeheveld naar Eurocobtrol in Limburg. (foto ANP) vergt volgens hen nog steeds inves teringen in nieuwe computers. Bo vendien zou Schiphol met het ver trek van verkeersleiders naar Beek in totaal 33 luchtverkeersleiders te kort komen om het werk te verrich ten. Frentj vergeet volgens de ver keersleiders te vertellen dat Neder land in het compromisvoorstel jaarlijks 18 miljoen meer in de pot ten. De verdeelsleutel van de ex ploitatiekosten is namelijk gekop peld aan het aantal verkeersleiders dat iedere land levert. Dat betekent dat uiteindelijk de passagiers die extra kosten in de ticktet-prijs zul len terugvinden. En daar zijn Schiphol en de Nederlandse lucht vaartmaatschappijen niet bij ge baat, zo stellen zij. Het voorstel van Frentj is ook gen de verkeersleiders. Veel vlieg verkeer boven Nederland heeft Schiphol als bestemming. Een splitsing van de luchtverkeerslei ding op 6000 meter betekent dat dit luchtverkeer alleen op een iets la ter tijdstip onder regie van Schip hol komt te vallen. De luchtverkeersleiders op Schiphol zijn boos dat de Kamer de overdracht van verantwoordelijk heden naar Eurocontrol koste wat kost wil doordrukken. Het argu ment hiervoor is volgens hen op politieke en niet op luchtvaartkun dige argumenten gebaseerd. Zij re deneren als volgt: in het huidige politieke klimaat kan geen enkele grote partij zich permitteren onaar dig te zijn tegen Limburg. De tradi tionele aanhang van het CDA kalft daar af en er zijn stemmen te win nen en dat weet het CDA ook. De verkeersleiders op Schiphol vinden het onverteerbaar dat de luchtverkeersbeveiliging boven Nederland wordt ingegeven door niet ter zake doende politieke argu menten. Volgens hen beperken de kamerleden zich echter tot het on derschrijven van de conclusies van het rapport Biemond. Onderne men KLM en Schiphol geen ge richte actie om de Kamer en de mi nister voor 12 april op andere ge dachten te brengen dan vrezen de verkeersleiders dat een overdracht taken naar Beek onvermijde-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7