Toch weer onderzoek paspoorten De Vries moet kleur bekennen De ambtenaar is mens geworden Kopers hebben soit Onderzoek: gewonden vaak onder invloed soms zelf óók iets te verkopen. Niet altijd is een toe komstige huiseigenaar tot dan toe huurder geweest. Re gelmatig is een koper tevens verkoper. En andersom. Je kunt dan natuurlijk zelf in die enorma aan- en verkoop- materie duiken. Met het gevaar, essentiële zaken over het hoofd te zien. Eigen Haard ziet daarentegen niets over het hoofd. Kijkt zelfs veel verder dan u denkt. Steun voor De Vries in kritiek op kabinet ZATERDAG 19 MAART 1988 Mogelijk uitstel invoeringsdatum DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) en de Koninklijke Mare chaussee gevraagd te onderzoeken hoeveel risico op ont maskering vervalsers van het nieuwe Nederlandse pas poort lopen. Premier Lubbers heeft dat gisteren na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. WILLEMSTAD (GPD) De bevol- king van de Nederlandse Antillen wil in overgrote meerderheid bij Nederland blijven horen. Een der de deel van de mensen stelt zelfs dat zijn eiland een provincie moet worden van Nederland. Dit zijn de resultaten van een enquête onder 750 mensen door de universiteit van de Nederlandse Antillen (UNA) in opdracht van de vakbon den op Curacao. Het is de eerste keer dat de bevol king zijn mening is gevraagd over de staatkundige toekomst. Sinds Aruba twee jaar geleden een 'status aparte' kreeg, los van Curacao, is Meeste Antillianeii willen bij Nederland blijven tussen de overige vijf Antilliaanse eilanden het evenwicht verstoord. Vooral op de kleinere eilanden wordt de machtige positie van Cu racao gevreesd, nu Aruba geen te genwicht meer geeft. Zo heeft de politieke leider Clau de Wathey van het toeristeneiland St. Maarten aangekondigd dat hij met de Nederlandse regering wil praten over andere verhoudingen. Het is daarbij onduidelijk of de po litici van St. Maarten nu algehele onafhankelijkheid wensen, zoals Wathey in eerste instantie aankon digde, of een aparte status, zoals la ter in een motie van de Eilandsraad werd verwoord. Wilt u de staatkundige band van uw eiland met Nederland behou den? Een positief antwoord kwam van Curacao 96 prtocent, St. Maar ten 98 procent, Bonaire 98 procent, St. Eustatius 100 procent en Saba 100 procent. Hij zei verder dat het inschakelen van beide diensten gevolgen kan hebben voor de datum van invoe ring van het nieuwe paspoort. Oor spronkelijk was daarvoor de da tum van 1 januari genoemd. Later moest dit tijdstip worden verscho ven naar 1 april. Het bedrijf dat de pas moet gaan maken, KEP, overlegt 'momenteel met TNO over verbeteringen aan het paspoort. TNO kwam eerder deze week, tot ongenoegen en ver bazing van KEP, tot de conclusie dat de nieuwe pas niet voor de volle honderd procent bestand is tegen fraude en vervalsing. Maar volgens Lubbers heeft het TNO een versie van de pas onderzocht die inmid dels alweer verouderd was. Crisis in Haags gemeentebestuur DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Havermans van Den Haag heeft zijn winstersportvakantie gisteren onderbroken voor spoedoverleg met de Haagse wethouders. Er zijn volgens een woordvoerder van de gemeente binnen het college ern stige problemen gerezen over de opstelling van de voorjaarsnota. Met name de hoogte van het ge meentelijke begrotingstekort is een strijdpunt. Volgens de woord voerder vindt wethouder G. van Otterloo (PvdA) van financiën dat het financieringstekort niet boven de 15 miljoen gulden mag uitstij- trokken paspoorthouder. Alleen Volgens het TNO voldoet het reisdocument niet op alle punten aan internationaal aanvaarde nor men van fraudebestedigheid. Pre mier Lubbers wilde niet zeggen wat de gevolgen zijn wanneer de CRI en marechaussee een negatief oordeel vellen over de pas. Hij wil de het bedrijf geen 'nalatigheid' verwijten. "KEP is juridisch ge houden het contract uit te voeren om een goede pas te leveren. Maar er kan een marge zitten tussen goed en beter". Het is onduidelijk of de resulta ten van dit volgende onderzoek be schikbaar zijn wanneer de Tweede Kamer woensdag over de invoe ring van de nieuwe pas debatteert met staatssecretaris Van der Lin den en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Lubbers leidt uitstel va ring van het nieuwe document met tot 'onoverkomelijke problemen' met de gemeenten, die de afgifte gaan verzorgen. Lubbers zei dat de CRI en de ma rechaussee zijn ingeschakeld om dat zij in de praktijk te maken zul len krijgen met fraude met pas poorten. De twee instanties moe ten achterhalen 'hoe groot de kans is dat een valse kaart eruit wordt gehaald' bij routine-controles. Die zelfde vraag werd overigens al eer der aan een Amerikaanse controle- instantie gesteld. Van de zijde van de marechaus see werd onlangs de gedachte ge lanceerd de nieuwe pas te voorzien vingerafdruk van de be- ii diu k UTRECHT Leerlingen van de Montessori Basisschool in Utrecht demonstreerden gisteren voor het Utrechtse Vnlfjpriq stadhuis tegen de uitwijzing van de Marokkaanse familie Loukili. Een vrouw en drie kinderen van resp. 5,6 en 9 vopS jaar dreigen daardoor het land uitgezet te worden. (foto anp> gen. Andere leden van het college zijn'het daar niet mee eens. De tota le begroting van Den Haag be draagt 2,7 miljard. Tweede strijdpunt geldt de be zuinigingen. Een deel van het col lege wil extra bezuinigen op be staande voorzieningen, om met het uitgespaarde geld vervolgens nieuw beleid te kunnen voeren. Bevelhebber Luitenant-generaal M.J. Wil mink (52) zal in december van dit jaar worden benoemd tot chef van de landmachtstaf en bevelhebber van de landstrijdkrachten. Hij volgt luitenant-generaal P.J. Graaff op die medio december chef defensiestaf wordt. Dit heeft het ministerie van defensie gisteren bekendgemaakt. Racisme Twee mannen uit Apeldoorn zijn gisteren wegens rassendiscrimina tie door de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot een boete van tweeduizend gulden en twee maan den voorwaardelijke gevangenis straf. Beide mannen zijn lid van de neo-nazistische groepering Jonge- renfront Nederland. Ze hadden on der meer stickers met racistische teksten opgeplakt op openbare plaatsen in Apeldoorn. Knalballen De Amsterdamse politie heeft deze week bij enkele winkeliers in de hoofdstad ongeveer 2.700 'super knalballen' in beslag genomen. Bij de importeur van dit gevaarlijke speelgoed in Veenendaal werden verder nog eens 2.200 ballen mee genomen, aldus gisteren de hoofd stedelijke politie. De verkoop van Super Knalballen is verboden. De - betonnen - ballen zijn vooral ge vaarlijk voor ogen. Er springen na melijk stukjes af. De ballen zijn zo groot als ping-pong-ballen. Aan de buitenzijde van de ballen is de ver boden kruitsoort Arcide aange bracht. Worden de ballen tegen el kaar geslagen, dan volgt een explo- sietje. Chemisch afval De bevolking van de Oost Ach terhoek is zeer verontrust over de plannen van de Duitse deelstaat Nordrhein Westfalen om net over de grens bij Winterswijk een op slagplaats voor chemisch afval in te richten. Gevreesd wordt dat het toekomstige opslagdepot, dat in het midden van de jaren '90 gestal te moet krijgen, een ernstige be dreiging voor het milieu in Oost Gelderland kan gaan vormen. De Waarheid De Stichting Bepenak, uitgeef ster van het dagblad 'De Waarheid', heeft Frank Biesboer benoemd tot nieuwe hoofdredacteur. Hij volgt de twee maanden geleden vertrok ken Paul Wouters op, aldus giste ren een bekendmaking. Biesboer (34) is al anderhalf jaar bij 'De Waarheid' in dienst als sociaal-eco nomisch redacteur. een dergelijke afdruk zou het docu ment echt fraudebestendig maken. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering kan zich niet ont trekken aan haar internationale verplichtingen tot gelijke behande ling van man en vrouw. Het opzeg gen of omzeilen van een VN-ver- drag daarover is juridisch niet mo gelijk. Maar ook al zou dat gebeu ren, dan is het kabinet nog steeds gehouden aan het discriminatie verbod in de eigen Grondwet en de richtlijnen van de EG. De Leidse hoogleraar prof. mr. P.H. Kooijmans - een autoriteit in het volkenrecht - komt tot die con clusie in een studie in opdracht van de Emancipatieraad. Hij sabelt daarmee toespelingen van enkele CDA-bewindslieden neer, die me nen dat Nederland onder het VN- Leids hoogleraar: Nederland kan niet onder gelijke behandeling uit verdrag voor burger- en politieke rechten uit kan. Kooijmans is zelf lid van het CDA en adviseert bin nen zijn partij over internationaal recht. die stellen dat in een aantal sociale wetten ten onrechte onderscheid wordt gemaakt tussen man en vrouw. Daardoor doet zich een te genvaller in de uitgaven op dit ge bied voor die kan oplopen tot ze ven miljard gulden. Minister De Koning en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) suggereerden onlangs dat deze strop kan worden omzeild door het VN-verdrag op de helling te zetten. Ook minister Van den Broek (buitenlandse zaken) sloot zo'n stap niet uit. ADVERTENTIE 1-175151 Mi S T G E E S T Lid Makelaars Diensten Centrum. GRONINGEN (ANP) - Van de vele duizenden gewonden die jaarlijks de polikliniek van het Academisch Ziekenhuis Groningen worden binnengebracht, verkeert negen procent merkbaar onder invloed van alcohol. De sociologe G. Pas sies van de Rijksuniversiteit Gro ningen heeft dit vastgesteld bij een onderzoek dat ze in opdracht van van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft ingesteld naar het alcoholgebruik bij ongevalsslachtoffers. Onder de slachtoffers van agres sie bevinden zich volgens Passies opvallend veel 'alcoholgewonden': 36 procent. Mannen en vrouwen worden naar verhouding even vaak mishandeld, maar mannen raken eerder gewond door een messteek of een klap, terwijl vrouwen vaker van de trap 'vallen'. Het onderzoek wees verder uit dat ruim een kwart van de slachtof fers van zelfverwonding en 18 pro cent van de gewonde autobestuur ders onder invloed van drank is als ze in het AZG belanden. Van de mannelijke autobestuurders die zaterdag- en zondagnacht op de po likliniek worden binnengebracht heeft gemiddeld minstens de helft gedronken. Bij sportongevallen komt daarentegen bijna nooit alco holgebruik voor, evenals bij men sen die door machines gewond zijn geraakt. Mannen - van alle leeftijden - ko men na een ongeluk veel vaker on der invloed in het ziekenhuis dan vrouwen. Bij vrouwelijke slachtof fers wordt vooral in de leeftijds groep van 40 tot 45 jaar geregeld al coholgebruik vastgesteld. DEN HAAG Oppositieleider Wim Kok vroeg zich op 9 oktober 1986 af, wanneer CDA-fractievoor- zitter Bert de Vries 'de te grote broek' van de kritiek op het toen net aangetreden tweede kabinet- Lubbers, weer zou uittrekken. Hij werd op zijn wenken bediend. De Vries kronkelde al snel door het stof en trok alle boze woorden te gen Lubbers in. door Henri Kruithof Tijdens die algemene beschou wingen in het najaar van 1986 leek het er even op dat De Vries duide lijk afstand nam van zijn eigen poli tiek leider Lubbers. De hoogste in komens gingen er naar zijn zin te veel op vooruit en er werd te veel bezuinigd op sociale uitkeringen. De vergelijking van de huidige politieke situatie, met die van de herfst, anderhalf jaar geleden, is frappant. Nadat premier Lubbers afgelopen maandag na een lang weekend worstelen, het kabinet op één lijn had gekregen over bezuini gingen, lastenverlichting en beste ding van wir-gelden, was de CDA- fractievoorzitter er als de kippen bij, om dit pakket ernstig te kritise- Up het eerste gezicht lijkt De Vries alle reden te hebben voor zijn kritiek. Binnen de CDA-fractie cir culeren berekeningen over de be lastingverlaging voor de hoogste inkomens, die oplopen tot 13.000 gulden per jaar. En dat terwijl de minimum-jeugdlonen worden ver laagd. Dat kan het CDA, dat wan hopig probeert iets van het sociale gezicht te redden, niet over zijn kant laten gaan. Bert de Vries: gezichtsverlies moeilijk te voorkomen. (foto anp> Toch is dat maar een beperkt deel van het verhaal. Om te begin nen is in de CDA-berekeningen ge makshalve vergeten dat ook veel aftrekposten, waarvan de hoogste inkomens het meest profiteren, worden afgeschaft. En ook wordt er in CDA-kring met geen woord gerept over het betrekkelijk lage bedrag dat zal worden bezuinigd, zeker gezien de aanvankelijke ei sen van de eigen minister Ruding en coalitiegenoot WD. Deze beiden zagen de bui dan ook al snel hangen. Ruding voor spelde politiek 'gedonder' als De Vries zou gaan sleutelen bezuinigingspakket. En zelfs de al tijd zo keurige WD-fractievoorzit- ter Joris Voorhoeve waarschuwde zijn CDA-collega geen moeilijkhe den te zoeken. Nu al beginnen op en rond het Binnenhof de speculaties over het tijdstip en manier waarop De Vries zijn draai zal moeten maken. Dat hij een fors deel van zijn kritiek en zijn wensen zal moeten inslikken, daarvan is vrijwel iedereen over tuigd. Maar hoe doet hij dat zonder al te veel gezichtsverlies? Het totale pakket wensen van de CDA-fractieleider, die het hevig dwars zit dat hij niet bij de kabi netsbesluitvorming is betrokken, beloopt bijna een miljard gulden. Eén ding is duidelijk, Ruding en de WD zullen niet dulden dat het CDA de toch al niet erg stevige be zuinigingen, nog verder zal uitkle den. De grens is allang bereikt. Aan de andere kant lijkt Bert de Vries nog niet bereid veel van zijn eisen in te slikken. Hij wilde deze» week, na de harde woorden van Ruding en de iets minder harde, maar toch niet mis te verstane uit spraken van Voorhoeve, weliswaar niet meer reageren, maar dat bete kent nog niet dat het grote draaien al begonnen is. Naast het feit dat het hier voor een deel een interne CDA-ruzie lijkt (De Vries contra partijgenoot Ruding), heeft de CDA-fractievoor- zitter nog een probleem. In zijn fractie is men niet onverdeeld blij met de harde kritiek van De Vries. Naar verluidt zijn er enkele CDA'ers, vooral in het rechter deel van de fractie, nogal krachtig tegen de fractieleider tekeer gegaan. Daar heeft De Vries ook terdege re- kenii^mee te houden. ARNHEM/DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA-fractievoorzit- ter Bert de Vries krijgt steun voor zijn kritiek op de bezuinigings plannen van het kabinet van de CDA-jongeren en van het invloed rijke CDA-kamerlid A. Lansink. Volgens Lansink is de steun aan De Vries 'een breuk in de coalitie waard'. Lansink zei dat gisteren op een bijeenkomst in Arnhem. De Vries liet eerder deze week weten ernstige kritiek te hebben op onderdelen van het moeizaam bereikte bezuinigingsakkoord van het kabinet. De bezwaren van De Vries richtten zich met name tegen de bezuinigingen in de sociale ze kerheid en de positie van de laagste inkomens bij de voorgestelde her ziening van het belastingstelsel. Fractievoorzitter Voorhoeve van de WD waarschuwde De Vries eerder deze week het voortbestaan van de coalitie niet op het spel te zetten. CDA-minister Ruding voor spelde zelfs 'gedonder' wanneer de CDA-fractie over anderhalve week tijdens een speciaal kamerdebat wijzigingen in het pakket wil aan brengen. Premier Lubbers weigerde giste ren na afloop van het kabinetsbe raad te reageren op die voorspel ling van Ruding. Volgens Lubbers heeft de uitlating 'een betrekkelij ke betekenis'. "Uiteindelijk beslist het gesprek in de Kamer. We gaan een goed debat tegemoet". Het CDJA start volgende week een briefkaartenactie om De Vries te steunen in zijn bezwaren tegen de plannen. Het CDA-kamerlid Lansink, voor zijn partij onder an dere woordvoerder op het gebied SMARTEGELD - De recht bank in Den Bosch heeft gisteren een 22-jarige man uit Veldhoven veroordeeld tot vier jaar cel we gens een overval vorig jaar juli op een geldloper van Van Gend en Loos. Bovendien moet de man 1500 gulden smartegeld betalen aan de geldloper. Dat is het maxi mumbedrag dat de rechter in een strafzaak aan een benadeelde kan toewijzen. De geldloper eiste het bedrag omdat hij nog maanden na de overval schrikachtig was. van studiefinanciering en volksge zondheid, zei gisteren op een bij eenkomst met uitkeringsgerech tigden dat de gehele CDA-fractie achter de kritiek staat van De Vries op de bezuinigingsplannen. Eerder deze week herinnerde ook CDA-partijvoorzitter Van Vel- zen aan de verkiezingsbelofte dat er 'rust' zou komen aan het uitke ringsfront. Maar een kleine rech tervleugel van de CDA-fractie vindt dat De Vries te ver is gegaan met in het openbaar de afspraken in de coalitie aan te vallen. Stankoverlast in Rijnmond groot ZAANSTAD (ANP) - In Rijnmond en de IJmond is zeer regelmatig sprake van stankoverlast. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van VROM werd uitgevoerd. Het onderzoek werd gedaan in de plaatsen Zaanstad. Beverwijk, Amsterdam, IJmuiden, Vlaardingen, Schiedam. Hoog- vlieg, Stein, Geleen en Beek. Deze steden liggen respectievelijk in de gebieden rond het Noordzeeka naal, Rijnmond en in Zuid-Lim burg. In de Rijnmond en de IJmond zijn duidelijke bronnencomplexen te localiseren die voor stankover last zorgen. In Zuid-Limburg is de situatie onduidelijk. Zeer hoge stankhinder treedt veelal op bij heiig weer of mist. Uit een onderzoek dat het dag blad De Typhoon eind vorig jaar heeft uitgevoerd, blijkt dat 40 pro cent van de Zaankanters last heeft van stank. Daarentegen klagen de Zaankanters nauwelijks via de klachtentelefoon van de provincie Noord-Holland. De milieu-organi- satie Kontakt Milieubescherming Noord-Holland gaat er vanuit dat de inwoners van deze streek met de Zaanse luchtjes opgegroeid zijn en ze daarom niet zo sterk merken. De meeste luchtjes in de Zaans treek komen van de cacaoverwer- kende industrie en linoleumfa- briek Forbo Krommenie. Eén ding staat vrijwel vast. De Vries kan deze strijd nooit winnen. Lubbers zal niet accepteren dat er al te grote gaten worden geschoten in het 'broze akkoord' van afgelo pen maandag. Desnoods zal de pre mier het zwaafste kabinetswapen, het 'onaanvaardbaar', uit de kast halen om De Vries terug in zijn hok te sturen. Dat De Vries voor dat machts woord zal wijken, staat vrijwel vast. Een kabinetscrisis heeft te ernstige gevolgen voor De Vries persoonlijk, voor het CDA en voor de samenwerking met de WD. Dat laatste zal de CDA'er mogelijk wei nig interesseren en het eerste mis schien ook nog niet eens. Maar een slechte verkiezingsuitslag na een kabinetscrisis, die door hem is ver oorzaakt, zal De Vries zeker niet op zijn geweten willen hebben. Beter is het dan ook dat De Vries eens even in het 'torentje' bij zijn politiek leider te biecht gaat, om te kijken hoe hij zonder al teveel ge zichtverlies aan de ene kant, en zonder teveel gemorrel aan het ka binetsbeleid aan de andere kant, het debat in de paasvakantie kan overleven. Lubbers is best bereid daarover met hem mee te denken en een slordige honderd miljoen kan er nog wel versleuteld worden aan het 'broze akkkoord'. Als dat gebeurt kan de PvdA weinig anders doen dan knarsetan dend toekijken hoe het oppositie voeren opnieuw zonder resultaat blijft. Misschien was het verstandi ger geweest als Wim Kok zich aan zijn oorspronkelijke tijdschema had gehouden en het debat al vol- gende week had gevoerd. Nu heeft Bert de Vries een week extra de tijd om af te koelen. De 'te grote broek' is dan vermoedelijk wel uitgetrok ken. LEIDEN - Is de ambtenaar een mens9 Nee, natuurlijk. De amb tenaar is de grijze muis van het overheidsapparaat, die als een robot moet voldoen aan de on mogelijke opdrachten die de be leidsmakers - politici - hem voor houden. Faalt hij (en dat is dus het geval) dan wacht hem ont slag of, in het gunstigste geval, privatisering. Een kleinere over heid is immers een betere over heid. Veel ambtenaren dienen de samenleving kennelijk in nega tieve zin, zo is wel duidelijk. Ziedaar het schuivend paneel, dat in dit tijdsgewricht dient als decor voor discussies over het functioneren van de overheid. Of beter geformuleerd: over het niet functioneren van de overheid. De regulering uit de jaren zeven tig is ontaard in een verstikkend keurslijf van regels die veel voor schrijven, maar weinig regule ren. De inrichting van het open baar bestuur is, al geruime tijd toe, aan vernieuwing, verbete ring toe. verwarring omtrent het al dan niet moeten aftreden van be windslieden is immers groot. Duidelijk moet ook zijn aan wel ke regels ambtenaren zich die nen te houden. En tenslotte moet de overheid positie bepalen ten opzichte van de burger, "die meer is dan alleen klant of kie zer". De inspraakcultuur uit de jaren zeventig heeft nu eenmaal niet gebracht wat ervan werd verwacht. door Wim Fortuyn Tjeenk Willink: "Het is nu zo het kabinet er op let of de rekening klopt, terwijl de ambtenaren kijkt of het beleid nog ergens op slaat. Wie gisteren de Landelijke Be- stuurskundedag van de Leidse universtiteit meebeleefde, kreeg een onder het thema 'openbaar bestuur in beweging' een tame lijk helder beeld gepresenteerd van de dilemma's en problemen waarmee de overheid worstelt. Worstelt, want de hamvraag is niet of maar hoe het beter kan en moet. Om het te zeggen in de woor denvan mr. H.D. Tjeenk Willink, tot voor als regeringscommissa ris belast met de reorganisatie van de rijksdienst: ideeen in overvloed, maar de snelheid waarmee nieuwe begrippen wor den geintroduceerd en weer ver dwijnen is wel erg groot. "Jaren- lang was coördinatie het sleutel woord, maar daarmee kun je niet meer aankomen. Nu rollen be grippen als deregulering, privati sering, bedrijfsmatig werken en klantgerichtheid als pasmunt over de tafel". Verwaterd Wat al te gemakkelijk wordt gesuggereerd dat met dergelijke begrippen meteen de oplossing is aangereikt van de problemen. Waarbij Tjeenk Willink signa leert dat veel mensen ten onrech te denken dat de overheid kan worden vergeleken met een be drijf. "De eigen identiteit van de overheid is de laatste jaren sterk verwaterd", aldus de PvdA'er Willink, die vraagt om een herbe-' zinning over de elementen die bepalend zijn voor die identiteit. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om de vraag in hoeverre het par lement het feitelijk voor het zeg gen heeft en in welke mate de mi nister nog is aan te spreken op de uitwerking van zijn beleid. De Pas als er duidelijkheid is over die identiteit, kan er ook klaar heid komen over de wijze waar op de ambtenaar zijn rol moet spelen. Want dat hij een rol wil spelen moge duidelijk zijn. De overheid mag dan geen bedrijf zijn, ambtenaren zijn volgens Tjeenk Willink wel gewone men sen "die televisie kijken, kranten lezen en ambities hebben. Ze hebben een mening hebben en die ook willen uiten". Zelfbeheer De ambtenaar is dus mens ge worden. En zo stond gisteren op de Landelijke Bestuurskunde- dag een betrekkelijk nieuw be grip in de schijnwerper van de belangstelling: zelfbeheer. Een begrip dat zich onderscheid v« andere modekreten doordat voortspruit uit een behoefte ai meer zelfstandigheid en eigen verantwoordelijkheid bij de ambtenaren zelf. Tjeenk Willink "Het gaat om erkenning van het feit dat het beleid vaak van on derop wordt opgebouwd en niet altijd van bovenaf opgelegd kan worden". 'Zelfbeheer' is volgens de oud- regeringscommissaris nodig, maar binnen het huidige, hiërar chische systeem tot mislukken gedoemd. Zo is er een sterke nei ging om, onder invloed van bij voorbeeld fraude op de visafsla- gen of gesjoemel met woning- bouwsubsidies, de centrale co tróle te versterken. "Het is nu dat het kabinet er op let of de r kening klopt, terwijl de ambte naren kijkt of het beleid nog gens op slaat. Er moet meer aa dacht komen voor de effecten van het beleid. We moeten ons vragen wat we doen, en wie zi op te wachten".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3