'Medisch gezien klopt er niets van' m Strelen is helen Denkwijzer Personeel Academisch Ziekenhuis kan Medisch Centrum West niet serieus nemen ij- Onze taal eu. ui. oe. ZATERDAG 19 MAART 1988 PAGINA 27 Ingrid en Jan in een zoveelste amoureus conflict: "Omdat mensen nu een maal graag karakters volgen". (foto gpd> De werkelijkheid in het AZL. Hoofdverpleegkundige Joke Verhagen heeft geen tijd voor praatjes op de gang. <f0to Henk Bouwman) DOOR JOOP VAN DER HORST Soms vraag ik me af wat mijn naam ei genlijk is. Is Joop mijn naam en Van der Horst de achternaam? Of is Van der Horst de naam en Joop de voornaam? Is iemands naam zijn voornaam of zijn ach ternaam? Ik kom er niet uit. In hef Engels en het Frans lijkt de situatie me duidelij ker Het Engels spreekt van nameen sur name Hun name is dus wat wij een voor naam noemen. Oorspronkelijk betekende surname 'bijnaam' In het Frans is het net andersom en spreekt men van prénom en nom. Daar is het enkele nom dus wat wij een achternaam noemen. Dat zijn toch wonderlijke verschillen tussen talen! Nog zoiets waarover ik me verbaas. Aan het einde van een film, en vroeger ook aan het slot van een roman, staat meestal EINDE. Aan het slot van een Franse film zien we het woord FIN, wat gewoon het Franse woord voor einde is Maar aan het slot van een Engelse film staat altijd THE END, dus met een lidwoord erbij Waar om zou dat zo zijn? Waarom nooit alleen maar END7 Of waarom op het vasteland nooit LE FIN of HET EINDE? Ik weet het niet. Een heel bijzonder taalverschil vond ik op de wikkel van een reep chocola. Belgi sche chocola, zodat alles in twee talen gezegd werd, Frans en Nederlands. Je kan zo'n reep niet onbeperkt bewaren, anders bederft de chocola. Winkeliers mogen ze dan ook niet van tien jaar gele den verkopen. Daarom staat er meestal een datum op. Met de woorden: ten min ste houdbaar tot einde JA consommer depréference avant fin... Een opmerkelijk verschil tussen wat er in het Nederlands en het Frans staat. En dat is niet typisch voor deze ene chocoladefabrikant, men zegt het nu eenmaal zo in het Nederlands en zo in het Frans. Als we het Frans letter lijk zouden vertalen, dan wordt er gezegd 'Bij voorkeur opeten vóór einde...'. Blijk baar leggen Fransen er de nadruk op, wanneer die reep het lekkerst is om op te eten. terwijl wij aangeven hoe lang je hem minstens bewaren kunt. Komt het op het zelfde neer? Uiteindelijk misschien wel, maar de manier van zeggen is toch opval lend anders. Een rot ei is een ei dat bedorven is. We zouden ook kunnen zeggen: een bedor ven ei. Rot en bedorven betekenen dus ongeveer hetzelfde. Dat vind je dan ook in de woordenboeken. Maar wij weten meer, en dat staat in de meeste woorden boeken niet. Wij weten ook dat gehakt dat niet goed meer is, bedorven gehakt dus. geen rot gehakt genoemd wordt. En dat we een rotte kies geen bedorven kies kunnen noemen. Er zijn in de Nederlandse taal heel wat van die woorden die ongeveer hetzelfde betekenen maar niet helemaal. Voor bui tenlanders is het verschil soms erg moei lijk te leren en wij zouden het vaak niet kunnen uitleggen, ook al gebruiken we ze zelf wel goed. Hierover is kort geleden een handig en interessant boekje ver schenen: R. Reinsma, Verklarend Syno niemenwoordenboek (Sijthoff, Amster dam, 27,50). Mijn voorbeeld van rot en bedorven staat er toevallig niet in, maar heel veel andere woorden staan er wel in. Bijvoorbeeld de groep woorden met op houden, stoppen, ermee nokken, ermee kappen, afnokken, het bijltje erbij neer gooien, zijn lier aan de wilgen hangen, af haken, staken, eraan geven, afbreken, ermee uitscheiden, opgeven, beëindigen, er een punt achter zetten. Zulke opsommingen zijn ook wel elders te vinden maar het aardige van dit boek van Reinsma is dat ook besproken wordt wanneer je de een en wanneer je de an der kunt gebruiken. Ziekenhuispersoneel in den lande is niet erg te spreken over de succesvolle tv-serie Medisch Centrum West. De kijkers krijgen een totaal verkeerd beeld van hoe het er in werkelijkheid toe gaat, zo luidt kort samengevat de kritiek. Op hét Academisch Ziekenhuis in Leiden zijn die geluiden al evenzeer te horen. "Het is banaal, slecht, volledig naast de werkelijkheid en vooral niet geestig". door Willeke Heijkoop Het scheelde maar weinig of het Acade misch Ziekenhuis Leiden was het toneel geworden van waarschijnlijk het meest bekeken televisieprogramma van dit moment: de Tros-serie Medisch Cen trum West. Toen ongeveer een jaar geleden een van de gebouwen op het oude terrein vrij kwam in verband met nieuwbouw, kwam de Tros met het verzoek daar de filmopnamen van de serie te mogen ma ken. Omdat het paviljoen enige tijd leeg zou moeten staan voordat de opnamen begonnen, zagen zowel AZL als de Tros ervan af. Het zou te veel tijd en geld kos ten. Inmiddels is het gebouw zo goed als met de grond gelijk gemaakt, en is de se rie in volle gang. Het team van Medisch Centrum West is uitgeweken naar een leegstaande afdeling van het Zuiderzee- ziekenhuis in Lelystad. Maar het AZL mag dan niet het decor vormen van de serie, chefs-de-clinique, artsen en verpleegkundigen die daar werken hebben hun 'tv-collega's' wel be zig gezien. "Niets van wat daar gebeurt is in overeenstemming met de werkelijk heid", luidt het gemiddelde commen taar. Veel kritiek "Wij hebben ook niet de bedoeling gehad voorlichting te geven over het zieken- huiswerk", zegt initiatiefnemer van de serie Ted Mooren. Hij heeft al veel kritiek gekregen uit de hoek van de verpleeg kundigen. Die zijn boos over het verte kende beeld dat de kijkers krijgen voor geschoteld over hun beroep. Vanuit het Rooms Katholiek Ziekenhuis in Gronin gen is zelfs een handtekeningenactie be gonnen om de serie van de buis te weren. Mooren kan die kritiek wel plaatsen. "Zij bekijken de serie vanuit professio neel oogpunt, daar gaat het bij ons in de eerste instantie niet om". De boze brief schrijvers krijgen van hem een stan daard antwoord, dat hij als volgt samen vat: "Het gaat om het etaleren van men selijke emoties, niet om hun beroep. De personages dienen als motor voor het drama. Verpleegkundigen moeten zich niet persoonlijk aangesproken voelen, ze moeten de boel een beetje relativeren". De Tros was op zoek naar een drama tisch feuilleton. "Omdat mensen nu een maal graag karakters volgen. Conflicten en relatieproblemen zijn belanrijke ingrediënten voor een drama, tten zie kenhuis leent zich daar prima voor om dat dat een plaats is waar emoties duide lijker in het dagelijks werk meespelen dan in bijvoorbeeld een belastingkan toor. Bovendien vormen de verpleeg kundigen en artsen vaste karakters te genover de losse, in de, vorm van patiën ten die telkens in en uit gaan, en dat is precies wat de mensen willen zien". Mooren vertelt dat juist de pieken en de dalen uit het ziekenhuisleven worden uitvergroot. "De grote lijnen vallen weg, want juist de extreme situaties maken het drama". Castingbureau De spelers in Medisch Centrum West be trok de Tros voor een gedeelte uit de voorraad van het castingbureau van Mar- garete van Dam; de rest komt van aller hande toneelgezelschappen uit het land. Geen Luc Lutz, Huub Stapel en Monique van de Ven dus in deze serie. "Een be wuste keuze", zegt Mooren. De mensen kijken liever naar zuster X en dokter Y dan naar bekende acteurs in ziekenhuis outfit. Dat spreekt meer tot de verbeel ding". Hij geeft toe dat dit hesluit de Tros ook handenvol geld scheelt. "Maar dat is zeker niet de belangrijkste reden". Toen de formule was uitgedacht nam Mooren toneelschrijver Hans Galesloot in de arm. Na wat 'oriënterend werk' en gesprekken met een medisch specialist is hij gaan schrijven. Mooren: "Die spe cialist heeft Hans advies gegeven over de puur medische en verpleegkundige kant van de zaak, die klopt ddn ook voor het grootste gedeelte. Vervólgens was het aan Hans een drama te schrijven en de sfeer in een ziekenhuis te treffen. Dat is met opzet zo gebeurd. Te veel deskun digheid remt de fantasie. De neiging om te streven naar juistheid is veel groter als je veel van een onderwerp weet. Het gaat erom dat wat er in de serie gebeurt, in principe in een extreem geval zo gebeurd zou kunnen zijn". Merkwaardig Dat Galesloot inderdaad niet door eni ge kennis gehinderd te werk is gegaan blijkt wel uit de reacties van verpleeg kundigen en artsen van het Academisch Ziekenhuis. Chef de clinique dr. Van de Woude (louter toeval!) van de afdeling nierziekten en -dialyse vindt de serie saai en de dialogen onnatuurlijk. "Hoe het er in dat ziekenhuis aan toe gaat is volko men ondenkbaar, alles wat fout kan gaan gaat fout. Als er iets gebeurt raakt ieder een in paniek terwijl je juist altijd je kalmte moet bewaren in onverwachte si tuaties". "Medisch gezien klopt er ook al niets van. Die medisch adviseur die er aan te pas is gekomen heeft naar mijn mening wel erg merkwaardige adviezen gege ven. Ik kan me uit een van de afleverin gen herinneren dat een suikerpatiënt in coma raakt omdat hij geen ontbijt had gekregen. De aanval die zo'n man dan krijgt lijkt helemaal nergens op. In wer kelijkheid gebeurt er heel iets anders met een patiënt die glucose nodig heeft". Hoofdverpleegkundige Joke Verha gen van dezelfde afdeling voelt zich per soonlijk beledigd door de serie. "Vooral de eerste aflevering waar euthanasie wordt gepleegd door de hoofdverpleeg kundige omdat de behandelend arts daarvoor geen toestemming gaf. Ver schrikkelijk vond ik dat, alsof dat zo maar even gebeurt. Stel je voor dat kij kers denken dat hier ook zo met patiën ten wordt omgesprongen, die durven geen ziekenhuis meer in". Wat hen nog het meest tegen de borst stuit is de omgang met de patiënten. Van de Woude: "Elke behandeling wordt hier uitgebreid besproken, desnoods met de familie van de patiënt erbij. Er gebeurt absoluut niets wat de patiënt niet wil. Ook onderling bespreekt een verpleeg kundig team alles op professioneel ni- Vooral de vrouwelijke verpleegkundi gen komen volgens Van de Woude erg overdreven uit de bus. "Die hebben wel èrg zorgvuldig een knoopje te veel open staan". Joke Verhagen is het daarmee eens. "We doen juist zo ons best om van dat imago van 'de verpleegster met de korte rok en de pispot' af te komen. Er is hier nog nooit iemand zwanger geraakt van een dokter hoor". De medicijnkamer wordt in het AZL bepaald voor andere dingen gebruikt dan in Medisch Centrum West, waar arts en verpleegster er soms hun toevlucht zoeken voor een vrijpartijtje. Onzin "Belachelijk", noemt Verhagen de ma nier waarop het medisch televisieteam zich onderling verhoudt. "Ze staan daar aan de balie te praten over elkaar en de patiënten waar die mensen zo ongeveer bij staan. Hier trekken we ons even terug als het over de mensen gaat". Ze zegt zoveel mogelijk haar best te doen de schouders op te halen bij zo veel onwerkelijkheid, maar soms gaat het echt te ver. "Die twee die staan te vrijen in de lift, boven een patiënt in coma. Vol slagen onzin, zoiets kan niet". Het \'erpleegkundig AZL-personeel weet de persoonlijke emoties tijdens het werk goed in toom te houden. Van de Woude: "De patiënten komen hier op de eerste plaats, die hebben al genoeg emo ties". Volgens hem hangt de serie aan el kaar van clichés zoals in de eerste de beste driestuivers-roman worden voorgesteld. "De Tros speelt gewoon in op het verwachtingspatroon van z'n doelgroep. Als de mensen die romanne tjes voor waar aannemen stellen ze zich een ziekenhuis zo voor. Kennelijk slaat dat aan". Verhagen' legt uit dat het team op de nierziektenafdeling heus wel goed kan opschieten onderling. "Natuurlijk, ook gevoelsmatig. Maar onze contacten zijn veel zakelijker". "Ja", beaamt Van de Woude. "Wij be spreken de zaken op professioneel ni veau. En dat is maar goed ook, anders zou hier niet meer worden gewerkt". Nooit meer Ook op de intensive-care van het AZL wordt hard gewerkt. Verpleegkundige Muller: "Ik heb de serie in het begin ge zien en ik kijk nooit meer. Het is banaal, Stel u voor, u komt voor de eerste keer bij een arts. U wordt persoonlijk door de arts in de wachtkamer begroet en hoffelijk de spreekkamer binnengeleid. U hebt alle aandacht wanneer u vertelt waarvoor u precies komt. Tijdens het gesprek raakt de arts twee keer heel even uw arm aan. Voor u weggaat maakt u een nieuwe af spraak en u neemt met een handdruk af scheid. Hoe zal naar alle waarschijnlijk heid uw reactie op dit consult zijn? Denkt u dat de twee aanrakingen uw reacties op de behandeling of op de arts beïnvloe den? Volgens de psycholoog Hubble uit Ohio in de Verenigde Staten is dat inderdaad het geval, zo blijkt uit een artikel in het tijd schrift Psychology Today. Hij trainde artsen speciaal om patiënten, die ze voor de eerste keer zagen, regelmatig op de eerder beschreven manier aan te raken. Zijn onderzoek toont aan dat de patiën ten die werden aangeraakt de arts als meer deskundig beoordeelden dan pa tiënten die niet werden aangeraakt. Uit een ander onderzoek blijkt dat patiënten die worden aangeraakt meer over zich zelf aan hun arts vertellen dan 'niet-aan- geraakte' patiënten. Blijkbaar wordt aanraking in medische situaties opgevat als een gebaar van betrokkenheid en be zorgdheid, en kan ze dus een gunstige uit werking hebben (het feit dat sommige hulpverleners wat al te overbezorgd zijn en hun handen of andere lichaamsdelen laten kruipen tot waar ze niet gaan kun nen, doet aan deze constatering niets af). Het merkwaardige is dat dit gunstige ef fect vooral bij vrouwen en niet (of veel minder) bij mannen wordt aangetroffen. Althans in westerse landen. Een voor beeld om dat te illustreren. U ligt in een ziekenhuis te wachten op een operatie die u moet ondergaan. De arts komt binnen en legt u uit wat voor operatie het precies is en hoe de nabehandeling er zal uitzien. slecht, volledig naast de werkelijkheid en vooral niet geestig". Haar ergenis is duidelijk merkbaar. "Alsof verpleegkun digen mooie stoeipoezen zijn met alleen maar persoonlijke problemen". De aard van het werk op deze afdeling brengt met zich mee dat het verplegend personeel niet meer dan bedrijfsmatig contact met elkaar kan hebben. Collega Van Lieshout gekscherend: "Ik wacht er nog steeds op dat hier ook zoiets span nends gebeurt als op de tv". Dan serieus: Hij (of zij) raakt u tweemaal aan. De eer ste keer een paar seconden op uw hand, meteen na zich te hebben voorgesteld. De tweede keer, tegen het einde van het ge sprek, bijna een minuut lang op uw arm. Bij het weggaan geeft de arts u nogmaals een handdruk. Voegt dit soort 'geruststel lend' aanraken iets toe aan de uitleg? Heeft het enig effect op uw angst vóór de operatie en op hoe u op de operatie zelf zidt reageren? Het antwoord op beide vragen is heel dui delijk: ja. Maar het soort effect hangt af van het feit of u man of vrouw bent. Al thans volgens de resultaten van een on derzoek aan de universiteit van Connec ticut. Daar werd een groep patiënten, die vóór hun operatie zo werd aangeraakt, vergeleken met een groep patiënten die alleen mondelinge uitleg kreeg. Vrouwen bleken verbazingwekkend positief op de aanraking te reageren. Het verlaagde hun angst en hun bloeddruk vóór de ope ratie en zelfs een tijdlang daarna. Bij mannen riep de aanraking juist span ning op. Zowel hun bloeddruk als hun angst steeg en bleef een aantal uren ver hoogd. Wat is de verklaring voor zulke verschil lende reacties van mannen en vrouwen? Een deel van het antwoord kan zijn dat mannen het moeilijker dan vrouwen vin den hun afhankelijkheid of hulpeloos heid en hun angst te erkennen. Voor man nen kan een goedbedoelde aanraking een bedreigende herinnering zijn aan hun kwetsbaarheid. Zulke sekse-verschillen worden in de hand gewerkt door vroeg kinderlijke ervaringen voor wat betreft aanraking en verzorging. Door verschil len in de manier waarop ze hun kinderen aanraken prenten ouders hun kinderen 'mannelijke' en 'vrouwelijke' aanra kingspatronen in. Vaders raken hun kin deren vooral tijdens het doen van spelle tjes ('paardje spelen') aan. Moeders ra- "Onzin, we zijn hier continu met de pa tiënten bezig, want die kunnen zelf hele maal niks". Dat er een medisch specialist voor de technische kant van het verhaal is ko men opdraven, verbaast de verpleegkun digen in hoge mate. "Dat iemand uit de medische wereld zich met dergelijke za ken bezig houdt is al erg genoeg, maar er klopt niets van. Het gaat om zulke serieu ze zaken, daar kun je geen grappen mee uithalen. Voor mensen die bijvoorbeeld ken hun kinderen vooral bij het troosten, koesteren en verzorgen aan. Daarnaast beïnvloedt het geslacht van het kind zelf ook het patroon van aanra king. In de meeste westerse landen (en vermoedelijk ook veel niet-westerse) ont vangen meisjes veel meer liefkozende aanrakingen (kussen, vasthouden, koesteren) dan jongens. Tegen de puber teit hebben deze ervaringen jongens en meisjes al op een heel verschillende ma nier geprogrammeerd. Van dan af aan vertonen ze voor de rest van hun leven ty pisch 'vrouwelijke' en 'mannelijke' aan rakingspatronen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit studies naar hoe reizigers op luchtha vens degenen aanraken die hen komen afhalen. Vrouwen begroeten vrouwen èn mannen veel lichamelijker, met weder zijdse kussen op de lippen, omarmingen en andere lichaamsaanrakingen dan mannen. Mannen die mannen begroeten schudden elkaar meestal hoogstens de hand, en daar blijft het bij. Een vraag die psychologen hebben probe ren te beantwoorden is hoe gemakkelijk of ongemakkelijk, gespannen of ontspan nen mensen zich bij lichamelijke aanra king voelen en waarom. Hun gegevens lijken er op te duiden dat uw reactie op li chamelijke aanraking alles met uw per- werkelijk chemo-therapie hebben gehad is het vreselijk om dat zo op de televisie te zien. Het steekt, zowel bij ons als bij de patiënten". De kretologie van de pseudo-artsen en -verpleegkundigen klopt volgens hem wel. "Maar het zijn losse flarden, er wordt helemaal niks uitgelegd. Ze heb ben dat gewoon uit boeken gehaald". "Ik zou willen dat ik de tijd had om met een dokter in de medicijnkast een potje te vrijen", zegt hoofdverpleegkun dige Pia Franssen van de afdeling verlos kunde over de serie. Veel tijd om te pra ten is er niet. De baby's moeten gewas sen, en dat zijn er heel wat. "Als we zo veel tijd hadden, konden we die mooi aan de patiënten besteden want nu komen we handen tekort. We hebben vaak het idee dat we tekort schieten, laat staan dat we de tijd hebben onze eigen zorgen uitgebreid te bespreken". Betutteling Het stoort haar het meest dat het verple gend personeel op de tv de patiënten zo betuttelt. Teamleidster Hester van de Toom beaamt dat. "Zo gaat dat natuur lijk niet. We laten de mensen hier in hun waarde". Verpleegkundige Reymers vindt het prima om een grappige serie over een zie kenhuis te maken. Zoiets als St. Else where, dat kan, vindt zij. "Maar de Tros heeft van tevoren gezegd dat het om een serieuze serie gaat, en dat vind ik erg. Ze zouden juist voor elke aflevering moeten zeggen: let wel. dit programma vertoont geen overeenkomst met de werkelijke gang van zaken in een ziekenhuis. Maar dat doen ze niet, en nu krijgen de kijkers een totaal verkeerde indruk". Franssen benadrukt dat verpleegkun digen op één lijn staan met artsen en pa tiënten. Zij zegt overigens dat het zieken huis zelf ook moet bijdragen aan een juis te beeldvorming van de verpleegkundi ge. "Er liggen hier overal Story's en Pri- vé's en die worden door iedereen gele zen. Eigenlijk moet er meer vaklitera tuur liggen". Dan staat het verloskundig team op om weer aan het werk te gaan. De koffie pauze was kort. "In feite is het zonde om tijd te steken in dit soort gesprekken. Overbodig om woorden aan vuil te ma ken", kan de hoofdverpleegkundige niet nalaten nog op te merken. Natuurlijk klinken ook op het AZL an dere geluiden. Er zijn ook mensen die al leen maar om de serie kunnen lachen. Zij snappen niet waarom de verpleegkundi gen zich druk maken, omdat ze niet gelo ven dat iemand de gebeurtenissen in het Medisch Centrum West voor waar aan neemt. Vervolg Tros-medewerker Ted Mooren is bekend met de kritiek. Hij zegt het serieus te ne men. Houdt dat in dat er in de vervolgse- rie dingen veranderen? "Ja, we schaven de boel wel wat bij, want er bleken toch wat foutjes in te zitten op het medische vlak. En de werkdruk op de afdelingen wordt meer naar de voorgrond gehaald. Het zou hypocriet zijn om te zeggen dat die aanpassingen het gevolg zijn van de kritiek, dat is niet zo. Maar stress heeft invloed op de gedragingen van mensen en dat komt de dramatiek alleen maar ten goede". Intussen is schrijver Hans Galesloot afgeschermd van alle publiciteit. Hij is namelijk druk bezig met het schrijven van een vervolg op de serie. "Dat doen we niet om onaardig te zijn hoor", zegt Mooren. "Hij heeft het nu gewoon te druk om interviews te geven". Voorlopig lijkt de kleur van de zieken- huiskleding in Medisch Centrum West ongeveer het enige, dat overeenstemt met de werkelijkheid. soonlijkheid te maken heeft. Onderzoe kers aan de universiteit van Oregon ke ken naar hoe persoonlijkheidstrekken sa menhangen met reacties op aanraking door personen van hetzelfde geslacht. Ze vonden dat mannen zich bij zulke aanra kingen in het algemeen minder gemakke lijk voelden dan vrouwen, maar! Hoe meer autoritair en conservatiever men sen zijn, hoe meer moeite ze met aanra king hebben. Dat geldt zowel voor man nen als voor vrouwen. Ook blijkt dat mensen die gemakkelijk anderen aanra ken, of het nu iemand van hetzelfde of van het andere geslacht is, in het alge meen vrolijker, praatzamer, sociaal ac tiever en origineler zijn. Mensen die ge spannen raken van aanraking zijn emo tioneel vaak onevenwichtiger en sociaal angstiger. Uit een onderzoek onder 4000 studenten blijkt verder dat degenen die moeite heb ben met aanraking, angstiger zijn als ze met anderen (alleen maar) praten en dat ze een negatiever beeld van zichzelf heb ben. Er is ook nogal wat onderzoek gedaan waaruit blijkt dat mensen die gemakke lijk aanraken minder bang voor en wan trouwend jegens anderen zijn en minder spanning (stress) in het leven van alle dag hebben. Niet verrassend is dat ze zich ook beter in hun lichaam voelen zitten en meer tevreden zijn over hun uiterlijk. Hoe belangrijk is lichamelijke aanra king en lichamelijke intimiteit in rela ties? Aan de universiteit van Illinois werd geprobeerd dit na te gaan door het interviewen en observeren van (echt)pa ren. Drie soorten van intimiteit werden daarbij onderzocht, namelijk: emotione le intimiteit (gevoelens van bij elkaar be trokken zijn, wederzijdse steun en ver draagzaamheid), verbale intimiteit (het met woorden uiten van gevoelens, emo ties, meningen) en lichamelijke intimi teit. Het bleek dat elk van deze vormen van in timiteit z'n steentje bijdraagt aan de te vredenheid over de relatie. Maar mis schien verrassend voor sommigen li chamelijke intimiteit bleek het minst be langrijk van de drie. Conflicten en de kans op scheiding hangen vooral samen met onvrede over emotionele en verbale intimiteit. Hoewel lichamelijke intimi teit een relatie lang niet altijd kan ma ken of breken, kan in veel contacten li chamelijke aanraking wel grote voorde len bieden. Uit onderzoeken in bedrijven blijkt dat oppervlakkige aanrakmg klanten positiever over het bedrijf en het bedienend personeel doet denken. Uit een onderzoek in restaurants blijkt zelfs dat het goed geld kan opleveren. Serveersters die hun klant even op de hand of schou der aanraken als ze het wisselgeld geven krijgen een grotere fooi dan serveersters die dat niet doen. Tenminste, wanneer de aanraking op een niet brutale, gediensti ge manier gebeurt. Een van de redenen is vermoedelijk dat wij mensen, wanneer we door iemand zonder duidelijke bijbe doelingen worden aangeraakt, geneigd zijn ons 'speciaal' te voelen. Iemand te voelen, die de moeite van een 'personal touch' waard is. Treffend is in dit ver band dat bij sportevenementen win naars gemiddeld zes keer vaker dan ver liezers worden aangeraakt. Als we elkaar allemaal wat vaker zonder bijbedoelingenf?) zouden aanraken, zou deze wereld misschien alleen nog maar winnaars en geen verliezers meer tellen. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27