mm Actieplan om Noordwijk aantrekkelijker te maken Noordwestelijke randweg bij Alphen opnieuw overwogen Bollenkweker wacht weer een drukke tijd Geraniums Licht Stichting Promotie heeft negen ton te besteden ZATERDAG 19 MAART 1988 PAGINA 11 ZATERDAG 19 MAART Katwijk Tripodia. Toneel en Mimiek, aanvang 20.00 uur. Lelden vlooienmarkt tot 16.00 uur; Au toshow van tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. bingo-avond van wandelsport vereniging Zuid-West, aanvang 20.00 uur in 't Parlement. Nieuw- straat 45. start Eerste Leidse Sport- en Spelspektakel in Holiday Inn, Haagse Schouwweg, tot 18.00 Modeshow Leather Fashion, tot 02.00 uur in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. optreden van Paul Termos, voor Jazzzolder Hot House, vanaf 21.30 uur in het Waaggebouw. optreden van het Inge Bakker Trio met jazzmuziek, vanaf 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek, Oude Singel. culturele dag BOA, met volks dansen, muziek en 's avonds o.a. dichters, van 14.00 tot 17.00 uur en van 20 00 tot 24.00 uur, Volks huis, Apothekersdijk. Leidse Schouwburg, folkloris tisch Danstheater Achalay, a vang 20.15 uur. vlooienmarkt Pieterskerk 1 10.00 tot 17.00 uur. ruilbeurs voor modelbouw, tot 16.00 uur in het Poelhuys aan de 't Trefpunt, Blijspel 'Groeten uit Nice' door het Geestgrondtheater, aanvang 20.15 uur. Oegstgeest concert door Het Reizend Mu ziekgezelschap, aanvang 20.15 uur in het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg. Warmond blijspel 'De herbergierster van Goldini, door toneelvereniging St. Matthias, aanvang 20.15 uur in Het Trefpunt, Herenweg. Wassenaar uitvoeringsavond van de Stich ting 01751door en voor jongeren vanaf 15 jaar, aanvang 20.15 uur in het Adelbert College. cabaret Zak en As brengt 'Het nut van de neushoorn', aanvang 20.15 uur in cultureel centrum Warenar, Kerkstraat. Zoeterwoude donateursavond drumfanfare VIOS met concert, Muziekcen trum, Schenkelweg, aanvang 20.15 uur, zaal open om 19.15 ZONDAG 20 MAART Lelden tweede deel van de video, be horende bij het boek 'De geschie denis van de apartheid' van Brian Lapping, aanvang 13.30 uur in het trefcentrum van de Leidse Stu- dentenekklesia, Rapenburg 100. film: 'Japan, het land van de kostbare parel', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat. jubileumreceptie tgv 10-jarig bestaan van Drumband Matilo, te vens diavoorstelling van 14.00 tot 17.00 uur in het clubhuis aan de Zaanstraat. komedie 'Bedkwarlet' door to neelgroep Voorschoten, aanvang 15.00 uur op het Leidse Plein van de nieuwbouw van het AZL. tweede dag van het Eerste Leidse Sport- en Spelspektakel in Holiday Inn, Haagse Schouwweg, van 110.00 tot 18.00 uur. Stadsgehoorzaal. Ned. Dans- sport Organisatie grote zaal-foyer van 10.00 tot 17.00 uur. Lak-Theater, Peter pan Pro ducties speelt 'Witland', aanvang 15.00 uur, Kindervoorstelling. rommelmarkt De Burcht, Aal- marktschool. vanaf 10.30 uur. Leiderdorp/Leiden ballet-uitvoering van het Krea- tief Danscentrum Leiderdorp van Margriet de Jong, met 'Dansende Poppen'. 14.00 uur en 19.30 uur in de Leidse Schouwburg. zwembad De Does, Hoogma- deseweg, eskimoteerwedstrijd Leiderdorpse Kanovereniging, ALPHEN AAN DEN RIJN - Het college van B en W van Alphen neemt de aanleg van een noord westelijke randweg opnieuw in overweging. Dit antwoordt het col lege aan de buurgemeente Wou- brugge, die bij Alphen heeft aange drongen op spoedige realisering van de randweg. De Alphense ge meenteraad heeft twee jaar gele den afgezien van de nieuwe weg. De randweg verbindt rijksweg 11 via de geplande tweede Koude- kerkse brug en een brug over de Heimanswetering met de Heren weg naar Leimuiden. Eigenlijk is alleen nog maar een kleiner alter natief voor de gemeente bespreek baar. Deze westelijke randweg loopt in het verlengde van de Bur- Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.A. Jènsen, Tel: 155010, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, fagel- straat 31tel: 218661spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Tay- telbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, Bronkhorst- straat 43-45, tel: 212025. zo 8 uur tot 24 uur: G.A.E. Nering-Bogel, tel: 124403. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruy- ne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muïjsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jurgens, herengracht 116, tel: 125820, spreekuur:8urggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: Crobach, tel: 213964. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos. Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R E. Zaayer za 8 uur tot zo 8 uur: J.G. Zaaijer, tel: 316008, R.P. Geerligspad 11. zo 8 uur tot 24 uur A.A. van Rijn, Paganini- straat 1, tel: 314349, spreekuur:Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong. Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. reinders, G. Brand straat 29. tel: 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noordeinde- plein 4a. tel: 123752. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40. tel: 891037, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur in het Gezondheidscen trum, Florijn 10. tel: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: G.A. van der Steenhoven. Regentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za. S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6, zo E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 2356. gemeester Bruins Slotsingel en buigt dan af naar de te bouwen tweede Koudekerkse brug. Het Alphense college blijkt nu 'bereid in het kader van onder an dere de ontwikkelingen rond Schiphol te zijner tijd hierop terug te komen'. Voor Woubrugge is de noord westelijke randweg van belang om de grote verkeersstroom uit Alp hen naar Leiden via de nieuwe weg om te leiden. Momenteel rijden de forensen massaal door de dorps kernen Woubrugge en Hoogmade. De route wordt nog aantrekkelij ker als eind dit jaar de provinciale rondweg bij Hoogmade in gebruik wordt genomen. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel: 01711-10030. Wassenaar za M.F. v.d. Feen, tel: 18309, spreekuuradres: Hofcampweg 65. zo J. Hulst, tel: 13027, spreekuuradres: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr.18 tot vr.25 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel: 120502, Apotheek Beker, Lijtweg 4f Oegstgeest, tel: 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Helder, Roest F. Muurling, Plantsoen 23, tel 125057, Lei- Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw R.Koster, Narcisstraat 47, tel: 01717-3836, Voorschoten. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest. tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster en Koster-Stoker, Narcisstraat 47, tel: 01717-3836. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: Th. G.A. Tijdhof, Koninginnelaan 7, tel: 172848, Oegstgeest. Voor patiènten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest. is tandarts De Mmier telefonisch bereikbaar on der nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel 071-414547 of 410950. Voorschoten-Wassenaar: W. Kowalski, Kla- verwijdestraat 17, Zoeterwoude, tel. 01715- 2025, R./ da Silva, Van Duivenvoordenlaan 36, tel' 14767. Nog heel even en de bollenstreek wordt weer 'over spoeld' door toeristen die zich vergapen aan de bloeien de bollenvelden. De krokussen staan al volop in bloei, de knoppen van de narcissen staan op springen en ook de tulp en de hyacint laten niet lang meer op zich wach ten. Voor de bollenkwekers breken weer drukke tijden aan. Ziekzoeken, rooien, pellen en verzenden moet alle maal in een paar maanden worden afgewerkt. A. van Haaster van het gelijkna mige bloembollenbedrijf aan de Loosterweg-noord in Lisse weet ervan mee te praten. Jaarlijks produceert hij op zijn bedrijf mil joenen bollen. De tulp en hyacint zijn de belangrijkste gewassen, ar ook van de narcis en de kro kus worden elk jaar tienduizen den bollen verkocht. Het belangrijkste werk op dit moment is volgens Van Haaster het 'ziekzoeken'. Alle planten moeten worden gecontroleerd op de aanwezigheid van ziekten en aantastingen. Van Haaster: "We zijn vooral beducht voor vi russen. Virussen geven groei stoornissen zoals gedraaide bladeren en minder goede bloe men. Er bestaén geen bestrij dingsmiddelen tegen deze aan doening. Dat is des te erger om dat het virus bij de vermeerde ring overgaat op de jonge bol". Alle bollenvelden worden vlak 'oor en tijdens de bloei gecon troleerd. De ziekzoekers lopen twee aan twee het veld af, speu rend naar afwijkende exempla- De aangetaste planten wor den, zo legt de bollenkweker uit, eruit getrokken en direct vernie tigd. De controle op ziekten is bij de hyacint nog arbeidsintensiever. Dit gewas moet elke week wor den gecontroleerd. Van Haaster: "Hyacinten zijn zeer vatbaar ir ziekten. Naast de virussen, belagen ook aaltjes en de bacte- e die zwartrand veroorzaakt, dit gewas. Een door zwartrand aan getaste hyacint krijgt zwarte strepen en stippels op de blade en de bloemen. Zo'n bol is daarmee natuurlijk onverkoop baar". Tijdens de bloei van de narcis, krokus en hyacint is, op het ziek zoeken na, weinig aan deze ge- ;sen te doen. Dit drietal wijkt, zo legt Van Haaster uit, duidelijk af van de tulp. De bollenkweker: "De bloembladeren van de nar cis, krokus en hyacint verdrogen aan het eind van de bloei. De blaadjes van de tulpebloem val len daarentegen af. Die bladeren komen in de oksels van de blade ren terecht en verrotten daar. Dat veroorzaakt het zogeheten vuur. Om dit te voorkomen moe ten de bloemen van de tulp er voor de bloei worden uitge haald". Een bijkomend voordeel van het verwijderen van de bloem is dat de bol groter kan worden. De energie die nodig is om de bloem levend te houden, zal na het ver wijderen van de bloem, ten goe de komen aan de bol. Het kop pen van de tulpen kost overigens sinds hiervoor machines zijn ont wikkeld, aanzienlijk minder tijd. Van Haaster: "Het is echter wel een karwei dat op de dag nauw keurig in het werkschema moet worden ingeplant. We zijn in elk geval tot het moment dat de bol len zijn verstuurd, volgens een bepaald tijdschema aan het werk". Ook de onkruidbestrijding vraagt bij de tulp in vergelijking tot de andere bolgewassen meer tijd. "Het veld moet zeer gere geld worden gecontroleerd op het zogeheten ster. Dit is een on kruidsoort die razend snel groeit en bloeit met stervormige bloe metjes. Als de jonge planten er niet zeer geregeld worden uitge trokken, is het tulpenveld bin nen de kortste keren met ster overwoekerd". Van Haaster produceert bol len. Na de bloei blijven de plan ten daarom op het veld staan. De stengels en bladeren van het ge was groeien flink uit en produce ren een behoorlijke hoeveelheid reserve-energie die in de bol wordt opgeslagen. Eind juni begint Van Haaster met het rooien waarbij opnieuw een strak tijdschema wordt aan gehouden. De tulpebollen gaan als eerste de grond uit, direct ge volgd door de krokus. Omdat de krokus enkele weken eerder in bloei staat, lijkt een omgekeerde volgorde veel logischer. De bol lenkweker laat echter de krokus iets langer in de grond zitten, om dat deze bolsoort zich over het al gemeen moeilijk laat pellen. Een paar extra weken in de grond maakt de schil los van de bol. De gerooide bollen worden ten dele gebruikt voor de vermeerdering en ten dele verkocht aan expor teurs. Bollen worden, zoals dat heet, vegetatief vermeerderd. De na komelingen van een moederbol hebben zonder uitzondering pre cies dezelfde erfelijke eigen schappen. De manier waarop uit een moederbol jonge bollen wor den gevormd, verschilt van ge was tot gewas. De narcis vermenigvuldigt zich het snelst. Aan de zijkant van de bol groeien kleine bolle tjes, de spaarnen of klisters. Deze worden in het najaar uitgepoot en kunnen in het jaar daarna al als volwassen bollen worden ver kocht. De hyacint is het andere uiterste. Van Haaster legt uit dat er bij de produktie van hyacin ten-bollen heel wat komt kijken. "Daarom zijn deze soort bollen ook altijd relatief duur". Direct na het rooien van de hy acint wordt de bodem uit de bol gesneden. De op die manier uit geholde bollen worden weggezet in de holkamer en daar droogge- stookt. In vier weken tijd ont wikkelen zich aan de binnenkant van de bol weer jonge bolletjes. Na een periode van hitte (25 gra den Celsius) en een hoge relatie ve luchtvochtigheid, wordt de moederbol (met in zich de jonge bollen) gepoot. Het jaar daarna is de moederbol in de grond verrot en zijn de jonge bollen flink ge groeid. Toch duurt het dan nog drie jaar voor de bollen kunnen worden verkocht. De meeste bollen, Van Haaster is immers een bloembollenpro ducent, worden na de oogst ge schoond. verpakt en verstuurd naar bollenhandelaren. De con tracten voor de verkoop van de bollen die komend najaar wor den geoogst, zijn al getekend. Van Haaster: "Ook de aflevering moet tot op de dag nauwkeurig worden ingepland. Al met al heb ben we tot diep in het najaar de handen vol aan de bollen". De geraniums die hebben overwinterd op een koele, maar vorstvrije plaats kunnen nu wor den verpot in voedzame grond. Schud de oude grond uit de wor telkluit en zet de plant in een nieuwe, schone pot. Vergeet de potscherf over het drainagegat niet. De lichtgroene, vaak slappe scheuten knipt u voor of na dat verpotten weg. Zulke overwin terde geraniums kunnen tot op de helft worden teruggesnoeid. Vaak sneuvelen dan ook de top pen van wat dikkere takken. De ze kunt u met drie blaadjes eraan stekken in water of direct in grond. Laat bij de stekken in het jampotje niet te veel wortels ont staan, want waterwortels zijn geen grondwortels. De stek zal veel moeite hebben om zich om te schakelen. Planten in een donkere hoek plaatsen is mogelijk mits er wordt bijgelicht. Sinds kort zijn er bij de goede tuinwinkels spe ciaal hiervoor ontwikkelde ar maturen te koop. In de professio nele tuinbouw worden de lam pen al langer gebruikt. De belichtingslampen geven, in vergelijking met een normale gloeilamp, minder rood licht. Rood licht veroorzaakt een ster ke strekking van de planten wat een mooie groei niet bepaald ten goede komt. Blauw licht daaren tegen zorgt voor een stevige en compacte groei. Een lamp kan ook de gebruiks mogelijkheden van een hobby kasje buiten vergroten. Extra licht betekent dat er nog vroeger in het vooijaar kan worden be gonnen met de opkweek en teelt van bijvoorbeeld groenten en bloemen. Een belichtingsarma tuur in combinatie met een tijd- schakelaar is ideaal om het na tuurlijke tekort aan licht op te vangen. MONICA WESSELING NOORDWIJK De Stichting Promotie Noordwijk (SNP) organiseert nog deze zomer enkele in het oog lopende ac ties om de badplaats aantrekkelijker te maken voor toeris ten en dorpsbewoners. Er komt meer groen, het strand wordt schoner en de overlast van geparkeerde auto's wordt aangepakt. Zowel de Noordwijkse ondernemers als de bevolking worden nauw bij de acties betrokken. SPN heeft dit jaar 900.000 gulden te besteden. door Monica Wesseling Een en ander bleek gisteravond tij dens een bijeenkomst in het Noordwijkse Golden Tulip Boule- vardbotel waar het bestuur van de SPN zich presenteerde en het be- leids- en actieplan uiteenzette. De SPN houdt zich bezig met de orga nisatie van evenementen, het ma ken van reclame voor Noordwijk en het verbeteren van het 'uiterlijk' van de bloemenbadplaats. Boven dien wordt een deel van de tijd be steed aan het vinden van sponsors omdat die een deel van de kosten van de verschillende acties voor hun rekening moeten nemen. Bij alle acties en evenementen wordt gebruik gemaakt van de slo gan 'Noordwijk natuurlijk'. Dit motto kan volgens De Boer zowel letterlijk (de duinen, zee) als fi guurlijk worden opgevat. De stichting ontwikkelt plannen en voert die in samenwerking met de ondernemers en de bevolking uit. De VW houdt dezelfde taak die zij nu heeft. Toeristen kunnen voor informatie en bemiddeling nog steeds bij het VW-kantoor aan De Grent terecht. De werkzaamheden van de stich ting vallen uiteen in gezamenlijke acties en evenementen zoals het jaarlijks vuurwerk en het schoon maken van het strand en activitei ten waarvoor het initiatief door on dernemers of andere bevolkings groepen wordt genomen. De Boer: "Als de ondernemers uit de Hoofd straat daar een actie willen houden, kunnen ze bij ons aankloppen. Wij helpen dan met het maken van een plan en dragen bij in de kosten". Die organisatorische en financië le ondersteuning is overigens al leen weggelegd voor de onderne mers die lid zijn van de SPN. De verschillende leden (winkeliers, hoteleigenaren, café-houders) zijn georganiseerd in acht overleggroe pen. Het is de bedoeling dat het be stuur van de stichting geregeld contact heeft met deze groepen. Bevolking De stichting wil zich volgens voorzitter De Boer echter ook na drukkelijk richten op de bevolking van Noordwijk. Ook voor hen is een overlegorgaan in het leven ge roepen. Maatschappelijke organi saties zoals de Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk (SKAN) en de vereniging voor natuur- en milieubescherming hebben hierin zitting. De Boer: "We willen samen met die organisaties acties op touw zetten. De strandwandelingen die de natuurvereniging geregeld or ganiseert, verhogen de toeristische waarde van het dorp. Het is dus niet ondenkbaar dat wij de milieu vereniging daarin financieel gaan steunen. Zoiets is in het belang van beide partijen". Begin deze week heeft de stich ting een ruimte onder het VVV- kantoor in gebruik genomen. De Boer: "Een eigen pand is noodza kelijk. We willen dat zowel de on dernemers als de andere bewoners van het dorp kunnen binnenlopen. Iedereen moet ideeën voor acties of klachten over Noordwijk direct bij ons kunnen neerleggen. De toe risten moeten voor informatie een etage hoger gaan". Geld De oprichting van SPN heeft nogal wat voeten in de aarde ge had. Lange tijd bestond onenig heid tussen de gemeente, onderne mers en de VW over de taakverde ling en de verdeling van de kosten. Uiteindelijk is een bestuur ge vormd bestaande uit zes onderne mers en particulieren uit Noord wijk. Boven het bestuur staat een raad van toezicht waarin vertegen woordigers van de gemeente en de ondernemers zitting hebben. De raad van toezicht moet elk jaar het beleidsplan goedkeuren. Van de 900.000 gulden waarover de stichting de beschikking heeft, moeten de Noordwijkse Onderne mers Vereniging (NOV), de horeca en de Toeristisch Ondernemers Langevelderslag (TOL) 200.000 gulden op tafel leggen. Door spon soracties denkt de stichting 98.000 gulden bijeen te halen. De belang rijkste inkomstenbron voor de stichting is de toeristenbelasting, die sinds vorig jaar in Noordwijk wordt geheven. Een belangrijk deel hiervan gaat naar de stichting. Omdat er nog een bedrag over 1987 'tegoed' was, ontvangt de stichting in 1988 ongeveer 600.000 gulden uit de opbrengsten van de toeristenbe lasting. In de begroting van de stichting is bijna 300.000 gulden opgenomen voor de verbetering van Noordwijk als bloemenbadplaats. Volgens De Boer valt er wat dat betreft nog het nodige te doen: "Het strand moet schoner worden zijn en het dorp kan meer groen gebruiken", zegt hij. Ook de zogeheten marktbewer king slokt een groot deel van de in komsten op. De Boer: "We gaan be drijven en toeristen persoonlijk be naderen om Noordwijk bij een bre der publiek bekend te maken, er worden speciale voordeelacties ge houden om meer toeristen in het voor- en naseizoen te trekken en Noordwijk wordt ook als congres- dorp onder de aandacht gebracht". Voor de organisatie van evenemen ten is 100.000 gulden beschikbaar. Ruim 230.000 gulden is uitgetrok ken voor personeels-, organisatie- gebreid door daarop reclame toe te staan. "Misschien zetten we wel een paar Holle Bolle Gijzen neer". Volgens De Boer is het tekort aan parkeerplaatsen op zomerse dagen en de overlast die dat tot ge volg heeft, een van de minder goe de kanten van de bloemenbad plaats. De stichting wil op drukke dagen de strandgasten ertoe bewe gen hun auto buiten de kern van het dorp te parkeren. Met speciale gratis bussen zou het vervoer naai en van het strand kunnen worden geregeld. Het stichtingsbestuur denkt de kosten van een dergelijke actie laag te kunnen houden door ook op de bussen reclame aan te brengen. Voorzitter De Boer: "We gaan de promotie van Noordwijk gewoon wat commerciëler aanpak ken dan tot nu toe is gedaan. De toeristenbelasting en de bijdrage van de ondernemers geeft ons de mogelijkheid daartoe". van Haaster tussen de bloeiende krokussen: "Er breken voor de bollentelers heel drukke tijden aan". (foto Wim Dijkman) E.J. de Boer: 'Noordwijk natuurlijk' is een goed thema. en huisvestingskosten van de stichting zelf. Actieplan Het stichtingsbestuur heeft zich de afgelopen maanden in samen werking met twee adviesbureaus beziggehouden met het opzetten van een actieplan voor dit jaar en de eerste voorbereidingen voor een beleidsplan voor de komende ja ren. In opdracht van de stichting onderzoekt de Hotelschool Den Haag de komende drie jaren waar aan het in het dorp schort op het gebied van het toerisme en hoe de bloemenbadplaats in binnen- en buitenland beter kan worden ver kocht. Dit jaar denkt de stichting ook intern orde op zaken te kunnen stellen. Er wordt een pers- en pu- bliciteitsdienst in het leven geroe pen en de eerste schreden in de richting van automatisering, onder meer van de adressen van potentië le gasten van Noordwijk, worden gezet. De bewoners van Noordwijk zul len ook nadrukkelijk kennismaken met de activiteiten van de stich ting. Zo wordt er onder het motto 'Groen moet 't doen' gestreefd naar een verbetering van de groenvoor ziening in Noordwijk. "Het geld hiervoor moet door sponsors bij een worden gebracht. Het is bij voorbeeld mogelijk ergens een boom te planten met een bordje waarop staat door wie de boom is geschonken", zegt De Boer. De sponsors moeten ook 'in actie komen' bij het schoonmaken en houden van het strand. De SPN is van plan dit jaar een paar keer een demonstratieve schoonmaakactie te houden op het strand. Het aantal papierbakken wordt mogelijk uit-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11