Executie van Sharpeville zes uitgesteld Geladen spanning in Belfast na bloedbad Bomaanslag eist 3 doden op Congres verdeeld over Iran-zaak Controverse rond schat op Filipijnen OOK IN FILTER EN MENTHOL LIGHTS 25 BOX VRIJDAG 18 MAART 1988 PAGINA 5 j PRETORIA Het Hooggerechtshof van Pretoria heeft de executie van de zes jeugdige inwoners van Sharpeville met een maand uitgesteld. Om het uitstel was gevraagd door de advocaten van de zes. De verdediging heeft nu tot 18 april de tijd het proces tegen de Sharpeville-zes heropend te krijgen. De vijf mannen en een vrouw werden in 1985 ter dood veroordeeld vanwege hun aandeel in de moord op Ja cob Diamini, de zwarte loco-burgermeester van Lekoa, waartoe de woonwijk Sharpeville behoort. Zij zouden om zes uur vanochtend worden opgehangen. De zevende infanterie op weg naar het vliegtuig dat hen naar Honduras zal brengen WASHINGTON In het Ameri kaanse Congres, met name door de Democratische partij, zijn gisteren grote vraagtekens gezet achter de wijsheid en de noodzaak van de Amerikaanse troepenzending naar Honduras. door Henk Dam Congresleden twijfelen over zenden leger naar Honduras De Democratische fractieleider in de Senaat, Robert Byrd, be schuldigde Reagan van een 'over- reactie' toen deze woensdagavond het besluit nam 3200 militairen met de grootste spoed naar Honduras te sturen. Byrd zei zich af te vragen, of de situatie in Honduras wel zo nij pend is als de regering-Reagan zegt en vooral ook, of er wel sprake is van een grootscheepse Sandinisti- sche invasie. ,,Ik hoop dat de troe penzending niet contra-produktief werkt en dat het vredesproces in Middenamerika er niet onder lijdt", aldus Byrd. Zelfs sommige Republikeinse Congresleden stonden sceptisch tegenover de troepenzending. Zo zei senator John McCain, die Reagans Midden-Amerika-politiek gewoonlijk steunt: ,,Wat er in Hon duras is gebeurd, bedreigt de VS niet rechtstreeks. De troepen had den daarom niet gestuurd moeten worden". Datzelfde zei de invloed rijke Democratische Afgevaardig de Tony Coelho: „Zelfs als er 1200 Sandinisten de grens met Hondur as zijn overgestoken, dan nog moet je je afvragen of daarbij de Ameri kaanse nationale veiligheid op het spel staat". Verschillende Congresleden merkten op, dat de troepen zijn ge stuurd op een moment dat het Con gres de hulp aan de Contra's heeft afgesneden. Iets vergelijkbaars ge beurde twee jaar geleden ook. Na dat het Congres september 1986 ook hulp aan de Contra's had weg gestemd, zei Reagan dat 1500 San dinisten Honduras waren binnen gevallen. Hij gebruikte daarop de macht die hij in noodsituaties krachtens de Grondwet bezit, om 20 miljoen dollar aan militaire hulp naar Honduras te sturen. Nog voor het Hooggerechtshof in Pretoria zich gistermorgen over het verzoek tot uitstel boog. ont plofte een autobom van 25 kilo voor het gerechtshof van de Trans vaalse stad Krugersdorp. Drie zwarten kwamen om het leven en twintig personen raakten gewond. door Ruud de Wit De Zuidafrikaanse minister van wet en orde, Vlok, verklaarde later op de dag dat een blank lid van de in Zuidafrika verboden bevrij- dinsgbeweging ANC, Heinrich Grosskopf, voor de aanslag verant woordelijk zou zijn. Volgens Vlok was Grosskopf ook verantwoorde lijk voor een bomaanslag op een le gerhoofdkwartier in het centrum van Johannesburg, waarbij vorig jaar juli 75 personen gewond raak ten. De Zuidafrikaanse politie heeft een bedrag van 50.000 gulden gezet op het hoofd van Grosskoff. Het Hooggerechtshof gelastte uitstel van executie omdat de ver dedigers van de zes ter dood ver oordeelden wisten aan te tonen dat één van de getuigen tijdens het proces in 1985 een valse verklaring had afgelegd. Rechter Human die destijds uitspraak deed in het pro ces tegen de Sharpeville-zes en nu het uitstel gelastte, verklaarde: „Als ik toen over de juiste getuige nis had beschikt, had ik beslist de verdediging toegestaan om deze getuige aan een kruisverhoor te on derwerpen en dan was de uitkomst van het proces, in ieder geval voor twee van de veroordeelden, moge lijk anders geweest". Na de uitspraak brak er een spontaan pandemonium los in de rechtszaal. De zeker 200 aanwezi gen applaudiseerden luid en fami lieleden konden hun tranen niet bedwingen. Buiten de rechtzaal, waar de hele dag talrijke politie agenten gereed werden gehouden om zonodig op te treden, werd spontaan het zwarte volkslied 'Nkosi Sikhelel' gezongen en één van de advocaten. Prakash Diar ging op de schouders. Rechter Human waarschuwde echter voor al te veel optimisme: „Ik heb in binnen- en buitenlandse kranten gelezen, dat de zes slechts toeschouwers bij de moord op lo co-burgermeester Diamini zouden zijn geweest en dus ten onrechte zijn veroordeeld. Dat is niet juist. Voor mij blijft vaststaan dat dé zes daadwerkelijk deel hebben uitge maakt van de groep die Diamini vermoordde en dus hetzelfde doel Epidemie Het gemeentebestuur van de Sudanese hoofdstad Khartoum heeft bioscopen en stadions geslo ten ter bestrijding van een epide mie van hersenvliesontsteking die al aan 82 mensen het leven heeft ge kost. Er zijn meer dan 3.000 patiën ten. De voorraad vaccin is uitgeput. Ook Etiopië en Tchad worden door de epidemie getroffen. Ambassadeur De VS hebben na vijf jaar weer een ambassadeur in Warschau be noemd. Gisteren overhandigde John Davies, voorheen Ameri kaans zaakgelastigde in Warschau, zijn geloofsbrieven aan de Poolse regering. Nadat Warschau op 13 de cember 1981 de staat van beleg had uitgeroepen raakten de diploma tieke betrekkingen tussen beide landen ernstig bekoeld. Bomaanslag Bij de ingang van het Britse con sulaat in de Spaanse stad Barcelo na is gisteren een kleine bom ont ploft. Er raakte niemand gewond en er werd ook geen schade aange richt. De aanslag werd opgeeist door Terra Lliure, een groepering die strijdt voor de afscheiding van Catalonie van Spanje. Aardbeving Het gebied rond de Japanse hoofdstad Tokyo is gisteravond door een krachtige aardbeving ge troffen. Er vielen negen gewonden. De beving had een kracht van 6,1 op de Schaal van Richter. Het epi centrum lag 90 kilometer diep on der het aardoppervlak in oost- Tokyo. Over materiële schade was nog niets bekend. nastreefden, namelijk deze verwer pelijke moord", aldus Human. Waarnemers menen, dat de gang van zaken in Pretoria een triomf voor president P.W. Botha kan worden genoemd. Botha kondigde woensdag aan niet te zullen ingrij pen in de rechtsgang en de uit komst van het kort geding te zullen volgen. Door de gunstige uitslag kan Botha volhouden dat hij niet is gezwicht voor de grote binnen- en buitenlandse pressie, terwijl hij te vens kan wijzen op het feit dat Zuidafrika nog altijd over een onaf hankelijk rechtspraak beschikt. In Pretoria werd gister vernomen, dat alle ambassadeurs van de EG-lan- den uit protest tijdelijk zouden zijn teruggeroepen, als de zes van Shar peville ook daadwerkelijk vanoch tend waren opgehangen. Gisteren bood een delegatie van anti-apart- heidsgroeperingen in de hal van de Tweede Kamer in Den Haag naar schatting tienduizend handteke ningen aan uit protest tegen de executie van de Sharpeville-zes. PvdA-Kamerlid Wallage nam na mens de voorzitter van de vaste Ka mercommissie voor buitenlandse zaken de handtekeningen en de protestbrief in ontvangst. WASHINGTON (GPD) - Het Amerikaanse Congres heeft giste ren verdeeld gereageerd op de aan klachten tegen vier hoofdpersonen uit het Iran-Contra-schandaal, die gisteren officieel zijn uitgebracht. Bij Congresleden die tot Reagans Republikeinse partij behoren, viel gisteren nogal wat kritiek te beluis teren op de door de speciale aan klager Walsh uitgebrachte be schuldigingen. De Democraten achten de aanklachten echter te recht. De Republikeinse Afgevaardig de Cheney, die in de zomer zitting had in de speciale Congrescommis sie die de Iran-affaire uitzocht, zei gisteren: „Mannen als Poindexter en North, met al hun verdiensten voor het land, verdienen het dom weg niet vervolgd te worden". Zijn collega Hyde (Republikein), zei te betwijfelen of de gronden waarop Lawrence Walsh zijn aanklachten heeft gebaseerd, overeind zullen blijven als de advocaten van de vier verdachten (North, Poindexter, Se- cord en Hakim) erop worden losge- Oliver North. (foto ap) laten. De Democratische Afgevaar digde Hamilton zei, dat de aan klachten overeenkomen met de uitkomsten van het Congres-on derzoek. Inmiddels zijn in Washington speculaties losgebarsten over de vraag of president Reagan de vier in staat van beschuldiging gestelde hoofdpersonen uit het Iran-Contra- schandaal gratie zal verlenen. Reagans woordvoerder, Fitzwater, zei dat er op het Witte Huis hele maal niet over gratie is gesproken. Niettemin zou Reagan vroeger of later wel eens gebruik kunnen ma ken van zijn grondwettelijke recht om het viertal gratie te verlenen. Een president mag in alle gevallen van misdaden tegen de VS gratie verlenen, zowel voor als na een ver oordeling. Tenslotte heeft Reagan welis waar nooit met zoveel woorden ge zegd, dat hij van plan zou zijn gratie te verlenen, maar hij heeft dat ook nooit uitgesloten. Als Reagan het pardon zou geven, dan wordt het tijdstip waarop hij dat doet van be lang. Het is waarschijnlijk dat hij in dat geval zal wachten tot na de pre sidentsverkiezingen, die op 8 no vember worden gehouden. Daar mee zou hij dan de Republikeinse partij beschermen. ADVERTENTIE Maar later bleek, dat zich hoog stens 800 Sandinisten korte tijd in Honduras hadden bevonden, en dat de regering van Honduras door Washington onder druk was gezet om de militaire hulp te aanvaarden. De scepsis in het Congres wordt verder gevoed door militaire spe cialisten, onder meer uit Honduras, die gisteren hebben gezegd dat het de afgelopen maanden tientallen keren is gebeurd, dat Sandinisten op Hondurees grondgebied zijn ge signaleerd en dat daar nimmer een haan naar kraaide. Daarom concludeerde de Demo cratische senator Christopher Dodd dan ook gisteren: ..Wat hier gebeurd is, is dat de regering ener zijds probeert de aandacht van de aanklachten in de Iran-Contra- af faire af te leiden en anderzijds pro beert de hulp aan de Contra's her steld te krijgen". Verschillende presidentskandi daten spraken gisteren ook over de troepenzending. De Democraten waren er tegen. Richard Gephardt verweet Reagan zelfs „het niet meer volgen van de wet". Maar de Republikeinse kandidaat Bob Do le zei, dat de Contra's dringend mi litaire hulp nodig hebben, omdat ze „bij honderden worden afge maakt". MANILA (IPS) -- Hoop, woede en scepsis vechten om voorrang in het Filipijnse kabinet over de aanwezigheid van een Ameri kaanse schatgraver in het histori sche fort Santiago in de hoofd stad Manila. Terwijl de meeste ministers zich diep schamen, hoopt de Filipijnse president Co- razon Aquino dat een goud vondst haar begrotingsproble men in één klap kan oplossen. De legende wil dat de Japanse bezetters een goudschat ter waarde van tweehonderd mil jard dollar (380 miljard gulden) in het fort Santiago nabij de Fili pijnse hoofdstad Manila hadden begraven bij hun vertrek in 1945. Dit prikkelde enigzins de fan tasie van Arthur Charles McDo nald, die toestemming kreeg om in het fort te naar de vermeende schat te gaan zoeken. De Ameri kaanse schatgraver wordt in Ma nila dan ook wat schamper 'In diana Jones' genoemd, naar een held uit een Hollywood-film. De Filipijnse regering wilde de schatgraver ij aanvankelijk ge heim houden, omdat zij bang was voor een toestroom van nieuwsgierigen en gelukzoekers. BELFAST (AFP/UPI/GPD) Angst voor bloedige represailles van de IRA domineerde de gevoe lens in de Noordierse hoofdstad Belfast. De begrafenis van een lid van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) op hetzelfde ka tholieke kerkhof waar zich woens dag een bloedbad voordeed, ver liep echter zonder incidenten. De voorgaande dag vielen op de Mill- town-begraafplaats nog drie doden en 68 gewonden. Opnieuw woonden duizenden belangstellenden de begrafenis bij van ditmaal Kevin McCracken. een IRA-sluipschutter die maandag door Britse soldaten werd neerge schoten. Na afloop van de begrafe nis namen ongeveer 10.000 mensen deel aan een optocht ter gelegen heid van St Patricksday, de her denking van de Ierse beschermhei lige. Ook hierbij zijn geen inciden ten gemeld. Woendagavond en - nacht was het echter in Belfast bij zonder onrustig. Zo werden onder meer drie huizen van protestanten in brand gestoken en gingen gesto len bussen, vrachtauto's en perso nenwagens in vlammen op. De Britse minister voor Noor- dierland. King, heeft gisteren in het parlement de bevolking op nieuw opgeroepen kalmte te bewa ren. In Noordierland hebben zowel katholieke als protestantse geeste lijken de bevolking met klem ver zocht geen vergelding na te streven voor de als 'obsceen' en 'pervers' omschreven granaat- en geweer- aanval op het kerkhof. Verschillen de protestantse paramilitaire orga nisaties hebben de verantwoorde lijkheid voor de aanslag ten stellig ste ontkend en schrijven de actie toe aan een soloactie van een gees telijk gestoorde. Voor de begrafenis van McCrac ken was de politie in hoogste staat van paraatheid gebracht. Niette min bleef zij. zoals ook woensdag, volgens afspraak weg van de be graafplaats. Honderden sympathi santen volgden de kist, die zoals gebruikelijk bij IRA-begrafenissen was gedrapeerd met de vlag van de Ierse Republiek, zwarte hand schoenen en een zwarte baret. Michael Stone, de man die Maar toen onlangs twee van Mc Donalds werknemers omkwa men doordat een tunnel instort te, kwam de mysterieuze zoek tocht echter aan het licht. De Filipijnse senaat verordon neerde dat de goudzoeker zijn werkzaamheden onmiddellijk moest staken. Per slot van reke ning was het fort een nationaal monument. Op dat moment ging president Aquino zich hoogst persoonlijk met de zaak bemoeien. Ze draai de het senaatsbesluit terug en gaf McDonald vergunning voor nog eens dertig dagen graafwerk. woensdag de begrafenis zo wreed verstoorde, verblijft momenteel onder politiebegeleiding in een zie kenhuis van Belfast, aldus minister King. De man raakte gewond toen een woedende menigte hem tracht te te lynchen. Woensdagavond werd een tweede verdachte gear resteerd. Volgens de Britse minis ter verleent hij de politie hulp bij haar onderzoek. In korte tijd heeft de IRA nu vijf jonge vrijwilligers verloren. Nie mand twijfelt eraan of het moreel binnen de organisatie diep is ge zonken. Niettemin wordt rekening gehouden met nieuwe acties van het verboden republikeinse leger, want de wraakgevoelens zijn de laatste dagen in de republikeinse wijken van Belfast hoog opgelo pen. Geen afwijkingen bij kinderen na giframp Seveso CHICAGO (AP) - De grote dioxine- ramp ruim tien jaar geleden in het Italiaanse plaatsje Seveso heeft niet geleid meer geboorteafwijkin gen dan normaal. Dat is de conclu sie van een bevolkingsonderzoek waarvan de resultaten vandaag zijn gepubliceerd. De zes artsen die het onderzoek uitvoerden, hebben van 1977 tot 1983 alle baby's onderzocht die in Seveso en omstreken zijn geboren. Zij constateerden niet meer ge boorte-afwijkingen dan normaal, in tegenstelling tot wat bewoners vreesden. Nog belangrijker is vol gens de onderzoekers dat in het ge bied dat het zwaarst met dioxine werd besmet, geen kinderen zijn geboren met grote afwijkingen. Bij de ramp in juli 1976 werden ruim 37.000 bewoners van Seveso en om geving meer of minder ernstig be smet met het zeer giftige en kan kerverwekkende dioxine, dat ont staat als bijprodukt bij de vervaar diging van pesticiden. „De Amerikaan en zijn arbeiders richtten geen vernielingen aan", was haar argument. De regering zou bovendien be lang hebben bij een vondst. Met McDonald werd overeengeko men dat hij een kwart van de schat mag houden als hij hem vindt. De rest, 160 miljard dollar als de legende klopt, vloeit in de nationale schatkist. Daarmee zou de regering de buitenlandse schuld van 28 mil jard dollar in één keer kunnen af lossen. Het landhervormings plan van Aquino kan dan zonder problemen worden uitgevoerd. Scholen, nieuwe wegen, voor al les zou plotseling geld zijn. Maar er zijn slechts weinig Filipijnse burgers die geloven dat er zoveel goud in het fort zit. „Te mooi om waar te zijn", was de kribbige reactie van vice-pre sident Salvador Laurel Scoff. Hij gelooft wel dat de Japanners goud achter lieten in het fort Santiago, maar volgens hem heeft de afgezette dictator Ferdi nand Marcos de schat allang la ten opgraven. Het goud zou met Marcos' andere bezittingen lange, tijd geleden het land zijn uitge smokkeld, aldus Laurel Scoff. W aldlieim-zaak doet voorzitter SPÖ aftreden WENEN (AFP/DPA) - Ex-kanselier Fred Sinowatz van Oostenrijk geeft het voorzitterschap van de so cialistische partij (SPÖ) op. Na een vergadering van de partijraad op 11 mei stelt de 59-jarige Sinowatz zich niet herkiesbaar. Hij maakte dit gisteren op een vergadering van het partijbestuur bekend. Sino watz was kanselier van 1983 tot ju ni 1986. Toen Kurt Waldheim in de zomer van 1986 tot president werd gekozen, trad hij af. Sinowatz geeft zijn rol in de affai re Waldheim op als reden voor zijn aftreden. Hij verklaarde te hebben geleden onder het feit dat zijn op rechtheid in twijfel werd getrok ken. Hij doelde hier op een proces dat hij had verloren van het blad Profil. Volgens dit blad had hij tij dens de presidentsverkiezingen gedreigd het nazi-verleden van Waldheim te onthullen. Toen de discussie rond het oorlogsverleden van Kurt Waldheim op gang kwam verklaarde Sinowatz: „Als Wald heim geen lid was van de SA, was het zeker zijn paard". Dit sloeg op het vermeende lidmaatschap van Waldheim van de ruiterafdeling van een onderdeel van het Duitse leger, dat de president overigens ontkent. Kort geleden bood Sinowatz aan om op te stappen als leider van de SPÖ als Waldheim zou aftreden als president. Maar de vroegere secre taris-generaal van de Verenigde Naties voelde daar niets voor. Kan selier Vranitzky volgt Sinowatz vermoedelijk op als partijleider van de SPö. Dit is enigszins verras send, omdat de kanselier tot dus ver steeds had verklaard dat hij voorstander was van een scheiding van deze twee functies.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5