NIB bereid toltunnels te financieren Uniek project voor werkloze Turken Nederland de grootste investeerder in Spanje emu Effect investeringspremie onduidelijk' Grolsch op zoek naar buitenlands bedrijf 'Groot verloop jonge academici bij Philips' DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINA 7 Bank wil snelle aanleg AMSTERDAM (GPD) Een Nederlands consortium on der leiding van Nationale Investerings Bank (NIB) wil be ginnen met de bouw van vier nieuwe verkeerstunnels in de Randstad. Het wachten is alleen nog op de overheid die een aantal garanties moet geven, waardoor de risico's voor een dergejijk consortium worden beperkt, aldus de direc teur-secretaris van de NIB, mr. L.M. Overmars, gisteren in Amsterdam. ROTTERDAM (ANP) De Neder- landsche Maatschappij tot het ver richten van Mijnbouwkundige Werken heeft besloten haar activi teiten uit te breiden met het produ ceren en exploiteren van films. De ze onderneming voor het financie ren van deelnemingen in kleine en middelgrote bedrijven, heeft eind vorig jaar aandelen uitgegeven, waarmee ruim 40 miljoen gulden werd binnengehaald. Daarvan wordt nu ongeveer 30 miljoen geïn vesteerd in filmactiviteiten. Mijn- bouwkundige Werken speelt hier mee in op de toenemende vraag naar films en mini-series als gevolg van de opkomst van commerciële televisie en nieuwe communicatie technieken. Met 'gerenommeerde' filmmaat schappijen zijn daartoe twee sa menwerkingsverbanden aange gaan, waardoor de risico's die zijn verbonden aan de produktie en de Mijnbouwkundige Werken investeert in filmactiviteiten distributie van films, kunnen wor den gespreid, zo heeft de onderne ming bekendgemaakt. Allereerst is een 'filmcatalogus' aangeschaft: dat wil zeggen dat de eigendomsrechten zijn verworven van 120 films. Het doel is die films in Europa te exploiteren door mid del van verhuur aan bioscopen en de televisie en in de vorm van vi deobanden. De catalogus zal naar verwachting al dit jaar positief bij dragen aan de resultaten van Mijn bouwkundige Werken. Met Paramount Television in Londen is een gezamenlijke onder neming in Engeland gesticht voor produktie en distributie van speel films, series en miniseries ten be hoeve van de televisie. Voordat dat bedrijf positief zal bijdragen aan de resultaten, zal enige tijd verstrij ken, zo luidt de verwachting. Verder is samen met Central In dependent Television in Londen in Los Angeles samenwerking met een aantal bedrijven tot stand ge bracht met het oogmerk televisie films en miniseries te produceren en te exploiteren. In dat verband zijn distributie-overeenkomsten gesloten met televisiemaatschap pijen in Europa, Zuid-Amerika, Australië en Canada. De leiding van deze gezamenlijke onderne ming berust bij Larry Gershman, voorheen president-directeur van de grote Amerikaanse maatschap pij MGM Television. Ook hier ver wacht Mijnbouwkundige Werken pas na een aanloopfase positieve resultaten van. Volgens de NIB-directie zijn de aanleg van vier nieuwe (tol)tun- nels, een brug over de Westerschel- de, nieuwe voorzieningen voor Schiphol en de Rotterdamse haven absoluut noodzakelijk voor een be hoorlijke uitgangspositie van Ne derland bij het tot stand komen van de interne EG-markt in 1992. Een consortium onder leiding van de NIB heeft al eerder een plan in gediend voor de Westerschelde- brug, zonder enig risico voor de overheid. Voor de toltunnels zal de overheid wel enige garanties moe ten gaan geven. Deze garanties zijn vooral nodig voor wat betreft eventuele over schrijdingen van de bouwkosten, tegenvallend gebruik (bijvoor beeld door maatregelen van plaat selijke overheden) en het innen van de tolgelden, aldus Overmars. "Wanneer de overheid die garan ties geeft is onze groep nu al opera tioneel". Het ministerie van verkeer en waterstaat staat inmiddels op het punt de het werven van investeer ders voor de vier tunnels te starten. Deze week nog, of uiterlijk begin volgende week, zullen daartoe ad vertenties in binnen- en buiten landse kranten verschijnen, aldus een woordvoerder. Het ministerie is in dergelijke gevallen gedwon gen tot een open procedure, waar na een selectie plaats kan vinden. Voorwaarden als overheids-ga ranties voor het afdekken van be paalde risico's komen vervolgens Economie kort De Generale De Vlaamse industrieel Andre 'Leysen, thans medestander van de Italiaanse financier Carlo de Bene- detti die de controle over de Gene rale Maatschappij van België pro beert te verwerven, gaat een rechts zaak beginnen om het bezit van tien miljoen aandelen van de Gene rale. Het gaat Leysen om tien van de twaalf miljoen nieuwe aandelen die de Generale onlangs heeft ge- creeerd. Belastingdienst Het ministerie van financiën gaat ervan uit dat de komende jaren in totaal 5.000 van de 30.000 arbeids plaatsen bij de belastingdienst zul len vervallen als gevolg van verde re automatisering, vereenvoudi ging van het belastingstelsel en de eenwording van de Europese markt in 1992. De AbvaKabo liet maandag weten een verlies van 7.500 tot 10.000 arbeidsplaatsen te verwachten. Steun bank First RepublicBank Corpora tion, de grootste bankhoudster- maatschappij in Texas, heeft bij de federale autoriteiten van de Vere nigde Staten aangeklopt om haar verliezen weg te kunnen werken. Daarmee probeert de maatschap pij aan het faillissement van haar hoofdvestiging in Dallas en enkele andere vestigingen te ontkomen. First Republic is vooral in de pro blemen geraakt door verliezen op leningen voor onroerend goed en door een run van de spaarders op hun banktegoeden. Akkoord Vier westerse bedrijven hebben gisteren een intentieverklaring met de Sovjetunie ondertekend voor de bouw van een petroche misch complex aan de Kaspische Zee. Het project zal investeringen vergen van zes miljard dollar en wordt daarmee één van de grootste petrochemische bedrijven ter we reld. De vier westerse bedrijven zijn de Amerikaanse oliemaat schappij Occidental Petroleum, de Japanse onderneming Marubeni en de Italiaanse chemische con cerns Montedison en Enichem. Het iÉ de bedoeling dat zij een geza menlijke onderneming met de Sov jetunie oprichten waarin zij elk 750 miljoen dollar investeren. De overi ge drie miljard dollar komt van de Sovjetunie. Deeltijd-vut Als één van de eerste sectoren in Nederland kunnen bij de architec tenbureaus (6.000 werknemers) werknemers van 58 jaar in deeltijd vervroegd uittreden. Mensen die van de deeltijd-vut gebruik maken behouden hun baan voor de helft van de normale werktijd en zijn voor de andere helft al in de vut. De architectenbureaus nemen voor ie dere 'deeltijd-vutter' een jongere werknemer voor de volledige werktijd aan, zo heeft de Diensten bond FNV gisteren meegedeeld. aan bod in onderhandeling met de inschrijvers. Bij meer overheidsga- ranties zullen de financiers genoe gen moeten nemen met minder rendement op hun investering en omgekeerd. Bij het volledig risico dragend eigen vermogen dat een concern in dergelijke werken in vesteert, noemt NIB-directeur De Vroe een rendement van 12 pro cent. Dat uitgangspunt geldt voor de vaste oeververbinding over de Westerschelde, waar de minister elk risico voor de overheid wil uit sluiten. Minister Smit-Kroes wil een bedrag van 30 miljoen gulden per jaar bijdragen aan bouw en ex ploitatie (een bedrag dat ze over houdt van de tegen die tijd afge schafte veerdiensten), maar geen cent meer. Hierover wordt binnen kort verder gesproken tussen mi nister en Gedeputeerde Staten van Zeeland. Ook uit het buitenland is belang stelling, met name voor de finan ciering, van dergelijke grote infra structurele werken. Enkele grote Japanse banken zijn al bij de NIB langs geweest, evenals de Europe se" Investerings Bank. Volgens Overmars zijn de Japanse banken echter niet tot het bestaande con sortium toegetreden. De netto-winst van de NIB ging vorig jaar, ondanks de beurskrach, omhoog van 54,5 tot 57,3 miljoen gulden. De directie verwacht over 1988 ongeveer een gelijkblijvend resultaat. De resultaten van de NIB zijn vorig jaar negatief beïnvloed door de beurskrach van oktober. Na een voorspoedig eerste halfjaar bleef de voorziene stijging van de bruto-resultaten uit en is de groei van de netto-winst kleiner uitge vallen dan waarop was gerekend. Het bruto-bedrijfsresultaat daalde van 112,7 tot 111,1 miljoen. Met ingang van 1 juni wordt prof. dr. M. J. L. Jonkhart president-di recteur van de NIB. Hij volgt dr. A. van der Zwan op, die per 1 januari is vertrokken naar Vendex Interna tional en te zijner tijd prof. dr. A. Dreesmann zal opvolgen. «MWMiwiWMtiiRBm mfwmmwmmmmmtm- vt Luchthaven Rotterdam wordt zijn verdrievoudigd tot 1900. ROTTERDAM (ANP) De werkgelegenheid op de Lucht haven Rotterdam, voorheen vliegveld Zestienhoven, zal in het jaar 2005 ruim zijn verdrie voudigd tot 1900 arbeidsplaat sen. Die worden ingenomen door werknemers van de lucht haven en aan de luchthaven ge bonden bedrijven. Daar komen dan nog onge veer 1800 indirecte arbeids plaatsen bij van toeleveranciers en dergelijke. Dat voorspelt het Nederlands Economisch Insti tuut (NEI) in een rapport over de ontwikkeling van de werk gelegenheid rond de Luchtha ven Rotterdam. Het rapport is in opdracht van de gemeente gemaakt. Gisteren werd het door de wethouders Den Dun nen (haven en economische za ken) en Laan (ruimtelijke orde- Zestienhoven kan fors groeien Op basis van de verwachte groei van het luchtverkeer, het mogelijk grote verzorgingsge bied en de plannen die de ge meente met het oude Zestien hoven heeft voorspellen de on derzoekers ook een groei van het aantal passagiers tot bijna twee miljoen in 2005. In 1985 waren dat er nog maar 290.000. Voor het vrachtverkeer becij fert het NEI een groei van acht honderd ton nu naar ruim 20.000 ton in 2005. Er wordt on der meer veel vracht verwacht uit het Westland dat kampt met slechte verbindingen naar Schiphol. De gemeente wil ten noorden van het oude Zestienhoven een volledig nieuwe luchthaven met een langere start- en lan dingsbaan dan de huidige. Met de aanleg is ongeveer driehon derd miljoen gulden gemoeid. De helft daarvan wordt door de overheden gefinancierd, de an dere helft door het bedrijfsle ven. Van de Hollandse Beton Groep, Volker Stevin, de Ne derlandse Middenstandsbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft Rotterdam al toezeggingen binnen die goed zijn voor zestig procent van het deel dat door het bedrijfsleven moet worden gefinancierd. DEN HAAG (GPD) - De effecten van de investeringspremie (ipr) op de werkgelegenheid zijn onbe- AMSTERDAM Twee maanden hebben twee werknemers van de Japanse fabrikant van plastic bouwsteentjes Kawada besteed aan het bouwen van dit model (schaal 1:40) van een openge werkte Boeing 747 van de KLM. Het is te zien in reiswinkel van de luchtvaartmaatschappij aan het Leidseplein in Amsterdam. De bezoeker die het juist aantal ge bruikte bouwsteentjes raadt of er het dichtst bij in de buurt komt wint een vliegreis naar Lon den. (foto pr) kend. Waarschijnlijk is het aantal bij ipr-projecten ontstane arbeids plaatsen aanzienlijk lager dan het aantal waarmee op het ministerie van Economische Zaken rekening is gehouden. Deze opzienbarende conclusies trekt de Algemene Re kenkamer in haar rapport aan de Tweede Kamer over de werking van de ipr. Volgende week maandag praat de Tweede Kamer met de minister over het nieuwe regionaal beleid, waarvan de ipr onderdeel is. De Re kenkamer suggereert dat dit debat, voor wat betreft de ipr, weinig zin vol zal zijn zolang er niet meer ge gevens over de werking van de re geling zijn verzameld. De premie wordt door de rege ring steeds aangehaald als belang rijkste instrument om de regionale werkloosheid te bestrijden. Ook economisch zwakke regio's als Twente en Arnhem-Nijmegen, die van de regeling flink profiteren, hebben tot nu toe volgehouden dat de ipr nodig blijft om meer werkge legenheid te scheppen. MADRID (DPA) - De buitenlandse investeringen in Spanje zijn in 1987 voor het tweede achtereenvolgen de jaar sterk toegenomen. De meeste investeringen kwamen uit andere landen van de Europese Gemeenschap. Nederland had daarin met 23 procent het grootste aandeel, zo blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers van het Spkanse ministerie van economische zaken. De rechtstreekse buitenlandse investeringen in Spanje groeiden vorig jaar met maar liefst 81 pro cent tot 727 miljard peseta (ruim 12.1 miljard gulden). In 1986, het eerste jaar van het Spaanse lid maatschap van de EG, waren de buitenlandse investeringen al met 43 procent toegenomen. De chemische industrie trok vo rig jaar met 26 procent het grootste deel van de buitenlandse investe ringen aan. Daarna kwamen ach tereenvolgens de financiële sector met 24 procent, de groothandel met 14 procent, de papierverwer- kende industrie met 6,3 procent en de automobielindustrie met 4.6 procent. De gebieden rond Madrid en Barcelona namen elk ongeveer een derde van het totale bedrag voor hun rekening. De Canarische Eilanden volgden op ruime afstand als derde. De Nederlandse investeringen in Spanje worden gedaan in een groot aantal sectoren. Handel en horeca en verzekeringen springen er enigszins uit. Een van de bedrijven die zich op de Spaanse markt heeft gestort is het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden dat in de afgelopen twee jaar zijn kantoren net in snel tempo heeft uitgebreid. Een ander Nederlands bedrijf, de onroerend-goed belegger Wereld- have, maakte begin deze maand bekend op korte termijn zo'n 200 mijoen gulden te investeren in Spanje. Juist door de komst van veel buitenlandse bedrijven zit in de Spaanse onroerend-goed markt volgens Wereldhave een duidelijke groei. De toetreding van Spanje tot de EG heeft niet alleen geleid tot een enorme toestroom uit andere lan den van de gemeenschap. Ook Spaanse bedrijven investeren meer en meer in andere Europese landen. In 1986 werd 350 miljoen gulden aan ipr-premies uitgekeerd. De Re kenkamer, het belangrijkste bud gettaire controle-orgaan van de re gering, constateert dat het schep pen van arbeidsplaatsen weliswaar geen expliciete voorwaarde is voor toekenning van de ipr maar in de politieke discussie over het instru ment een belangrijke rol speelt. "Deze discussie wordt echter niet gevoerd aan de hand van de gerea liseerde arbeidsplaatsen, deze ge gevens zijn niet in de Kamerstuk ken aan te treffen", aldus de Re kenkamer. De Rekenkamer heeft grote be zwaren tegen de methode die het ministerie gebruikt om het werke lijke aantal arbeidsplaatsen bij ipr- projecten te berekenen. Die zou geen enkel uitsluitsel geven over de effectiviteit van de ipr. Volgens de Rekenkamer moet de doelstel ling van de ipr (versterking van de produktiestructuur om de werkge legenheid te verbeteren) nader worden bezien. ENSCHEDE (GPD) - Grolsch is op zoek naar een buitenlandse brou werij. Daarin wil het bedrijf 'heel selectief te werk gaan: het moet gaan om een brouwerij die in groot te en kwaliteit vergelijkbaar is met Grolsch. Dat maakte drs. P. P. Snoep, voprzitter van de Grolsch- directie gisteren bekend in een toe lichting op de jaarcijfers. Snoep zei dat internationale ex pansie een van de belangrijkste doelstellingen voor de komende ja ren is. "We veranderen geleidelijk aan van een regionale brouwerij, via een nationale in een internatio naal werkzame onderneming". Dat moet gestalte krijgen via vergro ting van de export en overname van buitenlandse bedrijven. De uit voer is inmiddels gegroeid van 13 procent van de omzet in 1986 naar 16 procent vorig jaar. Dat hogere aandeel was afgelopen jaar overi gens voor een deel te danken aan een lagere binnenlandse afzet. Grolsch wijt dat aan het slechte vooijaars- en zomerweer, waardoor de hoofdelijke bierconsumptie van 86 naar 84,3 liter daalde. Grolsch is nu in ruim twintig lan den actief en verwacht een verdere toename van de export. Met hoe veel wilde Snoep niet aangeven, maar de perspectieven zijn wel zo gunstig dat besloten is de afvulca- paciteit voor blik- en kroonkurk- verpakking aanzienlijk uit te brei den. Daartoe zal in Groenlo tot 1990 voor 18 miljoen gulden geïnves teerd worden. Dat zal echter niet leiden tot nieuwbouw of uitbrei ding van de werkgelegenheid, al dus financieel directeur drs. P. M. M. Tromp. Grolsch wil niet in zoveel moge lijk landen zaken doen, maar de aandacht richten op een beperkt aantal markten. Sterkste groei markt is op 't ogenblik Engeland, maar de brouwer doet het ook goed in landen als de VS, Canada, Japan en Australië. Onlangs is begonnen met export naar Spanje, Portugal en Italië. Grolsch zag de omzet vorig jaar licht toenemen van 342 naar 345 miljoen gulden. Dat zou 8 miljoen hoger zijn geweest als het Engelse pond en de Amerikaanse dollar niet zo sterk gezakt waren. Het be drijfsresultaat nam toe van 31,6 tot 33,6 miljoen. De nettowinst klom van 21,8 naar 22,9 miljoen gulden. De investeringen kwamen vorig jaar na het topjaar 1986 (met 52,7 min gulden) op 38,1 miljoen. Het aantal medewerkers steeg van 930 naar 941, van wie 881 in Nederland (onveranderd). Dit jaar verwacht de directie ondanks de invoering van een 36-urige werkweek en de investeringen in Groenlo, geen uit breiding van de werkgelegenheid in Nederland. Schulden BONN (Rtr/DPA) De regering van de Bondsrepubliek Duitsland is bereid aan de armste landen van de Derde Wereld ongeveer 2,5 mil jard mark van hun schuld kwijt te schelden. Dit heeft de Westduitse minister Klein van ontwikkelings samenwerking gisteren bekendge maakt. Het is niet de eerste keer dat de Bondsrepubliek tot een dergelijke omvangrijke kwijtschelding van schuldenlasten overgaat. Eerder heeft de Westduitse regering de schuld van een aantal Derde We reldlanden al met 4,2 miljard mark verminderd. EINDHOVEN (ANP) - Jonge aca demici en mensen met een hogere beroepsopleiding houden het snel voor gezien bij Philips. Veel te snel, zo zei de Federatie van Hoger Phi lips Personeel FHPP gisteren bij monde van bestuurder J. de Graaf. De Federatie meent dat het verloop niet alleen te hoog is maar boven dien de laatste jaren in snel tempo stijgt. Philips onderschrijft deze conclusie absoluut niet en is boos Theorie in Nederland, stage en baan in Turkije Britse rente omlaag LONDEN (VWD) - De centrale bank van Groot-Brittannië heeft vanmorgen haar belangrijkste geldmarkttarief verlaagd met een half procent tot 8,5 procent. De bank reageert daarmee op de aan houdende koersstijging van het pond sterling van de laatste tijd, die een gevolg is van de relatief ho ge rente in het land. Het pond sterling reageerde di rect op het rentebesluit. Op de wis selmarkt van Amsterdam daalde de koers sterk. Kort na de bekend making noteerde het pond 347,50 gulden na eerder op de ochtend te gen de 3,49 gulden aangezeten te hebben. Woensdag bedroeg de slotkoers 3.4670 gulden. Begin fe bruari nog gaf de centrale bank het signaal voor een renteverhoging door haar geldmarkttarief met een half procent op te trekken. De Gewestelijke Arbeidsbureaus in de grote steden (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) en in de provincie Overijssel zijn begonnen met de werving van werkloze Turkse jongeren voor een uniek project. Op 5 september start er voor hen een opleiding in de ho reca, waarvan het theoriegedeelte in Nederland plaatsheeft en de sta ge in Turkije. De bedoeling is dat degenen die de opleiding voltooid hebben, terugkeren naar Turkije door Angela van der Jagt en daar in één van de hotels aan de zuidkust tussen Marmaris en Ala- nya gaan werken. Verplicht is dit echter niet. "Ook mijn eerste reactie was: het lijkt wel een oprotpremie. Nu ik er een tijdje mee bezig ben, denk ik daar heel anders over. Veel van de Turkse jongeren willen toch al te rug naar hun land en nu kan dat dan met de zekerheid op een baan", aldus Jette Brouwer van het GAB in Utrecht. In Turkije rijst het aantal hotels volgens haar de pan Gemotiveerd Het project is bedoeld voor werkloze Turkse jongeren, zowel mannen als vrouwen, tussen de zestien en dertig jaar. Ze moeten belangstelling hebben voor de ho reca, minstens een lagere school opleiding hebben en redelijk Ne derlands en Turks spreken. Boven dien moeten ze gemotiveerd zijn om te remigreren naar Turkije. Jet- te Brouwer onderstreept echter nog eens dat iemand die uiteinde lijk niet terug kan of wil, daartoe niet gedwongen wordt en de oplei ding gewoon mag afmaken. Lande lijk gezien is er plaats voor honderd leerlingen. De opleiding wordt verzorgd door het Onderwijs Centrum Hore ca (OCH). De theorie-opleiding in Nederland duurt achttien weken, waarna de leerlingen vijf maanden op stage gaan in Turkije. Daar zijn constant twee stagebegeleiders van het OCH aanwezig om te con troleren of alles goed gaat. Na de stage komen ze weer terug naar Ne derland om hier examen te doen. Jette Brouwer: "Het is de bedoe ling dat de afgestudeerden dan in het hotel gaan werken waar ze sta ge hebben gelopen, maar dit hoeft niet. De cursisten kunnen verschil lende richtingen kiezen, zoals kok, receptionist of onderhoudsman". Zakgeld Voor de opleiding is 2,2 miljoen gulden uitgetrokken door de afde ling remigratie van het rijk, de ho tels in Turkije, het ministerie van onderwijs, de vier grote steden en de provincie Overijssel. De leerlin gen betalen zelf niets, maar hun uitkering wordt wel ingetrokken. Daarvoor in de plaats krijgen zij zakgeld. Het is voor het eerst dat een pro ject als dit in Nederland wordt ge organiseerd. "Dit project wordt een voorbeeld voor andere remi gratieprojecten. Als het dus goed loopt, gaan we het vaker doen. Daar zijn al wat ideeen voor. In Marokko is er bij voorbeeld ook veel behoefte aan geschoold perso neel, zoals voor de produktie van kachels. En aan de zuidkust van Turkije, waar ook 'onze' hotels staan, hebben ze palingrokers no dig", aldus Henk Baas van het GAB in Utrecht. Hij heeft zich vooral beziggehouden met de fi nanciële en politieke kant van de zaak. Selectie Het GAB in Utrecht heeft tot nu toe zestien aanmeldingen binnen, waarvan vijf van vrouwen. Jette Brouwer: "In Den Haag zijn er op één dag veertig aanmeldingen bin nengekomen. We hebben afgespro ken dat ieder bureau in principe 25 leerlingen zal 'leveren', maar daar van kan afgeweken worden. Dui delijk is wel dat we moeten selecte ren, maar na de voorlichtingsdag van 27 april verwachten we ook een soort zelfselectie. Veel mensen denken dat ze nu in hun geboorte plaats of streek kunnen gaan wer ken, maar dat is natuurlijk niet al tijd zo. Veel jongens staan er ook niet bij stil dat ze drie jaar in mili taire dienst moeten als ze zich in Turkije vestigen. Tijdens de oplei ding hoeft dit nog niet, maar daar na wel. Er is overleg gaande om on der deze dienstplicht uit te komen, maar de kans op succes is gering". over de uitlatingen van de bestuur der. De Federatie zegt dat van catego rieën jonge technische hbo-ers die bij Philips in dienst treden, tien procent binnen vijf jaar vertrekt. Voor andere groepen liggen die percentages tussen vijf en zeven procent. Het grote verloop wordt volgens De Graaf veroorzaakt door een onduidelijk loopbaanbeleid. Daar komt naar zijn mening bij dat jonge academici en hbo-ers bij an dere bedrijven veelal meer kunnen verdienen. Door het grote verloop treedt volgens hem op grote schaal kapi taalsvernietiging op. "Philips biedt nieuw aangenomen academici de eerste drie jaar volop mogelijkhe den zich te scholen en aan te pas sen aan de Philipscultuur. Als ze meteen daarna vertrekken kost dat het bedri jf veel geld". De FHPP wil deze kwestie aan de orde stellen tijdens het al lopen de overleg met Philips over een vernieuwing van de belonings structuur voor het hoger personeel. "Philips moet hier adequater op re ageren dan tot nu toe gebeurde. Bovendien moet Philips maatrege len treffen om te bereiken dat jon ge academici en hbo-ers sneller hun topsalaris bereiken dan nu het geval is". De reactie van een woordvoerder van Philips was dat de cijfers die de FHPP noemt geen enkele grond hebben. "Dat soort uitspraken lijkt nergens op". Volgens hem is het gemiddelde verloop onder acade mici 3,9 procent en onder hbo-ers 5 procent. "Die cijfers slaan op de mensen die nu in dienst zijn en zijn absoluut niet abnormaal hoog. Cij fers die alleen betrekking hebben op werknemers die net zijn aange nomen worden door geen enkel be drijf bekend gemaakt". Volgens de zegsman van Philips is het normaal dat het verloop on der nieuwe werknemers hoger is. "Dat is bepaald niet verontrustend, het is zelfs voorspelbaar. Daar komt bij dat wij de laatste jaren re latief veel jonge, hoger opgeleide werknemers hebben aangetrok ken".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7