met TNO: fraude paspoort mo gelijl Paspoort-producent spreekt rapport tegen Stmüdieide-honing radio-actief besmet Wateroverlast neemt toe Snijden in ldnderbijslag buitenlander onmogelijk VU-verpleegkundigen 'in niemandsland' Protest ouders Rotterdamse school tegen grote aantal buitenlanders DONDERDAG 17 MAART 1988 mmmsmsmm. PAGINA 3 WAGENINGEN/HAARLEM (GPD) Liefhebbers van struik- heide-honing hebben de afgelopen twee jaar mèt deze zoete lekkernij een hoeveelheid radio-actieve stof geconsumeerd. De struikheide blijkt nog steeds 'besmet' door 'fall-out' van de Tsjernobyl-kern- ramp van april 1986. Vooral de op struikheide rondzoemende bijen hebben hier en daar een teveel aan radio-actief cesium aan hun pro- dukt toegevoegd. Dit blijkt uit een onderzoek naar de aanwezigheid van cesium in honing, uitgevoerd door de Keuringsdienst van Waren te Haarlem. Drs. J. D. Kerkvliet, één van de onderzoekers: "Wij hebben in no vember en december vorig jaar ho- T ningmonsters genomen bij voorna- DEN HAAG (GPD/ANP) Het nieuwe Nederlandse paspoort is niet fraudebestendig, meiijk particuliere imkers van de blijkt uit een onderzoek van TNO. Het is daarom uiterst onwaarschijnlijk dat het op 1 april Veluwe, Noord-Brabant, Drenthe kan worden ingevoerd. De PvdA in de Tweede Kamer heeft inmiddels het aftreden geëist van de verantwoordelijke bewindsman, staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse za ken). CDA en WD in de Kamer willen eerst het debat met de regering volgende week af wachten, voordat zij een definitief oordeel uitspreken. en 't Gooi. In enkele gevallen bleek de voor alle levensmiddelen gel dende toelaatbare grens van 600 becquerel per kilo (Bq/kg) te zijn overschreden. Een aantal Veluwse imkers hebben wij geadviseerd hun besmette honing niet in de handel te brengen of weg te geven. Direct gevaar voor de volksgezond heid bestaat er echter niet. De im kers hadden zelf ook al van hun struikheide-honing gegeten". Uit het onderzoek blijkt, dat ho ning van de Oldenbroekse Heide (het schietterrein tussen 't Harde en Wezep) met 1200 Bq/kg het hoogste cesium-gehalte bevatte. Honing van een andere imker met een bijenvolk op dezelfde Olden broekse Heide liet echter 'slechts' 355 Bq/kg noteren. Heidehoning uit het gebied van Weina zat met 590 Bq/kg net tegen de grens van 600 becquerel aan. Vossebessenho- ning, lindebloesemhoning en de honing van tamme kastanjes be vatten aanzienlijk minder Mevrouw Pos van Het Bijenhuis te Wageningen: "De grond waarop struikheide groeit houdt cesium langer vast. De honing is niet scha delijk voor de gezondheid. Alleen als je meer dan enige tientallen ki lo's per jaar consumeert. Maar dat doet geen zinnig mens. Aanvanke lijk heerste er enige onrust onder de imkers ontstaan, maar dat is weer verdwenen. Er is beslist geen alarmtoestand". Volgens EG-normen loopt een volwassenen pas gevaar als hij per jaar meer dan 700.000 becquerel ce sium tot zich neemt. Wie in een jaar 20 kilo heidehoning met een ge middeld gehalte van 500 Bq/kg consumeert, krijgt via deze lekker nij 10.000 Bq/kg naar binnen. Dat is 70 keer minder dan de toelaatbaar geachte hoeveelheid. Naar aanleiding van het TNO-on- derzoek heeft staatssecretaris Van der Linden al aangekondigd dat het kabinet de invoeringsdatum van het nieuwe paspoort zal be zien. Volgens de bewindsman con stateert het TNO-rapport dat enke le essentiële beveiligingen tegen vervalsing van het paspoort niet of onvoldoende werken. Dit vraagt nader onderzoek waarbij ook de bevindingen van een Amerikaans onderzoek naar de fraudebesten digheid zal worden betrokken, al dus de staatssecretaris. Eerder al besloot het kabinet de aanvankelijke invoeringsdatum van 1 januari uit te stellen tot 1 april in verband met de wens van de Tweede Kamer een debat te hou den over de paspoortkwestie. De resultaten van het onderzoek zijn inmiddels overhandigd aart de producent van het nieuwe pas poort. de firma KEP in Schiedam. KEP-directeur W. Baard bestreed gisteravond dat het eindrapport van TNO ongunstig is. "Wij zijn het niet eens met de conclusie van TNO. In een tussenrapport schreef TNO dat het paspoort een goed produkt was. De organisatie had toen wat aanbevelingen voor klei ne verbeteringen op onderdelen. Die hebben wij inmiddels uitge voerd. Wij gaan ervan uit dat TNO nu concludeert dat het paspoort De juridisch adviseur van TNO, W. Wubs, bestrijdt dit. "In het tus senrapport hebben wij helemaal geen conclusies getrokken. Dat kon niet, want er was toen nog geen onderzoek verricht naar de pas- poortkaart. In het eindrapport is MAASTRICHT (GPD) De hoge riolering de watermassa niet meer waterstand van de Maas en de daar- verwerken en sprongen putdeksels mee gepaard gaande overlast voor door de waterdruk spontaan open. de bewoners van langs die rivier gelegen steden en dorpen, dreigen Uit voorzorg haastten velen in de de komende dagen nog aan te hou- bedreigde gebieden zich naar de den. Hetgeen gisteren aan 'overtol- winkels om hun mondvoorraad lig' water afvloeide, werd onmid- nog tijdig aan te vullen, dellijk gecompenseerd door aan houdende regenval. Vooral enkele In een aantal dorpen langs de plensbuien zorgden voor stevige Maas zoals Borgharen en Itteren zijn reeds kelders onder water ko men te staan. Gevreesd wordt dat bij stijging van het water ook de be nedenverdieping van tal van wo ningen blank zal komen te staan. Door de hevige sneeuw- en re genval van de laatste dagen zijn in de Belgische Ardennen de Ourthe en de Amblève, die bij Luik uit monden in de Maas, buiten hun oe vers getreden. Gisteren steeg het water in de valleien van beide rivie ren tot flinke hoogte. Tientallen mensen zijn geëvacueerd, honder den, zo niet duizenden zijn het slachtoffer geworden van de enor me wateroverlast. In Neer bij Roermond raakte gis terochtend een binnenschip een tanker geladen met chemisch afval buiten de vaargeul. Het schip zat gisteravond nog muurvast op een ondergelopen 'weiland. Vanoch tend wordt een poging gedaan de tanker los te trekken. In veel dorpen en steden langs de Maas kwamen gisteren nog meer wegen en weilanden onder water te staan en werden straten bedreigd. Sommige buurtschappen, onder andere in Roermond, werden door het water geïsoleerd. Elders kon de het onderzoek, gericht op fraude bestendigheid, wel verwerkt". PvdA-Tweede-Kamerlid De Vis ser is niet verbaasd over de bevin dingen van TNO. "Ik vermoedde het al, alles wees in die richting. Als het onderzoek goede resultaten had opgeleverd, hadden KEP en de staatssecretaris allang met dat rap port lopen zwaaien", zegt hij. Maatschappelij k werk vreest bezuinigingen DEN HAAG (GPD) - De instellin gen voor algemeen maatschappe lijk werk zijn bezorgd over bezuini gingen die hen te wachten kunnen staan. Aanleiding is het kabinets besluit de gemeenten de vrije be steding te geven van de gelden voor algemeen maatschappelijk werk. Dit voornemen is in tegen stelling tot de plannen voor de nieuwe opzet van gezondheidszorg en de maatschappelijke dienstver lening. De aanvankelijke bedoeling van het kabinet was om het algemeen maatschappelijk werk per 1 januari 1989 in de volksverzekering AWBZ onder te brengen. Samen met huis artsenhulp, gezinszorg, kruiswerk moet het algemeen maatschappe lijk werk deel gaan uitmaken van het zogeheten basispakket in de gezondheidszorg. Zo had de com missie-Dekker vorig jaar ook gead viseerd. Uit de kabinetsbrief over de be zuinigingen van enkele dagen gele den echter bleek dat het maat schappelijk werk wordt onderge bracht in het Gemeentefonds. Dit betekent dat de gemeenten dan zelf kunnen uitmaken waar ze het geld aan willen besteden en niet verplicht zijn alle instellingen voor maatschappelijk werk te subsidi ëren. De betrokken instellingen zijn bang dat veel gemeenten nu minder of niets meer zullen gaan uitgeven voor dit doel. GRAVE - Staatssecretaris Korte-Van Hemel (midden) en minister Nij- pels (rechts) werden gisteren rondgeleid in het nieuwe Huis van Bewaring in Grave, dat gisteren officieel in gebruik werd genomen. (foto and DEN HAAG (ANP) - Het nu door het kabinet voorgestelde woon landbeginsel, waardoor de kinder bijslag voor kinderen in het buiten land bijna zal worden afgeschaft, is enkele jaren geleden al na lange discussies op vele fronten verwor pen. De Sociaal Economische Raad (SER), de Raad van State en ook de Tweede Kamer riepen hun veto er over af. Bovendien stak het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap er een stokje voor. Verschillende organisaties van buitenlanders en juristen toonden zich gisteren dan ook hogelijk ver baasd dat het kabinet deze bezuini gingsmaatregel opnieuw boven ta fel heeft gehaald. Nu vloeit 200 mil joen gulden aan kinderbijslag naar in het buitenland wonende kinde ren, het kabinet wil op dat bedrag 150 miljoen bezuinigen. Momenteel hanteert Nederland het werklandbeginsel. Dat bete kent dat vreemdelingen die hier werken de in Nederland geldende kinderbijslag ontvangen, ook als hun kinderen niet in ons land ver blijven. Volgens het woonlandbe ginsel krijgen ze voor de in hun va derland verblijvende kinderen slechts de kinderbijslag die daar geldt. Door invoering van het woon landbeginsel wordt de kinderbij slag aangepast aan de levensstan daard waar de kinderen wonen. De SÉR vond dat destijds geen geldig argument want dat zou betekenen dat ook in ons land de kinderbij slag per regio zou moeten worden aangepast aan de levenskosten. Zonder verdragen te herzien kan het niet worden ingevoerd, zo stelt A. Kruyt van het Landelijk Bureau Racismebestrijding. Daarvoor moet met verschillende landen worden onderhandeld. Indertijd is in 1984 al met onder meer Turkije en Marokko onderhandeld over aanpassing van het verdrag. Die onderhandelingen hebben niet tot aanpassing geleid. Dat betekent dat invoering van het woonlandbe ginsel wordt tegengehouden. Volgens Kruyt heeft de discussie over dit onderwerp enkele jaren te rug het effect gehad dat veel Tur ken en Marokkanen hun kinderen zo snel mogelijk naar Nederland hebben laten overkomen. Kinder bijslag is tenslotte een wezenlijke aanvulling op hun vaak lage inko mens. Daarnaast belemmert dit be ginsel ook het remigratiebeleid. "Remigreren durf ik niet meer, want daar gaat m'n kinderbijslag", is de redenatie volgens Kruyt, ter wijl remigratie voor de Nederland se overheid kosten bespaart. Binnen de EG is toepassing van het woonlandbeginsel niet toege staan. Het CDA ging enkele jaren terug schoorvoetend akkoord met invoering ervan, mits de EG ak koord zou gaan. De Graaf (sociale zaken) legde het probleem voor in Brussel maar kreeg daar de pin op de neus. In de Europese Gemeen schap bestaan er voor het uitkeren van kinderbijslag dwingende re gels die al jaren geleden zijn vast gelegd. Frankrijk, dat zich niet hield aan de regel van het 'werk landbeginsel', is daarvoor ander half jaar geleden nog door het Eu ropese Hof van Justitie veroor deeld. Slechte communicatie met staf dreef personeel tot wanhoopsdaad Hoogbegaafd Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) vindt dat hoogbegaaf de leerlingen in het gewone onder wijs moeten worden opgevangen en niet in aparte scholen of klassen. Oplossingen moeten eerder wor den gezocht in verrijking en ver dieping van het onderwijs met be hulp van leermiddelen die de leer lingen de mogelijkheid geeft zelf standiger te werken. De groep hoogbegaafde leerlingen wordt ge schat op 2 tot 5 procent van het to taal aantal scholieren. Overval met kr.uk Een geldloper van de ABN-bank in Hilversum is overvallen door een man met zijn voet in het ver band en steunend op krukken. De man stond bij een van de loketten toen een bankemployee met twee geldcassettes de bank verliet. De man volgde hem naar buiten en hield de bankloper voor de deur van de bank aan onder bedreiging van een wapen. Hij nam het geld af en ging er vandoor. Zijn krukken liet hij op de stoep voor de bank achter. Merkloos Merkgeneesmiddelen en merk- loze preparaten zijn bij normaal ge bruik even veilig en even betrouw baar, aldus het college ter beoorde ling van geneesmiddelen. Dit naar aanleiding van de uitspraak van de Reclame Code Commissie over een advertentie van de overheid, waar in werd gesteld dat merkgenees middelen en goedkopere middelen dezelfde werking hebben. De com missie noemde dit "onvolledig en misleidend". Het college is het daar niet middelen vallen onder dezelfde strenge wet telijke voorwaarden. Auto's rijden door de ondergelopen straten van het dorp Borgharen. AMSTERDAM (GPD) - Als de communicatie op de afdeling in tensive care neurochirurgie van het Amsterdamse VU-ziekenhuis beter was geweest, wat was er dan gebeurd? Die vraag kwam gisteren steeds naar voren tijdens het pro ces tegen vier verpleegkundigen van het ziekenhuis die eigenhandig het leven hadden beëindigd van in totaal drie ten dode opgeschreven coma-patiënten. Voor de rechtbank van Amster dam benadrukte de officier van justitie mevrouw mr. A. Broek- Blaauwboer dat ze de verdachten niet beschouwde als mensen met criminele motieven. Toch heeft een zaak als deze volgens de officier een nawerking in de maatschappij en is de rechtsorde door de 'VU-af- faire' geschokt. Tegen een 31-jarige verpleger die bij alle drie de zaken betrokken was eiste mr. Broek-Blaauwboer een half jaar gevangenisstraf. De andere drie verdachten hoorden respectievelijk vijf maanden on voorwaardelijk, vier maanden on voorwaardelijk en drie maanden geheel voorwaardelijk tegen zich De vier was 'moord' ten laste ge legd en niet 'euthanasie'. Een van ROTTERDAM (ANP/GPD) - Bijna alle 260 leerlingen van de openbare basisschool Combinatie '70 in de Rotterdamse wijk het Oude Noor den zullen komende maandag met toestemming van hun Marokkaan se, Turkse en Nederlandse ouders massaal thuisblijven. Het gaat om een protest tegen de gemeente Rot terdam, die volgens de ouders veel te weinig doet aan het grote aantal eens. Merkgenees- buitenlandse kinderen op de merkloze middelen school (90 procent). De ouders vinden dat onaan vaardbaar, temeer daar in de wijk het Oude Noorden slechts 40 pro cent van de bevolking uit migran ten bestaat. Steeds meer ouders ha len hun kinderen van scholen in het Oude Noorden om ze over te plaatsen naar scholen in "blanke" wijken als Blijdorp en Overschie. Directeur Floor Waaijenborg van C'70 heeft begrip voor de actie van de ouders, maar hij en zijn mede- leerkrachten zullen maandag wel op school aanwezig zijn. "Als ik zeg dat ik achter de actie sta ben ik zo ontslagen", aldus Waaijenborg. Er zijn volgens hem wel gesprekken geweest tussen een delegatie van de ouders en wethouder Simons van onderwijs, maar die hebben weinig of niets opgeleverd. In dit verband merkt het schoolhoofd nog op niet zo erg gelukkig te zijn met de komst van een islamitische Brandstichter Een 20-jarige man uit Heerlen heeft bekend 15 branden te hebben gesticht in onder meer de liften en de omroepstudio van verpleegkli- nieken en vijf branden in brieven bussen. De totale schade bedraagt meer dan één miljoen gulden. De man zorgde in de wijk waar hij de branden stichtte voor grote onrust: men vermoedde te maken te heb ben met een bende die wraakacties uitvoerde. Door de grootste brand die het café waar hij met enkele an deren boven woonde in as legde, werden hij en twee medebewoners vrij ernstig gewond. 'Innerlijke drang' bracht hem ertoe de bran den te stichten. school in Rotterdam. "Dit bemoei lijkt alleen maar de integratie van migranten-kinderen in onze stad", aldus Waaijenborg. Een woordvoerster van de ge meente Rotterdam verklaarde dat de ouders moeten beseffen dat met het thuishouden van de kinderen het probleem niet wordt opgelost. Zij herinnerde er aan dat onder wijswethouder Simons samen met zijn collega's van de andere grote steden intensief overleg voert met staatssecretaris Ginjaar over de problemen rond de "zwarte" en "blanke" scholen. Islamitische school De bedoeling is dat de islami tische school, 'de school met de Koran', half augustus van start gaat met tien klassen en 350 Turkse en Marokkaanse leerlingen. Het les geven gaat gebeuren in de voorma lige Starrenburg-school in de wijk Spangen, vlakbij het Sparta-sta- dion. De migranten vormen in deze wijk een meerderheid. Het Rotterdamse gemeentebe stuur is niet zo gelukkig met deze onderwijs-primeur. Gevreesd wordt dat de islamitische school de integratie van de Marokkaanse en Turkse kinderen in de Nederland se samenleving in de weg staat. Bo vendien twijfelt men op het Rotter damse stadhuis aan de prognose van 350 leerlingen. Op de school zal in de Neder landse taal worden les gegeven door overwegend Nederlandse leerkrachten. Daarnaast worden de leerlingen onderwezen in de koran. "Dat is eigenlijk het enige ver schil", aldus secretaris Muzaffer Ugur van de stichting Islamitisch College. "Wij willen niet het mis verstand kweken dat we anders zijn. We zijn alleen niet christelijk, maar islamistisch en ik zie geen verschil tussen een school met een kruis en een school met de koran". de voorwaarden voor euthanasie is immers een 'uitdrukkelijk en ern stig verzoek van de patiënt om le vensbeëindiging. Een dergelijk verzoek kunnen comapatiënten nu eenmaal niet doen. Een van de advocaten van de ver pleegkundigen voerde aan dat het ziekenhuispersoneel in een "nie mandsland" verkeerde. "Alleen ge laten met de aan hun zorg toever trouwde patiënt zijn zij een onbe gaanbare v/eg in dat niemandsland ingeslagen, gedreven door hun hart", aldus mr. Sutorius. "Zij wer den daarvoor ontslagen op staande voet en vervolgens gevangen geno men door een gemeenschap die eerder verstek had laten gaan. Zoals zij de nood van hun patiën ten hebben herkend zo verdient ook de nood van deze verpleegkun digen te worden erkend". Slechte communicatie De communicatie op de afdeling intensive care neurochirurgie van het VU-ziekenhuis was slecht. Dat betoogden niet alleen de vier ver dachten, maar ook deskundige ge tuigen die de zaak uitgebreid heb ben bestudeerd. Prof. Dupuis, hoogleraar medische ethiek, prof. Van der Mijn, hoogleraar gezond heidsrecht, prof. Schouten, hoogle raar medische psychologie en drs. Scholten, verpleegkundige en ju riste, schroomden niet ieder op hun beurt van een 'noodsituatie' te spreken. Ze hadden het dan met name over de derde zaak die speelde op 7 oktober 1986. De betrokken drie verpleegkundigen hadden gedrie ën nachtdienst en moesten onder meer voor Benny ter Brake zorgen, een 25-jarige taxichauffeur die na een overval in coma was geraakt. Hij lag al een aantal maanden in co ma en zijn situatie verslechterde voortdurend. Medisch was hij op gegeven. Benny's vader, die ook getuigde voor de rechtbank, had al een aantal keren zowel aan de ver pleging als dé artsen gevraagd of er geen humaan eind gemaakt kon worden aan het lijden van zijn zoon, maar vond daarvoor geen ge hoor. De verpleging sprak onderling ook over de uitzichtloze en 'niet meer menselijke' situatie waarin Benny verkeerde. Hij had overal ontstekingen (ogen, nieren, lever), gaf geregeld over, had neurologi sche krampen, stikte bijna en zou uiteindelijk waarschijnlijk aan een van de ontstekingen overlijden, omdat deze niet meer behandeld werden. "Zodra iemand over eu thanasie wilde beginnen werd het onderwerp in de doofpot gestopt en ontkend", aldus een van de ver pleegkundigen. De bewuste nacht was volgens een van de verplegers 'de toestand van Benny niet meer om aan te zien'. Hierover pratend zijn de drie verpleegkundigen daarna tot de beslissing gekomen nog diezelfde nacht eigenhandig een einde aan zijn lijden te maken door hem insu line in te spuiten. Noch de artsen noch de familie van Benny lichtten ze over dat plan in. Ze noemden hun persoonlijk ingrijpen later 'een wanhoopsdaad'. Toen deze zaak ontdekt was, kwamen tijdens de verhoren ook twee zaken uit 1983 naar boven. "Ik ben deze mensen enorm dankbaar voor wat ze gedaan heb ben", verklaarde de vader van Ben ny voor de rechtbank. "Ik heb nog veel contact met deze verpleegkun digen en beschouw ze als m'n eigen kinderen". Buiten de slechte communicatie op de betreffende afdeling stond op de terechtzitting ook de positie van de verpleegkundigen in het al gemeen centraal. Uit allerlei ver klaringen werd glashelder dat ver pleegkundigen zeer zwaar worden belast. Er wordt van alle kanten aan hen getrokken. Ze zijn het nauwst betrokken bij de patiënten, plegen regelmatig medische han delingen, maar hebben het zo druk dat ze geen tijd hebben om over hun rechtspositie, die volstrekt on voldoende is geregeld, na te den ken. In het euthanasievraagstuk is de verpleging zelfs helemaal verge ten. Euthanasie moet weliswaar een zaak zijn voor een arts, daar over is iedereen het wel eens, maar dat verpleegkundigen, die het meest intensieve contact hebben met patiënten, in de besluitvor ming hierover ook een (belangrij ke) stem zouden moeten hebben, is nog nergens officieel geregeld. "Ik ben ervan overtuigd dat de vier verpleegkundigen nooit tot de ze daden waren gekomen als op de afdeling een open communicatie mogelijk was geweest", zei ver pleegkundige en juriste drs. Schol ten als getuige. De advocaten van de vier conclu deerden dat hun cliënten op grond van overmacht ontslagen moeten worden van rechtsvervolging. De rechtbank doet op 30 maart uit spraak. Reclamebureau PvdA Verdacht'' DEN HAAG (GPD) Het bestuur van de PvdA onderzoekt eventuele bindingen van het Engelse reclamebureau Saatchi and Saatchi met de Nationale Partij van de Zuidafrikaanse president Botha. De in Zuidafrika gevestigde dochteronderneming, het reclamebureau KMP, zou in 1983 de campagne hebben gevoerd voor de grondwetsvoorstellen van Botha. De PvdA tekende vorige week een contract met Saatchi and Saatchi voor het i de verkiezingscampagne. De PvdA heeft alleen te maken met de Nederlandse vestiging van 's we relds grootste reclamebureau. De partij heeft zwart op wit gekregen dat deze vestiging in het verleden niets met Zuidafrika te maken heeft gehad. Het bureau heeft ook gewerkt aan de actie Afrika Nu. Saatchi en Saatchi had in 1983 zelf ook een vestiging in Zuidafrika, maar heeft deze vestiging teruggetrokken. Toen voerde het voornamelijk reclame voor medische preparaten. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3