Ahold mikt op snelle groei in Amerika 'Nederlandse markt voor kuuroorden ligt open' Acht Mei en bisschoppen praten verder PAGINA 2 DONDERDAG 17 MAART 1988 De bekendste grutter van Nederland, Albert Heijn, is zo langza merhand ook in Amerika één van de grootste kruideniers ge worden. Sinds een jaar of tien is Ahold eigenaar van een grote supermarktketen in de VS, Bl-LO. In 1981 kocht het bedrijf een tweede keten aan de overkant van de oceaan, Giant Food Sto res. Vorige maand kwam daar een derde keten bij, First Natio nal Supermarkets (Finast). In totaal zijn daardoor honderden supermarkten langs de he le Amerikaanse oostkust in Nederlandse handen gekomen. Su permarkten die soms veel, en soms weinig met hun Nederland se soortgenoten gemeen hebben. Een rondreis langs Aholds winkelketens overzee levert zeker één duidelijke conclusie op: boodschappen doen in Amerika is een bijzondere ervaring. In Cleveland (Ohio), waar het hoofdkantoor van Finast is geves tigd, zegt Richard J. Bogomolny, chairman en chief executive officer van Finast, "Wij hebben gekregen wat we nodig hebben, kapitaal, en Ahold heeft de aandeelhouders een heel goede prijs betaald. Nu gaan we er voor zorgen dat Ahold krijgt wat zij willen hebben: een goed draaiende en sterk groeiende win kelketen. Ahold geeft ons de gele genheid veel sneller te groeien dan we op eigen kracht hadden kunnen doen. In deze handel, in dit land moet je blijven uitbreiden en mo derniseren" door Peter Veenendaal Een hedendaagse Amerikaanse variant op de Hof van Eden, dat is een Finast Super Store. De super markt is niet te missen, de voorge vel vult het hele netvlies. Ingebed tussen andere betonnen kolossen, warenhuizen, doe-het-zelfmarkten, die samen één van de vele mails, onafzienbare winkelcentra buiten het centrum van de stad, vormen. Binnen is het vrij rustig. Maar zelfs als er vijf keer zo veel klanten zouden rondlopen zou het niet druk zijn. Ruimte is het eerste dat opvalt. Een hoog plafond, brede paden en lange, met groot gevoel voor smaak opgebouwde stellin gen met produkten. Boven de ver schillende afdelingen hangen gi gantische kleurenfoto's van verse artikelen. De muziek zweeft er nau welijks hoorbaar tussendoor. Niet jagen De bedrijfsfilosofie straalt je op Albert Heijn één van de grootste grutters in de VS Een blik in een BI-LO-supermarkt. tientallen grote en kleine borden tegemoet: TLC (Total Lower Cost). Hier kunt u op uw gemak winke len, zo is de achterliggende gedach te. Koopjes jagen hoeft niet. Als u al uw boodschappen hier doet, bent u altijd voordeliger uit. Het aanbod verse groenten en fruit, direct na de ingang, is over weldigend. Tientallen meters, hoog opgetaste produkten van moeder aarde, regelmatig be sproeid met een fijne mist van wa ter, ogen vers, smakelijk en mooi. de drie supermarktketens die Ahold in de VS heeft gekocht. <fot Dat mooie geldt trouwens voor de hele zaak. De verlichting, de pre sentatie. de stijlvolle inrichting, al les ontstijgt het zo bekende kille, zakelijke en rommelige super marktsfeertje. De delicatessen-toonbank is een metertje of tien lang en appelleert sterk aan gevoelens van vraat zucht. Een rijk gevulde salade-bar biedt lunchende zakenlui uit de omgeving gelegenheid tot een sma kelijke. gezonde hap. De afdeling brood en banket levert vrijwel al les, warm als het moet. Op de visaf- deling zwemmen kreeften in een grote glazen bak. De afdeling vlees en vleeswaren (eigen rokerij) be slaat toch gauw een metertje of zes tig. IJs? Tweehonderveertig soor ten. Een snelle hap voor bij de buis (heat eat)? De veertig meter lan ge microgolfoven-straat is tweezij dig bebouwd. Het beeld zal ondertussen wel duidelijk zijn: machines om zelf verse sinaasappelsap te persen, koffie te malen in je eigen favoriete melange, de receptenautomaat (cuisine-machine), de uitgebreide videotheek, het bank- en postkan toortje of de volwaardige apotheek waar recepten worden klaarge maakt terwijl je winkelt. Bij de in gang is een plattegrond verkrijg baar, geen overbodige luxe. Cactusbladeren In Oyster Bay, in het nog rijkere Long Island, is boodschappen doen een leuke vrijetijdsbesteding, zwaardvis-steaks, kosjere hotdogs, in de groente-afdeling negen soor ten paddestoelen en zelfs cactus bladeren. waarvoor de chef van de afdeling zelf ook geen recept wist. ak- 200.000 Edwards Food Warehouse, heet de goedkopere variant op de Super Store. Nog groter van oppervlakte, met bankjes halverwege voor de oudere klant. Qua stijl en assorti ment wat soberder dan de Super Store. Ook in Edwards is Total Lo wer Cost het parool. Maar het prijs niveau ligt wat lager, omdat de con currentie in deze door minderhe den bewoonde wijk dat ook doet. Veel klanten leven van een uitke ring. In het begin van de maand, als de cheques net binnen zijn, beleeft Edwards topdagen. Het produk- tenscala bevat veel bijzondere, op de behoeften van de etnische min derheden toegesneden etenswa- De grote, derde poot van het Fi nast-concern is Pick-N-Pay (Pak en Betaal), de buurtwinkeltjes van het bedrijf. Voor Amerikaanse be grippen althans, want voor de Ne derlander zijn het nog altijd vol wassen supermarkten, zo groot als je ze in ons land meestal ziet. De Pick-N-Pays zijn sober en niet te duur. Ze spelen vooral in op de be hoeften van de omgeving. Klantenbinder Mauldin in Greenville (Zuid-Ca- rolina), is het administratieve hoofdkwartier en het centrale dis tributiecentrum van BI-LO Super markets, een bedrijf dat in 1977 werd opgekocht door Ahold. In het Amerikaans klinkt BI-LO als: buy low (koop goedkoop). Het was de eerste en de grootste AH-keten in Amerika. Het bedrijf telt 174 mid delgrote supermarkten in kleine gemeenschappen in de staten Ge orgia en Noord- en Zuid-Carolina. BI-LO is goed voor zijn 14.000 medewerkers, 'associates' worden ze genoemd. Als het goed gaat met het bedrijf en dat gaat het de len de associates in de winst. Maar daar moet wel wat tegenover staan. Zo is BI-LO als klantenbinder het Friendly Service Program gestart, waarin de werknemers iedere maand opnieuw wordt geleerd dat de klant koning is en als zodanig behandeld moet worden. Oogcon tact met de klant en een warme glimlach worden dringend aanbe volen in het Medewerkers Hand boek. Klagen over BI-LO of lange werktijden is uit den boze, evenals irritaties over het optreden van een klant. BI-LO heeft een mystery shop- per in dienst, een anonieme klant die alle winkels uitprobeert. Als ze vier keer vriendelijk wordt gehol pen in één zaak, krijgen die vier medewerkers een bonus van 50 dollar en krijgt de zaak een eervolle vermelding in het personeelsblad. Het concern heeft zijn basis in kleine gemeenschappen. Om dat zo te houden heeft de directie actie ve deelname en steun aan die dor pen en wijken tot uitgangspunt verheven. Het bedrijf steunt bij voorbeeld jeugdherbergen, onder wijsprojecten en geeft voedselhulp voor de armen. Sociaal werk en klantenbinding. Een zorgzame sa menleving op kapitalistische grondslag. Giant Food Stores is een grote supermarktketen met 47 zaken in Pennsylvania en de omringende staten. Het bedrijf streeft vooral naar lage prijzen en hoge omzet. Hoewel ook Giant niet om de trend van grotere winkels heen kan. zijn de supermarkten een stuk kleiner dan die van het zusterbedrijf Fi nast, gemiddeld 3500 vierkante me ter. Overigens voor Nederlandse begrippen nog steeds groot. Giant is in 1923 opgericht door David Javitch en groeide uit tot een grote keten van kleine kruide- niersbedrijven. Een jaar of 15 gele den besloot de familie Javitch tot een vooruitstrevender aanpak ,NicR Riso werd ingehuurd als vice- president en hij ontwikkelde de la ge prijs-filosofie, die leidde tot een sterke groei. In het begin van de jaren tachtig waren de rentetarieven heel hoog en de aandeelhouders, de familie Javitch, bang dat de groei van het bedrijf daardoor zou worden be perkt. Bovendien wilden ze zelf uit het bedrijf stappen en ze wilden er voor zorgen dat de mensen van Giant een goede toekomst zouden hebben. Ahold had al een winkel keten in Amerika en bovendien kende de familie Javitch de familie Heijn. "De overname die toen volg de, was een logische zaak. Ahold was en is een goede ouder voor ons", schetst Giants Joe Harber. Toerïsme-deskundige pleit voor meer gezondheidsvakanties Kuren. Niet meer dan een hand jevol Nederlanders is ermee ver trouwd. Voor een kuur moeten ze naar het buitenland, omdat ons land op dit terrein nauwelijks iets te bieden heeft. Maar er lijkt beweging in te zitten, constateert drs. Jan Se- crève, docent aan het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda. Secrève is een van de sprekers op een congres van de Nederlandse Vereniging van Zwembadmede werkers. dat vandaag en morgen in De Schelft in Noordwijkerhout wordt gehouden. De docent gaat in dit gesprek dieper in op het verschijnsel kuur- en gezond heidsvakanties in Nederland. En op de vraag of ons land nu wel zo geschikt is om te kuren. door Jan Westerlaken BREDA Met een ondertoon van spijt zegt Secrève: "Nederland loopt duidelijk achter bij landen als Duitsland. Engeland, Frankrijk en het Oostblok. Natuurlijk, die landen hebben wat te bieden. Maar Nederland toch ook? Neem de kust. De geneeskrachtige werking van de zeelucht en het zoute water van de zee kunnen veel beter wor den geëxploiteerd. Er ligt een markt open". Kuren. Weinig Nederlanders hebben er ooit eens kennis mee ge maakt. Niet meer dan 5000 landge noten zoeken jaarlijks een kuur oord over de grens om hun gezond heid te ondersteunen. In Neder land is zegge en schrijve slechts een reisbureau dat trips naar kuur oorden in zijn programma heeftop- genomen. Kuren, wat is dat nu pre jan Secrève: "Dikwijls is kuren gericht op geest en lichaam. Daar bij wordt voornamelijk gebruik ge maakt van natuurlijke geneesmid delen (aarde, zee, klimaat). Zo pro beert men kwalen als reuma, ge- wrichts- en gynaecologische klach ten of stoornissen in de bloedsom loop te bestrijden. Maar er zijn na tuurlijk legio mogelijkheden". Behoefte Voor Jan Secrève staat het vast: in Nederland bestaat wel degelijk behoefte aan kuuroorden. Alleen moet de bevolking weten wat ku ren inhoudt. De Bredase docent vindt dat er een gezondheidsplan moet komen. Een plan dat aangeeft op welke wijze men van deze oor den gebruik kan maken. In landen om ons heen gebeurt dit al. De eerste aanzet tot een kuur oord gaf Jacob Pronk. Een kleine tweehonderd jaar geleden zag hij wel brood in zeewater en lucht. In 1818 kwam het eerste kuur-pavil- joen tot stand; tien jaar later werd er een stenen 'badhuis' neergezet. Het Scheveningse Kurhaus open de in 1885 zijn deuren. De Duitsers sloten tijdens de Tweede Wereld oorlog de badafdeling. De stand van zaken nu? Op enke le plaatsen in het land (onder meer in Limburg en Groningen) zijn vor men van kuuroorden van de grond getild. Vooral de opzet van het oord in het zuiden van het land noemt Secrève een voorbeeld van hoe het moet. Links en rechts zijn er dus wel wat kuuroorden, maar in de ogen van Secrève ligt er nog altijd een geweldige markt open. Hoe komt het dan dat het nooit écht van de grond is gekomen? Jan Secrève: "Ik heb wel eens het idee", manoeuvreert hij voor zichtig. "dat de medische sector die ontwikkeling een beetje tegen houdt. Eigenlijk heeft zij er niet zo veel baat bij dat er kuuroorden ko men. Stel je voor, dat mensen er verlichting of genezing vinden. Dan vluchten ze uit die medische sector weg. Kijk nu eens naar Duitsland. Niet minder dan twaalf procent van de bevolking maakt geregeld gebruik van kuuroorden. Duitsland heeft drie keer (45 mil joen) zoveel inwoners als Neder land. Dus je praat over miljoenen mensen die met regelmaat van de klok dit soort oorden bezoeken. Ziekenfondsen in Duitsland beta len zelfs de kuren". Kuren van een paar uur tot drie, vier weken, daar praat Secrève over. Dat blijkt niet het geval te zijn. De kuuroorden worden vooral bezocht door vrouwen in de leef tijd van 50 tot 64 jaar. Als de vergrij zing toeslaat, komen ook de kwa len. Aangezien vrouwen over het algemeen genomen een hogere leeftijd bereiken dan mannen, zijn juist zij het die heil zoeken in een kuuroord. Met die gegevens m de hand denkt Secrève dat het zo langza merhand tijd wordt dat de ontwik kelaars van kuuroorden in Neder land eens met elkaar moeten gaan praten. "Als de zaak goed wordt opgezet zouden de kosten voor de gezondheidszorg behoorlijk naar beneden kunnen. We moeten er wel voor waken, dat die oorden niet commercieel worden. Bewaak je dat niet goed, dan krijg je met een vorm van uitbuiting te maken. Ik zie dat kuren als een onderdeel van de gezondheidszorg. Die ge dachte is gestoeld op ervaringen in het buitenland". Kust Kuuroorden over het land ver spreid. Neem de kust eens onder de loep. Welke mogelijkheden zijn er dan? Secrève: "Er is een commissie die zich bezighoudt met het uit breiden van de kust. Die plannen staan nu op een laag pitje, omdat er geldgebrek is. Eens zullen ze heus wel weer worden opgepakt. De ontwikkeling van kuuroorden past heel mooi in die kustuitbreiding. Gelijk met de uitwerking daarvan kunnen die oorden worden ge pland". Nederland is rijp om er kuuroor den tot ontwikkeling te brengen. zegt Secrève. Niet alleen voor men sen met kwaaltjes, maar ook voor hen die gezondheid hoog in het vaandel hebben staan. Een soort kuurtoerisme. Zit daar brood in? Jan Secrève: "Ja, daar zit brood in. Maar dan moet je het wel goed bakken. Als we het op de goede manier aanpakken en niet uitslui tend naar het prijskaartje kijken, dan is het kuurtoerisme de hoofd moot waarop deze markt kan draai en. Vooral het aspect gezondheid zal groeien als je dat onder de aan dacht van de mensen brengt. Ku ren hoort bij een gezonde levens stijl. Goede voeding, niet te veel ge notmiddelen. Je kunt het allemaal bij elkaar pakken. De kust is prima geschikt voor die oorden. Zomers komen er honderdduizenden toe risten. De klanten komen vanzelf'. Weinig Secrève: "Ik neem Duitsland maar weer als voorbeeld. Een on derzoek heeft aangetoond dat een kwart van de bevolking van acht tien jaar en ouder ervaring heeft met kuuroorden. Twaalf procent van deze groep kiest bewust voor een gezondheidsvakantie. Zet je dat af tegen Nederland dan krijg je op den duur eenzelfde beeld. Pak ken we het verantwoord aan niet overal dezelfde kuuroorden dan is er een potentiële markt". De therapieën moeten niet aan elkaar gelijk zijn. Waar zet je die soorten kuuroorden neer in een land als Nederland? Secrève heeft daar een duidelijk beeld van. "Je moet in de eerste plaats beginnen om de mensen op gezondheidsvakanties tewijzen. Dat is al een heel belangrijke fac tor. Waar zetje ze neer? Ik ben voor het invoeren van kuurzones. Trek, bijvoorbeeld, drie vertikale lijnen door Nederland en plan daar wat. En dan vooral kijken naar welke re gio geschikt is voor welke kuur. Bossen, zee en zo. Op die manier krijg je een goede spreiding. Ik ben ervan overtuigd dat de mensen dan komen. Uit eigen land en uit bui tenland. Want juist voor die toeris tische markt is zo'n voorziening heel aantrekkelijk". De vraag is echter wie pakt de zaak op. Secreve: "Particulieren zouden dat samen met gemeenten kunnen doen. De overheid moet zeker niet van de kant blijven toe kijken. Zij moet richtlijnen geven waar de kuuroorden het meest wenselijk zijn. Bovendien mag zij bij de totstandkoming best een fi nanciële bijdrage leveren". Jan Secrevê ziet mogelijkheden voor ongeveer twaalf kuuroorden in Nederland: vier aan de kust (vanwege het zeeklimaat), vier in het oosten van het land (zij kunnen gebruikmaken van bronwater) en vier in het binnenland (bossen). Het tweede gesprek tussen de 'Acht Mei-beweging' (vooruit strevende rooms-katholieken) en de bisschoppen, gisteren in Utrecht, had een verkennend ka rakter. Er wordt in dit stadium vooral gesproken over de ver schillende kijk op het Tweede Vaticaans Concilie, de meervor- migheid in de kerk en het ver schil in kerkopvatting tussen be weging en bisschoppen. Voorzitter W. Stael-Merkx sprak van een 'niet gemakkelijk' gesprek, maar gaf verder weinig bijzonderheden. Wel wees zij op het verschil in antwoord op de vraag wie tot de Rooms-Katho- lieke Kerk kunnen worden gere kend. Volgens 'Acht Mei' beho ren ook mensen die zich niet de hele geloofsleer van de kerk ei gen hebben gemaakt, maar zich wel als rooms-katholiek be schouwen,tot de kerk. De bis schoppen leggen meer nadruk op het onderschrijven van de ge loofsleer. Het bestuur van 'Acht Mei' - een beweging waarbij ongeveer 90 vernieuwingsgezinde rooms- katholieke organisaties zijn aan gesloten had voor dit tweede gesprek een 'notitie' gemaakt. "De bisschoppen moeten de tek sten van het concilie niet als ver boden en wetten tegen gefun deerde wensen van het volk Gods gebruiken. Daarmee kun nen zij voorkomen, dat de hoop die het concilie bij veel rooms- katholieken heeft gewekt, om slaat in vertwijfeling over de werkelijke bedoelingen van de kerkleiding". Bij alle verschillen die er onder de sympathisanten van 'Acht Mei' zijn, is er zo gaat de notitie verder een zeer duidelijke overeenkomst: "in een tijd waar in veel over geloofsverval en on verschilligheid wordt geklaagd, vinden deze rooms-katholieken het de moeite waard uiting te ge ven aan de hoop en vreugde die zij aan hun geloof ontlenen". "De 'voorgangers in het geloof, zoals paus en bisschoppen, kunnen deze gelovigen een dienst bewij zen door de echtheid van hun 'zoekend geloof niet in twijfel te trekken, maar 'bemoedigend te veronderstellen'. Het eerste gesprek tussen 'Acht Mei' en de bisschoppen was in januari. Het derde, zo is af gesproken, is op 16 juni. Geen kikkers Het 'Comité Overleg Zuid- Afrika' (Coza) is met een uitvoe rig verslag gekomen van de pre- dikantenreis naar Zuidafrika in mei vorig jaar. Een reis die in be paalde kerkelijke kringen afkeu rende reacties uitlokte. Zo meende de secretaris van de gereformeerde synodecom missie 'oecumene buitenland', dr. A. Kruyswijk, dat de gerefor meerde deelnemers aan de reis zich daarmee distantieerden van de besluiten van hun synode. "Ze lopen het risico eenzijdig te worden voorgelicht". Het reisverslag bevat bijdra gen van de predikanten T. Zuide- ma uit Apeldoorn (geref.), J. G. Barnhoorn uit Strijen (herv.), H. A. Speelman uit Urk en J. H. Becker uit Marrum (geref.), A. Kamman uit Breda (herv.), P. Ra- vensbergen uit Wijnjewoude (ge ref.), J. L. Ravesloot uit Wester- haar (herv.), L. de Ru uit Ommen (herv.), A. Verdoorn (geref.) uit Waddinxveen, bejaardenpredi kant in Leiden, en J. J. Sijl (herv.), luchtmachtpredikant. In mei van dit jaar komt er, als alles meezit, weer zo'n reis. "Dat zal u niet verbazen", schrijft Co- za-voorzitter ir. G. Knibbe in zijn 'voorwoord'. "Een aanhoudend getuigenis tegen het onzes in ziens verwerpelijke synodebe- leid in de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland ten aanzien van Zuidafrika is nodig en zal, naar het zich laat aanzien, voorlo pig wel nodig blijven. De stem men van gemeenteleden worden al lang niet meer gehoord. Daar om houden wij onze hoop geves tigd op de dienaren van deze ker ken. Wellicht is men eerder ge neigd naar hén te luisteren". Over de deelnemers zegt het Coza in een laatste 'verantwoor ding' dat de predikanten geen kikkers waren in een open bak. "Een fijne groep was het. Echt samen op weg". Het reisverslag (64 pagina's) is een uitgave van de Stichting Co za, postbus 150,1300 AN Almere- Haven. Katwijk. Op uitnodiging van baptistengemeenten in Amerika gaat de predikant van de onafhankelijke baptistenge meente in Katwijk J. A. Visser binnenkort voor de twaalfde keer naar de Verenigde Staten. Met een serie bijbellezingen maakt hij een rondreis langs een aantal plaatselijke gemeenten. Er zijn diensten in kerken en scholen, maar ook conferenties met zakenlieden en gesprekken op radio en tv. Komende zondag neemt ds. Visser voor tijdelijk afscheid van zijn Katwijkse gemeente. In juni hoopt hij hier terug te zijn. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen in de streekgemeente 'Drieslag' (Andijk en omgeving) kandidaat mevrouw T. Allewijn, te Lemele J. G. Zomer Leersum, door de provinciale kerkvergadering van Gelderland tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (missionair, verbonden aan de gemeente Zelhem) mevrouw M. Politton-Assa en L. J. Politton, voorheen in Tomohon (Indone sië); aangenomen naar Herkin- gen (deelwerk) kandidaat T. E. van Spanje Ede, pastoraal mede werker te Amersfoort en Hoeve laken, naar Roden P. G. Velle- koop Zoutelande, het beroep door de synode tot vlootpredi- kant kandidaat G. C. van der Klis Amersfoort, voorheen christelijk gereformeerd predikant. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Anjum J. A. Droogendijk Tholen-Poortvliet. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Oosterland (Z.) R. Boogaard Leiden, die bedankte voor Kortgene. Boek. Van de in Oegstgeest wonende en aan de Vrije Univer siteit lesgevende psycholoog dr. H. F. de Wit is onlangs een boek verschenen met als titel: 'Con templatieve psychologie'. Onze westerse beschaving, zegt De Wit, heeft een eigen tra ditie van contemplatie (innerlij ke geestelijke beschouwing, vro me overdenking). En westerse psychologie beperkt zich geheel tot de profane mens, houdt zich bezig met lust en onlust van mensen. De contemplatieve mens behoort tot het domein van de religie. In het Oosten daarentegen hebben religie en psychologie zich niet van elkaar losgemaakt. Niet dat het oosterse gedachten- goed nu maar klakkeloos moet worden overgenomen; wat Han de Wit voor ogen stond was het in kaart brengen van de psycholo gie van 's werelds grote contem platieve tradities in Oost en West en de daaruit mogelijk af te lei den waarde voor de profane mens. De Wits onderzoek is een stevige basis voor de contempla tieve psychologie om zich verder te onwikkelen. (Uitgever van het boek 212 pagina's, f. 34,50 is Kok-Agora in Kampen). Weggelopen. De delegaties van de gereformeerde kerken voor kleurlingen en zwarten in Zuidafrika zyn gisteren weggelo pen uit een vergadering van de raad waarin alle Nederduits gere formeerde kerken in dit land en een aantal onafhankelijke ker ken in Zuidelijk Afrika zitting hebben. Reden was, volgens een angli caanse woordvoerder, de scher pe veroordeling door de Neder duits Gereformeerde Kerk van acties van onder anderen de geestelijken Tutu en Boesak te gen de jongste regeringsmaatre gelen. 'Goddeloos', noemde de blanke kerk hun optreden. Bo vendien wilde de raad geen voor stel tot wijziging van de agenda behandelen. De weggelopen ker ken vonden, dat een aantal be langrijke gespreksonderwerpen te laat op de agenda was gezet, met het risico dat ze niet behan deld zouden worden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2