Mooie misverstanden Kunstcollectie naar Spanje Filmproducer Angermeyer overleden Tv-portret van Beatrix Schilderijen naar Rijk Amsterdamse galeries exposeren samen Privé-concert voor persmuskiet Jeugdwerk Wagner terug Fransen onder indruk Nederlandse kunst DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINA 25 Tolken' van Ronald Harwood door de Haagse Comedie. Met: Anne-WII Blankers, André van den Heuvel, Adrian Brine (te vens regie), Carl van der Plas, Kees van Lier en Anne-Marie Heyligers. Decor: John Otto. Gezien op 16 maart in de Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Op 23 april in de Leidse Schouwburg te zien. DEN HAAG - Nog net voordat eind maart de laatste voorstel ling van de Haagse Comedie in première gaat, brengt het gezel schap een kleinere produktie uit: een recent toneelstuk met een degelijke, overzichtelijke ver haallijn. Het 'Tolken' viert Anne- Wil Blankers bovendien een beetje haar vijfentwintigjarig ju bileum en tevens vijftigste rol bij de Haagse Comedie. Na afloop van de persvoorstelling werd zij dan ook toegesproken door de scheidende artistiek leider, Eddy Habbema, en ontving zij een ge schenk uit handen van Ronald Harwood, de Engelse schrijver van het stuk. De oorspronkelijke titel van Tolken' luidt: 'Interpreters'. In de Nederlandse vertaling valt het aspect 'verklaren, uitleggen" enigzins weg. Dat is eigenlijk jammer, want om een pijnlijk in terpretatieverschil gaat het in dit stuk. Tien jaar geleden hebben Na- dia en Viktor een heftige liefdes- affaire beleefd. Als zij elkaar 'Tolken': gedegen voorstelling weer ontmoeten (hij als tolk van de Russische, zij als tolk van de Engelse delegatie), stuurt hij het op een hernieuwde voortzetting van hun relatie aan. Omdat het abrupte einde van hun toenmalig samenzijn Nadia nogal heeft aan gegrepen, houdt zij aanvankelijk met veel moeite de boot af en probeert niet op Viktor's avances in te gaan. Ze geeft zich gewon nen, als hij zegt voor haar te wil len overlopen en asiel aan te vra gen. De gebeurtenissen nemen ech ter een onverwachte wending die als 'de geschiedenis herhaalt zich' te omschrijven is. Dit gege ven is in een documentair kader verpakt, waardoor het stuk in zijn geheel iets afstandelijks en onderkoelds krijgt. Nadia moet zich namelijk verantwoorden voor een onderzoekscommissie, waarbij zij haar verklaring van de affaire geeft. Die blijkt af te wijken van de uitleg van Viktor. Staand aan de rand van het to neel vertellen Nadia en Viktor - ieder apart; eerst zij, dan hij - hun versie van het verhaal dat als een flash back wordt getoond. Al jarenlang maakt André van den Heuvel samen met zijn vrouw eigen vrije-theaterpro- ducties. Met behoud van de daar in ontwikkelde lichte toonzet ting maakt Van den Heuvel ook ditmaal zijn rol geloofwaardig. 'Tolken' had trouwens in zijn vrije-produktie-repertoire niet misstaan, al is het een genoegen om deze goede acteur nu weer eens in een andere omgeving aan het werk te zien. Anne-Wil Blankers speelt Na dia als een kwetsbaar vogeltje dat zich tegen nieuwe emotione le kwetsuren wil wapenen. Als zij tenslotte door de omstandig heden gedwongen wordt de in het Russisch geformuleerde ver dedigingsrede van Viktor te ver talen, speelt Anne-Wil Blankers dat gevoelig als het toppunt van vernedering voor die vrouw. 'Tolken' is derhalve een gedegen voorstelling in een buitenge woon smaakvol en efficiënt inge richt decor. Toch heerst er een afwachten de sfeer in de Koninklijke Schouwburg, waar Hans Croiset hard aan zijn reorganisatieplan nen werkt. Het nieuwe gezel schap gaat met ingang van het komende seizoen 'Het Nationale Toneel' heten. Toen Carl van der Plas als de Engelse onderhande laar in 'Tolken' tegenover zijn Russische gast over een eventu eel bezoek aan het Nationaal Theater sprak, werd er hier en daar in de zaal hoorbaar gegrin nikt - niet netjes eigenlijk. WIJNAND ZEILSTRA MADRID (RTR/AFP) - De West- duitse staalmagnaat en kunstver zamelaar baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza heeft aange boden zijn nu in Zwitserland on dergebrachte kunstverzameling over te brengen naar Spanje. Dit MüNCHEN (DPA) - De uit Mün- chen stammende Westduitse film producer Heinz Angermeyer is zondag op 78-jarige leeftijd aan een hartverlamming te zijn overleden. Dit heeft zijn raadsman, Walter Müller-Goerne, gisteren bekendge maakt. Angermeyer, die in 1909 in Bel- gershain/Leipzig was geboren, was een van de meest geprofileerde producers van de Bondsrepubliek. Hij produceerde o.a. succesfilms als 'Das Haus in der Karpfengasse' en 'Wir Wunderkinder'; verfilmin gen van Kurt Tucholsky ('Rheins- berg', 'Schloss Gripsholm'), Eric Malpass ('Morgens um sieben ist die Welt noch in Ordnung') en Curt Goetz ('Das Haus in Montevideo', 'Dr. med. HioÖ Pratorius', 'Hokus- pokus'). Hella Haasse praat met koningin DEN HAAG (ANP) - Op de avond voor Koninginnedag zal de NOS een ongeveer twee uur durend tele visieportret van koningin Beatrix uitzenden. De basis van het portret wordt gevormd door een aantal ge sprekken tussen de koningin en de schrijfster Hella Haasse, aldus een mededeling van de Rijksvoorlich tingsdienst. In de film zijn unieke opnamen te zien van de koningin in haar werkkamer, in haar beeld- houwatelier, tijdens het paardrij den op het strand bij Wassenaar en tijdens een skivakantie in Lech. Ook zijn beelden te zien van de ko ningin tijdens officiële werkbezoe ken in binnen- en buitenland. De gesprekken tussen de konin gin en Hella Haasse zijn opgeno men op Huis ten Bosch, in Paleis Noordeinde en op Het Loo. In de uitzending 'Beatrix, Koningin' zijn ook in Lech opgenomen gesprek ken te zien van NOS-tv-directeur E. van Westerloo met de prinsen Claus, Willem-Alexander, Friso en Constantijn over de koningin. In de gesprekken met mevrouw Haasse spreekt de koningin onder UTRECHT (ANP) - Minister Brink man van WVC (Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur) heeft giste ren in Rijksmuseum Het Catha- rijneconvent een tentoonstelling van schilderijen geopend die het verzamelaarsechtpaar Thurkow- Van Huffel aan het rijk heeft na gelaten; een verzameling schilde rijen uit de 16de, 17de en 18de eeuw. Van die collectie maken on der meer deel uit werk van Ferdi nand Bol, Salomon van Ruysdael, Salomon de Bray en Cornelis van Cleve. Enkele jaren geleden is de Wet Behoud Cultuurbezit ingesteld. Die wet is bedoeld om de export van een beperkt aantal zeer waar devolle voorwerpen te verbieden en ze zodoende voor Nederland te behouden. AMSTERDAM (ANP) - Onder gro te belangstelling van vertegen woordigers uit de kunstwereld is woensdagavond in de zogenaamde Grote Goederendbeurs van de beurs van Berlage in Amsterdam de tentoonstelling "Galerie '88 - Jonge kunst en design" geopend. Zo'n 40 galeries uit het gehele land tonen daar tot 21 maart het werk van 175 kunstenaars en ontwer pers. Daarnaast presenteert Gale rie '88 35 jonge, debuterende beel dend kunstenaars. Behalve schil derijen zijn er op de tentoonstel ling ook objecten, plastieken, gra fiek, ontwerpen in glas en kera miek en sieraden te zien. Door de grote verscheidenheid van de galeries op de expositie, zijn er tal van stijlen en richtingen ver tegenwoordigd maar is er ook spra ke van wisselende kwaliteit. Naast werk van onbekende kunstenaars zijn daar ook nationale of interna tionale bekendheden zoals Arman do, Karei Appel, Baselitz, Benner, Ad Dekkers, Penck, Jan Schoon hoven, Arie van Selm, Walasse Ting, Ab Visser, Jaap Wagemaker en De Lussanet. Omdat de Grote Goederenbeurs van het beursgebouw niet groot ge noeg bleek, is op het beursplein een grote tent opgetrokken. Tus sen de beurs en de tent is een loop brug aangelegd, zodat de bezoe kers droog van het ene deel van de expositie naar het andere kunnen komen. Als blikvanger en marke ring van de entree is een 18 meter hoge toren opgetrokken van buis materiaal. De tentoonstelling'is mogelijk geworden door financiële steun van het bedrijfsleven. andere over de monarchie, haar ei gen functioneren als staatshoofd, de inhoudelijke kant van haar werk en het uiterlijk vertoon van het koningschap. Verder praat ze over haar jeugd, haar gezin en tal van andere zaken die haar belang stelling hebben. De moderne kunst neemt daarbij een speciale plaats in, aldus de RVD. Het programma zal tweemaal worden uitgezonden. Op de avond voor Koninginnendag op Neder land 3, van 20.30 tot ongeveer 22.30 uur. Op Koninginnedag zelf wordt het herhaald na de reportages van het koninklijk bezoek aan Kampen en Genemuiden. LEIDEN - Hoe kan iemand die voortdurend zegt gek te zijn en die lijdt aan angstaanvallen, zo onbe vangen op het toneel staan? Aan deze vraag ontkom je niet als je Maarten Biesheuvel ziet optreden zoals hij dat gisteren deed met zijn goede vriend Maarten 't Hart in So ciëteit De Burcht. Zonder enig merkbare plankenkoorts debiteer de hij kwinkslagen, zong dat het een lieve lust was en las voor uit ei gen werk alsof hij het zojuist gepro duceerd had en het trots aan zijn vrouw Eva liet horen. De Leidenaar zal wat dat betreft Het Jazz Ensemble van het Rotterdams Conservatorium in de kapelzaal van K&O. Gehoord op 16 maart. LEIDEN - Een unicum is een feit: de verslaggever bleek de enige bezoeker van het concert. Natuurlijk was er voetbal op de buis, natuurlijk betrof het een vrijwel geheel onbekende groep, maar ik geloof niet dat er nog goedbedoelende middenstan ders zijn die na gisteravond kun nen roepen dat Leiden een 'jazz- minded' stad is. Maar goed, de musici waren er en ze hadden de moeite genomen om hun spullen op te stellen zo dat er een kort privé-concert van af kon. Een andere bijkomende onaardigheid was overigens dat de formatie was aangekondigd als een 'jazz-rock ensemble' ge naamd 'R.C. Beat', terwijl* dat kennelijk de naam is van een po p/rockgroep van hetzelfde Rot terdams Conservatiorium. De in het periodiek van K&O vermei- de leider, docent Frank Verhoef, was trouwens ook niet aanwezig. Het kwartet bleek bij navraag te bestaan uit laterejaarsleerlingen van het conservatorium. Het viertal speelde geen jazzrock of iets wat daar ook maar in de verte op leek, maar het geijkte stan daard-materiaal zoals dat aan te treffen is in edities van een be kend illegaal muziekboek voor jazzbeoefenaars. Een gesprek met de leider van de groep, waar toe uiteraard alle gelegenheid be stond, leerde de persmuskiet dat verhoef de muzikale leider in die zin was, dat hij arrangementen en eigen stukken onder de ogen van de groep bracht. In plaats daarvan verkozen de musici het om wat te oefenen op het reeds genoemde bekende repertoire. De stijl was het geliefde neo-bop- werk dat maar al te gretig aan 's lands muziekbolwerken wordt gedoceerd. Natuurlijk was het voor één vrouw en drie man onmogelijk om de juiste concentratie op te brengen voor het spel met voor zich een middelgrote zaal be vlekt met één luisteraar, die niet eens voor zijn eigen kaartje hoef de te betalen. Toch was het repe- titie-achtige karakter van het op treden voldoende om enige in druk te krijgen van de mogelijk heden van enkele aankomende professionele jazzmusici. Slor digheden in het spel konden a priori vergeven worden, want zoals het hoort werd de gelegen heid te baat genomen om het een en ander uit te proberen en a vue te spelen. Zelfs een verzoekje van schrijver dezes werd helaas niet helemaal volmaakt, in klan ken omgezet. Al snel bleek dat het met de techniek wel goed zit, afgezien van een nerveus afgeraffeld loop je. De meest positieve impressies had ik van de bassist, Mare van Rooij en de drummer, Isidoro Lo Presti. Van Rooij overtuigde voornamelijk door zijn gewaag de uitstapjes, zeer melodieus, tij dens zijn solowerk. Ook heeft hij de nodige aandacht besteed aan zijn intonatie en versterking. In grote lijnen kan ik hetzelfde zeggen van Lo Presti, die zijn drumstel heel precies had afge stemd en nooit probeerde met onnodig hard en druk slagwerk de aandacht naar zich toe te trek ken. Opvallend was ook zijn be- geleidingswerk, dat bestond uit smaakvolle en ter zake doende, nooit overvloedige variaties. Dit zijn twee muzikale individuen waarvan in de nabije toekomst veel verwacht kan worden. Pia niste Annelies de Jong, die er on bevangen en prettig agressief te genaan ging, had soms wat moei te om haar soloruimte als een eenheid te behandelen en laat zich te veel leiden door de be hoefte in korte tijd zoveel moge lijk dingen tegelijk te zeggen. Gi tarist Johan Witt is kennelijk een enigszins introverte persoonlijk heid, die bij het ensemblewerk teveel op de achtergrond blijft. Solistisch is hij het beste in de langzamere stukken, hoewel zijn klank voor mij wat te vlak en me taalachtig is. Voor de echte liefhebbers was het zeker de moeite waard. De vraag is alleen of die er in Leiden en omgeving ook zijn. KEN VOS altijd een raadsel blijven. Wellicht dat hierin de oorzaak van zijn grote populariteit schuilt, want de zaal was met 350 plaatsen geheel uitver kocht. Natuurlijk staat Bies met zijn boekenweekgeschenk 'Een Overtolig Mens' midden in de be langstelling en kun je geen krant openslaan zonder de wereldvreem de blik van de bekendste Leide naar van Nederland tegen te ko men. Tientallen Biesheuvel-aan hangers moesten gisteravond in ie der geval teleurgesteld afdruipen. In de broeierige zaal begon 't Hart met zijn kijk op Biesheuvel. "Hij heeft beslist geen fantasie", zo poneerde hij. "Wel heeft hij de on verklaarbare eigenschap om uitge rekend daar te zijn waar iets bijzon ders gebeurt". En vervolgens noemde 't Hart, die met Biesheuvel bevriend is geraakt in de tijd dat ze beiden in Leiden Zuid-West op een steenworp afstand van elkaar woonden, een reeks van voorvallen op die zich volgens hem absoluut niet hadden voorgedaan indien Biesheuvel niet aanwezig was ge weest. Het niet van humor gespeende optreden van 't Hart bleek slechts een opwarmertje te zijn voor de- geen die tijdens de boekenweek Richard, Wagner MÜNCHEN (DPA/RTR) - Een jeugdwerk van Richard Wagner dat al tientallen jaren werd vermist, is teruggevonden. Als artistiek di recteur van een theatergezelschap in Magdeburg had de componist in 1843 het eerste deel en 29 opmaten van het tweede deel van een twee de symfonie in E grote terts vol tooid, maar was toen gaan verder werken aan de opera "Das Liebes- verbot". Het werk zal, naar de Beierse Rijksbibliotheek in München dins dag meedeelde, op 13 oktober in de Beierse hoofdstad worden ge speeld door het Beierse Staatsor kest onder leiding van Wolfgang Sawallisch. DEN HAAG (ANP) - Zoals Neder landse deskundigen zijn getroffen door de dynamiek van musea en tentoonstellingscentra in het ge bied van Rhóne-Alpen, zo zijn Franse conservatoren en directeu ren van kunstinstellingen onder de indruk van en enthousiast over de verscheidenheid en kwaliteit van hedendaagse Nederlandse beel dende kunst. Dit is de Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) in Den Haag gebleken bij de voorberei ding van een presentatie in Frank rijk die 28 april in aanwezigheid van minister Brinkman van cul tuur op twee plaatsen, in Saint Etienne en in Lyon, van start gaat en waar kunstenaars als Armando, Jan van Schoonhoven en Ger van Elk zullen exposeren. De dienst heeft dit gisteren in Den Haag meegedeeld nu de uit werking nagenoeg is voltooid. Het project is het Nederlandse ant woord op een soortgelijke manifes tatie die vorig jaar met Franse kunst in ons land werd gehouden. In Frankrijk worden de komende extra in het zonnetje wordt gezet en daarvoor het hele land afreist. Kale Maarten had over gekke Maarten gesproken en zo ging het ook omgekeerd. Maar dan wel op zijn Biesheuveliaans. Hij sprak op nasale toon, graaide telkens in zijn haarbos, maakte absurde opmer kingen tussendoor en liet zelfs niet na om een mop over een dominee in Katwijk te tappen. Als een vol leerd cabaretier bespeelde hij zijn toehoorders, die werkelijk om alles wat hij deed hartelijk lachten. Biesheuvel vergeleek zich met zijn vriend en kwam tot de slotsom dat hij stinkend jaloers was op 't Hart en met name op diens werk lust. Met een combinatie van ont zag en spot beschreef hij ooit de ac tiviteiten van 't Hart in het verhaal De Leeuw van Leiden. Biesheuvel vindt zichzelf maar een minkun- kel: hij is lui, krankzinnig, nooit op gewekt, weet bijna niets van mu ziek en zo gaat hij nog een tijdje door. Met een groot gevoel voor zelfspot, zich goed bewust dat juist daar zijn grote kracht ligt. Zonder er doekjes om te winden verklaart hij dat hij liever in de tuin zit om naar het groeien van de brandnetels en naar het ruisen in de bomen te luisteren, eindeloos in Nieuwe voorzitter Concertgebouworkest AMSTERDAM - W.E. Scherpen- huijsen Rom, voorzitter van de raad van bestuur van de NMB- bank, is benoemd tot voorzitter van het Concertgebouworkest. Hij volgt oud-burgemeester W. Polak van Amsterdam op, die "om zuiver persoonlijke redenen" zijn werk voor het orkest beperkt. Polak (63), die dit al geruime tijd te kennen gaf, blijft nog wel lid van het bestuur van de 'Nederlandse Orkestsstichting tot beheer van het Concertgebouworkest', zoals de or ganisatie achter het orkest voluit heet. Het orkest maakte dit woens dag bekend. De benoeming van Scherpen- huijsen Rom heeft ieders instem ming. Er was sprake van een una nieme voordracht door minister Brinkman (cultuur), de stichting zelf en door de orkestleden. De NMB-topman was al enkele jaren voorzitter van de vereniging vrien den van het Concertgebouw en -or kest. BLOEDBRUILOFT -In Montpellier in het zuiden van Frankrijk is dins dag de première gegeven van Charles Chaynes' opera naar het toneeldra ma van Federico Garcia Lorca 'Bodas de Sangre' (Bloedbruiloft) Chaynes is sinds 1974 directeur-muziekonderzoek van 'Radio France'. 'Bodas de Sangre' is in opdracht van het rijk geschreven. maanden in elf instituten een- manstentoonstellingen gehouden van Nederlandse kunstenaars; op één plaats wordt een overzicht ge geven van hedendaagse keramiek, en een kunstenaar staat een gasta- telier ter beschikking om er werk te maken dat ook wordt geëxpo seerd. Het initiatief voor deze activitei ten onder de titel 'Vice Versa' komt van het Landelijk OVerleg van Mu sea en Centra van Hedendaagse Kunst en een soortgelijke organisa tie in Frankrijk, de Direction Ré gionale des Affaires Culturelles Ré- gion Rhöne-Alpes. De RBK voert een en ander uit in samenwerking met zijn Franse equivalent, de As sociation Frangaise d'Action Artis- tique (AFAA). Meer greep op sluikreclame HILVERSUM (ANP) - Als een omroep hardnekkig weigert sluikreclame uit zijn program ma's te weren, kan hem een ge deelte van zijn zendtijd ontno men worden. Dat is één van de sancties die het Commissariaat voor de Media (CvdM) heeft voorgesteld aan de omroepen. Hiermee wil men paal en perk stellen aan de sluikreclame op radio en televisie. Het CvdM 'kijkt' (en luistert) sinds 1 januari naar de media om te zien of er ook verborgen reclame-uitingen inzitten. Deze kijk- en luisterdienst viel vroe ger onder het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het voorstel van de CvdM aan de omroepen houdt nu in dat als een overtreding wordt geconstateerd een advies aan het bestuur van de CvdM volgt en dat daarna een onaf hankelijke commissie de over treding nog eens bekijkt. Dan wordt een sanctie opge legd. De hoogte hiervan hangt af van het soort overtreding en wordt bepaald door het medi um en het bereik. Het stan daardbedrag is 10.000 gulden (landelijk), wat wordt verdub beld voor tv. Voor regionale uit- zendigen is dat 5.000 gulden en lokale uitzendigen 1.000 gul den. de verte te staren en te dromen van het ideale boek. Geen meesterwer ken van nachtegalen zoals Kafka, Proust, Flaubert, Nabokov of Tol- stoj zijn van hem te verwachten. Nee, hij vindt zichzelf maar een musje die zo af en toe eens wat tjilpt. De onbevangen wijze waarop hij het talrijke publiek tegemoet treedt doet vermoeden dat hem dat niet meer deert en dat hij daaruit juist zijn kracht put. Bescheiden neemt hij het ovationeel applaus in ontvangst als hij is uitgelezen. Al leen, want 't Hart voelde zich niet helemaal wel en keerde tijdens de pauze huiswaarts. Biesheuvel leek het niet erg te vinden om in zijn eentje verder te gaan. Integendeel, hij genoot ervan. MEINDERT VAN DER KAAIJ heeft het ministerie van cultuur in Madrid gisteren meegedeeld. Een woordvoerster zei dat de ba ron had voorgesteld dat de collec tie -- waarvan de waarde wordt ge schat op 2 miljard dollar -- lange tijd, dat wil zeggen minstens tien jaar, in Spanje zou blijven. Madrid zal binnen een week op zijn voor stel antwoorden, aldus de woord voerster. De in Spanje geboren vrouw van de verzamelaar, Carmen Cervera, bevestigde op de Spaanse radio dat haar man met Madrid overeen stemming had bereikt. "Het lijkt mij een buitengewoon goed be sluit; het beste na langdurig over leg tussen onszelf, de erfgenamen en de Spaanse regering. Wij heb ben een magnifieke oplossing ge vonden," zei zij. Een aantal Westduitse en Ameri kaanse steden had aangeboden de 1.600 schilderijen in de collectie on der te brengen. Zij berusten nu in de villa van de baron in Lugano in Zwitserland, dat de collectie met lede ogen ziet vertrekken. De ba ron had met vertrek gedreigd als Zwitserland niet betaalde voor een nieuwe vleugel voor het onder brengen van zijn 800 moderne wer ken. Literatuurprij s mensenrechten naar Colombiaan PARIJS (DPA) - De voorzitter van de Nationale Vergadering in Parijs, Jacques Chaban-Delmas, heeft woensdag de letterkundeprijs van de socialistische mensenrechten overhandigd aan de Colombiaanse schrijver Manuel Zapata Olivella. Hij heeft de voor de vijfde keer toe gekende prijs gekregen voor zijn roman 'Lève-toi, Mulatre!' "Tegen racisme zijn volstaat niet; de aanval is de beste verdedi ging," zei de gaullist Chaban-Del mas bij de overhandiging van de prijs. De anthropoloog Zapata Oli vella antwoordde dat hij in zijn boeken bericht over "zelf beleefd lijden." De prijs, waaraan geen geldbe drag is verbonden, is in 1977 door de vereniging 'De Nieuwe Mensen rechten' ingesteld. Ongeveer 140 Franse kamerleden van socialisti sche huize zijn er lid van. Ter vie ring van de 200e verjaardag van de Verklaring van de Rechten van de Mens in 1989 willen zij aandacht voor de mensenrechten op plaatse lijk, gewestelijk en landelijk vlak. ROTTERDAM - Cliff Richard treedt vrijdag 13 mei op in het Rotterdam se Ahoy'. Dit concert van de Britse zanger maakt deel uit van zijn Europe se toemee 'The Always Guaranteed Tour, Part Two'. Kaarten zijn vanaf zaterdag 19 maart verkrijgbaar. Op de foto is hij in actie tijdens een eerder bezoek aan ons land. 'Nederland Onderste Boven'in RMvO LEIDEN (ANP) - In het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden is van 23 april tot en met 3 oktober de tentoonstelling 'Nederland Onder ste Boven'. In de tentoonstelling staat het thema 'het bodemarchief centraal: wat is het bodemarchief, wat levert het op en wat is er nog van te zien? In een groot ruimtelijk model ziet de bezoeker vanaf een loopbrug de ondergrond van ons land, met alles wat daarin aanwezig is: van rioleringen en waterleidin gen, via boomwortels en konijnen gangen, tot huïsfunderingen, wa terputten, grafkuilen en voorwer pen. De kern van de expositie laat de resultaten van het archeolo gisch onderzoek zien. De tentoon stelling wordt gehouden ter gele genheid van het 40-jarig jubileum vanm de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek. Vrouwelijke componisten bij K&O LEIDEN - In de Kapelzaal van het K&O-gebouw zal vrijdag om 20.15 uur het tweede concert in de serie 'vrouwelijke componisten' plaats hebben, een projekt dat wordt ver zorgd door Madeion Michel (mez zo-sopraan), Fania Chapiro (piano) en Maurits Bosman (viool). Het programma is geheel gewijd aan componisten van deze eeuw en bevat stukken voor viool en piano van Lili Boulanger, liederen van Bertha Frensel-Wegener en Hen- riëtte Bosmans, de pianosonatine van Fania Chapiro zelf. Three Hymnes van Tera de Marez Oyens en 'Caractères', een werk voor viool en piano van Ida Gotkovsky. Deze werken zijn in Leiden nog maar zeer zelden uitgevoerd. Tij dens het concert wordt een toelich ting gegeven door de uitvoeren den. NDT OP TOURNEE - Het Nederlands Dans Theater II gaat weer op tour nee. Brazilië is nu aan de beurt. Op 6 en 7 april staat het gezelschap in Sao Paulo. Op 9 en 10 april treedt het NDT II op in het belangrijkste theater van Rio de Janeiro, het Theatre Municipal met vierentwintighonderd zit plaatsen. De toernee wordt besloten in Belo Horizonte. Het programma in Brazilië bestaat uit 'Nomaden' en 'La Cathédrale Engloutie' van Jiri Kylian en van Nacha Duato 'Jardi Tancat'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25