LEIDSCH DAGBLAD Gifbelt verbijstert Alphen Nicaragua mobiliseert leger Overheden twijfelen sterk aan gifverhaal Mogelijk 100.000 vaten illegaal gestort in recreatiegebied 'Stortfooien' Veel aandacht, maar weinig investeringen Autobom ontploft voor rechtbank: 3 doden FAVORIET 9?5 DONDERDAG 17 MAART 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38576 MANAGUA (GPD/AP) - Nicaragua heeft vandaag zijn strijdkrachten gemobiliseerd en de bevolking op geroepen het leger bij te staan. Zo' 15.000 reservisten werden opgeroe pen om het hoofd te bieden aan een eventuele Amerikaanse invasie. Dat gebeurde nadat de Ameri kaanse president Reagan besloot 3200 militairen naar Honduras te sturen 'voor een oefening'. Die troepenzending is weer het Ameri kaanse antwoord op Sandinisti- sche troepen die de grens van Hon duras zouden hebben overschre den bij hun jacht op de Contra's. De Nicaraguaanse regering wil berichten dat regeringstroepen tot in Honduras zijn doorgedrongen VS sturen 3200 militairen naar Honduras niet bevestigen. President Ortega verklaarde wel dat er hevig ge vochten werd langs de grens tus sen Honduras en Nicaragua en dat er vanuit Honduras op Nicaragu aanse troepen werd geschoten. De mobilisatie werd gisteravond laat in een regeringsverklaring via de staatsradio bekendgemaakt. De woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, verklaarde dat de Amerikaanse militairen niet in de buurt van de huidige vijande lijkheden, in het zuiden van Hon duras, zullen komen. De Amerikaanse militairen wor den, aldus Fitzwater, gestuurd op verzoek van de regering van Hon duras. De oefening, aldus de woordvoerder, is ook bedoeld ,als een teken aan de regeringen van Midden-Amerika hoe ernstig wij de huidige situatie in de regio ne- Nog niet is bepaald hoe lang de troepen - twee bataljons infanteris ten en twee bataljons luchtlan dingstroepen - in Honduras zullen blijven. Zij zullen zich in Honduras voegen bij de ongeveer 3000 Ame rikaanse militairen die toch al in dat land zijn gestationeerd. De Democratische voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen noemde het regeringsbesluit een 'vergissing die geen nuttig doel dient'. Volgens Peil zijn de Sandinisten niet van plan Honduras binnen te vallen. De grensoverschrijdingen worden veroorzaakt door de jacht op de Contra's die in Honduras een goed heenkomen zoeken. Eerder gisteren zei Fitzwater dat zich zeker 1500 Sandinistische manschappen in Honduras bevin den, en er nog eens 4500 op het punt zouden staan, de grens tussen Nicaragua en Honduras te over schrijden. Verkeersleiders Schiphol staken SCHIPHOL (GPD) - De luchtver keersleiders op Schiphol hebben vanmorgen bijna twee uur ge staakt. Het binnenkomende ver keer had daarvan geen last, maar in totaal 35 vliegtuigen konden pas na afloop van de actie vertrekken. De passagiers werden opgevangen in de lounge en in de vliegtuigen zelf. Officieel hebben de verkeerslei ders niet gestaakt maar 'verga derd'. Na 8.26 uur hebben ze geen vliegtuig meer laten vertrekken. Nadat om 10.20 uur het eerste vliegtuig kon vertrekken hadden de verkeersleiders nog drie kwar tier nodig om de 34 andere toestel len de lucht in te krijgen. Het betrof een spontane werkon derbreking door de dienstdoende verkeersleiders die het algemene verkeer begeleiden. Zij willen op heldering over een dinsdag in Brussel op het hoofdkantoor van de Eurocontrol gehouden vergade ring. Daar is in aanwezigheid van Schiphols havenmeester mr. J. Biemond gesproken over het rap port dat de directeur-generaal van Eurocontrol, de Westduitser Flentje, kort geleden aan minister Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft uitgebracht. Hierin wordt gesproken over de mogelijk heden die het Eurocontrolcentrum in Beek in Zuid-Limburg zou kun nen bieden om aan het capaciteits probleem van de verkeersleiding op Schiphol tegemoet te komen. Aan de overkant van de Zegerplas ligt de vuilnisbelt, waar tot enkele ja ren geleden grofvuil uit Alphen en de omliggende gemeenten mocht wor den gestort. Nadat de belt met aarde was afgedekt, konden er golfbanen worden aangelegd. <foto Ben de Bruyn) Burgemeester Paats van Alphen aan den Rijn wijst tijdens een perscon ferentie in het gemeentehuis op de kaart aan, waar het gif in de grond zou moeten zitten. (foto anp> DEN HAAG - Hoewel alle 1 In 1980 kwam er ook al 2 heidsinstanties ernstig twijfelen of binnen bij het ministerie. Het toen het verhaal over de grote illegale ingestelde gemeentelijke onder- vuilstort in de Alphense Zegersloot zoek in Alphen bevestigde dat haal niet, hoewel er destijds toch tot 2,5 meter onder de vuilberg werd gegraven. "Voor de overheid is er eigenlijk geen sprake van een nieuwe situatie", aldus Van der damesmode r in grote maten mesmode Af en toe zon In de nacht en ochtend enkele mist banken. Overdag af en toe zon en droog. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur onge veer 7 graden. Zwakke tot matige wind, eerst uit uiteenlopende richtin- terst onduidelijk. Die brief was gen, later zuidelijk. anoniem en de feiten die er in wer- wel op waarheid berust, zal op kor te termijn in dat gebied toch een onderzoek worden ingesteld naar radioactieve straling. "Er is geen enkele aanwijzing dat er sprake is van verontreiniging", Vlist. "Er is echter geen enkele re zei milieugedeputeerde J. van der den om het gebied nu te mijden". Vlist van de provincie Zuid-Hol land vanmiddag op een ijlings be legde persconferentie, "maar na al le geruchten zijn we wel gedwon gen te onderzoeken of er inderdaad zoveel vaten liggen. Al was het al leen maar om de op stang gejaagde bewoners in Alphen gerust te stel len. Wij geloven in elk geval niet dat er sprake is van vervuiling. De halfjaarlijkse onderzoeken hebben dat in het verleden nooit aange toond en als er al vaten zouden lig gen, dan zijn ze niet doorgeroest". Bovendien, zo zei Van der Vlist, is er geen enkele reden om aan te nemen dat het om chemisch afval gaat, dat in de Zegersloot zou zijn gestort. Het kan ook ander afval zijn", stelde hij. "Wat dat betreft was de geschreven tip die zes maanden geleden bij het ministerie VROM binnenkwam, ook De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Vanaf zondag van tijd tot tijd regea. Temperaturen oplo pend tot rond 10 graden. Vrijdag 18 maart zon op: 06.47 uur, zon onder: 18.50 uur; maan op: 06.53 uur, maan onder: 19.43 water: 00.54 en 11.0 den genoemd waren ook met el kaar in tegenspraak". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentebestuur van Alp hen heeft enkele jaren geleden onderzoek gedaan naar de be schuldiging van een raadslid, dat ambtenaren die op de vuil stortplaats werken, geld zou den hebben aangenomen van vrachtwagenchauffeurs. De ambtenaren zouden dan een oogje dicht doen en de inhoud van de vrachtwagens niet con troleren. De 'stortfooien-affaire' deed in Alphen veel stof opwaaien, maar B en W hebben na uitvoe rig onderzoek de beschuldigin gen van het raadslid, de PvdA'er Henk Metaal, destijds met klem van de hand gewezen. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het Alphense recreatie gebied Zegersloot zijn aan het eind van de jaren zeven tig vermoedelijk 100.000 vaten met uiterst giftig afval illegaal gedumpt. Een speciaal rechercheteam van de rijkspolitie in Den Haag sluit de mogelijkheid niet uit dat er zelfs radioactief materiaal is gestort. De gevolgen van de gifdump zijn op dit moment nog niet te overzien. Verdachte van de illegale stort is het Hazerswoudse transportbedrijf Kemp bv. Deze onderneming zou in 1978 en 1979 het zwaar verontrei nigde afval uit ziekenhuizen en be drijven naar de voormalige Alp hense vuilnisbelt hebben ver voerd, terwijl dat eigenlijk in de vuilverbrandingsinstallatie van Rijnmond had moeten worden ver nietigd. Op de stortplaats is inmiddels een golfbaan aangelegd. In de di recte omgeving bevindt zich een kinderboerderij en een natuurcam- ping. Ook worden een dagcamping en een manege aangelegd. De gemeente Alphen en de pro vincie deden in 1980 al een onder zoek naar mogelijke giflozingen. Dit gebeurde na een anonieme tip. Milieuambtenaren die met dit on derzoek waren belast, vonden geen verontrustende feiten. Vorig jaar september werd de zaak opnieuw onder de aandacht gebracht. Een tipgever, van wie de politie de naam niet wil vrijgeven, stapte met zulke belastende feiten over Kemp bij de Leidse politie binnen, dat zij besloot die informatie in handen van de rijkspolitie te stellen. Het Alphense korps werd niet gewaarschuwd, omdat het een Ha- zerswouds bedrijf betrof. De poli tie legde na een onderzoek van een half jaar onder meer beslag op de boekhouding van dit bedrijf. Zij ontdekte verder dat een Alphense ambtenaar en een medewerker van een ziekenhuis, die van de illegale dump afwisten, waren omgekocht. Volgens woordvoerder P. van Dam van het AZL is het uitgeslo ten dat radio-actief materiaal is ge stort in Alphen dat afkomstig is van het Leidse ziekenhuis. "Wij hebben een contract met Kemp over afvoer van huishoudelijk ma teriaal. Het radio-actieve spul wordt vervoerd en verwerkt door onze eigen stralingsdienst in sa menwerking met de universiteit. Kemp krijgt alleen materiaal als in jectienaalden en anatomische res ten. Daar kunnen ook gevaarlijke stoffen inzitten, maar in het con tract met Kemp staat dat zij dit op een verantwoorde manier moeten afvoeren. Wij controleren dat niet meer", aldus Van Dam. Omdat de kwestie zolang gele den speelde, kan justitie niets meer ondernemen tegen Kemp. Me vrouw mr. I. Klopper-Gerritsen, of ficier van justitie, zei vanmorgen: "Als deze zaak zich aan het einde van de jaren zeventig heeft voorge daan, is er voor justitie geen eer meer te behalen". Directeur L. Everling van Kemp verklaarde vanmorgen dat hij van de hele zaak maar weinig afweet. Hij nam de touwtjes in handen na dat de vorige eigenaar zich had te ruggetrokken. Everling: "Ik praat bepaald niet goed wat er in het verleden is ge beurd. Eén ding wil ik wel zeggen: 'Aan dit soort praktijken verleen ik nooit en te nimmer mijn medewer king'. Voor de nieuwe eigenaar van de onderneming is dit een uiterst vervelende kwestie. Wanneer hij van tevoren had geweten, dat hem dit boven het hoofd hing, was de overname niet doorgegaan. Het be drijf draagt op dit moment alleen de naam van Kemp nog maar. Dat is alles. Over een maand heet onze onderneming anders. Hoe kan ik nu nog niet zeggen. Er wordt in elk geval geen naam van een persoon aan gegeven". De vorige directeur S. Kemp was vanochtend voor commentaar niet te bereiken. De Alphense politie is pas op 7 maart jongstleden op de hoogte ge bracht van het recherche-onder- zoek. Hoewel burgemeester M. Paats de zaak uiterst serieus neemt, weigert hij na de melding actie te ondernemen. "Ik zit tussen twee uitersten. Aan de ene kant een nauwkeurige controle was door functionarissen van de ge meente. Dat zijn twee dingen die absoluut niet met elkaar zijn te rij men. Ik wil eerst het verdere on derzoek afwachten alvorens hier verder op in te gaan". "Overigens zijn de gegevens over de mogelijke gifstort merkwaardig genoeg pas twee dagen in ons bezit. Een mondelinge mededeling over wat er mogelijk in die jaren is ge beurd, kregen we ook pas twee we ken geleden. Voordat iets wordt gedaan, wil ik wil eerst overleg met de officier van justitie, hoe alarme rend de berichten ook zijn", aldus Paats tijdens een drukbezochte persconferentie vanochtend in het stadskantoor. Om te onderstrepen dat de harde gegevens ontbreken, geeft politie commissaris J. Volwerk aan dat 'er nog geen gif is gevonden'. "En zo lang dat niet is gebeurd, praten we ook steeds over vermoedelijke stortingen. Het lijkt niet zinvol om overhaast allerlei acties te onderne men nu er nog zoveel open vragen zijn". Paats zegt ook niet de behoefte te hebben om de Alphense bevolking te informeren of gerust te stellen. "Waarover moeten we de mensen gerust stellen? Ik denk dat het in dit geval alleen maar een schokef fect kan veroorzaken, omdat we niet eens weten wat er écht aan de hand is". Zie ook pagina 11. (foto ANP) Vreugde bij PSV (v.l.n.r. Jan Heintze, Wim Kieft, Sören Lerby, Erik Gerets en Berrie van Aerle) na een gelijkspel tegen Bor deaux. Samen met Ajax gaat de Eindhovense club door naar de halve finale van de Europa-cup. PAGINA 17 'Nederlandse markt voor kuuroorden ligt open'. PAGINA 2 TNO-onderzoek: nieuw paspoort is te vervalsen PAGINA 3 28 PAGINA'S Golf van geweld tijdens begrafenis IRA-leden. PAGINA 5 Nationale Investerings Bank wil snel beginnen met aanleg toltunnels. PAGINA 7 Biesheuvel verovert De Burcht. PAGINA 25 Randstad ontevreden over nota ruimtelijke ordening DEN HAAG (GPD) - De provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en de vier grote steden zijn onte vreden over de vandaag gepubli ceerde Vierde Nota over de Ruim telijke Ordening. Hoewel er ruime aandacht wordt besteed aan de Randstad, ontbreken concrete maatregelen. „En dat terwijl de plannen in de Randstad klaar lig gen om te worden uitgevoerd", al dus de provincies en de gemeenten in een eerste gezamenlijke reactie op de Vierde Nota. De Randstad-bestuurders vin- VAKANTIEPLANNEN? Op zoek naar een klassieke of jazz CD? Bij ons vindt u het breedste assortiment. Ruime luister mogelijkheden en aantrekkelijke prijzen. KOOREMAN STOLK Nieuwe Rijn 9 - 2312 JB Leiden boekverkopers ^nder ^alc: boeken, tijdschriften en compact discs (klassiek en jazz) Protest tegen executies? JOHANNESBURG (GPD) - Een ontploffing van een autobom voor het gerechtsgebouw van Krugers- dorp, een buitenwijk van Johanne sburg, heeft vanochtend het leven gekost aan minstens drie mensen. Zeker elf mensen raakten gewond. De bom zou geplaatst zijn uit pro test tegen de aanstaande executie van zes bewoners van Sharpeville, die beschuldigd zijn van politieke moorden. De bom ontplofte kort voordat de advocaten van de zes een laatste poging ondernamen om via een kort geding de executie, die mor gen zal plaatsvinden, uit te stellen. Volgens de Anglicaanse bisschop Tutu is de kans op uitstel echter ge ring. De advocaten hebben om her opening van de rechtzaak tegen de zes verdachten gevraagd omdat een getuige voor de Staat zijn be schuldigingen heeft ingetrokken. Hij heeft laten weten zijn belasten de uitspraken te hebben gedaan nadat hij was gemarteld door de veiligheidsdienst van Zuidafrika. Inmiddels heeft de directeur van het ministerie van informatie, Da ve Stewart, de argumenten van de Zuidafrikaanse regering om door Volgens Stewart heeft de Zuid afrikaanse regering de plicht de ge wone mensen te beschermen tegen dergelijke politieke moordenaars. De 'Sharpeville zes' behoorden vol gens hem tot deze groep. den dat er te weinig wordt geïnves teerd door het Rijk. De maatrege len beperken zich tot het scheppen van voorwaarden. Het Rijk rekent dan op investeringen van het be drijfsleven, maar dat wijst de Randstad af. Er zou vooral over heidsgeld moeten worden gesto ken in de verbetering van de tele communicatie en de bereikbaar heid van de Randstad. De provincies en gemeenten me nen dat het verbeteren van het ves tigingsklimaat in de Randstad voor internationale bedrijven een slag vaardige aanpak vereist. Dat ont breekt nu nog. „Teveel beslissin gen worden doorgeschoven naar later te verschijnen structuursche ma's", aldus de bestuurders. Ze zijn met het kabinet van me ning dat versterking van de inter nationale concurrentiepositie hard nodig is. „De Randstad is de inter nationale troefkaart van Neder land. Investeren in de Randstad is investeren in Nederland". Concrete maatregelen worden ook gemist bij de aanpak van de hoge werkloosheid, de zorg voor minderheden, het opknappen van oude woonwijken en verouderde bedrijfsterreinen en het bouwen van voldoende woningen. „Te gro te verschillen in welvaart en leef baarheid belemmeren een even wichtige economische en sociale ontwikkeling", zeggen de provinci ale en gemeentelijke bestuurders. MILJARD GERESERVEERD - Minister De Korte heeft voor 1988 en 1989 één miljard gulden gereser veerd voor wir-premies die het be drijfsleven vlak voor de afschaffing heeft aangemeld. De minister van economische zaken noemt dat 'een ruim bedrag' maar beklemtoont dat zekerheid over de omvang van de claims op dit moment nog ont breekt. SQUARE' klassiek met een moderne uitstraling. Een mooi voorbeeld uit de nieuwe wooncollectie SQUARE. 2-zitsbank Yale, leverbaai in diverse fraaie stoffen. te gaan met de executie nog eens zijn er de gegevens over de grote Dp een rijtje gezet. Op een perscon- aantallen vaten die zijn gestort. An derzijds weten we dat er dagelijks VERHUURT TV.'S VIDEORECORDERS STEREOSETS Informatie bij alle VIDEOLAND/CINERENT-videotheken in Nederland. BEL voor het dichtstbij zijnde adres FAVORIET KLANTENSERVICE: 01719 - 20300 (7 dagen per week tol 21.00 uur) VA ferentie zei hij dat de afgelopen ja ren 706 zwarten in de townships om het leven zijn gebracht. Meer dan 300 van hen werden ge dood doordat zij brandende auto banden om de nek kregen gelegd. Het betrof in alle gevallen zwarte politici, bestuurders en politie mensen die met het blanke regei- me samenwerkten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1