Randstad blijft economische motor idsfir Vaagheid troef in nota ruimtelijke ordening Harmonie in werk Momdjian 'Veenweidegebieden agrarisch houden' Riezebosch verlaat nutsbedrijf Katwijk Regering presenteert vierde nota over ruimtelijke ordening PAGINA 16 W 3 REGIO DONDERDAG 17 MAART 1988 wordt geconstateerd dat de leef- druk staan. In de nota is voor de Randstad een prominente plaats ingeruimd. Hoewel er zorgen zijn over de vele DEN HAAG De Randstad kan de concurrentie met an- aldus de note, dere Europese stedelijke gebieden aan. Voorwaarde is dan wel dat er een reeks van maatregelen wordt genomen om de aanwezige mogelijkheden goed te benutten. Het vestigingsklimaat voor internationale bedrijven moet worden verbeterd, evenals de bereikbaarheid. Minis- ter Nijpels (WD/ruimtelijke ordening) wil dan ook een verkeersopstoppingen, de milieu- speciale route voor het zakelijk verkeer in de Randstad, waarop alleen de vier grote steden en Schiphol worden aangesloten. WD-minister N. Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) is tegen dit plan, zodat de tekst van de Vierde nota over de ruimtelijke ordening op dit punt erg globaal is. Be halve het vestigingsklimaat en de bereikbaarheid staan ook het behoud van het Groene Hart en versterking van de steden centraal in de Nota. bovendien Rotterdam (Waterstad en de Kop Minister Nijpels pleit dan ook r speciale rijbanen Nijpels houdt vast aan aparte rijstrook voor zakelijk verkeer Het vestigingsklimaat voor inter- erg globaal is. Behalve het vesti- nationale bedrijven moet worden gingsklimaat en de bereikbaarheid verbeterd, evenals de bereikbaar- staan ook het behoud van het Groe- problemen, het tekort aan hoog op- heid. Minister Nijpels (WD/ruim- ne Hart en versterking van de ste- geleide arbeidskrachten en de te telijke ordening) wil dan ook een den centraal in de Nota. beperkte ruimte, staat de economi- speciale route voor het zakelijk ver- De Randstad is overigens niet al- sche functie van de Randstad een- keer in de Randstad, waarop alleen leen een gebied met goede concur- traal. Vrijwel alle maatregelen zijn de vier grote steden en Schiphol rentiemogelijkheden. De proble- erop gericht de 'motor van de Ne- worden aangesloten. WD-minis- men zijn er groot. "Nergens anders derlandse economie' draaiende te ter N. Smit-Kroes (verkeer en wa- in Nederland wonen zoveel men- houden. terstaat) is tegen dit plan, zodat de sen, werken zoveel mensen, zijn er Locaties in Amsterdam (IJ-cen- tekst van de Vierde nota over de zoveel mensen werkloos en willen traal en het oostelijk havengebied), ruimtelijke ordening op dit punt zoveel mensen zich verplaatsen" ._j Zuid) en in Den Haag (Spui- baarheid in de steden en de kwali- kwartier, Centraal Station en lelijk verkeer. Deze 'doorstroom- teit van het landschap onder grote Utrechtse Baan) moeten aantrek- route' mag alleen worden gebruikt kelijk worden gemaakt voor inter- door mensen die bereid zijn te be- nationale bedrijven. Het kabinet is talen voor 'de hoge kwaliteit' die bereid deze locaties aan te merken worcjt geboden. Via een elektroni- als 'herstructureringsprojecten sche heffmgssysteem zal de auto van nationaal belang', die een voor- mobiüst de rekening worden ge- keursbehandeling zullen krijgen presenteerd. De doorstroomroute bij beslissingen op rijksniveau. zou alleen op- en afritten krijgen bij Bij rijksbesluiten over belangrij- de vier grote steden en Schiphol, ke voorzieningen op het gebied van onderwijs en cultuur zal eveneens prioriteit worden gelegd bij deze drie steden. Onderwijs- en onder zoeksinstellingen zullen ook zo veel mogelijk bij bestaande voor zieningen worden gevestigd, zoals bijvoorbeeld bij de Leidse en Delft- se universtiteiten in de Haagse re- gio. Voorwaarde voor een goede ont- de te wikkeling van de Randstad is de bereikbaarheid. In de vierde nota In het laatste ontwerp van de no ta stond nog een speciale weg voor het zaken- en goederenverkeer. Smit-Kroes is echter mordicus te gen dit plan omdat het niet past in haar eigen aanpak van de files in de Randstad. Op het laatste moment is de tekst van de nota dan ook nog aangepast. De naam Randstadroute is ver anderd in doorstroomroute en bo vendien staat erbij dat het plan in het later dit jaar verschijnende wordt geconstateerd dat de maat- Structuurschema voor verkeer regelen die minister Smit-Kroes heeft voorgesteld om de fileproble- matiek aan te pakken, onvoldoen de soelaas bieden. Het autogebruik zal namelijk enorm toenemen, en daarmee,de lengte van de files. wordt uitgewerkt. Omdat het structuurschema onder verant woordelijkheid van Smit-Kroes verschijnt, heeft zij alle gelegen heid de zakenroute .daaruit weg te laten. Directeur J.L. Riezebosch van de Katwijkse gemeentebedrijven: "Ik moet nog maar zien dat in één groot nutsbedrijf zo doelmatig kan worden gewerkt". (foto Wim Dijkman) DEN HAAG/REGIO Het ruimte- geen speciale lijk beleid blijft gericht op het in De toename stand houden rijke karakter aatregelen nemen. de recreatie en het het open, water- toerisme bedreigt de natuurwaar de veenweidege- den in de duinen, constateert Nij- bieden. In deze gebieden zal het pels. Maar hij vindt dat het ryk agrarisch gebruik de hoofdfunctie geen initiatieven hoeft te nemen ter moeten blijven. Voor het Zuidhol- bescherming van de duinen. "Mo- landse deel van de veenweiden is gelijke initiatieven van provinciale een aanpassing van het beleid 0f particuliere zijde voor een pro- noodzakelijk, zo staat in de Vierde jectmatige aanpak worden door Nota over de Ruimtelijke Orde- het rijk afgewacht", staat in de no- ning. ta. Minister E.H.T.M. Nijpels (WD- /ruimtelijke ordening) wil het be leid in twee richtingen aanpassen, Dat geldt ook voor het dreigende conflict tussen waterwinning Aan de ene kant wil hy extensieve- behoud van natuurwaarden. Om veeteelt op de veenweiden, goed drinkwater te kunnen win- waarbij ruimte wordt geschapen voor recreatief medegebruik voor behoud en ontwikkeling de natuur- en landschappelijke den waarden. Maar aan de andere kant sluit hij niet uit dat er ook intensie vere bedrijven komen in het Zuid hollandse deel. De aanpassingen in het ruimtelijke beleid moeten vooral worden gerealiseerd via het instrument van de landinrichting. De veenweiden zijn in het Groe ne Hart op grote schaal aanwezig. Daarom wordt er ook veel dacht aan besteed ta, evenals i, moet een bepaalde kwaliteit Nijpel water in de duinen worden ge- hol. De WD-minister moet het pompt. Dat dreigt de natuurwaar- op tegen te tasten. aparte rijstrook voor het openbaar vervoer en goederenvervoer tussen de grote steden en Schip dat streven opnemen tegen zijn partijgenoot en collega Smit-Kroes, die daar zeer (tekening uit vierde r r de ruimtelijke ordening) KATWIJK "Er zijn mensen die zeggen: je verlaat het zinkende schip. Zo erg is het volgens mij niet, maar ik had het toch wel graag de haven binnen geloodst". Direc teur J.L. Riezebosch (61) verlaat de Katwijkse gemeentebedrijven op een moment dat de onderhandelin gen over de totstandkoming van één groot regionaal nutsbedrijf nog in volle gang zijn. Met gemengde gevoelens zal hij vanaf de zijlijn het vervolg van de fusiebesprekingen gadeslaan. door Dick van der Plas De van de vut-regeling gebruik ma kende Riezebosch laat duidelijk blijken dat hij niet erg is ingeno men met het opgaan van de Kat wijkse gemeentebedrijven in het toekomstige regionale nutsbedrijf. Hij zet grote vraagtekens bij de ver wachte verbetering van de doelma tigheid als de levering van gas, wa ter en elektriciteit in deze streek centraal wordt verzorgd. "Voor mij is het een politiek spel. Ik moet na melijk nog zien dat in een groot nutsbedrijf met lange verbindings lijnen tussen de top en de mensen op de werkvloer, wel zo doelmatig kan worden gewerkt", zegt hij. Juist door de kleinschalige opzet en de structuur van de gemeente- i de Randstad met alleen DEN HAAG (GPD) Met de Vierde No- geolied transportsysteem wil het afritten bij de grote steden en Groene Hart kabinet Lubbers Nederland de Schiphol daalt op de prioriteiten- zelf. Nijpels merkt op dat er in feite eenentwintigste eeuw binnenvoe- "jst- Minister Smit-Kroes zal in elk - - ren. Snellere treinverbindingen geval alles m het werk stellen niet van het Groene Hart kan den gesproken, omdat er zoveel moeten plassen zijn. Hij heeft het dan ook In het algemeen ziet het kabinet samenwerking tussen de overheid en het particulier initiatief als een noodzaak om het beleid dat ge- te schetst is uit te voeren. Nergens eind maken aan de ver- voorkomen dat zoiets van de grond wordt aangegeven hoe gewenste nng 1 i het wegennet in de komt. i Groen Hart met een Blau- Randstad. Alleen zo krijgen het we Kamer. Het beleid om recreatieve, tuur- en landschappelijke ningen te realiseren, de Randstad- kenverkeer over de weg weer wat meer ruimte, dUiuvci aldus het kabinet in de Vierde Nota g^rVnvervoer SSÏ Sinterklaas geloven? het autovervoer tegen te gaan. de elektroni- verbeteringen financieel mogelijk zijn. Zou het kabinet echt nog in r de Ruimtelijke Ordening die De ontwikkelingen in de Rand- groenstructuur, zal verder worden vandaag bekend gemaakt uitgebouwd. Bovendien kondigt Nijpels aan dat het Relatienotabe- leid, waarmee natuurwaarden wor den beschermd in agrarische ge bieden, wordt gehandhaafd. Maar een uitspraak over het beschikbaar stellen van de al eerder aangekon- Het kabinet ziet dat als digde gelden voor het Relatienota- te voorwaarde door Theo Haerkens beleid doet Nijpels niet. Hij schrijft de wegen absolu te overleven. Als de Randstad verstopt alleen dat er op een later tijdstip blijven, kan Rotterdam niet langer eenstemming met zijn opvattingen over deze gelden wordt genomen. Duinen Ondanks de problemen beslissing fungeren als toegangspoort Europa, met alle kwalijke gevolgen van dien voor de ontwikkeling van de Nederlandse economie. Het het plan voor een speciale autoweg sche tolheffing is, met het oog op stad gaan het kabinet duidelijk het de privacy, politiek zeer omstreden meest aan het hart. Rotterdam, en bovendien technisch nog niet Den Haag, Amsterdam en Utrecht mogelijk. Meer betaald parkeren in mogen samenklonteren tot één de grote steden zal de verstokte au- hoefijzervormig stadsgebied dat tomobilist er evenmin toe brengen aantrekkelijk moet zijn voor vesti ging van buitenlandse bedrijven. Het is echter niet duidelijk waarom die zich in de overvolle Randstad zouden vestigen, en niet bij voor beeld in een stedelijk gebied als Arnhem/Nijmegen, waar de wegen zijn auto thuis te laten. Van veel andere beleidsvoorne mens is evenmin duidelijk hoe ze gestalte moeten krijgen. In decentralisatie wil het kabinet minder verstopt zijn kustgebied wil minister Niipels voor zakelijk verkeer en goederen- nogal wat over laten aan het parti culier initiatief, zoals de aanleg van een vaste oeververbinding van Zeeuws-Vlaanderen veland. uit Schiphol ook best bereikbaar is. Datzelfde geldt voor de andere Zuid-Be- stedelijke concentraties buiten de Randstad. Het kabinet wil de vor ming van deze gebieden stimule ren, maar zegt er niet bij hoe. Met bundeling van overheidsvoorzie ningen zoals de vestiging van ho ger onderwijs- en onderzoekscen tra streeft het kabinet een 'posi tief effect' na op de marktsector. Ook de PTT zou deze stedelijke ge bieden voorrang geven bij aanslui ting op het telecommunicatienet op basis van glasvezelverbinding. Of dat voldoende is, valt te bezien. Het kabinet doet voorts een seri euze poging om de natuur en het natuurbehoud belangrijk te vin den. Met geen woord wordt gerept over de manier waarop dat voorne men gestalte moet krijgen. Hoog stens wordt gesproken over de wenselijkheid het ruimtelijk plan ningsstelsel te vereenvoudigen. Maar zoiets kan moeilijk uitgelegd worden als een poging natuurge bieden te beschermen tegen de na delen van economische groei. Verbetering van de waterwegen heeft ook een hoge. prioriteit. Het Krikor Momdjian, olieverfschilderijen, et sen en pastels. Te zien bij galerie Rhijnka- de elf. Rijnkade 1 f in Alphen. Openingstij den: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur. Tot 29 april. ALPHEN AAN DEN RIJN - Kri kor Momdjian (1947, Bayrut) kwam in 1979 naar Nederland. Hij woont in Woubrugge en heeft zijn atelier in Alpben. Sinds en kelejaren geniet zijn werk erken ning in zowel binnen- als buiten land. Vorig jaar exposeerde hy in de Verenigde Staten. Onlangs was zijn werk te zien op twee plaatsen in Amsterdam. Een gro te overzichtstenoonstelling is ge pland. De expositie in Rhijnkade elf heeft iets van een voorproefje van een overzichtstentoonstel ling. Als de data waarop de ver schillende werken zijn gesig neerd met elkaar worden verge leken, blijkt dat elementen die al tijd al aanwezig waren, nu niet meer op zichzelf staan maar een functie krygen binnen een groter geheel. Een lijn die uitmondt in het maken van steeds universele re etsen, tekeningen en schilde rijen. In 1982 maakte Momdjian een serie etsen naar aanleiding van het vinden van een driehoekige steen. In zijn huidige werk is de driehoekige vorm terug te vin den als symbool voor dynamiek. "In zijn huidige wérk betrekt dé kunstenaar steeds meer het kos mische. Een weg terug van de tastbare werkelijkheid naar de zuivere kosmische oorsprong. Daarbij zijn de nieuwe vierkante, driehoekige en ronde vormen die respectievelijk staan voor even wicht, dynamiek en harmonie, van groot belang. Het is waarschijnlijk het her kennen van al deze elementen wat de pastel 'Adam Cosmique' zo adembenemend mooi maakt. De 'Adam' ofwel mensfiguur staat weliswaar nog tamelijk donker, maar vrij afgebeeld in de kosmische ruimte. Die ruimte is opgebouwd uit grijstinten waar toch een zacht rood, groen en blauw in voorkomen. Ook de drie symbolen (vierkant, drie hoek en cirkel) zijn verweven met elkaar aanwezig. Er gaat een sterke harmonie van dit werk uit. Het lijkt niet zozeer het 'zoeken naar het paradijs', als wel een af daling naar de kosmische oor sprong. Het bekijken van de etsen, aquarellen, pastels, gouaches en olieverven van Momdjian is een intense beleving. Zijn aquarellen roepen verwondering op, de pas tels vaak ontroering en de olie verven getuigen van een grote, beheerste kracht. Het werk is Een van de olieverfschilderijen mystiek en duidelijk tegelijk. Het hoeft geen betoog dat Momdjian zijn kunstenaarschap in een hoog tempo en zeer conse quent ontwikkelt. NELLIE VAN BEUSEKOM i goederen vanuit Rot terdam naar Duitsland is buitenge woon belangrijk voor de Neder landse economie. Liefst ziet het ka binet dq ene zesbaks-duwcombina- tie na de andere stroomopwaards gaan. Natuurbeschermers en be heerders van de dijken zijn daai niet erg enthousiast over, maar het kabinet ziet geen problemen. Het ziet zélfs mogelijkheden toerisme, recreatie en ontwikkeling van na tuurgebieden te combineren met intensieve scheepvaart. Kortom, een prachtig uitgevoerd drukwerkje van 195 pagina's in vierkleurendruk, kan niet verhul len dat het kabinet eigenlijk niet goed weet wat het met de ruimtelij ke ordening in ons land aanmoet. Vaagheden ais 'mdien mogelijk en nuttig zullen we bekijken of...' staan op bijna elke pagina. En als het ooit tot concrete voornemens dreigt te komen, zal schatkistbe waarder Ruding (of één van zijn op volgers) wel zorgen dat dat enthou siasme snel bekoelt. ZOLDERBRAND De zolder van een woning aan de M. Margaretha- laan in Abbenes is gisteravond na genoeg geheel uitgebrand. Volgens de politie van de Haarlemmermeer is de oorzaak van de brand vermoe delijk kortsluiting in een elektri sche kachel. bedrijven kunnen volgens Rieze bosch in Katwijk goede bedrijfsre sultaten worden behaald. "Het feit dat we hier de levering van gas, wa ter, elektriciteit en het signaal voor radio- en televisieprogramma's in eigen hand hebben, werkt kosten besparend. Ik denk alleen maar aan de aanleg van nieuwe voorzie- ningen. Bij werkzaamheden gra ven we hier bijvoorbeeld één sleuf, waarin alle leidingen en kabels bo- ,ven élkaar worden gelegd. Het goe de overleg met een andere gemeen telijke dienst als openbare werken staat verder garant voor een uitste kende coördinatie". Ondanks zijn gebrek aan enthou siasme voor de vorming van een groot regionaal nutsbedrijf, beseft Riezebosch tegelijkertijd dat de ge meente Katwijk op dit punt weinig te kiezen heeft. "Als we niet vrijwil lig aan de fusie meewerken lopen we een grote kans daar uiteindelijk door de rijksoverheid toe te wor den gedwongen. Op dat moment heb je geen enkele invloed meer op de voorwaarden waaronder die tot stand komt". Vooral het personeel, in Katwijk 74 i dat gevolgen kunnen hebben. Bij de fusiebesprekingen is nu de volledige overname van het personeelsbestand door het re gionale nutsbedrijf gegarandeerd. Prognose In de periode dat Riezebosch als directeur heeft gefunctioneerd, hebben de^Katwijkse gemeentebe drijven steeds met winst gedraaid. Hij benadrukt echter dat de be drijfsresultaten voor een belang rijk deel afhankelijk zijn van facto ren die niet te beïnvloeden zijn. "Ik heb op het raadhuis regelmatig flink de wind van voren gehad als ondanks mijn voorzichtige raming uiteindelijk toch weer een behoor lijke winst werd behaald. Vooral wanneer in een dergelijk jaar juist weer elk dubbeltje was omge draaid om de begroting sluitend te krijgen. Het opstellen van een winstprognose voor een bedrijf als dit, is echter bijzonder moeilijk. De weersinvloeden worden zowel in de zomer als in de winter direct ver taald in de omzet van gas, elektrici teit en water". Als directeur van de 'Mast' de gemeenschappelijke regeling an tenne-energievoorziening Leiden en omstreken is Riezebosch ook op regionaal niveau betrokken bij de levering van radio- en televisie signalen. Ook na zijn vertrek als directeur van de Katwijkse gemeentebedrij ven zijn officiële afscheid is vol gende week donderdag in het Kat wijkse Tripodia blijft Rieze bosch nog aan als directeur van de 'Mast', een functie waarin hij recht streeks adviseert aan het dagelijks bestuur van de gemeenschappelij ke rgeling. Ook zijn maatschappe lijke functies zoals secretaris van de Stichting Jachthaven Katwijk, bestuurslid van dé openbare bi bliotheek en de afdeling Katwijk van de KNZHRM, houdt hij aan. "En verder heb ik beloofd dat ik wat meer tijd met mijn echtgenote ga doorbrengen", zegt hij. Aanlijngebod voor honden in duingebied tijdens broedseizoen STREEK - In de duingebieden van Staatsbosbeheer moeten tot 15 juli de honden weer worden aange lijnd. Deze maatregel is noodzake lijk in verband met het komende broedseizoen. Voor Wassenaar geldt het aanlijngebod voor het ge bied tussen de Wassenaarse Slag en Katwijk, in Katwijk voor de zuidduinen en in Noordwijk voor de boswachterij Hollands Duin die loopt tot aan de provinciegrens mét Noord-Holland. In de zoge naamde Coepelduynen tussen Kat wijk en Noordwijk geldt altijd al een aanlijngebod voor honden. Dit terrein mag verder alleen met een duinkaart worden betreden. Staatsbosbeheer noemt het be langrijk dat de honden in deze ge bieden al worden aangelijnd ruim voordat de vogels tot broeden ko men. Vanaf half maart zoeken de vogels naar een geschikte plek om te nestelen en bakenen daarvoor een territorium af. Als zich in dat gebied honden bevinden, is het voor een vogel al gauw te onrustig om er veilig zijn jongen groot te brengen. In de duinen broeden meer dan honderd soorten vogels. De meeste vogels nestelen op de grond of in lage struiken omdat er in het gebied weinig hoge bomen zijn. DONDERDAG 17 MAART Leiden autoshow tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. lezing onder de titel 'Parlez-moi d'amour', door de Leidse afdeling van de Alliance Francaise, vanaf 20.00 uur in hotel Nieuw Minerva, Boommarkt. lezing: 'De wereld van William en Mary" door Catherine ter Laan, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. ging De Buitengewonen, aanvang ziekvereniging Tamarco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw. Splinterlaan. thema-avond 'Hoe gaat men om met demente mensen', aan vang 20.00 uur in het Kruisge- bouw, Berkenkade. ganis Klaas Schroever in de Vredes- kerk, Voorstraat. Leiden occasionshow Leide Dealers Sociëteit, van 14.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. kennismaking met de nieuw in gerichte disco in buurthuis Morschwijk, Topaaslaan, vanaf 20.00 uur. concert in de serie 'De vrouw als componist', met Madeion Mi chel, sopraan. Maurits Bosman, viool en Fania Chapiro, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp klaverjassen bij supportersver eniging RCL, aanvang 19.45 uur in clubgebouw in sportpark De Bloemerd. volksdansinstuif, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof, Cor Gorsdijnsingel. ZATERDAG 19 MAART Leiden vlooienmarkt van 10.00 tot 16.00 uur; Autoshow van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. optreden van het Haags Instru mentaal Jeugdensemble in de Vrije School Mareland, Maresin- gel 19, aanvang 11.00 uur. bingo-avond van wandelsport vereniging Zuid-West, aanvang 20.00 uur in 't Parlement, Nieuw- straat 45. voorjaars-prestatieloop over 2, 5, 10 of 15 km, georganiseerd door clubhuis Matilo, inschrijven vanaf 10.00 uur, start om 11.00 uur op het kruispunt Zaan- straat/W.erickestraat. start Eerste Leidse Sport- en Spelspektakel in Holliday Inn, Haagse Schouwweg, van 10.00 tot 18.00 uur. n de Stadsgehoorzaal. optreden van Paul Termos 3, vanaf 21.30 uur in het Waagge bouw. optreden van het Inge Bakker Trio met jazzmuziek, vanaf 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek, Oude Singel. culturele dag BOA, met volks dansen, muziek en 's avonds o.a. dichters, van 14.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur, Volks huis, Apothekersdijk. ruilbeurs voor modelbouw, 10.00 tot 16.00 uur in het P( huys aan de Ruishoornlaan. inschrijven voor de kwart- triathlon, vanaf 11.00 uur, hoek Joh. Wagenaarlaan/Jan Swee- lincklaan. concert door Het Reizend Mu ziekgezelschap. aanvang 20.15 uur in het Groene Kerkje aan de door rk basisschool De Noorder wereld, van 10.00 tot 13.30 uur in de aula van scholencomplex Goldini, door toneelvereniging St. Matthias, aanvang 20.15 uur in Het Trefpunt, Herenweg. Wassenaar uitvoeringsavond van de Stich ting 01751, door en voor jongeren vanaf 15 jaar, aanvang 20.15 uur in het Adelbert College.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16