'Handhaving wir beter voor behoud werk' Ongekend rumoer in Lagerhuis bij presentatie Britse begroting Ahold blijft op jacht in YS Veel klanten willen winkels langer open Akzo werkt aan nieuw imago AbvaKabo komt met eigen cao voor PTT WOENSDAG 16 MAART 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Kritiek CPB-directeur op kabinet DEN HAAG (GPD) De financiële maatregelen op het ge bied van belastingen en premies, waar het kabinet maan dag overeenstemming over bereikte, hebben op de korte termijn enige positieve effecten op de werkgelegenheid. Op de langere termijn zou het handhaven van de investe ringspremie (wir) voor bedrijven gunstiger hebben uitge pakt voor investeringen, economische groei en werkgele genheid. "Voor de lange termijn is dit pakket maatregelen niet de meest verstandige opzet", aldus de directeur van het Centraal Plan Bureau (CPB), drs. P.B. de Ridder, giste ren in Den Haag. De Ridder presenteerde de uit komsten van het jaarlijkse Cen traal Economisch Plan (CEP) van het CPB, waarin ook voorspellin gen worden gedaan over de econo mische vooruitzichten tot en met 1992. Dit plan geeft een vrij opti mistisch beeld over de Nederland se economie, met onder meer een gemiddelde jaarlijkse groei van meer dan 2 procent. Alleen het te rugdringen van de werkloosheid tot onder de 500.000 personen loopt met het recente regeringsbeleid achter op de plannen. Het pakket maatregelen van ex tra bezuinigingen op diverse be grotingen, het verlagen van de ven nootschapsbelasting en afschaffen van de werkgeverspremies voor de kinderbijslag beide maatregelen als compensatie voor het afschaf fen van de wir kon echter niet meer in de berekeningen van het CPB worden meegenomen. De Ridder rekent echter voor dat het afschaffen van de wir op een termijn van 5 tot 7 jaar zal leiden tot BOLIVIA De commerciële ban ken waarbij Bolivia in het krijt staat hebben aangeboden dat het land bijna 300 miljoen dollar aan schulden afkoopt voor elf procent van de werkelijke waarde. Bolivia krijgt de 33 miljoen dollar die no dig zijn om de schulden af te kopen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Veel banken zijn er toe overgegaan de vorderingen op de ontwikkelingslanden af te waar deren in de hoop tenminste nog iets van hun geld terug te zien. Over de resterende 370 miljoen dol lar aan bankschulden zal verder worden onderhandeld. Bolivia heeft een totale buitenlandse schuld van ongeveer 4,1 miljard dollar. ARNHEM (ANP) - Het internatio nale chemieconcern Akzo gaat zich duidelijker presenteren en heeft daarvoor onder meer een nieuw beeldmerk ontwikkeld. De ver schillende bedrijfsdivisies zullen niet meer onder de eigen naam, maar onder de naam Akzo naar buiten treden. Dat maakte de voor- ziter van de raad van bestuur van Akzo jhr. mr. A. Loudon gisteren bekend. Hoewel Akzo met een omzet van 15,5 miljard gulden en met ruim 68.000 werknemers een van de grootste chemische concerns ter wereld is, beseft de buitenwereld onvoldoende wat Akzo is en wat het bedrijf doet. "Iemand heeft eens gezegd dat Akzo de grootste onbekende onderneming in de we reld is", aldus Loudon. Ondanks het functioneren als één onderneming, blijft de organi satiestructuur van de onderne ming gebaseerd op produktgroe- pen. Het samenwerkingsverband zal echter sterk worden gestimu leerd. Staatslening De 6 procents staatslening heeft 4,75 miljard gulden opgebracht, zo heeft het ministerie van Financiën gisteren bekendgemaakt. De uit- giftekoers is vastgesteld op 100,2, waarmee het effectieve rendement uitkomt op 5,96 procent. Het is ruim 22 jaar geleden dat de staat te gen een zo lage rente kon lenen. Hypotheekrente Voor de levensverzeraars is de ontwikkeling van de rente van de laatste tijd aanleiding om met in gang van vandaag de hypo theekrente met 0,2 procent te verla gen. De basisrente komt aldus op 6,7 procent, voor hypotheken met gemeentegarantie en voor hypo theken tot maximaal 75 procent van de executiewaarde bij rentebe taling per maand achteraf. Tonnema/Van Nelle Van Nelle, fabrikant van voe- dings- en genotmiddelen, wil Ton- nema (King pepermunt) in Sneek inlijven, nadat vorige maand be sprekingen tussen Tonnema en Mars op niets uitliepen. Tonnema is een familiebedrijf met 130 werk nemers. Verwacht wordt dat de overneming geen nadelige gevol gen heeft voor de werkgelegen heid. LONDEN (Rtr/DPA) - De inkom stenbelasting in Groot-Brittannië gaat verder omlaag, vooral voor de hoogste inkomens. Dit blijkt uit de begrotingsvoorstellen die minister van financiën Nigel Lawson giste ren heeft gepresenteerd in het La gerhuis. Dat gebeurde onder onge kend rumoer. De voorzitter moest de zitting tweemaal schorsen en vanuit de socialistische banken klonk een luidkeels 'schande, schande', toen Lawson meldde dat het hoogste belastingtarief wordt verlaagd van 60 naar 40 procent. Het laagste tarief gaat van 27 naar 25 procent. De zes belastingscha len, variërend van 27 tot 60 procent worden vervangen door slechts twee schalen van 25 en 60 procent. De Schotse afgevaardigde Alex Salmond had eerder ook al voor een onderbreking van Lawsons toespraak gezorgd, omdat hij de begroting luidkeels een 'obsceni teit' noemde. Het Lagerhuis be- sloot met 354 tegen 19 stemmen Salmond weg te sturen. Dergelijke scenes, hebben zich bij de indie ning van een begroting nog niet eerder voorgedaan. Belastingverlaging was alge meen verwacht, maar niemand ver wachtte dat Lawson verder zou gaan dan een top van 50 procent. De minister verdedigde de forse belastingverlaging voor de hoogste inkomens door erop te wijzen dat de nu nog geldende zestig procent het hoogste tarief is in Westeuropa. "Buitensporige tarieven vernieti gen de ondernemingsgeest en ver drijven talent naar gastvrijere kust en", aldus de minister. Lawson zei verder dat de regering ernaar streeft het basistarief voor de in komstenbelasting verder te verla gen tot twintig procent zodra dat mogelijk is. De Britse vennootschapsbelas ting blijft staan op 35 procent, maar enkele andere belastingen die voor het bedrijfsleven van belang zijn worden afgeschaft. Dat betekent voor de staat een inkomstenverlies eveneens 5 tot 7 procent minder in vesteringen. Dat leidt vervolgens tot een vertraging van de economi sche groei met een kwart tot een half procent. Daar tegenover staan de nieuwe maatregelen die dit ef fect voor een deel compenseren. Door niet meer te streven naar een Financieringstekort van 4,75 procent in 1990, maar genoegen te nemen met 5,25 procent, worden volgens De Ridder de bestedings mogelijkheden vergroot. "Het sal do van de rekensommen is enig zins negatief, maar de effecten zijn niet op de korte termijn merk baar", aldus De Ridder in een ver gelijking van wir en verlaging van de vennootschapsbelasting (vpb). "Een gulden wir-premie levert 67 cent extra investeringen op, dezelf de gulden aangewend voor vpb slechts een kwartje". Het overnemen door de overheid van de werkgeverspremies voor de kinderbijslag (akw) heeft daar naast wel een eenmalig effect op de werkgelegenheid van 12.000 tot 13.000 extra banen. "Op een ter mijn van twee jaar, de periode dat dit kabinet regeert, heeft de uitruil van wir en akw een positief effect op de werkgelegenheid. Het af schaffen van de wir kost in die pe riode 9.000 banen, de akw stelt daar op dezelfde termijn 12.000 tot 13.000 nieuwe banen tegenover. Over een periode van 6 tot 7 jaar heeft de wir echter voordelen". Ook het voorstel de minimum jeugdlonen tot 27 jaar (is nu 23 jaar) te laten gelden heeft een positief op de werkgelegenheid, aldus De Rid der. "Met name voor de harde kern van zo'n 300.000 tot 400.000 langdu rig werklozen met te weinig scho ling of werkervaring". Het berei ken van de grens van 500.000 werk lozen in 1990 blijft volgens De Rid der, ondanks dergelijke maatrege len, uitsluitend in theorie mogelijk. ETTEN-LEUR - Rolstoelgebruikers hebben gisteren de zogenaamde 'spoorvlinder' uitgeprobeerd. Dat is een lift om per rolstoel de trein in te rijden. Als de NS besluit tot aanschaf van deze liften, dan zullen deze op een groot aantal perrons worden geplaatst. (foto and Winst iets gedaald; optimisme over de toekomst De invoering van de nieuwe be- drijfsidentiteit vergt volgens Loud on voor dit jaar een investering van 'enkele tientallen miljoenen gul dens'. Vorig jaar heeft het bedrijf daarvoor al een voorziening getrof fen waardoor de kosten voor 1988 gering blijven. De opbrengst van het nieuwe beleid is volgens Loud on moeilijk in cijfers uit te druk ken, maar hij sluit niet uit dat door een betere bekendheid betere re sultaten worden behaald. Akzo start dit jaar bovendien met een wereldwijde advertentiecampagne om meer bekendheid aan zijn pro- dukten te geven. Het nieuwe beeldmerk ZAANDAM (GPD) - Het Ahold- concern blijft azen op geschikte overnamekandidaten in de Vere nigde Staten. De laatste aanwinst van begin dit jaar, de supermarkt keten First National Supermar kets, leidt ertoe dat de omzet in de VS dit jaar verdubbelt, tot onge veer 3,5 miljard dollar. De winst van het gehele concern daalde vo rig jaar iets: over 1986 (52 weken) bedroeg het resultaat na belastin gen 132,4 miljoen, over 1987 (53 we ken) kwam het uit op 131,2 miljoen gulden. Tijdens de toelichting op jaarcij fers van het concern vertelde drs. P. J. Everaert dat er nog veel meer mogelijkheden zijn in de VS en dat hij regelmatig gesprekken voert met potentiële kandidaten. "Het is echter de kunst om het juiste mo ment af te wachten", aldus Everaert, die binnen de raad van bestuur van Ahold is belast met de activiteiten in de VS. Volgens Aholds president A. Heijn heeft de beurscrisis in okto ber en de lage dollar het voor Ahold wel gemakkelijker gemaakt aanko pen in de VS te doen. De scherpe daling van de beurskoersen heeft ertoe geleid dat de vraagprijs voor niet genoteerde bedrijven naar een meer acceptabel niveau zakten. Ahold betreurt het afschaffen van de wir, die bij het beoordelen van investeringen wel degelijk een rol speelde. Nu die wegvalt, kan het best zijn dat sommige projec ten door de mand vallen, zo zei drs. C. van der Hoeven, verantwoorde lijk voor de financiën binnen het bestuur. De afschaffing van de wir scheelt Ahold ongeveer 15 miljoen gulden, de helft van wat het con cern normaliter aan investerings subsidies binnensleepte. Ahold verwacht dit jaar in Ne derland, net als vorig, jaar onge veer 300 miljoen te investeren. In de Verenigde Staten wordt dit jaar rond 125 miljoen dollar geïnves teerd, los van eventuele nieuwe overnemingen. De omzet steeg in totaal van 11,4 tot 11,7 miljard gulden. De dollar- daling had een negatieve invloed van ongeveer 800 miljoen op de omzet in guldens. Miro, die bezig is over te schakelen op de Albert Heijn-formule, was goed voor 500 miljoen, franchisewinkels voor 400 miljoen, de Amerikaanse BI-LO voor 1,2 miljard dollar, Giant Food voor 600 miljoen dollar en overige, waaronder de AC restaurents, Ahold Grootverbruik, Alberto en Etos voor in totaal 1,1 miljard gul den. Ahold-president Heijn toonde zich optimistisch over de winst groei in de komende jaren, maar, zo zei hij, "dat houdt niet automatisch in dat we steevast elk jaar op winst stijging rekenen". Voor het lopen de jaar wordt uitgegaan van een vrijwel gelijk resultaat als in het af gelopen jaar. Dit jaar was het veertig jaar gele den dat Ahold voor het eerst note ring aan de Amsterdamse effecten beurs kreeg. Volgens Heijn zou een aandeelhouder die in 1948 voor 1500 gulden een aandeel had ge kocht ondanks de beurskrach de waarde daarvan hebben zien groeien tot ruim 42.000 gulden. De taken van G.J. Heijn binnen de raad van bestuur zijn inmiddels verdeeld over de andere bestuurle den. "De ontvoering", zo zei Heijn, DEN "HAAG (GPD) - Ruim veer tig procent van de Nederlandse consumenten is voorstander van een verlenging van de openingstij den van winkels tot zeven uur 's avonds. Dat blijkt uit een onder zoek van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Konsumenten- aangelegenheden (SWOKA) onder ongeveer 1500 mensen. Dat de meerderheid geen voorstander is, wekt geen verbazing, aldus SWO KA, want de verlenging is niet voor alle groepen van belang. Van de ondervraagden kiest 55 procent voor handhaving van de bestaande situatie. Bij werkende alleenstaanden, tweeverdieners en éénoudergezinnen is 55 procent voorstander van een verschuiving van de openingstijden, zoals staats secretaris Evenhuis (economische zaken) wenselijk acht. Evenhuis wil de detailhandela ren zelf de keus laten. Ze mogen maximaal 52 uur per week open zijn, tussen 8.00 en 21.00 uur. Een middag/avondwinkel, die tot 21.00 uur wil verkopen, mag echter pas om 12.00 uur open. Dat voorstel is nog niet bij de Kamer ingediend. Volgende week komt alleen de ver lenging (naar keuze) van de ope ningstijden met een uur tot zeven uur 's avonds ter sprake. Dit is een wetsvoorstel van mevrouw Groen man (D66). Als het gaat om een keus tussen de voorstellen van respectievelijk Groenman en Evenhuis blijkt de eerste tweederde van de stemmen op zich te verenigen. De SWOKA concludeert dat de huidige Winkel sluitingswet blijkbaar tekort schiet. Volgens het SWOKA-on- derzoek laten de consumenten die tussen vijf en zes uur kopen dan wel op een koopavond of in het weekeinde hun boodschappen doen een grotere voorkeur zien voor verschuiving. ving van de winkeltijden dan oude ren. Vooral onder de 65-plussers is weinig animo voor een wijziging. In het westen van het land (de drie grootste steden inbegrepen) is naar verhouding de grootste behoefte aan verandering in openingstijden. Mensen die in winkels werken voelen niet voor een wijziging: van hen geeft 83 procent de voorkeur aan de huidige situatie. Slechts 14 procent pleit voor verandering. Daarbij krijgen de ideeën van Evenhuis een lichte voorkeur bo ven het voorstel-Groenman. Op initiatief van de Nederlands Christelijke Ondernemers Ver bond (NCOV) hebben een aantal winkeliers de kamerleden Schae- fer (PvdA), Van Erp (WD) en Groenman (D66) gebeld om hun ongenoegen hierover te uiten. Dit in verband met het volgende week te behandelen voorstel tot wijzi ging van de Winkelsluitingswet. Vandaar dat het NCOV zijn 20.000 van 100 miljoen pond (345 miljoen gulden). Een aantal indirecte belastingen gaat omhoog. De Britten gaan voor een pakje sigaretten drie pence (ruim tien cent) meer betalen en voor een glas bier een pence (3,5 cent) meer. De accijns op loodhou dende superbenzine gaat omhoog met vijf tot zes pence per gallon (ongeveer 4,5 cent per liter). Daar door wordt loodvrije benzine goed koper dan superbenzine. De begroting voor het lopende fi nanciële jaar zal volgens Lawson een overschot opleveren van drie miljard pond (10,35 miljard gul den). In de voorstellen die de mi nister een jaar geleden presenteer de werd nog uitgegaan van een te kort van vier miljard pond. In 1988/89 zal er ook een overschot van drie miljard pond zijn. Lawson verklaarde dat voor de toekomst als norm zal gelden dat de begro ting in evenwicht is, zodat de rege ring niet hoeft te lenen. De werkloosheid zal volgens Lawson verder verminderen, ook al zal dat niet zo snel gaan als vorig jaar. Groot-Brittannië telt op het ogenblik ongeveer 2,72 miljoen werklozen. De begrotingsvoorstellen wer den op de Londense effectenbeurs goed ontvangen. De Financial Ti- mes-index van 100 aandelen sloot gisteren 20,4 punten hoger op 1.839,9. Dit is het hoogste niveau sinds 21 oktober, twee dagen na de beurskrach. ZOETERMEER (ANP) - De Abva Kabo is gisteren zelf met een cao- voorstel gekomen voor de PTT, die per 1 januari 1989 een zelfstandige onderneming wordt. Die cao is ge baseerd op de huidige arbeidsvoor waarden van de PTT en 'hier en daar zelfs nog wat verdergaand'. De FNV-bond komt met dit initia tief nadat de cao-voorstellen van de PTT-leiding voor de 100.000 werk nemers eerder als 'volstrekt te ma ger' van de hand waren gewezen. Eén van de grieven was dat de ar beidsvoorwaarden voor werkne mers die na 1 januari in dienst tre den in de lagere salarissschalen zouden verslechteren. Hun netto salarissen dalen, omdat ze sociale premies moeten gaan betalen, ter wijl de bruto-lonen niet omhoog gaan. In de alternatieve cao van de AbvaKabo wordt uitgegaan van een zodanig brutosalaris dat het nieuwe nettosalaris zo dicht moge lijk bij het huidige komt te liggen. Dit heeft een kleiner verschil tus sen huidige en toekomstige PTT- medewerkers tot gevolg. Andere punten van verschil zijn: jeugdsalarissen tot 21 (PTT wil tot 23), een cao die van toepassing is voor alle werknemers (PTT wil ho gere schalen uitzonderen), een overwerkvergoeding voor werkne mers die minder dan 35 uur per maand werken (PTT wil hen uit sluiten), en handhaving van het ba sisaantal van 24 vakantiedagen (PTT wil naar 23). De extra's in de cao-versie van de bond zijn een dertiende maand en voor de hogere salarissen een extra periodiek. Dit laatste heeft onder meer te maken met het moeilijk krijgen van hoger opgeleid perso neel. De bond heeft de loonkostenstij ging als gevolg van zijn cao-pakket nog niet precies doorberekend. Maar bestuurder J. Dekker van de AbvaKabo schat deze ruwweg op acht tot negen procent. Als de hui dige arbeidsvoorwaarden van het staatsbedrijf in de nieuwe cao zou den worden verwerkt, zou de kos tenstijging zo'n zes procent bedra gen. De PTT wil daar met zijn voor stellen onder gaan zitten. Hoeveel dat zou zijn heeft de PTT-directie de bond nog niet voorgerekend. Naast een alternatieve cao heeft de AbvaKabo ook een alternatieve pensioenregeling gemaakt. Een be langrijk verschil met de huidige ABP-regeling is dat in het eigen be drijfspensioenfonds een partner pensioen wordt ingevoerd. Dit heeft met name positieve conse quenties voor weduwnaars en on gehuwd samenwonenden. De voorstellen zullen de komen de tijd aan de achterban ter beoor deling worden voorgelegd. Begin volgende maand zouden dan defi nitieve voorstellen aan de PTT-lei ding kunnen worden voorgelegd. De AbvaKabo wil kijken of dit sa men met de andere bonden kan ge beuren. Van de PTT'ers is ruim een kwart lid van de AbvaKabo. Circa 16.000 werknemers zijn lid van de overige bonden. ADVERTENTIE "heeft een geweldige domper gezet op ons zo feestelijk begonnen jubi leumjaar. Ondanks alle inspannin gen, waaronder de betaling van een deel van het gevraagde losgeld, is er al maanden lang niets van hem of zijn ontvoerders vernomen". De opvolging van Albert Heijn als president van Ahold is nog niet rond, zo bleek gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers van het concern. Heijn wordt volgend jaar 62, de leeftijd waarop leden van de raad van bestuur van Ahold plegen af te treden. De bedoeling was dat de vorig jaar september ontvoerde broer van Albert Heijn, G.J. Heijn, hem zou opvolgen. Onderzoek wijst op grote behoefte in het westen leden oproept de woordvoerders van PvdA, VVD en D66 te bellen. Om het de winkeliers gemakkelijk te maken, waren de telefoonnum mers van de Kamerleden, zowel thuis als in de Kamer, in de oproep vermeld. "Ik had het tamelijk druk met de bellers", zo geeft mevrouw Groenman desgevraagd toe. De lij nen naar Van Es en Schaefer waren eveneens vrij druk bezet. De mees te bellers worden overigens door medewerkers van de Kamerleden te woord gestaan, die de bood schappen noteren en doorgeven. Overigens heeft de WD D66 ge vraagd zijn voorstel om winkels tot zeven uur 's avonds open te laten, nog niet op de agenda van de Ka mer te plaatsen. De liberalen willen het resultaat afwachten van discus sie in het Europees Parlement over de sluitingstijden in de verschillen de lidstaten. De WD noemt dis cussie over de sluitingstijden 'zin voller en gedegener' als het Euro pees Parlement heeft gesproken. Woensdag 23 en 24 maart worden in de Leidse Groenoordhallen weer de jaarlijkse Bedrijven Kontakt Dagen gehouden Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zijn daar, als regionaal advertentie-medium bij uitstek, vanzelfsprekend ook aanwezig. IDEEËNBUS Dit jaar hebben wij iets bijzonders in petto. Een ideeënbus voor u, als ondernemer. Want als grootste dagbladkombinatie van de regio, beseffen wij terdege dat zaken doen een kwestie is van hard werken en kreatief opereren op de markt. En voor dat laatste blijft weinig tijd over. Hoewel, een idee is snel geboren, maar hóe werk je dat uit eri wat kost dat? Wij doen U een uniek aanbod: Als U een idee hebt voor een originele advertentie, een nieuwe advertentie-rubriek of bijvoorbeeld een respons-metende aktie, dan werken wij dat idee GRATIS voor u uit, mits een en ander redelijkerwijs uitvoerbaar is natuurlijk. Bovendien dragen wij voor het beste idee, tot een bedrag van max. 1000,-, bij in de plaatsingskosten»! In onze stand (nrs. 63 en 64, tegenover de koffiecounter) kunt u vrijblijvend een ideeënbon en/of wensenlijst ophalen. Deze kunt u, na invulling, ter plekke deponeren in onze ideeënbus. *deze bijdrage geldt uitsluitend voor plaatsingen in het Leidsch en Alphens Dagblad. Overigens: Als U een idee mondeling wilt I toelichten, dan kunt U deze ook gewoon even voorleggen aan onze vertegenwoordiger ter plaatse, dhr. W. Klaassen. Tot ziens in stand 63/64. Bedrijven Kontakt Dagen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7