Ruding wil grens aan subsidies MAN'S WORLD Vechtpartij in programma Radio Stad Nijpels wil verbranding afval op zee nu al stoppen Een op de drie laat recht op subsidie liggen Voorstellen voor aanpak criminaliteit in steden Maasdorpen geïsoleerd door stijgend water Vervoerskaart bespaart 200 miljoen Met opzet zware straf geëist voor ontvoering WOENSDAG 16 MAART 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Huursubsidie en bijstand aan banden DEN HAAG (ANP) Minister Ruding (financiën) wil dat het kabinet de komende maanden grenzen stelt aan de uit gaven voor de 'open-eindregelingen', zoals de huursubsi die, studiefinanciering, bijstandsuitkeringen en werkloos heidsuitkeringen. Hij zou ze het liefst helemaal afschaffen, maar erkent dat dat binnen het kabinet niet haalbaar is. Op Prinsjesdag komt hij met concrete voorstellen. AMSTERDAM (GPD) - Tijdens een rechtstreekse uitzending van Radio Stad Amsterdam is gister middag een vechtpartij ontstaan tussen een bodyguard van 'thuis werkkoning' M. Giesberts en een vrouw die zich door hem gedu peerd voelde. De bodyguard ging met de vrouw op de vuist, waarna er rake klappen vielen. Een muzi kaal intermezzo van Bram Vermeulen moest door dit incident worden onderbroken. Het programma, dat gistermid dag tussen 5 en 6 uur werd uitge zonden, kwam vanuit een Amster dams café, waar gediscussieerd werd over de praktijken van de in middels beruchte thuiswerkko ning. De vrouw was naar het cafe gekomen, omdat ze van de 61-jari- ge Giesberts nog 30.000 gulden te goed had. Dat bedrag had ze drie jaar geleden op zijn aanraden in een zaak geïnvesteerd. Zij zou daarvoor een hoge rente krijgen, maar heeft nooit een cent terug ge- De emoties werden de vrouw in het programma te veel. Ze begon te schelden tegen een bodyguard, die Giesberts vergezelde. Dat liep zo hoog op, dat er rake klappen vielen tussen de bodyguard en de vrouw. Bram Vermeulen, die een een mu zikaal intermezzo verzorgde, moest zijn lied door de schermutselingen onderbreken. Thuiswerkkoning Giesberts moest zich gistermorgen voor de Amsterdamse rechtbank weer eens verantwoorden voor zijn duis tere praktijken. Ook de zaak van de benadeelde vrouw kwam toen aan de orde. De man is in het nieuws gekomen door zijn krante-adver- tenties waarin hij belangstellenden thuiswerk aanbood. Zij moesten wel eerst een bedrag van 10 tot 30 gulden op zijn rekening storten. In veel gevallen hoorden ze daarna nooit meer iets. De bewindsman zei dat bij een de bat in de Kamer over budgetdisci pline, het bij voorbaat aan banden leggen van de uitgaven. Bij open- eindregelingen is dat niet mogelijk. Het recht op huursubsidie, studie financiering en andere regelingen is wettelijk vastgelegd, waardoor de overheid geen subsidie kan wei geren wanneer er meer aanvragen binnenkomen dan verwacht. Dat is de laatste jaren herhaaldelijk ge beurd. De huursubsidie kost Volkshuisvesting door het veel grotere aantal aanvragen bijna een miljard extra, terwijl minister Deetman dit jaar om die reden 400 miljoen meer moet uitgeven aan studiebeurzen dan was geraamd. Het kabinet heeft nu geen moge lijkheden om daar wat aan te doen. Ruding heeft al herhaaldelijk ge pleit voor grenzen aan de uitgaven voor open-eindregelingen, maar stuitte steeds op verzet van de be trokken bewindslieden. De afgelo pen maanden heeft premier Lub bers herhaaldelijk met de minis ters over het probleem gepraat. Momenteel voert Ruding dat be- zuinigingsoverleg zelf. Komende Prinsjesdag al komt het kabinet volgens Ruding met concrete plannen. Hij weigerde de Kamer inspraak te geven in zijn voornemens. "Om taktische rede nen liggen rapportjes met departe ment x en y niet voor de hand. Dan komen er scheve ogen van minis ters, die al op het hakblok worden gelegd voor het parlement, naar collega's met andere, tijdelijk ont- ziene open-einden", aldus Ruding. WD-kamerlid De Grave is nog méér uitgesproken dan Ruding over de open-eindregelingen. Hij bepleitte een 'tijdshorizon' aan die subsidieregelingen. In andere woorden: van tijd tot tijd moet wor den beslist of en in hoeverre er huursubsidie wordt gegeven. Wölt- DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Nijpels (milieu) wil niet dat che misch afval uit Nederland op zee wordt verbrand of dat buitenlands chemisch afval via ons land op zee de lucht in gaat. Hij zal daarom geen toestemming geven de termi nal van ATM op Moerdijk te ge bruiken voor op- en overslag van afval dat voor verbranding op zee is bestemd. De vergunning van ATM op basis van de wet chemische af valstoffen sluit dit nu nog niet uit. Maar Nijpels is van plan de wet aan te scherpen zodat zeeverbranding onmogelijk wordt. Dit schrijft de bewindsman in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Minister Nijpels is van mening dat de verwerkingscapaciteit op land voldoende is voor de jaarlijks 2000 tot 3000 ton Nederlands afval dat nu nog op zee wordt verbrand. De situatie rond het buitenlandse afval geeft evenmin aanleiding Ne derland te gebruiken als op- en overslagplaats voor zeeverbran ding. Nijpels wijkt met deze opstelling af van het standpunt dat het kabi net vorige week vrijdag innam. Toen werd op voorstel van minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) besloten tot 1995 toestem ming te verlenen voor de aanvoer en verbranding van afval uit het buitenland. Met de verbranding van Nederlands chemisch afval moet het met ingang van 1991 afge lopen zijn. Maar na overleg begin deze week met de omringende landen is ge bleken dat het buitenland Neder land niet nodig heeft voor de ver- brandig van zijn afval en eigen op lossingen heeft gevonden. Daarom is er nationaal en internationaal be zien geen redenen om zeeverbran ding vanuit Nederland nog moge lijk te maken, aldus de bewinds- r de ondergelopen straten in het dorp Borgharen. ENSCHEDE (GPD) Dertig pro cent van de bevolking maakt geen gêns (PvdA) bepleitte beloningen of onvoldoende gebruik van huur- voor ministeries die keurig binnen subsidies. Bovendien zou vijftien hun begroting blijven. procent van de Nederlandse bevol- king, die recht heeft op de kinder bijslag "uit onwetendheid" geen gebruik maken van deze rijkspre mie. Ontvoering Heijn Dit blijkt uit een rapport van de Katholieke Universiteit Brabant waarin de armoedesituatie in Ne derland wordt vergeleken met die van andere EG-landen. De nog niet openbaar gemaakte resultaten worden in april gepresenteerd. Volgens het ministerie van volks huisvesting wordt er nu op jaarba sis 1,7 miljard aan huursubsidies uitgekeerd. Kievitsei De 21-jarige Henk de Boer uit het Friese Jellum heeft gisteren het eerste kievitsei gevonden. De Boer deed zijn vondst, een nest met twee eitjes tijdens het mestrijden in de weilanden bij zijn woonplaats. De vinder, die al enkele jaren actief is als 'aaisiker', heeft zijn vondst aan geboden aan de Friese commissa ris der koningin, Wiegel. Gratis rijles Zestig plussers in de provincie Groningen kunnen gedurende drie dagen gratis rijles krijgen in hun ei gen auto. Een speciaal opgeleide instructeur geeft hen aanwijzingen hoe ze hun rijstijl kunnen verbete ren en het beste kunnen handelen in het drukke verkeer. Als het ex periment goed bevalt, wordt de se- niorenrit mogelijk landelijk inge voerd. Heidehoning Heidehoning geproduceerd op enkele lokaties op de Veluwe, 't Gooi, Drenthe en Noord-Brabant, blijkt een te hoog gehalte radioac tief cesium te bevatten. Dat is (nog steeds) een gevolg van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. Dit blijkt uit een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren in Haar lem. Het gaat om honing die af komstig is van struikheide. De hu- muslaag onder deze heidesoort spoelt minder goed uit dan grond soorten onder andere heide-types. Bejaard college De kleine Limburgse gemeente Ohé en Laak (850 inwoners) heeft sinds gisteren een voor ons land uniek college van burgemeester en wethouders. Het bestaat namelijk geheel uit aow'ers, nu wethouder F. van Helden de 65-jarige leeftijd heeft bereikt. Burgemeester E. Wa- gemans en de andere wethouder J. Busschops zijn beiden 66 jaar. Vervuiling Negen jaar na de ontdekking van een ernstige bodemvervuiling vlakbij Wierden, heeft het bedrijf Broomchemie Holding BV in Rijs wijk een overeenkomst met het rijk gesloten, die de onderneming verplicht tot het afgraven en ver werken van de verontreinigde grond. Deze operatie kost Broom chemie vier miljoen gulden. Het is de eerste keer dat een bedrijf op draait voor de kosten van een bo demsanering op een terrein dat het niet meer gebruikt. HAARLEM (ANP) - Het recherche team in de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn blijft tot omstreeks de Paasdagen intact. Procureur-gene raal J. de Ruiter in Amsterdam gen te treffen heeft dit gisteren besloten. Het 40 personen sterke team heeft nog ze ker enkele weken nodig om onge veer 400, zeer bewerkelijke tips na te trekken. Het totale aantal tips in de ontvoeringszaak bedraagt ruim 12.000. De Ahold-topman werd ruim een half jaar geleden bij zijn woning MAASTRICHT (GPD) - Door het steeds hoger stijgende water van de Maas bereiden de Maasdorpen Borgharen en Itteren zich langza merhand voor op een tijdelijk iso lement. Ook elders in Limburg zijn in de dorpen langs de Maas maatre gelen genomen. Op diverse plaat sen zijn kleine gaten in de dijken gedicht en pompen klaargezet. In middels zijn alle veerponten uit de vaart genomen. Inwoners van Borgharen en Itte ren is aangeraden extra eten en drinken in te slaan en voorzienin- eventueel huis raad op een veilige plaats onder te brengen. De verbindingsweg tus sen beide dorpen is voor vrijwel al le verkeer afgesloten. Met bussen wordt nu een pendeldienst naar en van beide kernen onderhouden, die bij toenemende wateroverlast zal worden overgenomen door vrachtauto's. Op grond van de laatste progno ses zeggen Rijkswaterstaat en ge meenten geen herhaling te ver wachten van de rampzalige situatie in 1984. Toen kwamen grote gebie den volledig blank te staan met veel ongerief en schade als gevolg. Stroomopwaarts is de schade van de buiten haar oevers getreden Maas aanzienlijk groter dan in Limburg. In de buurt van Luik en vooral in de dalen van de Ardennen moesten tientallen mensen worden geëvacueerd, raakten veel huizen onder water en overstroomden dui zenden hectaren weiland. De grootste schadepost tot nog toe in Limburg liep gistermiddag een op drift geraakt binnenvaart schip op. In de Maas bij Maastricht kwam het in aanvaring met een pij ler van de Sint Servaasbrug. Het stuurhuis werd van het schip gesla gen, maar niemand raakte gewond. DEN HAAG (GPD) De invoe ring van een gratis openbaar-ver- voersabonnement voor studenten Bloemendal ontvoerd! Van'hem leyert minister Deetman (onder- ontbreekt nog ieder spoor. Velen wijs) ruim 200 miljoen gulden op. dat de ontvoerde niet HÜ zal namelijk in ruil voor de jaar- meer in leven is. kaart de basisbeurs voor thuiswo nende studenten met 40 gulden en voor uitwonende studenten met 60 SCHEEPSNUMMER - Nederland- gulden per maand verlagen, se schepen zullen worden verplicht Deetman denkt verder nog 90 een scheepsidentificatienummer miljoen te verdienen door leerlin- te voeren. Zowel aan nieuwe als gen in het voortgezet en middel- aan bestaande schepen wordt een baar beroepsonderwijs voortaan nummer toegekend dat gedurende uitsluitend nog een beurs voor de verdere levensduur van het thuiswonenden te geven, ongeacht schip geldt. Ook op de scheepspa- het feit of ze thuis of op kamers wo- pieren moet het nummer worden nen. vermeld. Met invoering van het Tenslotte zal Onderwijs strenger vaste scheepsnummer hoopt mi- gaan controleren op mogelijke nister Smit-Kroes een bijdrage te fraude door studenten, maar daar- leveren aan de veiligheid op zee en van verwacht de bewindsman niet aan het voorkomen van verontrei- veel. Bij elkaar kan Deetman op de- nigingen. ze manier 330 miljoen gulden be- zuinigen. Hij moet echter een te genvaller op zijn begroting com penseren van 525 miljoen gulden. Bij het zoeken naar de overige 200 miljoen denkt Deetman aan een verdere verlaging van de basis beurs. Hij heeft ook bij Sociale Za ken nog een ijzer in het vuur liggen. Door het grotere aantal studenten is Sociale Zaken veel minder kwijt aan uitkeringen. Van die meevaller wil Deetman een deel hebben. Een ambtelijke werkgroep onderzoekt momenteel die claim. Studenten mogen met ingang van het volgend schooljaar hun collegegeld in termijnen betalen. Het is nog niet duidelijk of dat pe kwartaal of per maand gaat gebeu ren. Ook moet nog worden beke ken of studenten administratiekos' ten moeten gaan betalen. Nu is het zo dat verschillende opleidingen op eigen initiatief een regeling tref fen met studenten die niet in één keer kunnen betalen. Dat wordt na 1 september centraal geregeld door de hogescholen waartoe die oplei dingen behoren. Volgens directeur Van Ykern van de vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten (VSNU) komt er ook een fonds voor studenten die langer dan zes jaar studeren, het auditorenfonds. Die studenten hebben geen recht meer op studiefinanciering. Bo vendien wordt het collegegeld voor hen aanzienlijk verhoogd. Het moet wel duidelijk zijn dat die stu denten buiten hun schuld studie vertraging hebben opgelopen. Het fonds beschikt over een be drag van 150 miljoen gulden. Bo vendien zal er elk jaar nog eens 38 miljoen in worden gestort. Het wetsvoorstel van Deetman over het fonds moet nog behandeld worden in de Kamer, maar daarbij worden geen grote problemen verwacht. DEN HAAG (GPD) - Voetbalvan dalisme moet door de clubs wor den voorkomen. Ook de gemeente besturen moeten meer mogelijkhe den krijgen om voetbalclubs finan cieel aansprakelijk te kunnen stel len voor de schade aan gemeente eigendommen. Ook moeten er meer mogelijkheden komen om voetbalsupporters te weren uit het openbaar vervoer. Het rondhangen van groepen jongeren moet worden tegenge gaan. Met het aanstellen van jeug dige werklozen met behoud van uitkering in functies waarbij ze toe zicht moeten uitoefenen, kan veel worden bereikt: de jongeren krij gen een bepaalde verantwoorde lijkheid en erkenning, en het toe zicht wordt uitgebreid. Ook moet er op worden gelet dat woningen boven winkels weer worden bewoond. Dit zal zeker pre ventief werken op de kleine crimi naliteit. Gemeentebesturen moe ten zelf ervoor zorgen dat ze moge lijkheden krijgen om panden waar drugs worden gebruikt of verhan deld te sluiten. Dit zijn een aantal aanbevelingen die worden gedaan in enkele rap porten ter bestrijding van de kleine criminaliteit. De rapporten zijn aangeboden aan minister Van Dijk (binnenlandse zaken). Gemeente bestuurders zullen worden opge roepen in mei deel te nemen aan een symposium waar de onderzoe ken naar de criminaliteit in de ge meenten zullen worden bespro ken. Tevens zal dan gesproken worden over een. verdere ontwik keling van het bestuurlijk beleid dat kleine criminaliteit kan voor komen. Straf bij gijzeling DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is gisteren zonder veel om haal van woorden akkoord gegaan met het voorstel van minister Kort hals Altes (justitie) tot verzwaring van maximumstraffen voor daders van gijzelingen. De maximumstraf voor een gijzeling zonder dodelijke afloop gaat van 12 naar 15 jaar. Wanneer een ontvoering de dood tot gevolg heeft is voortaan levens lang mogelijk, bij zwaar lichame lijk letsel maximaal twintig jaar hechtenis. Vals paspoort ATHENE (GPD) - Een week gele den is door de Griekse douane een man aangehouden die ruim zes ki lo heroïne wilde binnensmokke len. Volgens zijn Nederlandse pa: poort betrof het een man uit Eind hoven, maar deze werd daags daar op onschuldig en nietsvermoe dend bij de televisie in zijn woning aangetroffen. De aangehouden man, die gebroken Nederlands spreekt, heeft tot nog toe gewei gerd iets te zeggen. Het paspoort dat hij bij zich had blijkt afkomstig uit een partij 923 kant en klare, lege paspoorten die enige tijd geleden uit een Neder lands stadhuis werden ontvreemd. Het is keurig ingevuld aan de hand van de geboorteakte van de heer W. uit Eindhoven, die wellicht simpel weg uit een telefoonboek is gese lecteerd. Ruim 40 procent van de gemeen tebesturen heeft inmiddels ge werkt aan maatregelen om kleine criminaliteit te voorkomen. Al dan niet in samenwerking met de poli tie zijn er permanente voorlich tingscampagnes opgezet ter voor koming van inbraak, diefstal, alco holmisbruik. Uit de onderzoeken die zijn gedaan blijkt dat veel ge meentebesturen nog lang niet alle bevoegdheden die ze hebben, ge bruiken om criminaliteit te voorko men. Veel vernielingen worden aange richt door groepjes jongeren die zich willen bewijzen: aanbevolen wordt de kosten hoe dan ook op de daders te verhalen. Volgens het rapport zal een grote preventieve werking uitgaan als de daders voor hun verrichtte vernielingen een ge peperde rekening gepresenteerd krijgen. Alcohol taboe bij chartervluchten naar voetballen SCHIPHOL (ANP) Voetbalsup porters die per vliegtuig met hun club meereizen krijgen in het ver volg geen druppel alcohol meer aan boord. De Nederlandse lucht vaartmaatschappijen Transavia. Martinair, Air Holland en KLM hebben dat in samenwerking met de KNVB en de politie besloten. Supporters mogen ook geen van huis meegebrachte drank meene men aan boord en hebben geen toe gang meer tot het belastingvrije winkelcentrum op Schiphol, waar ook alcohol verkrijgbaar is. Dronken of vandalistische pas sagiers komen straks niet eens meer het vliegtuig in, of het nu op de heen- of de terugreis. De passa giers van speciale voetbalsuppor- tersvluchten zullen deze instruc ties in een brief van de luchtvaart maatschappij aantreffen bij hun tickets. De regeling wordt het eerst toegepast bij de wedstrijd Groot- Brittannië - Nederland, volgende week woensdag in het Wembley- stadion. Aanleiding tot de maatregelen waren de vernielingen en het wan gedrag van Nederlandse suppor ters in oktober van het vorig jaar op hun reizen naar Groot-Brittannië. Aan boord van een schip werden zodanige vernielingen aangericht dat de rederij na de wedstrijd wei gerde deze supporters terug te brengen. Ook de luchtvaartmaat schappijen weigerden deze men sen te vervoeren. Op dezelfde dag hadden supporters die per vlieg tuig naar Groot-Brittannië werden gebracht, eveneens vernielingen aan boord aangericht. ADVERTENTIE UTRECHT (GPD) - "Wat deze zaak zo bijzonder, uniek en ernstig maakt, is dat de verdachten van meet af aan altijd de opzet hebben gehad om de kinderen nooit meer in contact met de moeder te laten komen. In Nederland hebben we eerder nooit van dergelijke geval len gehad". Dit zei de Utrechtse officier van justitie mr. E. Wesselius gisteren tijdens de rechtszaak tegen twee mannen en een vrouw, die worden verdacht van ontvoering van drie jongetjes van vijf, zeven en acht uit Baarn. Het drietal deed dit in sa menwerking met de vader, die zich momenteel met de kinderen in Oostenrijk bevindt. De officier eiste tegen de 31-jari- ge hoofdverdachte uit Bolsward een gevangenisstraf van twee en een halfjaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Zijn 39-jarige vrouw en een 27-jarige mededader hoorden ieder achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk eisen. De drie kwamen met de vader in contact via hun stichting Belang van het Kind. Volgens de hoofdverdachte heeft de stichting in zestig tot ze ventig echtscheidingszaken men sen geadviseerd hoe ze hun kinde ren toegewezen konden krijgen. In het laatste geval mondde het uit in een ontvoering. "We liepen overal tegen gesloten deuren aan. Er was geen andere weg", motiveerde de hoofdverdachte het kidnappen van de kinderen. Volgens de officier zijn de "zeer zware hoge straffen" noodzakelijk omdat de verdachten het hele rech terlijke systeem, inclusief deskun dige adviseurs, opzij hebben ge schoven. "De rechtbank had drie van de vijf kinderen toegewezen aan de moeder. Het hof in Leeuwarden zou in hoger beroep een uitspraak doen. Maar de ver dachten wilden daarop niet wach ten en kozen voor één persoon, de vader. Aan het belang van de kin deren hebben ze nooit gedacht, laat staan aan dat van de moeder", al dus Wesselius. De vader bevindt zich momen teel met de kinderen in Oostenrijk (na omzwervingen in Joegoslavië, Hongarije en Italië). Een psycho loog verklaarde tijdens de zitting dat "de kinderen doodsbang voor hun vader zijn". Hij vreest ernstige geestelijke beschadiging als de jon getjes niet snel bij hun moeder te rugkomen. Dat laatste lijkt er niet in te zit ten. Officier Wesselius meldde dat de Oostenrijkse rechtbank in We nen de behandeling van het uitle veringsverzoek van de Nederland se justitie voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. "Dat is de zoveel ste dreun voor de moeder", aldus de officier, die verder wees op de "onherstelbare schade moeder en kinderen aangedaan". Daarom ver werkte hij nadrukkelijk "een ver gelding voor het leed anderen aan gedaan" in de zware eis. Wesselius heeft voor bepaling van de straf- hoogte zelfs overlegd met de ne gentien andere officieren van justi tie in Utrecht, met name omdat er in Nederland van dit soort zaken geen vergelijkingsmateriaal is. De drie raadslieden vroegen in hun pleidooien of mildere straffen (voor de twee mannen) of vrij spraak (voor de vrouw). De recht bank doet over twee weken uit spraak. EEN AANTAL KATOENEN BROEKEN UIT ONZE KOLLEKTIE. PRIJZEN VAN 45,- TOT 95,-.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3