Moerdijk blijft zorgenkind Oezbekistan schrikt op van aanpak corruptie Reportage Poster met hedendaagse Maria wekt wrevel PAGINA 2 WOENSDAG 16 MAART 1988 MOERDIJK - Rijdend over de Moerdijkbrug tekent zich in westelijke richting op de zuidelijke oever van het Hol- landsch Diep al jarenlang dezelfde sky-line af. Overdag zijn het de ranke kolommen en 's avonds de duizenden lichtjes van Shell die het beeld van het Industrie- en Ha venschap Moerdijk bepalen. Al die jaren is daar nauwelijks iets bijgekomen of het zouden de opslagtanks van Afval Terminal Moerdijk (ATM) moeten zijn. De grote projecten die werkgelegenheid naar West-Brabant hadden moeten brengen zijn uitgebleven. Shell is het bedrijf dat al jarenlang het zicht van het industrieterrein Moerdijk bepaalt. Industrieterrein steeds aantrekkelijker voor afvalverwerkende bedrijven door Joop van Dalfsen/ANP Het Amerikaanse bedrijf Wast Management heeft nu zijn oog op Moerdijk laten vallen en wel op ATM. Waste Management wil 70 procent van het in financiële nood verkerende ATM overnemen om er de activiteiten te vestigen van dochteronderneming Ocean Com busting Services, dat zich bezig houdt met vuilverbranding op zee en dat binnenkort uit Antwerpen moet vertrekken omdat daar de vergunningen niet worden ver lengd. Moerdijk is wel de duurste zand bak van Nederland genoemd. Wordt het nu ook de duurste gif belt "Onzin", zegt de Brabantse gedeputeerde voor economische zaken P.Wagtmans. "We vechten tot het laatst om te voorkomen dat Moerdijk een chemisch vuilnisvat wordt", zegt ir.F.de Jong, voorzit ter van het schap en tevens lid van de Eerste Kamer. Maar ondertussen heeft het kabi net vorige week vrijdag wel beslo ten dat Nederland, zij het onder stringente voorwaarden, bereid blijft om tot 1995 de doorvoer en tij delijke opslag van chemisch afval uit het buitenland dat op zee moet worden verbrand toe te staan. En dat is nu precies waarvoor Waste Management het terrein van ATM wil gaan gebruiken. Het industrie terrein Moerdijk blijft een zorgen kind. Verliezen Precies twintig jaar geleden werd het schap geboren. Aanvan kelijk was er slechts het plan van de kleine Westbrabantse gemeen ten Hooge en Lage Zwaluwe, waar toe ook het kerkdorp Moerdijk be hoort, Klundert en Zevenbergen om gezamenlijk een regionaal in dustrieterrein aan te leggen. Toen kwam Shell in beeld. Deze chemie- gigant zocht in de jaren zestig in Nederland of België een grootscha lig industrieterrein. Moerdijk werd op slag daarin omgezet. Om het draagvlak te verbreden gingen ook de gemeente Breda en de provincie Noord-Brabant erin deelnemen. Op aandringen van het rijk ver kocht het schap 500 hectare grond aan Shell voor niet meer dan 100 miljoen gulden terwijl de werkelij ke waarde ruim 320 miljoen gulden bedroeg. Het schap ging ervan uit dat andere grootschalige projecten voldoende geld in het laadje zou den brengen om de Shell-verliezen te dekken. Maar er kwamen geen nieuwe grote projecten. Inmiddels hebben er zich ongeveer dertig, overwegend kleine bedrijven ge vestigd met in totaal 2.000 werkne mers. Aanmerkelijk minder dan de vele duizenden die de bestuurders aan het eind van de jaren zestig voor ogen stond. Ondanks een eerdere steunverle ning door het rijk was de schuld van het Industrie- en Havenschap enkele jaren geleden opgelopen tot 200 miljoen gulden. In 1985 ging het rijk akkoord met een sanering van die schuld. Het rijk betaalde 109 miljoen gulden en verstrekte een lening van 20 miljoen. De rest van de schuld moest worden opge bracht door de deelnemers. Boven dien werd een belangrijk deel van de onverkochte grond overgedra gen aan de domeinen, waardoor de renteverliezen in de toekomst be perkt blijven. Het schap mag die grond overigens wel verkopen en de opbrengst tot een maximum van 75 miljoen gulden in eigen zak steken. Bankroet Het financiële debacle is éen deelnemer in het schap inmiddels noodlottig geworden. Hooge en La ge Zwaluwe moest eind vorig jaar bij het ministerie van binnenland se zaken aankloppen: de gemeente is bankroet en kan de begroting voor dit jaar niet sluitend krijgen. Er is een tekort van ongeveer twee ton, voor ruim de helft veroorzaakt door Moerdijk. "Het is onjuist om nu de schuld te geven aan die stom merds van toen. Iedereen leefde destijds in een euforie. Iedereen dacht dat Shell wel allerlei andere bedrijven zou aantrekken. Dat was niet zo'n gekke gedachte, maar de acquisitie voor Moerdijk is niet op timaal geweest", zegt burgemees ter ir. P. Gruijters van Hooge en La ge Zwaluwe. Hii werkte zelf ooit bij SheU. Dat is echter niet de belangrijk ste reden waarom het zo moeilijk is om bedrijven voor Moerdijk te in teresseren, weet burgemeester Gruijters met stelligheid te mel den. Het is de slechte publiciteit die nu al jarenlang over het schap wordt uitgestort. "Zodra daar een einde aan komt is er voor Moerdijk .weer perspectief. Moerdijk is een 'perfect industrieterrein met opti male voorzieningen. Objectief ge zien slaat Moerdijk alles. Het ter rein verdient al die negatieve pu bliciteit niet", aldus burgemeester Gruijters. Hooge en Lage Zwaluwe wil uit het schap treden. Of dat lukt en on der welke voorwaarden is nog maar de vraag. Uittreden kost na melijk geld. Zwaluwe vindt een miljoen gulden genoeg, maar vol gens wethouder Sandberg van Bre da moet Zwaluwe rekening hou den met een bedrag van rond de 30 miljoen. Belangen Dat is een absurd hoog bedrag, daar moet een andere oplossing voor worden gevonden, vindt voor zitter De Jong. Als het aan hem ligt wordt het schap een nv, om slag vaardiger te kunnen opereren. "Nu moet alles in de volle openbaarheid in de raad van bestuur van de ge meenschappelijke regeling wor den besproken. Daardoor gaan heel andere, politieke belangen een rol spelen. Dat is niet goed". Moer dijk moet wel blijven, betoogt hij. "Het is de enige plaats voor groot schalige projecten in Noord-Bra bant. Een alternatief is er niet". Dat er na Shell niets meer is bijgeko men wijt voorzitter De Jong aan de oliecrisis. "Zonder oliecrisis zou Moerdijk al lang vol zijn geweest". Het bedrijf ATM, ooit opgezet door het met milieu-schandalen omgeven bedrijf Uniser, blijft een voortdurende bron van zorg, zegt voorzitter De Jong. "ATM zou ei genlijk weg moeten, in ieder geval op de plaats waar het nu is geves tigd. Het bedrijf kan ook niet aan de milieuvoorwaarden voldoen. ATM zegt wel dat er met het oog daarop geïnvesteerd gaat worden, maar het bedrijf liegt als het zegt dat daarmee een oplossing binnen bereik komt. Hoe meer er in ATM geïnvesteerd wordt hoe moeilijker het wordt om het bedrijf weg te krijgen. Ik zal tot het laatste vech ten om te voorkomen dat Moerdijk een chemisch vuilnisvat wordt". Voorzitter De Jong zegt het met een verbeten trek op de mond. „Het rijk en de provincie moeten voorkomen dat Ocean Combustion Services in ATM kruipt. Het schap zelf kan daar niets aan doen". Imago "ATM is een probleem, dat we ten we. Ik pas er echter voor om daarmee de sfeer van Moerdijk te bepalen", zegt gedeputeerde Wagt- mans gedecideerd. En ook hij wijst beschuldigend naar de media. "Het is volstrekt onjuist van de media om het negatieve imago van Moer dijk te blijven aandikken. Het is een provinciaal belang van de eer ste orde dat de problemen waar mee Moerdijk kampt worden opge lost. Dan mag je toch verwachten dat Moerdijk vanuit die optiek wordt benaderd, ook door de me dia. Ik zeg dat onomwonden", al dus Wagtmans. Hij wijst erop dat de milieu-tech nologie vorderingen maakt en dat het in de toekomst mogelijk moet zijn om op Moerdijk op basis van wetten en voorschriften ook met chemisch afval te werken. "Dat is een heel ander verhaal dan te zeg gen dat Moerdijk een vuilnisbelt is. Moerdijk is groot genoeg om ook plaats te bieden aan bedrijven die zich bezig houden met afvalver werking zonder dat anderen daar last van hebben". Tetrapak Moerdijk bv, een be drijf dat verpakkingsmateriaal voor de voedingsmiddelenindus trie maakt en dat pal naast ATM ligt, heeft inmiddels een voorgeno men investering van enkele tiental len miljoenen uitgesteld. Is dat toch niet een indicatie dat het min der simpel verloopt dan de gedepu teerde voorstelt? Wagtmans rea geert fel: "Dat is een heel ander ver- haal. Tetrapak weet dat we heel se rieus bezig zijn het probleem van ATM op te lossen. Er is geen enkele reden om te zeggen dat via ATM al lerlei sluipwegen worden toege staan om ongecontroleerde vuil- stort en vuilverbranding toe te staan. Dat is onmogelijk. Met de wetenschap van vandaag zouden die bedrijven nooit naast elkaar zijn gekomen". Ondertussen wordt Moerdijk voor afval verwerkende bedrijven steeds interessanter. Er is al een grootschalige tijdelijke opslag plaats voor vervuilde grond. Daar naast verrijst een bedrijf dat zich bezighoudt met het schoonmaken van die grond. Er zijn plannen om op Moerdijk een verbrandingsoven te bouwen voor huisvuil. De opslag van radio-actief afval is aan de neus van Moerdijk voorbij gegaan. Die komt in Borssele, maar door het ge krakeel daar is het niet uitgesloten dat Moerdijk opnieuw tot de moge lijkheden gaat behoren. Een kern centrale op Moerdijk - destijds ge noemd als ideale mogelijkheid om middels de grondverkoop de rijks lening van 20 miljoen af te lossen - zit er waarschijnlijk niet meer in. De Electricteitsmaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) heeft nog wel een optie op 50 hectare om er een kolenvergassingsinstallatie te vestigen. Ondanks de schuldsanering in 1985 is Moerdijk nog niet uit de fi nanciële problemen. De deelne mers in het schap moeten nog steeds fors in de buidel tasten om de jaarlijks terugkerende tekorten van vele miljoenen goed te maken. "Op den duur kan geen enkele deelnemer dat blijven volhouden", zegt gedeputeerde Wagtmans. "Het is heel simpel om te zeggen dat Moerdijk dan maar moet wor den geliquideerd. Wie zich reali seert wat dat kost bedenkt zich nog wel tien keer om dat woord uit te spreken". Opgave De provincie becijferde onlangs dat met opheffing van het schap 110 miljoen gulden is gemoeid. Wagtmans blijft optimistisch over de toekomst van Moerdijk. Er zijn naar zijn mening nog niet eerder zoveel perspectieven geweest met betrekking tot de verkoop van grond. "EPZ heeft een optie op 50 hectare. Er zijn plannen om op Moerdijk een race-circuit te vesti gen als alternatief voor Zandvoort. We hebben een offerte gedaan. Als de economie verder aantrekt wordt Moerdijk weer aantrekkelijk". Wagtmans vindt wel dat het rijk een steentje moet bijdragen. „Het rijk zou zeker als zich buitenlandse investeerders aandienen een bij drage moeten leveren om ervoor te zorgen dat we de grond kunnen verkopen tegen marktwaarde. De prijs per vierkante meter is nog steeds te hoog. Dienen zich geen buitenlandse investeerders aan, dan moet het rijk bereid zijn om mee te doen aan een tweede sane ringsronde om te bereiken dat de Moerdijkgrond een reëele markt waarde krijgt. Want alleen het ver kopen van grond haalt Moerdijk definitief uit het slop". Blijft over dat het schap daar tot nu toe niet in is geslaagd. Jaarlijks zou tenminste 13 hectare moeten zijn verkocht sedert de sanering in 1985. En zelfs die opgave bleek te zwaar te zijn. MOSKOU Met stijgende ontzet ting volgen de krantelezers in de Sovjet-Unie de ontrafeling van het net van corruptie, vriendjespoli tiek en misdaad dat de Sovjet-repu bliek Oezbekistan (hoofdstad Tasj- kent) vele, vele jaren heeft bedekt. In deze Centraal-Aziatische repu bliek blijkt zowat de hele partijtop, alsmede het regeringsapparaat, de politie en de rechterlijke macht op een buitengewoon ingewikkelde wijze verbonden te zijn (geweest) door een gigantisch steekpennin gencircuit. door Alexander Münninghoff Allerlei misstanden, tot moord toe, konden daardoor in de Oez- beekse doofpot verdwijnen. Maar het ziet er naar uit dat het recht nu toch zal zegevieren en dat de ge rechtelijke onderzoeksploeg, die vijf jaar geleden (nog onder Andro pov) in deze beerput neerstreek en die sindsdien zeven dagen per week, zonder vakantie, heeft ge werkt, uiteindelijk zijn opdracht met succes zal kunnen afronden. Want in Oezbekistan zijn de machtige mannen, die elkaar altijd de hand boven het hoofd hielden, zeer bang geworden voor deze on- geveer 100 zwijgzame, onbuigzame justitiefiguren die uit alle delen van de Sovjet-Unie naar Oezbekistan zijn gekomen, daar een hotel heb ben afgehuurd en sindsdien met een verontrustende ijver bezig zijn om tal van belastende dossiers sa men te stellen, die menig Oezbeek- se hoogwaardigheidsbekleder, die zich al tot een onaantastbare hoog te opgestegen voelde, alsnog de kop kunnen kosten. Zelfmoord De minister van binnenlandse zaken van Oezbekistan en diens plaatsvervanger, alsmede een dis trictshoofd van de communisti sche partij, hebben al zelfmoord gepleegd toen de onkreukbare he ren van de procuratuur hun bewij zen van corruptie in de Oezbeekse overheidstempels hadden gedepo neerd. Aanvankelijk moesten de Oezbe- ken nogal lachen, toen deze foxter- rier-brigade in dit Aziatisch gebied, zo ver van Moskou, met machtigin gen en arrestatiebevelen begon te zwaaien. Maar toen het eerste aan- Onder het bewind van de toenma lige Sovjetleider Andropov ging het onderzoek naar de breed vertakte corruptie in Oezbekistan vijf .jaar geleden van start. Maar nu rollen er ook koppen (foto ap> bod van 100.000 roebel werd afge wezen en deze overheidsindringers niet bereid bleken om voor 200.000 roebel hun vervelende, onaangena me onderzoek te staken, ja zelf niet voor twee miljoen roebel, toen ging er in menig Oezbeeks hoofdkwar tier een alarmbel over. De- vriendelijke aanbiedingen om voor een hoop geld de zaak in der minne te regelen veranderden in regelrechte bedreigingen tegen het leven van de justitie-ambtena- ren en hun thuis achtergebleven gezinnen gericht. Maar het onder zoeksteam, geleid door een rechter van instructie met de onwaar schijnlijk exotische naam Teljman Chorenovitsj Gdljan, gaf geen krimp. Vier secretarissen van het centraal comité van de Oezbeekse communistische partij (figuren met een macht die het beschikken over leven of dood van hun onder danen dicht benadert), de voorzit ter van de Oezbeekse ministerraad, zeven partijsecretarissen uit de Oe zbeekse rayons, zij allen werden gearresteerd op beschuldiging van corruptie en hun bezittingen wer den in beslag genomen. In het dagblad 'Komsomolskaja Pravda', dat gisteren met een ver haal over de overheidsacties in Oe zbekistan kwam, was een foto afge drukt met geweldige stapels 50 roe bel-biljetten die in beslag werden genomen; wat daar op tafel lag moet zeker een paar miljoen roebel geweest zijn. Het blad zegt, dat in ondergrondse schatkamers in de dorpen (de Oezbeekse machtheb bers brachten vaak hun illegale geld onder bij verwanten of doods bange werknemers) zoveel goud gevonden is, dat het team van Gd ljan al niet meer in kilo's, maar in centenaren (eenheden van 100 kilo) de balans opmaakt. Wat opvalt in de verslaggeving over deze opmerkelijke operatie, die de wildgroei van de corruptie onder met name Brezjnev lijkt te il lustreren, is de filosofische berus ting van de ontmaskerde schurken. Een militiacommandant was met een revolver op zak naar het ver hoor gekomen met de bedoeling zijn ondervrager te doden, maar daar hij tenslotte van afgezien: "Wat had dat opgeleverd? Ik Jiad jou kunnen doodschieten, maar dan zou iemand anders gekomen zijn", laat de 'Komsomolskaja Pravda' deze man zeggen. Ingerekende Oezbeekse topligu- ren blijken vaak de volgende reac tie te hebben: "Goed, jullie arreste ren me nu. Ik draai voor 15 jaar de bak in. Maar ik heb als een god ge leefd en dat kan niemand me meer afnemen". Een enkeling is wraak zuchtig, zoals de al eerder in deze krant beschreven machtswelluste ling Adylov, die in zijn dorp een middeleeuws schrikbewind voer de en de dorpelingen in een privé- kerker martelde, als het hem zo uit kwam. "Over 15 jaar kom ik eruit en dan zullen wij jullie gevangen zetten en jullie kinderen om zeep helpen!", schijnt deze griezel te hebben uitgeroepen. Doodvonnissen Overigens is menig Oezbeeks topfunctionaris al ter dood veroor deeld, terwijl hij dac-ht dat hij met een paar miljoen roebel zijn gevan genisstraf wel zou kunnen afko pen. En die doodvonnissen worden Het onderzoeksteam van Gdljan is waakzaam. Hun hotel wordt be waakt door speciale veiligheids mensen. De lokale Oezbeekse mili tia wordt voor dië taak terecht te onbetrouwbaar geacht. Toen men een van de gecorrumpeerde mili- tiachefs naar Moskou wilde afvoe ren, zagen de piloten van het vlieg tuig net op tijd dat er een stalen ka bel over de startbaan was gespan nen, die het vliegtuig zeker had la ten verongelukken. Dat het na 70 jaar Sovjet-macht zover heeft kunnen komen is voor menigeen in de Sovjet-Unie een onthutsënde constatering. Een lid van het justitieteam verzucht: "Wat is er gebeurd, dat wij in 1988 tot in beslagneming moeten overgaan, net als in 1917?" En onze werkster, een oppassende Sovjet-dame met een lange staat van dienst, bekende ons dat zij bijna niet goed was ge worden toen zij in de metro dit re laas in de 'Komsomolka' had gele- Een poster met een moderne afbeelding van Maria wordt in •het bisdom Den Bosch zacht ge zegd lang niet overal enthousiast ontvangen. Hebben we nu te ma ken met de Heilige Maagd of met een discogirl?, zo vragen bezorg de rooms-katholieken zich af. K. van Hasselt, woordvoerder van het bisdom, legde uit, dat Moeder Maria op de poster is neergezet als een hedendaags meisje. "Wij hebben Maria willen afbeelden als iemand die je nog kunt tegenkomen. Niet als vrouw uit een ver verleden. Maar ook weer niet als discogirl. Van daar dat Maria door de kleuren van de poster toch een beetje bo venaards is gemaakt". De poster is ontworpen ter ge legenheid van het Mariajaar 1987- '88. De laatste dagen zijn er 3000 exemplaren van verspreid over alle rooms-katholieke scholen in het bisdom. Onderaan de poster staan de woorden 'Bid vandaag 'ns een weesgegroetje'. Deken L. Bijl van Tilburg vindt de afbeelding 'zonder stijl en smaak'. "Maria was een joods meisje. Zo moet zij ook worden afgebeeld. Dit affiche beant woordt daar absoluut niet aan". Een scholengemeenschap in Den Bosch verzamelt reacties van leraren, leerlingen en ande ren en wil die mét het affiche ver sturen naar de bisschop. Direc teur A. Hertog van de school vindt de tekst 'volstrekt niet aan sprekend' voor de leerlingen. "Het is een wereldvreemde tekst, dus een misgreep". De leiding van het bisdom kijkt toch anders naar de poster. Een woordvoerder: "De mensen kijken ervan op. Ze zien die Ma ria, kijken haar even aan en lezen dan ook de boodschap eronder: bid vandaag 'ns een weesge groetje. Dan beantwoordt de poster aan zijn doel". Vrienden Een groep orthodoxe christe nen heeft in Apeldoorn de stich ting 'Vrienden van het Cheider' opgericht, een vervolg op de ge lijknamige actie die ten doel had het orthodoxe joodse schooltje 'Cheider' in Amsterdam van de financiële ondergang te redden. Onder het motto 'Wij staan voor de joodse kinderen' zal de stich ting proberen geld voor het 'Cheider' in te zamelen. De school (120 kinderen) heeft per jaar ongeveer f. 120.000 nodig voor bewaking en beveiliging. Ze moet dat bedrag zelfbij elkaar zien te krijgen. In het bestuur van de vrien denstichting zitten mensen uit verschillende stromingen bin nen de orthodoxe christenheid, zoals het comité 'Zicht op Israël', de Evangelische Omroep en de stichting 'Christenen voor Is raël'. Ook het oud-kamerlid voor de SGP ir. H. van Rossum. 'Theologie en Maatschap pij'. De Vereniging voor Theolo gie en Maatschappij heeft giste ren een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter werd mevrouw S. Strikwerda-van Klinken. Bij deze vereniging staat het belang van een maatschappelijk betrokken theologie voorop. Ruim 400 individuele leden zijn bij haar aangesloten en verder groepen als de Basisbeweging, Christenen voor het Socialisme, studentenpastoraat, besturen van religieuze orden en congre gaties en feministische theolo gie. In samenwerking met de hoge school 'De Horst' in Driebergen is een vierjarige 'leerroute theo logie en maatschappij' opgezet, een parttime opleiding op hbo- niveau. Na-hbo-cursussen wor den georganiseerd voor mensen uit de gezondheidszorg, het on derwijs en het welzijnswerk. Leiden. De Raad van Kerken in Leiden houdt maandag om half 8 in de Hartebrugkerk aan 'de Haarlemmerstraat een ge bedsdienst in het teken van de strijd tegen apartheid en racis me. Daarmee wil de raad solida riteit betuigen met de kerken in Zuidafrika die het Comité voor Democratie oprichtten toen de regering de oppositie verbood. Medewerking aan de dienst verleent het jongerenkoor van de Meerburgkerk in Zoeterwoude- Rijndijk. Na de dienst is er een fakkeloptocht, die om kwart over 8 bij de Hartebrugkerk be gint en bij de Burcht eindigt. Noordwijkerhout. 'Kerk ter plaatse, leiding ter plaatse, ge deeld leiderschap' is het motto van een symposium komende za terdag in het congrescentrum 'Leeuwenhorst' (Noordwijker hout) ter gelegenheid van het twaalf en een half-jarig bestaan van het Pastoraal Centrum in het bisdom Rotterdam. Inleidingen zijn er van de Rot terdamse pastor W. Froger, be stuurslid mevrouw I. Weitenberg van de algemene kerkenraad in de Leidse Merenwijk en me vrouw E. Boogaerts, centraal contactpersoon van de Bonifaci- us-parochie in Rotterdam. Het programma vermeldt verder een forumgesprek en workshops on der andere over liturgie, pasto raat, catechese, diakonie, missie- en ontwikkelingswerk en vre deswerk. De dag begint om 10 uur en wordt om half 4 gesloten met een korte gebedsdienst met mede werking van bisschop Bar. Het Pastoraal Centrum van het bisdom Rotterdam heeft in deze twaalf en een halfjaar ruim 1500 vrijwilligers toegerust via de pas torale scholen in de dekenaten. Brochures Bij het Centrum voor Zen ding en Diakonaat in Leusden is een brochure uitgekomen onder de titel 'Angst en hoop: Palestij- nen in Israël'. Twee mensen ver tellen van hun ervaringen op een reis naar Israël, de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Duidelijk wordt, hoe groot de in vloed is die het conflict tussen Joden en Palestijnen heeft op het dagelijks leven van vooral Palestijnse vrouwen, mannen en kinderen. "Vrouwen en moeders worden zich politiek bewust". Speciaal voor diakenen is de brochure 'Vluchtelingen stellen ons (voor) vragen' bedoeld. "Als kerken voor vluchtelingen partij willen kiezen, stuiten ze op veel vragen". Zonder op details in te gaan, beantwoordt deze brochure een paar van de belangrijkste vragen en geven de samenstellers 'enig inzicht' hoe dingen in elkaar zit ten. Dit is een uitgave van de her vormde Generale Diakonale Raad, het gereformeerde Cen trum voor Zending en Diako naat, de Stichting Oecumenische Hulp, Mensen in Nood en de werkgroep Vluchtelingen van de Raad van Kerken. Beide brochures kunnen be steld worden bij het Diensten centrum in Leusden, Burg. De Beaufortweg 18, 3833 AG, 033- j 943244. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Kamperland (Z.) kandidaat B. G. Hinderink Hil versum, te Assen Y. C. de Groot Warffum-Breede, te Rijssen (deelgemeente 'Ópen Hof) kan didaat P. L. Wansink Utrecht, te Vreeswijk (deelgemeente 'Dijk veld') mevrouw E. de Boer-Hes- sel Sint Laurens; aangenomen naar Wieringermeer (deelwerk) kandidaat mevrouw D. Woudt Koog aan de Zaan. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Heerenveen C. van Breemen Avereest-Dedemsvaart. Terechtstelling. In een tele gram vraagt de Raad van Kerken in Nederland minister Van den Broek van buitenlandse zaken alles te doen om de terechtstel ling van zes zwarte Zuidafrika nen ('de zes van Sharpeville') ko mende vrijdag te voorkomen. Zwarte aartsbisschop. De paus heeft de Amerikaanse bis schop Eugène A. Marino be noemd tot aartsbisschop van At lanta. Hij is de eerste zwarte aartsbisschop in de Verenigde Staten. Lutherse bisschop. Deevan- gelisch-lutherse synode in Han nover koos gisteren Horst Hir- schler tot bisschop van Han nover. Per 1 juni volgt hij bis schop Eduard Lohse op, die na zeventien jaar met pensioen gaat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2