U loopt vast warm voor onze koelvitrine. Wiefl,50perdag kan missen geeft een kind iets onbetaalbaars. m Tele-shopping iets duurder maar wel heel gemakkelijk Eten van een steen ETEN EN DRINKEN- Draaigreep nekt elke dop Schenkhouder voor pakken Achthoekig Frilinedesserts HEMA GEBODEN: 12% RENDEMENT BELEGGINGS- EN EXPLOITATIE MIJ. POSTBUS 91 - 9750 AB HAREN Lm FOSTER PARENTS PLAN WOENSDAG 16 MAART 1988 PAGINA 23 Boodschappendienst als antwoord op de supermarkt Het begon als een soort eenvoudige boodschappendienst. Een catalogus thuis met het complete assortiment van een supermarkt. De klant maakt het boodschappenlijstje, belt naar die boodschappendienst en spreekt af wanneer de boodschappen thuisgebracht worden. Geen gemor meer in de rij voor de kassa van de supermarkt, geen teleurstelling omdat een bepaald produkt niet verkrijgbaar is en ook geen parkeerproblemen meer. door Huub Klompenhouwer De boodschappen thuis gebracht. Uiteraard wel iets duurder, want het bezorgloon is 3,50 per bestel ling. De mogelijkheden blijken bij na onbeperkt; de bestellingen kun nen dag en nacht doorgegeven worden. Bovendien geeft de tele- supermarkt zelfs recepten, berei- dingstips en levert ook nog een lijst van vaste boodschappen, afge stemd op iedere individuele klant, zodat niemand die voor de hand liggende boodschappen meer hoeft te vergeten. Tele-shoppen. Voorlopig is het nog weggelegd voor de wat beter bij kas zittenden, want het assorti ment is over het algemeen wel iets duurder dan in de supermarkt. "Tweeverdieners bijvoorbeeld", zegt Jurriaan A. Jurg, de directeur van James Telesuper in Heemste de, een onderneming van het Ahold concern en een van de eerste telewinkels in ons land. "Mensen die weinig tijd hebben om bood schappen te doen, of mensen die een hekel aan winkelen hebben". Een bestelling hoeft niet per sé per computer doorgegeven te wor den. Het is ook mogelijk om dat per telefoon of brief te doen. Een toe komstige klant kan bij het bedrijf het Groot Assortimentsboek aan vragen en kan dan thuis in een overzichtelijk gerangschikt boek werk de keus maken uit meer dan vierduizend artikelen. Dat is veel meer dan een doorsnee super markt heeft. De artikelen varieëren van zeven soorten sla tot drie soor ten kaviaar, om maar eens wat voorbeelden te noemen. Contacten Heeft het bedrijf dan zo'n gigan tische voorraad? In het geheel niet. Het geheim zit 'm in een goede or ganisatie en vooral in een slim ge bruik van de computer. Directeur Jurg: „We hebben wel een maga zijn, maar daaruit leveren we alleen de produkten die elke supermarkt kan leveren. Daarnaast hebben we contracten met bijvoorbeeld een heel goede vishandelaar die tot in IJmuiden connecties heeft zodat hij bijvoorbeeld iedere bestelling voor verse vis binnen een dag con sument-klaar kan leveren. Datzelf de geldt voor het verse vlees. Daar voor hebben we weer contacten met een heel goede slager, die alles voor ons klaarmaakt. Bij een im porteur van commestibeles-pro- dukten, de wat duurdere artikelen dus, hebben we een computer aan gesloten, zodat dat bedrijf meteen ziet wat er voor boodschappen voor zijn bedrijf besteld zijn. Ook die zijn dan binnen een paar uur klaar voor de bestelling." Het voordeel is dat zijn telesu- perbedrijf geen gigantische voorra den hoeft aan te leggen van pro dukten die niet zo dikwijls gekocht worden. Die artikelen worden rechtstreeks van die importeur of groothandel afgenomen. Bij tele shopping is het vooral de computer die de grote voordelen biedt. Zo wel voor de consument als voor het bedrijf. De consument bijvoor beeld kan op ieder moment van de dag of nacht zijn bestelling doorge ven. Als hij het tele-superprogram- ma oproept, verschijnen er desge vraagd ook menusuggesties, com pleet met recepten die meestal aan sluiten op de aanbiedingen. Desge vraagd krijgt de consument boven dien de produktinformatie, zoals tips over het klaarmaken van een forel of de kooktijd van pasta. Privacy Diezelfde informatie kunnen de telefonische klanten overigens ook van telefonistes krijgen. De com puter van het bedrijf registreert nauwkeurig de wekelijkse bood schappen. Voor wie gesteld is op privacy zal het op de grens van de Met een telefoontje voor een week boodschappen bestellen, i sjouw meer met kratten of pakken luiers. ethiek liggen, maar de praktijk leert dat de consument het meestal op prijs stelt. De computer weet na drie maanden vrij veel van de in koopgewoonten van de betrokken klant en dus ook van de eetge woonten. „Als een fabrikant een nieuw produkt wil uitproberen, la ten we zeggen poezenvoer, dan kunnen wij heel gericht alleen die klanten die poezen hebben een gra tis blik toezenden. Als er daarna vraag naar komt, kan men zien hoe het produkt is aangeslagen. Een heel gerichte marketingtest dus. Gebruikt iemand nooit alcohol, dan kan deze consument ook ver schoond blijven van alcoholrecla- Vier jaar geleden op een voor zichtige schaal is het allemaal in de omgeving van Haarlem begonnen. Het bezorggebied van James Tele super spreidt zich nu al uit tot Am stelveen, Buitenveldert, IJmuiden, Lisse, en Zandvoort. Begin vol gendjaar komt Den Haag en omge ving aan de beurt. Voor het gebied rond Alphen aan den Rijn, is er sindskort de Telesu per Midden-Holland,geen familie van James) het assortiment is iets minder luxueus maar wie op zater dag tijd wil overhouden voor de leuke boodschappen is er mooi mee uit de brand. Een van de kleine kwellingen in het leven is het openen van flessen frisdrank. Altijd zijn je handen net te glad om die kleine doppen in de greep te krijgen, of zit de dop scheef. En wanneer het een 'twist- of-dop is, dan snijden die reepjes blik in de vingers zodat er hansa- plast aan te pas moet komen. Een einde aan dit lijden maakt de draaidopgreep, die Studio Bazar in Amsterdam importeert. De greep is een ring die om de eigenlijke dop past en die zorgt voor voldoende grip. De dopgreep zal in de winkel rond de vijf gulden kosten. Pakken melk of vruchtensap heb ben het nadeel dat ze wat moeilijk te hanteren zijn. Vooral bij een net geopend pak zijn de gevolgen soms desastreus; wanneer het pak stevig wordt vastgepakt, reageert het als een tube. Met de schenkhouder van Torna do is dit ongerief verleden tijd. Het pak zit stevig in de houder, die dank zij het handvat goed te hante ren is. Door de afsluiting hoeft u heeft u dit gemak in huis. Tafeldekken groeit naar artistieke vormgeving. Er komen dan ook steeds meer serviezen op de markt in bijzondere vormen en kleuren. Zo is er van het Franse merk Ar- coroc onder de naam 'Octime Noir' een serie achthoekig serviesgoed. Het wordt geïmporteerd door de firma Wegter in Hengelo. Borden en schalen zijn gemaakt van slag- vast hittebestendig glas. Het kan dus niet in de oven maar u hoeft niet bang te zijn dat er een barst in springt op het moment dat u de gloeiend hete soep opschept. Een prijsindicatie: een ijsem- mertje kost f 19, diepe bordjes f 3,60, grote borden f 4 en compte- schaaltjes f12 per vier. De kant-en-klare desserts uit het zuivelvak zijn een groot gemak wanneer je geen tijd of zin hebt om een complete pudding te koken. Een niet minder groot voordeel is natuurlijk dat ze lekker zijn, maar daar staat weer als nadeel te genover datje van de meeste lekke re dingen in het leven dikker wordt. Dat niet iedere consument dit harde gelag wil betalen voor zijn trek in een goede afsluiting van de maaltijd, brengt steeds meer fa brikanten ertoe een slank alterna tief te bieden. Een voorbeeld daarvan zijn de Frilinedesserts van zuivelaar Mo- na, waarbij het aantal calorieën met 40 procent is teruggebracht. Wij schijnen in Nederland een wat bizarre voorkeur te hebben voor gecultiveerd armoede lijden. Want als we het eindelijk voor elkaar hebben om ons weliswaar krom liggend te vestigen in een luxu euze woning met dito keuken, voorzien van een zespits fornuis en magnetron, haasten we ons naar primitieve alternatieven. De barbe cue en de klapstoeltjes in de cara van en hup de natuur in, ver van al le verworvenheden. door Pieter Harcksen Toen de Brabantse horeca-on- dernemer J. W. Vermeulen in Italië vertoefde ontdekte hij een voor ons nieuwe primitieve kook- en bakwijze, die goed aansluit bij dat oergevoel. „Ik vond in Italië een soort natuursteen, die heel lang en intensief wordt verhit, waarna er vlees op kan worden gebakken. Het lijkt een beetje op een troittoir- tegel. De steen moet in een speciale oven of op de gasvlam worden ver hit. Die warmte houdt hij heel lang vast. Op verzoek van de klanten draait ons restaurant nu al voor 95 procent op dit oermetten", vertelt Vermeulen, die de stenen impor teert. Sappen „Nog een stap verder", zegt hij, „en de moderne keukens worden met een ingebouwde steen in het fornuis uitgerust. Het fijne van zo'n steen is dat geen sappen aan het vlees worden onttrokken. Het vlees schroeit heel snel dicht door de enorme hitte van zo'n vierhon derd graden". Het voorbeeld van Vermeulen om in zijn restaurant de steen op ta fel te brengen is inmiddels door on geveer vijftig andere etablissemen ten overgenomen. In de horeca ver hit men de tegel niet op de gas vlam, maar in een speciale oven. Vervolgens wordt de steen, die is gehouwen uit rotsen, in een houder met handgrepen gelegd en naar ta fel gedragen. Daar wordt hij op een onderstel geplaatst. Volgens Vermeulen kan de steen bij nor maal bakken drie kwartier tot een uur worden gebruikt, doch volgens het Voorlichtingsbureau Vlees is dit een half uur. Desnoods, stelt de importeur, verhit men de steen tus sendoor een minuut of vijf. Uiteraard kiest men vooral vlees, dat een niet te lange bereidingstijd vergt. Boter heeft men bij het bak ken niet nodig. Zout Men strooit wat zout op de steen en legt direct het vlees erop. Even lijkt het erop of het vlees aan de steen vastkleeft, doch tegen het eind van de bereiding is het stuk er makkelijk af te halen. Het voordeel van deze berei dingswijze is, dat de smaak van het vlees op een enkele wijze wordt aangetast. De stenen zijn verkrijg baar in twee formaten, 25 bij 25 centimeter of 19 bij 19 centimeter. „Het eten van de steen", besluit Vermeulen, „is niet alleen heel ge zellig, maar ook gezonder doordat je geen boter of vet gebruikt". Voor nadere informatie kan men terecht bij: J. W. Vermeulen, Kerk straat 14, Made (N.Br), telefoon 01626-2138. Bij ons in de koelvitrine ziet u alleen vleeswaren waarvan de smaak en versheid getest zijn. En we denken vast dat u ook warm loopt voor zulke prima kwaliteit. Gegrillde varkensrollade. 100 gram. 2.35 Boerenwit- of bruin. Gratis gesneden. 2.30 NU Zakje met 200 gram paaseitjes. B3 Likeur- of mintvulling. 4.50 O 95 NU Óm Vrachtwagentje met 450 gram^ snoepjes in diverse smaken. 5.75 6 volkoren broodjes. 1.85 NIJ caramelsmaak. Muëslirepen: appel/honing of vruchtenmix. Krokante wafels in melkchocolade. Pakje <i 50 met 3 stuks. 1.75 'NU JLa Doos met 250 gram koffie- of theekoeken, pinda- of kruidkoeken. 1.85 J50 NU Slagroom-of slagroom/ Q25 mokkataart. 10-NU O» Echt WaarVoorJe Geld Op de inleg van uw gelden bij een In eerste klas onroerend goed binnen Nederland Schrijf voor nadere informatie aan: Telefoon: 020 - 76 76 76. 1937-1987 50 JAAR MET ELKAAR H 88 142-16/3

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23