1 Het is een heel apart stel ezen 'Hier is geen droog brood te verdienen' IachtergrqndI GROOT- BRITTANNIË Informatiegids 16-jarigen BUSKAART Alides Hidding van 'Time Bandits' naar Amerika aacjo WOENSDAG 16 MAART 1988 PAGINA 21 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Al staat dc zomer nog niet direct voor dc deur, het is wel hoog tijd om de vakantie te bespreken. Er zullen ook dit jaar weer duizenden jonge ren over de grens trekken en velen voor het eerst zonder hun ouders. Het is soms lastig om een ge schikte bestemming te kiezen. 'Weg wezen' is een rubriek die een (be knopte) beschrijving geeft van een aantal vakantie-oorden binnen Eu- Voor meer informatie kun je te recht bij de bekende reisorganisa ties in de Randstad. Een groep van ongeveer 920 ei landen waarvan het grootste 'Great Britain' heet. De verza melnaam voor Engeland, Schot land en Wales. Geologisch gezien behoort Groot-Brittannie duide lijk tot Europa. Pas na de laatste ijstijd ontstond de Noordzee door het stijgen van de zeespie gel. Voordien was de Thames een zijrivier van de Rijn. Wie naar Zuid-Engeland gaat komt meestal aan in Dover. De boten vertrekken vanuit Scheve- ningen, Rotterdam, Vlissingen. In Belgiè vanuit Oostende en Zeebrugge. Ook varen er boten tussen Dover en Frankrijk, die vertrekken vanuit Calais en Bou logne. Dover ligt in de provincie Kent. Vanwege het voor het grootste gedeelte in cultuur ge brachte groene landschap wordt deze provincie ook wel door de Engelsen 'The garden of Eng land' (de tuin van Engeland) ge noemd. Voorbij Dover volg je bijvoor beeld de kustweg naar het wes ten (dat kan ook met het open baar vervoer) en je rijdt door het weergaloos mooie landschap van de Engelse zuidkust. Een opeen volging van akkers, bossen, par ken een tuinen, afgewerkt met krijtrotsen en brede zandstran den. De typische badplaatsen ademen nog de oude glorie. Het land van Devon en Corn wall heeft twee gezichten. Aan de westkant ruig door de eeuwig De tweede editie van de jon- 'hoe kom ik van mijn puistjes af gereninformatiegids '16 of zo* is tot 'wat zijn mijn rechten als weer helemaal in stijl gepresen- jeugdige verdachte'. Daarnaast teerd. Op de 'Dag van de 16-jari- bevat de gids een adressenlijst gen' (16 maart) om 16.16 uur van ongeveer 500 instellingen en overhandigde de Goudse wet- organisaties die jongeren van houder van jeugd- en jongeren- dienst kunnen zijn met nadere zaken J. G. Potharst het eerste informatie, advies en/of hulp. exemplaar aan een jarige 16-jari- Door de verlaging van de ge in de Goudse Garenspinnerij. meerderjarigheidsgrens (van 21 De gids is geschreven voor alle naar 18) sinds 1 januari van dit 16-jarigen in Nederland en be- jaar is er ook een aantal zaken staat uit 17 hoofdstukken met in- voor 16-jarigen veranderd. Jon- formatie over onderwerpen die geren van 16 mogen nu een eigen voor jongeren van belang kun- testament maken, een eigen zaak nen zijn. Hoe oud moet je bij- beginnen of voortzetten, en ze voorbeeld zijn om bij de brand- mogen lid worden van een om- weer te kunnen, en wanneer mag roepvereniging. je gaan oefenen voor een vlieg- Net als vorig jaar wordt de gids brevet? Antwoord: voor het eer- de komende weken gratis ver ste moet je 20 zijn, voor het twee- spreid via scholen van het voort- de minimaal 16. Wat moet je gezet onderwijs. Krijg je de gids doen als je dienst wilt weigeren op school niet dan kun je hem be en hoeveel bedraagt het mini- stellen bij de Stichting Jongeren- mumjeugdloon van een 17-jari- informatiegids. Maliesingel 27, ge? Hoe bedien ik een geldauto- 3581 BH Utrecht, tel. 030-313430. maat en wat is het jeugdwerkga- rantieplan? waarop in de jongereninforma- Schoolgaande spijbelaars in Leiden: tiegids antwoord wordt gegeven. De onderwerpkeuze varieert van B a na Alle studenten en de ongeveer 15.000 leerlingen op middelba re scholen met studiebeurzen kunnen met ingang van augus tus gratis in de trein, bus en tram. Minister Deetman (on derwijs) heefteen contract met de vervoersbedrijven getekend voor meer dan een half miljoen ov-jaarkaarten. De overeen komst geldt voorlopig voor vijf jaar en kost de minister 340 miljoen gulden per jaar. Dat doet vreemd aan, want Deetman heeft juist opdracht gekregen om vele honderden miljoen op de studiebeurzen te bezuinigen. Er blijken veel meer mensen te studeren dan Onderwijs had berekend, en dat kost kapitalen. Vorig jaar gaf Deetman ruim 250 miljoen meer uit aan beurzen dan was geraamd, dit jaar 400 miljoen, en in de komende jaren zelfs een half miljard. Deetman hoopte dat zijn collega's wat extra wilden bezuinigen om dat bedrag op te brengen, maar die weigerden dat pertinent. Deetman geeft zelf meer uit, dus moet-ie ook zelf maar be zuinigen, zeiden ze. Het is dan ook een illusie dat die ov-kaart een extraatje van de minister is. De studenten betalen hem in feite zelf. Zo vervalt bijvoorbeeld de reis kostenvergoeding voor thuis wonende studenten, wat het ministerie ongeveer 200 mil joen gulden per jaar bespaart. Bovendien gaan de studiebeur zen omlaag. Ook studenten die op kamers wonen, geven vol gens de minister 'vele tientjes' per maand uit aan reizen. Bij voorbeeld om ln het weekeinde naar huis te gaan. Bovendien denkt Deetman dat studenten over het alge meen goedkoper leven, omdat ze minder eisen stellen aan voedsel, kleding en behuizing dan 'gewone mensen'. Met wat rekenen komt de minister op een verlaging van de beurs voor studenten-op-kamer (ruim 600 gulden) met 60 gulden per maand. Thuiswonende studen ten moeten van hun huidige 224 gulden ruim vier tientjes inle- Bovendien krijgen de 'beurs- scholieren' in het vervolg geen uitwonenden-beurs meer. Of ze nu op kamers wonen of niet, ze krijgen een thuiswonenden- beurs. Met al deze maatregelen is Deetman er nog niet. Kortin gen en jaarkaart leveren bij el kaar 300 miljoen op, dus moet de minister nog ergens 200 mil joen zien te halen. Deetman moet deze week aan zijn colle ga's in de ministerraad vertel len hoe hij dat wil doen. Ver wacht wordt dat Deetman wil proberen dat bedrag van Socia le Zaken te krijgen. Minister De Koning (sociale zaken) be spaart veel uitkeringsgeld, om dat veel meer jongeren stude ren, redeneert Deetman. Een groepje ambtenaren ls bezig te onderzoeken of (en zo ja, hoe veel) de onderwijsminister uit de kas van sociale zaken mag halen. SJAAK SMAKMAN HILVERSUM - "In Nederland is voor de doorsnee-popmuzikant geen droog brood te verdienen. Zelf teer ik op de hits uit het ver leden, die brengen nog geld in het laadje en ik heb er zelfs nog een leuk huisje aan over gehou den. Veel van mijn collega's zijn er beroerd aan toe. Ik zou niet graag iedere popmuzikant, die zich wekelijks maar één warme maaltijd kan veroorloven, een cent geven. Nee, het zijn louter de tape-acts als een Anita Meijer en Lee Towers met jaaromzetten van twee ton tot een miljoen, die in dit land het geld binnenhalen. En dan nog de Frank Ashton's en al die gasten. Dat heeft niets met goede live-muziek te maken, dat is gewoon zakkenvullen". door Dolf Ruesink Alides Hidding, de band Time Bandits in eigen persoon, wil het geluk buiten ons land gaan zoe ken. Geboren in het Drentse Schoonebeek ("in die uithoek is echt niets te beleven"), met de muziek vergroeid in Groningen ("ook daar had ik het na een paar jaar bekeken"), verkast naar Am sterdam ("waar ik gek werd van het stadsleven") en nu woonach tig in het Gooi. "Het wordt tijd om me te vestigen in Amerika. Daar kun je als tekstschrijver en componist nog uit de voeten. Ja, ik geef het toe, de concurrentie is er oneindig groot, maar met dat beetje talent van mij zal ik er best slagen". Funky rock Time Bandits leek ooit zo'n aardig groepje. Met Alides Hid ding als aanvoerder scoorde het vaak van samenstelling wisse lende kwartet voor Hollandse maatstaven aardig wat hits. 'Sis ter Paradise', 'Listen to the man with the golden voice', 'I'm only shooting love' en meer van die lichtvoetige funky rock, met Hidding's kopstem als markant herkenningsteken. "Het leek hij wil later het liefst iets met kin deren doen, of iets in de verzor ging of werken in een banket bakkerij. "Als ik \Toeger spijbelde zei ik tegen mijn moeder dat ik hoofd pijn had", vertelt Sylvia (15), voormalig leao- en lbo-leerlinge. "Mijn moeder is hartstikke mak kelijk. Ze vond het niet erg dat ik thuisbleef als ik geen zin had in Engels of zo. Ze zei altijd tegen mij: als je later maar goed bent met je handen en lief bent voor je kinderen". Het fotografieclubje keert te rug na een uurtje plaatjes schie ten op straat. Ontwikkelen kan nog niet. de donkere kamer is nog niet in gebruik. Een deel van het groepje gaat Engels doen, on der leiding van André. Languit liggend nemen Stefan, Jan en Erik plaats voor de televisie. De les begint met een korte video film. Daarna moeten de jongens navertellen wat ze gezien heb ben. "Where are you from? I'm from Holland. My name is Erik", gaat het om de beurt. "Stefan wil jij van 1 tot en met 20 tellen in het Engels", vraagt André. Stefan ra telt het rijtje af en loopt vervol gens naar een brommeronder deel om daarover iets aan André te vragen. Aandacht bij de les houden is iets wat de jongens maar móei- lijk afgaat. Voortdurend wordt er gepriegeld aan plastic bekertjes en gelopen naar kasten. André kan zich er niet echt druk om ma ken. Volgens Ria Vermaas komt het maar zelden voor dat leerlingen hier öök spijbelen. "Wat dat be treft zijn wij eigenlijk strenger dan een gewone school. Komt ie mand niet opdagen dan hangen we onmiddellijk aan de lijn en te lefoneren we tot we ze te pakken hebben". Binnenkort zullen spij belaars eerst een contract moe ten tekenen voor ze in de opvang terecht kunnen. Daarin leggen leerling en leerkracht dan vast wat ze in de 3 maanden spij- belopvang willen bereiken. Na het invullen van een kruis woordpuzzeltje is de Engelse les afgelopen. Nog even stoeien in de gang en dan verdwijnt ieder een naar huis. "Het is een heel apart stel", zegt Ria Vermaas, als iedereen weg is. "Maar wel leuk hoor". LEIDEN - De lunchpauze in de Leidse 'spijbelschool' is bijna voorbij. In een beetje dolle bui duwen wat leerlingen een in het klaslokaal staande bank achter over. Het groepje valt - incluis de bank - met een flinke klap op de grond. "Rustig aan een beetje jongens", roept een van de leid sters. De radio gaat uit, de lessen gaan beginnen. Op het program ma staan Engels, handwerken en fotograferen. door Erna Straatsma Ak jöwsen htu pp. je zal dit dc doe diet mk 31 zsfcri zonibie -mk |f helt Iviw ijjk is todi 6iïd.. Heb Werk, wNrtefl «tel.-- p etsnmbedf'jtsmine V3f5tHRlKKEL'JK' J"U'l wcfdfrtrtüi5...|3? Op sommige plekjes ben je terug in de tijd van King Arthur. aanstormende oceaan. Aan de zuidkant lieflijk door de warme golfstroom. Je vindt er zelfs sub tropische plantengroei. Midden Engeland is betove rend en mysterieus tegelijk. Soms kom je er een puffend treintje tegen dat stopt bij een station met een onuitspreekbare Het Lake District is het land van de grote romans. Met zijn he melbestormende kathedralen, oude vermoeide kastelen en het steeds verspringende licht op het water, blijft het inspireren en verbazen. Toegegeven, er valt hier wel eens wat regen maar daar krijg je wat voor terug. Over Wales is wel eens gezegd: "Als dit landschap niet bestond moest het worden uitgevonden". Dit zeer speciale stukje Enge land moetje zeker gaan zien. Van de Schotten wordt be weerd dat ze zuinig zijn. Dat kan zeker niet slaan op het natuur schoon van hun land, want dat is Dagelijks wordt de spijbelop- vang aan het Pieterskerkhof be zocht door een groepje van twaalf 'gestrande' scholieren, niet ouder dan 16 jaar. Het pro gramma dat ze volgen lijkt veel op dat van een gewone school. Iedereen is verplicht algemeen vormende vakken te volgen als Engels, economie en Neder lands. Daarnaast kunnen een aantal technische vakken geko zen worden zoals koken, hand vaardigheid en brommertech niek. De lessen beginnen om ne gen uur en gaan door tot kwart over twee. Maximaal twintig leerlingen zouden in de school terecht kun nen maar het blijkt nogal moei lijk te zijn spijbelaars op te spo ren. Scholen ontkennen dat er bij hen gespijbeld wordt en leer lingen weten niet altijd van het bestaan van deze hulpverlening af. Al een jaar zit de spijbelop- vang in een nieuw pand aan het Pieterskerkhof. Door verschil lende organisatorische proble men zijn de lessen echter pas twee maaanden geleden weer van start gegaan. Borduren Op de benedenverdieping zijn twee klaslokalen ingericht. In de grootste ruimte staat een brom mer en hangt een muür vol met gereedschap. Materialen die die nen voor het keuzevak 'brom mertechniek'. In het tegenover liggende lokaal staat een naaima chine en zitten een paar jongens en meisjes te borduren. Tussen de lokalen is een kleine keuken, en een donkere kamer in aan bouw. Elke donderdag moet de groep koken en wordt de zelfbe- reide maaltijd gezamenlijk ge nuttigd. In de klassen heerste een soort 'huiskamersfeer'. De leerkrach ten zijn niet echt streng - er moet wel worden gewerkt - en de les- groepjes zijn klein. "Gezellig vin den ze het hier allemaal", zegt Ria Vermaas, coördinatrice van de spijbelopvang. Hier krijgen ze volop aandacht, dat is natuurlijk leuk". Havo- en vwo-scholieren tref je er merkwaardigerwijs niet aan, het zijn vooral lbo- en leao-spij- belaars die hier aankloppen. Om allerlei redenen is het hen niet gelukt op een normale middelba re school mee te draaien. Proble men thuis, verkeerde schoolkeu ze, leerproblemen: het is vaak een combinatie van factoren. Gepest Miranda (15) is bezig met het maken van een kussenovertrek. Sinds drie weken bezoekt ze de school voor spijbelaars. "De lbo- school waar ik eerst op zat zinde me niet. Twee jaar lang werd ik gepest. Daar kon ik niet meer te- Brigittelerares naaldvakken: fanten'. gen. Daardoor ging ik steeds meer spijbelen. M'n moeder wist eerst niet beter dan dat ik altijd naar school ging. Maar na een -tijdje kreeg ik een brief van het stadhuis. Mijn moeder zei dat ik naar school toe moest, maar dat deed ik dus niet. Bij een oudere vriendin dook ik onder. Toen ze daar achter kwam ging ik buiten de stad ergens naar toe. Daar konden ze me helemaal niet vin den. Na twee gesprekken met meneer Niepoth (leerplichtamb tenaar gemeente Leiden, red.) ben ik hier terecht gekomen. Van Stefan, die hier ook zit, had ik al gehoord dat het hier wel leuk is". Miranda vindt de spijbelop vang veel op een gewone school lijken. "Je krijgt dezelfde leer stof maar bent hier veel vrijer. De leerkrachten zijn aardiger en de kleine groepjes zijn leuker". Teruggaan naar een gewone school zal echter wel moeten. In principe kun je maar voor de duur van drie maanden (soms iets langer) in de spijbelschool 'We gaan niet een uur zitten lanter- (foto Holvast» blijven. Leerlingen die niet ge motiveerd zijn om terug te gaan naar school (of te gaan werken) worden niet toegelaten op de spijbelopvang. Wat Miranda over drie maan den gaat doen weet ze nog niet. Het liefst wil ze kapster worden en het zoeken is nu naar een ge schikte school. De mensen van de spijbelopvang zijn bezig met het zoeken van een stageplaats voor haar. Lanterfanten "Frank, wat ga jij nu doen? We gaan niet een uur uur zitten lan terfanten. Wil je misschien een naambordje borduren? Het voor stel van lerares Brigit wordt niet al te enthousiast ontvangen. "Te kinderachtig", vindt Frank (15). Even later is hij geconcentreerd bezig met het borduren van een hart op een grote lap stof. Voor de spijbelschool bezocht Frank een bedrijfstechnische school. Een voor hem eigenlijk helemaal verkeerde school want Alides Hidding: 'Ik moet hier weg, naar New York of Los Angeles'. sommigen zo eenvoudig toe", roept de hoofdpersoon z'n glorie dagen nog even in herinnering, "Vergeet echter niet dat compo neren een gave is. De kunst van een goede song bestaat niet uit het verzinnen van leuke dingen, maar uit het weglaten van de bal last. Eenvoud bepaalt het suc- Dat succes maakte de afgelo pen anderhalf jaar evenwel een zelfde ontwikkeling door als de rondetijden van Hein Vergeer op de ijsvloer. Boekte Time Bandits eind 1985 nog behoorlijk buiten lands succes in Australië, nadien ging het bergafwaarts. De elpee Can't wait for another world", een paar maanden geleden ver schenen, moest het tij doen ke ren. Het werd een teleurstelling. "De halve plaat en twee singles zijn inmiddels helemaal geflopt en van de overige nummers ver wacht ik ook weinig heil meer", verzucht de Gooise Drent. "Gek is het natuurlijk niet. Als je de hitparade bekijkt, is het net alsof Mai Tai het enige volwaardige muziekprodukt van Nederland is. Per week komen er honderd- vijftig plaatjes uit en daarvan ha len er misschien vijf de tippara- de. Heel soms zit daar een Neder lands plaatje bij. Amerika en En geland blazen echter veel beter in de zak, want daar komt ver houdingsgewijs veel meer inte ressant materiaal vandaan". Koffers De koffers pakken lijkt voor Alides Hidding nog slechts een kwestie van tijd. "Ik moet hier weg, naar New York of Los An geles. Natuurlijk niet in de stad zelf, want ik blijf een plattelands mens. Ik zie het al voor me. New York wordt natuurlijk New Jer sey en Los Angeles zal wel uit draaien op Laguana Beach. Daar moet je voor achthonderd dollar per maand een heel leuk huisje met sauna en alles kunnen hu ren. Of ik er wel een werkvergun ning krijg? Ach, mensen die eco nomisch interessant zijn voor Amerika, en dat kan ik met het scoren van hits natuurlijk wor den, die wil men wel hebben. Het is misschien een probleem hoe je dat kunt aantonen, maar van ho gerhand zullen de heren van CBS dat wel voor mij weten te re gelen". Het gevoel een groep in de steek te laten heeft Hidding niet. "Time Bandits is toch nooit een band geweest! Mensen hebben daar vaak zo'n verkeerd beeld van. Die zien op televisie een groepje spelen en denken dan dat die jongens hele dagen gezel lig met elkaar optrekken en sa men in repetitieruimtes oefenen. Ga toch weg, popgroepen die zo werken zijn in Nederland toch op één hand te tellen. Er is ge woon een schrijver die tekent voor de muziek en tekst en daar mee de sfeer bepaalt. Ik spoor de andere jongens wel aan om ook te gaan componeren, maar niet iedereen kan dat. Als je geen cre atief figuur ben, kun je overigens wel vakman worden, maar dan moet je andermans ideeën goed uitvoeren en niet aankomen met een ander basloopje of iets der gelijks. Ik wil het niet hebben dat muzikanten zo mijn nummers verkrachten, laten ze dan maar in een free funk- of jazzbandje gaan pielen". Flop Wanhopen doet hij niet. "Door iedere flop wordt ik alleen maar gesterkt. Nooit maar dan ook nooit zal ik bij de pakken neer gaat zitten. Dat is mijn aard niet. Ik moet nu naar Amerika, voor de toekomst heb ik geen angst. Componeren is me op het lijf ge schreven. Soms heb ik het ge voel op een bron te zitten en dan...pfahhhwhooommm- m....een pan die blijft overkoken. Twaalf nieuwe nummers in drie weken, dat komt er bij mij zo uit". overweldigend. Schotland is een land met sterk traditioneel getin te folkloristische gebruiken en ook weer veel kastelen. Edin burgh is een schitterende stad. De keuken mist het franse raffi nement maar met kreeft, garna len, zalm en forel is veel smake lijks te doen. Dat levert de culi naire specialiteit 'finnan' op. La ten we het erop houden dat ver halen over zuinige Schotten ook tot de folklore behoren. ED PETIT Hoe höodt u 't dan vol i meneer delfts b/autv en erfenis van dit Hier-hiMó- ("Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21