kamsteeg |B.V. 1 filialen: PAGINA 18 WOENSDAG 16 MAART 1988 Cao-overleg banken zit vast UTRECHT (ANP) Het overleg over een nieuwe cao voor de 100.000 werknemers in het bankbe drijf zit volgens de Dienstenbond FNV muurvast. De werkgevers willen geen loonsverhoging, een magere vut-regeling en de huidige roostervrije dagen geheel inzetten voor scholing, zo heeft de woord voerder van de Dienstenbond FNV gisteren meegedeeld na afloop van de derde onderhandelingsronde. Van een breuk is nog geen spra ke: er staan deze maand nog twee overlegrondes op de agenda. De vier betrokken vakbonden gaan zich met spoed gezamenlijk bera den op een tegenbod dat de scher pe kantjes van het tussenbod van de werkgevers moet afslijpen. De werkgeversvereniging voor het bankbedrijf maakte begin vorige maand al bekend geen ruimte te zien voor loonsverhoging. Op het gebied van de vervroegde uittreding (vut) hebben de werkge vers volgens onderhandelaars Crijns echter een 'essentiële stap' gedaan. In plaats van het aanvan kelijke voorstel om de tijdelijke vut-regeling voor werknemers van 60,5 jaar af te schaffen, heeft de werkgeversvereniging gisteren voorgesteld de twee vut-regelingen te combineren. De nieuwe regeling zou betekenen dat dit jaar werkne mers van 60,5 jaar vervroegd kun nen uittreden en volgend jaar werknemers van 61 jaar. De bon den zijn vooralsnog niet erg te spre ken over dit voorstel. De huidige gemiddeld 38-urige werkweek in het bankbedrijf komt onder zware druk te staan. De dien stenbonden van FNV en CNV heb ben de 36-urige werkweek op nieuw op hun verlanglijstje staan, maar de werkgevers willen van verdere arbeidstijdverkorting in het geheel niets weten. Werkgevers en bonden zijn het ook oneens over flexibeler ope ningstijden van de banken. De werkgevers willen uit concurren- tie-overwegingen en om de klanten beter van dienst te zijn de ope ningstijden verruimen: door de week van 07.00 tot 21.00 uur en 's zaterdags van 07.00 tot 13.00 uur. Werknemers zouden voor de extra uren geen overwerkvergoeding krijgen. Tbr-kliniek stelt strengere regels onbegeleid verlof GRONINGEN (GPD) - De Van Mesdagkliniek in Groningen gaat strengere normen hanteren bij het toestaan van onbegeleid verlof aan tbr-patienten. Het gaat hierbij vol gens geneesheer-directeur H.J.C. Van Marie in het bijzonder om de linquenten die vastzitten wegens het begaan van zware seksuele de licten. Deze maatregel is het resultaat van het feit dat afgelopen week een 28-jarige man uit de Mesdagkliniek tijdens onbegeleid verlof een 22-ja- rige vrouw uit Groningen heeft verkracht en gewurgd. Van Marle pleit er verder voor dat het ministe rie van Justitie een onderzoek in stelt naar het gedrag van daders van seksuele delicten. De moord in Groningen heeft volgens hem aangetoond, dat het gedrag van deze mensen ook voor deskundigen moeilijk voorspel baar is. De betrokken patiënt, die in het verleden een aantal vrouwen verkrachtte, ging wekelijks negen uur met onbegeleid verlof. Uit niets bleek, dat hij zich opnieuw aan een dergelijk delict schuldig zou maken, aldus Van Marle. Rosenmöller geen kandidaat voor voorzitterschap Industriebond ROTTERDAM (GPD) Vervoers- bondbestuurder Paul Rosenmöller heeft geweigerd zich kandidaat te stellen voor het voorzitterschap van de Industriebond FNV. Hij was benaderd door een groep ka derleden en bestuurders uit het he le land, die op zoek zijn naar een te genkandidaat voor de kandidaat van het bondsbestuur, de huidige algemeen secretaris B. van der Weg. Rosenmöller, die vorig jaar de maandenlange acties tegen de sa nering van de stukgoed in de Rot terdamse haven heeft geleid, zegt het verzoek van de kaderleden seri eus te hebben overwogen. Afgelo pen weekeinde heeft hij toch nee gezegd, omdat de vele gesprekken hem te weinig vertrouwen gaven in het vernieuwingsproces in de In dustriebond FNV. Rosenmöller noemt het teke nend voor de verhoudingen in de Industriebond, dat de groep kader leden buiten eigen kring op zoek moest gaan naar een tegenkandi daat. De bondsraad van de Indus triebond had zich eerder uitgespro ken tegen een kandidaat van bui tenaf. Maar volgens de initiatief groep denken de meeste leden en kaders daar anders over. Toch is het standpunt van de bondsraad voor Rosenmöller een belangrijk breekpunt geweest. "Ik heb wel over het voorstel nage dacht, omdat ik zeer sympathiek sta tegenover de bedoelingen van de groep. Maar het feit dat de bondsraad heeft besloten de eigen broek op te willen houden, vind ik genoeg zéggen. Als de Industrie bond echt vernieuwend te werk had willen gaan, hadden ze nu de mogelijkheid gehad. Wat er nu ge beurt, is hinken op twee benen". ROTTERDAM (GPD) - De Graan Elevator Maatschappij (GEM) in de Rotterdamse haven ziet af van ge dwongen ontslagen onder de 915 werknemers. Er zullen wel 250 ba nen verdwijnen. Het afgelopen weekeinde maakte de GEM nog bekend fors te zullen moeten in krimpen als gevolg van het land bouwbeleid van de Europese Ge meenschap. Hierdoor wordt de ko mende jaren in Rotterdam minder aanvoer verwacht van granen en veevoeders. Het bericht over de op komst zijnde personeelsinkrimping leid de maandag onmiddellijk tot werk onderbrekingen op de twee loka- ties van het graanoverslagbedrijf in de Rotterdamse haven. Gevreesd werd dat 200 tot 300 mensen, onge veer een kwart van het personeel, hun baan zouden verliezen. In ru moerige kantine-bijeenkomsten zegde de pas vier maanden geleden aangestelde nieuwe directeur van de GEM, D. N. Buhrmann, de werknemers echter onverwacht Overslagbedrijf GEM ziet af van ontslagen toe dat er geen ontslagen vallen. Buhrmann verwacht de komen de jaren een overschot van 250 mensen. Hierbij is nog uitgegaan van de meest optimistische toe- komstschets: een aanvoer van gra nen en veevoeders van 16 miljoen ton. In het afgelopen jaar bedroeg die 16,9 miljoen ton en in 1986 nog 18 miljoen ton. De verwachting van de GEM-directie is dat door 'op tonnen' te gaan jagen, de 16 mil joen ton omzet de komende jarqn op peil kan blijven. Nu nog maakt het bedrijf winst, maar die zal volgens Buhrmann snel verdwijnen als de zaken op hun beloop worden gelaten. Bo vendien staan de tarieven volgens de GEM-directie onder druk, wat ook consequenties moet hebben voor de bedrijfsvoering. De GEM- directie wil de afslanking in het be gin van de jaren negentig klaar hebben. De belangrijkste regeling om het overschot van 250 mensen weg te werken, is de mogelijkheid voor 58-jarigen om met behoud van 85 procent van het salaris het bedrijf vroegtijdig te verlaten. Hierdoor zouden tot 1992 135 arbeidsplaat sen kunnen vervallen. Over andere regelingen, zoals het omscholen van eigen personeel voor een ande re baan binnen het bedrijf of even tueel daarbuiten, de mogelijkheid van een vijfploegendienst en het flexibeler inzetten van werkne mers, wordt de komende weken uitvoerig overlegd. In de overslag van deze agrari sche massagoederen heeft GEM momenteel in West-Europa een marktaandeel van 55 procent. De totale overslag van agrarische mas sagoederen bedroeg in 1987 31,4 miljoen ton in de Westeuropese ha vens van Gent tot Bremen. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Nederlandsche Middenstands Bank (NMB) streeft naar samen werking met een andere bank, al dus bestuursvoorzitter W. E. Scherpenhuijsen Rom bij de pre sentatie van het jaarverslag. Samenwerking met de Postbank zou volgens hem niet onlogisch zijn. De Postbank is vooral sterk op het terrein van het betalingsver keer en de NMB heeft veel ervaring op de zakelijke markt en in het bui tenland. Vóór 1990 is er echter niet over samenwerking te praten, om dat de Postbank pas dan een parti culiere onderneming wordt. De manier waarop de regering verzwegen rente-inkomten voor de belasting heeft aangepakt, heeft zeer negatieve gevolgen gehad, al dus de NMB. "Behalve een grote wegvloeiing van spaargelden naar het buitenland heeft het publiek naar schatting zeker 2 miljard gul- NMB denkt aan samenwerking met Postbank den in de oude kous gestopt, waar door deze middelen niet meer be schikbaar zijn voor produktieve aanwending. Vooral oudere men sen ('grijs Nederland') potten hun geld liever op", zei bestuurslid drs. H.H. Faber. In tegenstelling tot zijn collega's van ABN en Amro wil de NMB-be- stuursvoorzitter Scherpenhuijsen Rom wel iets over het verwachte resultaat in 1988 zeggen. Hij denkt dat dit zal stijgen. Eerder maakte de NMB al bekend dat de netto winst in het afgelopen jaar met 16 procent omhoog was gegaan tot 184 miljoen gulden. De NMB is te vreden over dit resultaat, dat voor al werd bereikt door een forse groei van de kredietverlening (12 pro cent) en kostenbesparingen. De beurskrach van oktober vorig jaar heeft bij de NMB slechts beperkte verliezen opgeleverd. De aandelen in portefeuille waren voor de be ruchte 19e oktober al tot een mini mum beperkt. De toevoeging aan de Voorzie ning Algemene Bedrijfsrisico's (VAR), de zogenaamde stroppen- pot, ging vorig jaar met 5 procent omlaag tot 500 miljoen gulden. TOENADERING - Griekenland en Turkije hebben afgesproken hun gespannen betrekkingen te verbe teren. In een gezamenlijke verkla ring na een gesprek van vier uur in Brussel, waar zij het Navo-beraad bijwoonden, lieten de Griekse pre mier Papandreou en zijn Turkse collega Ózal weten dat zij er alles aan zullen doen om de 'nieuwe po sitieve impulsen' in hun onderlin ge relatie vast te houden. Wel belove weer uitstapt Er zijn maar weinig zaken aan 'n Audi 100 die u kunt controleren zonder 'n testritte maken. Goed, het doordachte design kunt u ook zó bewonderen. En dat de door-en-door verzinkte carrosserie gegarandeerd 10 jaar lang van binnenuit niet roest, staat eveneens los van 'n testrit. Maar als u de Audi 100 van binnen wilt ervaren, moet u toch echt instappen. Uw oog valt ogenblikkelijk op 't vernieuwde, zeer fraaie ergonomische dashboard. En u constateert dat alle inzittenden een zee van ruimte hebben. Pas op de weg voelt u dat'deze limousine stevig accelereert en razendsnel is. Van 0 tot 100 km/h in nog geen 10 se conden en 'n top van 200 km/h. De zeer snelle uitvoeringen zijn uiteraard nog atletischer. Ook de lage luchtweerstand van 0,30 krijgt pas betekenis tijdens 't rijden. U ontdekt dan dat de Audi 100 zuinig omspringt met brandstof en dat van windgeruis geen sprake is. Als u na een testrit niet meer wilt uitstappen, hebben we daar alle begrip voor. Tenminste, als u de Audi 100 aanschaft. Bel 020-867651 voor de dichtstbijzijnde Audi-dealer waar u 'n testrit kunt maken. Voorsprong door techniek Leiderdorp, 071-899212 Oegstgeest, 071-173414 Voorschoten, 071-769307 Hillegom, 02520-29423 Lisse, 02521-19131 Alphen a/d Rijn, 01720-21521 Katwijk, 01718-15141

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18