realisering van S-20 Vertraging dreigt bij Katwijk aandeelhouder Zeehaven Umuiden NV 'Castellum Alphen even noordelijker' Beschermde gebieden voor waterwinning Geen bodemsaneringen in Leidse en Alphense regio Sterke exportgroei bedrijfsleven Alphense regio Bedrijfsleven gaat zelf milieucontroles betalen PAGINA 16 WOENSDAG 16 MAART 1988 De Zeehaven IJmuiden NV zal als toekomstige eigenaar van het Staatsvissershavenbedrijf een bedrag van 27,5 miljoen gulden in het havencomplex investeren (foto wim Dijkman) Kamer eens met verkoop Staatsvissershavenbedijf KATWIJK/IJMUIDEN De ge meente Katwijk neemt volgende maand een definitieve beslissing over deelname in de Zeehaven IJmuiden NV. Aan de raad wordt op korte termijn een nota aangebo den waarin de consequenties van een dergelijke stap worden uiteen gezet. Het college van burgemees ter en wethouders van de kust plaats wil in principe voor niet meer dan 300.000 gulden investe ren in het aandelenkapitaal van de toekomstige eigenaar van de huidi ge staatsvissershaven. Een grote groep van bedrijven die momenteel al op het IJmuiden- se havengebied is gevestigd, neemt voor 70 procent deel in de nieuwe NV. De overige 30 procent zou ge zamenlijk kunnen worden opge bracht door de lagere overheden, in dit geval de provincie Noord-Hol land, de gemeente Velsen en Kat wijk. De kustplaats heeft in dit ver band als voorwaarde gesteld dat een eventuele deelname in het aan delenkapitaal wel financieel renda bel moet zijn. Katwijk is de afgelopen jaren nauw betrokken geweest bij de on derhandelingen over het afstoten van het staatsvissershavenbedrijf door het rijk. IJmuiden is van oudsher de thuishaven van de Kat- wijkse vissersvloot en voor het ge meentebestuur staat voorop dat de belangen van de vissers door de nieuwe eigenaar moeten worden gewaarborgd. Het Katwijkse colle ge heeft inmiddels aan de vaste ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat laten weten dat met de overname door de Zeehaven IJmuiden NV deze garanties ook daadwerkelijk bestaan. De Tweede Kamer heeft gister middag ingestemd met de overna me van het Staatsvissershavenbe drijf door Zeehaven IJmuiden NV. Automatisering De Zeehaven IJmuiden NV wil de komende vijf jaar een bedrag van 27,5 miljoen gulden investeren in het onderhoud en de aanleg van nieuwe voorzieningen in het ha vengebied. De automatisering van de visafslag en de havencommuni catiesystemen hebben daarbij een hoge prioriteit, evenals het verbe teren van de kaden en het gedeelte lijk uitdiepen van de havens. De nieuwe eigenaar neemt ver der het volledige personeelsbe stand van het huidige staatsvis sershavenbedrijf over. Het gaat in totaal om 68 personen die een ar beidsovereenkomst voor onbe paalde tijd krijgen aangeboden. De Zeehaven IJmuiden NV stort een bedrag van vier miljoen gulden in een stichting die zorg gaat dragen voor de noodzakelijk om-, her- en bijscholing van het personeel, met name gericht op de gewenste auto matisering van een aantal taken. Hét IJmuidense havengebied beslaat inclusief de twee haven bekkens een oppervlakte van ongeveer 120 hectare. Tot het ge bied behoren onder meer enkele industrieterreinen, kaden en we gen, de vishallen, pakhuizen, kan toren en een eigen elektriciteits voorziening. Ook zijn er een aantal dienstwoningen en een dok-'en hel- lingbedrijf. DEN HAAG/REGIO Om de wa terwinning ten behoeve van de drinkwatervoorziening in de pro vincie veilig te stellen komt er een verbod op activiteiten die de bo demlaag aantasten en mestbeper- kende maatregelen. Bepaalde plaatsen in Zuid-Hol land zullen worden aangewezen als beschermd gebied. Daarbinnen is onderscheid gemaakt tussen drie categoriën. In de hoogste catego rie, het waterwingebied, is niets an ders dan waterwinning toegestaan. Zo mag in dergelijke gebieden geen mest worden uitgereden. In de middelste categorie zijn activi teiten verboden die een risico vor men voor het grondwater en in de laagste categorie activiteiten die de bodemlagen aantasten. De regels zijn vervat in het grondwaterbeschermingsplan en een verordening met dezelfde naam. Jaarlijks zal een uitvoerings programma worden vastgesteld, waarin bestaande risicovolle acti viteiten zullen worden aangepakt. Het eerste programma verschijnt naar verwachting in 1989. Wachtlijst voor korting oudere op taxi Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Een wachtlijst wordt ingesteld bii het bonnensysteem voor goedkoop taxivervoer ten be hoeve van Alphense ouderen. Het maximale aantal van hon derd deelnemers is bereikt, zo laat de Alphense Stichting Open Bejaardenwerk (SOB) weten. Als eerste maatregel worden echtparen niet langer in de ge legenheid gesteld om twee bon nenboekjes aan te schaffen. Ook wanneer beide echtelieden slecht ter been zijn, wordt één kaart ter beschikking gesteld. De coupons kosten de ouderen 7,50 gulden, maar vertegen woordigen een waarde van ruim tachtig gulden. De door de overheid gesubsi dieerde bonnen kunnen elke drie maanden opnieuw worden aangevraagd in het kader van het flankerend ouderenbeleid. Dit heeft tot doel de senioren in de samenleving zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen. De 'strippenkaarten' worden geaccepteerd door alle taxibe drijven in Alphen. Vijf cv-ketels gestolen LISSE Uit in aanbouw zijnde woningen in de Lissese nieuw bouwwijk De Blinkerd zijn de afge lopen nacht vijf cv-ketels ont vreemd. Al eerder werd de diefstal van dergelijke ketels in deze wijk gemeld. De politie roept getuigen op zich te melden bij het bureau aan de Wilhelminastraat (02521- 11852). Poging kluiskraak LISSE Onbekenden hebben de afgelopen nacht tevergeefs gepro beerd een kluis van een bedrijf aan de Grevelingstraat in' Lisse open te breken. Voordat de politie arriveer de, na te zijn getipt door omwonen den, hadden de inbrekers reeds het hazepad gekozen. Volgens een woordvoerder van Lissese politie werd in het bedrijf gereedschap aangetroffen waarmee de inbre kers hun slag wilden slaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - De smalle Swadenburgerdam in Zwammerdam wordt wellicht af gesloten voor al het doorgaande vrachtverkeer. De afdeling verkeer van de gemeente Alphen doet dit voorstel aan het college van burge meester en wethouders. Ontheffin gen worden verleend aan de streek bussen van het openbaar vervoer alsmede aan vrachtwagens die de in de straat gevestigde winkels ko men bevoorraden. De belangenvereniging Zwam merdam heeft zich de afgelopen we ken sterk gemaakt voor de ver keersmaatregel in de dorpskern. Bewoners van de Swadenburger dam en djrecte omgeving hebben op eigen initiatief tellingen gehou den van het aantal passerende vrachtwagens. "Het is een kwets baar gebied. De route is dan ook niet geschikt voor het doorgaande vrachtverkeer", aldus Sj. de Vries, hoofd van de afdeling verkeer. Het plan is aan weerszijden van de Swadenburgerdam verbodsbor den te plaatsen om vrachtwagens te weren. Een dergelijke maatregel is jaren geleden ook al overwogen, maar de uitvoering werd toen te gengehouden door het bedrijfsle ven. Het vrachtverkeer gebruikt de Swadenburgerdam als sluiproute via de brug over de Oude Rijn bij Zwammerdam. Voorts worden daardoor de Vinkebuurt en de Mo lenstraat belast. (foto Ben de Bruyn) DEN HAAG/REGIO Geen enke le bodemverontreiniging in de Leidse of Alphense regio staat op de nominatie om dit jaar te worden opgeruimd. Zuid-Holland besteedt dit jaar 16,4 miljoen gulden aan zes bodemsaneringen elders in de pro vincie, zo blijkt uit het uitvoerings programma 1988. De enige veront reinigde locatie die mogelijk dit jaar wordt schoongemaakt, is de Hazerswoudse Dorpsstraat. Voor waarde is dan wel dat het ministe rie van milieubeheer meer geld be schikbaar stelt. Zo'n 4,5 miljoen gulden trekt de provincie uit voor bijna 120 oriën terende en nadere onderzoeken, waarbij aard en omvang van ver ontreinigingen worden vastgesteld en voor twaalf saneringsonderzoe ken waarbij de beste methode van reiniging zal worden bepaald. Bij die twaalf saneringsonderzoeken zitten onder andere Alphen aan den Rijn (de asfaltfabriek), Sassen- heim (terrein bij de Industriekade), Wassenaar (de voormalige gasfa briek), Leiden (voormalige gasfa briek en Vestestraat) en Leider dorp (het Vliko-terrein). ALPHEN AAN DEN RIJN De export van bedrijven in de Alphense regio is het afgelopen jaar sterk toege nomen. In vergelijking met gebieden in de omgeving en met geheel Nederland constateert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ook alge meen een goede economi sche ontwikkeling. Voor 1988 wordt een verdere» verbetering verwacht van zowel omzet, export als winst van het bedrijfsleven in Alphen en omgeving. Deze conclusies trekt de kamer van koophandel naar aanleiding van het zo geheten ERBO-onderzoek (Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling) onder de aangesloten onderne mingen. In Alphen en om geving nam de omzet met acht procent toe (Neder land: twee procent) en ook de export viel vier procent hoger uit (Nederland: een procent). Resultaten en rendementen verbeterden in 1987 in vergelijking met het gehele land en ten op zichte van 1986. In 1986 was zestien procent van de bedrijven verliesgevend, in 1987 tien procent. De werk gelegenheid nam met vier procent toe, zoals dat ook in geheel Nederland het ge val is geweest. De voor de Alphense re gio belangrijke groothan del-sector heeft volgens de kamer van koophandel een uitstekend jaar achter de rug. "Deze bedrijfstak is met de behaalde resultaten in menig opzicht de abso lute koploper", aldus de kamer. De totale omzet groeide met vijf procent (Nederland: een procent), terwijl de export met maar liefst twintig procent toe nam. Uit de speciale ER- BO-krant van de kamer: "Eén op de twee bedrijven investeert, maar het is vooral de stijging van bijna zestig procent meer geïn vesteerd kapitaal dat tot de verbeelding spreekt". De ontwikeling in de bouwnijverheid in de Alp hense regio wordt redelijk genoemd. Vooral de grote bouwbedrijven zijn het vo rige jaar goed doorgeko men. De sectoromzet nam met drie procent toe, twee procent hoger dan het lan delijke beeld. De investe ringen daalden met onge- veer twintig procent. De ondernemers in de bouw zijn optimistischer over de ivooruitzichten voor het lo pende jaar. Onenigheid over nieuwe ontsluitingsweg bollenstreek ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense castellum, een vesting uit de Romeinse tijd, heeft moge lijk op een noordelijker plaats gele gen dan tot dusver is aangenomen. Dit is te lezen in het nieuwste num mer van De Viersprong, het kwar taalblad van de plaatselijke Histo rische Vereniging. De Alphense amateur-archeoloog E. van der Most behandelt daarin een opgra ving uit 1959, waarover niet eerder is gepubliceerd. De opgraving had plaats even ten noorden van de Adventskerk, on der de huidige Castellumstraat. Uit diverse dagrapporten, tekeningen en beknopte verslagjes blijkt dat daar drie lagen van Romeinse be bouwing zijn aangetroffen. Twee bouwperioden zijn alleen in hout uitgevoerd, de derde en jongste pe riode kende steenbouw. De bebou wing werd opgetrokken met lang werpige baksteen. De datering is gebaseerd op een vondst in een kleilaag: een scherf uit het einde van de tweede, begin derde eeuw. In tegenstelling tot onderzoekers die veronderstelden te maken te hebben met het hoofdgebouw (principia) van de Romeinse ves ting, gaat Van der Most ervan uit dat het een badgebouw is. Hij ver klaart dit onder meer door de afwij kende plaats van de ingang en de vorm van de fundering. Voorts draagt hij daarvoor aan het ge bruikte bouwmateriaal, dat toen nogal ongewoon was voor een mili tair gebouw. Ten slotte is ook een ongebruikelijke gewelfde nis in de muur van het pand gevonden. Van der Most trekt de vergelij king met het badgebouw bij het castellum dat in Zwammerdam is gevonden. Volgens de destijds gel dende bouwvoorschriften mocht de ingang daarvan in elk geval niet aan de noordzijde komen. Tevens denkt de amateur-archeoloog dat twee grachten om het gebouw lie pen, waarvan in 1950 de sporen zijn gevonden ten zuiden van de Ad ventskerk. Dezelfde bepalingen schreven voor dat de Romeinse vesting uit die periode noordelijk van dit 'badhuis' moest worden ge bouwd. Wanneer het Zwammerdamse castellum op de Alphense locatie Wordt geprojecteerd, zou het heb ben gelegen in de noordelijke lus van het omleidingskanaal, bij de Julianastraat. Ongeveer tot aan het huidige postkantoor. NIEUW VENNEP Het openstellen van de S-20 (de nieuwe verbinding tussen de bollen streek en de snelweg Amsterdam-Rotterdam) in 1992 dreigt in gevaar te komen nu in Nieuw-Vennep grote verdeeldheid is ontstaan over het tracé van de weg. Bovendien zijn nog niet alle gronden door de provincie aangekocht. Dat bleek gisteravond tijdens een druk bezochte informatie-avond in Nieuw-Vennep. Gedeputeerde J. Achterstraat van het Noordhollandse provinciebestuur maakte gister avond het definitieve wegtracé bekend. Volgende week gaan de tekeningen naar de ge meentebesturen, zodat daarna de plaatselijke bestemmingsplannen kunnen worden aan gepast. Achterstraat kreeg gisteravond veel kritiek te voorduren over het alsmaar uitstellen van de aanleg van de S-20. Ook de Lissese wet houder H. Smith uitte kritiek: "In feite hadden de bestemmingsplan nen al veranderd moeten zijn. Nu eindelijk de provincie Noord-Hol land met de tekeningen komt, kan ook het bestemmingsplan van Hil- legom worden aangepast. De S-20 sluit ter hoogte van de kalkzand- steepfabriek aan op de Oude Rijks weg, tussen Lisse en Hillegom". De dorpsraden van Abbenes, Lisserbroek en Beinsdorp, de ver- keersgroep van Nieuw-Vennep en de Lissese wethouder drongen er bij Achterstraat op aan de S-20 ui terlijk in 1992 op te leveren. "Voor de verkeersafwikkeling in Lisse en Lisserbroek is het een absolute noodzaak dat de weg er snel moge lijk komt. Duurt het nog langer, dan komt de economische groei van de bollenstreek in gevaar. Voor de ontwikkeling van het industrie terrein van Lisse en het nieuwe ter rein op de grens met Hillegom is de S-20 een noodzaak". De dorpsraad van Lisserbroek heeft inmiddels geconstateerd dat de verkeerslichten bij de Lis'ser- brug tussen Lisse en Lisserbroek toch enig effect hebben. "De vrachtwagens vanaf het Lissese in dustrieterrein reden eerst via Lis serbroek naar de snelweg. Omdat het oponthoud met de verkeers lichten zo groot is geworden, rijden de vrachtwagens via Sassenheim en Beinsdorp", verduidelijkt me vrouw Meulblok. De suggestie van gedeputeerde Achterstraat om bij het viaduct over de Ringvaart een aansluiting op de S-20 te maken, wijst Smith af. "Dat is geen oplossing voor het ver keer tussen Lisse en Lisserbroek. Voor mij is het onaanvaardbaar wanneer verkeer van de S-20 op de ringdijk komt. Dan ontstaat er nog meer sluipverkeer richting Lisse en staat het verkeer in de Kanaal straat straks weer vast". Problemen Wat de provincie Noord-Holland betreft ontstaat er bij de aanleg van de S-20 niet opnieuw vertraging. "De gronden kunnen we nu gaan Eind dit jaar, begin vol- DEN HAAG (GPD) Het Zuidhol landse bedrijfsleven zal in de toe komst waarschijnlijk zelf opdraai en voor de kosten van milieucon troles. De Rotterdamse Erasmus universiteit heeft uitgezocht dat via zogenoemde milieuretributies de kosten van controle en handha ving op het bedrijfsleven mogen worden verhaald. De provincie Zuid-Holland besluit volgende week vrijwel zeker tot een vervolg onderzoek dat duidelijk moet ma ken in welke vorm deze heffing moet worden gegoten. Gedepu teerde staten van Zuid-Holland hebben dit gisteren bekend ge maakt. De provincies krijgen een rijks bijdrage voor het uitoefenen van de taken op milieugebied. Zuid-Hol land krijgt jaarlijks zo'n 26 miljoen gulden, maar steekt er zelf nog eens 28 miljoen gulden in. Dat geld komt uit de algemene middelen. En toch resteert er een tekort van vier vijf miljoen, zodat er van een goede controle geen sprake is. De provincie heeft nog zeker veertig controle-ambtenaren extra nodig. Geld daarvoor ontbreekt en daarom zoekt Zuid-Holland naar andere inkomstenbronnen. Het oog is nu gevallen op het bedrijfsle ven dat niet staat te popelen om bij te dragen in de kosten. Milieu-ge deputeerde J. van der Vlist (PvdA): „Het bedrijfsleven vindt dat con trole en handhaving eigenlijk uit de algemene middelen moeten worden betaald. Maar het heeft zich wel bereid getoond in de bege leidingscommissie van het ver volgonderzoek te gaan zitten, zodat er wel sprake is van een enigszins genuanceerd standpunt". Uit de contacten met de bedrij ven is gebleken dat die ter voorko ming van provinciale verschillen voorstander zijn van een landelijke invoering van een eventuele milieuretributie. Ook andere pro vincies zouden een dergelijke hef fing willen invoeren. Maar Zuid- Holland wil daarop niet wachten. „Wij gaan gewoon door en zullen eventuele initiatieven ondersteu nen om de retributie te veralgeme niseren", aldus Van der Vlist. Zuid-Holland wil de retributie overigens niet alleen zien als een inkomstenbron, maar ook als een methode om het milieubesef in de bedrijven te doen toenemen. Er zal een vorm worden gekozen waarbij milieuvriendelijke bedrijven min der behoeven te betalen dan onder nemingen die weinig interesse hebben voor het milieu. gend jaar verwacht ik een overeen komst met de agrariërs te sluiten", schatte Achterstraar de situatie in. "We willen een goede prijs voor de grond betalen en we zijn bereid het gebied langs de weg te herverkave- len en desnoods nieuwe boerderij en te bouwen". Achterstraat deed een beroep op de grondeigenaren om mee te werken bij de aankoop, zodat een onteigeningsprocedure niet nodig is. Onteigenen vergt na melijk veel tijd. De provincie heeft bij Nieuw- Vennep een aansluiting bepaald bij de Hoofdweg. De verkeersgroep van het dorp, de meeste gemeente raadsleden van de Haarlemmer meer en de ondernemers willen echter dat de Oosterdreef wordt doorgetrokken naar de S-20. In dat geval kan het vele vrachtverkeer van het industrieterrein Spoor- zicht en van het nog te ontwikkelen terrein aan de andere zijde van de spoorlijn, buiten het centrum van Nieuw-Vennep om op de S-20 ko- De groep Verontruste Venne- pers is daarop fel tegen. Zij houden vast aan de Hoofdweg als aanslui ting en een verdubbeling van de Bennebroekerweg. Het doortrek ken van de Oosterdreef heeft vol gens de bewoners tot gevolg dat sportvelden, de kinderboerderij en het zwembad van het dorp worden afgesneden door een drukke ver keersweg. Achterstraat hoopt dat de bewoners en het gemeentebe stuur op tijd tot overeenstemming komen over de plaats van de aan sluiting met de S-20. WOENSDAG 16 MAART AJkemade film: 'Place de la Bastille*, aan vang 20.00 uur in bibliotheek De Alphen schrijfavond Amnesty Interna tional in de bibliotheek. Thorbe- ckestraat. van 19.00 tot 21.00 uur. Leiden algemene informatie-avond van de Borstvoedinggroep Lei den. vanaf 20.15 uur bij Els van der Ende, Roemer Visscherstraat 39, inl. tel. 1170085. concert in de jazz-serie, Jazz- rock ensemble olv Frank Verhoef, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal v n K&O, Oude Vest. dia-lezing over de tram, trein en metro in Spanje, door de Neder landse Vereniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tram wegwezen, aanvang 20.00 uur in I Posthof, Wasse- naarseweg 1. 1 bijeenkomst met Cedric Mayson, een blanke methodisten predikant, over zijn werk in Zuid- Afrika en de huidige situatie in dat land, aanvang 20.00 uur in De Bakkerij, Oude Rijn 44c. Wassenaar lezing over historische boerde rijen in Wassenaar, aanvang 20.00 uur in cultureel centrum Warenar, Kerkstraat. Wassenaarse Bedrijven Con tactdagen. tot 22.00 uur in de en- DONDERDAG 17 MAART Leiden Paasvee-tentoonstelling van 9.00 tot 14.00 uur, autoshow van 14.00 tot 22.00 uur in de Groen- oordhallen. lunchconcert door Joost van Boekhoven, piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. lezing onder de titel 'Parlez-moi d'amour', door de Leidse afdeling van de Alliance Francaise, vanaf 20.00 uur in hotel Nieuw Mi Boommarkt. informatiedag O' ten 'Oriéntatiejaar' jongeren uit Leiden het zogehe- >or werkloze n omgeving, n 10.00 tot 16.001 diehuis Leiden (voorheen TROEF), Stationsweg 32. belastingspreekuur voor bewo- incestervaringen, door de Leidse Samenwerkingsverband tegen seksueel geweld, van 14.30 tot 16.30 uur in het gebouw van het Maatschappelijk Werk Leiden, Morsweg. lezing: 'De wereld van William en Mary' door Catherine ter Laan, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp belasting spreekuur, van 9.00 tot 12.00 uur in de Muzenhof. Cor Gordijnsingel. klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof klaverjassen en sjoelen bij mu ziekvereniging Tamarco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Splinterlaan. thema-avond 'Hoe gaat men bouw, Berkenkade. Oegstgeest traditionele Paasbazar in de grote zaal van bejaardencentrum Hofwijck, Hazenboslaan, van 10.00 tot 16.00 uur. VRIJDAG 18 MAART Alphen klaverjasmarathon in buurthuis Westerhaven, Emmalaan 45, aanvang 20.00 uur. Katwijk populair BStzconcert door or ganist Peter Zwart, trompettist Frans Pas de Loup en trombonist Klaas Schroever in de Vredes- kerk, Voorstraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16