Reddingsplan voor de Pauwhof op tafel ONDERNEMERS: ALS U EEN TELEVISIESPOT LAAT MAKEN, DAN WILT U TOCH ZELF BESLISSEN HOE EN WANNEER DEZE WORDT UITGEZONDEN? BEL DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT! ®07M 44941 TOESTEL 251. 'Actie min 25 procent' begint morgen Bedrijven Contact Dagen worden wellicht vervolgd Wassenaarse ontmoetingsplaats gered? 'Verkopers' aangehouden Oud-Poelgeest krijgt hotel Doek voor Scorpions gevallen Weer Warmondse bestuurder weg vanwege woningnood PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 16 MAART 1988 ZOETERWOUDE/HAZERSWOU- DE De gemeenten Zoeterwoude, Hazerswoude en Benthuizen heb ben de handen ineen geslagen in de strijd om het aantal verkeersslacht offers terug te dringen. Een actie onder bromfietsers, die morgen be gint en drie dagen duurt, is daar de eerste aanzet van. Aanleiding voor de verkeersactie is het landelijk initiatief van de mi nister van verkeer en waterstaat. In 1986 vielen er in het verkeer ruim 15.000 doden en 50.000 zwaarge wonden. Vergeleken met het jaar daarvoor was er sprake van een sterke toename. En voor minister Smit-Kroes waren de cijfers aanlei ding om een Meeijarenplan voor de Verkeersveiligheid uit te brengen. Doel van dit plan is om het aantal verkeersslachtoffers met een kwart terug te brengen en daarvoor heeft men de medewerking van de gemeentebesturen gevraagd. Zij moeten de individuele burgers sti muleren om de verkeersveiligheid te helpen vergroten, opdat er voor Zoeterwoude, Benthuizen en Hazerswoude slaan handen ineen het jaar 1990 200 doden en 1500 ern stig gewonden minder per jaar val len dan in 1985 het geval was. Mid dels het stimuleringsplan 'Actie min 25 procent' kunnen gemeen ten in aanmerking komen voor een startpremie. Slagen zy erin het aan tal verkeersslachtoffers met vijf procent per jaar terug te brengen, dan krijgen ze een resultaatpremie. Voor bijzondere acties worden aan moedigingsprijzen beschikbaar ge steld. Zoeterwoude, Hazerswoude en Benthuizen hebben gezamenlijk op het stimuleringsplan van het ministerie ingehaakt omdat het plan is bedoeld voor gemeenten die meer dan 20.000 inwoners hebben. Met z'n drieën hebben ze dat. Ook speelt een rol bij de samenwerking het feit dat de groep Hazerswoude van de rijkspolitie zorgdraagt voor deze drie gemeenten. Een bestuurlijke commissie, be staande uit wethouder P.A.Th, van der Werf (Hazerswoude), wethou der M. van Leeuwen (Benthuizen) en burgemeester J.M. Houdijk (Zoeterwoude) bereidt de acties voor de komende jaren voor. Men wordt daarin bijgestaan door de plaatsvervangend groepscomman dant van de rijkspolitie, L.A. Hol- kamp. Controles Het programma 1988 houdt voor deze maand een bromfietsactie in, terwijl in juni de autogordel cen traal staat. In oktober staat er een alcoholactie op stapel en een maand later wordt de verlichting van de voertuigen onder de loep genomen. De bromfietsers komen het eerst aan de beurt omdat de commissie een actie, gericht op de jeugd, zeer urgent vindt. In 1985 verloren 500 jongeren onder de 25 jaar het leven in het verkeer. Deze actie wordt morgen, vrijdag en zaterdag uitge voerd. De rijkspolitie krijgt daar voor steun van de verkeersgroep rijkspolitie Zuid-Holland. Er zal worden gekeken naar het juist dra gen van de helm en de bevestiging daarvan. Men heeft namelijk ge constateerd dat zestig procent van de bromfietsers de helm niet of op onjuiste wijze draagt. De actie zal ook gericht zijn op opgevoerde mo toren, het overtreden van de snel- heidsregels en op teeel lawaai. Voor de komende jaren denkt de commissie aan zogeheten infra structurele maatregelen zoals het verbeteren van schoolroutes, het maken van oversteekplaatsen en het treffen van meer verkeersrem- mende maatregelen. Via de oude- renorganisaties wil men de nodige aandacht schenken aan de proble men van ouderen in het verkeer. Op de scholen wil men voorlich tingsacties houden, onder meer over fietsverlichting. Als startpremie ontvingen de drie gemeenten ruim 30.000 gul den. Er vielen in de jaren 1984 tot en met 1986 in Zoeterwoude, Ha zerswoude en Benthuizen samen gemiddeld 88 dodelijke en zwaar gewonde verkeerslachtoffers. Wor den dat er vijf (vier procent) per jaar minder, dan ontvangt men een premie van vier maal 5000 gulden voor elk jaar dat dit resultaat werd bereikt. WASSENAAR - De Vrienden van de Pauwhof hebben gisteravond een reddingsplan ge presenteerd voor de met sluiting bedreigde ontmoetingsplaats voor wetenschappers en kunstenaars in Wassenaar. Ze willen tot 1990, wanneer het huis 50 jaar bestaat, kostendek kend draaien door iets meer gasten te trekken en winstgevende nevenactiviteiten te orga niseren. Wanneer die opzet slaagt, zoeken ze sponsors die een verbouwing kunnen bekostigen en het moge lijk maken een reserve op te bou wen. De voorzitter van de stichting Vrienden van de Pauwhof, me vrouw A.M. Coppens, denkt dat een verbouwing twee tot 2,5 mil joen kost. Voor dat geld zou het pand aan de Rijksstraatweg dusdanig moe ten worden uitgebreid dat er 25 tot 30 gasten kunnen overnachten, 10 tot 15 meer dan nu. Ook binnen moet het een en ander veranderen. "Een schrijvende gast moet geen last hebben van een muziekmaken- de collega", zegt zij. "Voorts den ken we aan een computerruimte en betere ateliers voor kunstenaars, eventueel multi-functioneel inge richt". OEGSTGEEST/SASSENHEIM - De Sassenheimse politie heeft gis teren twee Amsterdammers van 57 en 36 jaar aangehouden die met een vals legitimatiebewijs huis-aan- huis ansichtkaarten aan de man probeerden te brengen. In Oegst- geest bestond hun werkterrein uit nieuwbouwwijk Haaswijk. De twee werden in Sassenheim aangehouden. Daar bleek dat hun legitimatiebewijs helemaal niet door de Kamer van Koophandel is verstrekt. Volgens een woordvoer der van de Oegstgeester politie zijn de twee verslaafden, maar in Sas senheim zou daarvan niets bekend zijn. OEGSTGEEST - Er komt wellicht een hotel op het landgoed Oud- Poelgeest in Oegstgeest. De erf pachter van Oud-Poelgeest, het ge lijknamige vormingscentrum, wil zijn cursisten een beter verblijf kunnen bieden dan nu mogelijk is in het slaapgebouw 'Metamorpho se', dat door de eisen des tijds is achterhaald. Een en ander blijkt uit de uitnodiging die het vormings centrum heeft rondgestuurd voor de open dag van 25 maart aanstaan de. Al eens vaker heeft directeur P. de Vreede van het vormingscen trum gespeculeerd op mogelijkhe den tot samenwerking met het in Oegstgeest neergestreken Bastion hotel. Ook CDA-wethouder P. van Veen heeft zich al eens in die rich ting uitgelaten. In een uitnodiging voor een open dag die het vor mingscentrum volgende week vrij dag zal houden wordt gesproken over de "presentatie van de renova tie van het kasteel en de nieuw- bouwplannen voor een hotel". Een woordvoerster van het vormings centrum geeft toe dat de hotelplan nen "concreter" zijn geworden. Di recteur de Vreede was niet voor commentaar bereikbaar. Met de gemeente zijn destijds afspraken gemaakt dat deze een geldlening verstrekt om de vernieuwing van de slaapaccomodatie te kunnen verwezenlijken. Of die lening door gaat als er een hotel komt, is nog niet te zeggen. Uitgewerkt zij n de verbouwings plannen nog niet. Daarvoor moe ten de doelgroepen nogmaals wor den geraadpleegd, dient het ge bouw meer toeloop te krijgen en is steun nodig van het Pauwhof-be stuur, de Stichting Overvoorde- Gordon. Dan pas kunnen de spon sors met succes worden benaderd. "Die stappen er pas in als er een plan is", zegt Coppens. Zij hoopt voor dit alles op ladingen gerichte publiciteit: "Het is niet voldoende informatie rond te sturen, we moe ten eraan trekken. Ons is gebleken dat de Pauwhof te weinig bekend heid heeft onder de doelgroepen". Aanzet Hoe de stichting over de plannen denkt is onduidelijk. Woordvoer der R. Hotke laat weten dat hij het plan nauwelijks heeft gezien en staat op het punt naar Japan te ver trekken. Het feit dat het werkje nogal wat veronderstellingen telt, verontrust de voorzitter niet: "Ik denk niet dat een concreet plan mogelyk is op dit moment". Hij hoopt wel dat het haalbaarheids- plan een goede aanzet zal blijken te zijn voor nader overleg. Gast Coppens is daarvan over tuigd. "De afgelopen maanden is veel informatie boven tafel geko men in gesprekken met gasten, oud-gasten, potentiële gasten en verschillende organisaties", stelt ze beslist. "Ook hebben we de afge lopen twee maanden enige erva ring opgedaan met het organiseren van winstgevende activiteiten". Ze doelt hierbij op bridgedagen en concerten, maar ziet meer culturele en wetenschappelijke mogelijkhe den, tot prijsuitreikingen toe. Zei Hotke in het verleden immer dat wanneer vóór 1 juli 1988 niets op tafel ligt, de Pauwhof rustoord af is, nu houdt de bestuurder seri eus rekening met een verschuiving van die deadline. Op een punt heeft hij inmiddels afwijzend gerea geerd: de aanpassingen voor de brandveiligheid kunnen niet zo goedkoop als de gasten denken. Heikel punt is de organisatie. Kan een professionele Pauwhof steu nen op liefhebbende gastvrouwen, een werkster en een tuinman? De gasten durfden zich er niet over uit te laten, zonder bestuursrichtlijn. 1940 De Pauwhof, dat vlak naast het gemeentehuis ligt, werd in 1940 opengesteld voor voortreffelijke kunstenaars en wetenschappers. Lange tijd liep het storm en roem den bezoekers de sfeer. De laatste jaren werd de belangstelling min der, zakte het peil en steeg de leef tijd van de gasten. Het bestuur, dat enkele jaren geleden tot een weinig succesvolle koerswijziging be sloot, koos voor sluiting. "Het gaat nu puur om de centen, doet u daar alstublieft niet te ethisch over", riep Hotke uit. En hij meldde dat de jaarlijkse lasten tus sen de drie kwartjes en een kwart miljoen liggen. De Pauwhof moest een plek worden voor kleine bij eenkomsten, werkweken en sym posia. Volgens een aantal gasten is dat nergens voor nodig en staan de statuten dat niet toe. De Pauwhof dient juist 'een oord van verpozing bieden voor wetenschappers en kunstenaars, een cultureel cen trum voor een ieder die volgens het bestuur daartoe in aanmerking komt'. De verontwaardige gasten richt ten een actiecomité op. Wat later volgde een splitsing tussen actie voerders als J.F.A. FYanken'en on derhandelaren, die vorig jaar de vrienden oprichtten. In het norma le leven is dat een bekende figuur, maar bij de Pauwhof leidde het tot felle onenigheden. Zo kon Franken er niet mee leven dat gasten nooit hebben geëist dat het besluit tot sluiting wordt ingetrokken. Hij noemde dat 'uitkleden voor het naar bed1 gaan' en zag dit alles als een levensgroot fuik. De échte actievoerders zouden inmiddels onmogelijk met sponsors in zee kunnen gaan. De onderhandelende gast Coppens vindt het verhaal over sponsoring vreemd. Zij kent het systeem van sponsoring zeer goed en acht zichzelf zeer wel in staat de mogelijkheden uit te bui ten, als de tijd daar rijp voor is. r rechts wethou- WASSENAAR Het doorgaans als villadorp bestempelde Wasse naar heeft onterecht het image van woon- en slaapgemeente. Weinigen weten dat datzelfde Wassenaar plaats biedt aan 900 tot 1000 bedrij ven en bedrijfjes, waar in totaal zo'n 7200 mensen hun boterham verdienen. En dat wil het gemeen tebestuur zo houden, sterker nog, "heel bescheiden en heel selectief' tracht men de werkgelegenheid uit te breiden. Dat betoogde Wassenaars wet houder van economische zaken, C.P.M. Barning, gistermiddag bij de officiële opening van de Wasse naars e Bedrijven Contactdagen, die gisteren en vandaag in de en treehal van het voormalig dieren park werden gehouden. Volgens Barning is het effect van die bedrijvencontactdagen pas na afloop te meten. "En niet aan de hand van het aantal bezoekers, want- dan zijn ze nü al een succes, maar aan de hand van het aantal za kelijke contacten en wellicht ook aan het aantal werkelijke opdrach ten", aldus Barning. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, mr. C.J.A. van Lede, was de eer ge gund deze eerste editie van de Was senaarse Bedrijven Contactdagen te openen. Hij deed dat onder ande re met een gloedvolle lofzang op zijn geboortedorp. En vervolgens raadde hij de aan wezige bestuurders en onderne mers aan om de verbindingen met Den Haag en Rotterdam zo goed mogelijk te houden. "Verder moet het leven in Wassenaar aantrekke lijk blijven, ondanks de stroom au to's die er elke dag langskomt". Organisator van de Bedrijven Contactdagen is het Economisch Overleg Wassenaar. Een advies commissie, bestaande uit zowel raadsleden als ondernemers, met als doel "in samenspraak met het gemeentebestuur een optimaal economisch klimaat te scheppen". In de praktijk voert het Econo misch Overleg onder meer overleg over de Rijksstraatweg. Volgens wethouder Barning moeten daar al vrij snel mogelijkheden komen voor hoogwaardige, maar klein schalige vestigingen. Wassenaar zal daardoor niet worden aange tast, beloofde de wethouder gister middag. Barning: "Ons beleid is erop ge richt de beperkte bedrijfsterreinen waarover we beschikken zoveel mogelyk te gebruiken voor Wasse naarse bedrijven die uit hun jasje groeien. De bedrijfsruimte die zij verlaten kunnen gebruikt worden voor kleinere of nieuwe bedrijven. En dat willen we graag bevorderen. Maar maakt u zich geen zorgen, Wassenaar is te klein om aan 'city- marketing' te doen. En daartoe zul len we ons ook niet laten verlei den", sprak Barning. Informeel De eerste editie van de Wasse naarse Bedrijven Contactdagen werden gisteren en vandaag in de entreehal van het voormalig die renpark gehouden. Voor deze gele genheid was er een tent aan die hal gebouwd. In totaal namen ruim vijftig be drijven die in Wassenaar zijn geves tigd of aën het dorp gelieerd zijn, deel aan de Bedrijven Contactda gen. En volgens woordvoerder me vrouw R.E. van Essen van het Eco nomisch Overleg Wassenaar zijn de meeste deelnemers "buitenge meen tevreden" over het verloop van en de belangstelling voor de beurs. Er zouden tot en met gister avond tussen de 1400 en de 2000 be zoekers zijn geweest. Of de beurs een vervolg krijgt, is nog niet met zekerheid te zeggen. De aanwezige ondernemers voelen wel voor 'iets', maar weten nog niet of dat in dezelfde vorm moet. Men denkt aan een termijn van eens in de twee jaar of aan een andere LEIDERDORP - Het doek is ge vallen voor de in Leiderdorp ze telende honk- en softbalvereniging de Scorpions. De leden van de raadscommissie welzijn gingen ak koord met het voorstel van burge meester en wethouders om de Scorpions de huur op te zeggen van het RCL-veld in de Bloemerd. De Scorpions mogen daar nog blij ven zitten tot het einde van dit sei zoen, maar in september moet het definitief afgelopen zijn. Tevergeefs deed D66-raadslid Stam gisteravond nog een poging om de Scorpions nog een jaar res pijt te geven. De honk- en softbalvereniging zit al een tijd in de problemen. De uit Leiden afkomstige vereniging gebruikt het zesde veld van voet balvereniging RCL tijdens de zo mermaanden. Een eigen 'stek' heeft men daar echter niet. Volgens wethouder Huigen is het ontbreken van een garantie voor de veiligheid van de spelers de voornaamste reden om de Scor pions de huur op te zeggen. "Als er iets gebeurt op het veraf in de Bloe merd gelegen veld, dan is de ge meente verantwoordelijk", zo stel de de wethouder. Pogingen om de vereniging el ders in Leiderdorp te huisvesten, zijn mislukt. Belangrijk obstakel daarbij zijn de kosten die met een eventuele verhuizing gepaard gaan. Het gaat om ongeveer 20.000 gulden. De raadsleden Schellingerhout (CDA), Van der Zande (PPR/PSP) en Stuivenberg (WD) vonden gis teravond dat burgemeester en wet houders hun best hebben gedaan en namen hun voorstel meteen over. De PvdA'ers Holierhoek en Verhoog daarentegen hadden er moeite mee om de vereniging de huur op te zeggen. Op verzoek van Stam (D66) werd de vergadering gisteravond ge schorst. Na die pauze bleken de meningen nog altijd verdeeld te zijn. Klerks (WD) en Schellinger hout (CDA) bleken echter niet be reid het voorstel van Stam te steu nen. Stam wilde de Scorpions tot 1 september 1989 uitstel verlenen, maar Schellingerhout en Klerks zeiden bang te zijn dat men dan weer met hetzelfde probleem zou zitten. Stam kreeg wel steun van de PvdA-leden Verhoog en Holier hoek, alsmede van Van der Zande (PPR/PSP), maar PvdA-raadslid Langendorff bleek ook tegen. De stemming van zes tegen vier wees uit dat het vonnis over de Scor pions als Leiderdorpse vereniging definitief was geveld. Twee inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN - In twee wonin gen in het Voorschotense Noord- Hofland is gisteravond ingebroken en zijn er "een paar cheques", al dus de politie, verdwenen. De in brekers zijn er overigens zonder gi- ro(maat)pas vandoor gegaan. De ene woning betreft een flat woning aan het Van Cleffensplant- soen. De politie spreekt van "een inklimming". De inbreker die ac tief was in de Joke Smitlaan is ver moedelijk dezelfde als die in het Van Cleffensplantsoen. In de wo ning aan de Joke Smitlaan kwam hij binnen na een ruit aan de ach terzijde van het huis te hebben ge forceerd. WARMOND Burgemeester Hendrickx-Vlaar van Warmond woont in Voorhout omdat zij in Warmond geen passende woon ruimte kan vinden. Hein van Dam (28), nog geen jaar raadslid namens Progressief Warmond, kan ook geen vervangende woonruimte vinden in het dorp waar hij dik 25 jaar heeft gewoond en vertrekt de zer dagen naar Hillegom. En een raadslid moet - in tegenstelling tot een eerste burger - wonen in de ge meente die hij bestuurt. Van Dam is nu dan ook raadslid-af. En zo volgen de mutaties binnen Progressief Warmond elkaar heel snel op. Van Dam was de opvolger van Gerard Slingerland die ook al lopende een bestuursperiode het bijltje erbij neergooide. Dat was in april vorig jaar. Van Dam wordt op gevolgd door "de volgende op de kieslijst", Karin van Egmond (zes de). Waarmee het aantal vrouwen van de Warmondse gemeenteraad op vier (van de twaalf) komt. Van Egmond schuift al aan tijdens de raadsvergadering van deze maand. Van Dam verklaart: "In Hille gom heb ik een mooi huis gevon den voor een mooie prijs. In War mond kon ik dat niet vinden, in Warmond is het ongelofelijk duur". De leraar Engels en Nederlands op een middelbare tuinbouwschool in Rijswijk vindt niet dat er sprake is van kiezersbedrog nu hij na nog geen jaar de raad verlaat. "In War mond zie je dat ene leuke huis niet staan. Ik heb het wel elders zien staan en ik vind dat een raadslid maatschap een verhuizing dan niet mag tegenhouden, volgens mij eist de gemeenschap dat ook niet van "Die verhuisplannen zijn niet zo maar gekomen. Ik ga een keer ver huizen, wist ik. Nu zich de moge lijkheid voordoet, doe ik het dan ook". De vraag of de Warmondse be stuurder nu zelf het slachtoffer is geworden van zijn eigen beleid en dat van zijn collega's om woning bouw tot het uiterste te beperken. vindt hij "een onwijs moeilijke vraag". Toch zegt hij dat de wens om een vrij kleine gemeente te zijn, moet worden vertaald in het beleid. "Na 1990 gaan we weer bouwen, ik val wat dat betreft tussen de wal en het schip. Het liefst zou ik in War mond willen blijven wonen omdat het een aantrekkelijke gemeente is. Die aantrekkelijkheid zit 'm juist in het geringe aantal inwoners en de relatief vele vierkante kilometers. In Hillegom is een Hema, een He- ma in je eigen dorp: onvoorstel baar". Van Dam was de laatste maan den ziek. Net in de periode dat er in zijn 'gebied', onderwijs, een com plete schoolstrijd uitbrak. Eerder al had de Benjamin van de raad la ten weten dat er wat hem betreft voldoende ouders hebben laten weten een openbare school te wil len om de stichting van zo'n school te rechtvaardigen. Tijdens de raadsvergadering van eind vorig jaar, waarin er juist door de onder wijskwestie vette breuklijnen ont stonden tussen coalitiepartners CDA en PW en hy geschiedenis had kunnen schrijven, was Van Dam er niet bij. Collega Schavemaker voerde toen het woord. En die zei dat het CDA zich niet aan het collegepro gramma hield omdat de christen democraten weigerden de gemeen te een rol toe te bedelen in het over leg tussen 'anders' willende ouders en de besturen van de beide bijzon dere scholen. Schavemaker zei er toen bij dat als een en ander "in Den Haag" zou zijn voorgevallen de complete parlementaire pers zou uitrukken om de kabinetscrisis van nabij mee te maken. Krachtige taal, maar daar bleef het by. Had Van Dam het ook bij deze krachti ge taal gelaten. "Moetje het college laten klappen vanwege de onder wijskwestie", speelt hij de vraag te rug. Maar Van Dam moet deze vraag beantwoorden, niet stellen. "Ik weet het niet", zegt hy dan. "Ik vind wel dat het CDA de enquête naar verlangd onderwijs heel raar heeft geïnterpreteerd. Bonnet tel de de ouders die niet reageerden gewoon op bij het aantal ouders dat alles bij het oude wil laten. Nee, ik kan die vraag van daarnet niet be antwoorden, ik ben ziek geweest, net in die periode. Ik wil ook niet natrappen. Ik vind dat de sfeer on derling heel goed is. Ik dacht toen ik begon dat er een sfeertje was dat je alles geheim moet houden maar dat blijkt niet zo te zijn". Tot slot: denkt van Dam net als de inmiddels vertrokken directeur gemeentewerken Kip dat War mond zal worden onthoofd door het zwaard van Damocles, de ge meentelijke herindeling? "Warmond valt overal buiten. Qua karakter past het bij geen en kele gemeente. Warmond is uniek en moet gewoon zelfstandig blij ven. Maar dit hebben al die ge meenten die al wel zijn heringe deeld ook allemaal naar voren ge bracht. Ik weet het niet", aldus het scheidend raadslid. Het scheidend raadslid van Pro gressief Warmond, Hein van Dam: Een mooi huis voor een mooie prijs in Hillegom". (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14