EIDEN Bejaardenwoningen in Leidse stadstimmerwerf Garage en appartementen in oude fabriek Van Wijk en Co LEIDSCH DAGBLAD Wijkcomité De Kooi wil volledige afgraving vuile grond Alléén in de 1 één van de acht 1 Vanavond Franse Avond SPONS WOENSDAG 16 MAART 1988 College ziet af van komst Delfts bedrijf LEIDEN - De stadstimmerwerf wordt gerestaureerd ten behoeve de huisvesting van bejaarden, n W hebben dat gisteren beslo- en de kans op de komst van een Delfts bedrijf naar dit complex la- n schieten. De stadstimmerwerf staat al ge- lime tijd voor het grootste gedeel- leeg. Er lagen twee concurreren de plannen op tafel waaruit B en W een keuze moesten maken. Naast het plan van de Stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra lag er een ander plan van de Leidse projectontwikkelaar Erica Beheer waarin werd uitgegaan van een ge mengde bestemming van wonin gen, bedrijfs- en congresruimten. Het gemeentebestuur had zowel de Stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra als Erica Beheer ge vraagd een onderzoek te verrichten naar de (financiële) haalbaarheid van de verschillende mogelijkhe den met de stadstimmerwerf. Bei de hebben vorige week de resulta ten van hun onderzoek gepresen teerd. Het college heeft gisteren formeel ingestemd met het plan van de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra hoewel het benodigd aantal collegeleden voor dergelijke besluiten niet aanwezig De Warmondse architect Van Beek heeft in opdracht van de Stichting een plan ontwikkeld om de stadstimmerwerf te restaureren. Vrouw (20) aangerand LEIDEN - Een 20-jarige vrouw uit Leiden heeft vannacht aangifte ge daan van aanranding. De vrouw had rond half een haar auto gepar keerd voor haar flatwoning aan de Topaaslaan. Bij het uitstappen werd ze benaderd door een man die geld aan haar vroeg. Toen ze hier niet op in ging werd ze door hem te gen de grond gesmeten. Het slacht offer wist haar belager echter een fikse trap tegen het scheenbeen te geven en kon haar woning in vluchten. Ze heeft aan haar val licht rugletsel overgehouden. De dader kon niet worden achter haald. Volgens dit plan kunnen in het mo nument 33 appartementen met een gemeenschappelijke lift worden gemaakt. De binnenplaats wordt ingericht als tuin. Het aantrekkelij ke van dit plan voor de gemeente is dat het ministerie van wvc een sub sidie van 1,6 miljoen gulden be schikbaar stelt, speciaal voor het huisvesten van bejaarden in monu menten. Deze financiële injectie zou de doorslag hebben gegeven in de besluitvorming. Bedrijfsruimte Projectontwikkelaar Erica Be heer heeft een plan laten maken door de Leidse architect Van Swie- ten. Volgens zijn visie kan de stads timmerwerf een drieledige functie krijgen. Het grootste deel van het complex (de zogeheten graan schuur, circa 1200 vierkante meter) zou bedrijfsruimte.zijn geworden. Het Delftse bedrijf Ninaber, Pe ters, Krouwel had serieuze belang stelling zich hier te vestigen. Het gedeelte van het complex achter de monumentale trapgevel zou volgens het plan van Erica Be heer de bestemming congresruim te (circa 300 vierkante meter) krij gen. Volgens de afdeling economi sche zaken van de gemeente is er grote behoefte aan goede congres ruimte in Leiden. Op de verdiepin gen zouden acht twee- en drieka merwoningen komen. Met de keuze voor bejaarden- huisvesting in het monument aan het Galgewater laat de gemeente de vestiging van het Delftse bedrijf Ninaber, Peters, Krouwel schieten. Het Delftse bureau geldt als een toonaangevende en zeer succesvol le onderneming op het gebied van industriële vormgeving. Ninaber, Peters, Krouwel, dat de afgelopen jaren snel is gegroeid, heeft inter nationale vermaardheid opge bouwd met een groot aantal ont werpen van industriële produkten zoals een kinderveiligheidszitje, een elektronische calculator en computer interface voor diabetici en een serie halogeen spots. Ninaber van Eyben is de ontwer per van de serie Nederlandse mun ten die in 1982 in roulatie werd ge bracht. Ook de vijfgulden-munt die binnenkort in roulatie komt past in die reeks. Het Delftse bedrijf ont wierp verder de PTT-brievenbus en twee modellen van telefoonter- minals voor de particuliere en za kelijke markt. Ontwerpen van Ni naber, Peters, Krouwel zijn ook op genomen in de collecties van Ne derlandse en buitenlandse musea waaronder het Museum of Modern Art in New York. Verwarring Volgens een woordvoerder van de afdeling economische zaken van de gemeente Leiden is de kans dat het bedrijf naar Leiden komt nu praktisch verkeken. "Men was zeer geporteerd voor de stadstim merwerf en er zijn geen vergelijk bare panden in Leiden die vol doende ruimte bieden aan studio-, expositie- en produktieruimtes". Bij economische zaken is men te leurgesteld over het afspringen van de verhuizing van het Delftse be drijf naar Leiden. Het hoofd van de afdeling economische zaken, H. Amptmeijer, spreekt van "een be drijf van standing" waarvan een belangrijk uitstralingseffect werd verwacht op het vestigingsklimaat in Leiden. Volgens economische zaken zou ook de lokale industrie hebben geprofiteerd van de komst van dit bedrijf. "Ninaber, Peters en Krouwel ontwerpen immers alleen en laat de vervaardiging aan ande re bedrijven over". Er was vandaag nog enige ver warring omtrent de besluitvor ming door het college van B en W. Formeel besluit het college pas aanstaande vrijdag over de kwestie omdat gisteren onvoldoende wet houders aanwezig waren tijdens de B en W-vergadering. De wethouder van economische zaken, Fase, en haar WD-collega waren gisteren beiden niet aanwezig. Fase is enke le weken met ziekteverlof. Omwonenden van de stadstim merwerf kregen gisteren een brief in de bus waarin stond dat het col lege heeft ingestemd met het plan Van Beek. Het gemeentebestuur heeft haast omdat er strijdigheid is met het geldende bestemmings plan. Het plan wordt vanaf maan dag ter visie gelegd. Op 22 maart wordt er voor omwonenden een voorlichtingsavond georganiseerd in het wachtgebouw aan de Mors- straat 62. Aanvang 21.00 uur. Op bovenstaande tekening is te zien hoe het voormalige fabriekscomplex aan het Levendaal er gaat uitzien na de verbouwing. Meest opvallende verandering is dat de oude dakopbouw van de fabriek wordt vervangen door een moderne, uit twee verdiepingen bestaande, bovenbouw waarvan de buitenwanden helemaal uit glas en grijs plaatmateriaal bestaan. Op de begane grond komt een nieuwe supermarkt. Helemaal links op de tekening is nog het markante torentje zichtbaar van het gebouw aan de Hogewoerd dat een parkeerbestemming krijgt. Ook verbouwing ruimte supermarkt Levendaal LEIDEN - Eind van deze maand wordt een begin gemaakt met een ingrijpende verbouwing van het voormalige fabriekscomplex van Van Wijk en Co, gelegen aan het Levendaal, de Rijnstraat en de Ho gewoerd. De ouderwetse bedrijfspanden worden in een jaar tijd omgetoverd tot een modern complex met win kels, ruime appartementen, kanto ren en een parkeergarage voor 60 auto's. Het verbouwingsplan is van de hand van de Leidse architect Van Oerle. Het fabrieksgebouw aan het Le vendaal dateert uit 1913 en was in die tijd een hoogst modern pand. Volgens de architect is het nog steeds een zeer solide gebouw en na een inwendige verbouwing ui termate geschikt voor een nieuwe, gemengde bestemming van wonen en winkelen. De karakteristieke fa- brieksgevel, met de grote boogra men blijft grotendeels in tact. Al leen de dakopbouw wordt afgebro ken en vervangen door een nieuwe, uit twee verdiepingen bestaande, bovenbouw met veel glas. Videobewaking De begane grond van het com plex is bestemd voor winkels, on der meer een supermarkt. Op de verdiepingen van het gebouw aan het Levendaal en van het aanpalen de bouwblok op de hoek van de Rijnstraat, komen 50 ruime appar tementen (voornamelijk drieka merwoningen). Door de indeling en het karakter van het voormalige fabrieksgebouw zullen de apparte- Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Diefstal (3) Een tijdje geleden was in Leiden een zogenaamde schoenenfe tisjist actief. De man hield de eer ste maanden van dit jaar vrou wen staande met het klemmende verzoek of hij hun schoenen mocht hebben. Nu heeft hij ge zelschap gekregen van een da- mesondergoedfetisjist. Een niet geheel onbekend verschijnsel volgens politie-woordvoerder Graveland. "Het gebeurt het ge hele jaar door dat mensen linge rie zoals slipjes en bustehouders van de lijn graaien. Dit keer valt het weer op, omdat het twee keer achter elkaar feest is", zegt hij. Er zijn twee aangiftes gedaan van diefstal van ondergoed. In het weekeinde werd in de Nellie van Kolstraat uit een ommuurde tuin waarin een heleboel was goed hing alleen damesslipjes en bh's meegenomen. Van een bal kon op de eerste verdieping aan de Titus Brandsmalaan werden maandag bustehouders en twee herenoverhemden weggegrist. "Die overhemden waren kenne lijk van zijn maat en de dader heeft toen kennelijk gedacht: laat ik er die maar bijnemen", merkt Graveland droog op. Volgens hem zijn .er verschil lende soorten fetisjisten, maar hebben ze allen met elkaar ge meen dat ze gek zijn op levenslo ze voorwerpen. "Vermoedelijk hebben fetisjisten in hun jeugd een seksuele ervaring gehad die zo'n diepe indruk heeft achterge laten, dat die in hun verdere sexleven bij blijft. De aanwezig heid van die voorwerpen alleen al kan ze in verrukking brengen. De één raakt in staat van grote opwinding bij het aanraken van een voet of een hand, de ander is gek van ondergoed, schoenen of zelfs een zakdoek", legt Grave land uit. De schoenenfetisjist is volgens Graveland pertinent niet dezelf de als de man van het dameson dergoed. "Hij ziet op een gege ven moment een vrouw met het voorwerp dat hem aantrekt en let dan nergens meer op. De vrouw zal hem worst zijn. Tsja, je zou ei genlijk zo'n man zelf aan het woord moeten laten". Wel is er in het geval van de schoenenfe tisjist sprake van aanranding. "Hij zal zich niet aan de vrouw vergrijpen, maar wil wél die schoenen hebben. En dat kan angstig zijn". Hondenbelasting (2) Inmiddels hebben bijna alle Leidse inwoners wel een kaartje in de bus gekregen met het ver zoek om belasting te betalen in dien ze baas zijn van een trouwe viervoeter. Tevens zijn de eerste reacties van Leidenaars op het rondschrijven van de gemeente binnengekomen. Leuke, maar ook minder leuke inzendingen. Volgens ambtenaar van ge- meentefinanciën A.J. van Don- zei is het resultaat van de aan- schrijfactie over het algemeen bevredigend te noemen. Onge veer duizend mensen hebben hun hond aangemeld. Het meest opvallende aan de teruggestuurde kaartjes zijn die van een groep die Van Donzel voor het gemak maar hondenha ters noemt. Er was er zelfs één bij in dichtvorm, die we u niet wil len onthouden. Ik heb geen hond..., ik had geen hond..., zal er nóóit één ambië ren; wél heb ik last van pies en stront die ze overal deponeren! Dus BenW ik smeek het u, de raad doen bepalen, dat de eige naren vanaf nu het tienvoudige gaan betalen. Zo schreef de dichter in de dop. Daarnaast waren er ook minder elegant geformuleerde uitspraken op de teruggestuurde kaartjes te lezen. Dat kwam neer op een hoop gescheld en getier, waarmee we de lezer maar niet lastigvallen. Eén Leidse burger meldde dat hij niet wilde betalen en gaf als reden op: "Ik weet ze ker dat het weer een rotgeintje is van m'n buurman". Magneetkaart Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) aan de Langegracht heeft vorige week woensdag het ter rein afgesloten met een slag boom. Nu kom je alleen nog maar op het parkeerterein als je in bezit bent van een magneet kaart. Dat heeft voor nogal wat oponthoud gezorgd op de Lange gracht. Vanaf de Molen de Valk tot aan de Pelikaanstraat stond er volgens de politie 's ochtends een file. Maar die rij wachtenden neemt volgens voorlichter Bram Sytsma elke dag sinds de invoe ring zienderogen af. "Het sys teem is nu redelijk operationeel. Nog even en dan zijn we van de files af', zegt hij optimistisch. Bij het Academisch Zieken huis kende men bij de invoering van een magneetkaart en muntjes voor toegang tot het bin nenterrein ook problemen. Zo waren er mensen die de muntjes in gleuf van de kaart stopten, waardoor het hele zaakje vast liep. Dezelfde gewenningsver- schijnselen zijn te zien bij het EBR. "Mensen staan nog te stunte len. Ze rijden met hun auto bij voorbeeld niet dicht genoeg naar de kast waarin de kaart moet. Daardoor moeten ze eerst uit de auto en dat kost tijd. Ook keken mensen verbaasd op en wisten ze niet wat ze moesten doen. Maar hopelijk is dat snel verleden tijd", aldus Systma. Hij ontkent dat er echt sprake is geweest van overlast. "Dat is allemaal zwaar overdreven. Er stonden wel wat auto's te wach ten, maar niet echt veel. We heb ben op straat mensen neergezet om het verkeer te begeleiden en dat heeft goed geholpen". In de toekomst gaat de mag neetkaart ook een rol spelen bij de tijdregistratie, oftewel: gaat het de prikklok vervangen. Nu dient de magneetkaart alleen nog maar als aanwezigheidsregi stratie. "We weten wie er binnen is. Het is de bedoeling dat in de naaste toekomst de slagboom met een draadje op de computer van de administratie wordt aangsloten. We weten dan ook hoe laat iemand het terrein op kwam. Dat is een logisch gevolg van het gebruik van een mag neetkaart", zegt Systsma. De.techniek staat voor niets. menten een heel eigen identiteit hebben. Op de eerste en tweede verdie ping krijgen de appartementen een zogeheten loggia (dat is een inpan dig balkon) die afsluitbaar is met een glazen schuifwand. De balkons op de derde en vierde verdieping zijn gewoon open uitgevoerd en af gesloten met hekken. De appartementen krijgen een centrale entree aan het Levendaal, met een trappenhuis en een lift. Ie der appartement wordt aangeslo ten op een video-instalatie in de en treehal, ter bewaking van de hoofd ingang. Volgens de planontwikke laar wordt zo een optimale be scherming geboden tegen inbre kers en ander ongewenst bezoek. Parkeergarage De gepleisterde fabrieksgevel aan het Levendaal wordt na de ver bouwing geschilderd in een lichte kleur. De nieuwe bovenbouw wordt van glas en grijs plaatmateri aal. Het uiterlijk van het fabrieks complex aan de Hogewoerd, waar van vooral het torentje opvalt, blijft volgens de architect praktisch on gewijzigd. Achter de bestaande gevel aan de Hogewoerd komt een parkeer garage voor circa 60 auto's, be doeld voor bewoners. De huurprijs van een parkeerplaats zal 90 gul den per maand gaan bedragen. De garage, waarvan de entree is gesi tueerd aan de naastgelegen Bol- werkstraat, wordt direct met het woongebouw verbonden. In de kantoorpanden aan de Rijnstraat en Hogewoerd komen nog 10 appartementen. Het bedrijf in microfiches dat er thans een on derkomen heeft blijft er, na een herindeling van de beschikbare ruimte, gewoon gehuisvest. Het is de bedoeling dat nog voor het einde van deze maand met de verbouwingswerkzaamheden wordt begonnen. Acht van de ap partementen, waarvan de koop prijs rond de 140.000 gulden schommelt, zijn al verkocht. Aan de kopers van de appartementen wordt door het rijk een eenmalige premie uitgekeerd van 20.000 gul den. Over ongeveer een jaar zal de verbouwing van het voormalige fa briekscomplex gereedkomen. LEIDEN De Stichting Wijkco mité De Kooi en de gemeente Lei den verlangen dat de vervuilde grond op het Hodicon- en Zitman- terrein aan de Zijloever volledig wordt afgegraven. Het provincie bestuur moet nog een beslissing nemen over de sanering van dit ter rein. Maar als het de plannen volgt van zijn ambtenaren, zou het ter rein slechts tot één meter diepte worden afgegraven. De omwonenden en ook de ge meente Leiden vinden dit onge wenst. Volgens A. Groeneweg, se cretaris van het wijkcomité, zou het betekenen dat tot in lengte van jaren speciale beheersmaatregelen nodig zijn. Groeneweg: "De ver ontreiniging zit op sommige plaat sen tot twee meter diepte. Als later in de grond moet worden gegra ven, bijvoorbeeld om een of andere leiding te repareren, zou de ge meente er voortdurend op moeten letten dat ze niet in de vervuiling terechtkomt. De gemeente ziet dat niet zitten, vooral ook omdat Zijloever een multifunctioneel ter rein wordt en niet iedereen voort durend alert kan zijn op de vervui ling". Het wijkcomité houdt volgende week dinsdag een bewonersavond over deze zaak. Vertegenwoordi gers van de gemeente en de provin cie zullen dan de verschillende standpunten toelichten. De avond wordt gehouden in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat en be gint om 20.00 uur. Het stuk grond aan de Zijloever is voornamelijk vervuild met lood, koper en olie. Het is het tweede deel van het Zijloeverterrein dat wordt schoongemaakt. Het eerste deel het voormalige Bootterrein is inmiddels gereinigd. Groene weg: "Dat stuk is volledig schoon gemaakt. Wij willen dat dat hier ook gebeurd". Volgens Groeneweg wil de pro vincie de grond slechts gedeeltelijk saneren uit financieel oogpunt. Hoeveel de hele schoonmaakope- ratie precies kost, wil Groeneweg niet kwijt. Wel het verschil tussen een volledige en een gedeeltelijke sanering: "Dat bedraagt ongeveer anderhalf miljoen gulden. Daarbij zijn ovêrigens niet de kosten begre pen voor het schoonmaken, iets wat op dit moment met door zware metalen vervuilde grond niet mo gelijk is. Zal dat later wel mogelijk worden, dan zal het verschil onge veer drie miljoen gulden bedra gen". Contactdagen voor bedrijven LEIDEN In de Groenoordhallen worden op 23 en 24 maart voor de vierde keer de Bedrijven Kontakt Dagen gehouden. Bij deze beurs presenteren 160 bedrijven en over heidsinstellingen uit de Leidse re gio zich aan elkaar. Het idee achter de beurs is dat bedrijven in de regio vaak onvol doende op de hoogte zijn van el- kaars werkzaamheden en daarom geregeld gebruik maken van de diensten van ondernemingen ver buiten hun gebied. Volgens organi sator ExpoCare uit Duivendrecht biedt deelname aan de beurs be drijven de kans elkaar te laten zien welke produkten ze maken. De contactdagen worden woens dag 23 maart om 14.00 uur officieel geopend door wethouder Fase van economische zaken. De manifesta tie is gedurende de twee dagen ge opend van 14.00 tot 22.00 uur. GRATIS Franse hapjes. C/a sfflA tekkere Franse muziek. PERNOD et RICARD <2.50 de Plantage ze«n beren van het fust IN DE OUDE MARENPQKT cm deWW @@0 SOORTEN BIER c(e Jlwcc SfiieyeU STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD"LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13