Antillen willen handel in drugs strenger bestraffen Geen EG-akkoord vrij vrachtverkeer PAGINA 8 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DINSDAG 15 MAART 1988 Caribische eilanden willen af van coeaineroutes WILLEMSTAD De Nederlandse Antillen zullen de maximumstraf voor de handel in verdovende mid delen verhogen van 10 tot 30 jaar. Ook werkt de Antilliaanse regering aan wetswijzigingen die het moge lijk moeten maken om waardevolle goederen zoals bijvoorbeeld boten en geld uit de drugshandel aan de politie en douane te laten toeval len. door Elly Wempe Bovendien overwegen de Neder landse Antillen om de controle op het 'witten' van drugsgelden beter te controleren. De Antilliaanse pre mier Dom Martina wil wat betreft deze laatste voorstellen echter 'zeer voorzichtig' te werk gaan om bona fide investeerders niet af te schrik ken. De Nederlandse Antillen en Aru ba hebben de afgelopen week deel genomen aan een conferentie op Barbados waar de Caribische Ei landen vergaderden over de drugs bestrijding. De eilanden willen meer gaan samenwerken vooral wat betreft de informatieuitwisse ling en de wetgeving. Martina: "We moeten het Ca- ribisch Gebied zou spoedig moge lijk afsluiten voor de snel groeien de handel in cocaine. Veel eilanden klagen over het gebrek aan materi aal en mensen. Ook de Antillen hebben dit probleem, maar als de Campagne tegen 'uitbuiten' van kamernood door bemiddelaars AMSTERDAM (ANP) - Niet-commerciële kamerbemiddelings bureaus in acht steden gaan het komende half jaar de klachten registreren over de bureaus die op dit gebied wel commercieel actief zijn. Het doel van deze 'registratiecampagne' is onder an dere te komen tot een betere wet- en regelgeving. De campagne eindigt op 1 oktober. Mede-organisator is de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH), aldus een bekendmaking. De bureaus die aan de actie meedoen zijn te vinden in Amsterdam, Amersfoort, Arnhem, Den Haag, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. De woningnood onder kamerbewoners neemt vooral in de grote steden erg toe. Meer jongeren gaan uit huis wonen en het aanbod op de particuliere kamermarkt daalt: hospita's beslui ten niet langer kamers te verhuren. Het aantal commerciële ka merbemiddelaars neemt in deze situatie toe, aldus een toelich ting van de mensen achter de registratiecampagne. De klachten over commerciële bemiddelaars zijn volgens hun 'legio': er worden hoge bemiddelings- en inschrijfgelden ge vraagd en deze bureaus bemiddelen vaak in dure en slechte ka mers. Vaak is er ook sprake van een 'loze bemiddeling', dat wil zeggen: er wordt geld geïnd zonder aanbod. Discriminatie ten opzichte van mensen met een andere huidskleur komt ook voor. De niet-commerciële bureaus trachten al lang hun commer ciële tegenhangers te laten verbieden. Die pogingen hadden tot nu toe geen succes, evenmin als de initiatieven om tot landelijke regelgeving te komen. In een aantal gemeenten bestaan wel re gels, maar daarmee zijn lang niet alle problemen opgelost. De controle door gemeenten laat ook vaak te opbrengsten van goederen en geld uit de drugshandel weer worden toegepast voor de drugsbestrijding kan dit de begroting daarvoor ver- veelvoudingen". De Antilliaanse chef van de dou ane, Rosenda, stelt dat de wetge ving nog verder kan worden uitge breid zodat ook ambtenaren die in de verleiding komen om een graan tje mee te pikken van de vele mil joenen in de drugshandel, hard worden aangepakt. Vorig jaar werd op de Antillen in totaal 2000 kg co caine in beslag genomen. Het is een groeiend probleem, dat blijkt wel uit het feit dat de cocainevangsten tien jaar geleden nog maar 25 kg per jaar bedroegen. Volgens de Antilliaanse procu reur-generaal mr. Robert Pietersz is het beleid gewijzigd: vroeger achtervolgde men vooral de koe riers, tegenwoordig gaat het om de grote opdrachtgevers te pakken die voor de doorvoer via de Antil len zorgen. "Soms volgen we be paalde figuren jarenlang om dan toe te slaan als we alle schakels in het netwerk hebben". De Antillen worden gebruikt als een trampo line voor de uitvoer van cocaine vanuit Zuid-Amerika naar de VS en Europa, zo gaf de procureur-ge neraal toe. Bij Hoek van Holland is men gisteren begonnen met het opspuiten van zand langs de kust. De talrijke stormen hebben zoveel aanslagen op de Noordzeekust gedaan, dat het strand op sommige plaatsen vrijwel is verdwenen. (foto ANP) Smit-Kroes wil beslissing over waterverdragen ZEEBRUGGE (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de Belgische overheid opge roepen ernst te maken met de on derhandelingen over de zogenaam de 'waterverdragen'. Volgens Smit-Kroes is het de laatste tijd "verontrustend rustig" rond deze onderhandelingen. Zij zei dat in Zeebrugge, waar vanmorgen het begin werd gevierd van de bouw van de walradarketen langs de Westerschelde. Volgens de bewindsvrouwe moeten nu maar eens spijkers met koppen worden geslagen waar het de wa terverdragen betreft. Die zijn een aantal afspraken van meer dan tien jaar geleden, waarbij Nederland beloofde de Westerschelde te zul len uitdiepen, als Belgie zou zorgen voor een gegarandeerde hoeveel heid, niet-verontreinigd (drinkwa ter in de Maas. De Belgen hebben het - door bin nenlands-politieke problemen - steeds laten afweten waar het de zuivering van het Maaswater be treft, en Nederland weigert daarom de Westerschelde - als aanvoerrou- te van levensbelang voor de Ant werpse haven - uit te diepen, zodat zij geschikt is voor grotere sche pen. Doodgeschoten MADRID (AP) - De politie van Ma drid heeft in de afgelopen nacht een man doodgeschoten, die kort tevoren in de rosse buurt van de Spaanse hoofdstad het vuur had geopend op een groep mensen op straat. Daarbij werd een persoon gedood en raakten vier anderen ge wond. Een politiewoordvoerder oo verklaarde dat de toedracht van de dat alle beperkingen BRUSSEL (GPD) - De ministers de lidstaten nog onderhevig a van verkeer van de twaalf EG-lan- den zijn er maandag niet in ge slaagd het eens te worden over het tionale routes, volledig vrijmaken van het goede- In de aanloop die vrije over de weg in de Eu- transportmarkt wilde de Commis sie de bestaande quota de komen de vijf jaar met 40 procent per jaar verhogen. Nederland, dat als groot ste vrachttransporteur van de EG nu 1553 vergunningen bezit, zou dat aantal zien stijgen tot bijna 8000 in 1992. Daarna zouden alle quota moe- ropese Gemeenschap in 1993. door Hans de Bruijn Groot-Brittannie hield een ak koord tegen omdat het de voorstel len die op tafel lagen niet ver ge noeg vond gaan. De Britten willen ten verdwijnen. De regeling geldt het goe- overigens alleen het vrachtverkeer In juni waarbij meer dan een ander land wordt doorkruist. De meeste lan- rden hebben met hun buurlanden een vuurgevecht volgde met de po- voorgesteld^ om de EG-transport- afzonderlijke akkoorden voor hun i:*:„ j onderlinge goederenvervoer. West-Duitsland, dat bang is dat schietpartij nog niet duidelijk was. De dader werd kort na het incident gesignaleerd in de buurt, waarop derenvervoer verdwijn pas praten de ministers verder. De Europese Commissie heeft litie. Van de vier mensen die hij eerder verwond had zijn twee er ernstig aan toe. de Nederlandse vrachtrijders op de vrije markt na 1992 een te grote rol gaan spelen, verklaarde zich maan dag tegen het automatisch vrijma ken van die markt in 1993. De Duit sers konden wel instemmen met een voorlopige verhoging van het aantal vergunningen met 40 pro cent in 1988 en 1989. De andere landen, op Groot-Brit- tannie na, stemden daar mee in. Pas eind 1992 zou dan, in het licht van de ervaringen met de verhoog de quota, beslist moeten worden over de regels voor de vrije ver voersmarkt van 1993. De Britten bleven dwars liggen, waarna de Duitse voorzitter van de ministerraad besloot de discussie te schorsen tot juni. De voorlopige verhoging van het aantal rijvergun ningen met 15 procent, waartoe vo- 'Verhoging van topsnelheid in strijd met wet' DEN HAAG (GPD) - De door het kabinet voorgestelde verhoging van de maximum snelheid op auto snelwegen is onwettig. Dat schrijft oud-rijksambtenaar Van der Meij in een brief aan minister Nijpels (milieu). Een wetsvoorstel kan volgens Van der Meij, die tot 1987 bij het ministerie van VROM adviezen op stelde over de toepassing van de Wet Geluidhinder, niet rekenen op instemming van de Raad van State. Die instantie bekijkt onder andere of wetsvoorstellen van de overheid voldoen aan de wettelijke regels. Verhoging van de maximum snelheid op snelwegen betekent een 'reconstructie' van die weg vol gens de Wet Geluidhinder, zo meent de oud-ambtenaar. Zo'n re constructie behoeft de instemming van de gemeenteraden van plaat sen die aan de weg liggen. De ge meenten -nemen een besluit op grond van een geluidsmetingen door Rijkswaterstaat. Het ministerie van VROM be strijdt dat wijziging van de snel heid een reconstructie inhoudt van de weg. Minister Nijpels liet de Ka mer onlangs weten dat alleen fysie ke verandering van een weg, bij voorbeeld door het aanleggen van een extra rijstrook, als 'reconstruc tie' valt aan te merken. De Kamer debatteert volgende week met de verantwoordelijke be windslieden over verhoging van de maximum snelheid op autosnelwe gen van 100 naar 120 kilometer per uur. WD en een groot deel van de CDA-fractie stemmen met die ver hoging in. Tegenstanders van het plan van het kabinet menen dat verhoging van de maximum toege stane snelheid een extra belasting van het milieu met zich brengt. Opengebroken deur ontdekt in conservatorium UTRECHT (ANP) - De gemeente politie van Utrecht heeft in haar speurtocht naar de oorzaak van de felle brand die vrijdagnacht het Utrechts Conservatorium in de as legde, een opengebroken deur aan de achterkant ontdekt. De politie gaat er daarom voorlopig van uit dat 'onbevoegden' het pand voor de brand hebben betreden of dat hebben geprobeerd, aldus de poli- tievoorlichter. De recherche heeft evenwel geen sporen van brandstichting gevon den. Ook heeft de politie geen en kele aanwijzing dat er toch mensen in het gebouw waren toen de brand uitbrak. "Maar het valt niet hon derd procent uit te sluiten dat er toch iemand in de vlammen is om gekomen", aldus de politievoor- lichter. De directie van het conservatori um verwacht dat het afgebrande gebouw over twee jaar zal zijn her- rezen. „Een gloednieuw, brandvei lig conservatorium", aldus T. Ever- se, secretaris van de Hogeschool voor de Kunsten waar het conser vatorium in is opgegaan. Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 Q AVIflUl Alphen a/d Rijn: Van Boe.zsiaersv..^ KREBBERo JAAR O MA rig jaar al werd beslist, blijft intus sen van kracht. Nederland heeft daardoor nu al 1743 van die vergunningen. Die worden per transportbedrijf ver strekt voor een beperkt aantal vrachtwagens en zijn een jaar gel dig. Nederland zorgt voor 19 pro cent van al het goederenvervoer in de EG, meer dan grote landen als Duitsland, Frankrijk of Engeland. Ruzie over pond schaduw over Britse begroting LONDEN (AP) - De Britse minister van financien, Nigel Lawson, zal vandaag zijn vooijaarsbegroting presenteren, waar voor het eerst in 20 jaar een overschot op prijkt. Lawson zal naar verwachting be lastingverlagingen aankondigen van 60 naar 50 procent voor de hoogste inkomens, en van 27 naar 25 procent voor de laagste inko mensgroepen. De vreugde over de gunstige eco nomische cijfers wordt getemperd door het nauwelijks verholen me ningsverschil tussen Lawson en premier Thatcher over de houding die moet worden aangenomen te genover het nog steeds stijgende Britse pond. Dit heeft geleid tot speculaties dat Lawson, die sinds 1983 minister van financiën is, dit jaar zal aftreden. Ondanks de gebruikelijke af wachtende houding die meestal wordt aangenomen aan de voor avond van de bekendmaking van een begroting, sloot het pond maandag opnieuw hoger ten op zichte van de dollar en bleef de Britse munt met 3,08 Duitse mark royaal boven het niveau van 3 mark, dat voor Lawson uitgangs punt is bij zijn beleid om de koers van het pond te beteugelen. Een sterk pond is nadelig voor de Britse exp.ort. Premier Thatcher heeft echter tot nu toe maatregelen om de koers van het pond te be heersen, zoals verkoop van ponden of verlaging van de rente, van de hand "gewezen omdat zij vreest dat dit de inflatie zal aanwakkeren. Be lastingverlagingen zullen de koers van het pond waarschijnlijk nog verder opjagen, en Alan Budd, een hoogleraar economie in Londen, erkent dat Lawson voor een "groot dilemma" staat. Werkgroep zoekt andere plek voor radioactief afval BORSELE (ANP) - Een werkgroep bestaande uit zes deskundigen van de ministeries van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, de provincie Zee land en de gemeente Borsele, is gis teren gestart met het zoeken naar een alternatieve plaats voor de op slag van radioactief afval in Borse le. Op 1 maart besliste de gemeente raad van deze gemeente niet ak koord te gaan met de huidige loka- tie vlakbij de kerncentrale Borsse- le. Daar wilde de COVRA, de Cen trale Organisatie voor Radioactief Afval in Nederland, een opslag- en verwerkingsbedrijf bouwen waar alle radioactief afval van Neder land kan worden opgeslagen. Die plaats ligt hemelsbreed zo'n 750 meter van de kern van de plaats Borssele. De raad is in meerder heid niet tegen de opslag van het radioactief afval zelf in Borssele, maar ziet de radioactieve vuilnis belt liever wat verderop gebouwd. De werkgroep gaat nu zoeken naar een wat verder afgelegen plaats in het midden-Zeeuwse in dustriegebied het Sloe. Veel keus is er daar echter niet. De plaats moet binnen het gebied van de ge meente Borsele vallen. Vlissingen, en Middelburg, mede-eigenaren van het Sloegebied, hebben de op slag van radioactief afval op hun gebied altijd afgewezen. Mocht de werkgroep onverhoopt geen betere plaats vinden dan de huidige, dan mag de COVRA toch gewoon op de eerste lokatie gaan bouwen. De werkgroep moet haar zoekactie vóór 1 mei afronden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8