AbvaKabo: 7500 banen weg bij fiscus 139.- Consumentenbond op hellend vlak "Hebt u mij al?" ACHTERGROND Bond vreest ontslagen 'Geen toekomst voor kleine beursspeculant' Amro: vertrouwen buitenlandse investeerders sterker opwekken mi I \- If,f Ploeg en Braks verhoord NMB boekt meer winst op buitenlandse activiteiten Terreinverlies export blijft binnen de perken DINSDAG 15 MAART 1988 ECONOMIE PAGINA 7 ZOETERMEER (GPD) De ambtenarenbond AbvaKabo vreest dat er de komende jaren 7500 tot 10.000 arbeidsplaatsen bij de belastingdienst verloren gaan, minstens een kwart de ineenstorting van Wall Street de van het totale personeelsbestand van 30.000 ambtenaren. Dat komt door een aantal ingrij- computer de schuld. Cox stelde pende veranderingen op belastinggebied, waarmee in het personeelsbeleid geen rekening teSilenmoeten0'tdS™ noe UTRECHT (GPD) De kleine be legger kan het in de toekomst wel vergeten. De effectenhandel komt als gevolg van de vorderingen der techniek bijna helemaal in handen van de institutionele beleggers. Al dus luidde de boodschap van Char les C. Cox, commissaris bij de Se curities and Exchange Commis sion, de Amerikaanse overheids dienst die toezicht houdt op de ef- veau komt, dan geeft de computer tingen heeft in dat kader al j dat hij geen garantie tegen ontsla gen kan geven. is gehouden. Vooral het afschaffen van de grenscontrole zal volgens de bond tot een de sastreus verlies van werkgelegenheid bij de douane leiden. De bond noemt behalve de veran- het kader van de afslanking van deringen bij de douane (als gevolg rijksdiensten, zo voorziet de FNV- van de vrije EG-markt) de op stapel ambtenarenbond, staande belastingvereenvoudiging Morgen spreken de leiding van (de plannen van de commissie de belastingdienst en vertegen- Oort) en de automatisering bij de woordigers van de vakbonden met dienst zelf als redenen voor het ver- staatssecretaris Koning (financi- lies aan arbeidsplaatsen. ën). De AbvaKabo zal daar eisen Bovendien streeft de belasting intern naar meer flexibiliteit, klant gerichtheid, opbrengstgericht wer ken en decentralisatie van be voegdheden en verantwoordelijk heden. Ook dat soort veranderin gen kost vaak banen. Drie tot vier keer zo veel als de 2500 arbeids plaatsen die het ministerie van fi nanciën tot 1990 moet inleveren in opdracht tot kopen of verkopen. Op 'Zwarte Maandag' veroorzaakte de handel met computers een ware kettingreactie. "Alsof een hond in zijn eigen start probeerde te bij ten", zo omschreven waarnemers de doldraaiende handel. Nu, ruim een halfjaar en enkele onderzoeken later, zijn de reacties wat genuanceerder. Volgens Cox kan de effectenhandel niet meer zonder computers. Als koersen in- beurzen moeten volgens hem nog storten, zoals op 19 oktober vorig fectenbeurzen. Cox was gisteren Utrecht, waar hij sprak bij de ope ning van een nieuwe vestiging van het automatiseringsbedrijf Raet. Raet had Cox speciaal uit de Ver enigde Staten laten overkomen om hem te laten vertellen over de rol van de computer bij de beurskrach vorig jaar. Velen gaven kort grotere computers komen jaar, dan wordt 'de bodem markt sneller bereikt'. Met andere woorden, de computer heeft geen invloed op het niveau van de koer- aandeel boven of sen, maar alleen op de snelheid van vooraf vastgesteld ni- koersdalingen of stijgingen. meer dan er nu al staan. Tegenwoordig gebeurt al veel ef fectenhandel via de computer. Als de koers onder ee De grote beleggers, die volop computers en personeel beschik baar hebben om op de snelle dalin gen en stijgingen te reageren, zijn dus bij de 'gecomputeriseerde han del' in het voordeel tegenover de kleine belegger. Vandaar Cox de kleine belegger aanraadt om zijn heil te zoeken in beleggingsfond- In de VS wordt overwogen om bij een stijging of daling van de Dow Jones index van 50 toonaan gevende aandelen met meer dan vijftig punten de effectenhandel stil te zetten, zodat iedereen even rustig kan nadenken alvorens actie te ondernemen. Bovendien krijgt de kleine belegger de kans om zijn informatieachterstand in te lopen. "Zand in de versnellingsbak", al dus Cox over deze mogelijkheid om de snelheid van de handel in te perken. Cox is echter niet enthousiast over dit soort beperkingen. Voor namelijk omdat de effectenhandel wereldwijd plaatsvindt. Daardoor zal, als de ene beurs beperkende maatregelen invoert, de handel zich verplaatsen naar een andere beurs. Hij zelf ziet meer m uitbrei ding van de computercapaciteit op de beurzen, een voor automatise ringsbedrijven als Raet geruststel lende mededeling. De groei van Raet zal dus. net als die van soortgelijke bedrijven, nog wel even doorgaan. De omzet van het bedrijf bedroeg in 1986 nog 150 miljoen gulden, vorig jaar steeg de omzet tot ruim 180 miljoen. De winst bedroeg in beide jaren zeven miljoen gulden met die aanteke ning dat dit bedrag in 1986 de bru towinst was en vorig jaar de netto winst. Voor 1988 wordt, mede door enkele overnemingen, een versnel de omzetgroei voorzien tot boven de 280 miljoen gulden. Belastingdienst vult deel in van aangiftebiljet DEN HAAG (ANP) In de na bije toekomst zal het aangiftebil jet voor de inkomstenbelasting voor een deel reeds van tevoren zijn ingevuld. Het betreft hier de basisgegevens van de belasting plichtige die bij de belasting dienst reeds bekend zijn, zoals de opgaaf van het ontvangen loon, de betaalde premies en belas ting, rente-inkomsten en de waarde van de woning (huur waardeforfait). Staatssecretaris Koning (fi nanciën) verwacht dat deze ba sisgegevens reeds in de jaren ne gentig standaard op de aangifte biljetten zullen kunnen staan. Hij zegt dat in het deze week te verschijnen WD-blad 'Vrijheid en Democratie'. "Het scheelt de invullers van deze biljetten een hoop tijd als dit soort gegevens al is ingevuld", meent Koning. Be lastingplichtigen hoeven alleen nog maar te controleren of de verstrekte gegevens van de be lastinginspectie juist zijn. "Sa men met de voorstellen tot ver dere belastingvereenvoudiging zal dit leiden tot een ingrijpende versimpeling bij het invullen van de aangiftebiljetten", aldus Ko ning. geen gedwongen ontslagen vallen. De bond wil harde garanties voor werkzekerheid en inkomens zekerheid voor de werknemers. Er moet volgens de AbvaKabo jaar lijks een budget van zo'n 5 tot 7,5 procent van de loonsom worden vrijgemaakt voor sociaal beleid. Bovendien moet er direct een per soneelsstop komen op alle niveaus. Verder wil de Abva-Kabo dat er in toekomst zeer voorzichtig wordt omgesprongen met de zogenaam de arbeidsmarktknelpuntentoe slag. Dat is een toeslag die tijd gele den werd ingevoerd om de leeg loop van inspecteurs en automati seringsdeskundigen naar het be drijfsleven te stuiten. Volgens vakbondsbestuurder Herman van Hinsberg valt het met die leegloop echter wel mee en kan een deel van de taken van de in specteurs ook door controleurs en verificateurs worden overgeno men. De toeslag is volgens hem vooral bedoeld geweest om de in komensdaling van bepaalde groe- pen binnen de belastingdienst te vereffenen. Gezien het geringe ver loop en de ongunstige leeftijdsop bouw van de dienst, waar naar ver houding zeer veel jonge mensen werken, zyn maatregelen om het GRONINGEN (ANP) verloop verder te beperken vol- ningse rechter-eomn.„.„... OTCu6UCuv«m.,-»„ gens de bond op d,t moment onge- K.H.J. Puite heeft gisteren achter bewindslieden bij de ontduiking gesloten deuren oud-staatssecreta- ris Ploeg van landbouw gehoord in verband met lijke visfraude in de haven Lauwersoog. Minister Braks (land bouw en visserij) wordt vandaag gehoord. wenst. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën wilde giste ren niet op de cijfers reageren, be halve met de stelling dat ze hem 'wat aan de hoge kant lijken'. Fi nanciën heeft zelf alleen de gevol gen van de vereenvoudiging van het belastingstelsel naar buiten ge bracht: 1670 arbeidsplaatsen min der. De directeur-generaal belas- Oud-staatssecretaris Ploeg (visserij) betreedt het gebouw van de Gro ningse arrondissementsrechtsbank om te worden verhoord over zijn mo gelijke betrokkenheid bij dq fraude op de visafslag van Lauwersoog. (foto- De Gro- afslag hebben gehandeld met me deweten en goedvinden van beide indslieden bij de ontduiking EG-vangstbeperkingen. Na de visserij verhoren besluit hij al dan niet tot moge- vervolging over te gaan van de di recteur van de visafslag en de gede puteerden. AMSTERDAM (GPD) Het bui tenland heeft te weinig vertrouwen in Nederland. Daardoor wordt er in Nederland onvoldoende geïnves teerd. Hoewel de bedrijfsinveste ringen sinds 1983 met bijna 50 pro cent zijn gestegen, is historisch en internationaal gezien het investe ringsniveau, in procenten van het netto nationaal inkomen, nog steeds te laag. Dat staat in het giste ren gepresenteerde jaarverslag van de Amro Bank. Bestuursvoorzitter mr. R. J. Ne- lissen zei dat er daarom alles aan moet worden gedaan om het ver trouwen dat het buitenland in de Nederlandse economie stelt, in stand te houden. In dit verband he kelde hij de beslissing van de rege ring om de basispremie van de wet investeringsrekening (wir) van 12,5 procent tot nul te reduceren. Voor al omdat dit abrupt en in strijd met afspraken en toezeggingen is ge beurd. Het gaat er volgens Nelissen nu om hoe de regering het aanzienlijk negatieve psychologische effect van het afschaffen van de wir op binnen- en buitenlandse investeer ders tot een minimum kan beper ken. Volgens Nelissen moet het ta rief van de vennootschapsbelas ting fors omlaag tot een niveau dat overeenkomt met het rend buitenland. Pas in tweede in stantie zouden de vrijgekomen wir- gelden (tussen de 4 en 5 miljard gulden) moeten worden aange wend om de werkgeversbijdragen in bepaalde verzekeringen - met name de kinderbijslag - te verla gen. In 1987 lijkt, aldus de Amro, voorlopig een keerpunt te zijn be reikt in de opgaande lijn van de re sultaten van het Nederlands be drijfsleven. Dit jaar krijgen de voor de binnenlandse markt produce rende bedrijven te maken met een duidelijk afnemende groei van de binnenlandse bestedingen, onder meer wegens een minder sterke stijging van de koopkracht. Een eventuele verdere daling van de dollarkoers zou het bedrijfsleven opnieuw dwingen tot interen op de winstmarges om marktaandelen te behouden. Toch is de Amro Bank redelijk optimistisch over 1988. Mr. Nelis sen zei dat de meest recente statis tische gegevens niet wijzen op een naderende recessie in de wereld economie. "Integendeel: tegen het eind van vorig jaar leken de econo mieën van de industrielanden een eindspurt te zijn begonnen, die ook na het passeren van de jaarfinish is voortgezet. Voor vrijwel alle lan den - Nederland niet uitgezonderd - zijn de groeicijfers voor 1987 hoger uitgevallen dan werd verwacht, zonder dat dit tot versnelling van de geldontwaarding (inflatie) of stijging van de rente heeft geleid". De rechtér-ci ten of Friese en Groningse gedepu teerden en de directeur van de vis- ADVERTENTIE (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) De Nederlandse export zal ondanks het fors duurder worden van de gulden slechts beperkt terrein verliezen. De ex porteurs nemen genoegen met minder winst om met hun prijzen in de pas te blijven lopen met de concurrenten. Bovendien valt de exportprestatie van de ondernemers mee doordat nieuwe produkten en produktieproces- sen hun vruchten gaan afwerpen. Deze vernieuwingen hangen samen met de in vergelijking met het bui tenland scherp gestegen investeringen van de laatste jaren. Dat kan niet nachtdiensten en voor gebroken worden gezegd van de overheidsinvesteringen. De uitbouw van voorzie- diensten. De vakbonden gaan hun ningen als wegen en (telecommunicatie)verbindingen heeft volgens het leden raadplegen. Als de werkge- CPB geen gelijke tred gehouden met het herstel van na 1982. Hierdoor Trenchcoat Gevoerde trenchcoat van gewassen twill. 100% katoen. In grijs, licht- of donkerbeige. Maten: 36 t/m 44 Streekvervoer De cao-onderhandelingen in het streekvervoer (14.000 werknemers) zijn gisteren vastgelopen. Breek punten zijn de toeslagen vers voet bij stuk houden zijn vanaf begin april acties i streekvervoer te verwachten, niet worden uitgesloten. Cao PTT Na de FNV hebben ook de kader- dreigen grenzen aan de economische groei te worden gesteld. Uitvoering in de kabinetsplannen voor tunnelbouw kunnen de groei bevorderen. Het bedrijfsleven zal binnen onze landsgrenzen minder kunnen verko- bij in het uiterste geval stakingen pen. De binenlandse consumptie neemt slechts met 1,5 procent toe. Eén van de oorzaken is het verlies op aandelen. Nederlandse particulieren, die 40 procent van de in Amsterdam genoteerde aandelen bezitten, raken ten opzichte van 1987 een vijfde van hun vermogen kwijt. Het Planbureau geeft geen eenduidig beeld van de dalende winsten bij leden van de CNV-bond CFO de bedrijven, maar de daling is geconcentreerd in de dollargevoelige indus- cao-voorstellen van de PTT-direc- trie. Veertig procent van de totale Nederlandse goederenuitvoer gaat naar tie afgewezen. Zij willen dat de cao markten waar de kans groot is concurrenten tegen te komen uit de Vere voor de per 1 januari 1989 zelfstan- nigde Staten of andere landen die hun munteenheid aan de (goedkope) dig opererende PTT (100.000 werk- dollar hebben gekoppeld. De koopkracht neemt minder toe dan in 1987, al biedt de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting begin dit jaar enig tegenwicht. De gemid delde werknemer gaat er driekwart procent op vooruit (1987: 1,5), ambte naren een half procent en degenen met een bevoren inkomen (minimum loon en uitkeringen) nul tot een half. Het Planbureau waarschuwt voor hogere sociale premies na 1988 en voor de blijvende noodzaak van bevriezing van de uitkeringen en de inko mens van ambtenaren. Om de koopkracht van de laagste inkomens de handhaven is tot en met 1992 zelfs 6,5 miljard gulden belastingverlaging nodig. Bij de gekozen veronderstellingen zal de groei toenemen tot 2,25 procent. VROOIVmDREESMANVS AMSTERDAM (ANP) De com merciële activiteiten van de Neder- landsche Middenstandsbank NMB op buitenlandse markten zullen tot verdere verhoging van de resulta ten leiden. Vooral als gevolg van een verdere groei van de internatio nale kredietverlening. Verder laat het zich aanzien dat handel in schuldvorderingen en internatio nale leasing zich op het niveau als vorig jaar kunnen handhaven. Op de binnenlandse markt zal de omvang van de zakelijke dienstver lening verder kunnen stijgen. Dit jaar wordt dan ook een verdere stij ging van de resultaten verwacht, zo blijkt uit het jaarverslag over 1987. Internationaal wist de NMB vo rig jaar haar leidende positie op de markt voor de handel in leningen aan landen met schuldproblemen te verstevigen. In de binnenlandse kredietverlening kon het markt- Akzo in Moskou ARNHEM (ANP) Akzo heeft van de autoriteiten in de Sovjetunie toestemming gekregen om een kantoor te openen in Moskou. Het wordt de plaatselijke vertegen woordiging van alle Akzo-activitei- ten, zo heeft het chemieconcern gisteren bekendgemaakt. Het is de bedoeling van Akzo haar handel met de Sovjetunie te vergroten; die heeft nu een waarde van ongeveer 150 miljoen gulden per jaar. Akzo koopt grondstoffen van de Sovjets en levert hun vezels, chemische produkten en aandeel worden vergroot. Daarbij nam de kwaliteit van de krediet portefeuille opnieuw toe. Door de overneming van Leaseco Neder land is NMB Lease thans een van de grootste leasemaatschappijen van ons land. Het brutoresultaat van de NMB steeg in het afgelopen jaar met 3 procent tot 796 miljoen gulden. Het balanstotaal steeg van 71,5 tot 80,1 miljard. De beursontwikkelingen in het laatste kwartaal hebben maar weinig negatieve uitwerking gehad op de hoogte van de baten. De nettowinst steeg 16 procent tot 184 miljoen gulden. In haar jaarverslag noemt de NMB de beleidsnota van de rege ring 'Ruim baan voor ondernemen' een goede basis voor de invoeging van belangen van het midden- en kleinbedrijf (mkb) in het landelijke economische beleid. De bank vindt echter dat onvoldoende nieuw be leid wordt ontwikkeld en breekt daarom in haar jaarverslag een lans voor herziening van het mkb-be- leid. Het nieuwe beleid zou volgens de NMB moeten leiden tot een be tere omlijning van het mkb als sec tor binnen de nationale economie. "Wij bepleiten daarom een studie naar de instelling van een 'Small Business Administration' naar Amerikaans voorbeeld. Een derge lijk instituut zou als instrument van de overheid en van mkb-orga- nisaties meer gericht aandacht kunnen geven aan een verdere ont wikkeling van deze voor onze eco nomie vitale sector". nemers) tot stand komt op basis van de huidige regelingen die voor dit staatsbedrijf gelden. Amsterdam De gemeente Amsterdam wil nieuwe industrieën die zich in de hoofdstad vestigen een premie ge ven voor elke arbeidsplaats. Bo vendien wordt voor deze bedrijven 50 hectare grond beschikbaar ge houden in het havengebied, die de gemeente voor een gulden per vier kante meter wil uitgeven. Suf bellen Het Nederlands Christelijk On- dernemersverbond (NCOV) roept in zijn vandaag verschenen blad de 20.000 aangesloten winkeliers op om massaal de Kamerleden Schae- fer (PvdA), Van Erp (WD) en Groenman (D66) thuis of in de Tweede Kamer op te bellen. Daar mee wil deze organisatie van on dernemers in het midden- en klein bedrijf uiting geven aan haar onge noegen over het plan om de win kels tot 's avonds zeven uur open te laten. Uitgevers Het Franse uitgeversconcern Ha- chette wil voor 440 miljoen dollar de Amerikaanse uitgeverij Grolier overnemen. Hachette heeft laten weten met de overneming een van de drie grootste uitgeverijen ter wereld te worden. De andere twee grote zijn de Westduitse Bertels mann en de Amerikaanse Simon and Schuster. NMB-Heller Het factoringbedrijf NMB-Heller heeft over 1987 een winst na belas ting behaald van 13,7 miljoen gul den, zo blijkt uit het jaarverslag. NMB-Heller is voor 50 procent in handen van de Neder- landsche Middenstandsbank. De hoofdtaak, factoring, houdt in het overnemen van vorderingen van klanten. Ledenraad ontketent crisis rond voorzitterschap ADVERTENTIE Boekenweek 1988:16 t/m 26 maart J.M.A. Biesheuvel schreef Een Overtollig Mens. U ontvangt deze verhalenbundel van 16 tAn 26 maart als Boekenweekgeschenk bij aankoop van ten minste f 19,50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. Van Boeken Krijg'Je Nooit Genoeg DEN HAAG (GPD) Het rommelt in de gelederen van de Consumen tenbond. Eerst had zij een bestuur en geen voorzitter. Nu heeft zij een voorzitter, maar geen bestuur. In de altijd zo rustige organisatie heeft de ledenraad (het 'parlement van de bond') een soort revolutie ontketend. door Kees Cornelisse Met de activiteiten van de bond is niets aan de hand. De 150 mede werkers van de Consumentenbond zetten hun arbeid gewoon voort aan het Haagse Leeghwaterplein, onder leiding van directeur Dick Westendorp, wiens kwaliteiten al gemeen bekend zijn. Ze zijn uiter aard helemaal niet blij met dit con flict, nu het de bond zo goed gaat. Het lijkt wat ontmoedigend dat er juist dan problemen in het be- stuursappparaat ontstaan. Het werk van de Consumenten bond ondervindt grote waardering, resulterend in een formidabele groei: sedert begin 1987 van bijna 480.000 naar ruim 530.000 leden. In januari 1988 kwamen daar in één klap nog eens 30.000 leden bij. De Consumentenbond is daarmee de grootste consumentenorganisatie ter wereld, gemeten naar bevol kingsgegevens. In februari, zo weet men bij de bond te vertellen, ging de groei in snel tempo voort. De vrees heerst dat de bestuurs- perikelen een rem op de ledenaan- was zullen zetten. Het gaat om een conflict tussen een deel van de 100 leden tellende bondsraad en het bestuur van 14 leden, dat sinds ok tober 1987 in functie is. Tot dusver drong weinig naar buiten door van wat deze bonds raad wilde. Kennelijk ging hij altijd netjes akkoord met de bestuurs voorstellen. Tot dusver dan, want nu ging de meerderheid er dwars tegen in. Een uitermate actief stel bondsraadsleden schoof zijn eigen voorzitterskandidaat naar voren, en stemde tegen de kandidaat van het bestuur: met 35 tegen 29 stem men werd deze weggestemd. Aan te nemen valt dat het om de uitleg van het profiel van de voor zitter gaat. Zoals het hoort, werd voor de nieuwe voorzitter een ken schets gemaakt. Daarover werden bondsraad en bestuur het vorig jaar eens. Ook was al een kandidaat gevonden, die daarbij paste. Het was de Rotterdamse hoogleraar staatshuishoudkunde (Erasmus Universiteit) dr. W. de Roos. Maar die overleed plotseling, vlak voor dat zijn benoeming aan de orde kwam. Men moest toen opnieuw gaan zoeken. Burgemeester drs. P. Ze venbergen van Bergen op Zoom werd de kandidaat achter wie het bestuur zich unaniem opstelde. Sa men met de verkiezingscommissie, die uit bestuursleden en bonds raadsleden bestond. Men vond de burgemeester een representatieve figuur. Een man dus die het gezicht van de bond naar buiten kan uitdragen, samen met de directie. Bij zijn wethou ders en gemeenteraad had deze burgemeester al gevraagd of hij on geveer één dag per week voor de Consumentenbond zou kunnen re serveren. Dat stuitte niet op bezwa ren. Bovendien is Zevenbergen thuis in het Haagse circuit en dat is nodig. Er moet worden gelobbied, de voorzitter moet nationaal en in ternationaal kunnen meepraten. In die formule paste de Bergense bur gemeester, daar waren de voorstel lers zeker van. Leden van de bondsraad scho ven echter onverwacht het be stuurslid dr.ir. J. van Elk naar vo ren en deze werd tot voorzitter ge kozen. Volgens de verkiezings commissie (en het bestuur) voldoet Van Elk niet aan twee van de drie vereiste punten: ervaring met het leiding geven aan democratische processen (voldoende kennis en vaardigheden om dagelijks be stuur en hoofdbestuur te leiden) en de kwaliteit voor overleg tot op het hoogste niveau (zoals kontakten met bewindslieden in het alge meen, de politiek in het bijzonder en in organen als de Sociaal-Econo mische Raad). De bestuurlijke toekomst van de Consumentenbond is nu wat on duidelijk geworden. Geen van de afgetreden bestuursleden wil met de nieuw gekozen voorzitter wer- m ken, zo staat vast. Zij behartigen wel de lopende zaken binnen het pas vastgestelde beleidsplan 1989- 1993. Belangrijk punt is verder het uitschrijven van nieuwe bestuurs verkiezingen. De bondsraad krijgt dat karwei op zaterdag 28 mei af te handelen. Bestuurslid kan ieder lid van de Consumentenbond worden, maar er zullen dus snel ten minste 14 kandidaten moeten worden gevon den. Men kan zich niet aan de in druk onttrekken dat een deel van de bondsraad de gevolgen van zijn daden niet heeft ingezien. Anders zou hij met zo onbegrijpelijk en in consequent handelen het beeld van een zo bloeiende organisatie niet in de waagschaal hebben ge legd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7