Pakistan blokkeert regeling Afghanistan Gorbatsjov erkent 'etnisch probleem' DE HOLLANDERS BIJ STOUTENBEEK stüutenbeeh Duizenden toeristen nog steeds vast door lawines 'Vredesplan zonder PLO zal mislukken DINSDAG 15 MAART 1988 PAGINA 5 Terugtrekking Sovjettroepen nu onzeker GENEVE (Rtr) - Pakistan lijkt met Afghanistan geen akkoord te sluiten dat kan leiden tot de terugtrekking van de naar schatting 115.000 Sovjetrussische militairen uit Afghanistan. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Zain Noorani maakte gisteren in Genève duidelijk dat Pakistan vasthoudt aan de eerder geformuleerde eis tot vorming van een overgangsregering, waarin het islamitische verzet zitting heeft. "Wij hebben bepaalde zorgen die ik twee of drie dagen geleden aan iedereen hier heb duidelijk ge maakt", aldus Noorani. "Wij zijn bereid te tekenen zodra deze zor gen uit de weg zijn geruimd. Wat kan ik tot dat moment zeggen?" Sovjetleider Michail Gorbatsjov stelde begin februari voor uiterlijk 15 mei een begin te maken met de terugtrekking van zijn troepen, in dien Afghanistan en Pakistan ui terlijk twee maanden daaraan voorafgaand in Genève een ak koord zouden ondertekenen. Dan zou dat akkoord dus vandaag gete kend moeten worden. Pakistan eist evenwel dat tegelij kertijd met een akkoord over de te rugtrekking duidelijkheid bestaat over de vorming van een over gangsregering. Hoewel het voor stel van Gorbastjov van begin fe bruari vandaag als de 'beslissende dag' stelt, is niet duidelijk wat er zal gebeuren bij mislukking van het vredesoverleg. Gisteren ontkende de Russische minister van buiten landse zaken Wadim Loginow in eens dat er een deadline bestond voor de afronding van de vredeson derhandelingen. Maar daarmee zei hij ook dat de datum van de terug trekking vand de Russische troe pen niet vaststond. "We hebben al leen gesteld dat, als het verdrag op 15 maart is ondertekend, we onze troepen zullen terugtrekken". Daarmee lijkt dus ook de terug trekking op 15 mei onzeker gewor den.. Pakistan ligt dwars omdat het meent dat de terugkeer van de on geveer drie miljoen Afghaanse vluchtelingen die momenteel in Pakistan verblijven slechts verze kerd kan zijn indien overeenstem ming bestaat over een overgangs regering. Daarin kan volgens Pakistan plaats zijn voor zowel ver tegenwoordigers van het islami tische Afghaanse verzet en van de vluchtelingen, als vertegenwoordi gers van het huidige communisti sche bewind in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Het verzet wenst geen zitting te nemen in een overgangsbewind waarin ook leden van de commu nistische Democratische Volks partij van Afghanistan (PDPA) ver tegenwoordigd zijn. Moskou en Kabul wijzen de Pakistaanse eis af. WENEN/HAMBURG (DPA/Rtr) - De sneeuwchaos in de Oostenrijk se Alpen is de grootste sinds tien tallen jaren. Nog steeds zijn dui zenden toeristen door de lawines van de buitenwereld afgesneden. Volgens meteorologen zal de situa tie echter de komende dagen ver beteren omdat de lucht gaat op- Bij talrijke lawines in Tirol en Vorarlberg zijn in het weekeinde tien mensen om het leven geko men. In St. Anton am Arlberg, waar zondag twee lawines een wijk teisterden, stierven vijf Zweedse vakantiegangers. Zij zijn inmid dels geïdentificeerd. In de Ostal- lgau kwam een vrouw van 92 onder een ingestort dak om het leven. Aan de Vorarlbergse kant van de Arlberg was de toestand maandag nog kritiek. In Tirol daarentegen trad enige verbetering in. De weg en spoorverbindingen tussen Tirol en Vorarlberg waren weer nor maal. In de gemeente Stuben am Arlberg lag de rijksweg hier en daar onder zeven meter sneeuw. Onder de sneeuwmassa lagen tal rijke automobielen. De winter sportcentra Lech en Zürs am Arl berg waren niet bereikbaar. Ook in berggebieden in Italië, waar het in de voorbije week zwaar heeft ge sneeuwd, bestond lawinegevaar. Ondanks de inval van dooi blijft ook de toestand in de Beierse Al pen gespannen. Weliswaar werden veel wegen vrijgegeven en enkele grensovergangen heropend, maar toch bleven enkele streken van de buitenwereld afgesneden. Alleen al in het Kleine Walsertal zitten ongeveer 10.000 vakantie gangers vast. Balderschwang in Beieren was nog niet bereikbaar en de Beiers-Oostenrijkse grensover gangen bij Schleching, Linderhof en Achenpass waren gisteren nog gesloten. Het dooiweer heeft de eerste overstromingen veroorzaakt. Het peil van de rivieren in het zuiden en zuidwesten van de Bondsrepu bliek Duitsland (Main. Neckar. Saar en Rijn) steeg snel. In de West- duitse deelstaten Baden-Württem- berg en Niedersachsen stonden straten blank. In Saarbrücken werd de scheepvaart gisteren opge schort. Op de Main voeren enkele overzetveren niet meer. Op de Neckar moesten de schepen blij ven stilliggen. In het noordwesten van Joego slavië zijn zaterdag twee Belgische schooljongens van 15 en 14 jaar in een ijzig ravijn geskied. Een derde, van 12 jaar, werd ernstig gewond en hij verkeert in levensgevaar. Het ongeluk speelde zich af op de Vo- gelberg in de Sloweense Alpen, waar de drie aan een skiwedstrijd meededen. WASHINGTON (AP/Rtr) - De ge matigde Palestijnse leider Hanna Siniora heeft gisteren in Washing-- ton gezegd dat het nieuwe Ameri kaanse vredesplan voor het Mid den-Oosten tot mislukken is ge doemd, indien de PLO er niet bij wordt betrokken. De Amerikaanse regering begon gisteren aan een vier dagen, durend overleg met de Israëlische premier Shamir over het plan. Volgens Siniora richten de Ame rikanen zich tot iedereen, "behalve tot die ene groep die juist vrede in het gebied kan stichten". Zonder de Palestijnen, zei hij, komt er van een vredesinitiatief niets terecht. "En de Palestijnen laten zich nu in ROEMEENSE UITTOCHT - De laatste tijd hebben zeker tiendui zend Roemenen een toevlucht ge zocht in Hongarije. Dit onthulde de Hongaarse eerste-minister, Karoly Grosz. Het betreft vooral leden van de Hongaarse minderheid in Roe menië, die het land zijn ontvlucht vanwege de slechte levensomstan digheden en de gedwongen assimi latie. Er zijn zo'n 1,8 miljoen Roe menen van Hongaarse afstam ming. Buitenland kort Israël-Hongarije Na twintig jaar hebben Israël en Hongarije de diplomatieke betrek kingen hersteld, zij het op laag ni veau. Volgens Hongarije is volledig herstel pas mogelijk als het Ara- bisch-Israëlische conflict is opge lost. Na de Zesdaagse Oorlog in 1968 verbraken alle Oostbloklan den behalve Roemenie de diploma tieke betrekkingen met Israël. Po len herstelde vorig jaar als eerste de contacten. Wervelwind Het aantal doden als gevolg van een wervelwind die begin deze maand de Mo^ambikaanse provin cie Zambezia getroffen heeft, is tot ongeveer 100 gestegen. Zeker 20 mensen raakten ernstig gewond, meer dan 1.000 huizen zijn vernield en 4.500 mensen zijn dakloos ge worden als gevolg van de orkaan. In de aangrenzende provincie Sofala staat de wegverbinding tus sen de belangrijke Havenstad Beira en Harare onder water. Amnestie De volksrepubliek China is be reid amnestie te verlenen aan haar vroegere tegenstanders die nu op Taiwan wonen. De Chinezen heb ben besloten van strafvervolging af te zien om Taiwanezen naar het vasteland terug te laten keren. Tai pei heeft in november van het vorig jaar een 38 jaar oud verbod op rei zen naar het vasteland opgeheven en sindsdien zijn ruim 10.000 vaste landers die op Taiwan leefden, naar 'huis' teruggekeerd. Tigray De rebellen van het Bevrijdings front van Tigray (TPLF) melden dat ze twee brigades van het Etiopi- sche leger hebben weggevaagd. Meer dan duizend regeringsmilitai ren zijn gedood, gewond of krijgs gevangen gemaakt. Het TPLF, dat strijdt voor regionale autonomie, maakte geen melding van de eigen verliezen. Vanwege de oorlog in de provincie zijn enkele van de ergste hongergebieden al twee weken lang onbereikbaar. elk vredesinitiatief vertegenwoor digen door de PLO". Siniora noemde het Amerikaan se besluit om de PLO-vertegen- woordiging bij de VN te sluiten, een "grote stap achteruit voor het vredesstreven van Shultz". Hij zei niet naar een ontmoeting met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken te hebben gestreefd of ertoe te zijn uitgenodigd. Hij is op weg naar Canada, waar parle ment en de minister van buiten landse zaken, Joe Clark, hem wèl willen aanhoren. Siniora, hoofdredacteur van het dagblad Al-Fajr in Jeruzalem, is in Washington met leden van de Is raëlische beweging 'Vrede Nu', die streeft naar het prijsgeven van be zet gebied. Tot deze groep behoort onder anderen Yale Dayan, doch ter van wijlen minister van defen sie Moshe Dayan en lid van de ar beiderspartij van Shamirs rivaal Shimon Peres. Zij was het met Si niora eens dat Washingtons weige ring om iets met de PLO te maken te hebben, "inderdaad een element is dat ontbreekt". Premier Shamir heeft gisteren na aankomst in Washington gezegd dat hij tijdens zijn vierdaagse be zoek aan de VS geen definitief ant woord zal geven op de Amerikaan se voorstellen voor Israelisch-Ara- bische onderhandelingen. Hij zei bij aankomst wel dat het Camp Da- vid-akkoord van 1978, waarin wordt gepleit voor een proefperio de van vijfjaar met Palestijns zelf bestuur, "als onze richtlijn moet dienen". Volgens Amerikaanse functiona rissen is het Camp David-akkoord echter gedeeltelijk achterhaald, vooral omdat Jordanië en de Pales tijnen niet deelnamen aan de on derhandelingen die in 1981 vastlie pen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft voor de Gaza-strook en de Westoe ver een tussentijdse regeling van drie jaar voorgesteld, terwijl eind dit jaar begonnen zou moeten wor den met onderhandelingen over een definitieve regeling. Hij vindt ook dat Israel land zou moeten af staan in ruil voor de Arabische er kenning van het Israëlische be staansrecht. Shamirs Likud-partij is fel ge kant tegen het afstaan van land en tegen een internationale vredes conferentie met deelname van de Sovjetunie en de PLO. De Arbei derspartij van minister van buiten landse zaken Peres is wel bereid tot een regeling te komen. Laatste SS-12 raketten uit DDR BERLIJN (AP) - De Sovjetunie heeft de laatste SS-12 raketten van twee bases in de DDR gehaald. Dat hebben Oostduitse kranten giste ren gemeld. Op 25 februari begon de Sovjetunie met de ontmanteling van de korte-afstandsraketten in de DDR in Waren en Bischofswer- da. De kernraketten vallen onder het Amerikaans-Russische ontwape ningsverdrag dat in december werd ondertekend. Vooruitlopend op de ratificatie van dat verdrag be sloot de Sovjetunie 'als teken van goede wil' de raketten alvast terug te halen uit de DDR. Na de be krachtiging van het verdrag zullen de raketten dan worden vernietigd in Kazachstan. In Waren stonden 22 SS-12 raket ten en 7 oefenmodellen opgesteld, in Bischofswerda stonden 8 raket ten en 4 oefenmodellen. De Sov jetunie maakte in februari ook een begin met de terugtrekking van ra ketten in Tsjechoslowakije. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk Parallelweg 10, tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. gen. Verbetering van de betrekkin gen en stabiliteit in Oost-Europa zijn zijn voornaamste doelen. De Joegoslavische onderminis ter van buitenlandse zaken Ilva Djukic en zijn Sovjet-collega Va- dim Loginov verklaarden gister avond dat een van de belangrijkste onderwerpen van de in „openharti ge, levendige en tolerante sfeer" gehouden gesprekken de "demo cratisering van de betrekkingen was". Bedoeld wordt daarmee de door Gorbatsjov onderstreepte op vatting dat er meerdere wegen naar het socialisme leiden. Volgens waarnemers zal tijdens het bezoek van Gorbatsjov een ver klaring worden uitgebracht, waar in duidelijker dan in de verdragen die in de jaren vijftig werden geslo ten tussen Moskou en Belgrado het recht op een eigen richting in het socialisme zal worden vastgelegd. Iran en Iraq hervatten stedenoorlog BAGHDAD (Rtr/AP) - Iraq heeft vandaag opnieuw raketten afge schoten op de Iraanse hoofdstad Teheran. Dit heeft een militaire woordvoerder in Baghdad bekend gemaakt. Drie dagen nadat een on officieel bestand in de stedenoor log mislukte kwamen twee Iraakse projectielen in de Iraanse hoofd stad neer. Zondag hervatte Iraq de raketbe schieting als 'waarschuwing' we gens de artilleriebeschieting van woongebieden in Iraakse grensste den. Een dag later vuurden de Irak ezen negen raketten op Teheran af. Iran nam wraak door twee raketten af te schieten op Baghdad. Iran heeft volgens het Iraakse persbureau INA de beschietingen van de steden Basra, Qurnah en Halbajah voortgezet. Daarbij zou den "vele burgers, onder wie vrou wen en kinderen" om het leven zijn gekomen of gewond zijn geraakt. In Baghdad waren op het mo ment van de raketinslag afgevaar digden uit 20 Arabische landen bij een voor een conferentie over olie. Sommige Arabische ministers hadden hun komst afgezegd, ken nelijk vanwege de opleving van de stedenoorlog. INA berichtte dat de zware artil leriebeschietingen van de Iraakse grensplaatsen waar Iran zondag mee begon, ook gisteren nog voort duurden en dat onder de burgers veel slachtoffers waren gevallen. Zwaar getroffen werden de noor delijke plaatsen Halabja en Dar- bandikhan en de zuidelijke haven stad Basra. Ook Zubair, waar enke le raffinaderijen staan, en andere zuidelijke plaatsen werden bescho ten. West-Duitsland denkt aan sancties tegen' Zuidaffika HARARE (Rtr)- Bonn overweegt of er verandering moet komen in de krachtige afwijzing van economi sche sancties tegen Zuidafrika, zo heeft de Westduitse president Ri chard von Weizsaecker gisteren verklaard in Harare aan het slot van een staatsbezoek aan Zimbab we. Die heroverweging is ingege ven door de maatregelen die de Zuidafrikaanse regering heeft ge troffen tegen een groot aantal bin nenlandse anti-apartheidsgroepen. "De situatie in Zuidafrika ver slechtert", zei Von Weizsaecker. "Het is de regering van Zuidafrika zelf die het andere landen steeds moeilijker maakt om te blijven aandringen op een vreedzame dia loog". In Bonn en andere noordelij ke hoofdsteden buigt men zich nu over de vraag welke maatregelen getroffen moeten worden terwille van de uitbanning van de apart heid. De president herinnerde eraan dat de Bondsrepubliek zich begin maart in de Veiligheidsraad van stemming over sancties tegen Zuidafrika had onthouden. Tot dusver had Bonn doorgaans tegen gestemd. Volgens Von Weizsaec ker is hier sprake van een duidelijk signaal aan het adres van Pretoria. De plannen die Pretoria op stapel heeft staan om anti-apartheids- groepen af te snijden van buiten landse hulp zag hij als een nieuwe tegenslag voor een proces van vreedzame hervormingen. ADVERTENTIE' Oproerpolitie in de straten van Pa MEXICO Een menigte van dui zenden protesterende schoolmees ters is gisteren in Panama op hard handige wijze uiteen gedreven. Zo'n 150.000 ambtenaren in het land staan op het punt om in sta king te gaan. Bijna 2000 laad- en lossers in de belangrijkste havens langs het Panama-kanaal zijn daar al mee begonnen. door Rob Sprenkels "We willen ons salaris, laat hem ophoepelen", aldus de spreekko ren van met dollarbiljetten zwaai ende schoolmeesters in het cen trum van de hoofdstad Panama. Maar generaal Manuel Antonio No riega, de 'sterke man' van het Pana mese bewind waartegen Washing ton tal van economische maatrege len heeft genomen, had zijn ant woord klaar. ama-stad. Leger Panama treedt hard op tegen betogers Honderden 'Dobbermans', de gevreesde paramilitaire oproerpo litie, gingen de leraren met traan gas, wapenstokken en rubberko gels te lijf. Ook een tiental in burger gekleede agenten mengden zich in het strijdgewoel. Klappen met geweerkolven, schoppen tegen gestruikelde vrou wen. Maar ook flessen en stenen in de richting van de autoriteit en overal brandende straatversperrin gen. Het duurde dik drie uur voor dat de rust min of meer was her steld. Volgens oppositieleiders wa- (foto ANP) ren het de ergste straatrellen, sinds generaal Noriega 9 maanden gele den voor het eerst in Panama zelf van moord en corruptie werd be schuldigd. Naar schatting 150.000 ambtena ren hebben aangekondigd in sta king te zullen gaan als ze niet kon- tant worden betaald. Door de Ame rikaanse maatregelen tegen Norie ga is Panama, waar de Amerikaan se dollar als munteenheid wordt gebruikt, bijna zonder bankbiljet ten komen te zitten. De afgelopen dagen hebben alleen leger en poli tie hun salaris ontvangen. Plannen om zelf een eigen munteenheid in te voeren of de ambtenaren met voedingsbonnen uit te betalen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Washington eist het vertrek van generaal Noriega en wil dat de eind vorige maand af gezette president Erick Arturo Del- valle in ere wordt hersteld. BELGRADO (GPD/Rtr) - Sovjet- partijleider Michail Gorbatsjov, de eerste leider van het Kremlin in 12 jaar die een officieel bezoek brengt aan Joegoslavië, heeft gisteren er kend dat er etnische onrust is in de Sovjetunie. Bij aankomst voor besprekingen met de Joegoslavische president, Lazar Mojsov, verklaarde Gor batsjov dat Joegoslavië, net als de Sovjetunie, een land is waar al eeu wen lang veel etnische minderhe den wonen. Verwijzend naar de recente bot singen in twee Sovjet-republieken, waarbij officieel 34 maar vermoe delijk meer dan honderd mensen het leven verloren, zei hij: "Wat is er werkelijk gebeurd in Armenië en Azerbajdzjan? Niemand maakt daar een probleem van de Sovjet regering, van het socialisme of af scheiding van de staat. De proble men zijn wel hoog opgelopen, maar louter van culturele en technische aard. De partij heeft die problemen laten liggen en moet ze nu aanpak ken. Dat is er aan de hand". Het bloedige geweld tussen dc christelijke Armeniërs en de isla mitische Azerbajdzjani, de ernstig ste etnische onrust in de Sovjetu nie in tientallen jaren, vormt een de grootste uitdagingen voor Gor batsjov sinds deze driejaar geleden aan de macht kwam. Maar hij grap te tegen verslaggevers: "Als u me een land kunt zeggen dat niet der gelijke problemen kent, zou ik daar onmiddellijk heen gaan". De door binnenlandse proble men geplaagde Sovjet-leider werd gisteren met het normaliter alleen voor staatshoofden gereserveerde eerbetoon in Joegoslavië ontvan-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5