Loon en bijstand jongeren gekort - VROOMS DREESM ANN j jsSSr Evacuatie in Rotterdam door onontplofte bom Mes in aftrekposten Geen enkel ministerie buiten schot Veel kritiek werkgevers en werknemers Specialisten werken meer thuis Automobilist ondanks files DINSDAG 15 MAART 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Anderhalf miljard bezuinigingen in sociale zekerheid DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet wil tot 1990 ruim anderhalf miljard gulden bezui nigen op de sociale zekerheid. Meest ingrijpende maatregel is het afschaffen van het mini mumloon voor jongeren tussen de 23 en 27 jaar. Zij zullen in het vervolg het lagere mini mumjeugdloon van 22-jarigen krijgen. Ook de bijstandsuitkering voor jongeren onder de 27 wordt verlaagd. Het is nog niet duidelijk wanneer het kabinet de maatregelen wil laten ingaan. ROTTERDAM (GPD) Rotter dam staat eind deze maand de grootste evacuatie uit zijn geschie denis te wachten. Oorzaak: een niet-ontplofte Engelse vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog. Zo'n 7000 bewoners van of gren zend aan de Bellevoystraat, een dichtbevolkte straat niet ver van het centrum, moeten op zondag 27 maart hun huis uit; 14.000 anderen in nabij gelegen straten mogen die dag hun huis niet in of juist uit. Het opruimen van de 'Bellebom', zoals het projectiel inmiddels in de Maasstad is gaan heten, kost in to taal 2000 ambtenaren hun vrije zon dag. Zij moeten zorgen voor een soepel verloop van de evacuatie, de opvang en de terugkeer van de be woners. Het gaat hierbij behalve om 1000 man extra politie ook om brandweerlieden, gasafsluiters, ziekenvervoerders, verzorgers van de dierenambulance en buschauf feurs. De wijk Middelland waarin de bom ligt, telt in verhouding veel buitenlanders (er zijn 22 nationali teiten), drugsverslaafden en illega len. De 463,5 kilo zware bom ligt op tien meter diepte in het achtertuin tje vap de Bellevoystraat 31. De bom, een zogeheten duizendpon der, werd in november 1944 afge worpen door een Brits vliegtuig. Doel was een zes straten verderop gelegen gebouw op de Heemraad singel dat toen werd gebruikt door de Duitse 'Sicherheitsdienst'. Twee blindgangers kwamen te recht in de Bellevoystraat. De eer ste is nog tijdens de oorlog ge ruimd. De plaats waar de tweede terecht kwam, werd pas op 1 mei vorig jaar door een bewoonster aan het gemeentebestuur kenbaar ge maakt. Zij vreesde ontploffingsge vaar omdat er binnenkort begon nen zou worden met renovatie werk. Vorige maand werd het staart stuk van de 1,85 m lange bom ge vonden en begin deze maand het projectiel zelf. Kapitein L. P. G. van Maren van de EOD, leider van de opruimingsoperatie, sluit niet uit dat de bom bij het demonteren tot ontploffing komt. Slachtoffers zijn hierbij niet te vrezen omdat het onschadelijk maken van het pro jectiel met gereedschap gebeurt dat 'op afstand' wordt bediend. "In het ongunstigste geval zullen door de kracht op die tien meter diepte de heipalen van de omliggende wo ningen bezwijken en dreigt er dus instortingsgevaar", aldus Van Ma ren die echter zeer hoopvol is over een goede afloop. De peperdure opruimingsopera- Het voorstel het minimumloon tot 27 jaar te vervangen door het mini mumjeugdloon is des te opmerke lijker, omdat een soortgelijk plan vorig jaar in de Tweede Kamer schipbreuk leed. Het kabinet moest onder druk van het CDA voorstellen tot verlaging van het minimumloon van 23-jarigen in trekken. De werkgevers dringen al jaren aan op verlaging van het mi nimumloon. Andere maatregelen die het ka binet wil treffen zijn: - terugdringing van het ziekte verzuim (400 miljoen gulden) door een derde wachtdag voor de ziekte wetuitkering in te voeren, terwijl de verplichting voor werkgevers tot doorbetaling van het loon bij ziekte wordt geschrapt. Het kabi net zal niet ingrijpen in afspraken van bonden en werkgevers over soneel te laten bestaan uit gedeelte- aanvullende bovenwettelijke uit- lijk arbeidsongeschikten (150 mil- kenngen. joen). Minister Ruding wordt door een verslaggever geinterviewd na af loop van het kabinetberaad. Hij noemde de voorstellen "verant woord". (foto ANP) Parachutist Een parachutist is gistermiddag vlak bij het vliegveld Hilversum verongelukt.. Volgens de gemeen tepolitie Hilversum is de hoofdpa rachute niet opengegaan, waarna het slachtoffer de reserveparachu te te laat opentrok. De 27-jarige pa rachutist uit Bilthoven kwam op een bij het vliegveld gelegen cam ping terecht. Wieldoppen - werklozen komen een halfjaar eerder in de bijstand doordat de zo geheten vervolguitkering wordt bekort (netto 150 miljoen). - besparingen op de wao-uitke- ringen door werkgevers vanaf mid den 1989 desnoods te verplichten minstens vijf procent van hun per- - korting op de kinderbijslag die buitenlandse werknemers krijgen voor hun kinderen die nog in het moederland wonen (150 miljoen). Daarmee gaat een oude WD-wens in vervulling. De kinderbijslag blijft wel toenemen naarmate er meer kinderen zijn. Tien miljard voor lagere lasten Auto's van de Haagse politie gaan zonder wieldoppen rijden. Beschadigde of verloren doppen worden niet meer vervangen. Het Haagse politiekorps wil met deze maatregel enkele duizenden gul dens per jaar besparen.-De doppen kosten ongeveer zestig gulden per stuk. Bovendien betekent het rij den zonder wieldoppen een bespa ring op de remblokjes, omdat deze beter gekoeld worden. Geuzenpenning: De Stichting Geuzenverzet heeft de Geuzenpenning dit jaar post- huum toegekend aan koningin Wil- helmina. De penning is uitgereikt aan prinses Margriet. Aanvankelijk zou premier Lubbers de penning uitreiken aan prinses Juliana. Zij was echter door de zware sneeuw val in Oostenrijk verhinderd en de premier zat vast in Den Haag van wege het kabinetsberaad. De pen ning is toegekend aan koningin Wilhelmina omdat zij 'de bindende kracht was in het verzet tegen de vijand'. Ombudsman Vanaf vandaag kunnen militai ren hun problemen kwijt bij een ombudsman, die met een knalgele bus alle kazernes in ons land zal be zoeken. Deze klantgerichte bena dering is een gevolg van de wantoe standen en seksuele uifspa'ttingen op, kazernes die vorig jaar in het nieuws kwamen. Deze misstanden komen over het algemeen pas veel later aan het licht. Door 'aan huis te komen' denkt de militaire belan genorganisatie AN VM dat soldaten eerder met hun problemen komen. Paling bedreigd Paling wordt door de waterver ontreiniging een bedreigde vis soort in de Nederlandse binnenwa teren. Dit stelt drs. H. de Nie in zijn proefschrift waarop hij vrijdag pro moveert aan de Landbouwuniver siteit in Wageningen. Door de watervervuiling is het steeds moeilijker voor de paling om voedsel te vinden. De paling moet concurreren met de brasem, die beter tegen de watervervuiling kan. Snoek en baars zijn al zo goed als verdwenen, steur en zalm gin gen hen voor. DEN HAAG (GPD) Het kabinet trekt tot 1990 tien miljard gulden uit voor verlaging van de belastin gen voor burgers en bedrijven. Van de lastenverlichting komt 5,4 mil jard gulden ten goede aan het be drijfsleven. Dat wordt grotendeels betaald uit de afgeschafte investe- ringssubdisie wir. Het kabinet denkt dat er zo 5000 tot 10.000 extra banen bij komen. De lastenverlich tingen voor de burgers krijgen ge stalte door verlaging van de twee hoogste en de laagste belasting schijven. De belastingmaatregelen moeten al per 1 juli ingaan. Volgens Lubbers moet het pak ket voldoende zijn om de koop kracht voor de komende twee jaar op peil te houden. Maar de premier sloot niet uit dat de laagste inko mens er in 1990 toch op achteruit zullen gaan door invoering van het nieuwe stelsel van ziektekosten verzekering en een eenvoudiger belastingstelsel. Het kabinet heeft afgesproken dat een dergelijk koopkracht verlies opgevangen zal worden, waarvoor geld uit fiscale maatregelen moet komen. Aftrekposten Er zal flink worden bespaard door het afschaffen van allerlei reiskostenvergoedingen en de fis cale vergoedingen daarvan, en door paal en perk te stellen aan de fiscale aftrekbaarheid van bijvoor beeld zakendiners. Dat moet 350 miljoen opleveren, die ten goede zullen komen van de schatkist. Het kabinet wil ook stevig snoei en in het woud van aftrekposten voor de loon- en inkomstenbelas ting voor de hogere inkomens. De 1500 miljoen die zo beschikbaar komt, zal worden gestoken in een verlaging van de hogere belasting tarieven tot 60 procent en 52 pro cent. DEN HAAG (GPD/ANP) Defen sie en onwikkelingshulp blijven niet langer buiten schot bij de be zuinigingen. Ontwikkelingssa menwerking moet tot 1990 150 mil joen bezuinigen, Defensie moet 270 miljoen gulden inleveren. De be zuinigingen op ontwikkelingshulp worden ingevuld door de financië le regelingen voor asielzoekers over te hevelen van WVC naar Ont wikkelingssamenwerking. Minister Deetman moet onge veer 550 miljoen gulden bezuini gen op studiebeurzen. De Landelij ke Studentenvakbond (LSVB) ver wacht dat Deetman de basisbeurs voor uitwonende studenten met zestig gulden per maand zal verla gen. De basisbeurs voor thuiswo nende studenten zou ,met maande lijks f 42,50 omlaag gaan. De bezuinigingen op de andere departementen zijn, buiten de soci ale zekerheid, als volgt verdeeld: - onderwijs: 500 miljoen studiefi nanciering en 50 miljoen op de klei ne scholen. Op de wachtgelduitke ring voor werkloze leraren uit het voortgezet onderwijs, die nu nog 400 miljoen kosten, zal in 1990 hon derd, en in 1992 tweehonderd mil joen worden bezuinigd. Zij moeten een ander vak gaan leren of worden ingeschakeld bij de nascholing voor het bedrijfsleven. - arbeidsvoorwaarden ambtena ren en trendvolgers: 200 miljoen. De reiskostenvergoedingen voor ambtenaren gaan onder het mes, en er wordt minder pensioenpre mie betaald aan het pensioenfonds voor de trendvolgers PGGM. - Volkshuisvesting: 300 miljoen, invulling nog onbekend. - Economische Zaken, Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, en Verkeer en Waterstaat elk 50 mil joen. - uitkeringen aan gemeenten en provincies: 100 miljoen. Het laagste belastingtarief zal worden verlaagd om de koop kracht van de mensen met een mi nimum-inkomen op peil te hou den. Daarvoor is 2,8 miljard be schikbaar, genoeg om de laagste belastingschijf met ongeveer 1,5 procent te verlagen. Het grootste deel van het geld (2,1 miljard) komt uit de meevallende belastingop brengsten. Voor het bedrijfsleven is bij el kaar 5,45 miljard gulden beschik baar: 4,2 uit de afschaffing van de wir, 600 miljoen door het schrap pen van de vermogensaftrek in de vennootschapsbelasting en nog eens 600 miljoen door beperking van aftrekposten. Het geld zal wor den gebruikt voor het handhaven van de investeringstoeslag voor kleine bedrijven (700 miljoen) en de verlaging van de tarieven voor de vennootschapsbelasting. Over het eerste kwart miljoen gulden winst moet 40 procent, over de rest 35 procent vennootschaps belasting worden betaald. Verder wordt de werkgeversbijdrage aan de kinderbijslag geschrapt, al moe ten bedrijven wel iets meer gaan betalen aan de ziekenfondswet; een verschuiving die netto 2,9 mil jard oplevert. DEN HAAG (GPD) Zowel de werkgevers- als de werknemersor ganisaties hebben kritiek op de be zuinigingsvoorstellen van het kabi net. FNV en CNV vinden dat de zwakkeren in de samenleving de rekening moeten betalen. De werk geversorganisaties VNO en NCW zijn tevreden over het voornemen van het kabinet om de vennoot schapsbelasting tot 35 procent te verlagen. Maar de werkgevers kij ken toch "met gemengde gevoe lens" naar het totale pakket maat regelen en vinden de voorgestelde bezuiniging van 3,5 miljard onvol doende. Volgens de FNV deelt het kabi net enerzijds omvangrijke bedra gen uit aan bedrijven en mensen met hoge inkomens, terwijl aan de andere kant "akelige en omvangrij ke bezuinigingen" worden aange kondigd voor de laagstbetaalden. De besteding van de vrijgekomen wir-gelden aan verlaging van de vennootschapsbelasting helpt de werkgelegenheid volgens de FNV niet. Extra overheidsinvesteringen en verlaging van btw-tarieven zou den meer arbeidsplaatsen opleve- De bezuinigingen op de uitkerin gen en de ontwikkelingshulp noemt de FNV "volstrekt onaan vaardbaar", een mening die onder steund wordt door het CNV. De christelijke vakbeweging is wel te spreken over het voorstel om de premie voor kinderbijslag voor werkgevers af te schaffen. Het CNV heeft grote twijfel over de be lastingvoorstellen van het kabinet. Voor de vakbond is het de vraag of het mogelijk is aftrekposten zo te wijzigen dat alleen de allerhoogste inkomens daardoor worden getrof fen. Het CNV vreest dat ook mid den- en lagere inkomens nadeel on dervinden van de maatregel. Ook de werkgeversorganisaties zetten hun vraagtekens bij de be lastingplannen. Het besluit tot ver laging van de loon- en inkomsten belasting juichen ze toe, maar door de beperking van de zakelijke af- trekkosten dreigt de fiscus zich volgens VNO en NCW te gaan men gen in bedrijfsaangelegenheden. De werkgeversorganisaties vre zen verder dat kleine bedrijven te zwaar zullen worden getroffen door de voorstellen. Zij krijgen een onvolledige compensatie van de wir-gelden en ze zullen tot de eer ste 250.000 gulden winst onder het hoge vennootschapstarief blijven vallen. UTRECHT - De gemeente Arnhem deed onlangs een beroep op bergbeklimmers om een kerktoren te inspecteren, de gemeente Utrecht doet het anders: zij installeerde een kraan van 120 meter hoogte naast de Domtoren. Dit om de natuurstenen ornamenten bij de torenspits te kunnen onderzoeken. Het installeren van een kraan was goedkoper dan het optrekken van een steiger rond de toren. Dat zou zo'n 100.000 gulden hebben gekost. (foto anp> UTRECHT (ANP) - Medisch spe cialisten gaan steeds meer thuis werken in plaats van in het zieken huis. Adjunct-secretaris P. Wage naar van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) heeft de indruk dat de specialisten meer zijn gaan doen nu ze geen overeen komsten meer hebben met de zie kenfondsen. Het overgrote deel van de specia listen heeft vorig jaar zijn overeen komst met het ziekenfonds opge zegd vanwege een conflict tussen de overkoepelende organisaties VNZ en de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV). In die overeen komst wordt er van uitgegaan dat de specialisten hun werk doen in een ziekenhuis. Alleen voor derma tologen, psychiaters en oogartsen wordt een uitzondering gemaakt. Dat nu ook andere specialisten buiten het ziekenhuis patiënten gaan behandelen schrijft Wagenaar toe aan de mogelijkheid die die de wir bood om thuis investeringen te doen en vooral ook aan de door staatssecretaris Dees (volksge zondheid) aangekondigde vermin dering van het aantal ziekenbed den (onder meer door sluiting van ziekenhuizen) en specialisten. Spe cialisten die thuis werken blijven dan buiten schot, aldus Wagenaar. Als gevolg van het conflict tus sen ziekenfondsen specialisten moeten ziekenfondsverzekerden sinds 1 juli 1987 zelf de specialist betalen en het bedrag declareren bij hun fonds. Het regionaal zie kenfonds Salland constateert in zijn jaarverslag over 1987 dat dit geen merkbare invloed heeft gehad op de kosten van specialistische hulp. De veel gehoorde opvatting dat het niet langer rechtstreeks uit betalen door het ziekenfonds aan de specialist bezuinigingen tot ge volg zou hebben, wordt niet door de cijfers ondersteund, aldus Sal land. Specialisten die vorig jaar nog wel een overeenkomst wilden slui ten met de ziekenfondsen, hebben de overeenkomst op 1 januari niet verlengd. Ze hebben volgens de VNZ geen zin om het per 1 februari ingevoerde specialistengeeltje, de eigen bijdrage van 25 gulden, te in nen. Als een specialist geen over eenkomst met het ziekenfonds heeft, moet het fonds dat doen. Flessentrekkerij niet uit wagen te branden NIJMEGEN (ANP) - De politie van Nijmegen heeft vanochtend huis zoeking gedaan in vier woningen en twee bedrijven die verdacht worden van flessentrekkerij. Be drijven in het land zouden voor meer dan een miljoen gulden zijn opgelicht. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Wel zijn diverse materia len in beslag genomen. Het onder zoek is begin februari gestart, na dat diverse bedrijven bij de politie aangifte hadden gedaan. Ze lever den textiel en automaterialen aan bedrijven in Nijmegen maar beta ling bleef achterwege. LEIDEN (ANP) - De toenemende files op de verkeerswegen zijn voor de automobilist geen aanleiding de auto te laten staan en de trein, bus, metro of fiets te nemen. Hij be schouwt het oponthoud als gewo ne reistijd en neemt de ergernis over het tijdsverlies op de koop toe. Dit blijkt uit een onderzoek van de vakgroep Sociale en Organisatie psychologie van de Rijkuniversi teit in Leiden. C. Louw van deze groep en T. Schmidt van de werkgroep Ener gie- en Milieuonderzoek aan dezelf de wetenschappelijke instelling het opmerkelijk dat de au- ADVERTENTIE Steengoed jack. Denim stonewashed jack. Met kontraststiksel. Maten: 110-128 7VK- 59.- Moten: 92-104 tomobilist de verloren tijd op de wegen niet erg vindt, terwijl hij de wachttijden bij het gebruik van het openbaar vervoer wel als een na deel beschouwt. Een verklaring hiervoor zoeken Louw en Schmidt in de houding van de autobezitter. Zijn vervoer middel beschouwt hij als een ver lengstuk van zijn huis. Zodra hij na zijn werk in de auto stapt, is hij om het zo maar te zeggen al 'thuis'. De trein, bus of metro ziet hij als een verlengstuk van zijn werk. Het zoeken naar een parkeer plaats en de daaraan verbonden kosten vinden de automobilisten wel vervelend, maar het overtuigt ze niet dat het openbaar vervoer een minstens even nuttig en zeker goedkoper middel is voor woon werkverkeer. Uit het onderzoek blijkt verder dat de file-rijders weinig of geen besef hebben wat het hun allemaal kost om met de auto van en naar het werk te gaan. Dikwijls wordt slechts de gebruikte brandstof als kostenfactor genoemd, soms ook het onderhoud. Bovendien blijkt de automobilist niet te weten hoe veel benzine hij met de dagelijkse ritten verbruikt. De autobezitters hebben over het algemeen ook geen idee wat een abonnement op een openbaar ver voermiddel kost. De meesten den ken dat de trein veel duurder is ge worden, terwijl de prijzen gelijk zijn gebleven of zelfs zijn gedaald. Meer dan de helft van de onder vraagden zei geen flauw benul te hebben van de vertrektijden van bussen. In een poging de overlast van de files te vermijden gaat meer dan de helft van de automobilisten tot drie kwartier eerder van huis. Huisvrouwen die over een auto beschikken, nemen bij voorkeur hun eigen vervoermiddel om bood schappen te doen. Ze doen dit ook als ze evengoed met de bus of de fiets kunnen gaan. De hogere kos ten van het gebruik van de eigen auto spelen geen rol, zo blijkt uit het onderzoek. tie, die 6 miljoen gulden kost, heeft bij enkele Rotterdamse gemeente raadsleden de vraag opgeworpen in hoeverre het zinvol blijft om 40 jaar oude en diep in de grond gele gen bommen onschadelijk te ma ken. Naar schatting liggen er in de Rotterdamse bodem nog zo'n derig onontplofte Duitse bommen. Het ruimen hiervan zou vele tientallen miljoenen gaan kosten. Kapitein Van Maren van de EOD: "Zo'n bom kan er nog hon derd jaar blijven liggen, maar hij kan ook spontaan exploderen. Zoals dat ook in 1983 is gebeurd met een bom in het Limburgse Horst. Als wij geen risico's zien, mag zo'n bom van ons best in de grond blijven zitten. De gemeente Nootdorp heeft met onze instem ming besloten een bom niet te rui men. Ook Purmerend en Gelder- malsen hebben besloten een bom te laten waar hij zit, omdat de scha de bij een ontploffing daar heel ge ring zal zijn. Maar deze bom moet er beslist uit. Een spontane explo sie zou rampzalig zijn voor de be woners in deze straat". Van den Broek: opzeggen verdrag VN niet uitsluiten DEN HAAG (GPD) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) sluit opzegging door Nederland van het internationale verdrag over burgerrechten en politieke rechten niet uit. Minister De Koning (socia le zaken) stelde het opzeggen van het verdrag van de Verenigde Na ties onlangs ter discussie. De gelijkberechtiging van man nen en vrouwen, waar het verdrag in voorziet, zou de schatkist in het ergste geval jaarlijks twee miljard gulden kosten en nog eens zeven miljard aan eenmalige kosten. Pre mier Lubbers verklaarde al eerder dat van opzegging geen sprake kon zijn. Van den Broek kwam tot zijn stellingname in antwoord op vra gen van de WD en de PvdA tij dens een commissievergadering van de Tweede Kamer over men senrechten en buitenlands beleid. De WD-er Weisglas sprak van een 'onaanvaardbaar', mocht de rege ring besluiten tot opzegging van een verdrag tegen discriminatie op grond van onder meer ras, huidskleur, geslacht, taal, gods dienst en politieke overtuiging. Volgens de bewindsman moet "in principe niet worden getornd aan één van de belangrijkste men senrechtenverdragen. Maar het is te gemakkelijk eenvoudig te stel len dat aan het VN-verdrag moet worden vastgehouden". Een besluit over het partij blij ven van Nederland in het verdrag valt volgens Van den Broek alleen te nemen "in samenhang met het enorme probleem waarmee we ge confronteerd lijken te worden". Voor eindconclusies is het te vroeg, zo meende hij. "Het lijkt me colle giaal om eerst in het kabinet van gedachten te wisselen en ik wens hier geen voorschot te nemen op die discussie". Weisglas zei daarop dat minister De Koning en premier Lubbers zich een dergelijk voorschot wel veroorloven en vroeg zich af wie nu eigenlijk namens de regering heeft gesproken. Ook Van Traa (PvdA) drong aan op duidelijkheid en te kende aan dat het verdrag geen mogelijkheid laat tot opzegging. Ontevreden toonde vooral de PvdA zich over de rapportage van het ministerie van buitenlandse za ken over de mensenrechtensituatie in verschillende landen. Volgens PvdA-kamerlid Melkert is de infor matie van de regering onvoldoende voor een goed inzicht in het beleid van de regering op het gebied van de mensenrechten. MEDAILLE - Voor het eerst in de geschiedenis van de zogenoemde Roosevelt-vrijheidsmedailles zal de belangrijkste prijs naar een Westduitser gaan,-de voormalige Duitse bondskanselier Helmut Schmidt. De medailles die worden toegekend door het Franklin en Eleanor Roosevelt Instituut in New York, worden op 4 juni in Middelburg uitgereikt. Schmidt krijgt de medaille voor zijn inzet voor de menselijke vrijheid. ADVERTENTIE Toyota Plus? Kijk dan vooral ook naar de kwaliteiten van de dealer. Met een Verberg Toyota zit u altijd goed □a's een Toyota waarvan u gegarandeerd meer plezier heeft. Kom maar eens langs om dat te ontdekken. A.J. Verberg's Ayto B.V. Zoeterwoudseweg 23. 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3