Het Spel van Daniël PODIUMBLIK Tristan en Isolde als punks Alsof Ludwig zelf improviseerde Nationale Opera van Warschau in Leiden Concertgebouworkest staakt onderhandelingen met opera Deel tiende symfonie van Beethoven ontdekt Tocht over Chinese Muur DINSDAG 15 MAART 1988 KUNST PAGINA 21 Lambert Hurrelbrinck, in het grijze verleden toneelrecensent bij dit dagblad, schreef eens aan een lezer die hem erop attent maakte dat hij een voorstelling had gemist: "Weet U wat de quaestie is, mevroi? Ik heb maar twee oogen". Het zou de goede man pas echt bang om het hart zijn geworden als hij nu het thea teraanbod in Leiden zou zien. Wat een diversiteit! Zeg maar ge rust 'dag' tegen uw luie stoel deze week en laat Hilversum maar voor een lege kamer praten. Gaaikema 'Amusement met een opbeu rend karakter'. Zo kenschetste onze recensent verleden week maandag de nieuwe one-man- show van Seth Gaaikema. 'Op zijn best', zo schreef hij, "is Gaai kema als hij onze gewichtigdoe nerij op de korrel neemt". Mor genavond is deze cabaretier op nieuw in de Leidse Schouwburg. Good guy, die Gaai. 4 eenakters De voorstellingen van het Cen tre Dramatique National de Ren- nes sloegen vorig seizoen goed aan in de Leidse Schouwburg. Vooral bij scholieren. Met het stuk 'Embrcissons-nous, Follevil- le!' bood dit gezelschap hen de ge legenheid nu ook eens echt te ge' niéten van het Frans. In het ka der van het projekt 'Theater Overdag' worden door hetzelfde gezelschap nu op woensdagmid dag 4 eenakters van Courteline gebracht. Aanvang: 14.30 uur. 's Avonds zullen deze vier eenak ters nogmaals te zien zijn. Clowns In het K O gebouw is het woensdagmiddag humor wat de klok slaat. Kettie de Klown en Ree treden er op. Dit clownsduo houdt zich bezig met 'sterke man nen, Shakespeare, toveren en mu ziek'. Aanvang van deze kinder voorstelling: 14.30 uur. Deelder 'Men lacht om mij, maar ik vlei mezelf toch met de gedachte dat er van een ernstige ondertoon sprake is'. Aan het woord is Jules Deelder. Een reprise van zijn the atershow Ja! Deelder' is op don- ter der. derdagavond te zien in de Leidse Schouwburg. Purper Een programma 'vol vaart, originele invallen, humor en per fectie' wordt ons beloofd in de voorstelling 1Dit verhaal' van Purper VI. Dit gezelschap, deze keer bestaande uit Erik Breij, Frans Mulder en Ina van Faas- sen, speelt de geschiedenis van twee broers: Augustus en Napo leon Keizer, een tweeling. Getui ge de inhoudsbeschrijving van het stuk wacht ons een avondje toneel vol vlijmscherpe dialogen. Ras-actrice Van Faassen leidt beide heren een wereld binnen die zij in hun stoutste dromen niet voor mogelijk hielden. Vrij dagavond in de Leidse Schouw burg. Rarekiek Het Poppentheater 'Rarekiek' speelt in De Kuip in Noordwijk 'Berend Botje'. U weet wel, die fi guur die met zijn bootje naar Zuidlaren ging en nooit weerom kwam. Een spannende Poppen- spelproduktie voor de jeugd. Zondag 20 maart om 14.00 uur. Dansende poppen Met 'De dansende poppen' brengt het Kreatief Danscentrum Leiderdorp op zondag in de Leid se Schouwburg 'een verhalend ballet voor en door kinderen'. Na de pauze zullen de gevorderde leerlingen klassiek ballet van de ze dansschool hun beste beentje De groep 'Purper', v.l.n.r Mulder, Ina van Faassen e Breij. voorzetten. Aanvang. 14.00 uur en 19.30 uur. Kaarten alleen aan de studio te Leiderdorp, hoek Hoofdstraat/Kerklaan, tel. 412480. Witland Voor de jeugd van 4-10 jaar is er op zondag in het Lak-theater een voorstelling van Peter Pan Producties. Titel: 'Witland', een oorde waar een grijze muis stie kem alle kleuren heeft opgegeten. Zo droevig. Schilderes Marleen besluit daar wat aan te gaan doen. Leidse dansgroep Zaterdagavond is in de Leidse Schouwburg het Folkoristisch Dansensemble Achalay te gast. Deze Leidse dansgroep brengt volksdansen uit Nederland en de Balkanlanden. De wervelende Roemeense 'parendans' die op het programma staat maakt nieuwsgierig. Staatsopera van Warschau Hét spektakel van deze week is ongetwijfeld Ludus Danielis', het beroemde liturgische drama rond de profeet Daniël. Dit dra ma met morele boodschap wordt gebracht door de Staatsopera van Warschau, dat voor een een malig optreden naar Leiden is gekomen. Elders op deze pagina vindt u meer over deze voorstel ling, waarin het wereldberoemde Bornus Consort garant staat voor een weergaloos zangspel. Maandagavond in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - De Nationale Opera van Warschau heeft met de opvoering van het 13-eeuwse mysteriespel 'Ludus Danielis' veel succes geoogst in Europa. De en scenering van Hanna Cho- jnacka werd 'begeesterend en fascinerend' genoemd. De bezetting telt zo'n 32 medewerkers, onder wie het wereldberoemde Bor nus Consort uit Warschau. In onderstaand verhaal gaat Paul Korenhof in op de ontstaansgeschiedenis van 'Ludus Danielis' (Het Spel van Daniël), dat aanstaande maandag in de Leidse Schouwburg wordt ver toond. Het ontstaan van de opera wordt in de meeste handboeken nog steeds gefixeerd op 1598, toen in Florence ten huize van graaf Bar- di de opera "Daphne" werd op gevoerd. De makers waren de dichter Ottavio Rinuccini en de componist Jacopo Peri, die bij hun werk waren uitgegaan van de theorieën over het muziekthe ater zoals die waren ontwikkeld door de "Camerata", een groepje jonge kunstenaars waartoe ook zijzelf behoorden. Uitgangspunt was hun gebrekkige kennis van de klassieke Griekse tragedies en dat leidt dan tot de veelge hoorde uitspraak dat de opera in 1598 ontstond als een grote ver gissing. Op dat moment, nu bijna vier eeuwen geleden, kende West-Europa echter al verschil lende tadities op het gebied van het 'muziektheater', die toen al veel verder teruggingen dan een krappe vierhonderd jaar. De wer kelijke wieg van de opera stond in de katholieke kerken, waar tot ver in de twintigste eeuw aan hoogtijdagen luister werd bijge zet met erediensten vol muzikale en theatrale elementen. Mis schien al vóór de tiende eeuw werden hier en daar pogingen ondernomen de in het Latijn ge zongen erediensten op hoogfees ten voor de eenvoudige gelovige begrijpelijker te maken door ge zangen die zich daartoe leenden, 'uit te beelden'. Het oudste ons bekende voorbeeld daarvan is de opsplitsing van een gezang uit de paastijd, "Quem quaeritis?", in de vragen van de vrouwen die bij het lege graf komen en de ant woorden van de daar aanwezige engel. De methode was simpel: het koor werd verdeeld in twee groepen die vervolgens met el kaar een dialoog aangingen. Vol gende stappen waren de invoe ring van meerdere "personen", het toebedelen van partijen aan solostemmen en het schrijven van nieuwe teksten met meer "dramatische" mogelijkheden. In de twaalfde eeuw was men zo ver gevorderd, dat er complete li turgische drama's ontstonden en het bekendste daarvan werd het "Ludus Danielis" (Het spel van Daniël), dat tegen 1150 geschre ven werd door de studenten van de bisschoppelijke school van Beauvais in Frankrijk. De Daniël uit de titel is de held uit het gelijknamige bijbelboek, dat onder meer verhaalt van de belevenissen van het Joodse volk tijdens de Babylonische ballingschap. De jonge Daniël, begiftigd met visioenen en pa- ragnostische dromen, mag zich verheugen in de gunsten van achtereenvolgens de koningen Nebucadnezar (Nabucodonosor) en Belshazar. Hij wordt ook door koning Darius te hulp geroepen, als deze geconfronteerd wordt met een geheimzinnige hand die de woorden "Mene tekel ufarsin" op de paleismuur schrijft. Daniël geeft hem de verklaring en wordt vervolgens ook Darius' gunste ling, maar haalt zich tevens de af gunst op de hals van de hofpries- ters, de Magiërs. Deze weten ge daan te krijgen dat Daniël in de Scène uit 'Ludus Danielis' van de Nationale Opera van Warschau. leeuwekuil geworpen wordt, waar koning Darius hem de vol gende ochtend in blakende ge zondheid aantreft. De opbouw sluit nauw aan bij de katholieke erediensten en kent een grote rol toe aan het koor, dat het opkomen en afgaan van de personages begeleidt en becom mentarieert. De partijen van de solostemmen en korte recitatie ven die in melodie nauw aanslui ten bij de spreektaal. Een belang rijke rol is bovendien weggelegd voor de instrumentale begelei ding, die behalve het voor de hand liggende orgel ook om flui ten, snaarinstrumenten en een klokkenspel vraagt. Hoewel dit befaamde liturgische drama ook dikwijls wordt aangeduid met de Franse titel, "Le Jeu de Daniel", wordt het vrijwel geheel in het Latijn gezongen. Af en toe dui ken er echter plotseling Franse woorden, mogelijk om de sug gestie te wekken, dat Daniël in zijn eigen volkstaal wordt aange sproken. PAUL KORENHOF AMSTERDAM (ANP) - De directie van het Concertgebouworkest heeft de onderhandelingen met De Nederlandse Opera over medewer king aan twee operaprodukties in het seizoen 1989/1990 opgeschort. "Dat is gebeurd bij ontstentenis van een gekwalificeerde artistieke leiding", aldus directeur H. van Royen van het Concertgebouwor kest. "Wij hadden al enige aarze ling de gesprekken over onze me dewerking met de opera voort te zettten bij het vertrek van inten dant Jan van Vlijmen eind vorig jaar. Wij hadden echter nog een ze ker vertrouwen in Guus Mostart als gesprekspartner. Maar nu deze vo rige week ook bij de opera is ver trokken, lijkt het ons beter pas op de plaats te maken", voegt Van Royen er aan toe. De directie van het Concertge bouworkest heeft deze stap geno men na het bekend worden van de voorgenomen besluiten van het be stuur van De Nederlandse Opera eind vorige week. Het operabe- stuur liet toen weten dat er een re organisatie van de operadirectie zou worden doorgevoerd. Dat hield onder meer in dat er geen opvolger zou komen voor Jan van Vlijmen als intendant en dat de functie van directeur artistieke zaken (tot vori ge week Guus Mostart) zou komen te vervallen. Daarvoor in de plaats zou naast de zakelijk directeur, Truze Lod der, wel een artistiek directeur worden benoemd. Het bestuür had Mostart te verstaan gegeven dat hij niet voor die functie in aanmerking zou komen, waarna deze verzocht op non-actief te worden gesteld. Dat verzoek werd ingewilligd en intussen is Mostart in onderhande ling voor een functie bij de Opera van Brussel. ALTERNATIEF BOEKENWEEK GESCHENK - Boekhandel Mani fest aan de Hooglandse Kerkgracht geeft bij aankoop van minstens 15 gulden aan boeken een alternatief boekenweekgeschenk. Dat ge schenk is het boek 'Straling - mag 't een ietsje meer zijn?', geschreven door Els de Groen. Deze actie valt samen met een landelijke campag ne van de milieugroep Aktie Stro halm te Utrecht. Het boekenweek geschenk laat volgens Manifest zien hoe er gesold wordt met de ge zondheidsrisico's. Hoe lang het Concertgebouwor kest de besprekingen met De Ne derlandse Opera wil opschorten is niet bekend. Dat zal volgens Van Royen vooral afhangen van wie de nieuwe artistieke directeur wordt en of deze aan de leiband zal lopen van de zakelijk directeur. Van Royen zegt begrepen te hebben dat de nieuwe artistiek leider van de opera moet opereren onder toe zicht van de zakelijk directeur, hoe wel er wordt gesproken over een tweehoofdige directie. "Dat eerste lijkt mij geen goede oplossing", al dus van Royen. De directeur van het Concertge bouworkest was eind vorig jaar ini tiatiefnemer van een door vele Ne derlandse en buitenlandse musici ondertekende petitie waarin er bij minister Brinkman van cultuur op werd aangedrongen Jan van Vlij men voor de opera te behouden. Daarbij werd een voorstel gedaan tot bemiddeling in het conflict tus sen Van Vlijmen enerzijds en be stuur en personeel aan de andere kant. "Het bestuur heeft dat be middelingsvoorstel toen zonder meer van de hand gewezen", zegt Van Royen. Gewaagde uitvoering van Berghaus HAMBURG (AP) - Wederom heeft schijn te komen als beiden de fata- een regisseur het gewaagd om de le liefdesdrank hebben genuttigd, enscenering van een werk De Wagnerianen, die vaak gewa pend met partituren en tekstboe ken, voorstellingen afstruinen, Dit keer"wm"hët6de Oostduïtse krÜSen do°r het sterk visuele ka chard Wagner vrijelijk te interpre teren en zich daarmee bloot te stel i zeer gemengde reacties. LOS ANGELES - Cybill Shepherd poseert voor fotografen. Deze kiek ten haar voor de 20th Century Fox Studios. Sheperd werd door het pu bliek gekozen als favoriete vrouwe lijke actrice. Zij is vooral bekend uit de serie 'Moonlighting', (foto ap> regisseuse Ruth Berghaus die Wag- j ners Tristan und Isolde aanpakte. Geen zeilschip maar een hellend plateau - dat herinneringen op roept aan een ruimteschip of het dek van een luxe en modern cruise schip - was de plaats van handeling in de eerste acte. Isolde werd in haar onstuimigheid regelmatig vastgesnoerd met een veiligheids riem en om de illusie van een vaart door de hemelen nog eens te bena drukken gleed een gigantische maan achterlangs het toneel. Ook de lichtregie laat niets aan het toeval over. De kleuren fel wit en vaal blauw beheersen de scenes tot het moment dat Isolde ervan af ziet om Tristan, de moordenaar van haar eerste verloofde, te doden. Tristan en Isolde baden vanaf dat moment in een warme oranje gloed om weer bleek en grijs tevoor- de voorstelling nauwe lijks de kans tekst en muziek in. hun boeken te volgen. Tristan en Isolde in gifgroen en met verschillende kleuren haar als postmoderne punks op huwelijks reis kan voor sommigen zwaar op het gemoed werken. Het hoogtepunt van Berghaus' Tristan vormt de tweede acte. Sa men met haar decorontwerper Hans-Dieter Schaal met wie zij al Recital door de pianiste Toos Onderden wijngaard, met werken van Scarlatti, Haydn, Liszt, Beethoven, Soler en M.A.P. Albéniz. Gehoord op 14 maart in de kapel- LEIDEN De pianiste Toos On derdenwijngaard is onder meer bekend door haar plaatopnamen van de late werken van Franz Liszt. Ook gisteravond liet ze drie stukken horen die Liszt in zijn laatste vijf levensjaren ge componeerd heeft. De klavier- virtuoos in hem heeft plaatsge^ maakt voor een introverte, soms rusteloze persoonlijkheid, die na allerlei omzwervingen zijn thuis zoekt in een lagere geestelijke or de in de rooms-katholieke kerk. Tijdens zijn verblijf in Venetië inspireerde een begrafenisstoet te water hem tot het schrijven van "La lugubre gondola", dat geheimzinnig begint en pas later zijn toonsoort prijsgeeft. Toos Onderdenwijngaard wist de spanning van de hortende chro matiek knap op te bouwen en vast te houden, evenals in "Nua- ges gris" met zijn langzaam ver schuivende akkoorden. Het rus teloze aspect zat in het derde stuk van Liszt dat gespeeld werd, namelijk "Schlaflos, Frage und Antwort", dat ondanks zijn titel een vragend slot heeft dat in de lucht blijft z Veel zorgelozer was de eerder ge speelde sonate van Haydn in F Hob. XVI-23. Deze galante mu ziek werd doorzichtig en onder houdend door Toos Onderden wijngaard vertolkt, zonder echt diepgravend te zijn. Interessan ter vond ik de uitvoering van Beethovens sonate in Es op. 27 nr. 1, waarin de delen in elkaar overgaan en het adagio zelfs door een tussenliggend allegro in tweeën wordt gedeeld. Toos On derdenwijngaard speelde het ge heel zoals voorgeschreven: "qua si una fantasia", dus alsof Beethoven zelf aan het improvi seren was. De ene keer fel, dan weer zangerig. Domenico Scarlatti is bekend door zijn 555(!) eendelige klavier sonates. Hiervan speelde Toos Onderdenwijngaard er vier, waaronder een pittige fuga in F groot (L.30). Minder bekend is Scarlatti's leerling Padre Anto nio Soler, die ondanks zijn Spaanse nationaliteit in de Itali aanse stijl van zijn leermeester schreef. Ook de rond 1800 leven de Spanjaard Mateo Antonio Pe rez Albéniz (niet de bekende Al béniz) laat in zijn composities de ze invloed nog horen. De pianiste liet het briljante, zonnige karak ter duidelijk uitkomen en maak te zo een opgewekt slot aan een afwisselend programma. FRANK DEN HERDER Hermans hekelt Vlaams AMSTERDAM (GPD) - Voor Hol- landse begrippen schrijven en spreken onze Belgische buren een soort koeterwaals. W.F. Hermans althans heeft geen goed woord over voor het taalgebruik van onze zui derburen: "een eigenaardig soort Nederlands, uitdrukkingen met verkeerde voorzetsels, en de meest vreselijke gallicismen", aldus Her mans over de Vlaamse taal. Gisteravond had in het Vlaams Cultureel Centrum 'De Brakke Grond' in Amsterdam een discus sie plaats tussen Willem Frederik Hermans en de Vlaamse dichter Eddy van Vliet, die Hermans aan val pareerde met:"De Vlaamse taal is juist erg rijk, en vaak karakteris tiek: woorden als kasseien (stenen) zijn prachtig". Maar Hermans bleef bij zijn me ning. Die kasseien mogen dan wel blijven, gaf hij toe, "maar Vlaamse zinsconstructies deugen niet". Hugo Claus maakt rampzalige zin nen. Louis Paul Boon produceert een soort Vlaams dat niet eens be staat en Wat dacht het publiek wel niet van de zin 'het venster geeft uit op het plein'? Dit soort kromme zinnen komt Hermans regelmatig tegen als hij werk van Vlamingen leest. "We zijn maar zo'n klein taal gebied", zei hij, "ingesloten tussen allemaal grote, anderstalige lan den. Dus moeten we van onze taal iets eigens maken en ten koste van alles mengvormen weren." BONN (AFP) - Een Schotse mu ziekleraar die doceert aan de uni versiteit van Aberdeen heeft beves tigd dat hij het eerste deel van een tiende symfonie van Ludwig van Beethoven heeft ontdekt. In een interview met de Bonner Express van maandag zegt profes sor Barry Cooper dat hij de schet sen heeft geyonden die het hem mogelijk gemaakt hebben het eer ste deel van het onuitgegeven werk van 15 minuten te reconstrueren. De wereldremière zal eind 1988 in Londen plaatsvinden. Waar hij zijn ontdekking heeft gedaan, heeft hij niet gezegd. Sieghard Brandenburg, direc teur van het Beethovenarchief in Bonn, zei desgevraagd dat de sym- fonieschetsen van Beethoven waarover onderzoekers beschik ken, veel belangrijker zijn dan men voorheen aannam. Volgens de Bonner Express heeft een vriend van Beethoven (1770-1827) indertijd gezegd dat de componist zijn tiende symfonie volledig op de piano kon spelen, maar dat hij als enige de partituur kon lezen. sinds 1983 samenwerkt heeft zij be dacht dat niet de tuin van Koning Marke maar een gigantische ma chinekamer de plaats is waar de chaos uit liefde en dood de juiste stuwkracht krijgt en waar Tristan en Isolde uiteindelijk ook in het ra derwerk verstrikt raken. De produktie van de Hamburgse Staatoper leidde dus - zoals gezegd onvermijdelijk - tot een mengeling van luid boegeroep en een klate rend applaus. Alleen solisten en de andere mu sici kwamen er zonder kleerscheu ren vanaf. Daarvoor had Berhaus dan ook beroemdheden laten op draven zoals de heldentenor Willi am Johns (Tristan) en de vedette van de Bayreuther Festspiele Ga- brielle Schnaut (Isolde). De opera stond onder directie van Zolta'n Pesko, de chef-dirigent van Teatro la Fenice in Venetië. AMSTERDAM - De performance- kunstenaars Ulay en Marina Abra- movic hebben een waanzinnig plan: zij willen een voettocht gaan maken over de Chinese Muur, die zo'n tienduizend mijl lang is. De voorbereidingen voor dit art- project hebben zo'n vijf jaar in be slag genomen. Op 30 maart begin nen de kunstenaars aan hun tocht. De Chinese Muur kronkelt zich door barre woestenijen. Hij loopt langs de noordgrens van de Gobi- woestijn naar de Gele Zee. Marina begint haar voettocht aan de Shan- haiguan-pas, Ulay start bij de Jiayuguanpas. Na 120 kilometer lo pen hopen ze elkaar te ontmoeten. Het project zal op film worden vastgelegd door de Berlijnse cine- aste Ulrike Ottinger. Het Amster dams Stedelijk Museum zal er in april van het volgend jaar een ex positie aan wijden. Architect schrijver Rudofsky overleden •NEW YORK (AP) - De in Oosten- rijk geboren architect Bernard Rudofsky is zaterdag in een zieken huis in New York overleden. Hij was 82 jaar. Rudofsky schreef boeken over uiteenlopende onderwerpen, zoals het verband tussen het menselijk lichaam en kleding en de functie van straten in de stad. Zijn boeken en tentoonstellingen beinvloedden niet alleen de architectuur, maar ook de mode, de binnenhuisarchi tectuur, de stedelijke planning en eetgewoonten. De hoofdredacteur van het tijd schrift Interior Design noemde Rudofsky "onze meest begaafde en uitgesproken criticus van mense lijke gewoonten en leefgemeen schappen." In 1944 maakte Rudofsky furore in het Museum of Modern Art in New York met een expositie over het thema: "Zijn kleren modern?" Twintig jaar later had hij in hetzelf de museum een expositie over "Ar chitectuur zonder architecten", een overzicht van inheemse, niet- monumentale architectuur. Geboren en getogen in Wenen, vertrok hij rond zijn dertigste naar Amerika, waar hij sedertdien altijd gewoond heeft. Zijn bekendste boeken zijn "Streets for People", waarin hij nagaat hoe mensen in steden de straat benutten en "The Unfashionable Human Body", waarin hij de relatie tussen het menselijk lichaam en kleding on derzoekt. ADVERTENTIE Panasonic electronische stofzuiger Exclusief voor V&D In moderne witte uitvoering. 1000 Watt motor. Met metalen zuigbuizen en electronisch regelbare zuigkracht Met opberg- cassette voor 4 hulpstukken

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21