Even rust bij Ajax Theunisse grijpt naast etappezege Goede onrust' bij PSY $an de yjlijn. Verbruggen wijkt niet voor chantage 'Wapenstilstand' aan vooravond EC-duel Dilemma schaatsers Steun KNWU DINSDAG 15 MAART 1988 PAGINA 17 Fondriest net iets sneller MONTE URANO (GPD) - Ooit, in 1984, werd de beginnend wieler- prof Gert-Jan Theunisse als een be lofte voor de toekomst bestempeld. Vandaar ook de uitnodiging van Peter Post om in diens ploeg plaats te nemen. Theunisse werd de twee de Lubberding genoemd, omdat hij gelijk zijn evenbeeld, met lange, wapperende manen opviel in het peloton. Maar niet alleen daardoor, ook zijn sierlijke stijl als pedaleur deed de liefhebbers het water uit de mond lopen. De haardos is anno 1988 nog altijd dezelfde, de 'zit' op de fiets eveneens, maar aan het in lossen van de verwachtingen is Theunisse (nog) niet toegekomen. Gisteren, in de 229 kilometer lan ge vierde etappe van de Tirreno- Adriatico, had de nu 25-jarige Bra bander uit Berghem prima benen. Zoals trouwens de voorgaande da gen ook al het geval was, getuige zijn vooraanstaande positie in het algemeen klassement (na zondag 16e op 17 seconden van de Zwitser se leider Machler). In Monte Urba- no drong Theunisse zelfs als beste Nederlander de top-tien (zesde) van de Tirreno binnen. Niet dat hij daarvan overigens onderste boven was. „Ik had liever deze etappe ge wonnen", klonk het teleurgesteld uit zijn mond. Theunisse was er ook heel dicht bij. Tegen het slotoffensief van de Italiaanse coming-man Maurizio Fondriest (23) moest nij het in de laatste honderden meters naar de eindstreep in Monte Urbano even wel afleggen. Er resteerde voor Gert-Jan Theunisse een, overigens niet onaardige, kruimel: de tweede plaats. Maar dat is wel de minst aantrekkelijke voor wielrenners, hoe verdienstelijk op zich ook. In een publiciteitsgevoelige sport als wielrennen telt echter maar één plaats en dat is de eerste. Dat verklaart de terneergeslagen indruk die Theunisse na afloop van een weinig bewogen rit langs de Adriatische kust maakte. „Ik ben hard aan een grote overwinning toe", verzuchtte Theunisse een beetje moedeloos. In ruim vier jaar tijd reed hij slechts twee onbeteke nende zeges (criteriums) bijeen. Voor iemand die als talent te boek heeft gestaan geen aantal waarmee je kunt pronken. Velen worden geroepen, slechts weinig zijn uitverkoren. Dat geldt ook voor Theunisse, die te veel ei genschappen mist om in het harde métier van het prof-fietsen boven de grauwe middelmaat uit te kun nen steken. Zijn voornaamste man co is dat hij niet genoeg voor zich zelf opkomt. Even dacht Theunisse een ande re wending aan zijn professionele loopbaan te kunnen geven. Na drie seizoenen waardevolle hand- en spandiensten te hebben verleend bij Post, verkaste hij vorig jaar PDM. Ook hij echter hangen als waterdrager, die in de Tour van 1987 in bergrit ten veel werk opknapte Delgado. Als dank voo zen diensten mocht hij met de bloemen van een kermiskoers. Theunisse's coup van gisteren, op de terrasgewijze klim naar Mon te Urano, kreeg geen happy end. Aan de voet van de helling achtte hij het moment gekomen een seri euze gooi naar de ritzege te doen. Phil Anderson, de kopman van TVM, counterde vrijwel direct. Die werd, op zijn beurt, echter weer als m een speer voorbij gereden door Fondriest. Theunisse: „Achteraf zeg ik; misschien had ik beter even kunnen wachten met demarreren. Het goede moment kiezen is na tuurlijk ook een kwestie van ge luk". Dat was er evenmin voor Ander son, die een verwoede poging deed de leiderstrui te heroveren op de Zwitser Machler. Maar ook de Australische voorman van ploeg leider Priem overschatte in de enerverende rush naar boven zijn krachten. Desondanks toonde An derson aan dat er aan zijn vorm weinig markeert en mag hij zich nog altijd tot de kanshebbers reke nen voor de eindzege. Dat doet Theunisse niet. „Mijn enige doel hier is zo veel mogelijk van voren te rijden en dan zie ik wel waar ik uit kom". Phil Anderson: overschatting MONTE URANO (GPD) - Het is nog altijd niet duidelijk of de wie lerploegen van Jan Raas (Super- Confex) en Cees Priem (TVM) za terdag van start mogen gaan in de klassieker Milaan-Sanremo. De twee Nederlandse formaties heb ben van de organisatie zoals ge meld te horen gekregen dat er voor hen geen plaats in de 'Primavera' is. Als reden is opgegeven dat men 'vol' zit. Ondanks hardnekkige pogingen daartoe hebben beide ploegleiders geen contact kunnen krijgen met organisator Vincenzo Torriani om alsnog het groene licht te krijgen. Vandaag zal er duidelijkheid moe ten komen, want dan sluit de in schrijving. Hein Verbruggen, de voorzitter van de profsectie van de Interna tionale Wielren Unie (FICP), is niet van plan te zwichten voor de chan tage van Torriani. Deze beroept zich erop dat hij door het nieuwe reglement van de Wielren Unie ge bonden is aan een maximaal aantal deelnemers van 200. In telefonisch overleg met Verbruggen heeft Tor riani laten weten dat toelating van de twee ploegen geen enkel pro bleem zou vormen wanneer hij dat aantal tot 220 zou mogen uitbrei den. „Maar", reageerde Verbrug gen, „ik zou volstrekt ongeloof waardig overkomen als ik daarvoor toestemming zou geven". Hoewel de Italiaanse koersdirec- teur Verbruggen heeft bezworen' dat zijn afwijzing van de twee ploe gen geen vorm van chantage is, vindt de Nederlandse voorzitter van de internationale profwieler bond dat hij de schijn tegen heeft. „Alleen kan ik hem niets verplich ten. Dit jaar zijn organisatoren nog vrij om zelf te bepalen wie er in een wedstrijd starten. Volgend jaar moet de stand in ons klassement worden aangehouden". Hein Verbruggen: „Het voorstel om het aantal deelnemers van wed strijden aan een maximum van 200 te binden komt nota bene van de Italiaanse bond. Via mij wil Torria ni die bond nu kennelijk dwingen iets anders te besluiten. Ik kan en ik wil er niet op ingaan, al schopt hij alle vier de Nederlandse ploe gen buiten. Ik heb hem wel een suggestie aan de hand gedaan om het aantal teams te vergroten, want volgens de reglementen moeten er minimaal vijf renners per ploeg starten. Daardoor zou hij er in prin cipe wel veertig kunnen toelaten. Omdat hij nu al 26 ploegen van ze ven renners heeft geaccepteerd, heb ik gezegd dat hij er nog drie van zes bij zou kunnen nemen. Hoe het zich zal ontwikkelen? Ik schat de kans dat Raas en Priem met hun ploeg toch nog mogen vertrekken in Milaan-San Remo op fifty-fity". Als de beslissing toch ten nadele van Raas (dit jaar zesde in de stand om de Wereldbeker) en Priem zou uitvallen, heeft dat geen grote con sequenties voor de rangschikking die volgend jaar de selectienorm vormt. „Juist voor dit jaar hebben we gezegd dat alle wedstrijden die op de internationale wielerkalen- der voorkomen, meetellen. Milaan- Sanremo is een belangrijke koers, maar het is er voor die puntentel ling maar één van de 150. Grote ge volgen heeft het op dat gebied dus niet. Wel onmiddellijk voor de ren ners en de sponsors. Dat is jammer, maar vaststaat dat het wel de laatste keer is", besluit Verbrug- Pedro de bewe- sn keertje na afloop De spelersgroep, die Hulshoff als tweede man naast het nieuwe op perhoofd Linder wil zien, heeft zich tijdelijk neergelegd bij de be slissing van het bestuur om de nau welijks serieus genomen Kohn, al lesbehalve happig op de functie, tot assistent te bombarderen. Hulshoff, door het bestuur vrien delijk doch dringend verzocht vol gend seizoen in de schoolbanken plaats te nemen om een rits trai nersdiploma's te halen, houdt zijn mond stijf dicht en wenst alleen over het duel tegen Young Boys van gedachten te wisselen. Frank Stapleton, opnieuw begeerd door Derby County nadat eerdere po gingen om de Ier van Ajax los te weken op niets uitliepen, werd gis teren toegevoegd aan de selectie. De international, voor wie de tijd in verband met het Europees kam pioenschap steeds meer begint te dringen, profiteert van de afwezig heid van Blind (geschorst) en Hesp (geblesseerd). De positie van Hesp, wiens her stel minstens drie maanden zal ver gen, zal morgenavond waarschijn lijk worden ingenomen door Ver laat. Hulshoff overweegt daarnaast een extra spits (Meijer of Staple ton) in te schakelen om Young Boys in het Olympisch stadion van meet af aan onder druk te zetten. Winter wordt daardoor mogelijk als rechtervleugelverdediger met louter offensieve taken de grasmat op gestuurd. „Wat betreft de op stelling zijn er mogelijkheden ge noeg", aldus Hulshoff, even voor het vertrek naar het trainingskamp in Wassenaar. „We zullen Young Boys geen enkele kans geven om aan te vallen. Vanaf de eerste mi nuut zullen wij het initiatief in han den r HEERENVEEN (GPD) - Er heerst nog steeds grote onduidelijkheid over het deelnemersveld van de olympische revanchewedstrijden van komend weekeinde in Heerenveen. Terwijl de organisator van de za terdag te verrijden World Cup-marathon in Den Haag, Klaas Verweij, eerder bekend maakte dat de Amerikaan Dave Silk en de Oostenrijker Michael Hadschieff in zijn wedstrijd aan de start zullen komen, gaan de organisatoren in Heerenveen er nog steeds van uit dat beide schaat sers in Thialf acte de presence zullen geven. Dat geldt ook voor Leo Visser, die het afgelopen weekeinde in Inzeil liet doorschemeren veel te voelen voor de marathon in Den Haag. Slechts over de Amerikaanse wereldkampioen Eric Flaim bestaat zekerheid. Hij rijdt in Den Haag. „Dat is de enige schaatser die we wel graag hier hadden willen hebben maar er niet bij is", zei scheidsrech ter Simon Smit gisteravond namens de organisatie van de revanche- wedstrijden. Als Hadschieff niet in Heerenveen verschijnt, overweegt de organisatie een schadeclaim in te dienen. Ook Hadschieffs landge noot Christian Eminger wordt zowel in Den Haag als in Heerenveen verwacht. De KNSB, onder welks auspiciën beide evenementen wor den gehouden, verbiedt deelname aan beide wedstrijden. Dubbel olympisch kampioen Tomas Gustafson zal in elk geval aanwezig zijn in Heerenveen, evenals de wereldtop op de korte afstanden, met uit zondering van de Russen. De olympische revanchewedstrijden zijn uitverkocht. Ook voor het ijsgala van vanavond zijn nog maar enkele staanplaatsen onverkocht. Daar zal tussen de spektakel-bedrijven door de huldiging plaatsvin den van de Nederlandse olympische medaillewinnaars, onder wie' Yvonne van Gennip. Hein Vergeer zal nog eenmaal de schaatsen on derbinden voor een ploegenachtervolging. Daaraan zullen ook twee teams van oud-gedienden deelnemen. Voor Nederland starten Schenk, Verkerk, Nottet en Bols of Verheyen, voor Noorwegen Tve- ter, Groenvold, Guttormsen en Maier. Van Gennip start in een koppel- koers, aan de zijde vart Gerard Kemkers. Het ijsgala wordt ingeleid met 'reguliere' 500-meterwedstrijden voor vrouwen en mannen en een 1500 meter voor mannen. Voor alle zekerheid zijn de wedstrijden aangemeld bij de ISU, zodat eventuele wereldrecords zullen worden erkend. Vorig jaar was dat bij het eerste ijsgala niet gebeurd. De driehoofdige technische lei ding, die vanaf 2 april door Linder op de vingers zal worden gekeken, heeft Stapleton na zijn hernia-ope ratie tot nu toe genegeerd. De aan voerder van de Ierse nationale ploeg, die dolgraag terug wil naar Engeland, werd zelfs niet goed ge noeg bevonden voor een plaats op de bank. Afgelopen donderdag werd de 31-jarige Stapleton met Ajax 2 in het duel tegen de reserves van Volendam bekeken door Der by County-directeur Stewart Webb, die meldde dat hij de spits nog eenmaal wil observeren. Steekt Stapleton, ondanks zijn gebrek aan wedstrijdritme opgeno men in de Ierse selectie, zijn voor keur niet onder stoelen of banken, de voetbaltoekomst van Bosman is omgeven door een waas van ge heimzinnigheid. Toulon, dat de (gelimiteerde) transfersom van 1,2 miljoen gulden al wekenlang klaar heeft liggen, wil vóór 1 april defini tief uitsluitsel krijgen van de matchwinnaar in Bern. Bosman, die in Frankrijk «en vierjarig con tract kan ondertekenen, twijfelt echter nog hevig. Behalve Ajax, dat hem verraste met een lucratief aanbod om voor twee jaar bij te te kenen, is ook Anderlecht nog in de markt voor de spits. Naast Ajax heeft ook Young Boys momenteel een vervelend binnenbrandje te blussen. Trainer Alexander Mandziara, na het kansloze verlies in het Wankdorf- stadion toch al niet de gelukkigste man op de wereld, vocht de afgelo pen week een conflict uit met mid denvelder Hansruedi Baur. De 33- jarige voormalige Zwitserse inter national pikte het niet dat hij tegen Ajax voor eigen publiek met een plaats op de reservebank genoegen moest nemen en eiste opheldering. Het gevolg is dat Baur geen deel uitmaakte van het Zwitserse gezel schap dat vandaag op Schiphol ar riveert en zich op last van het be stuur voorlopig moet bezighouden met het trainen van jeugdselecties. Ajax-directeur Van Eijden die niet wenste in te gaan op het con flict over de toekomstige assistent- trainer meldde gistermiddag dat de komst van Young Boys naar Amsterdam tot nu toe ongeveer 15.000 mensen heeft verleid tot het kopen van een kaartje. Het bestuur verwacht morgenavond 25.000 a 30.000 toeschouwers in het Olym pisch stadion te kunnen verwelko- Ajax had het kwartfinale-duel liever in de Meer afgewerkt, maar na de incidenten tijdens het duel tegen PSV en het ontvangen van een brief waarin de UEFA uit vrees voor (vooral) vuurwerk intensieve controles aan de toegangspoorten eist, werd besloten uit te wijken naar de verouderde betonklomp. „Dit is een puur preventieve maatregel, jammer genoeg voor ons waarschijnlijk kostprijsverho- gend", aldus Van Eijden. „Dit wordt voor ons hoe dan ook een du re Europa-Cupronde, ook doordat we twee keer naar Bern moesten reizen. Spelen in het Olympisch stadion kost ons ruim 60.000 gul den. Dat wordt dan weer gecom penseerd door het feit dat de kaar ten er gemiddeld wat duurder zijn dan in de Meer. Zo'n 28.000 toe schouwers in de Meer staat voor ons in financieel opzicht gelijk aan 19.000 man in het stadion". DEN HAAG (ANP) - De gang van zaken rondom de toelating van wielerploegen tot de klassieker Milaan - Sanremo heeft ook de sec tie beroepswielrennen van de KN WU in het geweer gebracht. Van daag is er een telex verstuurd naar de Italiaanse wielerbond, organisa tor Torriani en de Internationale Wielerfederatie FICP, waarin de sectie het ongenoegen uitspreekt over het weren van de ploegen van Jan Raas en Cees Priem. „Je moet het zien als morele steun aan het adres van Raas en Priem", aldus Roger van Es, voorzitter van de sectie beroepswielrennen. Door ruimtegebrek ben ik vorige week niet toegekomen aan de be handeling van een incident tij dens Excelsior M-Rijnsburgse Boys. Ik heb dat duel niet gezien, ik ga af op wat in het verslag stond. Een der RijnsburgersArie van Dijk, maakte zich onzettend kwaad op de grensrechter omdat die een beledigend gebaar met de middelvingernaar hem had gemaakt. Dat gebeurde nadat Van Dijk tegen hem had gezegd: "Je moet een andere bril op zet ten". De Rijnsburger maakte ver volgens met de bal een beweging alsof hij die naar de grensrechter wilde gooien. Vervolgens kreeg hij van de scheidsrechter een offi ciële waarschuwing. Na de wed strijd wilde Van Dijk bij de grensrechter nog even verhaal gaan halen, maar dat werd hem belet. De houding van de grensrech ter lijkt nergens naar. Als men sen die met de leiding zijn belast de correctheid uit het oog verlie zen, is het hek helemaal van de dam. Maar nu Van Dijk. Ik ver baas me weer eens. Spelers roe pen vaak de vreselijkste dingen naar een scheidsrechter, maar als ze eens met gelijke munt wor den terugbetaald, oh, oh, wat zijn ze dan hevig op hun teentjes ge trapt. RCL Vandaag het derde en laatste deel van het feuilletonnetje over de Leiderdorpse voetbalclub RCL. Korte inhoud van het voor afgaande: uitbundig heeft de re dactie van het het clubblad van RCL de terugkeer van trainer Theo de Waard aangekondigd' in een speciale bijlage. Wat daarbij opviel was een uitspraak van De Waard dat hij ter versterking van het eerste team spelers uit andere clubs wil aantrekken. Ik vroeg me toen af hoe dat in zijn werk zou gaan. Was RCL van plan met de geldbuidel te rinke len? Want dat sterke spelers lou ter en alleen op de mooie accom modatie en de prachtige organi satievan de Leiderdorpers zou den afkomen, zoals werd gesug gereerd, deed. me wat ongeloof waardig aan. Waarom hadden ze zich dan tot dusver niet gemeld bij de Bloemerd? Clubbladredacteur Cees Men- tink reageerde daarop met het verstrekken van een lijstje met spelers die door de jaren heen de weg naar RCL hadden gevonden, zonder dat er geldelijke belonin- THEO DE WAARD gen aan te pas waren gekomen. Een lijstje dat me bepaald niet overtuigde, want over een perio de van tien jaar krijgt iedere club wel wat aanloop. RCL kon o.a. enige bekende oud-gedien den inlijven die aan de afbouw van hun carrière bezig waren. Maar behoudens Leo Holl en Sjoerd Teske die in Leiderdorp een schitterende 'tweede jeugd' beleefden en de Racing zowaar op het eerste plan terugbrachten, bouw je daar geen hecht elftal mee op. Dat heeft de praktijk (de Van der Blommen, Van Weerlee) intussen wel bewezen. Andere namen die Mentink noemde, heb ben RCL intussen weer verlaten, de mooie accommodatie ten spijt. Dit even terzijde. De Waards visie Mentinks brief bevatte ook de reactie van de toekomstige trai ner De Waard. En hier, waarde vrienden en vriendinnen, nemen wij de draad weer op. Theo de Waard: "De kern van het verhaal blijft natuurlijk dat er doorstroming vanuit de jeugd moet komen. En dan sluit ik mijn ogen niet voor de realiteit. In de jeugd van RCL lopen momenteel te weinig spelers die je in het eer ste kunt zetten. Misschien dat er in het tweede of derde nog ge schikte mannen zijn. Als dat ook niet het geval is, dan zullen wij goede voetballers moeten aan trekken. Zonder te ronselen moet het mogelijk zijn goede spelers uit lagere afdelingen naar de Bloemerd te halen. Spelers die ho ger willen acteren. Spelers ook uit de omgeving van Leiderdorp. Leo van der Weteringh is er een voorbeeld van. Ze willeti en gaan bij ons op een hoger niveau voet ballen. Ik denk bijv. ook aan spe lers die bijvoorbeeld door een dubbele bezetting in het tweede elftal terecht zijn gekomen en AMSTERDAM (GPD) Ajax heeft, eventjes, de vredespijp opgestoken en de strijdbijl dezeJ formatie bleef begraven. De aandacht is voor zover mogelijk van de interne perikelen over de vacature van de assistent-trainer verschoven naar de Europa-Cup-beslommeringen. Van vrede is nog geen sprake, maar naar buiten toe bestaat er weer iets dat lijkt op eensgezindheid. naar een andere club willen. Ik zal al gelukkig zijn als ik twee bruikbare mensen erbij krijg". Zo, nu weten wij tenminste wat De Waard precies bedoelt met het aantrekken van spelers uit ande re verenigingen. Hij heeft het oog gericht op '.pelers die nu nog er gens in onbetekenende elftallen figureren en wellicht bij RCL kunnen doorbreken en op spelers die het in andere clubs net niet gered hebben en hopelijk bij RCL wel tot bloei zullen komen. Gezien zijn laatste opmerking verwacht De Waard er geen wonderen van. Dat lijkt me verstandig, want het blijft een gok om op zo'n manier een echt goede speler in je gelede ren te krijgen. En het is wel te ho pen dat RCL zich dan handhaaft in de tweede klasse, want anders kan De Waard de spelers van el ders nauwelijks "voetballen op een hoger niveau" aanbieden. Clubblad-redacteur Mentink schrijft mij wel opgewekt dat Ton Zoutendijk RCL "geheid in de tweede klasse houdt", maar Zoutendijk zelf lijkt daarvan al lerminst overtuigd. In Trouw van 7 maart omschrijft hij de po sitie van RCL als "troosteloos". Desondanks verwacht Mentink dat De Waard RCL "terugbrengt op het hoogste platform". Ik ben blij dat ik niet in de schoenen van De Waard sta. Kanttekening Waarom behandel ik deze kwestie nu zo uitgebreid? Omdat er voor elke ordentelijke vereni ging op enig niveau een goede les in zit. Een amateurclub moet het hebben van de eigen jeugd, de ei gen kweek. Ook bij alle verloop blijft dat de essentie. De Waard beseft dat ook wel, kijk maar naar de eerste zin van zijn reac tie. Krachten van elders kunnen op zijn hoogst even een impuls ge ven en de terugval ophouden, maar wie daarnaar bewust op zoek gaat, wie daarop wil leu nen, zal vroeg of laat toch de reke ning gepresenteerd krijgen. De ontwikkeling van de jeugd van RCL stagneert door een oj andere oorzaak en naar dat hoogst ernstige probleem dient de aandacht voor alles uit te gaan. En niet naar de vraag of er in pakweg Woubrugge dan wel Ka- gia een speler rondloopt die het heel misschien in RCL goed zal gaan doen. Dat is een lapmiddel. Een club behoort te rusten op zijn eigen fundamenten. RUUD PAAUW Frank Stapleton is opgenomen in de Ajax-selectie voor het Europa Cup duel tegen Young Boys. (archieffoto anp> DINSDAG 16.03-16.50 BBC 2: The Cheltenham Na tional Hunt Festival: paardesport. 15 40-16.00 BBC 2: Under Sail-Galway Hookers: zeilmagazme. 15.58-16.55 Did 2: Pfiff: sportprogramma 21 .00-2 BBC 1A Question of Sport: sportquiz. 21.00-22.00 SCH: NBA Basketball. 22.00-23.00 SKY: Nederlands competi- 22.35-22.40 SCH: Gillette soccer Scene. 22.40-23.40 SCH: Super Sport. 23.00-23.20 Did 1: ARD-Sport extra: ijs hockey - eerste halve finale in de play offs. 23.00-24.00 SKY: Voetbal: (onder voor behoud). 24.00-00 25 BBC 1The Cheltenham Na tional Hunt Festival: paardesport. WOENSDAG 15.15-16.50 BBC 1The Cheltenham Na tional Hunt Festival: paardesport. 16.03-16.50 BBC 2: WK Team Snooker: reportage uit Bournemouth. 17.20-18.30 BBC 2: WK Team Snooker. 17.46-18.08 Ned 1: Veronica sport. 21.20-22.20 SKY: The world Professio nal Ice-Skating Championships 1987- re portages van het kunstrijden en de wed strijden voor paren, dames en heren. 21 45-22.30 Ned 2: Studio sport EINDHOVEN (GPD) De volgende stap moet wor den gemaakt. Dat is het motto waarmee PSV morgen de deur voor Girondins de Bordeaux naar de halve fi nales van de Europa-Cup voor landskampioen wil dichtsmijten. De doelstelling in Eindhoven is bijge steld en de Fransen zullen zich daaraan moeten confor meren. Ofschoon coach Guus Hiddink de nodige sla gen om de arm houdt, is de favorietenrol na de 1-1-uit- slag twee weken geleden duidelijk vastgesteld. „Het zou een flinke klap zijn voor de club als de volgende ronde niet wordt gehaald", trapt Kees Ploegsma nog maar eens een open deur in. Ook de opsomming van de reeks geblesseerde spe lers ontslaat de formatie van Guus Hiddink niet van die favorietenrol. „Jan Heintze speelt met een man- chette omdat hij een middenhandsbeentje heeft gebro ken in het duel tegen Feyenoord. Voorts zijn er foto's gemaakt van de voet van Berry van Aerle. Die blessure viel nogal mee". Met Heintze en Van Aerle noemt Hid dink de laatste twee probleemgevallen. De bikkelpar tij eergisteren in de Rotterdamse Kuip hadden verder geen andere sporen achtergelaten. Eric Gerets, Sóren Lerby, Frank Arnesen en Hans Gillhaus haakten al af voordat PSV de eerste keer in dit seizoen met verlies werd geconfronteerd. „Het zijn allemaal twijfelachtige factoren, waardoor ik de opstelling pas vrij laat, ik denk vlak voor de wed strijd, bekend kan maken. In principe zou het moeten lukken om iedereen fit te krijgen, ofschoon ik toch wel grote vraagtekens achter Lerby zet. De verrekking in zijn kuitspier stemt mij het meest somber". Met de nodige pijnstillers moet Hiddink dus tot een complete selectie kunnen komen die aan de voor PSV cruciale ontmoeting kan beginnen. „Hoe belangrijk die wedstrijd ook is", zegt Hiddink, „ik ga niemand in zetten die blijvend schade zou kunnen gaan ondervin den van een blessure. Pas als ik groen licht van de me dische staf heb, kan er sprake van selectie zijn". Dat de PSV'ers erop gebrand zijn tegen Bordeaux van de par tij te zijn lijdt geen twijfel. Niet alleen het sportieve succes maar ook de financiële vergoeding (ongeveer tien mille los van de uitslag) is niet mis. „We zijn dit jaar overgestapt op recettedeling", ver klaart manager Kees Ploegsma de premie. „We spelen voor een uitverkocht huis, hetgeen zeven ton recette betekent. Netto houden we daaraan vier ton over. Dat bedrag wordt gedeeld door de club en de spelers. Pre mies keren we alleen nog maar uit bij het eventueel be halen van het landskampioenschap of de KNVB-beker en eventueel de Europa-Cup". Zover is het echter nog niet. „We zetten in deze fase inderdaad alles op de Europa-Cup", zegt Guus Hid dink. „De groep is te hongerig om iets te laten schieten. Dus ook de competitie en de KNVB-beker worden niet verwaarloosd". Desondanks is er de laatste tijd behoorlijk de sleet gekomen op de wedstrijdresultaten die voor de winter stop nog zo imposant waren. Twaalf punten uit negen competitieduels roept vraagtekens op. „Inderdaad. Er is sprake van een kleine terugslag", tekent Hiddink aan. „Gelukkig is de marge zo groot dat we voldoende respijt hebben. Je ziet al gauw dat er, bij een overladen programma zoals wij dat hebben, rond de Europa- Cupduels wat problemen zijn. Ik voel dat als de goede onrust in de ploeg. Een aantal spelers is wat pessimis tisch. Dat is de juiste irritatie om los te branden". Al te hard wil PSV echter niet van stapel lopen. „In de competitie kun je je veroorloven om zeven aanval lend ingestelde spelers op te stellen. Tegen Bordeaux kan dat niet. In Europees verband ligt dat anders. Ver wacht ook niet dat Bordeaux met dezelfde instelling naar Eindhoven komt als indertijd Rapid Wenen. Die ploeg speelde om de nederlaag niet hoger dan 3-0 te la ten worden. De Fransen hebben daarentegen in het verleden regelmatig bewezen in uitwedstrijden goede resultaten te kunnen bereiken. Het is een ploeg, die zich nooit verloren geeft. Een elftal dat weinig kansen weggeeft en uitstekend de counter hanteert. Ik zal dus de drang naar avontuur bij enkele van mijn spelers moeten inperken".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17