Omzet Flora fors gestegen Arbeidsplaatsen Genie op de tocht 'Het kost tien jaar van je leven' Voorzuiveringsinstallatie in aanbouw Praalwagens corso Leiden en Katwijk te duur PAGINA 16 W 3 REGIO DINSDAG 15 MAART 1988 ALPHEN AAN DEN RIJN/ZOE- TERMEER - De ambtenarenbond AbvaKabo maakt zich grote zorgen over de werkgelegenheid bij de Ge nie in Alphen. Bij de aan de Hoorn gevestigde 502 Herstelwerkplaats staat een nog onbekend aantal ar beidsplaatsen op de tocht vanwege een reorganisatie binnen het Natio naal Logistiek Commando, waar onder ook het Alphense Genie complex valt. De Legerraad doet medio april een voorstel voor de re organisatie. "De signalen duiden erop dat de kleine werkplaatsen moeten in krimpen", aldus J. Schuurman, bondsbestuurder voor defensie personeel. "Het gaat daarbij niet di rect om de sleutelaars, maar om de administratieve ondersteuning. Het is heel goed mogelijk dat dit deel van het bedrijf wordt samen gevoegd met dat van de centrale werkplaats in Utrecht. Als die fusie er daadwerkelijk komt, zitten te veel mensen in de twee staven". Bij de Genie werken ongeveer honderd burgers en 35 militairen. De functie van de herstelwerk plaats is in de zogenoemde territo riale sector en maakt geen deel uit van het eerste legerkorps. Mede vanwege de dreiging van wegval lende arbeidsplaatsen wordt het dertigjarig bestaan van de Alphen se herstelwerkplaats dit jaar niet gevierd. Het Nationaal Logistiek Commando in Deventer heeft zijn reorganisatieplan voorgelegd aan de Legerraad, die daarover uitein delijk moet beslissen. In het voor lopige schema zijn in totaal zeven herstelwerkplaatsen betrokken. Kleine eenheid De AbvaKabo heeft onlangs al officieel bij de legerleiding aan de bel getrokken over de toekomst van de kleine herstelwerkplaats in Wezep (Gld). Deze zelfstandige af deling dreigt te. worden onderge bracht bij de werkplaats in Nieuw- Millingen. Schuurman: "De 502 in Alphen zit als kleine eenheid in de zelfde situatie als Wezep. De ar beidsplaatsen van de staf en het ka der zijn in het geding. Ik hoop daar om dat de vakbond nog een woord je mag meespreken voordat de be slissing valt. Wij staan open voor de voorstellen en zijn niet per definitie overal op tegen". Omdat in de jaren zeventig al eens sprake is geweest van de op heffing van het Alphense genie complex aan de Hoorn, mag die mogelijkheid ook ditmaal niet wor den vergeten. De Legervoorlich- tingsdienst in Den Haag weigert op de voorlopige plannen in te gaan. "Nergens is nog een beslissing ge nomen, dus alle verhalen zijn uit de lucht gegrepen", zegt majoor R. Bremer van de voorlichtings dienst. "De herstelwerkplaats in Alphen doet mee met de herstruc turering en allicht is het personeel angstig over wat er staat te gebeu- Ontslag Rijnsburgs zwembaddirecteur RIJNSBURG - Directeur W.J.P. Janssen van het Rijns- burgse zwembad Het Waterbos is ontslagen. Het bestuur van het zwembad heeft het ontslag aangezegd na een onderzoek betreffende het functioneren van Janssen en het gevoerde fi nanciële beleid. Zwembad- voorzitter W. Glasbergen be vestigt dat Janssen is ontsla gen, maar weigert mededelin gen te cloen over de grondslag daarvoor. "We laten het daar niet bij zit ten. Eerdaags dient een kort ge ding over het ontslag", kondigt mr. Van Leeuwen, de advocaat van Janssen, aan. "Het bestuur heeft wel redenen opgegeven voor het ontslag, maar bewijzen ontbreken. Er is geen behoor lijk onderzoek verricht. Van daar de juridische stappen te gen het bestuur van Het Water- bos". Al eerder had Janssen een kort geding tegen het bestuur aangespannen nadat hij begin dit jaar was geschorst. Het amb tenarengerecht stelde het be^ stuur in het gelijk. De directeur van het zwembad kwam eind november al in opspraak nadat het personeel het vertrouwen in hem had opgezegd. Het be stuur liet een onderzoek instel len naar het reilen en zeilen van het zwembad en de rol van Janssen daarin. De resultaten zijn niet openbaar gemaakt en ook het kort geding had achter gesloten deuren plaats. In ieder geval zijn de resultaten van het onderzoek voor het bestuur aanleiding geweest om Janssen te ontslaan. Prijsdaling ongunstig voor telers Reorganisatie verontrust AbvaKabo RIJNSBURG De omzet van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg is in de eerste zes weken van dit jaar met 16,4 procent gestegen. Mede door de zachte winter werd voor 96,7 miljoen gulden verkocht, tegen 83,1 miljoen vorig jaar. Volgens veilingvoorlichter P. Kralt zijn de telers echter ge confronteerd met een forse prijsdaling. Een omzetstijging van 13,6 miljoen gulden over zes weken noemt ook Kralt een spectaculaire ontwikke ling. "Maar tegenover deze stijging van de omzet staat een nog grotere stijging van de aanvoer. Dit bete kent dat de prijzen zijn gedaald en dat is ongunstig voor de telers", verduidelijkt Kralt. Zo steeg de aanvoer van tulpen met 22 procent. Tegen 68 miljoen losse tulpen vorig jaar, werden dit jaar al 83 miljoen tulpen verhan deld. "Dit jaar is het tulpenareaal al met ruim zes procent uitgebreid. Daarnaast is het broeien van tulpen veel sneller gegaan dank zij de zachte winter. Die grotere aanvoer kwam begin dit jaar overeen met een grote vraag, zodat goede prij zen werden gemaakt. Een zachte winter zorgt er namelijk voor dat de mensen de straat op gaan en dus ook bloemen blijven kopen. Ech ter, half februari klapte de prijs van tulpen en narcissen in elkaar. On dermeer in Duitsland werd veel minder verkocht, nadat daar een flink pak sneeuw was gevallen", verklaart Kralt. Vorige week herstelden de prij zen van tulpen en narcissen zich weer. Kralt: "De grote vraag is wat er de komende tijd gaat gebeuren. Ontstaat er straks een gebrek aan bloemen of broeien de telers een nieuwe partij bloemen in de kas sen? Van een afnemend aanbod is op dit moment in ieder geval nog geen sprake". De nieuwe voorzuiveringsinstallatie in het Katwijkse duingebied wordt c KATWIJK In een enorme bouw- fundering gelegd voor de voorzui- put aan de rand van het Katwijkse veringsinstallatie van de Leidse duingebied wordt momenteel de Duinwater Maatschappij (LDM). RIJNSBURG/ KATWIJK/ LEI DEN De VVV's van Katwijk en Leiden zijn financieel niet in staat een praalwagen te betalen voor het Rijnsburgse bloemencorso. Op za terdag 4 augustus zullen er daarom geen praalwagens uit deze gemeen ten in de optocht meerijden. Dit is het gevolg van het feit dat de orga nisatie genoodzaakt was om de kosten te verhogen omdat dit jaar nieuwe onderstellen voor de praal wagens worden aangeschaft. De directeur van de Katwijkse VW, K. Verplancke, geeft toe dat het vrijwel zeker is dat Katwijk geen praalwagen laat meerijden. "Voor het bloemencorso van Rijns burg en dat van Katwijk betaalden we vorig jaar 11.000 gulden. Dit jaar zouden we 20.000 gulden moeten neertellen. Dat is bijna het dubbe le. Dat gaat ons budget echt te bo ven. We geven dan de voorkeur aan andere activiteiten. Zoals het er nu voorstaat, doen we niet mee". Bij de Leidse VW is het stand punt al definitief: geen praalwa gen. "We werden inderdaad gecon fronteerd met hogere kosten voor het corso. De organisatie schaft dit jaar nieuwe onderstellen voor de praalwagens aan. Dat vergt een in vestering van ruim een ton. Dat geld moet toch ergens vandaan ko men, zodat de meeste deelnemers nu meer moeten betalen", verdui delijkt VW-directeur C. Hugens. Voor een praalwagen moet onge veer 18.000 gulden worden betaald. De Leidse VW betaalde altijd al minder, maar dit jaar vroeg de or ganisatie wél de volle mep. "We be grijpen dat het corso ook financieel rond moet komen, maar voor ons is het niet meer te betalen. Er zijn grenzen. Vandaar dat we hebben besloten wél de gebruikelijke sub sidie te geven, zodat het corso ook in Leiden komt, maar geen eigen praalwagen meer te laten deelne men. Misschien dat we een luxe personenwagen of zoiets laten meerijden", deelt Hugens als pleis ter op de wonde mee. "Het belang rijkste is dat we het corso naar Lei den blijven halen. Dat het corso iets verarmt, moeten we op de koop toenemen". De VW van Noord wijk laat dit jaar nog wel een praalwagen rijden. Noordwijk geeft ook subsidie om dat het corso eindigt in de bloe- menbadplaats, waar de praalwa gens het hele weekeinde op de bou levard blijven staan. Het corso wordt dit jaar voor de 42 ste keer gehouden en vormt één van de hoogtepunten van de jubile- umweek in Rijnsburg. Rijnsburg viert begin augustus het feit dat al 25 jaar goede banden worden on derhouden met de Duitse gemeen te Siegen. Het is dan des te pijnlij ker wanneer geen 13 maar 11 praal wagens meerijden. In ieder geval zal de gezamenlijke wagen van Rijnsburg en Siegen in het teken van het jubileum staan. Naast de 13 praalwagens, be stond het corso vorig jaar uit 34 personenauto's en 24 muziekkorp sen. Een 19 kilometer lange route werd afgelegd van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en daarna via Rijnsburg naar Noordwijk. On geveer 300.000 mensen sloegen het corso toen gade. Dit jaar wordt vrij wel dezelfde route gekozen. Alleen de kosten vallen dit jaar, als gevolg van de nieuwe wagens, hoger uit. Vorig jaar legden de gemeenten, de deelnemers en vooral de bloemen veiling Flora ruim 250.000 gulden op tafel voor de organisatie. De Flo ra is de belangrijkste sponsor, zo wel financieel als met het beschik baar stellen van ruimte. Het nieuwe gebouw krijgt een lengte van ruim honderd meter en een breedte van 25 tot 40 meter. Aan het eind van dit jaar moet de voorzuiveringsinstallatie, die 22 miljoen gulden gaat kosten, wor den opgeleverd. In de nieuwe installatie wordt vanaf 1989 het water voorgezuiverd dat de LDM ten behoeve van de waterwinning in de Katwijkse dui nen pompt. Uit dit water worden met name de fosfaten gezuiverd, die schadelijk zijn voor de planten groei in het kwetsbare duingebied. Door het gebruik van ongezuiverd water bij de winning zijn de afgelo pen jaren in de duinen vele kwets bare plantensoorten verdwenen. In het duingebied wordt het wa ter gefilterd en via zogenaamde winkanalen naar de watertoren ge transporteerd. Door het gebruik van voorgezuiverd water hopen de LDM en Staatsbosbeheer dat in de toekomst vele zeldzame planten in het gebied zullen terugkeren. Ook de kwaliteit van het drinkwater kan verder worden verbeterd. De voorzuiveringsinstallatie is ontworpen door de LDM, in sa menwerking met het keuringsin stituut KIWA en DHV-raadgevend ingenieursbureau. Jacques van Ruiten en de redding van conservenfabriek Ruiten Troef ALKEMADE - Rust is hem fei telijk niet gegund. Alvorens Jacques van Ruiten het verhaal wilde doen over het eerst drei gende, maar nu goeddeels afge wende faillissement van de Roelofarendsveense conser venfabriek Ruiten Troef, vroeg hij anderhalve week geleden nog even de tijd 'wat dingetjes' op een rij te zetten. Dat was juist nadat de schuldeisers zich positief hadden opgesteld ten aanzien van het definitief verle nen van surséance van beta ling. In de komende weken kan nu worden gewerkt aan het cre diteuren-akkoord. door Gerard Haverkamp Jacques van Ruiten (43) stelt zich nog voorzichtig op. "Als alles gaat zoals we denken", zo houdt hij een slag om de arm, "dan is het voort bestaan verzekerd". De zekerheid krijgt hij begin april als het credi teuren-akkoord tot stand is geko men. Hij erkent wel dat het familie bedrijf na een tumultueus laatste halfjaar inmiddels in rustiger vaar water terecht is gekomen. Voor de enig overgebleven direc teur echter bleef het druk en zal het dat ook wel blijven. Het enige ver schil is dat tussen alle telefoontjes, afspraken en vergaderingen door nu wél, zij het met enige pijn en veel moeite, ruimte wordt gevon den voor een verhaal over zes span nende maanden. Eerder lukte dat niet. "En eigenlijk heb ik er nog geen tijd voor". Hij geeft zichzelf een kwartiertje, maar dat loopt vanzelf uit. Hij gunt zich nauwelijks tijd om achter een vuurtje aan te gaan. Een nieuwe af spraak wacht. De verdwaalde pot ten met bonen, apserges, peentjes en ook nog champignons, die ver spreid door de directeurskamer op de vloer, kast en in de vensterbank staan opgesteld, zijn geduldiger. Ondergang Die champignons zijn de Veense conservenfabrikant, in het dorp een van de grotere werkgevers, zwaar op de maag gevallen. De ver slechterde markt voor de eetbare paddestoelen was in 1986 en '87 de voornaamste reden voor de bijna- ondergang van het bedrijf. "Tot '85 ging het redelijk goed", blikt Van Ruiten eerst iets verder terug. Toen in dat jaar twee splinternieuwe be drijfshallen in gebruik werden ge nomen, leek Ruiten Troef de hele wereld aan te kunnen. In de eerste helft van de jaren tachtig groeide de omzet van veertig naar negentig miljoen gulden en behoorde Rui ten Troef tot de grotere conserven- producenten in Nederland. Het grootste deel van de produktie (ze ventig procent) werd geëxpor teerd. Het zag ernaar uit dat het al leen nog maar groter kon. "Maar in 1986 werden we met een geweldig verlies geconfron teerd, veroorzaakt door de ver slechterde markt voor champig nons. En een dochteronderneming die champignons verwerkte, kampte ook met verliezen. Dat was Intrafood in Haelen, vlakbij Roer mond. Het probleem met champig nons is dat het een vrij speculatieve handel is. Wij waren afhankelijk van het kopen op de veiling. Klok- werk, dus. De prijs kan per dag va riëren. Wij konden ook alleen maar op de veiling terecht, in tegenstel ling tot andere champignon-ver werkende bedrijven. Daarvan zijn we hier in het westen van het land de enige. De andere zitten in de zui delijke provincies, waar traditio neel ook de kwekerijen zijn geves tigd. De concurrenten kunnen hun grondstoffen rechtstreeks van die kwekers betrekken. Overigens gaan steeds meer fabrieken over tot het zelf telen van champignons. Dan weten ze tenminste wat ze kos ten". "Wil je grote orders boeken", noemt Van Ruiten het bijkomend en zwaarste probleem, "dan moet je ver vooruit verkopen". Nader omschreven: Ruiten Troef maakte afspraken over de levering van champignons in glas die soms pas een jaar later zou plaatsvinden. Te gelijk werd dan ook een prijs afge sproken waarvoor de handel zou worden geleverd. "Maar op zo'n moment was nog niet bekend voor hoeveel geld wij die champignons dat volgende jaar konden inkopen. En als de inkoopprijs zeg maar twee kwartjes per kilo hoger lag dan wij hadden berekend, kom je in de verliezen. Da's wel duidelijk, als je over zes miljoen kilo cham pignons praat". Smijtartikel Ook op de produktie van potten appelmoes moest Ruiten Troef geld toeleggen. "Da's zo'n typisch gooi- en smijtartikel, waarmee je onder de kostprijs werkt. We zagen ook wel dat dat geen zaak was om op grote schaal mee door te gaan", aldus Van Ruiten. Net als met de champignons is besloten de pro duktie in de nieuwe situatie zwaar te reduceren. "Met die twee artike len is echter wel vijftig zestig pro cent van de omzet gemoeid. Met de rest van de produkten is het alle maal 'net aan'. Maar goed, je weet dat het niet eenvoudig is. In de hele landbouw is het een enormge- wring. Dat is bekend. En wij zijn daar een verlengstuk van". Onder druk van de bank voerde een extern bureau afgelopen zomer een onderzoek uit om te zein waar het fout zat bij Ruiten Troef. "Dat wisten we natuurlijk zelf ook wel, maar onder druk van de financiers gebeurt dat nou eenmaal. Lo gisch", schikt Van Ruiten zich. Er brak voor hem en zijn oudere broer Simon, tot een aantal maanden ge leden algemeen directeur van het bedrijf, 'een verschrikkelijk moei lijke tijd aan'. "Je hebt immers me de de verantwoording voor 110,115 mensen en hun gezinnen. Da's niet niks. Voor je privé-leven blijft dan weinig tijd over. Er wordt het uiter ste van je gevergd", zegt Jacques van Ruiten. Van die ruim honderd werkne mers werd duidelijk dat de helft het bedrijf moest verlaten. Bij het arbeidsbureau werd voor 32 men sen ontslag aangevraagd. "Onge veer 45 mensen hebben zelf ontslag genomen toen ze ergens anders aan het werk konden. Dat hebben we ook gestimuleerd. Hoe meer men sen op die manier werk hielden, hoe beter. Voordat over de ont slagaanvraag wordt beschikt, ver wachten we nog wel dat een aantal mensen elders werk heeft gevon den, waardoor we uiteindelijk een kleine 25 mensen gedwongen op straat moeten zetten". Van Ruiten zegt wel altijd in het voortbestaan van de onderneming te hebben geloofd. "Het is een goed uitgerust bedrijf. Onder normale omstandigheden en met gemoti veerde mensen moet dat kunnen draaien". Spannend "We hebben een spannende tijd gehad en dat is het nog steeds. Maar het ziet er naar uit dat de moeilijkheden worden opgelost. Er doen allerlei verhalen de ronde. Uiteraard krijgt de top van het be drijf de Zwarte Piet toegeschoven. Als het fout gaat moeten er koppen vallen en dat is ook gebeurd, al vind ik dat zelf wel zwaar uitge drukt. Intern wordt in de top één en ander gewijzigd", duidt hij op het vertrek van broer Simon. "Hij gaat zich buiten de organisatie om nu puur met de commercie bezig houden, met name op de export markten. Dat is altijd zijn sterkste kant geweest. Mijn sterkste kan ten? Laten we het daar niet over hebben. Ik praat nog liever over de zwakke". Jacques van Ruiten voert nu nog in zijn eentje de algemene leiding. Als met het crediteuren-akkoord begin volgende maand de continuï teit van de onderneming wordt ge waarborgd, wordt het manage ment versterkt. Er wordt dan extra risico-vermogen in het bedrijf ge stopt door een participatie-maat schappij. Dat is een club van beleg gers. Zij stoppen geld in het bedrijf en als dat straks weer geld oplevert profiteren ze daarvan". "We hebben spannende tijden gekend", herhaalt Van Ruiten nog eens. "Toen de bank het krediet op zegde zaten we in een situatie waar in je eigenlijk geen kant meer uit kunt. Het 'mooie', tussen aanha lingstekens, is dan dat juist in zo'n situatie toch weer blijkt dat er op een of andere manier mogelijkhe den blijven bestaan om de zaak te redden. Zeer inspannend, dat wel. Het kost je tien jaar van je leven". Kunst Van Ruiten verder: "In een afge slankte organisatie is het nu de kunst om het kostenpatroon, dat was gebaseerd op een omzet van 60 tot 70 miljoen gulden, terug te brengen naar een die op 25 tot 30 miljoen gulden is gebaseerd. Dat kost enorm veel inspanningen. Waar het op neer komt, is dat we te rug gaan naar de kern-activiteiten: de groenteconserven en tafelzuren. We moeten proberen in de markt betere prijzen te krijgen en daarna bezien welke mogelijkheden zich voordoen en welke kansen we kun nen benutten. Zoals samenwer king met andere bedrijven en ster kere handelsactiviteiten opzetten. Soms kun je in een ander land goedkoper spullen kant en klaar kopen, dan datje ze zelf maakt. El ders werken mensen voor 25 gul den per dag, hier kost elk uur 25 gulden, bij wijze van spreken". "We hopen dat we weer op de rails komen te staan", schetst Van Ruiten de positie van Ruiten Troef. "In de tweede helft van dit jaar ho pen we weer in een normale situai- te te verkeren. Dat betekent niet dat we er dan alweer zijn. Want geld verdienen, toch het doel van een onderneming, is en blijft een hele toestand". DINSDAG 15 MAART lezing van het IVN over vogels in en rond Alphen, aanvang 20.00 uur in de kantine openbare wer ken, Castellumweg 6. lezing van de NVvH over orchi deeën kweken voor amateurs, aanvang 20.00 uur in zaal Goede Herderkerk, Ten Harmsenstraat. optreden van Qwerty, aanvang 20.00 uur, in'jongerencentrum Het Kasteel, Concertweg. van een nieuw zielbewustzijn' van het Rozenkruisers Genootschap, aanvang 20.00 uur in de Klok- steeg. ruilavond van de 'Postzegel vrienden', vanaf 19.30 uur in De Posthof, Wassenaarseweg. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudsesingel, van 19.00 tot 19.30 lezing van het Studium Gene rale over: 'oorlog rond de voetbal velden', spreker dr. H.H. v.d. Burg, aanvang 20.30 uur, Cen traal Voorzieningengebouw. Cle- veringaplaats. eerste deel van video-voorstel ling behorende bij het boek 'De geschiedenis van de Apartheid' van Brian Lapping, Leidse Werk groep Zuidafrika, aanvang 20.00 uur, Rapenburg 100. LeknukJen hulp bij het invullen van het be lastingbiljet, voor leden van de FNV, van 19.00 tot 22.00 uur in gebouw De Peppel. Noordwijk schrijversavond met Nico Voorschoten informatie-avond over 'eten zonder vlees', van 20.00 tot 22.00 uur in het Gezondheidscentrum, Prof. v.d. Waalslaan. Wassenaar lezing over 'Eerherstel van het conservatisme' door mr. Heldring, aanvang 20.15 uur in het NPB-ge- bouw, Lange Kerkdam 46. Wassenaarse Bedrijven Con tactdagen in de entreehal van het WOENSDAG 16 MAART Alkemade film: 'Place de la Bastille', aan vang 20.00 uur in bibliotheek De doe- en denkspelen voor 55- plussers in dienstencentrum Drie- hoorne, Sterrenlaan 112, aan vang 14.30 uur. schrijfavond Amnesty Interna- kindervoorstelling 'De Wijze Kater' door theater Pssstt, aan vang 14.00 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. CDA-avond in het Dorpshuis, Dorpsstraat 53 te Aarlanderveen, met Eerste Kamerlid J. Schouten, aanvang 20.00 uur. 10.30 tot 12.00 i Stadsbouwhuis aan c gracht. 4.30 l Droomfabriek, vang 1 Oude Singel 56. algemene informatie-avond van de Borstvoedinggroep Lei den, vanaf 20.15 uur bij Els van der Ende, Roemer Visscherstraat 39, inl. tel. 1170085. concert in de jazz-serie, Jazz- i K&O, Oude Vest. dia-lezing over de tram, treinen metro' in Spanje, door de Neder landse Vereniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tram wegwezen, aanvang 20.00 uur in achter de spiegel' door poppen theater Wellus Nietus. (vanaf 5 jaar), aanvang 14.30 uur Cultureel Centrum, Marijkelaan. Wassenaar lezing over historische boerde rijen in Wassenaar, aanvang 20.00 uur in Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16