Minder toehoorders, maar niet minder kritiek 'Mensen weten nog steeds niet wat we allemaal doen' Verontreiniging door Leidse vuilverbranding niet nader onderzocht Leidse Vrouwenbond FNV bestaat 40 jaar: Slipjesdief weer actief Leidenaar licht gewond Expositie 'Vluchtelingen' in bibliotheek Vier auto's botsen op rijksweg Bestuurder zet kat met mand op straat Toni l akkei overleden Leidenaar bekent op zijn vriend te hebben geschoten Snelheidsmaniak tegen rechter: 5Mijnheerhet was een rare dag Derde inspraakbijeenkomst over bouwen in bestaande wijken DINSDAG 15 MAART 1988 LEIDEN LEIDEN - "Het kan allemaal nog een stuk beter met de emancipatie van de vrouw", zegt Siny Dreef (62), secretaris van de afdeling Lei den van de Vrouwenbond FNV. Vandaag herdenkt de plaatselijke afdeling haar 40-jarig bestaan. "En nog steeds weten de meeste men sen niet wat we doen. Ik denk dat we niet interessant genoeg zijn voor de media. Van de contributie- opbrengsten kunnen we niet veel aan publiciteit doen. Onze leden betalen 4,60 gulden per maand". door Herman Joustra Op dit moment telt de afdeling Leiden 103 leden. Ooit, in 1968, wa ren dat er 204. "Maar wie durft er als vrouw tegenwoordig nog veilig over straat? Overal begint het vere nigingsleven terug te lopen", ver zucht mevrouw Dreef. Toch is ze vastbesloten haar activiteiten voor de Vrouwenbond voort te zetten. Ze vindt dat er nog genoeg werk aan de winkel is. Zo besteedt de bond veel aan dacht aan de vorming van haar le den. Penningmeester Ria Dernee (41) daarover: "We houden vaak maatschappijgerichte avonden. Al lerlei maatschappelijke problemen die speciaal betrekking hebben op LEIDEN - Bewoners van het Mors- kwartier zeggen bevreesd te zijn voor een aanslag op het woon- en leefklimaat in hun buurt als de ge meente ernst maakt met het plan om een aantal groenplekjes in de wijk te bebouwen. De vrees voor een verslechtering van het woonklimaat werd uitge sproken tijdens de derde inspraak avond die gisteravond werd gehou den over de nota 'Bouwen in be staande wijken'. De opkomst in de Maranathakerk aan de Lage Mors- weg was minder groot dan tijdens de twee vorige bijeenkomsten (ruim 200 mensen), maar dat bete kent niet dat de wijkbewoners minder fel zijn gekant tegen de ge meentelijke plannen. Het bebouwen van groen in de wijk stuitte weer op zoveel bezwa ren dat zich enige wanhoop leek meester te maken van de gemeen tebestuurders. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) verklaarde gisteravond dat hij langzamerhand begint te twijfelen of het wel de moeite waard is om mensen probe- LEIDEN Van een wasrek dat aan het balkon hing van een wo ning aan de Titus Brandsmalaan zijn gisteren twee herenoverhem den en een bh ontvreemd. Ook el ders in de stad waren de dieven ac tief. Uit een ommuurde tuin van een woning aan de Nellie van Hol straat werden negen damesslipjes die aan de waslijn hingen gestolen. LEIDEN Op de Hooigracht is een 43-jarige Leidenaar gister avond licht gewond geraakt. De man was samen met een vriend be zig een aanhangwagen te lossen. Op het moment dat zij de lading er vanaf tilden rolde de wagen de rij baan op. Een juist passerende bus, bestuurd door een 28-jarige Oegst- geestenaar, kon het gevaarte niet meer ontwijken. De aanhangwa gen raakte vervolgens de Leide naar die hierbij lichte kneuzingen opliep aan been en rug. LEIDEN In de openbare biblio theek aan de Nieuwstraat is van morgen een tentoonstelling ge opend waarbij het thema 'vluchte lingen' centraal staat. De tentoon stelling is een initiatief van de Werkgroep Leiden van Amnesty International. Tot 25 maart zijn foto's, tekenin gen en schilderijen te zien die het vraagstuk van politieke vluchtelin gen belichten. De tentoonstelling maakt deel uit van de vluchtelin- genactie die Amnesty landelijk voert. De Leidse werkgroep heeft de gemeenteraad verzocht een geza- melijke verklaring te onderteke nen waarin wordt aangedrongen op een beter landelijk asielbeleid. Leiden is overigens direct betrok ken bij de opvang van asielzoekers. Onlangs is de toezegging gedaan om de komende twee jaar binnen de stadsgrenzen tweehonderd op vangplaatsen voor vluchtelingen beschikbaar te stellen. vrouwen worden dan besproken. Zoals de kinderopvang voor wer kende vrouwen. Maar we vormen ook op een andere manier. We ge ven cursussen Duits, Engels, ver gadertechnieken, gespreksanaly se, noem maar op". Helpen In het verleden hield de Vrou wenbond zich evenwel bezig met heel andere zaken, weet mevrouw Dernee: "Aanvankelijk konden al leen vrouwen van vakbondsleden lid worden. In die tijd verrichtten vrouwen bijna geen betaald werk. Wel hielpen ze hun echtgenoten vaak met het vakbondswerk. De oprichting van de Vrouwenbond had tot doel de vrouwen meer in zicht te geven in het vakbonds werk van hun man zodat ze die be ter konden helpen, al was de bond natuurlijk ook bedoeld om de vrouwen te organiseren". Aan dat emanciperende aspect werd in de beginjaren echter wei nig aandacht besteed. In de loop der jaren evenwel kwam het accent steeds meer te liggen op het verbe teren van de positie van de vrouw. Binnen de FNV leverde dat lange tijd de nodige problemen op. Me vrouw Dernee: "Ja, het was inder daad een harde strijd. Pas in 1982 kregen we stemrecht. Nu spreken we dus een woordje mee, maar ren te overtuigen van de edele mo tieven van het gemeentebestuur. "We zijn niet een soort boeman of een stel schurken die er op uit zijn om mensen hun uitzicht te ontne men en stukjes groen of pleintjes af te pakken", aldus de wethouder die voor de zoveelste keer uitlegde waarom het de gemeente dan wel te doen was. Peters betoog dat met het bouwen in de bestaande stad wordt voorkomen dat het groen buiten de stad verder wordt aange tast leek evenwel moeilijk te 'ver kopen'. Narigheid Wethouder Tesselaar van volks huisvesting oogstte wel enig be grip met zijn verhaal over 8500 Leidse woningzoekenden voor wie hij zich sterk maakt. De mogelijke bouw van een parkeergarage en een dancing op een groenstrook aan de Morssingel was evenwel moeilijk in dat verhaal in te passen. Omwonenden veegden dan ook de vloer aan met dit plan waarvan ze "alleen maar narigheid" zeiden te verwachten. Peters legde uit dat de buurt geen groen kwijtraakt omdat de lo catie Morssingel alleen dan wordt bebouwd als het erachter gelegen schoolgebouw wordt afgebroken. Er komt dus weer groen voor in de plaats, zei de wethouder. Volgens bewoners van de Transvaalbuurt is dat niet genoeg en moet er extra groen bijkomen omdat de hoeveel heid in deze wijk ver onder het Leidse gemiddelde ligt. Over hoe veel openbaar groen er in Trans vaal is staat niets in de nota. Wet houder Peters moest op vragen hierover gisteravond het antwoord schuldig blijven. Behalve tegen de aard van de be bouwing op het terrein aan de Morssingel, bestaat ook bezwaar tegen de mogelijke hoogte. Een omwonende vreest dat het een veel te hoog gebouw wordt. "De Mors- poort is prachtig gerestaureerd, de Rembrandtbrug en de molen De Put zijn fantastisch. Ik begrijp niet waar jullie de moed vandaan halen om dit mooie stukje stad nu te ver zieken door ons een of andere 'rot- kolos' in de maag te splitsen", al dus trok een wijkbewoner van leer tegen de wethouders. Volgens Tes selaar staat nog helemaal niets vast over hóe hoog de nieuwe bebou wing zal worden. Overdreven Bewoners van de Hoge Morsweg en omgeving (de Diamantbuurt) maakten duidelijk dat zij zich zich met hand en tand te zullen verzet ten tegen de "heilloze" plannen. "Gemeente, u bent op de verkeer de weg", zei een bewoonster die een hartstochtelijk pleidooi hield om de weinige stukjes natuur in de LEIDEN - Op de rijksweg Am sterdam-Rotterdam heeft zich ter hoogte van Leiden gisterochtend een kettingbotsing voorgedaan waarbij vier personenauto's waren betrokken. De wagens reden op de linkerrijstrook richting Den Haag. De bestuurder van de laatste auto merkte te laat dat zijn drie voorgan gers tot stilstand waren gekomen en klapte bovenop de achterste die hierdoor begon te schuiven. Alle vier de wagens liepen flinke mate riële schade op. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. daarvóór mochten we niet meebe slissen over het beleid van de bond". Wanneer de diverse bonden met vertegenwoordigers van werge- vers- en werknemerskant rond de tafel gaan zitten om te onderhande len over een nieuwe cao blijft de Vrouwenbond echter buiten schot. "Nee, we mogen niet als onderhan delingspartner optreden", legt me vrouw Dreef uit. "Logisch, want we richten ons als enige bond bin nen de FNV niet op een bepaalde bedrijfstak. Sterker nog, het gaat ons om de positie van de vrouw in het algemeen. Dus ook buiten het arbeidsproces. Neem bijvoorbeeld de onveiligheid op straat. Zo'n on derwerp komt niet ter sprake bij een andere bond. Daar praten ze voornamelijk over problemen op hun werk. Dat is natuurlijk ook no dig. Een groot aantal leden van ons is dan ook aangesloten bij een an dere bond van de FNV". Vakopleiding Om de positie van de vrouw te kunnen verbeteren heeft de lande lijke Vrouwenbond onder meer een éénjarige vakopleiding in het leven geroepen speciaal voor vrou wen die opnieuw een baan willen, bijvoorbeeld na het opvoeden van een kind. Met deze opleiding kun nen ze hun kansen op betaald werk wijk te behouden. "Door de aantas ting van het groen zullen steeds meer mensen die in de stad wonen in de vernieling raken. Leiden heeft al een beschermd stadsge zicht. Geef het nu ook een be schermd leefklimaat", suggereer de de bewoonster van de Hoge Morsweg. Haar bezwaar gold in het bijzon der het plan om de kwekerij aan de Hoge Morsweg te bestemmen voor de bouw van 59 woningen. Bewo ners van de Saffierstraat vinden dit ook onaanvaardbaar en hebben een protestbrief naar de gemeente raad gestuurd. Ze zeggen vooral bang te zijn voor het verlies van hun uitzicht en voor overlast die nieuwe bewoners met zich mee brengen. Wethouder Tesselaar toonde zich weinig gevoelig voor deze ar gumenten. "Ik vind dat u daar riant woont". De wethouder bekende bij een aantal locaties in de nota ook wel kritische kanttekeningen te kunnen maken, maar zei dat de Saffierstraat en omgeving niet echt geweld wordt aangedaan met het bouwplan van de gemeente. Tesse laar noemde het bezwaar tegen een verdere verstening van de Dia mantbuurt "lichtelijk overdre- Wethouder Peters wil niet ont kennen dat 6 van de 59 woningen wel erg dicht op de woningen aan de Smaragdlaan komen te staan. De bewoners van deze woningen zijn daarover ernstig verontrust. Wethouder Peters zegde toe dat er rekening wordt gehouden met de bezwaren van deze groep bewo ners als er daadwerkelijk gebouwd gaat worden. Eén van de aanwezige buurtbe woonsters verklaarde dat de grond van de kwekerij ernstig is veront reinigd met giftige stoffen. Volgens Peters wordt er alleen gebouwd als de grond schoon en wordt daar naar altijd eerst een onderzoek ver richt. aanzienlijk vergroten volgens de bond. Op dit moment kunnen vrouwen die dat willen terecht bij vakopleidingen in Utrecht, Tilburg en Den Haag. Al te veel nieuwe leden heeft de Vrouwenbond in de afgelopen ja ren niet mogen begroeten. Lande lijk schommelt het ledental al jaren Sloop Geen commentaar kwam er gis teravond op de bebouwing van een stuk grond aan de Dr. Lelylaan dat momenteel in gebruik is als cross- veldje. Ook kwam er geen kritiek op de bouw van 24 woningen in sa menhang met de renovatie van de Agaatflat en het vervangen van de noodlokalen op de hoek Saffier straat/Opaalstraat door woning- rond de tienduizend. In Leiden zijn ruim honderd vrouwen lid. Me vrouw Dreef: "Het werk komt neer op een paar schouders, want de meeste leden kunnen bijna geen tijd vrijmaken voor onze bond. Omdat ze bijvoorbeeld een baan hebben. Maar je kunt emancipatie nu eenmaal niet forceren". bouw. Een bewoner van de Opaal- straat vroeg wel om een andere speelplaats als het plein bij de schoollokalen verdwijnt. Peters zegde toe een oplossing hiervoor te willen zoeken. Over de omgeving Stationsplein- /Terweepark zal voor de zomerva kantie een aparte nota verschijnen. Wethouder Peters noemde als wa penfeit van de huidige nota 'Bou wen in bestaande wijken' dat in het LEIDEN De provincie blijft wei geren onderzoek te doen naar de neerslag van verontreinigende stoffen rond de Leidse vuilver brandingsinstallatie. Het provin ciebestuur ziet het nut niet in van zo'n onderzoek aangezien het een lange tijd duurt voordat het klaar is en bovendien betrekkelijk duur is. En dat terwijl de Leidse vuilver branding toch op vrij korte termijn gesloten zal worden. De omwonenden van de Leidse vuilverbrandingsinstallatie heb ben om het onderzoek gevraagd LEIDEN - Een bestuurder van een personenauto heeft gistermid dag nabij de Kiekendiefhorst om 13.30 uur een kat met mand uit zijn wagen gezet en is hierna weggere den. Een voorbijganger die dit zag gebeuren noteerde het kenteken van de auto en waarschuwde de po litie. Het arme beest is opgehaald door de Dierenhulpdienst. Zijn baas kon nog niet worden aange houden. gebied rond het station een menging van wonen en werken wordt nagestreefd in verband met de sociale veiligheid. Peters sprak niet tegen dat enkele woningen aan het Terweepark en aan de Rijns- burgerweg in de toekomst moge lijk gesloopt worden. De wethou der noemde het klip en klaar dat te gen toekomstige plannenmakerij voor het gebied rond het station nog veel bezwaren zullen rijzen. omdat zij zich zorgen maken over de neerslag van vervuilende stof fen in hun omgeving. De gemeente Leiden wil wel op hun wensen in gaan maar kan de kosten van het onderzoek één tot anderhalve ton niet alleen betalen. Daarvoor heeft zij de steun nodig van de pro vincie Zuid-Holland. De provincie is wel bereid een beperkter onderzoek te doen. Daarbij wordt gekeken naar de op name van verontreinigingen in be paalde mossen. Dat geeft enig in zicht in de omvang van de vervui ling, aldus de provincie. Overigens is uit nieuwe compu terberekeningen naar voren geko men dat de verontreiniging iets ernstiger is dan in eerste instantie was berekend. In het vorige com putermodel was onder meer geen rekening gehouden met de aanwe zigheid van zwaardere deeltjes. In het nieuwe computermodel is dat wel gebeurd. De vervuiling die nu becijferd is, is volgens de gemeente zeker niet verwaarloosbaar te noe men. Maar volgens haar geen aan leiding de Leidse vuilverbran dingsinstallatie acuut te sluiten. LEIDEN In Gent is woensdag 9 maart op 70-jarige leeftijd Toni Fakkel overleden. De in Leiden ge boren musicus is vanmorgen te Gent begraven. Tussen de talrijke Leidse band jes, die in de jaren veertig en vijftig furore maakten met zogeheten Hawaiian-muziek, nam Fakkel een bijzondere plaats in. Als een van de weinigen in Leiden slaagde hij erin met de destijds zeer populaire mu zieksoort een professionele carriè re op te bouwen. Na de oorlóg ver trok hij naar België waar hij be kendheid verwierf met het Zuidzee Trio. LEIDEN Een 48-jarige Leide naar heeft gisteren bekend het schot afgevuurd te hebben in een woning aan de Langestraat waarbij zijn 45-jarige vriend afgelopen maandagochtend in zijn zij ge wond raakte. De schutter, die vol gens de politie op het moment van zijn daad flink gedronken had, zei niet geweten te hebben dat het ge weer geladen was. Waarom hij had geschoten wist hij niet te vertellen. De politie hoopt vandaag het slachtoffer te horen. In verband met de ernst van zijn verwondin gen was dat nog niet eerder moge lijk. LEIDEN Aan de Zoeterwoudse- weg zijn gisteravond twee meisjes van 14 en 17 en een jongen van 16 jaar aangehouden. Zij waren bezig met een luchtdrukpistool de ruiten van een woning te bewerken. Vol gens de bewoonster van het pand probeerden de jongelui eveneens haar fiets te stelen. Over de ware toedracht tast de politie nog in het duister. LEIDEN - Zaterdag 31 maart 1987. De verdachte had hard over de rijksweg gereden. Veel te hard. Meer dan 160 kilometer per uur. Bovendien had zijn wagen geen kentekenplaten en was niet gekeurd. "Mijnheer de rechter", begon hij zijn betoog, "het was een rare dag". Vrijdag, zo vertelde hij, was hij door mensen van de Tros benaderd. Of hij met zijn auto, een omgebouwde Pontiac, wilde verschijnen in de show van Ivo Niehe. Michael Knight, de ster uit de Amerikaanse televisiese rie The Knight Rider, zou door Niehe worden geïnterviewd en de Pontiac van de verdachte moest de rol van Kit spelen. Kit is in de serie een soort mechani sche kruising tussen Ed. Het Sprekende Paard en De Vliegen de Non. De gestroomlijnde auto kan praten en heeft de eigen schap om korte afstanden vlie gend te overbruggen. door Jacques Koch De verdachte had maar wat graag zijn wagen beschikbaar ge steld. En wat een fantastische dag had hij gehad! Zijn auto op televisie en hijzelf met Michael Knight op de foto. Pas in de vroe ge ochtenduurtjes werd de weg naar huis weer aanvaard. "En daarbij stoof u", aldus kanton rechter Morshuis, "met een vaart van 160 kilomter over de weg. En wellicht nog sneller. De politie wagen heeft u over een afstand van twee kilometer achtervolgd. Toen er 160 werd gereden, bleef de afstand tussen u en de achter volgers groter worden. Pas bij een stoplicht kon u worden aan gehouden. Uw auto had geen kentekenplaten en bleek ook al niet gekeurd". De verdachte had het er moei lijk mee. Stel je voor, 160 kilome ter per uur. Zijn auto was niet ge bouwd om zo hard mee te rijden. En waarom werd hij niet ter plekke staande gehouden, maar pas na twee kilometer? De ver keersagenten reden in een Ford Sierra en die kan volgens een kennis wel 210 kilometer per uur halen. En wat die kentekenpla ten betrof, die had hij er voor de televisie afgehaald. In zijn en thousiasme over de ontmoeting met meneer Knight was hij hele maal vergeten ze er weer op te monteren. Officier Van Ek was niet onder de indruk. "Ik sluit mij aan bij psychologen die zeggen dat veel mensen dat wat ze op televisie zien willen imiteren. En niet al leen kinderen doen dat, ook vol wassenen gaan er aan ten onder. Dat blijkt maar weer eens". De officier wees er bovendien op dat de verdachte al eens eerder knight-ridertje had gespeeld. Al weer driejaar geleden weliswaar, maar toch... Hij eiste een geld boete van 450 gulden voor te snel rijden en 200 gulden voor het ontbreken van de kentekenpla ten en de keuringspapieren. De kantonrechter kon zich vinden in die eis. Alleen bij het vergrijp van drie jaar terug streek hij de hand over zijn hart en vermin derde de boete met 150 gulden. 'Kamikaze' De volgende gedagvaarde ont lokte de officier een stortvloed van kritiek. "Meneer heeft zich verschrikkelijk gedragen. Let terlijk een kamikaze-actie uitge voerd. Een vorm van wegpirate- rij van de bovenste plank bedre ven. Zeer ernstig is het allemaal en hij heeft een grote mate van schuld". 'Meneer' zelf liet de uitspraken van de officier wat verbouwe reerd over zich heen komen. De handelsreiziger van middelbare leeftijd had in zijn auto loeihard over de rijksweg geraasd, zeker met zo'n 150 kilometer per uur. Op een gegeven moment wilde hij een mede-weggebruiker links inhalen, een manoeuvre met een bijna fatale afloop. De haastige automobilist kwam in de problemen toen de wagen links van hem tegelijker tijd weer invoegde op het rech terbaanvak. In het nauw gedre ven sloeg de handelaar met zijn auto tegen de vangrail, raakte in een slip en belandde uiteindelijk in een sloot. Een tweede Dood van een handelsreiziger werd het net niet, maar het scheelde alle maal niet veel. "Ik heb wat ver suft rondgelopen, en ik droom er nog steeds van", verklaarde de gedagvaarde tegenover de kan tonrechter. Zijn gedrag op de weg noemde hij een verkeerde opvatting van de situatie. "Die man in zijn auto ging in mijn ge dachte maar heel langzaam naar rechts. Het schoot niet op". "Het schoot niet op...", her haalde de officier de woorden van de verdachte. "Met een on verantwoord hoge snelheid over de weg rijden en dan zeggen: hij schoot niet op. Meneer heeft zich gewoon als een keg tussen die andere wagen gewrongen. Het is dat er verder niemand gewond is geraakt, anders was het een 36'er, een verkeersmisdrijf'. De officier eiste naast een geld boete van 500 gulden een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. De verdachte zat met dat laatste in zijn maag. "Ik zit meer dan wie ook op de weg en het risico op een nieuwe over treding is zo groter. Ik wil niet voor zes maanden mijn rijbewijs kwijtraken". "Als u zoveel op de weg zit, dan moet u nog zorgvul diger rijden dan andere automo bilisten", repliceerde de kanton rechter. En hij vonniste conform de eis van de officier. Het dikke aktentasje van de verdachte deed een gloedvol be toog verwachten. Maar de tas bleef gesloten en de vraag wierp zich op wat de verdachte eigen lijk in het kantongerecht te zoe ken had. Anderhalf jaar geleden vond hij in de Leidse binnenstad tussen de ruitenwissers van zijn auto een parkeerbon. "Ik had om tien voor half drie wat guldens in de parkeermeter gestopt, genoeg voor twee uur", verklaarde hij te genover de kantonrechter. "Toen ik om kwart voor vijf te rugkwam zat dus die bon op de voorruit". De kantonrechter moest er even zijn wenkbrauwen bij fron sen. "Maar u kwam dus later bij uw auto dan volgens de meter was toegestaan. Dan was u toch fout?" Waarop de verdachte be toogde dat het toch onzin was om zo snel na het overschrijden van de tijd een bon uit te schrijven. "Bovendien heeft iedere meter een marge van twintig minuten". Dat mocht dan wel zo zijn, maar als de kantonrechter het goed be rekende dan was de verdachte 25 minuten te laat bij zijn auto geko men. Dus waarom had hij niet gewoon die 35 gulden boete vol daan? De officier eiste nu 60 gulden, maar de kantonrechter was barmhartig in zijn vonnis: 35 gul den. "En uw verweer gaat niet op", voegde hij er aan toe. "Onre delijk", vond de verdachte, "en het druist in tegen mijn rechtsge voel". Brommend verliet hij de rechtszaal. Een bewoonster legt wethouder Tesselaar nog eens nadrukkelijk uit dat het niet kan en hoe het anders moet. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15