Vonnis raadhuis deze zomer geveld ONDERNEMERS: UW TV-SPOT OP DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT WORDT VOOR NOG GEEN KWARTCENT PER AANSLUITING MINIMAAL 85X UITGEZONDEN! BEL VOOR INFORMATIE: 071-144941, TOESTEL 251 Duindigt-bezoekers na brand beter af AWL weigert asielzoekers Hoewel akkoord in Oegstgeest uitblijft Politiek: nog geen half miljoen voor tennispark Verdachten overval postkantoor bekennen Tennisclub mag verlichting voorlopig niet aanbrengen Aanstichtster pro-forma zaak in Warmond komt niet opdagen v. KjJ PAGINA 14 DINSDAG 15 MAART 1988 OEGSTGEEST - Hoewel de Oegstgeester politici het er nog lang niet over eens zijn of er nu wel of geen nieuw gemeentehuis moet komen, is gisteravond in de raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden vastgesteld dat er nog voor het zomerreces een principebe sluit moet vallen. Dit om te voorkomen dat de dis cussie tot in de lengte der jaren zal voortduren. De voorzitter van die raadscommissie, burgemeester mr. S. Scheenstra, sprak gisteravond over emoties en gevoelens en maakte duidelijk dat B en W er nog steeds niet voor hebben gekozen het 88 jaar oude pand aan het Wil- helminapark te verlaten. Scheenstra: "Toch is het huis vesten van een bestuurlijk en amb telijk apparaat wel even iets anders dan het huisvesten van schoolkin deren. De grootste knelpunten knellen iets minder, nu het pand Rhijngeesterstraatweg 2 in gebruik is genomen. Maar behalve dat het werken in drie verschillende ge bouwen niet efficiënt is, zijn de on- derhouds- en schoonmaakkosten veel hoger". "Als we blijven zitten, moeten we in elk geval de daken van Wil- helminapark 17 en 25/27 laten repa- ZOETERWOUDE De leden van de raadscommissie financiën zijn niet bereid om 470.000 gulden uit te trekken voor de renovatie van de tennis banen op sportpark Haasbroek in Zoeterwoude. Het voorstel van burge meester en wethouders om voor dat bedrag matecobanen aan te leggen op onderheide betonplaten, is eerder al door de commissie welzijn en die van openbare werken aangenomen. Met duidelijke berekeningen en ver gelijkingen met andere soorten tennisbanen was aangetoond dat het voorstel van burgemeester en wethouders de voorkeur verdiende. Ook het bestuur van de tennisvereniging kon ermee akkoord gaan. Raadslid Van der Salm zei gisteravond na een door hem ingesteld on derzoek met andere argumenten te moeten komen. Hem was gebleken dat men in Nederland in het geheel geen mateco banen meer aanlegt. Ook de K.N.L.T.B. zou de aangesloten verenigingen adviseren geen mateco te laten aanbrengen. Van der Salm betoogde dat er volgens zijn informatie vier gravelbanen kunnen worden aangelegd met een garantie voor 40 jaar. De jaarlijkse kosten zouden in dat geval geen 76.000, maar 20.000 gulden bedragen. Ook was Van der Salm van mening dat de vereniging zelf meer moet op brengen als er nieuwe banen worden aangelegd. Dat zou kunnen als ze meer onderhoud voor eigen rekening zou nemen. Wethouder Van der Heijden verklaarde dat er in het verleden, bij de aanleg, technische fouten zijn gemaakt. De banen zijn buiten de schuld van de vereniging in de vernieling geraakt. De tennisclub betaalt de kost prijs van de renovatie voor negentig procent in de vorm van huur. Her stellen is lapwerk, dat gaat per jaar vele duizenden kosten. Daarom heb ben burgemeester en wethouders hun voorstel tot volledige vernieuwing gedaan, aldus de wethouder. Raadslid Ringersma (Progressief Zoeterwoude) vroeg zich af of een tennisvereniging de huur van een investering van vijf ton kan opbrengen en of de gemeente daar dan voor moet opdraaien. Zijn fractiegenoot Ooij- endijk stelde dat, als gravelbanen goedkoper zijn, men daarvoor moet kie zen, ondanks de voorkeur van de tennisvereniging voor mateco. WD-raadslid Mulder wees op de vrij lage contributie die de leden van de club betalen. Ook hij had moeite met het hoge investeringsbedrag. Toch stelde hij dat de totale vernieuwing inhoudt dat een fout uit het ver leden wordt goedgemaakt. Ten slotte konden alle commissieleden het eens zijn met het voorstel om de hele zaak met de nieuwe gegevens van raadslid Van der Salm nog eens door te laten rekenen. Ook wil men graag op de hoogte worden gesteld van de mogelijkheden die de vereniging zelf heeft om een hogere huur te betalen. reren. Alles bij elkaar kunnen we rekenen op ongeveer een half mil joen gulden aan kosten. Over tien jaar zitten we wederom met het zelfde vraagstuk. Er zal dan niets anders opzitten dan het amoveren slopen, red.) van andere panden in het Wilhelminapark. Dat bete kent kaalslag", aldus de eerste bur ger. Tijdens een persconferentie van een tijdje terug sprak hij woorden van gelijke strekking. Toen voegde hij er nog aan toe ervan overtuigd te zijn dat de extra benodigde hoe veelheid vierkante meters vloerop pervlakte van zijn levensdagen niet in het Wilhelminapark kunnen worden gevonden. Normen Hoewel uit het rapport van VNG- organisatieadviseur Willemsen nu al valt te proeven dat er onder de huidige omstandigheden niet effi ciënt genoeg kan worden gewerkt, wil CDA-voorman Verhagen de norm die Willemsen heeft gesteld niet voor zoete koek slikken. Ook PvdA-fractieleider Wegman zou wat de normen betreft nog "een se cond opinion" willen zien. Wegman: "Ga uit van het huidige raadhuis plus de maximale invul ling van de ruimte aan de overkant. Bekijk hoe je de ambtenaren daar kunt huisvesten. Naar deze maxi male ruimtevariant wil ik graag nog wat onderzoek laten doen". Verder wil Wegman de financiële gevolgen op papier hebben van de aanschaf van een nieuw gemeente huis, afgezet tegen die van de huur van een nieuw gemeentehuis. WD'er Rijks verklaarde dat zijn fractie nog helemaal geen besluit heeft genomen, maar dat ze als het er op aan zou komen in elk geval voor koop zou kiezen. Het meest uitgesproken was an dermaal D66-voorman Poelmans: "Als je huis te klein wordt, moetje er of minder mensen in laten wo nen, of een groter huis gaan zoe ken. Omdat we weten dat de eerste oplossing weinig soelaas biedt, is ons principebesluit onder een aan tal voorwaarden: nieuwbouw". Poelmans voegde eraan toe: "Als we er niet uitkomen, kunnen we het beste de discussie uitblazen en haar over vijfjaar weer voorzichtig opstarten". LEIDERDORP - De twee Amster dammers die ervan worden ver dacht de overigens mislukte over val op een geldauto van de PTT in de Leiderdorpse Winkelhof op hun geweten te hebben, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Vandaag worden zij voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens een woordvoerder van het Haagse Pa leis van Justitie zal het tweetal "in juridische termen gesproken" dief stal met geweld worden aangere kend. Dat het vuurwapen dat ze daarbij hebben gebruikt een alarm pistool was, doet volgens de zegs man niets af aan de tenlasteleg ging. "Het gaat erom dat ze ermee hebben gedreigd. Het was wat an ders geweest als het een voor ieder een zichtbaar waterpistool was ge weest met bij voorbeeld een fel blauwe kleur". De twee Amsterdammers, 23 en 30 jaar oud, zouden bij de Amster damse politie bekend zijn. Vrijdag probeerden zij op de laad- en losha- ven van de PIT aan de Heinsius- laan te chauffeur ertoe te bewegen de auto voor hen te openen. Dat ging de mist in omdat de deur auto matisch was vergrendeld. Hierop rende één van de twee naar de klaar staande en door de ander te bestu ren personenauto. Daarbij is een schot, in het wilde weg afgevuurd, gevallen. Het schot was afkomstig, zoals nu is gebleken, uit een alarm pistool. LEIDERDORP Laura Eline de Water. Zo heet de 22.000-ste in gezetene van Leiderdorp. Het burgemeestersechtpaar Brugge- i heette de net een paar uur jonge Leiderdorpse welkom en fe liciteerde haar ouders. De 22.000ste, die op de Ereprijskamp 16 woont, trok zich uiteraard bit ter weinig van de burgemeester De Leiderdorpse bevolking groeit diLS nog, en zelfs iets sneller als het gemeentebestuur heeft be cijferd. Volgens de laatste bevol kingsprognose zou Leiderdorp eind dit jaar 22.074 inwoners rijk zijn. Voor het jaar 2000 wordt ge rekend op 23.166 mensen. Die groei is ook broodnodig. De voorzieningen van Leiderdorp zijn afgestemd op een inwonertal 125.000. Dat aantal wordt dus voorlopig niet gehaald. Ener zijds doordat de gemeente de af gelopen jaren veel minder mag bouwen dan ze zou willen, ander zijds doordat er gemiddeld steeds minder mensen in één huis wo- (foto Holvast) LEIDERDORP De Leiderdorp se tennisvereniging De Munnik mag voorlopig geen verlichting op de banen aanbrengen. Dat heeft de Raad van State bepaald. Een aantal bewoners van de Aca cialaan was vorige maand bij de Raad van State in het geweer geko men tegen de hinderwetvergun ning die tennisvereniging De Myn- nik van de gemeente Leiderdorp heeft gekregen. De omwonenden verzetten zich vooral tegen de aanleg van een lichtinstallatie op de zes banen die achter hun woningen liggen. Er zou sprake zijn van een "ernstige lichthinder". De Raad van State is de bewo ners in zoverre tegemoet gekomen dat de toestemming om de acht masten neer te zetten, is geschorst. Dit in afwachting van de zogeheten bodemprocedure. In deze procedu re worden de bezwaren uitgebreid behandeld, maar het kan nog wel een jaar duren voordat de zaak aan de beurt is bij de Raad van State. De overige klachten werden ter- zijde gelegd. Dat zijn klachten over het onderhoud van de banen en het gebruik van de oefenkooi, waar door geluidoverlast zou ontstaan. De Munnik-voorzitter Van Over loop is enigszins teleurgesteld over de voorlopige beslissing van de Raad van State. Temeer daar "des kundigen" hebben gerapporteerd dat de overlast van de verlichting "zeer minimaal" zou zijn. Renbaan gaat nieuwe seizoen in met verbeterde accommodatie WASSENAAR - Wanneer de paar den morgen weer gaan draven op het Wassenaarse Duindigt, zitten eigenaren, bestuurders, sponsors en bedrijven droog en comfortabel in vernieuwde accommodaties. Voor de afgebrande eigenarentri- bune is een verwarmde, mooi aan geklede Clingendaelzaal in de plaats gekomen met 150 plaatsen. De oude bestuurssociëteit groeide uit tot een partycentrum met even eens 150 plaatsen. Beide accommodaties hebben verwarming, airconditioning, ge tint glas en fraai meubilair. Gokken kan om de hoek, toiletten zijn in de galerij en de liefde voor de maag wordt gestreeld. Is het de bedoe ling dat gebruikers van de Clinge- daelzaal voor 700 gulden een jaar kaart nemen, het partycentrum kan voor bepaalde dagen worden afgehuurd. Directeur R. Milders is buitenge woon tevreden met de accommo daties. Ze zijn mooier geworden dan hij had durven dromen en veel beter dan ze waren voor de nimmer opgeloste brand van 18 juli 1986. Zo was de zogeheten eigenaren- tribune in de loop der jaren zeer ge woontjes geworden met rubber op de vloer en eenvoudige stoeltjes over een lengte van 36 meter. De entree werd vrij en eigenaren we ken veelal uit naar de bestuursso ciëteit. Mooiste Ook deze accommodatie was niet optimaal: de aankleding kon beter en de capaciteit was beperkt. "Meermalen hebben we mensen moeten teleurstellen", aldus de di recteur. Het deed hem pijn en hij benadrukt dat de draf- en rensport zijn bestaan aan een groot aantal betrokkenen dankt. Sponsors stel len prijzen beschikbaar terwijl ei genaren indirect hun steentje bij dragen: "Zij maken het mogelijk WARMOND - Weten dat je wordt verwacht maar niet komen omdat je de officiële uitnodiging niet hebt ontvangen. Die streek leverde gis teravond de Warmondse mevrouw A.M. van Ree-van der Munnik vijf gemeentebestuurders. Gemeente secretaris C. Zoetemelk houdt ove rigens bij hoog en bij laag vol dat de brief door de eigen dienst is be zorgd. "Ik moet daar gewoon vanuit gaan". Maar tussen het be zorgen en het daadwerkelijk open maken van een brief kan natuurlijk van alles gebeuren. Van Ree is ook nog eens raadscommissielid en heeft daardoor regelmatig een enorme stapel post, zo speculeren betrokkenen. Dan raak je al snel wat kwijt. De burgemeester: "Ze heeft die brief gehad, nuchter ge sproken, maar haar interpretatie van de werkelijkheid is een ande- Telefoontjes met de burgemees ter en het PW-raadslid Schavema- ker konden de Warmondse ook al niet over de drempel van de B en W-kamer krijgen. Van Ree liet ver stek gaan en de rij slachtoffers was indrukwekkend: de burgemeester, de gemeentesecretaris en de drie fractieleiders van CDA, PW en WD kwamen wel en dus voor nop pes naar het gemeentehuis. En dat voor een speciaal voor Van Ree ge organiseerde hoorzitting waar ze haar bezwaren tegen het inhuren van een jager voor het eiland Kou- denhoorn had moeten komen toe lichten. Van Ree vecht het besluit tot verhuur van het jachtrecht aan en de wet administratieve recht spraak overheidsbeschikkingen schrijft voor dat bezwaarmakers in de gelegenheid moeten worden ge steld hun bezwaarschrift toe te lichten. In haar bezwaarschrift stelt Van Ree dat in het collegeprogramma is afgesproken dat er een faunaplan zou worden gemaakt waarin een minimale rol voor "de mens" zou worden weggelegd. De aanstelling van een jager druist tegen die ge dachte in. Beter had er een eenma lige afschotvergunning kunnen worden verlëend om tot afschot "van een van te voren vastgesteld aantal exemplaren te komen", schrijft ze klinisch. Dat er van de jager wellicht een stoperswerende invloed uitgaat, is onzin. "Daarvoor hebben wij toch de politie". Ook voor de strijd te gen ziekten is een jager ongeschikt. "Ziekten zijn geen onnatuurlijke zaak en moeten dan ook natuurlijk worden bestreden". Klagende moestuinders schiet Van Ree te hulp met de suggestie te omheinen en af te rasteren. Ze snijdt ook een nieuw aspect in de discussie aan. Tijdens de bewus te raadsvergadering is met geen woord gesproken over de gevaarlij ke situaties die ontstaan als de ja ger in het schemerdonker zijn werk verricht in het rust- en stiltegebied waar dan ook mensen kunnen lo pen. De pil was voor Hendrickx- Vlaar, Zoetemelk, Den Ouden, Sa- ris en Schavemaker extra bitter omdat voor hen en betrokken amb tenaren vast staat dat Van Ree niet ontvankelijk is in haar bezwaren. Dit omdat de bezwaarmaakster niet rechtstreeks wordt getroffen in haar belangen door het raadsbe sluit een jager aan het werk te zet ten, teneinde de hazenplaag te be dwingen. 's Middags voor de zitting al, geeft Zoetemelk de zinloosheid van de bijeenkomst aan. Want be halve dat Van Rees persoonlijke belangen niet in het spel zijn, zijn overheidsbesluiten tot verhuur, verkoop en het in erfpacht uitge ven "van een stuk grond, een huis, het jachtrecht of wat dan ook", blij kens de wet niet eens 'arobgevoe- lig'- "Ik kom wel", zegt Zoetemelk, "al heeft die bijeenkomst weinig zin". "Daar lig ik niet wakker van, de wet schrijft nu eenmaal voor dat betrokkenen gehoord moeten wor den", aldus de eerste ambtenaar. Zoetemelk vertelt desgevraagd dat Van Ree "informeel" op de hoogte is gesteld van de zinloosheid van haar avontuur. "Maar ze wilde doorzetten". Tot het puntje bij het paaltje komt, dan zeker. Maar de trouwe bezoekers van de hoorzitting ge bruiken geen moment zulke woor den en gaan keurig netjes en heel formeel in conclaaf over wat er nu te gebeuren staat. PW'er Schavemaker wil een nieuwe brief laten uitgaan, des noods aangetekend maar Saris (WD) en Den- Ouden (CDA) stel len: "Of ze nu komt of niet, onze ad viezen (niet ontvankelijk verkla ren, red.) zullen er niet door veran deren". De burgemeester houdt zich ech ter strikt aan de regels. Het gaat nu helemaal niet om de standpunten van de politici, het gaat erom of Van Ree moet worden gehoord. En dus wordt er in de barstensvolle agenda's toch een gaatje gevonden, 13 april, 19.30 uur. Directeur R. Milders op Duindigt. Links de de afgebrande eigenaren tribune. dat de sport kan worden beoe fend". Tijdens een open dag in februari reageerden de doelgroepen zeer enthousiast. Ze kochten vrij mas saal kaarten en lieten weten dat dit de mooiste accommodatie in zijn soort is in West-Europa, met ex traatjes als een gesloten tv-circuit. De aanpassingen hebben alles bij elkaar twee miljoen gulden gekost. De helft van dit bedrag ging op aan de tribune. de toekomst groot is. Zakte de sport beginjaren tachtig in, in 1987 kwam er een duidelijke opleving. De omzet steeg en de sfeer werd be ter. Toch is niet alles goud wat er blinkt. Door de activiteiten van Ladbroke Totalisator, dat dit jaar zijn honderdste kantoor wil ope nen, lopen het bezoek aan de koer sen en de omzet op de banen terug. Bovendien dreigen viervoeters overbelast te raken. Er zijn eenvoudigweg niet ge noeg paarden voor de meetings, die tegenwoordig vrijwel dagelijks in den lande worden gehouden. Vol gens Duindigt moeten draverijen steeds kritischer worden uitge schreven om goede paarden langer exploitabel te houden. Toch ziet de baan mogelijkheden om wat vaker rennen te organise ren: eens in de twee weken in plaats van eens in de drie weken. Het betekent dat er, met alle ande re activiteiten, tussen 16 maart en 13 november elke woensdag en bij na elke zondag iets is te doen. Al leen op zondag 29 mei is het stil. Dan strijden paarden in Hilversum om de Gouden Zweep. LEIDERDORP De Algemene Woningbouw Vereniging Leider dorp wil geen woonruimte be schikbaar stellen aan asielzoe kers. Dat terwijl de gemeente raad enkele maanden geleden heeft verklaard dat een aantal van deze vluchtelingen zo moge lijk wel onderdak moeten vinden in Leiderdorp. Burgemeester en wethouders werd gevraagd naar mogelijkheden te zoeken. Eén van die mogelijkheden was de woningbouwvereniging en die heeft nu dus 'nee' gezegd, zo deelde wethouder Den Boeft gisteravond mee tijdens de ver gadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Dit tot te leurstelling van de leden van die De AWL houdt echter voet bij stuk omdat volgens haar de wo ningnood in Leiderdorp al nij pend is. Men moet met een lange wachtlijst werken. De woning bouwvereniging is bang dat asielzoekers, die nu in Leider dorp worden opgenomen, in de toekomst als woningzoekenden erkend moeten worden. Een andere mogelijkheid om asielzoekers onder te brengen is een beroep doen op de particulie re woningbeheerders. Volgens Den Boeft zijn twee beheerders daartoe bereid. Maar dat gegeven kon de meeste commissieleden gister avond met sussen. Men was en bleef teleurgesteld over de hou ding van de AWL. Zo zei een ver bolgen PvdA-fractievoorzitter Molkenboer: "Het is griezelig om te constateren dat de AWL de ei gen bevolkingsgroep boven de asielzoekers stelt. De AWL be geeft zich daarmee op een hel lend vlak". Ook Stam (D66), Schellinger hout (CDA) en Bos (PPR/PSP) hadden weinig op met de hou ding van de woningbouwvereni ging. WD'er Kruidenier bleek de enige die begrip voor de hou ding van de AWL kon opbren gen. "We kunnen de woning bouwvereniging niet dwingen", constateerde hij nuchter. Wethouder Den Boeft wilde geen "drama" van de kwestie maken. Hij hield het erop dat het AWL-bestuur een "taxatiefout" heeft gemaakt en pleitte ervoor de kwestie op een andere manier op te lossen. Zo zou de vijf pro cent-regeling vijf procent van het aantal beschikbare wonin gen komt aan naar Leiderdorp komende ambtenaren ten goede voor de asielzoekers kunnen worden benut. Het idee om als gemeente zelf huizen aan te ko pen zag de wethouder als "laatste redmiddel". Overigens heeft de gemeente al één woning voor asielzoekers. Dat is de voormalige woning van de zwembadbeheerder aan de Ericalaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14