EIDEN Ruzie tussen bewoners en bestuur over huismeester Overname Kerkhof door Koot nagenoeg rond LEIDSCH DAGBLAD De la Mar bemiddelt in 'De Parelvissers' Supermarkt Codi aan Levendaal gaat dicht SPONS B©@ Gemeente Rijnsburg overlegt verzekeringsbewijs Werkloosheid in regio in februari afgenomen DINSDAG 15 MAART 1988 LEIDEN Tussen de bewoners en het bestuur van de serviceflat voor bejaarden De Parelvissers in Zuid- West is een ernstig conflict gere zen. Inzet is het plan van het be stuur de huismeester een woning buiten het flatgebouw te geven. De bewoners eisen dat hij in het ge bouw blijft wonen. De ruzie is zo hoog opgelopen dat de bewoners wethouder De la Mar hebben ver zocht te bemiddelen. Mocht dit geen resultaat hebben, dan over wegen zij de rechter in te schake len. De huismeester van De Parelvis sers woont sinds jaar en dag in een flatwoning in het gebouw. Het ge volg hiervan is, zo zegt het bestuur, dat de man dag en nacht wordt op getrommeld door de bewoners. Dat leidde ertoe dat de huismeester van De Parelvissers aan, wat het bestuur 'bejaardenmoeheid' noemt, zijn gaan lijden, overspan nen raakte en een andere baan zocht. "Hij kreeg in de loop der ja ren steeds meer sociale problemen voor zijn kiezen waarvoor zijn op leiding niet toereikend was", aldus het bestuur. Zo versleet de service flat in 15 jaar drie huismeesters. De laatste vertrekt eind deze maand, een nieuwe huismeester is al aan genomen. Om deze huismeester voor de problemen van zijn voorgangers te behoeden, heeft het bestuur beslo ten dat de man een woning buiten het gebouw dient te krijgen. Tij dens de nachtelijke uren kunnen de bewoners voortaan een beroep doen op alarmhulpen die in dienst zijn van de Stichting tot Exploita tie van Bejaardencentra. De werk week van de huismeester werd bo vendien teruggebracht van 40 tot 25 uur en hij kreeg de opdracht mee zich alleen bezig te houden met problemen van technische aard. Veiliger De bewoners zijn woedend over deze gang van zaken, niet in de laatste plaats omdat zij menen geen inspraak te hebben gehad. Zij eisen dat de huismeester een woning in de serviceflat betrekt en 40 uur per week beschikbaar is. Op deze wijze kan een beter contact met de huis meester worden opgebouwd, den ken zij. De bewoners hebben bo vendien te kennen gegeven zich veiliger te voelen wanneer de huis meester in de directe nabijheid ver keert. Dit in verband met de inbra ken die de afgelopen maanden heb ben plaatsgehad. Daarbij: "De be- i De Parelvissers be schouwen het in huis wonen van de huismeester ook als een recht, mede omdat dit al 17 jaar zo is ge weest". Een compromisvoorstel van het bestuur bracht geen uitkomst. Dit voorzag er in dat de alarmhulpen 's nachts in de serviceflat zouden sla pen. Hiervoor zouden de service kosten met negen gulden per wo ning per maand moeten worden verhoogd. Het voorstel van het be stuur werd door de bewoners afge- "De bewonerscommissie meent dat het toch niet de bedoeling kan zijn dat zij hun recht bij de rechter moeten gaan halen" en "ondanks alle plannen voor democratisering voelt de commissie zich niet seri eus genomen door het bestuur", zo schrijft de commissie aan de wet houder. Deze heeft aangekondigd donderdag met beide partijen te gaan praten over dit uit de hand ge lopen meningsgeschil. De wethou der heeft echter geen enkele be voegdheid om maatregelen te ne men want de serviceflat is eigen dom van een particuliere instel ling. LEIDEN - De afdeling groen van de gemeente is gisteren begonnen met het kappen van 59 esdoorns aan de De Sitterlaan. De wortels van de bomen drukten de stoeptegels omhoog waardoor het trottoir slecht begaanbaar werd en vooral voor oudere mensen gevaar opleverde. Vandaag wordt het karwei vermoedelijk afgemaakt. De esdoorns worden nog deze maand vervangen door 23 prunussen. Nadat de nieuwe bomen zijn geplant wordt het trottoir hersteld. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Codi-supermarkt aan het Levendaal gaat dicht. Het is het tweede filiaal dat in Leiden in korte tijd de deuren sluit. Vorig jaar werd ook de Codimarkt aan de Haarlemmertrekvaart al gesloten. In de zaak aan het Levendaal zal zich binnenkort een nieuwe super markt vestigen onder de naam De- kamarkt. Dekamarkt maakt onder deel uit van een supermarktketen die vooral filialen heeft in de kop van Noord-Holland. Als binnenkort een begin wordt gemaakt met de bouw van 50 ap partementen op de verdiepingen van het voormalige fabriekscom plex aan het Levendaal zal ook de winkel op de begane grond van het gebouw een flinke opknapbeurt krijgen. Volgens de planontwikke laar oogt de huidige zaak armoedig en moet de winkel er aantrekkelij ker uitzien als volgend jaar de ap partementen worden opgeleverd. De Codi gaat er in juni uit en de De kamarkt komt er vrij snel daarna in. De opknapbeurt van de zaak zal in fasen worden uitgevoerd. ADVERTENTIE 1 één van de acht ;-dy as vrijdag Chain of Fools live muziek. Tj 18 maart, wol steeg 6 FEEL THE STEEL de Plantage zeven bieren van het fust IN DE OUDE MARENPQRT SOORTEN ppX mwm SfUeyefo LEIDEN - De failliete taxibedrijf Kerkhof door voormalig directeur en eigenaar Koot is nagenoeg rond. Gistermid dag heeft curator Janssen ontslag brieven uitgedeeld aan het perso neel. De bedoeling is dat het oude personeel van het bankroete Kerk hof direct weer aan de slag gaat bij de 'nieuwe' baas. Formeel moet hun eerst ontslag worden aange zegd zodat zij weer kunnen sollici teren bij Auto Koot. Die nieuwe baas Koot was tot voor kort directeur en eigenaar van Kerkhof. Een maand geleden trok hij zich terug als hoogste man in die onderneming. Een paar weken geleden werd het faillissement uit gesproken over het bedrijf waar 17 fulltime en ruim 20 parttime krach ten werken. Of alle personeelsle den overgaan naar Auto Koot is on duidelijk. De curator was vanmor gen niet voor commentaar bereik baar. Een woordvoerder van het bedrijf heeft evenwel de indruk dat alle personeelsleden, fulltime en parttime, overgaan. Het bedrijf heeft al die tijd ge woon doorgedraaid. Dat was ook de bedoeling van de curator omdat een "stilstaand bedrijf niet of moei lijk te verkopen is". Een zegsman van het personeel zegt tot nog toe weinig gemerkt te hebben van de financiële perikelen bij het bedrijf. "Al die tijd hebben we gewoon doorgewerkt. Van enige schade als gevolg van publicaties over ons be drijf heb ik niets kunnen merken". Voorlopig blijft alles bij het ou de. De telefoonnumers blijven on veranderd en de centrale blijft in de Narmstraat waar het bedrijf kennelijk gebruik blijft maken van de panden van N. Blonk. Die zal zich daartegen overigens verzet ten, zo heeft Blonk gisteren al aan gekondigd. Het gehandicaptenvervoer in Valkenbrug, Rijnsburg en Katwijk is al eerder door Auto Koot aan de Voorschoterweg (nabij Valken burg) overgenomen. Koot heeft in de loop der tijd aan de Voorscho terweg een nieuw bedrijf gesticht. Ouders van gehandicapte kinderen vroegen zich af of de auto's van Koot wel waren verzekerd. Zij eis ten van wethouder Glasbergen dat hij het bewijs daartoe zou overleg gen. Volgens een ambtenaar van de gemeente Rijnsburg is dat inmid dels geschied. Overigens blijven er vraagtekens bestaan over de vergunningen van het bedrijf. Volgens een woord voerder van de provincie kunnen de taxivergunningen in geval van faillissement niet zomaar van het ene op het andere bedrijf overgaan. "Er moeten nieuwe vergunningen bij de provincie worden aange vraagd. Ook als de aanvragen voor vergunningen eenmaal zijn inge diend mag zo'n bedrijf formeel-ju ridisch niet zonder die papieren rij den. In de praktijk wordt dat even wel vaak gedoogd. De politie kan proces-verbaal opmaken. De vraag is of de politie dat ook inderdaad doet". In dat verband kunnen vraagte kens worden geplaatst bij verzeke ring. "Als een taxi rijdt zonder taxi- vergunning kunnen verzekerings maatschappijen ze ook niet als zo danig verzekeren", aldus de pro vincie. Naast taxivergunningen moet de nieuwe ondernemer ook beschikken over tal van (vakbe- kwaamheids)diploma's: VAM. middenstand en SEP (Stichting Examens Personenvervoer). Redactie: Simone van Drie! en Meindert van der Kaatj, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Verf De gevel van het vorig jaar ge reedgekomen gebouw op de hoek van het Nobrdeinde en de Rembrandtstraat is nog steeds niet van graffiti ontdaan. In janu ari werden de eerste resultaten van de straatartiesten zichtbaar. Zo'n maagdelijk witte gevel kón ook niet erg lang van het geklie- der verschoond blijven. Elke vierkante meter muur is in Lei den inmiddels wel besmeurd. Bij de gemeente zagen ze die verfspuit van kunstenaars ook wel aankomen. Ambtenaren op het Stadsbouwhuis waren daar om dolblij dat de Woningbouw vereniging Leiden (WBL) be sloot om het pand te voorzien van een beschermende laag. Daardoor hecht vuil van bijvoor beeld auto's zich veel minder snel op de betonsteen, maar bo vendien is het voordeel dat verf vrij makkelijk is te verwijderen. Gevels zonder zo'n laag zijn heel wat moeilijker te reinigen en dan nog is het middel vaak erger dan de kwaal. De gevel krijgt door de bewerking met chemi sche middelen een andere kleur, waardoor grote verschillen ont staan met de overige delen van de muur. Een triest voorbeeld daarvan is bijvoorbeeld De Burcht die ook niet is ontkomen aan de graffiti-plaag. De speciale filmlaag die bij het pand aan het Noordeinde is aan gebracht garandeert zelfs dat ook verf makkelijk is te verwij deren. Je vraagt je af waarom dat nog niet is gebeurd als dat zo ge makkelijk kan. Per slot van reke ning zijn we nu twee, drie maan den verder. Voor een deel wordt dat ook veroorzaakt door een bushokje dat op het Noordeinde tegen de muur is neergezet. "Op zich is dat een hele goede plaats, want het is toch maar een blinde muur. Hadden ze dat ding er maar eerder neergezet, dan was er niets aan de hand geweest", zegt ir. Willem Smits van afde ling ruimtelijke ordening. "Dan hadden de graffiti-kunstenaars daar er in ieder geval nooit bijge- kund". Verf (2) Nu is het huisje plotseling tegen de muur neergezet zonder enige waarschuwing. Hierdoor kan de gevel achter het bushokje niet meer worden schoongemaakt en is het door de transparante ach terkant van het huisje nog wel te zien. "We hebben geprobeerd om zoveel mogelijk glas in de gevel te zetten. Dat is aardig gelukt, maar je ontkomt er toch niet aan om ook bergingen bij die aparte- menten te bouwen. Op die plaats zit nu ook verf', aldus Smits. Wat ook niet meer weg te halen is, zijn de cement- en zand spet ters die na de bouw nog op de ge vel zaten. "Het bedrijf dat gespe cialiseerd is op het gebied van aanbrengen van beschermende lagen stond waarschijnlijk op eens op de stoep en is wat al te voortvarend te werk gegaan. Die heeft de laag erop gesmeerd .voordat de gevel degelijk van de bouwresten was ontdaan. Eigen lijk moet de opzichter dat soort zaken in de gaten houden, maar dat is er kennelijk tussendoor ge schoten", zegt Smits. Dat zand en cementspetters beschermd worden was uiter aard niet de bedoeling. Evenmin was het de bedoeling dat de graf fiti zolang op de gevel van het ge bouw aan het Noordeinde bleef. Hoofd technische dienst Peter Jansen bij de WBL zegt d^t er wel materiaal is om de verf te ver wijderen, maar dat het daarvoor wel een week droog moet zijn. "Zodra het weer wat fatsoenlij ker en betrouwbaarder wordt gaan we daarmee aan de slag", al dus Jansen. De graffiti op de muur achter het bushokje op het Noordeinde kan alleen worden verwijderd als de abri iven wordt weggehaald. Dat zit er voorlopig niet in. ,f0t0 Wim Dijkman) Er zijn naast het Noordeinde ook nog andere panden van de WBL aan graffiti ten slachtoffer gevallen. Een voorbeeld daarvan is het gebouw dat de WBL pas aan de Oranjeboomstraat heeft opgeleverd. "We moeten nog even wachten met schoonma ken, maar dat neemt niet weg dat ons uitgangspunt om alles zo snel mogelijk op te ruimen recht overeind staat", stelt Jansen. Metselen Leidenaar Remco de Jongh gaat een gooi doen naar de Zilveren Troffel, die te winnen is op een landelijke wedstrijd metselen. De scholier van de Bedrijfstech- nische School C. Sweris aan de Vondellaan moet zich eerst nog kwalificeren bij de voorronden die op 16 maart in Deventer wor den gehouden. "Ik hoop dat ik er doorkom, maar als je de hoeveel heid jongens ziet die meedoen zal het toch wel moeilijk worden. De meester zegt dat ik het wel red", aldus de 16-jarige Remco die nu in de vierde klas zit. Hij heeft gekozen voor het metselambacht omdat hij eigen lijk wel metselaar wil worden. Of hij dat ook daadwerkelijk wordt is echter nog maar de vraag. "Ik kan na mijn eindexamen ook bij mijn vader in de zaak komen die een verfhandel heeft. Het hangt dus van de wedstrijd af wat ik straks ga doen. Stel je voor dat ik win. Dan kan een baas denken: dat is een goeie, die wil ik wel hebben. Kijk, volgens mij gaat hij dan ook veel betalen", aldus Het is bij de wedstrijden de be doeling dat de deelnemers, van technische scholen uit het hele land, een bepaald figuur in een muur metselen. Remco moet éen toren gaan fabriceren. Hij denkt dat hem dat wel zal lukken. "Ik heb al volop geoefend en het to rentje lukte prima". Hij had de kunstjes al eerder onder de knie, want hij maakt op school gere geld bogen, rondingen en bij voorbeeld poppetjes in de mu- Niet iedereen mag aan de wed strijden meedoen. "Een school mag één leerling afvaardigen. De meester vroeg of ik dat wilde doen. Of ik ook de beste van de klas ben weet ik niet hoor. Dat moeten anderen maar uitma ken", zegt hij lachend. LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio en de duin- en bollen streek is de afgelopen maand met ongeveer 185 personen vermin derd. Het aantal werkzoekenden daalde over de hele linie, hoewel de vermindering naar verhouding het sterkst was in het rayon Lisse en onder vrouwen. In het rayon Leiden daalde het aantal werkzoekenden met 55 ter wijl het Lissese arbeidsbureau 130 werkzoekenden kon uitschrijven. Per saldo verminderde het aantal mannelijke werklozen met met bij na 70 en het aantal werkzoekende vrouwen met 115. Het Gewestelijk Arbeidsbureau schrijft de daling van de werkloos heid over de afgelopen maand on der meer toe aan de zachte winter. Vooral in de bouw konden flink wat mensen meer dan normaal een baan vinden. Overigens staat daar tegenover dat in de in de grond-, weg- en waterbouw door het natte weer weer een flink aantal banen verloren ging. Het aantal bij het arbeidsbureau aangemelde openstaande banen nam in februari fors toe. In totaal stonden er bijna 860 vacatures open, bijna 340 meer dan in januari. En ook vergeleken met vorig jaar was er een flinke stijging merk baar: 114 stuks. Ten opzichte van februari vorig jaar heeft de werkgelegenheid in deze regio zich eveneens gunstig ontwikkeld; per saldo staan nu 270 mensen minder ingeschreven. Overigens komt de daling hier voornamelijk voor rekening van de mannen. Het afgelopen jaar ver minderde het aantal mannenlijke werkzoekenden met 340. Het aan tal werkloze vrouwen steeg met 70. Die toename komt vooral voor rekening van de Leidse regio en dan vooral de stad Leiden. In deze regio steeg hef aantal werkzoeken de vrouwen met bijna 200, waar mee de daling in de duin- en bollen streek met ongeveer 130 vrouwen volledig te niet werd gedaan. Waardoor de stijging in de Leid se regio is veroorzaakt, is niet hele maal duidelijk. Het Gewestelijk Arbeidsbureau vermoedt wel dat de slechte ontwikkelingen in het onderwijs daarmee te maken heb ben. Volgens directeur Tibbe van het GAB is vooral de stad Leiden daarvoor erg gevoelig. jan.1988 feb. 1988 jan.1988 feb. 1988 Alkemade 128 140 79 76 Katwijk 546 540 217 205 Leiden 3976 3996 2156 2148 Leiderdorp 351 336 195 191 Oegstgeest 211 205 166 159 Rijnsburg 72 68 42 44 Valkenburg 27 25 15 13 Voorschoten 270 262 192 185 Warmond 54 59 34 31 Zoeterwoude 88 79 49 51 Overige - - - - Rayon Leiden 5723 5710 3145 3103 Hillegom 195 186 120 105 Lisse 204 198 132 116 Noordwijk 334 311 185 177 Noordwijkerhout 128 117 81 64 Sassenheim 113 105 106 93 Voorhout 71 72 41 36 Overige - - - Rayon Lisse 1045 989 665 591 Totale Gewest 6768 6699 3810 3694 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13