Leger Cuba mogelijk uit Angola weg Armeniërs volharden in verzoek om aansluiting Minister van den Broek nog deze maand naar Suriname Palestijnse politie Israël neemt massaal ontslag Samenwerldng Sovjetunie en Joegoslavië belangrijk VOETBALDRAMA IN NEPAL MAANDAG 14 MAART 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Besprekingen met Zuidafrika KAAPSTAD De kans op een doorbraak in de dertien jaar oude burgeroorlog in Angola is sinds vorige week aan zienlijk toegenomen. De officiële Angolese radio maakte zaterdag bekend dat het land bereid is de Cubaanse troe pen uit Angola terug te trekken. Voorwaarde is wel dat de Amerika nen en de Zuidafrikanen hun steun aan de verzetsbeweging Unita sta ken. Tegelijkertijd lijken er onder handelingen op komst tussen Zuidafrika en Angola. door Ruud de Wit Regeringskringen in Kaapstad hebben toegegeven dat er de laatste tijd op een aantal plaatsen in zuidelijk Afrika informele en ge heime besprekingen zijn gevoerd tussen de twee betrokken regerin gen. De Angolese minister van bui tenlandse zaken Van Duenem voegde daaraan toe dat zijn rege ring geen bezwaar mee>r heeft te gen directe onderhandelingen met Pretoria, omdat er „geen vertrou wen meer bestaat in de bemidde lingsrol die de Verenigde Staten tot nu toe geprobeerd hebben te spelen". Zeker is Verder dat de Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Pik Botha, deze week een ontmoeting zal hebben met de Amerikaanse staatssecreta ris voor Afrikaanse zaken, Crocker. Deze heeft de laatste twee jaren herhaaldelijk geprobeerd de twee partijen aan de onderhandelingsta fel te krijgen. Precies een week ge leden daagde de minister' van de fensie van Zuidafrika, generaal Ma- lan de Sovjetunie uit om de MPLA- regering in de Angolese hoofdstad Luanda onder druk te zetten om een vredesregeling voor Angola te accepteren. Zuidafrika staat erop dat ook de Angolese bevrijdingsbeweging Unita van Jonas Savimbi hierbij betrokken wordt. Doch Moskou re ageerde voor zijn doen opvallend snel door het Zuidafrikaanse voor stel af te wijzen. Ondanks deze re actie menen waarnemers in Kaap stad dat een vredesregeling voor Angola, die moet leiden tot het ver trek van zowel de Zuidafrikaanse als de Cubaanse militairen in dat land, die respectievelijk aan de Unita en de MPLA-kant vechten, meer dan ook tot de mogelijkhe den behoort. Buitenland kort Shamir De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Peres, heeft pre mier Shamir per brief laten weten dat deze tijdens zijn bezoek aan Washington niet kan spreken uit naam van de Israëlische regering. In de brief, die vandaag door de Is raëlische radio werd geciteerd, staat dat Shamir geen mandaat van de regering heeft, omdat de pre mier heeft geweigerd het vredes plan voor het Middenoosten van minister George Shultz in het kabi net in stemming te brengen. Leipzig De Oostduitse president en par tijleider Erich Hqnecker heeft gis teren de Leipziger Messe officieel geopend. Deze is de grootste beurs waar producenten en exporteurs uit Oost en West bijeenkomen. Dit keer zijn ongeveer 9.000 bedrijven, afkomstig uit de DDR en 100 ande re landen, op de beurs vertegen woordigd. Kohl De Westduitse bondskanselier Kohl zal dit najaar een bezoek aan Moskou brengen om daar overleg te veoren met Sovjetleider Gor- batsjov, aldus de Westduitse rege ring. Regeringswoordvoerder Ost zei dat Gorbatsjov een tegenbe zoek aan Bonn heeft toegezegd. De Sovjetleider zal de Westduitse hoofdstad begin volgend jaar be zoeken. China Het noordwesten van China wordt al bijna twee jaar geteisterd door droogte als gevolg waarvan meer dan een miljoen mensen ge brek aan water hebben. Landbouw en veeteelt worden bedreigd en ge vreesd moet worden dat er binnen kort een gebrek aan voedsel ont staat. Dit heeft een Chinese krant vandaag gemeld. vs Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft laten weten dat het naar de rechter zal stappen, wan neer de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) haar waarnemers- missie bij de Verenigde Naties niet voor 21 maart heeft gesloten. Het Amerikaanse besluit lokte onmid dellijk een protest uit van de secre taris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar. BETHLEHEM (AP) - Palestijnse politiemannen in de door Israël be zette gebieden hebben massaal ge hoor gegeven aan een oproep ont slag te nemen en elke verdere sa menwerking met de Israëlische au toriteiten te staken. Politiewoord voerder Goldapfel zei gisteren dat 450 van de 850 Palestijnse politie mannen in de bezette gebieden in tussen ontslag namen en dat er waarschijnlijk meer zullen volgen. In Bethlehem waren alle 70 Pales tijnse agenten vandaag vertrok ken. Gistermiddag zwaaiden de laatste Palestijnse agenten in Bethlehem af. Op 10 maart riepen de PLO en de Palestijnse ondergrondse de agen ten op ontslag te nemen. De be sluitvaardigheid werd gestimu leerd met de moord op 8 maart op een Palestijnse agent in Jericho die werd beschuldigd van collaboratie met de bezetter. Met het opstappen van de Palestijnse agenten begint het Israëlische gezag in de bezette gebieden nog meer scheuren te vertonen. Het Israëlische bestuur rust in belangrijke mate op de 18.000 Palestijnse ambtenaren die een buffer vormen tussen de op standige bevolking en de bezetter. Vorige week stapten, onder druk van de ondergrondse, veertig be- lastinginners op in de Gaza-strook. Intussen neemt het aantal wraak- MOSKOU Het bestuur van de voornamelijk door christelijke Ar meniërs bewoonde provincie Na- gorno Karabach in de islamitische Sovjetrepubliek Azerbajdzjan heeft dit weekeinde wederom ge vraagd om aansluiting bij de Sov jetrepubliek Armenië. Dat werd za terdag bekendgemaakt op de Ar meense begraafplaats in Moskou, waar een kleine duizend belang stellenden, meest in Moskou wo nende Armeniërs, de kou en de sneeuwval vijf uur lang trotseer den om over de gebeurtenissen in het Zuiden te discussiëren. door Alexander Münninghoff Voor een soms zeer geëmotio neerd gehoor vertelden afgezanten uit Jerevan Stepanokert (de hoofd stad van Nagorno Karabach) en het zwaar getroffen Soemgait (waar het dodental inmiddels officieel op 33 is vastgesteld en waar het leger nog steeds met een strikte avond klok de rust handhaaft) hun ver haal. Ooggetuigen herbevestigden de gruwelen, die zich in de straten van Soemgait hebben voorgedaan toen daar op 28 februari de lokale politie eenvoudig ter zijde werd ge schoven door Azerbajdzjaanse bendes, die met messen, stokken BELGRADO - Het zaterdag ge starte officiële bezoek van Sovjet leider Gorbatsjov aan Joegoslavië moet voor de Russische hervormer een weinig opwekkend evenement zijn. Eén. van de belangrijkste agendapunten is volgens officiële Joegoslavische zegslieden de uit wisseling van ervaringen met poli tieke en economische hervormin gen. door Hans Geleynse Als de Joegoslaven oprecht zijn, wordt Gorbatsjov waarschuwend toegesproken, zo in de trant van: 'kijk uit met die perestrojka en glasnost, want onze experimenten lopen al vanaf de jaren vijftig en waar we hebben we nu al die tijd last van? Econmische stagnatie, werkloosheid, inflatie, om maar een paar kapitalistische ziektes op te noemen en niet te vergeten de problemen tussen de verschillende nationaliteiten in ons land. Vergelijkingen gaan altijd wel een beetje mank, maar zeker die tussen landen als de Sovjetunie en Joegoslavië. Maar de overeenkom acties tegen collaborateurs toe. Vo rige week werd een man gelyncht in het dorp Qatabiyeh. De autori teiten reageerden met het vernie len van huizen van mensen die ver dacht worden van acties tegen col laborateurs. Verder is het dorp eco nomisch geïsoleerd. Het opstap pen van de Palestijnse agenten zal waarschijnlijk een effectief actie middel blijken te zijn voor het on bestuurbaar maken van de bezette gebieden. Sommige Israëlische po- litiecommandanten hebben hun manschappen salarisverdubbelin gen aangeboden om te blijven. De Palestijnse bevolking vreest echter dat criminele elementen de ko mende tijd vrij spel zullen krijgen. Intussen werd in de Amerikaan se hoofdstad Washington gisteren door 3.000 mensen gedemon streerd tegen het Israëlische ge weld in de bezette Westelijke Jor- daanoever en de Gaza-strook. Met spandoeken en Palestijnse vlaggen trokken de demonstranten op naar het Witte Huis, de ambtswoning van president Reagan, onder het roepen van leuzen als „Israël, stop de kindermoord" en „Palestijnen verdienen een staat". Ook de Ame rikaanse steun aan Israël werd ver oordeeld. De demonstranten eisten opschorting van die steun tot de Is raëlische regering bereid is deel te nemen aan het vredesproces in het Middenoosten. en stenen de huizen van de Ar meense minderheid ter plaatse bin nendrongen. De Armeense gemeenschap in Moskou wil niet meer passief toe kijken hoe hun landgenoten en verwanten in het zuiden door de Azerbajdzjani worden vervolgd en afgeslacht. Er is een Armeens Co mité in Moskou opgericht, dat zich tot doel stelt zo veel mogelijk infor matie te verzamelen over de wandaden die zich in Soemgait en elders hebben afgespeeld. Die do cumentatie zullen toesturen aan de centrale overheid en aan de hoog ste leiders van de Communistische Partij. De grote klacht is immers, dat er nu al twee weken lang geen adequate informatie wordt gele verd door de Sovjetmedia. Sommi gen gingen zelfs zo ver de Sovjet media, die inderdaad slechts zoet sappige kletsverhalen over histori sche vriendschapsbanden tussen Armeniërs en Azerbajdzjani heb ben gebracht op het moment dat in Soemgait gruwelijke lynchpartijen gaande waren, mede verantwoor delijk te stellen voor de bedreven wandaden. De gemoederen in Armeense kringen zijn verhit, de actiebereid heid lijkt groot. Bij het graf van schaakwereldkampioen Tigran Pe trosjan werd een geldinzameling gehouden voor de nabestaanden van de slachtoffers in Soemgait en sten zijn in dit geval opvallend. Al lereerst is ook Joegoslavië een ver zameling van republieken en auto nome provincies en net als de Sov jetunie een vergaarbak van natio naliteiten. De spanningen tussen meerder- en minderheden zijn niet van de lucht, bijvoorbeeld die tus sen Serviërs en Albanezen. Het Joegoslavische model van socialistisch zelfbeheer in de eco nomie (bedrijven worden geleid door arbeidersraden en beslissen zelfstandig over hun bedrijfsvoe ring) geldt heden als één van de voorbeelden voor verandering in de Sovjetunie. Maar de Joegoslavi sche ervaringen ermee zijn aller minst positief. Waar het Gorbatsjov tijdens goed vijf dagen Joegoslavië vooral om te doen zal zijn, is het land meer bij het socialistische kamp te be trekken. De Sovjetunie is Joegosla- viës belangrijkste handelspartner KATHMANDU - Na het voetbal drama in het stadion van Malta, heeft er zich zaterdag in een voet balstadion in Kathmandii (Nepal) het meest ernstige ongeluk voorge daan in de voetbalgeschiedenis. Als gevolg van een hevige hagelbui baanden zich duizenden bezoekers in paniek een weg naar buiten. Daarbij raakten tenminste hon derd mensen gewond en vielen er meer dan 95 doden. In het stadion waren ongeveer 30.000 toeschou wers aanwezig om de wedstrijd Nepal-Bangladesh te zien. Tiental len mensen werden door de opdrin gende mensenmassa onder de voet gelopen of doodgedrukt, omdat de politie weigerde de uitgangen te openen zonder bevel te krijgen van de commandant. (foto anp) MEXICO "De journalisten zijn de vijanden", aldus een vetge drukt kader dat sinds vorige week dagelijks in het regerings gezinde krantje 'La Republica' verschijnt. Langzaam maar ze ker richt de in Panama losgebar- ste golf van terreur en repressie zich ook tegen de buitenlandse pers. door Rob Sprenkels Vorige week dinsdag werd Jo sé Melendez, verslaggever van het Mexicaanse dagblad 'Excel sior', in zijn rug getroffen door een schot hagel. In eerste instan tie prefereerde iedereen het inci dent te beschouwen als een 'toe valstreffer', ook al gebeurde het voor de deur van een in het cen trum van de stad gelegen hotel menigeen stond daar met een 50- roebelbiljet (een kwart van het ge middelde maandsalaris) op zijn beurt te wachten. De menigte toon de zich ontevreden over de toe spraak van de Armeense ambassa deur in Moskou die de emoties pro beerde te dempen met de aankon diging, dat er allerlei commissies en subgroepen ter bestudering van (in oude stijl, dus met uitwisseling van goederen) en de hoofdlijnen voor een verdrag over een nog inni ger economische en wetenschap pelijke relaties liggen klaar. Bij die samenwerking hoort ook het eens en vooral breken met het verleden, toen men elkaar over en weer voor rotte vis uitschold. Direct na de oorlog gooide Stalin de Joegoslavi sche leider Tito uit de internationa le communistische familie, die toen Kominform heette, omdat Ti to niet elke opdracht van Moskou wenste uit te voeren. De Joegosla vische onfhankelijkheid was voor deze in 1980 overleden leider heilig en hij zag niets in Stalins opvattin gen over het staatssocialisme. Tito schreef al in 1950 over wat Gor batsjov nu predikt: de verlammen de werking van de bureaucratie, de noodzakelijke scheiding tussen partij en staat en meer marktge richte economische hervormingen. PARAMARIBO De Surinaamse regering streeft naar een 'zo spoe dig mogelijk' herstel van de betrek kingen met Nederland. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft zaterdag een officiële uitnodiging ontvangen voor een bezoek. De Nederlandse bewinds man heeft inmiddels laten weten eind maart "gaarne" naar Surina me af te zullen reizen. door Marie Annet van Grunsven Inmiddels is toestemming ver leend voor de benoeming van Jo- han Hoekman als ambassadeur in Paramaribo. Hoekman, van 1981 tot 1984 al ambassadeur, wordt al begin deze week in Paramaribo verwacht om het bezoek van Van den Broek voor te bereiden. Het is nog niet bekend wie de Surinaam se ambassadeur in Den Haag zal worden. De uitnodiging aan Van den Broek werd bekendgemaakt door president Shankar, direct na het voorlezen van de regeringsver klaring, waarin de regering-Arron de beleidslijnen uitzet voor de ko mende vijf jaar. In het stuk worden per ministe rie meer goede voornemens gepre senteerd dan concrete prioriteit stellingen. Shankar heeft menige gemeenplaats moeten voorlezen, zoals 'drinkwater is voor mens en dier onontbeerlijk'. De Surinaamse economie moet uit het slop ge haald worden door bezuinigingen op het overheidsapparaat, maar ook door financiële steun vanuit het buitenland. "Wensen en verlan gens moeten worden aangepast Panama richt terreur nu op 'vijandige' pers waar veel journalisten logeren. Een dag eerder had interim- president Manuel Solis Palma, de nieuwe marionet van generaal Manuel Antonio Noriega, de bui tenlandse pers ervoor gewaar schuwd geen 'leugens' te vertel len of'geruchten' te verspreiden. Vrijdag in de namiddag kwam het tot een nieuw incident. Zo'n 150 buitenlandse persmensen waren naar de 'Via Espana' ge trokken, zeg maar de hoofdstraat van Panama, voor de door de op- het probleem zijn opgericht. Dat de massale demonstraties op 26 maart in Jerevan, een maand nadat de daar verzamelde volksmassa's wer den ontbonden om partijsecretaris Gorbatsjov de tijd te geven voor een redelijke oplossing van het Ka- rabach-probleem, nu al zijn afge last wat de ambassadeur be weerde ging er bij de menigte Na Stalins dood haastte het drie manschap Chroetsjov, Bulganin en Mikojan zich in 1955 naar Bel grado voor een verzoeningspoging. Dat lukte. De hoofdlijnen werden vastgelegd in het Verdrag van Bel grado over niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden en respect voor souvereiniteit. Een jaar later reisde Tito naar Moskou, waar nog eens formeel werd vast gelegd dat er in het socialisme ei gen onafhankelijke wegen waren. In de loop der jaren zijn die ver dragen steeds weer herbevestigd bij wederzijdse officiële bezoeken. Dat zal vrijdag, in Dubrovnik, waar Gorbatsjovs visite eindigt, weer ge beuren in het gezamenlijke slot communiqué. Volgens de Joego slaven hebben zij niet op herbeves tiging aangedrongen, maar kwam dit 'spontaan op' tijdens het voor bereidende bezoek van Sovjet-mi- nister van buitenlandse Sjevard- nadze aan Belgrado. Ongetwijfeld is die spontaniteit van hetzelfde ka rakter als de ontmoetingen met mensen langs de route, waarvoor ook plaats in dit programma is in geruimd. Want Tito's erfgenamen zijn nog steeds wars van al te innige Russische omhelzingen. aan de eigen inkomsten en niet aan die van anderen", aldus Shankar. In Nederland is bijzonder posi tief gereageerd op de regeringsver klaring. Van den Broek sprak van een vertrouwenwekkend docu ment. WD-woordvoerder Weis glas meende dat de verklaring "een postieve stap is op weg naar herstel van de betrekkingen". En de PVDA bestempelde de verklaring bij monde van Tweede-Kamerlid Melkert als "evenwichtig". Het Nederlandse enthousiasme staat in schril contrast met de lauw heid waarmee het stuk in Parama ribo werd ontvangen. Velen vroe gen zich af waarom de regering ruim twee uur nodig had om het probleem 'geen werk en geen eten' te omschrijven. Het nationaal platform Progres sieven, waarin zich jonge Hindoe- staanse VHP-leden gebundeld hebben, noemde de regeringsver klaring "een opeenstapeling van teleurstellingen". Voorzitter van het platform Ben Mitrasingh zei "dat er weinig hoop is op beëindi ging van de voedselschaarste en de oorlogssituatie in het oosten van Suriname". Mensenrechtenactivist Stanley Rensch constateerde dat "op het punt van de mensenrechten en de positie van de militairen niets nieuws is gezegd". Volgens hem had de regering de aanbevelingen van VN-rapporteur Amos Wako moeten overnemen. Deze heeft de regering geadviseerd vermeende schendingen van mensenrechten te onderzoeken en al het mogelijke te doen om strafbare mensen te vervolgen. positie aangekondigde protest mars. Met een overvloed aan machtsvertoon wisten de autori teiten de meeste demonstranten thuis te houden. Toen een man of 50 toch met hun spreekkoren be gonnen, moest de pers het ont gelden. Speciale eenheden van de oproerpolitie belaagden de journalisten vaak van minder dan een meter afstand met 'pe pergas', traangas gemengd met benzine. Maar daarmee was de kous nog niet af. Eenmaal aangeko men bij hun hotel werden ver schillende journalisten vanaf het dak bekogeld met lege flessen. En de volgende dag toonde 'Cri tica' een serie foto's van de pers op de 'Via Espana'. "Als hongeri ge gieren, klaar om de lijken ui- telkaar te rukken", zo meldt de bijbehorende tekst. niet in. Vele sprekers, meest bekende acteurs, historici en andere beken de figuren uit de Armeense ge meenschap, putten zich uit in scherpe vergelijkingen. Zo werden de Azerbajdzjani niet zelden als „nog erger dan Hitiers fascisten" omschreven. De Armeense weer baarheid, die het bij alle afslachtin gen door de Turken in het verleden nogal heeft laten afweten, werd thans met kracht gepropageerd. „We moeten waakzaam zijn en ons zelf leren verdedigen", zo klonk het. Er werden namen genoemd van theehuizen in Moskou, waar Azerbajdzjani onderling de adres sen van in Moskou woonachtige Armeniërs zouden uitwisselen een oproep om niet op provocaties in te gaan stond daar tegenover. Applaus Opvallend was dat niemand de Azerbajdzjani anders kon of wilde zien dan als 'Turken'. Het idee van een in gemeenschappelijke idealen gelovende Sovjet-bevolking was gisteren op het Armeense kerkhof ver te zoeken. Onder hevig applaus stelde een spreker, dat de Turken in Azerbajdzjan een Russische lei der moesten krijgen. De Armeniërs hebben altijd steun van de Russen gehad, zijn sterk pro-Sovjet en zoe ken ook nu de hulp van het centra le gezag in Moskou, dat zij onvol- Sovjetunie haalt onderzeëers van VS naar Europa NEW YORK (AFP) - De met kern wapens uitgeruste Sovjetonder zeeërs van de Yankeeklasse die voor de kust van de Verenigde Sta ten opereerden, zijn teruggetrok ken naar de wateren rond Europa. Dit heeft de directeur van de inlich tingendienst van de Amerikaanse marine verklaard tegenover een defensiecommissie van het Huis van Afgevaardigden. Volgens admiraal William Stude- man lijken de Sovjets op die ma nier een compensatie te zoeken voor de in het INF-akkoord over eengekomen vernietiging van de SS-20 raketten. Hij merkte op dat dit geen invloed heeft op het strate gische evenwicht tussen beide su- permogendheden. Het kan wel aangeven hoe de Sovjetunie haar nucleaire macht zal aanpassen na dat het INF-akkoord van kracht wordt. Volgens Studeman gaat Moskou door met de modernise ring van kernonderzeeërs. Minister van buitenlandse zaken Sedoc wees kritiek op de rege ringsverklaring van de hand. Over de terugkeer van de 9000 vluchte lingen in Frans-Guyana is volgens hem een stille diplomatie aan de gang. Hij vindt die kwestie ernsti ger dan de door de Nederlandse re gering aangekondigde uitwijzing van 5000 Surinamers uit Neder land. Legerleider Bouterse en de ande re leden van het militair gezag wa ren zaterdag opvallend afwezig tij dens het voorlezen van de rege ringsverklaring. De laatste weken is ook te merken dat de NDP haar oppositierol serieus gaat nemen. Het weekblad De Strijder is op nieuw verschenen, evenals de le- gerkrant Makandra. Jackson wint voorverkiezing Zuid-C arolina WASHINGTON (GPD) - De De mocratische presidentskandidaat Jesse Jackson heeft zaterdag de voorverkiezingen in zijn geboorte- staat Zuid-Carolina dik gewonnen. Hij kreeg 54 procent van de stem men, tegen 18 procent voor de nummer twee, Albert Gore. De Re publikeinen stemden al een week geleden. Gouverneur Dukakis behaalde 7 procent van de stemmen, Richard Gephardt 2 procent en Paul Simon minder dan 1 procent. In gedele geerden voor de allesbepalende na tionale conventie gerekend, bete kent de uitslag dat Jackson 23 ge delegeerden heeft gewonnen, te gen Gore 6. Als de resultaten van alle voor- verkiezingen die tot nu toe in het land zijn gehouden, bij elkaar wor den opgeteld, dan heeft Jackson nu 423 gedelegeerden. Dat zijn er maar iets minder dan de koploper bij de Democraten, Dukakis, die er 460 heeft, maar meer dan Gore, die er nog geen 400 heeft. Jackson zou na de volgende voorverkiezing, die morgen in de staat Illinois wordt gehouden, zelfs de eerste plaats van Dukakis kunnen overnemen. Want de peilingen geven Jackson in deze bevolkingsrijke en dus ge delegeerden-rijke staat 33 procent, tegen Dukakis 16 procent. Het ziet er naar uit, dat ook na de voorver kiezing in Illinois de strijd tussen de Democraten zal blijven gaan tussen Jackson, Dukakis en Gore. doende geïnformeerd achten door de 'misdadig zwijgende' Sovjet media. De aankondiging dat de provin cieraad van Nagorno Karabach, waarom het allemaal begonnen is, wederom voor terugkeer naar het Armeense moederland stemde, is, vooropgesteld dat zij op waarheid berust, sensationeel te noemen. Op 20 februari was een soortgelijke verklaring immers in de plaatselij ke krant gepubliceerd, waarna de ongeregeldheden ontstonden. Een crisisteam van het Politburo ont sloeg de Karabachse partijleider en probeerde vervolgens de districts gedelegeerden om te praten, maar dat lukte niet. En nu zouden die vastberaden Karabachers alwéér hun nationalistische eisen hebben gehandhaafd. In de Sovjet-geschie denis is er geen ander voorbeeld van zoveel hardnekkig verzet tegen de lijn van de centrale overheid in Moskou bekend. Voorlopig gaat men er van uit, dat er op 26 maart in Armenie gede monstreerd en zelfs gestaakt zal worden. Slechts weinigen op het Armeense kerkhof in Moskou ge loofden, dat Gorbatsjov tot de te ruggave van Nagorno Karabach zal overgaan. „Maar het is óns gebied, we hebben er tientallen jaren voor gepleit en gevochten en nu is het erop of eronder", zo klonk het strijdbaar. Enkele honderden Armeniërs kwamen gisteren op een begraafplaats in Moskou demonstratief bijeen om een beslissing van het Kremlin te eisen over het conflict tussen Armenië en Azerbajdzjan over het gebied Nagor- no-Karabach. (foto ap> Regeringsverklaring in Paramaribo lauw ontvangen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5