Nachtmis'zonder hoogtepunt Achtste Nacht van de Poëzie Een nutteloze omweg Afwisselend hobospel Memoires Simonov gepubliceerd Zeven Césars voor Malle MAANDAG 14 MAART 1988 PAGINA 21 UTRECHT Velen vragen het zich af: waarom in he melsnaam is de Utrechtse Nacht van de Poëzie toch zo populair? Waarom zijn de kaartjes, toch gauw zo'n 2300 stuks, vrijwel meteen uitverkocht? Want ook voor de achtste Nacht, die zater dagavond plaatsvond in Muziekcentrum Vreden- burg, was al weken lang geen plaats meer te krijgen. Presentator Piet Piryns gaf het antwoord: "Wij Neder landers gaan niet meer naar de kerk", zei hij, "maar de behoefte aan openbaring is gebleven". En met een haast plechtig gebaar open de hij wat hij noemde 'de jaarlijkse poëtische nacht- door Mariëlle Osté Dat gebeurde om acht uur. En toen al zat het Muziekcentrum tot de nok toe vol: geen laatkomers, geen wegblijvers, maar hooggespannen /achtingen. Misschien is het daarom wel dat deze Nacht, toch met veel mooie, ontroerende, leuke en gekke momenten, een klein beetje tegenviel. Vorig jaar was de onbetwiste ster van de avond An nie M. G. Schmidt; en wie kan deze koningin van de poëzie overtref fen? Het is duidelijk: niemand. Nee, het publiek zat, verwend door voorgaande Nachten, onmisken baar te wachten op een denderend hoogtepunt, dat helaas maar niet wilde komen. Om drie uur zat ie dereen nog steeds, weliswaar ge boeid, klaarwakker te wachten op het moment suprème. Herman Brood Dat leek zich dan op de valreep aan te kondigen in de persoon van popster/dichter/junkspecialist Herman Brood. Hij liep het podi um op en ontving, wat schutterig de zaal in kijkend en vreemd op en neer strompelend, een klaterend applaus. Maar o, wat maakte hij er een jammerlijke présence van. Wellicht heeft meneer Brood toch te veel hooi op zijn vork genomen: naast huisvader, zanger, kunst schilder en alcoholdrinker meent hij nu ook al dichter te moeten zijn. Maar de pers concludeerde over zijn debuut 'Zoon van alle Moe ders' al dat men de poëzie van Brood vooral niet serieus dient te nemen: vervelende ego-documen ten, die voor het overgrote deel de geestverruimende middelen bezin gen. Hij maakte bovendien een ta melijk uitgebluste, machinale in druk, wat geen wonder was - hij had zojuist een concert gegeven met zijn Wild Romance. Brood moet zich maar bij het zingen hou den, want zijn 'romance' met de poëzie is vooralsnog mislukt. Waar voor de toeschouwers geneigd wa ren te juichen ontaardde in een bijzonder korte voordracht, die werd afgesloten met boegeroep. Niet dat er tussen acht en drie uur helemaal geen verrassingen waren. Tot ieders vreugde trad de vooraf niet aangekondigde, kort geleden met de P. C. Hooft-prijs be kroonde, dichter Rutger Kopland op. Spontaan applaus, mooie ge dichten. Zijn sonore presentatie onderstreepte maar weer eens dat een geslaagd optreden tijdens de Nacht behalve goede poezie ook een dosis 'voorleestalent' vergt. Dat talent heeft helaas niet ieder een. Anneke Brassinga, die gedich ten maakt die unaniem door de Ne derlandse critici worden bejubeld, slaagde er niet in het publiek te boeien. Ze las haar prachtige ver zen bijna toonloos voor en ze ver liet, klaarblijkelijk eerder dan was gepland, het podium. Jammer. Wolkers Wel geslaagd, zelfs ontroerend, was het optreden van Frank Koe negracht. Hij kwam als tweede op, stond wat onwennig achter het ka theder en las aanvankelijk een beetje vlak voor. Totdat iemand uit de zaal ingreep en jolig: 'harder, harder' riep. Koenegracht onder brak zijn voordracht eventjes, lach te en leek over de spreekwoordelij ke drempel heen te zijn. Vol verve, vol hartstocht, declameerde hij vers na vers en besloot overtuigend met het tweeregelige Grafschrift: 'Op deze plaats werd Koeneg racht omgezet in Groene Kracht' "Bijna niemand wist dat hij ook gedichten schrijft", kondigde Piet Piryns aan. Uit de coulissen kwam onze overbekende romancier Jan Wolkers. Nou en of die gedichten schrijft! Een heleboel. In hoog tem po las hij zijn verzen voor, Wolkeri- aans gelardeerd met kreten als 'ijspegels der lusten', 'genadeloze gretigheid' en 'rottende gember'. Voor wie ervan houdt was dat vast en zeker heuse poëzie, Wolkers wierp zijn verzen in ieder geval 'krachtdadig' de zaal in. Meer dan voorgaande jaren wer den de entr'actes zeer gretig ont vangen. Hans Dorrestijn vertelde gekke anekdotes in de vorm van een journaal ('hedenmiddag maak te een student obscène gebaren te gen koningin Beatrix en werd al dus uit een café verwijderd') en zong tergende smartlappen, door de toeschouwers braaf meegezon gen. De entr'actes, en zeker die optre dens wat later op de avond, oogst ten meer waardering dan de in drukwekkende parade der poëten. Een stormachtig applaus viel 'Can tabile' ten deel, een uit vier heren bestaande Engelse groep, die met hun charmante voorkomen en grandioze close-harmony-zang in derdaad een perfecte show gaven. En misschien is het wel een beetje zorgwekkend: de Belgische groep Le Petit Putsch viel nog het meest in de smaak. Clownesk zonder een woord te zeggen, slechts met gri massen, een huilende trekharmo- nika en knotse gebaartjes ver mochten de zwijgende entertainers welhaast meer te boeien dan het gesproken woord. Groten Maar natuurlijk stond het optre den van een aantal 'groten' garant voor succes: Kees van Kooten gaf een verwacht komisch verhaal en Gerrit Komrij, speciaal voor deze avond uit zijn woonplaats in Por tugal overgevlogen, ondervond dat hij heel wat fans heeft. Wie het leuk vindt een stapelgek gedicht over een ei op werkelijk formidabele wijze te horen voorlezen, zat goed: Komrij betoonde zich, zoals ver wacht, een virtuoos taalgebruiker. "Stel je schrijft een gedicht over een ei", begon hij, zelf bloedseri eus, "je liet het aan de einder zwe ven, je liet het steeds van kleur ver schieten, dan geel, dan blauw", hij filosofeerde nog wat door over het ei, dat breken kan, dat dan een dooier voortbrengt, die dan mis schien wel een vuile broek ople vert, "Alles kan de dichter, o hij maakt er met gemak iets volkomen oneiachtigs van". Herman Brood, tijdens de achtste Nacht van de Poëzie. Een van de vers regels uit zijn werk: 'Als ik op de duinen sta dan ruik ik jouw doos'. (foto ANP» Nibelungen LEIDEN - In het programma van het 'Lied van de Nibelungen' van de Arnhemse toneelgroep Thea ter staat een curieuze, alfabetisch gerangschikte, verklarende woordenlijst. Bij de woorden on der de letter B treffen we het lem ma "Brinkman, Elco" aan. De toelichting luidt als volgt: "mi nister van WVC; probeert zich hoe dan ook te profileren in het huidige kabinet. Verzuchtte tij dens de presentatie van zijn laatste kunstenplan toen zo on geveer de halve Kamer over hem heen viel: 'Het lijkt wel een to neelstuk', waarop een oppositie lid riposteerde: 'Ja zeg dat wel'. "Verderop in de woordenlijst treffen we de WVC-minister van WVC nogmaals aan. Bij het lem ma 'Geld' staat slechts 'zie Brink- Het is een vreemde woorden lijst en een vreemd programma boekje. Nergens treffen we aan waarom toneelgroep Theater een bewerking van dit vroege Mid deleeuwse epos op de planken brengt. Het Maandjoumaal van de Leidse Schouwburg doet de vraag naar de motivering af met de dooddoener dat 'Het lied van de Nibelungen' een verhaar'van alle tijden is. Het grasduinen in al dit info-papier heeft als reden dat de voorstelling een onbevredi gend antwoord geeft op de vraag naar de drijfveren van deze pro- duktie. In de voorstelling van to neelgroep Theater wordt niet duidelijk wat het sprookjesachti ge, mythische verhaal ons, twin tigste eeuwers, te zeggen heeft. Teveel heeft Toneelgroep The ater gespeculeerd op de kracht van dit middeleeuwse verhaal en op de 'herkenbaarheid' van tijd loze thema's als liefde, machts wellust ep wraakzucht. Herkenbaar is het zeker, maar zo herkenbaar dat men zich af vraagt waarom de omweg is ge kozen van een 13e-eeuws ridder epos. In de voorstelling van to neelgroep Theater zijn het de persoonlijke relaties die centraal staan en op een abstracter niveau verbeeldt de voorstelling de strijd tussen de berekening en de emoties. De voorstelling doet nauwelijks iets met de tegenstel ling werkelijkheid-godenwereld (De Nibelungen) of de realiteit-ir realiteit (zichtbaarheid-duister heid; bewust, onderbewust etc.). Het resultaat: relatie- en familie perikelen in een sprookjesachti ge, spectaculaire entourage. Wat de acteerprestaties betreft moeten Hidde Maas (Siegfried), Peter Bolhuis (Hagen), Carla Hardy (Kriemhild), Ralph Win- gens (Wolfrat) en Paul R. Kooij (Hawart) complimenten worden gemaakt. De rest van de spelers haalt dit niveau niet, met alle consequenties van ongeloof waardigheid vandien. Ook de re gie laat het op sommige momen ten lelijk afweten. Voor de pauze is er een mate van slordigheid in het spel die eigenlijk niet kan, terwijl na de pauze de voorstel ling eerst vaart vermindert om dan als een nachtkaars uit te Ontzettend jammer allemaal. Toneelgroep Theater toont met deze voorstelling zeker niet het ongelijk aan van de minister uit haar woordenlijst. RADBOUD ENGBERSEN Recital door Han de Vries - hobo en Rudolf Jansen - piano. Werken van Schumann, Poulenc, Shinohara e.a. Gehoord op 13 maart in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Zo vaak als er concer ten worden gegeven door pianis ten of strijkers, zo weinig hoort men van hobo-recitals. Ze moe ten er wél zijn, hoboïsten, alleen worden ze in Leiden niet zo veel vuldig op het podium aangetrof fen. Zeker niet van die fenome nen als waaronder Han de Vries gerekend mag worden. Nu was het dan zover. Goed gevuld - on getwijfeld veel hobospelers - zat de foyer de eerste hoboïst van het Concertgebouworkest op te wachten. We werden niet teleurgesteld. Met beminnelijk glimlachende gezichten speelden Rudolf Jan sen en Han de Vries een niet al te zwaarwichtig zondagochtend programma. Om de term diverte rend op het hele recital toe te pas sen zou te ver voeren, maar een feit is het dat ik niet meteen als een heel ander mens de zaal ver liet. Noch de - zeer melodieuze - "Drie Romances" van Schu mann, noch de - ritmische - "Drie Volksliederen" uit het comitaat Csik van Bartóks hand of de - op gewekte - "Twee Fantasiestuk ken" van Nielsen zijn bedoeld om diep in iemands gemoed te tasten. Ze strijken licht als een vleugelslag langs je gehoor en worden daarna weer vergeten. Iets anders is, dat deze composi ties ons een helder oor kunnen verschaffen op de talènten van de spelers. De hobo is toch min of meer stug van toon en kan soms al te dwingend op iemand inwerken. Zo niet Han de Vries; zeer slank en wendbaar zingt hij zijn toon de zaal in. Met zijn adembeheersing bereikt hij te gengestelde effecten: als de ba zuinen van Jericho laat hij zijn instrument vérdragend en kla gend uithalen (in de Sefardische melodie van Ben Haïm), terwijl hij in de bepaald niet diverteren de sonate van Poulenc zó in zich zelf gekeerd speelt, dat je je af vraagt of je niet al te onbeschei den bent door je aanwezigheid. Helder van opbouw was "Obses sion" van Shinohara: twee spe lers draaien in steeds nauwer wordende kringen en steeds hef tiger om het onderwerp heen. Rudolf Jansen had er een promi nente partij in, maar speelde niet solo zoals het programma ver meldde. Even belangrijk was de hoboïst als tegenspeler/strijder; alleen voor deze compositie had Han de Vries zijn bladmuziek en zijn bril meegenomen. In Schu berts Impromptus in Ges opus 90 kreeg Rudolf Jansen heel even de gelegenheid om zich als niet-begeleider te laten horen. Toch hoor ik hem het liefst wél als de zeer markante begeleider die hij is. Hij weet - bij deze toch bekende en veel gespeelde stuk ken - niettemin nieuw licht op bepaalde passages te werpen, waarvoor ik hem dankbaar ben. MONICA SCHIKS. De 'biecht' van een Stalinistisch schrijver ver Stone (Platoon). De winnaar van de DGA-prijs wint bijna elk jaar ook de Oscar voor de beste re gie. In de veertig jaar dat de prijs is uitgereikt is het maar drie keer voorgekomen dat de winnaar niet de Oscar behaalde. MOSKOU (AP) - Het literaire Sov jet-maandblad 'Znamja' heeft in zijn editie van maart de eerste helft gepubliceerd van de onvoltooide memoires van de inmiddels overle den schrijver en dichter Konstan- tin Simonov. Hierin neemt deze de gevoelens van schuld en schaamte onder de loep van mensen zoals hij, die actief of lijdelijk hebben mee gewerkt aan de terreur onder Josef Stalin. De memoires, waarmee in 1979 een begin werd gemaakt en die bij de dood van Simonov in 1980 nog niet waren voltooid, worden voor afgegaan door een inleiding van de uitgever van Znamja. Hierin schrijft deze dat Simonov zijn memoires op schrift had ge steld "voor het archief'. De dichter verwachtte niet dat zijn herinnerin gen in de nabije toekomst gepubli ceerd zouden kunnen worden, al dus het blad. In zijn memoires, die de titel 'Door de ogen van een mens van mijn generatie' dragen, probeert Simonov een verklaring te geven voor het gedrag van hen die de ter reur onder Stalin als een normale gang van zaken gingen beschou- Biraghi voorzitter filmfestival Venetië VENETIE (AFP-DPA) - De Itali- aanse filmrecensent Guglielmo Bi raghi is na lang getouwtrek vrijdag aangesteld tot voorzitter van de Biennale van Venetië, een evene ment dat hij ook al het afgelopen jaar leidde. Dit is zaterdag bekend gemaakt door de organisatie van het filmfestival, dat dit jaar van 31 augustus tot 11 september plaat heeft. Het bestuur van de Biennale had zelf kandidaten uitgezocht, zoals oud-televisiedirecteur Sergiop Za- voli en de filmexpert Giorgio Tin- azzi. Zij trokken zich echter terug: Zavoli in verband met kritiek van filmcritici op zijn voordracht en Ti- nazzi omdat zijn universitaire werkzaamheden in het gedrang zouden komen. Ischa Meijer: "Toen ik van die schokkende actualiteiten kennis nam, had ik het gevoel dat ik naar een toneelstuk keek, nee, dat ik zelf deel uitmaakte van dat absurdis tische toneelstuk. Ik kon niet gelo ven wat er gebeurde. Later heb ik die zaken op een hoop gegooid, er een mixture van gemaakt, een na vrante cocktail waaruit dit stuk, dat ik in grote lijnen klaar heb, is ontstaan". Meijer gelooft niet dat zijn stuk, dat hijzelf regisseert, nieuwe com motie bij de Joodse Gemeenschap in ons land zal veroorzaken. "Ik word door deze mensen op handen gedragen. Afrahim Soetendorp krijgt een uitgaansverbod van mij om naar het toneel te gaan: hij zit nog altijd met het probleem of hij nu rabbijn of acteur had moeten worden". De eerste voorstellingen van het stuk première 26 aug. dat Meijer een 'grimmige zedenschets' noemt, worden opgevoerd in Thea ter Bellevue in Amsterdam. Daar na gaat het op reis door het land. Vorig jaar ontstond veel rumoer toen de 'Amsterdamse Toneel school "Het vuil, de stad en de dood" van Fassbinder in Rotter dam wilde opvoeren. Na hevige protesten van de Joodse Gemeen schap werd besloten het stuk niet publiekelijk op de planken te bren gen. In de ontstane commotie ging de acteur Jules Croiset zelfs zover om zijn eigen ontvoering in scène te zetten. Het was een vertwijfelde en tegelijk diep tragische poging om het publiek te wijzen op het groeiend anti-semitisme in ons land. Bertolucci beste regisseur PARIJS/NEW YORK (AFP/DPA/UPI) - Louis Malles kassucces 'Au Revoir les Enfants' is zaterdagavond in Parijs de grote winnaar geworden van de 13e Nacht der Césars, de jaarlijkse uit reiking van filmprijzen in Frank rijk. De door critici bejubelde film sleepte zeven prijzen in de wacht, waaronder die voor de beste film en de beste regie. De autobiografi sche film van Malle handelt over de vriendschap tussen een katholieke en een joodse jongen op een inter naat in bezet Frankrijk in 1944. De prijs voor de beste niet-Fran- se film ging naar 'The Last Em peror' van de Italiaan Bernardo Bertolucci. De prijs voor de beste actrice ging naar Anemone voor haar rol in 'Le Grand Chemin' van Jean-Loup Hubert. Haar tegenspe ler, Richard Bohringer, kreeg de César voor de beste mannelijke ac teerprestatie. Het script van Eman- nuelle Castro, het camerawerk van Renato Berta, het decor van Willy Holt, de soundtrack van Jean-Cau- de Laureux, Bernard Leroux en Claude Villand en het filmscenario van regisseur Louis Malle, allen in 'Au Revoir les Enfants" behaalden ook de hoogste eer. De prijs voor de beste vrouwelij ke bijrol ging naar Dominique La- vanant in 'Agent Trouble' en voor de beste mannelijke bijrol naar Jean-Claude Brialy in 'Les Inno cents'. Tot beste nieuwe regisseur werd Serge Meynard voor zijn 'L'Oeil au Beurre Noir' uitgeroe pen. De César voor de beste nieuwe acteur ging naar Thierry Fremont voor zijn rol in 'Travelling Avant' en de beste nieuwe actrice werd Mathilde May voor haar werk in 'Le Cri du Hibou'. De Directeurs Guild of America hëeft zaterdag haar jaarlijkse prijs voor de beste regisseur toegekend aan Bertolucci voor zijn 'The Last Emperor'. De prijs werd uitgereikt door de winnaar van vorig jaar Oli- Zo schrijft hij hoe gemakkelijk hij in 1930 de arrestatie en verban ning van drie van zijn tantes eigen lijk kon aanvaarden. Zaken als de ze lijken vandaag de dag monster achtig en onmogelijk, aldus Si monov, maar toen waren zij nor maal en werden ze al spoedig ge bruikelijk. Volgens Simonov kwam de wijze waarop hij het lot van individuele mensen negeerde voort uit een ge dachtegang, die hij als volgt formu leert: "je kunt nu eenmaal geen omelet bakken zonder de eieren te breken." Niettemin laat de schrij ver met nadruk weten zijn gedrag niet te willen goedpraten. Simonov, die tot tweemaal toe werd onderscheiden met de Stalin- prijs voor literatuur, was een van de vele schrijvers die in 1946 tij dens een zuivering onder de intel lectuelen de dichteres Anna Ach- matova en de schrijver Michail Zosjtsjenko verketterden. Tijdens zijn leven heeft Simonov bij herhaling gezegd hierbij tegen zijn eigen geweten in te hebben ge handeld. In een poging zijn mistap- pen goed te maken stak Simonov de loftrompet over het verboden werk van de schrijver Michail Boelgakov. Het lukte hem tenslot te diens meesterwerk 'De heer en Margarita', een allegorie van het stalinisme, gepubliceerd te krij gen. In april zal Znamja de tweede helft van Simonovs memoires pu bliceren. DEN HAAG (ANP) In Den Haag werd vrijdagavond de Martinus Nijhoffprijs voor vertalingen uitgereikt aan de Belgen Alain van Crugten (links) en Frans van Woerden (rechts). De prijs werd uitgereikt door prof.dr. P.W.M. de Meijer (midden), vice-voorzitter van het Prins BernhardfoncLs. Van Crugten kreeg de prijs (7500 gul den) voor zijn Franse vertalingen van Nederlandse literatuur en Van Woerden voor zijn vertalingen van het werk van de Franse schrijver Louis Ferdinand Céline. (toto anp» Muziekprijs voor Westduitsers HEERLEN (ANP) - Voor de eerste keer tijdens het nu driejarig be staan van het Charles Hennen-con- cours voor kamermuziekensem- bles in Heerlen heeft de internatio nale jury de eerste prijs kunnen toekennen. Juryvoorzitter Theo Olof noemde zondagavond in de Heerlense stadsschouwburg niet alleen het aantal deelnemende trio's en kwartetten verheugend groot, maar ook en vooral de kwali teit. Die rechtvaardigde de toeken ning van de eerste prijs aan het Die- rig-kwartet uit het Westduitse Moers. Dit ensemble ontving uit handen van burgemeester P. van Zeil een geldbedrag van 5.000 gulden plus een wisseltrofee, bestaande uit een kunstwerk van de Belgische beeld houwer Jean Morgan. De tweede prijs, 3.000 gulden, ging naar het trio Ter Haar-Van Els uit Hilver sum, dat volgens de jury "slechts op een neuslengte geslagen werd door de winnaar". Verleden jaar won dit trio ook de tweede prijs. Op de derde plaats eindigde het Wil lem Hijstek-kwartet uit Maastricht. Het aantal deelnemende ensem bles bedroeg twaalf, waaronder voor het eerst drie uit de Bondsre publiek Duitsland. Volgend jaar zal ook België vertegenwoordigd zijn. Dan, aldus Theo Olof, dient het concours, waarvan de grond legger en eerste directeur van de 78 jaar bestaande Heerlense muziek school Charles Hennen naamgever is, wel meerdere dagen te duren. Meijer schrijft stuk over Fassbinder-rel DEN HAAG (GPD) De 'absurde gebeurtenissen' die zich eind vorig jaar voltrokken rond Fassbinder's stuk 'Het vuil, de stad en de dood', de gefingeerde ontvoering van ac teur Jules Croiset en de echte ont voering van Gerrit Jan Heyn heb ben journalist-acteur Ischa Meijer geïnspireerd tot het schrijven van het toneelstuk 'Ons Dorp, de schoonheid en het leven'. Het stuk zal in augustus worden opgevoerd door toneelgroep Amsterdam als opening van het nieuwe seizoen. In de belangrijkste rollen zullen Annet Nieuwenhuizen, Ann Haze- kamp, Joop Admiraal, Marjon Brandsma en de 'jonge topacteur' Flip Ceulemans te zien zijn. Ceule- mans zal de rol van Lars, 'de men selijke stofzuiger' voor zijn reke ning nemen. Meijer geeft hiermee blijk van zijn bewondering voor de befaamde toneelschrijver Lars No-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21