LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe basis og-belasting EXTRA Geestelijke uitputting vaak diepere oorzaak hartinfarct Bezuiniging verdeelt kabinet Registratie autowrak moet fraude tegengaan Voetbaldrama kost aan zeker 50 mensen het leven ZATERDAG 12 MAART 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38572 UTRECHT (ANP) - Mannen die aan vitale (geestelijke) uitputting lijden - ongewone vermoeidheid en malaise - lopen een grotere kans op een hartinfarct dan mannen die daar geen last van hebben. De me disch psycholoog prof.dr. A.P- .W.M. Appels (Rijksuniversiteit Limburg) zei in Utrecht dat vitale uitputting waarschijnlijk ontstaat door een langdurige en tevergeefse worsteling met een probleem. Appels sprak op een symposium over 'Hart en stress' van de Neder landse Hartstichting en de Stich ting Interdisciplinair Gedragswe tenschappelijk Onderzoek. Een hartinfarct wordt vaak voorafge gaan door pijn op de borst en kort ademigheid, maar ongeveer twee derde van de patiënten kampt voordien ook met vermoeidheid en Van vitale uitputting is volgens Appels sprake als iemand niet al leen klaagt over vermoeidheid en gebrek aan energie, maar ook over het gevoel verslagen te zijn. Ken merkend noemde hij in dit ver band een toegenomen prikkelbaar heid, het verlies van zin in seks en een uitgeput gevoel bij het wakker worden, ook na een redelijk goede nachtrust. Bij een onderzoek onder bijna 4.000 Rotterdamse gemeente-amb tenaren van 39 tot 65 jaar die vier jaar werden 'gevolgd', kwamen in die periode 59 hartinfarcten voor bij mensen die aan het begin van het onderzoek geen oude of be staande hartkwalen hadden. Deze groep vertoonde toen het onder zoek begon volgens Appels veel meer tekenen van vitale uitputting dan degenen die geen hartziekte kregen. Vergeleken met de 'vita- len' hebben vitaal uitgeputte man nen ruim twee keer zoveel kans op een hartinfarct binnen vier jaar. Drs. P.R.J. Falger van de Lim burgse universiteit, eveneens me disch psycholoog, besprak een stu die die heeft uitgewezen dat behal ve leefgewoonten als roken en bui tensporig veel koffie drinken, bij patiënten met een hartinfarct veel vaker sprake is van vitale uitput ting en stressvolle gebeurtenissen dan bij vergelijkbare groepen. Als belangrijkste risicofactoren noem de hij ernstige conflicten met de kinderen, langdurige huwelijks problemen, chronische financiële problemen, het uitblijven van pro moties op het werk, bedrijfsslui ting en langdurig overwerk. Nu steeds duidelijker wordt dat het herstel na een hartinfarct niet alleen afhangt van de toestand van het hart maar vooral ook van psy chische en sociale factoren, zal daar volgens de arts J. van Dixhoorn (ziekenhuis Joannes de Deo, Haarlem) bij de hartrevalida tie rekening mee moeten worden gehouden. Hij noemde onderzoek gewenst naar de mogelijkheid een volgend hartinfarct te voorkomen door de patiënten te leren hoe ze hun gedrag kunnen veranderen en hoe ze kunnen omgaan met psy chosociale spanningen. Waarde woning i.p.v. oppervlak DEN HAAG (GPD/ANP) Maatgevend voor de onroe- rend-goedbelasting (ogb) zal in de toekomst niet meer de oppervlakte zijn maar de economische waarde van het onroerend goed. De verschillende 'grondslagen' die gemeenten nu mogen hanteren, verdwijnen. Ze zullen in de toe komst de onroerend-goedbelasting allemaal op dezelfde manier moe ten berekenen. Het kabinet heeft dat gisteren besloten op voorstel van de staats secretarissen Koning (financiën) en De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken). Tegelijkertijd is vijftien miljoen gulden beschikbaar ge steld om de overgang soepel te la ten verlopen. De gemeenten die de BREDA (GPD) Alle auto's die in Nederland total loss worden gere den, zullen bij de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in Den Haag worden geregistreerd. Daar mee wil de politie een einde maken aan de lucratieve handel len personenauto' i De praktijk is nu dat van au towrakken de identificatienum mers worden verwijderd en vervol gens worden ingebouwd in gesto len auto's. ïn totaal zijn er vorig jaar in ons land 19.600 auto's gestolen, waarvan er 12.000 weer boven wa ter kwamen. De politie vermoedt dat een deel van de resterende 7600 wagens, die een waarde vertegen woordigen van 160 miljoen gulden, onder een vals nummer weer op de markt worden gebracht. Het idee om de auto's centraal bij het CRI te laten registreren is af komstig van de verkeersdienst van gesto- de Rijkspolitie. In het district Den Haag begon die dienst acht jaar ge leden met het inventariseren van autowrakken. Toen bleek dat die wagens ogenschijnlijk toch weer terug op de weg kwamen. Op 1 maart van dit jaar zijn in Apeldoorn vergaande afspraken gemaakt. Samen met de Neder landse Vereniging van Assuradeu ren en het CRI is nu een centrale re gistratie van wrakken tot stand ge komen. Wij verplaatsen onze aktiviteiten in Den Haag naar het Lange Voorhout Ons kantoor verhuist van het Buitenhof naar het Lange Voorhout in Den Haag. Ingaande 21 maart 1988 bent u van harte welkom op het nieuwe adres: Lange Voorhout 9 2514 EA Den Haag Telefoon 070-469454. Voor alle informatie over hypotheken is het kantoor open van 08.30 uur - 17.00 uur. ^Westland/Utrecht Hypotheekbank Overvallers aangehouden LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft gistermiddag twee mannen aangehouden die er van worden verdacht eerder op de dag te hebben geprobeerd in Lei derdorp een geldtransport te over vallen. Getuigen van de 'overval hebben het tweetal, een 23- en een 30-jarige Amsterdammer, inmid dels herkend. De Amsterdammers zijn ingesloten. De mannen trachtten tegen kwart over elf bij het hoofdpost- Buien WENEN In Oostenrijk is giste ren herdacht dat dit land precies 50 jaar geleden werd ingelijfd bij Hit- Ier-Duitsland, de zogenaamde 'An schluss'. President Kurt Waldheim en kanselier Franz Vranitzky leg den tijdens afzonderlijke plechtig heden kransen bij het 'monument voor de slachtoffers van het fascis me' in Wenen. Op de foto buigt Waldheim het hoofd voor de Oostenrijkse leger- vaandels. (toto and Lancering Ariane succesvol verlopen KOUROU (AP) - Vrijdagnacht is vanaf de ruimtevaartbasis Kourou in Frans-Guyana opnieuw een Eu ropese Ariane-raket gelanceerd. De lancering, om 00.28 uur Ne derlandse tijd, verliep geheel vol gens plan en was „een volledig suc ces", aldus functionarissen van het Europese Ruimtevaartbureau (ESA). Het was voor de 21ste keer dat een Ariane de ruimte werd inge stuurd. Bel onze 24-uurs informatielijn voor een actueel overzicht van tijdelijke banen in: Leiden e.o. ogb nu berekenen op basis van de oppervlakte, mogen dat nog maxi maal vijf jaar blijven doen. De vrijstelling van onroerend- goedbelasting voor cultuurgron den, land- en bosbouwgronden blijft gehandhaafd. De commissie- Christiaanse die het kabinet advi seerde over de vereenvoudiging van de gemeentebelastingen, wilde die vrijstelling schrappen. Het ad vies om een recreatiebelasting in te voeren, heeft het bij het kabinet evenmin gehaald. Wel worden de baat- en bouwgrondbelasting sa mengevoegd. Het huidige toezicht van de Kroon op de gemeentelijke belas tingverordeningen verdwijnt. Daarvoor in de plaats komt toe zicht door Gedeputeerde Staten wanneer de gemeente gebruik maakt van standaard-verordenin gen. 'Eens een dief is niet altijd een dief pagina i9 Teleac geeft les in stadsgeschiedenis Zuidafrika gezien door zwarte ogen VANDAAG 36 PAGINA'S Ruding en WD wijzen compromis Lubbers af 071 - 121230 Weersverwachting tot middernacht: half tot zwaar bewolkt, enkele buien, later mogelijk hagel- en sneeuwbui en. Middagtemperatuur circa 7 gra den. Noordwestelijke wind, kracht 4. Aan de kust en op het Ijsselmcer nu en dan krachtig, kracht 6. Zondag 13 maart zon op: 06.58 uur, zon onder: 18.41 uur; maan op: 05.12 uur, maan. onder: 11.58 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.44 en 23.32 uur; laag water: 05.34 en 18.20 uur. Maandag 14 maart zon op: 06.56 uur, zon onder:18.43 uur: maan op: 05.47 uur, maan onder: 13.29 kantoor aan de Heinsiuslaan in Leiderdorp het geldtransport te overvallen. Een van hen bedreigde de PTT-portier met een pistool en sommeerde de inzittenden van de geldtransportauto de wagen te ope nen. Toen die dat weigerden, ging de dader er zonder geld met een wachtende personenauto vandoor. Hij loste daarbij een schot zonder iemand te raken. De auto werd kor te tijd later in de wijk De Bloemerd aangetroffen. Aan het begin van de middag konden in diezelfde wijk de twee Amsterdammers worden aangehouden. Brand in Utrechts Conservatorium UTRECHT (ANP) - In het Utrechts Conservatorium aan de Ma- riaplaats is vrijdagavond rond kwart over elf brand uitgebroken. Met groot materieel, waaronder vier waterkanonnen, heeft de brandweer om halfdrie vannacht de brand bedwongen. Het nablus sen zal minstens tot vanmiddag du ren. De schade loopt in de miljoe nen gulden. Het pand zelf moet als üAAÉiA LA VALETTA (DPA/UPI) - Een vriendschappelijke voetbalwed strijd in Tripoli tussen de nationale elftallen van Lybië en Malta is gis teren geëindigd in een drama, dat volgens Maltezer zegslieden aan ten minste vijftig en mogelijk wel honderd mensen het leven heeft gekost. Tientallen mensen raakten gewond. De meeste slachtoffers vielen door het instorten van een betonnen muur of doordat ze in de paniek onder de voet werden gelo pen. Op een van de tribunes in het sta dion, dat plaats biedt aan 70.000 mensen, brak een vechtpartij uit DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren urenlang tevergeefs geprobeerd het eens te worden over een reeks bezuinigingsmaat regelen voor volgend jaar. Zelfs over de omvang van de bezuinigin gen bestaat, nog geen overeenstem ming: premier Lubbers heeft het kabinet voorstellen gedaan die drie tot vijf miljard gulden opleveren. Maar minister Ruding (financiën) en de WD-bewindslieden blijven van mening dat er voor 6,5 miljard gulden moet worden omgebogen. Lubbers heeft de ministerraad vier mogelijke scenario's voorge legd, elk met een aparte uitkomst aan bezuinigingen. De premier komt tot minstens 3 en hoogstens 5,1 miljard gulden aan ombuigin gen. Welk scenario zijn voorkeur heeft, heeft Lubbers nog niet laten doorschemeren. Volgens de woordvoerder van de premier gaat het om "rekensommen". Ook Ru ding heeft nog niet aangegeven waar zijn grens ligt. Ruding op de sociale uitkeringen wil besparen. De meeste ministers blijven af wijzend oordelen over de vele be zuinigingsvoorstellen die in het ka binet de revue passeren. De "nega tieve tot zeer negatieve" reacties van vorige week waren gisteren volgens de woordvoerder van Lub bers "iets minder geworden, maar nog steeds negatief'. „De ministers leggen nog steeds uit wat niet kan. Morgen moet er toch iets meer kunnen". Het kabinet praat vandaag de he le dag en waarschijnlijk ook nog maandagmorgen door over de be zuinigingen. Dan moet er ook over eenstemming worden bereikt over de besteding van de vier miljard gulden die twee weken geleden be schikbaar kwam bij het afschaffen van de investeringssubsidie wir. Het kabinet zal het bovendien eens moeten worden over een pakket belastingverlagingen voor burgers en bedrijven. Over die twee onder werpen is in het beraad van vrijdag nog met geen woord gerept. Het kabinet is van plan het to taalpakket van bezuinigingen, be lastingverlaging en besteding van het wir-geld dinsdag aan de Twee de Kamer te presenteren. Daarmee moet een belofte aan opppositielei- der Kok (PvdA) worden ingelost, die nog voor Pasen over de plan nen een debat in de Kamer wil. Ook moet er volgens het kabinet snel een eind komen aan de onzeker heid onder ondernemers over de besteding van het wir-geld. tussen met messen bewapende toe schouwers. Volgens ooggetuigen werd daarbij een ijzeren hek neer getrokken en stortte een 4,5 meter lange en 1,80 hoge afscheidings muur naar beneden. Veel mensen werden onder de voet gelopen, toen het publiek wanhopig pro beerde de uitgangen te bereiken. De hulpverlening kwam snel op gang. Naar schatting 5000 woedende supporters maakten vervolgens op het veld jacht op de waarschijnlij ke aanstichters. De politie kon /oorkomen dat één van hen werd ^c^zekë^S.ÏÏaTu^ërk" De begrotingen van defensie en ontwikkelingssamenwerking blij ven in geen van de scenario's van Lubbers buiten schot. In het re geerakkoord van CDA en WD staat dat op defensie en ontwikke lingshulp alleen in zeer bijzondere situaties mag worden bezuinigd. Het kabinet heeft overigens nog niet afgesproken dat ook daadwer kelijk op beide posten beknibbeld zal worden- Lubbers wil verder miljoen bezuinigen i gelyncht. lijk minder dan de 2,7 miljard die Oase Slaapkamers in de edele houtsoorten! Bii°ase heeft u het voor het kiezen: meer dan 100 slaapkamers bij el kaar. In élke stijl en voor èlk budget. Ook in echt hout. Maak van uw slaapkamer een "oa.se Slaapkamer Spcciaalzaker BLEISW1JK Hoefweg 137. tel 01892-16472. SLIEDRECHT Leeghwaterstraat 237b, tel. 01840-20066.CAPELLEA/D IJSSEL Meubelboulevard, tel. 010-4517119. LEIDSCHEN- DAM"Leidsenhage".tel.070- 271769. DIEMEN Meubel promenade. tel. 020- 981991. DEN BOSCH Meubel-Flana- de. tel. 073- 418200. |U WILT ER OVER MEEPRATEN?| - NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I O per maand 23.95 itische betaling) De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus! Straal: Postcode Plaats Telefoon U2300 V8tt ir hel Leldsch'Alphens Dagblad. conlrple bezorging)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1