'Banenplan voor jongeren werkt niet' Vertrouwen komt langzaam terug Btw-taiief EG klap voor sierteelt' Mexicaans mini-koetje redding Derde Wereld? Ambtenaren in Panama deze week zonder loon Delta Lloyd gaat kosten autoschade indammen Grote steden doen niet mee DEN HAAG (GPD) - De vier grote gemeenten in ons land (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) weigeren mee te werken aan het voorlopige Jeugdwerkgarantieplan (JWG), zoals dat door minister De Koning van Sociale Za ken is opgesteld. Het plan 'rammelt' en biedt de jeugd to taal geen perspectief op een vaste baan, aldus de gemeen ten. de wei scharrelen produceren bijna even veel melk als een gewone koe (drie tot vier liter tegen zes liter), maar hebben veel minder ruimte nodig en gebruiken veel minder voedsel. De medewerkers aan het project menen dat de nieuwe koeiesoort de bevolking van dichtbevolkte ge bieden in staat zal stellen hun vee teelt uit te breiden en te modernise ren. Tien dwergkoeien begrazen dezelfde hoeveelheid grasland als een gewone koe, ongeveer een hec tare, maar ze geven samen 150 kilo meer vlees. Het project wordt begeleid door erfelijkheidsdeskundigen. Manuel Berruecos, één van hen, zei on langs in een interview: "Helaas huldigen we nog altijd de theorie het vooroordeel dat grotere din gen ook beter zijn. We willen alles groter maken, maar de wereld groeit niet. Dit project lijkt mis schien op science-fiction, maar we zijn dichtbij een wereld waarin we mischien tot dit soort maatregelen worden gedwongen". Het idee om grote huisdieren in afmeting terug te brengen is niet nieuw; het is andere delen van de wereld gedaan met paarden en an dere dieren. Het was echter voor de Mexicaanse onderzoekers een ver rassing dat de koetjes zoveel melk bleken te produceren. Om kleinere koeien te krijgen worden uit de fokkoeien de exem plaren met de kleinste koppen ge kozen. waarmee weer verder wordt gefokt om de 'grote' erfelijke eigen- Personeel van Scania kijkt toe als minister Smit-Kroes verkeer e van de produktielijn rijdt. vaterstaat) de 100.000ste vrachtwagen ZWOLLE (ANP) - Binnen en kele maanden moeten op ge vaarlijke plaatsen in vrachtau to's en bussen (chauffeur en bij rijder) autogordels worden ge dragen. De maatregel geldt voor de gehele EG. Dat zei mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gistermiddag in Zwolle bij het gereedkomen van de honderdduizendste Sca nia vrachtwagen. De minister kondigde de gor delplicht in vrachtwagen en bus aan in het kader van de al gehele verkeersveiligheid. "Zo mc.g de aanpassing van de Autogordel ook verplicht in bus en vrachtwagen maximumsnelheid niet leiden tot minder veiligheid. Daarom zal er streng op worden gecon troleerd. Ook op de maximum- snelheidsgrens voor vrachtwa gens, 80 kilometer per uur. Binnen de EG zijn discussies gaande om snelheidsbeperken- de voorzieningen op vrachtau to's aan te brengen. Volgens Smit-Kroes is zo'n algemene richtlijn nodig omdat 'niet ie dereen zich vrijwillig aan de voorschriften houdt'. "Een gro tere bewustwording bij de chauffeurs van de gevaren van die hoge snelheden is nodig". Drie van de vier Scania's die in Zwolle geproduceerd wor den zijn bestemd voor de ex port, met name voor Belgie, Luxemburg, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Italië. De omzet ontwikkelde zich van 36 miljoen in 1964 tot 1,3 miljard gulden vorig jaar. In het JWG-project krijgen werklo ze jongeren tot 21 jaar de mogelijk heid om een half jaar lang werker varing op te doen. Zij mogen voor halve dagen.als extra kracht wer ken bij gemeenten en andere over heidsinstellingen. Volgens wet houder Jonker van de gemeente Amsterdam is dat half jaar vol strekt onvoldoende om de jongere echt 'aantrekkelijk' te maken voor een werkgever. Dit wordt nog versterkt door het feit dat het hier gaat oip een 'groep moeilijke jongeren'. Meer dan de helft van de jongeren heeft niet meer dan lagere school gevolgd en een op de drie behoort tot de etni sche minderheden. Een half jaar werken bij de gemeente verandert niets aan hun positie. Volgens Jon- MEXICO (GPD) Meer dan 150.000 ambtenaren en docenten in Panama krijgen deze week geen loon. Het bewind van generaal Ma nuel Antonio Noriega heeft aange kondigd dat het niet in staat is om de salarissen uit te keren. Regeringswoordvoerders had den eerder laten weten dat legqr en politie wel zouden worden betaald. Soldaten op straat ontkenden ech ter dat ze gisteren, op de officiële betaaldag, geld zouden hebben ge kregen. De Panamese regering heeft gis teren de bahken in het land toe stemming gegeven de deuren weer te openen, maar zij mogen voorals nog geen cheques verzilveren. Eind vorig week werden de ban ken op last van de regering geslo ten vanwege een acuut geldgebrek. Dat ontstond nadat de VS alle te goeden van de Panamese regering in de VS had laten bevriezen. Dat gebeurde op verzoek van de ontsla gen president Delvalle, die door de VS wordt gesteund. Noriega (foto ap) Economie kort Schade De gemeente Rotterdam en be drijven in de haven zijn gealar meerd door regeringsplannen om het gebruik van methylbromide, een giftig ontsmettingsgas dat on der meer wordt gebruikt om insec ten in 'eetbare lading' te doden, in de haven te beperken. Hierdoor dreigt de Rotterdamse haven een aanzienlijke hoeveelheid lading kwijt te raken aan concurrende ha vens als Antwerpen, Hamburg en Bremen. Alleen al voor de gemeen te Rotterdam zou dit volgens een globale schatting neerkomen op een verlies van ruim 3,5 miljoen gulden aan havengelden. vw Het Westduitse autoconcern Volkswagen en Bulgarije hebben een gezamenlijke handelsonderne ming gevormd. Beide partners ne men een belang van vijftig procent in de onderneming, die de naam Volkswagen TM Bulgaria heeft ge kregen. Rover Het Britse staatsautomobielcon- cern Rover Group heeft vorig jaar voor het eerst sinds 1983 een be scheiden exploitatiewinst geboekt. Het automobielconcern boekte vo rig jaar een exploitatiewinst van 16,8 miljoen pond sterling (tegen de huidige koers 58- miljoen gul den) na een verlies van 246,4 mil joen pond in 1986. Dat was het bes te resultaat sinds 1978. ker is het JWG niet veel meer dan een opvangregeling, die jongeren tijdelijk van de straat houdt. Dat de kleinere gemeenten zon der morren deelnemen aan het JWG-project ligt volgens Jonker aan het relatief kleine percentage jongeren zoner enig perspectief op een baan. Hij verwacht dat ook zij op korte termijn zullen ontdekken dat de jongeren niet geholpen zijn met het JWG. De jongeren-afdeling van de FNV zijn het eens met de stap van de gemeenten. Ook zij zien niets in deze tijdelijke opvangregeling zo lang er geen garanties op een baan komen. Zij zijn wel van mening dat de vier grote gemeenten nu zelf met alternatieve banenprojecten voor jongeren moeten komen. Ondertussen staat Washington öp het punt om de economische strop rond de nek van de van drugs-smokkel, moord en corrup tie beschuldigde Noriega nog strakker aan te trekken. President Reagan wil de voor de deur staande maandelijkse betalingen voor het "gebruik van het Panama-kanaal (7 miljoen dollar) en de Panamese olie-pijplijn (10 miljoen dollar) be vriezen. Noriega gaat weg, zo heet het in diplomatieke kringen. Waar de strijd zich nu op zou toespitsen, is de wijze waarop dat moet gebeu ren. Beweerd wordt dat Noriega wel bereid is om af te treden, maar eist dat hij in Panama mag blijven en dat de regering van zijn huidige marionet, Manuel Solis Palma, aan de macht blijft. Voor de Amerikanen zijn die ei sen echter onaanvaardbaar. Was hington wil dat de twee weken ge leden afgezette president Erick Ar- turo Delvalle in ere wordt gesteld. Deze heeft al aangekondigd dat hij in dat geval een coalitie-regering zal vormen met de conservatief ge zinde oppositie. Vooralsnog blijft het wachten op een akkoord tussen beide partijen of een volledige overgave van No riega. Maar ook deze heeft nog de nodige troeven achter de hand, zo heet het in Panama. Zo beweerde de in opspraak zijnde generaal twee weken geleden dat hij een eind zou kunnen maken aan de as piraties van een van de belangrijk ste presidents-kandidaten in de Verenigde Staten. Waarschijnlijk gaat het daarbij om George Bush, de huidige vice-president. Noriega lijkt tot voor kort een hoofdrol te hebben gespeeld bij al le connecties tussen de Nicaragu aanse Contra's, de Colombiaanse drugsmafia en de Amerikaanse In lichtingendienst CIA. Inhoeverre Bush bij dergelijke zaken betrok ken is geweest, is nog altijd een mysterie dat Noriega eventueel zou kunnen oplossen. AMSTERDAM - Na een positief begin van de lentemaand was de Amsterdamse effectenbeurs ook deze week opgewekt. Ondanks een weifelend Wall Street, een wat zwakke dollar en fors dalende olie prijzen bleef de ondertoon positief. Ook de omzetten nemen toe, het geen wijst op meer publieke be- door C. Wagenaar langstelling en meer vertrouwen van de kant van de beroepsbeleg gers. Hierdoor bereikten de meeste beursgroepen nieuwe hoogtere cords op de aandelenmarkt, hoe wel het algemene beurscijfer zich nog altijd 27% beneden de top van vorig jaar bevindt. Twee factoren laten daarbij een krachtige invloed ten goede gel den. De steeds terugkerende fusie speculatie, de overwegend gunsti ge jaarcijfers van de boekingspe riode 1987 en de eveneens gunstige verwachtingen voor 1988. Onaan gename verrassingen zijn er tot dusver nog weinig geweest en ze ker niet onder de grotere onderne mingen en Waar het wel wat tegen viel was het beursklimaat er al ge ruime tijd op voorbereid, zoals bij Philips en Océ-van der Grinten. TAMUIN (AP) - Op een weide in de vruchtbare streek Huasteca in centraal-Mexico grazen dieren die op het eerste gezicht lijken te zijn weggelopen uit een science fiction film: ze zien eruit als koeien, maar zijn niet groter dan een flinke hond. Ze vormen volgens Mexi caanse onderzoekers het antwoord op het voedselprobleem in dicht bevolkte gebieden. De koeien zijn het resultaat van 18 jaar genetisch onderzoek en zes generaties fokken. Een koetje weegt ongeveer 140 kilo en is 90 centimeter hoog. Ter vergelijking: de kleine zeboe-soort waarmee de experimenten begonnen woog meer dan een ton en was ruim an derhalve meter hoog. Angel Castrillon, een plaatselijke veehouder die vanaf het begin bij Tanleon in deze streek aan het ex periment heeft meegewerkt, licht toe dat iedere generatie nieuwe koeien steeds ongeveer 20 centime ter kleiner was dan de voorgaande. De genetische produkten die nu in DEN HAAG (GPD) - Het plan van de Europese Commissie om de btw-tarieven in de Gemeenschap op één lijn te brengen is zeer nade lig voor de Nederlandse sierteelt. De omzet zal fors achteruit gaan en er moet ook rekening worden ge houden met het feit dat veel produ centen van bloemen en planten overstappen op groenten en andere voedingsmiddelen. Het Land bouwschap heeft dit in een bezo- irgde brief aan minister Braks (landbouw) gemeld. Sierteeltprodukten als bloemen, planten, bloembollen en boom kwekerijgewassen vallen in Neder land onder het lage btw-tarief. De Europese Commissie wil ze in het kader van de harmonisatie onder brengen in het hoge tarief. Dat be tekent dat de Nederlandse sier teeltprodukten voor de consument ongeveer 14 procent duurder wor den. Uit onderzoek is gebleken dat sierteeltprodukten zodanig prijs- Ook kon het ongunstige effect worden gecompenseerd met oplo pende koersen van de fusiekoorts, zoals bij Bols. Na vier dagen handel stond de lokale markt bijna 7 pun ten boven het slot van vorige week en lag het algemene beurscijfer 5 punten hoger. De nieuwe beurs- gevoelig zijn dat de prijsverhoging een omzetdaling van meer dan 14 procent tot gevolg zou hebben. Het Landbouwschap vindt dat alle agrarische produkten in de hele EG onder het lage btw-tarief moe ten vallen. Het onderscheid tussen voedingsmiddelen en niet-voe- dingsmiddelen moet komen te ver vallen. Het schap voegt daaraan toe dat na harmonisatie ook de bijzondere accijnsregeling voor stook- en gas- olie vervalt wat eveneens al een las tenverzwaring voor de agrarische sector inhoudt. Tractoren en ande re landbouwvoertuigen kunnen dan geen gebruik meer maken van de relatief goedkope brandstof. Westduitsland en Frankrijk val len ook onder het lage tarief en worden eveneens slachtoffer van de regeling. Het Landbouwschap heeft berekend dat de drie landen na de harmonisatie gezamenlijk met een jaarlijks verlies van onge veer 1700 miljoen gulden krijgen te maken. stemmingsindex kwam van 80,3 op 82,8. In tegenstelling tot de aandelen markt bevindt onze obligatiemarkt zich thans wel boven de top van vo rig jaar. Die lag volgens de obliga tie-index op 117,5, terwijl de index vorige week vrijdag de hoogste stand tot dusver van dit jaar op 119,4 wist te brengen. Dit wijst op een blijvende rentedalingstrend, hetgeen deze week nog eens duide lijk bleek uit de 6% couponrente op een nieuwe staatslening. De laatste maal dat het minister Ruding van financiën dit percentage aanhield was vorig jaar mei. Nadien kwam er voortdurend staatsleningen met hogere couponrente. De laatste le ning van medio februari waarop volgende week moet worden ge stort droeg een rente van 6%. De nieuwe lening heeft een looptijd van zeven jaar en zal aan het eind in zijn geheel worden afgelost. Toch vertoonde de obligatie- markt deze week enige weifeling, hetgeen veroorzaakt werd door de pijlsnelle stijging van het Britse pond. De Engelse regering blijkt niet te voelen voor een renteverla ging, die het pond waarschijnlijk in rustiger vaarwater zal brengen. Maar het gevaar van verdere over verhitting van de al op kookhitte De EG moet met extra kosten van ongeveer 3,2 miljard gulden re kening houden als gevolg van toe nemende uitgaven voor de gehele landbouw-sector. De in vergelij king met 1986 sterk gedaalde dol larkoers leidt ertoe dat de prijzen van landbouwprodukten in'gul dens uitgedrukt op de wereld markt sterk zijn gedaald. Het ver schil met de garantieprijs van de EG wordt derhalve groter. De Ra bobank berekent in haar econo misch kwartaalbericht dat een da ling van de dollarkoers met tien procent de EG ongeveer 2,8 miljard gulden kost. De agrarische sector in ons land profiteert uiteindelijk van de lager dollar. Voor veehouders is het gun stig door lagere kosten van meng- voer en in de glastuinbouw door la gere energieprijzen. De export van bloembollen, snijbloemen en bier wordt er daarentegen moeilijker door. Overigens signaleert de Ra bobank ook dat de extra kosten lopende economie zou kunnen in houden. Wall Street bleef tegen de 2100 aanhikken en het lukte niet deze belangrijke barrière te nemen. Uit teleurstelling daarover ging don derdag de aarzeling zelfs over in een scherpe reactie die Wall Street één van de zwaarste dalingen van het jaar opleverde. Nu wordt met argusogen gekeken naar nieuwe economische gegevens, zoals de prijzen en .vooral de volgende week bekend wordende handelscijfers over de januarimaand. Sinds die al geruime tijd verge zeld gaan met opzienbarende ver rassingen begint Wall Street zich al duidelijk nerveus te maken. Tot voor enkele jaren terug was dat het wekelijks terugkerende bedrag van de geldhoeveelheid in omloop, beter bekend onder de naam Ml. maar dat is afgeschaft als graadme ter voor de beurs. Het is nu de maandelijks terugkerende publi- katie van het nog altijd gigantische tekort op de Amerikaanse handels balans met het buitenland. De ten dens daarvan heeft een recht streekse invloed op het dollarbe loop en dat bepaalt weer de koers ontwikkeling op vooral de buiten landse aandelenmarkten. Amsterdam had die zorgen deze week nog niet en bleef vrij opge wekt. Wel nam na woensdag de ani- schappen op den duur geheel te eli mineren. Proeven hebben boven dien uitgewezen dat de kwaliteit van melk en vlees gelijk blijft. Het experiment heeft al de aan dacht getrokken van veeteeltdes kundigen uit Westduitsland, Japan en de Verenigde Staten. Een Ame rikaan heeft zelfs een miljoen dol lar geboden pm het onderzoek te mogen overnemen, rnaar dit bod is van de hand gewezen. De koetjes zijn volgens Anabella Castrillon, de vrouw van de vee houder, erg vriendelijk, maar ook erg sterk, hetgeen vooral lastig is wanneer uit pure aanhankelijkheid tegen je aan komen schurken. De volgende stap is om de kleine zeboe-koeien te kruisen met Jer sey-vee, dat ook klein is en boven dien een uitstekende melkgever. Doel is de kleinst mogelijke soort te krijgen met een maximale pro- duktiviteit. Een dergelijk mini- melkfabriekje zal naar verwach ting nog maar 60 centimeter hoog zijn. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Delta Lloyd wil voor het personeel van bedrijven geen nieuwe collectieve autoverzekeringen meer afsluiten. Slecht lopende gemeenschappelij ke verzekeringen wil het concern opzeggen. Drs. B. Wapstra. lid van de raad van bestuur van Delta Lloyd, heeft dit gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers bekendgemaakt. Om het rendement op de autoverzeke ringen te verbeteren heeft Delta Lloyd nog een hele reeks andere maatregelen in petto. Zo wordt een einde gemaakt aan de lagere aanvangspremies voor vrouwen. Volgens Wapstra is hele maal niet aangetoond dat vrouwen veiliger rijden. Bovendien gelooft hij dat er in door vrouwen verze kerde auto's in werkelijkheid vaak mannen achter het stuur zitten. Taxi-chauffeurs in de grote steden wil de in Amsterdam gevestigde verzekeraar helemaal van autover zekeringen uitsluiten. De maatre gelen zijn volgens Delta Lloyd no dig, omdat in 1987 op de autoverze keringen een verlies van 42 miljoen gulden werd geleden. De voorzitter van de raad van be stuur, dr. G. Zoutendijk, noemde 1987 voor de groep een teleurstel lend jaar, dat uitzonderlijk slecht was voor het schadebedrijf. Al met al daalde de winst na belastingen met 6,9 procent van 126,6 miljoen in 1986 tot 117,9 miljoen in het afge lopen jaar. De totale omzet steeg met 3,6 procent tot 2.999 miljoen. De beurskrach van oktober 1987 heeft Delta Lloyd 160 miljoen gul den gekost. Uiteindelijk is het ei- voor de EG bezuinigingen op het landbouwbeleid in de hand kun nen werken, waardoor het voor deel voor deze sector kan teruglo pen. De gemiddelde koers van de dol lar daalde vorig jaar met 17 procent en ten opzichte van 1985 is de dol lar met 39 procent gedaald. De helft van de kostprijs van mengvoer is direct afhankelijk van de dollar koers. Dat scheelt op de kosten voor mengvoer in ons land 8 pro cent. Mengvoer beslaat een derde tot tweederde van de kosten in de veehouderij en voor deze sector be tekent de lagere dollar dus een ver mindering van de kosten met 3 tot 5 procent of in totaal bijna 800 mil joen gulden. In de glastuinbouw beslaat ener gie zo'n twintig procent van de kos ten en doorberekingen van de dol larkoers in 1987 in de energieprij zen leidt tot een verlaging van de energiekosten van 60 miljoen. De kosten in de glastuinbouw nemen daardoor met 1 procent af. BEI JRS W E E K mo af, maar het aantal koers winsten bleef sterk de overhand behouden. Koninklijke Olie kwam een kleine tien gulden hoger en Philips was zelfs 10% beter. Tot 10% wisten ook Amev, ACV, de Nederlandse Middenstands Bank en Nijverdal-Ten Cate aan de beurswaarde van eind vorige week toe te Voegen. VNU en Verenigde Glas kwamen 5% vooruit, Giessen- De Noord liep zelfs 20% omhoog en Twijnstra en Gudde door een bod 30%. Industriële Maatschappij moest door een tegenvallende winst echter 5% inleveren. De Europese Optiebeurs kan dit jaar niet goed op dreef komen. De omzetten blijven beperkt en na een tijdelijke uitschieter vorige week tot een omzet van 181.000 contrac ten was de handel deze week met slechts 146.000 contracten aanzien lijk minder. De eerste plaats van de dagomzet werd wisselend ingeno men door de KLM. Koninklijke Olie, Philips en Elsevier. Ook de in dexopties ontmoetten regelmatig flinke vraag. Meer vertrouwen in de economie EN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van de consument in de economie is in februari wederom gestegen, een stijging die in december vorig jaar is begonnen. In februari is er vooral sprake van een minder pessimistische ver wachting over de economische si tuatie in het algemeen. In decem ber 1987 dacht nog 32 procent van de ondervraagden dat de economi sche situatie in de komende 12 maanden zou verslechteren. In ja nuari dacht nog maar 30 procent dit en de afgelopen maand was dit percentage gedaald tot 26 procent. De verwachtingen over de ont wikkeling van de eigen financiële situatie waren ook positiever. In fe bruari dacht 11 procent van de on dervraagden dat hun financiële po sitie er slechter op zou worden, in januari verwachtte 12 procent dit terwijl in de laatste maand van 1987 dit nog 15 procent verwachtte. gen vermogen teruggelopen met 80 miljoen tot 1.455 miljoen. Behalve zorgen in de automo bielbranche zijn die er ook in de ziektekostenverzekering. Bij Del- ta-Lloyd heerst de vrees, dat er ver dere stappen zullen komen in de richting van een volksverzekering. Delta-Llovd vreest dat zij haar functie als verzekeraar in de bran che wellicht niet meer kan blijven uitoefenen. Ondanks de vele onze kerheden denkt Delta-Lloyd dat de winst in 1988 hoger zal zijn dan in 1987. Vraagtekens Postorderbond bij Infodam DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Postorderbond zet grote vraagtekens bij Infodam, een tele- informatiedienst voor heel Neder land. Bij deze dienst zou men via het gewone tv-scherm en wat ande re apparatuur terecht kunnen voor boodschappen, bankzaken, reser veringen, spelletjes en dergelijke. De postorderbedrijven, waar voor een belangrijke rol in de dienst zou zijn weggelegd, zien in de huidige vorm van Infodam wei nig heil gezien eerdere ervaringen op lokale schaal in Amsterdam (Ditzitel) en Zuid-Limburg. Ook daar werd uitgegaan van de eigen tv. Volgens de Postorderbond is de gebruiker echter niet genegen het tv kijken te onderbreken voor het raadplegen van de aangeboden diensten. De bond vindt dan ook dat Infodam beter kan uitgaan van het succesvolle Franse minitel concept, waarbij bij gebruikers gratis een apart beeldscherm werd geplaatst door de Franse PTT. Meer pompstations met betaalautomaat AMSTERDAM (ANP) - Binnen kort zullen niet alleen houders van een giromaatpas van de Postbank, maar klanten van alle banken die een bankpas met PIN-code bezit ten, bij een aantal benzinestations automatisch kunnen betalen. Volgende week begint de ver bouwing van ongeveer 350 betaal automaten bij Shell-stations, ver spreid over het hele land, die nu nog uitsluitend geschikt zijn voor betaling met de giromaatpas van de Postbank. Per week worden on geveer 35 automaten aangepast, al dus een bekendmaking van Shell. Andere benzinestations volgen over niet al te lange tijd en tegen het einde van het jaar moeten 1000 stations zijn uitgerust met betaal automaten, zo heeft een woord voerster van de Raad voor het Be talingsverkeer vandaag meege deeld. De raad van het betalings verkeer omvat alle banken behalve de Postbank. Er loopt al een proef bij benzine stations in de regio Tilburg/Eind hoven van de Postbank en de ove rige banken. Landelijk is het auto matisch afrekenen aan de pomp medio 1986 aangepakt door Shell en de Postbank. Niet alleen benzinepompen, maar ook een aantal grootwinkel bedrijven staat te popelen om met automatisch betalen te beginnen. Het wachten is op een gezamenlijk systeem van de Postbank en de an dere banken, waarover overleg gaande is. Eenzelfde probleem deed zich voor bij de benzinesta tions, maar in december kondig den de Postbank en de overige banken aan het eens te zijn gewor den over een gezamenlijk systeem. Zover is het nog niet voor auto matische betalingen in winkels. Al- bert Hefln en de Postbank zijn in middels, het wachten moe, met een eigen systeem in zee gegaan. Vol gens de woordvoerster van de Raad voor het Betalingsverkeer zullen de banken volgend jaar flink in de richting van het installeren van betaalautomaten in winkels gevorderd zijn. Bedrijven als De Bijenkorf en een aantal super marktketens willen het systeem graag gaan toepassen, zo zei zij. In het algemeen wordt automatisch betalen behalve als een service aan de klant ook gezien als een middel om overvallen op benzinestations en winkels tegen te gaan, omdat de hoeveelheden kasgeld die die be drijven moeten aanhouden er sterk door kunnen worden gereduceerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7