Excuses voor Oostenrijkse gruweldaden Baalbergen(g) Reclame belangrijk wapen in Franse verkiezingsstrijd 'Corruptie in Italië is soort natuurverscliijnser Huis van Afgevaardigden: 'sancties tegen Panama' Suharto voor vijfde termijn als president geïnstalleerd PAGINA 5 Waldlieim: geen collectieve schuld WENEN De omstreden Oostenrijkse president Kurt Waldheim heeft er gisteravond in een door radio en televi sie uitgezonden toespraak geen twijfel over laten bestaan aan te willen blijven. Hij wil zijn hele gezag als staatshoofd de komende maanden gebruiken om de vertrouwenscrisis te overwinnen waarin het land na de vele schandalen van de laatste tijd is beland. In zijn toespraak ter herdenking van het feit dat Oostenrijk vijftig jaar geleden opging in Hitier Duitsland (Anschluss), verontschuldigde Waldheim zich in zijn functie als staatshoofd voor de gruwelen die Oostenrijkers in naam van het nationaal-socialisme heb ben begaan. door Hans Hoogendijk "De Holocaust is één van de groot ste tragedies uit de wereldgeschie denis. Deze misdaden zijn door niets te verklaren en door niets te verontschuldigen. Ik buig in diep respect voor de slachtoffers". Waldheim voegde daar direct aan toe dat Oostenrijk slachtoffer en dader was in de nazi-tijd. "Er is geen collectieve schuld, wel indivi duele. Maar als staat was Oosten rijk het eerste slachtoffer van Hit- Ier. Met de bezetting van Oosten rijk begon de ondergang van Euro pa". De Oostenrijkse president, die zich bij het schrijven van zijn toe spraak heeft laten adviseren door een prominent joods schrijver be nadrukte dat de internationale sta tengemeenschap het land in 1938 geen hulp heeft geboden tegen de agressie. Waldheim maakte in zijn elf mi nuten durende toespraak duidelijk dat hij niet aan aftreden denkt. Zelfbewust benadrukte hij in di verse passages dat hij het gewicht van zijn ambt wil gebruiken om een morele vernieuwing te bewerk stelligen. "Laten wij ouderen de verantwoording voor onze fouten op ons nemen, opdat in de toe komst fouten worden vermeden. Wij mogen niet de indruk wekken alsof het verleden ons niets aan gaat. Oostenrijk kan in de harten van de jeugd een plaats veroveren als een land dat met zichzelf in het reine is gekomen". Van het buiten land verwacht Waldheim 'fairness, en objectiviteit'. Na deze rede bracht de Oosten rijkse televisie een opinie-onder zoek onder 1500 Oostenrijkers over de verwerking van het verleden. De voornaamste conclusies zijn dat maar 15 procent van de Oostenrij kers er van overtuigd is dat het ver dwijnen van de naam Oostenrijk van de wereldkaart vijftig jaar gele den uitsluitend negatiefs heeft op- vonden tientallen herdenkingen plaats. Opvallend was de grote op komst van jongeren. ROME Dertigduizend miljard li re (50 miljard gulden) in de afgelo pen tien jaar: dit was, naar de schat ting van de Siciliaanse politicoloog Cazzola de omvang van het steek penningencircuit in Italië. Toen de professor aan de universiteit van Catania er enkele maanden gele den mee voor de dag kwam, ver oorzaakte hij een kortstondige sen satie, maar er stak geen storm van verontwaardiging op. door Hein ten Kortenaar Voor een deel lag dit aan de on vermijdelijke indruk van natte-vin- ger-werk: corruptie speelt zich nu eenmaal in het geheim af en is daar om moeilijk in statistieken te van gen. Voor een ander deel was het bestaan ervan algemeen bekend en is „niemand in staat zich dertig jaar lang boos te blijven maken", zoals hoofdredacteur Scardocchia van La Stampa het uitdrukte. Toch blijkt dat de pers, de pu blieke opinie en evenmin de Itali aanse justitie bereid zijn zich er bij neer te leggen, alsof het om een soort natuurverschijnsel gaat. Dit wordt dezer dagen opnieuw bewe zen door de reacties op de onthul lingen over het 'schandaal van de gouden gevangenissen', die oud- minister Nicolazzi hebben ge dwongen het leiderschap van de sociaal-democratische partij op te geven, ofschoon hij bezweert scho ne handen te hebben. Toch niet zo schoon, naar het schijnt, want er zijn twee miljard li re aan blijven plakken, afkomstig van de Milanese architect De Mico. in ruil voor een aantal zeer winstge vende bouwopdrachten. De Mico bekende viermaal naar Rome te zijn gereisd met een koffertje vol bankbiljetten, dat hij had overhan digd aan directeur-generaal Di Pal- ma van het ministerie van openba re werken, naaste medewerker van Nicolazzi. Di Palma's vlucht naar Zwitserland, dadelijk na deze be kentenis, kon moeilijk anders wor den opgevat dan als een duidelijke bevestiging. Maar in De Mico's ge heime archief kwamen de onder zoekers nog twee andere oud-mi nisters tegen: de christen-demo craten Danida (justitie) en Colom bo (posterijen). Nu bestaat er voor misdrijven van ministers in de uitoefening van hun functie een speciale rechts gang. De gewone rechter mag er zich niet mee bemoeien, maar dient de zaak aanhangig te maken bij het parlement. Een gemengde commissie van kamerleden en senatoren verricht dan het onder zoek en besluit na afloop of er vol- geleverd. Twintig procent vindt dinsdag nog hadden afgewe: zelfc nu nóg dat de 'Anschluss' aan nazi-Duitsland 'eindelijk weer de natuurlijke relatie met het Duitse volk had gebracht'. De opvallend ste uitkomst is dat biji^a de helft van de bevolking, namelijk 47 pro cent, meent dat de machtsoverna me dcor Hitier zowel goeds als kwaads heeft gebracht. Eerder on derzoek had uitgewezen dat slechts 9 procent van de Oostenrij kers vandaag de dag nog een aan sluiting aan Duitsland wil. MANAGUA - Hevig zwaaiend met zijn armen beschiddigde oppositieleider van de Nicaraguaanse boerenSan tos Sanchesde Sandinisten ervan twee boeren in het noordelijke deel van Nicaragua te hebben vermoord. Intus sen gingen de Contra's gisteren akkoord met directe onderhandelingen met de Sandinistische regering. De Con tra's stelden een open agenda voor en stemden toe dat de Nicaraguaanse aartsbisschop Obando y Bravo als waarnemer de gesprekken bij mag wonen. Het directe overleg tussen de Sandinisten en de Contra's zou op 16 maart kunnen beginnenaldus Contra-leider Calero op een persconferentie in Miami. De eerste directe onderhandelingen kunnen volgens Calero worden gehouden in het stadje Saposa, niet ver van- de grens met Costa Rica, zoals de Sandinisten eerder hadden voorgesteld. De rebellen eisen dat ook enkele leden van de binnenlandse politieke oppositie in Nicaragua bij de gesprekken aanwezig zullen zijn. De Contra's blij- feite te hebben ingestemd met het voorstel dat de regering in Managua zaterdag had gedaan en dat zij In Wenen herdachten gister avond ongeveer 35.000 mensen vijftig jaar Anschluss'. De organisa toren hadden op het dubbele gere kend. Hoewel voor het begin enke le rookbommen werden ontdekt, kwam het niet tot incidenten met neo-nazi's. Ook elders in het land Buitenland kort WASHINGTON (GPD) - De Re publikeinse afgevaardigde Jack Kemp heeft zich gisteren uit de race naar het Witte Huis terugge trokken. Algemeen wordt ver wacht dat de Democraat Gary Hart vandaag hetzelfde zal doen. Kemp zei gisteren zijn conclu sies te hebben getrokken uit de slechte resultaten tijdens de voorverkiezingen op Super Tu esday. In vrijwel alle staten kwam hij niet verder dan een vierde plaats na Bush, Dole en Robertson. Kemp voerde campagne op een uitgesproken conservatief programma en ging er prat op de geestelijke erfenis van president Reagan te vertegenwoordigen. Aanhangers van Reagan blijken Kemp staakt race naar het Witte Huis echter de voorkeur te geven aan het kandidaatschap van vice- president Bush. "Ik houd er mee op, maar mijn idealen blijven levend", ver klaarde Kemp gisteren. Alles bij elkaar heeft de Republikeinse af gevaardigde niet meer dan 39 van de reeds verdeelde 973 stem men in zijn partij weten te verga- De Democraat Hart heeft voor vandaag een persconferentie aangekondigd waarin hij, naar algemeen wordt verwacht, be kend zal maken zich ook uit de race naar het Witte Huis terug te trekken. Dat zou dan de tweede keer zijn tijdens deze presidents verkiezingen. Medio vorig jaar zag Hart zich ook al gedwongen met zijn campagne te stoppen, omdat toen zijn avontuurtje met het fotomodel Donna Rice in de openbaarheid kwam. Door deze affaire had zijn geloofwaardig heid zo'n klap gekregen, dat de eens gedoodverfde Democrati sche favoriet bij vrijwel alle voor verkiezingen onderaan eindigde. doende aanwijzingen van schuld bestaan. Als die er naar hun me ning niet zijn, wordt de zaak een voudig geseponeerd en is de kous af. In het andere geval moet het vol tallige parlement in gezamenlijke zitting stemmen over de schuld vraag. Ondanks een lange reeks schan dalen is dat sinds de oorlog maar eén keer gebeurd: Nicolazzi's par tijgenoot Tanassi werd in 1977 ver oordeeld voor het aannemen van steekpenningen in de Lockheed- affaire. Verreweg de meeste be schuldigingen sneuvelden al in de eerste fase en werden door de on derzoekscommissie naar de doof- Om die reden werd vorig jaar bij referen dum afgeschaft. Dat ze nog bestaat en zich nog even snel bezig gaat houden met de zaak van de drie oud-ministers, komt doordat de uitslag van het referendum is opge schort tot 7 april om het parlement gelegenheid te geven een nieuwe regeling op te stellen. Van die gelegenheid is tot nu toe geen gebruik gemaakt en wat er gaat gebeuren als de commissie niet voor die datum tot een beslis sing komt, is totaal onduidelijk. Het enige gunstige teken dat de po litici ditmaal ernst willen maken met een corruptiezaak, is de haast waarmee de commissie aan het on derzoek is begonnen en de drie op de hoogte heeft gesteld van haar verdenkingen. Het is vooral de algemene over tuiging dat alle politici omkoop baar zijn en zich straffeloos kun nen verrijken, die maakt dat mil joenen-schandalen in Italië nooit zoveel weerklank hebben als ze in ieder ander land wel zouden krij gen. Om dezelfde reden worden de genen die zich aan omkoping schuldig maken eerder als slacht offer dan als misdadigers gezien. „Ik corrupt?", zegt architect De Mi co verbaasd, „geen sprake van! Het is gewoon de enige manier om in dit land aan het werk te kunnen blijven". Hetzelfde refrein wordt voortdu rend gehoord bij de processen op lager niveau, zoals onlangs tegen de socialistische stadsbestuurders van Turijn, die zich op kleinere schaal, maar op dezelfde manier als de nu verdachte oud-ministers hadden verrijkt. „Het is het sys teem", verzuchtten allen, omko pers en omgekochten en onder gaan de vaak strenge straffen die in zulke gevallen worden uitgedeeld als hoogst onrechtvaardig. „De weg is gelijk voor allen", staat er in alle Italiaanse rechtzalen. Zolang dat voor parlement en regering niet op gaat, kunnen de politici er zich moeilijk over beklagen dat zij met de dag lager dalen in de achting van hun landgenoten. WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren in een motie aan pre sident Reagan gevraagd om sterke aanvullende economische en poli tieke sancties tegen Panama af te kondigen. In dezelfde motie, die met 367 tegen 2 stemmen werd aan genomen, wordt het aftredeb van generaal Noriega geëist om herstel van het burgerlijke bestuur van Pa nama mogelijk te maken. De motie kwam ter stemming na een debat, waarin afgevaardigde na afgevaardigde zich in ongewoon sterke bewoordingen over Noriega uitliet. De generaal werd onder meer een „drugs smokkelende Sovjetfamilie kaapt Toepolev MOSKOU.(GPD) De kapers van een Russisch verkeersvliegtuig waren leden van een familie-orkest uit Irkoetsk in Siberië. Het gaat om zeven broers, hun moeder en drie minderjarige kinderen. Dit meldt het regeringsdagblad 'Izvestija'. De kaping van het Toepolevtoestel en de bestorming ervan op een klein vliegveld in Leningrad kostte dinsdagavond aan negen mensen het leven: een stewardess, drie pas sagiers en vijf van de elf kapers. Tijdens een binnenlandse vlucht van Koergan in de Oeral kreeg de bemanning van de familie een briefje met de eis naar Londen te vliegen. De piloot liet echter weten dat er in de Finse stad Kotka zou moeten worden bijgetankt, omdat anders Londen niet kon worden gehaald. In werkelijkheid werd ge land op een klein vliegveld bij Le ningrad. Commando's van de Sovjet-vei ligheidstroepen voerden hier een bevrijdingsactie uit, waarop de ka pers in paniek raakten. Ze schoten een stewardess dood en lieten in de staart van het toestel een bom ont ploffen. Ooggetuigen meldden dat de kapers, toen ze begrepen dat ze geen kans meer hadden, eerst hun eigen moeder doodschoten, waar na twee van hen zelfmoord pleeg den. Een derde broer zou bij de ex plosie zijn omgekomen, een vierde is kennelijk door de commando's gedood. De rest werd gevangen ge- schurk" en „één van de ergste ti rannen van onze tijd" genoemd. Minister Shultz (buitenlandse za ken) zei gisteren tegen een com missie van het Huis dat de regering zich buigt over de vraag, of en wel ke sancties tegen Panama moeten worden genomen. „Wij willen dat Noriega weggaat. We zijn zeer vast besloten om dat te bewerkstelli gen", aldus Shultz. Eén van die maatregelen staat al vrijwel vast. De Verenigde Staten zullen zo goed als zeker weigeren om een betaling van 6,5 miljoen dollar voor het gebruik van het Pa nama-kanaal. die op 15 maart moet worden uitgekeerd, over te maken. Dat komt ongetwijfeld hard aan in het diep in de financiële proble men zittende Panama. JAKARTA (GPD) De Indonesi sche president Suharto is vanoch tend in het raadgevende volkscon gres geïnstalleerd voor een vijfde ambtstermijn van vijf jaar Alle duizend leden van het volkscon gres. het belangrijkste beleidsli- chaam, hebben de voordracht van de 67-jarige Suharto gesteund. In zijn installatierede vroeg hij alle maatschappelijke geledingen in clusief de strijdkrachten, hem te steunen bij het uitvoeren van zijn „zware en verantwoordelijke taak". Hij riep voorts het volk op om de lasten gezamenlijk te dra gen. Suharto is nu 21 jaar aan het be wind. Hij kwam in 1965 na de mis lukte communistische staatsgreep aan de macht. Maar pas in 1967 werd Suharto die ooit onder-offi cier was in het KNIL, door het voorlopige volkscongres gekozen tot president. De beweging die na de val van Sukarno aan de macht kwam noemt zich de Nieuwe Orde (Orda Baru). In het beleid zal voor de komen de vijf jaar geen verandering ko men. In zijn rede zei Suharto dat het accent op de opbouw ligt en eerlijke verdeling van de welvaart. Verwacht wordt dat Suharto vol gende week zijn nieuwe kabinet bekend zal maken waarin wellicht de helft van de ministers zal wor den vervangen, inclusief de minis ter van buitenlandse zaken. Vol gens diplomatieke waarnemers is de bijeenkomst van het raadgeven de volkscongres is tegenstelling tot de voorgaande vergaderingen, zeer open geweest vooral in de commis sievergaderingen waarin iedere vertegenwoordiger openlijk voor zijn mening kon uitkomen. Vanavond wordt de nieuwe vice- president benoemd. Vaststaat dat dit de minister van het presiden tieel secretariaat. Sudarmono, wordt. De kandidaat van de door de islamieten gesteunde partij voor Eenheid en Opbouw (PPP) dr. Jae- leni Naro, trok zich op het aller laatste moment terug nadat presi dent Suharto hem in een brief liet weten dat hij niet met hem kan sa menwerken. ADVERTENTIE Mellow-Mink DE NIEUWE STIJL VAN LEOLUX Wont Desgn o meéf dan vam aêeén Design is Urctie. vwe en emotie De neuwe stj) neett dat Iraël De Israëlische Arbeiderspartij overweegt deel te nemen aan een bijeenkomst van de Midden-Oos- ten-commissie van de Socialisti sche Internationale. Hiervoor is ook een persoonlijk vertegenwoor diger van PLO-leider Yassir Arafat uitgenodigd. Dit heeft de interna tionaal secretaris van de Israëli sche Arbeiderspartij gisteren tij dens een bezoek aan ons land ge zegd. Kolonie Op verzoek van de Westduitse re gering gaan Chileense rechtban ken een onderzoek instellen naar beschuldigingen over schendin gen van de mensenrechten in een Duitse kolonie. Volgens de men senrechtenorganisatie Amnesty International is de kolonie ge bruikt als een martel- en executie centrum van de Chileense veilig heidsdienst. Verdrag In Rome hebben gisteren 23 lan den een verdrag getekend over uit levering en vervolging van terroris ten die geweld hebben gepleegd op zee. Het verdrag komt ruim twee jaar na de kaping van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro door Pa lestijnse extremisten. Door de in ternationale betrokkenheid lever de de vervolging van de daders destijds nogal wat moeilijkheden op. PARIJS - De campagne voor de Franse presidentsverkiezingen rommelt nu al weken als een on weer achter de horizon, terwijl de bliksem nog is uitgebleven. Het rommelt zelfs al zo lang dat de kie zers, op wie al die voorbereidende ketelmuziek gericht is, in volmaak-' te onverschilligheid toekijken hoe hun politieke leiders zich lopen op te winden. Ze stellen vast dat de verkiezingsoorlog, die voorlopig alleen nog op de aanplakborden wordt uitgevochten, voornamelijk ten goede komt aan de reclamebu- door Rudolph Bakker De 'superman' onder de reclame- adviseurs is monsieur Jacques Sé- guéla. Voor de presidentsverkie zingen van 1981 wierp hij zich - net als nu - op voor de socialistische kandidaat Francois Mitterrand. 'La force tranquille' luidde in 1981 de slogan, die neerkomt op zo iets als: 'kalm en krachtig'. De kreet bleef in de breinen van de Fransen hangen, ook lang nadat gebleken was dat Mitterrands 'kal me kracht' als socialistisch staats hoofd de beloofde socialisering van de samenleving niet tot stand had gebracht. Het laatste geestes kind van monsieur Séguéla is nu al weer wekenlang overal in het land op de aanplakborden te zien. Dit keer had de hoogbetaalde hersen- spoeler het moeilijker, omdat zijn inmiddels 72-jarige cliënt zich nog steeds niet als presidentskandidaat heeft gepresenteerd. Hij bedacht dan ook een in de grond van de zaak niets zeggende slogan: 'La gé- nération Mitterrand' (de Mitter- rand-generatie). Daarmee bedoelde hij niet alle andere Franse oude heren van rond de zeventig, die zich in de Al- gerije-oorlog en andere drama's uit de pre-Gaullistische republieken hadden vergaloppeerd, maar het Franse jongvolk dat Mitterrand bij diens verkiezing in 1981 als de nieuwe roerganger had ingehaald. Sterker nog: achter het traliewerk der woorden is een vrolijk lachen de baby te zien, die in overduidelij ke symboliek op de toekomst wijst. Affiches zijn er om te worden be klad en in een verkiezingsoorlog neemt dat kladden soms levensge vaarlijke vormen aan. De partijen bedienen zich van speciale 'denktanks', die ten doel hebben tegenkopij uit te broeden, die dan weer door geheime plakkers op de neuzen, de voorhoofden of de mon den van de affichehelden wordt ge plakt. Pantoffels De geestigste vondst van een on bekend gebleven denktank (maar duidelijke opererend binnen krin gen van premier Chiracs gaullisti sche RPR) zijn twee buitengewoon ouderwetse en comfortabele pan toffels, die overal in het land onder de baby van de 'Génération Mitter rand' verschenen zijn. In vroeger dagen werden de nachtelijke te- genplakkers gerecruteerd uit de plaatselijke afdelingen van de par tijen zelf. Het kwam daarbij zo vaak tot nachtelijke schermutse lingen tussen tegenstanders van verschillende politieke pluimage, dat de veren in het rond vlogen en er bloed vloeide Ter gelegenheid van de presi dentsverkiezingen van eind april en begin mei worden de nachtelij ke plak-commando's gerecruteerd uit kringen van speciaal opgeleid veiligheidspersoneel en beroeps bodyguards. Uitgerust met telesco- pische plakbezems die tot zes me ter kunnen worden uitgeschoven, zijn deze mannetjesputters voor 500 francs per nacht (160 gulden) bereid alles overal op te plakken waar hun werkgever dat maar wil. Een dankbaar doel voor tegenac tie zijn de gigantische plakkaten waarop premier en presidentskan didaat Jacques Chirac als een pas gewassen en -geknipte 'jeune pre mier' is afgebeeld. Met een noncha lante shawl om de hals geworpen, vertoont de 55-jarige gaullistenlei der zich aan het kiezersvolk als een voorman die zelfs in de ernstigste crisistoestand eenvoudig niet ka pot te krijgen zou zijn en uit een ge bronsd gelaat kijken twee heldere, oprechte ogen in het niets. De tegenplakkers die er door de denktank van Chiracs vijanden in het holst van de nacht op uit zijn gestuurd, hebben het voorname lijk op Chiracs vermeende oprecht heid gemunt. In zijn politieke be staan heeft Chirac al enige malen politieke vrienden laten vallen. Overal in het land kleeft dan nu ook aan oor, kin of mond van presi dentskandidaat Chirac de leuze: 'L'Arnaque, oui e'est Chirac', wat zoiets betekent als: 'Een gladjanus, ja dat is Chirac'. Nog doeltreffen der is het hier en daar uit de mond van de eerste minister komende spreekwolkje: 'Wie zal ik er nu eens bijlappen?'. De saaiste campagne is die van de 64-jarige oud-premier Raymond Barre, die ook alles in het werk stelt om verreweg de saaiste kandi daat te zijn. Men ziet hem her en der door het hele land afgebeeld met een vinger peinzend tegen de mond en met de geamuseerde blik van de man die het allemaal best grappig vindt, al kan het hem in de grond van de zaak geen lor schelen. Bescheiden in een hoek van de affi che gedrukt, laat Barres beeltenis ruimte voor een groot blauw veld, waarop leuzen staan afgedrukt als 'Geen Woorden maar Daden' of: 'Niet Dromen maar Doen'. Tegenplakgroepen hebben zich in het geval-Barre van de weer omstuit ook keurig gedrukt. Hun stickers, fladderend in Barres blau we lucht, melden: 'Zelfgenoeg zaam 'maar niet noodzakelijk'. De politieke-afficheoorlog verloopt in golven met steeds nieuwe wapens en steeds nieuw geweld. Alles en iedereen verwacht het moment dat president Mitterrand zich voor her verkiezing kandidaat stelt, een mo ment dat nu iedere dag wordt ver wacht. Vanaf dat ogenblik krijgt ook de politieke dierentuin op de aanplakborden weer een heel an der gezicht. De enige die niet kan lachen om de tegenacties van de nachtelijke plakcommando's is de kennelijk humorloze monsieur Séguéla. Hij is intussen een tweede fase met nieuwe affiches voor de non-kandi daat Mitterrand ingegaan en heeft het over een nieuw wijnvat waaruit het basisbeeld van het kleine meis je dat de 'Génération Mitterrand' symboliseert tegelijk toekomst, so lidariteit, vrede en creatie vertolkt. Daaraan wordt nu nog een klein jongetje toegevoegd en dat is de symbooldrager van het Europese ideaal. De slogan in deze tweede fa se luidt: 'Over Frankrijk wordt ge praat. laten we haar samenbinden'. In de denktanks van de tegenstan ders zoemen de hersencellen al op volle kracht om dit soort van abacadabra tot in de kern van zijn waanzin te treffen. De kosten van de tweede fase berekent monsieur Séguéla op tien miljoen francs. „Het is een raadsel wie dat betaalt!" roepen de rechtse partijen, terwijl socialistenleider Jospin premier Chirac op de man heeft gevraagd waar hij het geld voor zijn eigen ac tie vandaan heeft. Waarop Chirac ontwijkend heeft geantwoord „Jullie acties hebben al veel meer gekost dan de mijne". Het is onder deze kluchtige om standigheden dat de presidents kandidaten tot nu toe alleen nog maar stappen op de plaats rust heb ben gedaan. Terwijl de Franse au tomobilisten, voortdurend in de weer alle andere automobilisten te snijden, rechts te passeren en met luid getoeter een hartaanval te be zorgen, van al deze 'massapsycho- logisch' bedachte kunstwerken uit de keuken van de reclamebureaus niet meer opvangen dan een ge kleurde glimp in het voorbijgaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5