'Kernramp als Tsjernobyl kan hier niet' Leraar krijgt het steeds zwaarder Geloofsgegevens blijven openbaar Brochure waarschuwt voor spionagewerviiig Zandvoortse politie wil goed parkeren belonen pagina 3 Westerse centrales, dus ook die in Borsele en Dodewaard, hebben volgens de KFD nucleaire eigen schappen die 'inherente veiligheid' verschaffen tegen kernongevallen. Die natuurkundige eigenschappen zijn niet afhankelijk van ingrijpen van het personeel of het in werking treden van veiligheidssystemen, zoals in Tsjernobyl. Ondanks deze conclusie doet de dienst een aantal aanbevelingen voor verbeteringen, zoals het op peil houden van de kennis en het vervolmaken van noodprocedures. Het rapport vormt onderdeel van een reeks rapporten van een spe ciale stuurgroep, die werd inge steld na de ramp in Tsjernobyl. De stuurgroep heeft een aantal studies laten uitvoeren naar de veiligheid van nieuwe en bestaande kerncen trales. De rapporten zijn gisteren naar de Kamer gestuurd. Mede op basis van deze rapporten zal de re gering begin 1989 beslissen of er naast de centrales in Dodewaard en Borssele nieuwe kerncentrales moeten worden gebouwd. In een ander rapport, opgesteld door het Westduitse onderzoekbu reau Gesellschaft fur Reaktor- sicherheit (GRS), staat dat de vei ligheidssystemen van de kerncen trales in Borsele en Dodewaard, in clusief het gasdichte gebouw rond de reactor, een ernstig reactoronge luk kunnen opvangen. De syste men hebben 'reeds zeer aanzienlij ke veiligheidsmarges'. Toch moe- Binnenland kort Schooltas Na een heimelijk bezoek aan een prostituée in Groningen bleek een 16-jarige scholier geen geld bij zich te hebben. De vrouw nam daarop de schooltas van de jongen in be slag. Uiteindelijk besloot zijn vader op te treden als 'sponsor': na afre kening met de prostituée kreeg hij de schooltas weer terug. Hartinfarct Er komt een geneesmiddel op de markt om de gevolgen van acute hartinfarcten te beperken: actilyse. Het is een lichaamseigen eiwit dat bij driekwart van de patiënten de doorbloeding van de hartspier her stelt. Het lost namelijk bloedstol- sels in de vaten op (trombolyse), zonder verstoring van het normale bij de mens aanwezige bloedstol- lingsmechanisme./Daardoor blijft de omvang van het infarct beperkt. Ridderzaal De Ridderzaal wordt te vaak ge bruikt voor congressen en recep ties, waardoor groepen bezoekers - die vaak al ver van tevoren een rondleiding besproken hebben - er niet in kunnen. Volgens een woordvoerster van de stichting be zoekerscentrum Binnenhof wor den vaak kort van tevoren congres sen en recepties gepland zonder overleg met de stichting. Zij vindt het onverantwoord dat de Ridder zaal in allerlei gidsen vermeld staat, maar steeds vaker voor het publiek ontoegankelijk is. Papegaaien Uit de Amsterdamse dierentuin Artis zijn acht papegaaien gesto len. Het waren fraaie exemplaren in diverse kleuren, aldus een woordvoerster van de dierentuin. Artis heeft er nu nog maar vier over. Op 28 februari werden er ook al vogels ontvreemd. Van de dader (s) ontbreekt tot op heden elk spoor. Ontucht Een 33-jarige man uit Dronten is door de Zwolse rechtbank veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan acht maanden voorwaar delijk voor het plegen van ontucht met vrouwelijke patiënten uit het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo. De man was twaalf jaar lang als arbeidstherapeut in Veld wijk werkzaam en heeft zich on tuchtig laten betasten. Verder had hij seksueel contact met een zwak zinnige mannelijke patiënt en pleegde hij herhaaldelijk schennis van de eerbaarheid. Hennepvondst De douane heeft in een container in de haven van Rotterdam 5.000 kilo hennep aangetroffen. De partij heeft een straathandelswaarde van ongeveer 15 miljoen gulden, aldus de Rotterdamse politie. Douane ambtenaren ontdekten de voor raad toen zij met een speurhond een ronde maakten over het haven terrein. ten ze nog verder worden verbe terd met een pakket van maatrege len. De conclusies in dit rapport be rusten op kansberekeningen van ernstige ongevallen die voor soort gelijke centrales zijn uitgevoerd. Aangezien berekeningën van die omvang niet voor Borssele en Do dewaard bestaan, bevelen de des kundigen van GRS aan deze alsnog te verrichten. Op die manier is vol ledig inzicht mogelijk in de onge vallenscenario's. De stuurgroep doet ook een aan tal aanbevelingen met betrekking tot de brandveiligheid. Die is vol doende, maar kan nog worden ver groot door onder meer een brand weeropleiding en vuurvastheids- training voor het bedieningsperso neel, aldus de stuurgroep. Van Eekelen biedt Golfstaten samenwerking bij mijnenjagen aan VALKENBURG (G PD/ANP) - Minister Van Eekelen (defensie) heeft de Golfstaten gezegd dat Ne derland bereid is tot structurele sa menwerking bij de mijnenbestrij- ding. De Nederlandse werf Van der Giessen-De Noord heeft offertes uitgebracht voor levering van mij- nenjagers aan die landen. Bij leve ring kan de koninklijke marine de betrokken landen logistieke hulp bieden en de bemanningen oplei den. Van Eekelen vindt ook dat het aantal Nederlandse mijnenjagers in de Perzische Golf kan worden teruggebracht van twee naar een. Alvorens daarover een beslissing te nemen is echter overleg nodig met België en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Dit zei de bewindsman gisteren op het marinevliegkamp Valkenburg na zijn terugkeer van een reis door het Midden-Oosten. Voor de toekomst blijft een Eu ropese capaciteit aan mijnenjagers in de Golf wel gewenst, terwijl op langere termijn de Golf-staten zelf een bijdrage zouden moeten gaan leveren aan het mijnenvrij houden van de scheepvaartroutes, zei Van Eekelen. De Nederlandse aanwe zigheid in de Golf wordt door de landen in dti gebied hogelijk ge waardeerd, aldus de minister. AMSTERDAM - Als niet meer jongeren dan tot nu toe gebeurt voor een baan in het onderwijs kie zen, zitten scholen binnen vijf jaar met een tekort aan leerkrachten. "Ik voorspel dat we onderwijzers die nu met vut gaan, over een tijdje moeten smeken of ze asjeblieft weer willen terugkomen. We krij gen nu al signalen uit bepaalde re gio's dat ze geen vervangers kun nen krijgen". door Xandra Feije Jan van den Bosch (62), voorzit ter van de ABOP (Algemene Bond voor Onderwijs Personeel), neemt deze maand tijdens het driejaarlijk se congres van zijn organisatie "met gemengde gevoelens" af scheid. "Ik voel me een beetje on gelukkig omdat niet allés wat ik wilde, is gelukt. Aan de andere kant wil ik de nieuwe uitdagingen overlaten aan iemand die jonger is. Mijn benen zijn moe, ik loop niet meer zo hard". Ella Vogelaar (38) neemt de voorzittershamer van de FN V-onderwijzersbond over. Van den Bosch voorziet dat straks niet meer aan de vraag naar DEN HAAG (GPD/ANP) - 'Wees oplettend!'. Deze oproep komt uit een folder van de Marine In lichtingendienst over de onder mijnende activiteiten van bui tenlandse inlichtingendiensten. Onder het motto 'Het gebeurt' beschrijft de brochure de aard van buitenlandse spionage en wijst op mogelijke benaderings pogingen door buitenlandse in lichtingendiensten. De Marine Inlichtingendienst waarschuwt alle medewerkers van het minis terie van defensie, de krijgs macht, hun familieleden en vrienden lopen, betrokken te ra ken bij spionageactiviteiten. Ongeveer een derde van de di plomaten uit communistische landen houdt zich bezig met in lichtingenwerk, meldt de folder. Sommige van deze functionaris- vervanging van zieke leerkrachten kan worden voldaan. "Het tekort aan leerkrachten in het basisonder wijs stamt uit '80. Toen is de toe stroom naar de Pedagogische Aca demies al gehalveerd. Schooldeca nen kregen immers de opdracht om leerlingen een studie als onder wijzer te ontraden". Hij vindt het de plicht van de overheid om jongeren weer warm te maken voor werk in het onder wijs. "Het leraarschap is tegen woordig een zwaar bestaan. In de tijd dat ik voor de klas stond, jaren '50, hadden we klassen van vijftig leerlingen. Als een leerling niet kon meekomen, dan liet je dat zo. Er was weinig maatschappelijke mobiliteit, je wist in de eerste klas al wat er van een leerling terecht zou komen. Een leerkracht stond minder onder druk om ook de zwakkere over de streep te trek ken". Mondig Zijn opvolgsters Ella Vogelaar vindt dat de onderwijzer van nu heel wat meer op zijn bord krijgt. "Kinderen en ouders zijn mondi ger geworden. Bovendien worden opvoedende taken die vroeger bij de ouders lagen steeds meer de sen verzamelen openbaar toe gankelijke technische literatuur, bezoeken wetenschappelijke of industriële symposia, terwijl an deren personen benaderen in de hoop toegang te krijgen tot ge heime informatie. De handelwijze van die spion nen is verre van netjes. Bezorgd wordt gecontateerd dat de slink se methoden van buitenlandse spionnen in Nederland zich als een olievlek uitbreiden. Behalve gerichte technieken om spion- school toegeschoven. Als leraar moetje niet alleen het lesprogram ma afwerken maar wordt ook van je verlangd oog te hebben voor so ciale problemen van de scholie- Daarnaast, stelt ze, wordt het on derwijs met nieuwe problemen ge confronteerd. "Er wordt meer aan dacht gegeven aan de zwakkeren in de klas. Dat kost de leerkracht extra tijd. De forse toestroom van kinderen uit etnische minder heidsgroepen heeft het onderwijs ook voor nieuwe problemen ge steld". Vogelaar en Van den Bosch vinden mede daarom dat in het on derwijs niet verder bezuinigd mag worden. "In de onderhandelingen met het huidige kabinet lopen we tel kens stuk op het regeerakkoord. Het nadrukkelijke streven om de overheidsuitgaven terug te drin gen, is een dictaat. Onderwijsmi nister Deetman acht zich zo gebon den aan het regeerakkoord dat dit goed overleg met hem in de weg staat", aldus Van den Bosch. Voge laar: "Telkens roept Deetman dat niet meer bezuinigd kan worden. Kort daarop komt hij dan toch weer met een post waarop wordt gekort. Ik vind deze zéér korte ter mijn politiek slecht. Goed onder wijs is in ieders belang. Als we daar nu teveel op inleveren, zitten we nen te werven boeken de "func tionarissen van buitenlandse in lichtingendiensten" ook geluks treffers. "Bij voorbeeld op han delssymposia (Leipziger Messe), postzegelverzamelaars, corres pondentievrienden etc", meldt de brochure in krom Neder lands. Zeer actief zijn de vertegen woordigers van de Sovjet Inlich tingendiensten. Recente voor vallen in Nederland en andere NAVO-landen, waarbij ernstige over een aantal jaren met de gebak ken peren". Veel te weinig De nieuwe voorzitter heeft de ko mende tijd haar handen vol aan de perikelen rondom de basisvorming in het voortgezet onderwijs. De wet waarin is bepaald dat scholieren in de eerste drie jaren van het voort gezet' onderwijs veertien verplichte vakken volgen, ligt nu bij de Twee de Kamer. Het heeft niet haar goed keuring want leerlingen moeten in het wetsvoorstel toch kiezen voor een bepaald schooltype. "Je zou wel in een soort overgangsfase aan de schoolsoorten kunnen vasthou den. Maar uiteindelijk vind ik dat jongèren pas na de derde voor een bepaalde richting moeten kiezen". Ze maakt zich kwaad over het budget dat Deetman in 1990 voor de basisvorming heeft gereser veerd: 47 miljoen. 23 Miljoen hier van is voor de inventaris en inrich ting van de scholen. "De rest mo gen scholen gebruiken voor facili teiten. Dat is toch veel te weinig. Bovendien vindt de minister dat leerkrachten om zich voor te berei den op de basisvorming maar in hun vrije tijd moeten nascholen. Belachelijk natuurlijk, zeker als je bedenkt dat er al zoveel meer van hen wordt verlangd", aldus Ella Vogelaar. schade door spionage is veroor zaakt, bevestigen dit. aldus de Marine Inlichtingendienst. De benaderingsfase tot de mogelij ke informant geschiedt stapsge wijs, om achter de behoeften en zwakheden van de persoon te ko men en daarop in te spelen. Het leveren van vertrouwelij ke informatie is de moeilijkste stap voor de nieuwe bron. Is die informatie eenmaal verstrekt en betaling is geaccepteerd, dan is de informant vanaf dat moment 'aan de haak geslagen' en kan hij of zijn worden geexploiteerd op basis van hebzucht of chantage. In Nederland is volgens de Mari ne Inlichtingendienst een toene ming te constateren van benade ringspogingen tot spionage. Cij fers echter worden niet ge noemd. DEN HAAG (GPD) Gemeenten blijven ongevraagd gegevens over kerklidmaatschap van burgers doorgeven aan de kerken. De WD heeft zijn standpunt veranderd, zo dat er nu een meerderheid in de Kamer is voor het voorstel van mi nister Van Dijk (binnenlandse za ken). Eerder vond een meerder heid dat de kerken de ledenadmi nistratie zelf moeten bijhouden. Dat bleek gistermiddag in de Ka mer bij de behandeling van het voorstel van Van Dijk over de Ge meentelijke Bevolkingsadmini stratie (GBA). De WD is het nu eens met het standpunt van het CDA. Na de automatisering van die administratie moeten burgers nu zelf naar de gemeente stappen, als ze hun geloofsovertuiging niet meer geregistreerd willen zien. Die automatisering zou per 1 januari 1989 moeten worden ingevoerd, maar dat is geen haalbare kaart, volgens de minister. Eind vorig jaar had de Kamer in een motie van de D'66-er Kohn- stamm uitgesproken dat aan bur gers uitdrukkelijk moet worden gevraagd of hun godsdienstige overtuiging in het bestand mag worden vermeld. Het CDA stemde tegen die motie, mede omdat de kerken niet in staat zouden zijn zelf de ledenadministratie bij te hou den. Bovendien vrezen de christen democraten een teruggang in het aantal geregistreerde gelovigen als het bestand wordt bijgewerkt. Nu krijgt iedereen slechts schrif telijk bericht dat zo'n registratie bestaat. Ze kunnen dan zelf naar de gemeente stappen. Die is dan ver plicht de gegevens te veranderen of uit het bestand te schrappen. De ommezwaai van de VVD be tekent, dat de gemeenten de leden bestanden van de kerken blijven bijhouden. De liberaal Wiebenga pleit ervoor, dat mensen via een gratis antwoordkaart aangeven welke gegevens ze in het bestand willen laten registreren. Daarvoor is echter geen meerderheid in de Kamer, zo bleek vanmiddag. Woordvoerder De Visser van de PvdA noemde het een kwalijke zaak, dat mensen niet wordt ge vraagd naar hun registratie-wen sen. De gegevens uit de adminstra- tie van de gemeenten gaan ook Rotterdam wil drie zwembaden sluiten ROTTERDAM (ANP) - De ambte narenbond AbvaKabo wil snel uit leg over plannen van de gemeente Rotterdam om drie gemeentelijke zwembaden te sluiten en twee nde- re over te dragen aan de Sportfond sen. De bond is in grote woede ont stoken nu men in een interne ge meentelijke notitie gelezen heeft dat bij de gemeentelijke zwemba den ruim 50 van de 120 arbeids plaatsen zullen vervallen. Als het personeel van de baden niet voor aanstaande maandag op een be hoorlijke wijze wordt ingelicht over de reorganisaties die aan staande zijn, dreigen er acties, zo heeft een bestuurder van de Abva Kabo meegedeeld. naar andere overheidsorganen. Ook de belasting maakt gebruik van die gegevens. Subsidie voor hersteloorden gegarandeerd UTRECHT (ANP) - De negentien herstellingsoorden kunnen voorlo pig blijven rekenen op subsidie. Dit heeft staatssecretaris Dees de herstellingsoorden deze week me degedeeld. De bewindsman wilde de oorden eigenlijk sluiten om daarmee 29 miljoen gulden te be zuinigen. Dat besluit is echter vo rig jaar december door de Raad van State geschorst. De raad vond dat de herstellingsoorden, waar ruim 500 mensen werken en 600 cliënten kunnen worden opvangen, te wei nig tijd kregen om er bezwaren te gen in te dienen. In februari nam de Tweede Ka mer een motie van CDA en WD aan. De motie stelt voor om een deel van de herstellingsoorden te laten voortbestaan door 14 miljoen te halen uit de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. De psychia trische ziekenhuizen en de regiona le instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (RIAGG's), die ook via de AWBZ worden betaald, zouden dan res pectievelijk tien en vier miljoen gulden minder moeten krijgen. Bo vendien zouden de eigen bijdragen van de cliënten moeten worden verhoogd. De staatssecretaris is van plan om de motie uit te voeren. Hij zal de subsidiëring van alle negentien herstellingsoorden conform de uit spraak van de Raad van State voortzetten tot hij het advies bin nen heeft over de bezwaarschrif ten. Het zal nog wel twee maanden duren voordat de bezwaarschrif tencommissie dat klaar heeft. In de tussenperiode wil Dees met de be trokken provincies en gemeenten overleg plegen over eventuele be ëindiging van de subsidie van her stellingsoorden in hun gebied. ZANDVOORT (ANP) - De politie van Zandvoort wil het goed parkeren gaan belonen. Verzekeringsmaatschappijen worden benaderd om te kij ken of het niet mogelijk is goed geparkeerde auto's automatisch te verze keren tegen inbraak en diefstal. Dat maakte een woordvoerder van de Zandvoortse politie gisteren bekend. Fout geparkeerde auto's zijn al jaren een enorm probleem in de bad plaats. Vooral 's zomers is er sprake van een parkeerchaos. De politie komt handen en tijd te kort om alle zondaars te bekeuren of weg te slepen. Daarom is in het politiekorps het plan opgekomen om legaal parkeren te belonen. Volgens de woordvoerder kunnen de verzekeringsmaatschappijen daar ook best wat geld aan uit geven want het aantal diefstallen van en uit auto's is de laatste drie jaar in Zandvoort gedaald met 45 procent dankzij een scherper toezicht en meer surveillance van de Zandvoortse politie. De Zandvoortse politie vindt dan ook dat zij de afgelopen drie jaar geld voor de verzekeringsmaatschappijen heeft 'verdiend'. DEN HAAG (ANP/GPD) - De kernramp in het Russische Tsjernobyl is veroorzaakt door menselijke fouten en het overtreden van voorschriften. De kans is onwaarschijnlijk en zelfs onmogelijk dat iets dergelijks ook kan gebeuren in de twee Nederlandse kerncentrales in Borsele en Dode waard. Dat concludeert de Kernfysische Dienst van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid in een rapport over de rol van het menselijk handelen bij de vei ligheid van kerncentrales. VUGHT - Minister Brinkman (welzijn en cultuur) heeft gisteren een bezoek afgelegd aan het Molukse woonoord Lunetten in Vught. De bewoners proberen al jaren sluiting van het kamp te verhinderen, maar kre gen ook gisteren geen voet aan de grond bij de bewinds man: de bewoners moeten in oktober verhuizen naar een nieuwe woonwijk in Vught die speciaal voor hen wordt gebouwd. Lunetten is het laatste Molukse woonoord in Neder land. Er wonen ongeveer driehonderd mensen. Een aantal bewoners heeft inmiddels bij de rechter be zwaar gemaakt tegen het opzeggen van de huur in Lunetten. ''De rechter heeft in die gevallen het laatste woord", aldus Brinkman. "In de jaren zeventig wilden wij nieuwe huizen bouwen op het terrein van Lunetten. De bewoners wezen dat destijds van de hand. Daarom hebben we vanaf dat moment het beleid gericht op her huisvesting elders in Vught", aldus Brinkman. Volgens voorzitter T. Latuhihin van de kampraad zijn de feiten waarop de regering zich bij het herhuis- vestingsbeleid baseert achterhaald. "De argumenten om de Molukkers in Vught te huisvesten stammen uit de DEN HAAG (ANP) - De kanker verwekkende stof dep (dichloor- propanol) blijkt in veel produk- ten te zitten. Dat staat in een rap port van de rijkskeuringsdienst van waren die een onderzoek heeft gehouden naar het voorko men van de stof in diverse voe dingsmiddelen, voornamelijk ketjap en aroma's, zo heeft een woordvoerster van Volksge zondheid bekend gemaakt. Zij kon verder nog niets over het rapport zeggen omdat het pas een paar dagen af is en nog niet naar het ministerie is ge stuurd. Het zal daar volgende week worden besproken. Op ba sis van het onderzoek zal ook worden besloten of in Nederland Schadelijk dep komt voor in veel etenswaren de norm voor het voorkomen van dep wordt aangepast. Kon- sumenten Kontakt, dat gisteren al melding maakte van het rap port, heeft om vrijgave van de onderzoeksgegevens gevraagd. In de Bondsrepubliek Duits land is de norm inmiddels aange scherpt. Uit een onderzoek bleek in januari van dit jaar dat dep on der andere voorkomt in ketjap asin (zout) van Conimex. Deze ketjap werd door Conimex daar op onmiddellijk bij de winkels en groothandelaren terugge haald. Het produktieproces werd aangepast en sinds 4 februari brengt Conimex dcp-vrije ket- japs, zowel asin (zout) als manis (zoet). Overigens bleek uit het Duitse onderzoek niet dat er ook een meetbare hoeveelheid dep in de zoete ketjap zat. Omdat dit uit het onderzoek van de keurings dienst van waren wel zou blij ken, is het bedrijf inmiddels be gonnen alle ketjap manis bij win kels en groothandelaren om te ruilen. Ella Vogelaar volgt ABOP-voorzitter Van den Bosch op WD maakt ommezwaai jaren zestig. Die argumenten gelden dus Latuhihin. Naar zijn mening zou het van grote wijsheid getuigen als de regering bereid zou zijn om die argumenten te herzien. "Wij hebben de minister in ieder geval gevraagd ook rekening te willen houden met het feit dat de mensen hier al 37 jaar wonen dankzij een falend overheidsbe leid. De mensen hebben hier alles meegemaakt. Alle liej en leed. Dat verdwijnt als ze moeten verhuizen naar een andere plaats in Vught", aldus Latuhihin. Overigens zijn niet alle bewoners van Lunetten afke rig van een verhuizing. Eind vorig jaar is de Werk groep Herhuisvesting Lunetten in het leven geroepen. Voorzitter O. Tahalele zegt te spreken namens zestig huurders. "Als de Nederlandse regering zegt dat wij moeten verhuizen doen we dathet is immers een dienstbevel. Wij beschouwen ons nog steeds als militai ren die tijdelijk in Nederland verblijven. Ons doel blijft terug te keren naar een vrije republiek Zuid Mo- lukken". aldus voorzitter Tahalele (62), die zichzelf nog steeds beschouwt als korporaal van het Nederlandse le ger. (foto ANP) morgen Burgemeester verwijdert tv-ploeg LELYSTAD (GPD/ANP) - Een filmploeg van het NOS-programma Den Haag Vandaag is gisteren door de politie van Lelystad verwijderd van de publieke tribune van de gemeentelijke vergaderzaal. Dit gebeurde op ver zoek van burgemeester en oud-minister van Volkshuisvesting Hans Gruijters. De tv-ploeg wilde hem om commentaar vragen de kritiek van de enquêtecommissie bouwsubsidies in haar eindrapport op Gruijters beleid als minister. De openbare, en dus voor iedereen toegankelijke, vergadering werd on- middelijk door Gruijters geschorst, toen hij de cameraploeg van de NOS zag. Hij verzocht het team, onder leiding van de journalist Jan Driesen, de zaal te verlaten. Toen die weigerde, greep de politie in. Een politieman leidt de filmploeg van de NOS van de tribune weg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3