Abortuspil doet meer dan vrucht afdrijven Kleuterleidster 'sterft uit' in basisonderwijs Interview Alphense gynaecoloog Crooy ziet slechts voordelen Michelingids is velen al te zorgvuldig Voorstel aan synode: schrap artikel over jodenzending TTTrmvTrrr VRIJDAG 11 MAART 1988 7 Vrouwen die ongewenst zwanger zijn. kunnen in de nabije toekomst thuis met een pil een abortus provocatus opwekken. De gynaecoloog dr. M.J. Crooy. verbonden aan het Alphense Rijnoordziekenhuis. testte de abortuspil op vrouwen die minimaal vier en maximaal acht weken in verwachting waren. Volgens Crooy, die promoveerde op een onderzoek naar de werking van de pil. bleek het medicijn voor 80 tot 90 procent betrouwbaar. Dr. Crooy over de voor- en nadelen van de pil, die straks onder de naam Epostane op de markt zal verschijnen. door Jan Westerlaken ALPHEN AAN DEN RIJN - Over de nadelen van de abortuspil zegt Crooy: "De meeste vrouwen zeiden dat ze er misselijk van werden. Maar niet erger dan gewoonlijk bij een zwangerschap gebeurt. Om dat na te gaan hebben we niet-zwange- re vrouwen en mannen die pil laten slikken. Bij hen waren er geen bij werkingen". De voordelen van de abortuspil? Crooy: "Een van de voordelen is natuurlijk, dat vrouwen niet meer in een kliniek hoeven te worden opgenomen. Ze kunnen gewoon thuis blijven. Wat Rijnoord betreft, liggen zwangere vrouwen met een indicatie abortus, toch twee dagen in het ziekenhuis. Dat blijft achter wege als die vrouwen het besluit nemen om de abortus met die pil op te wekken". Een ander pluspunt is. dat Epostane ook als anti-conceptiepil zou kunnen worden aangewend. Dr. Crooy: "Vrouwen zouden die pil één keer in de maand kunnen slikken om niet in verwachting te raken. Anders gezegd: dan hoeven de vrouwen maar eens in de vier weken één of twee pillen in te ne men in plaats van, zoals nu gebrui kelijk is, zeg maar 25. En wat te denken van een vrouw die geen vaste relatie heeft? Zij zou zo'n pil kunnen slikken als zij met een man heeft geslapen. Verder hoeft zij niks in te Opwekken Zover is het nog niet, waar schuwt dr. Crooy. Maar Epostane biedt die mogelijkheden wel. Op elk gewenst moment kan de foetus worden opgewekt. "Theoretisch Crooy "Geen pil die je even bij de drogist koopt". (foto Wil Dijkman) zou een zwangerschap na drie, vier of vijf maanden nog kunnen wor den afgebroken. Wij hebben dat ge daan tot maximaal acht weken na de laatste menstruatie. Engelse art sen hebben bij vrouwen die vijf maanden zwanger waren op medi sche indicatie met deze pil een abortus opgewekt. Die vrouwen bevielen binnen 24 uur". Als de geboorte van een baby te lang op zich laat wachten, zou de pil eveneens kunnen worden aan gewend, zegt hij. "Je zou de baring ermee op gang kunnen brengen. Of dat invloed heeft op een gezonde baby? Eigenlijk weten we dat nog niet. Epostane is voor dat doel bij vrouwen nog niet gebruikt. Wél bij dieren. De kleintjes hadden geen enkele afwijking. Abortuspil heeft dan wel een negatieve klank, maar ik vind dat er aan dit middel toch ook positieve kanten zitten". Epostane is in Nederland in to taal op 150 vrouwen, die de zwan gerschap wilden laten afbreken, toegepast. Gynaecoloog Crooy schreef de pil vijftig keer voor. Hoefden die vrouwen maar één zo'n pil te slikken? Dr. Crooy: "We hebben het mid del in een schema gedoseerd. Ze ven dagen lang en vier tabletten per dag. Bij 84 procent van de vrou wen die Epostane innam, leidde dat binnen een week tot een spon tane abortus. Het zou dus best mo gelijk zijn wanneer je een iets hoge re dosis geeft, dat dit percentage hoger uitvalt. Honderd procent? Ik denk, dat we heel dicht in de buurt kunnen komen. Er is een andere onderzoeker die de vrouwen in plaats van vier, vijf pillen per dag liet innemen. Zeven dagen achter een. Hij noteerde een resultaat van 96 procent". Wat doet die abortuspil nu pre cies in het lichaam en hoe hebben de vrouwen, die hem slikten, dat erva- Crooy: "Je moet Epostane maar zien als een imitatie van het vrou welijk geslachtshormoon proge steron, dat in de eierstokken wordt geproduceerd. Dat progesteron gaat de samentrekking van de baarmoeder tegen waardoor de menstruatie achterwege blijft. Epostane houdt het lichaam een beetje voor de gek. Want als de vrouw die pil slikt, dan komt die menstruatie toch en wordt de zwangerschap uitgedreven". Over de ervaring die vrouwen met Epostane hadden, zegt Crooy: "De een vond het opwekken van een miskraam vervelend, de ander niet. Voor vrouwen die op zien te gen het moeten ondergaan van een abortus, is die pil in mijn ogen een goed alternatief. Risico's? Natuur lijk, die zijn er ook. Je wekt tenslot te een spontane bloeding op. Een deel van het zwangerschapsgebeu- ren kan in het lichaam van de vrouw achterblijven. Die vrouw blijft dan bloeden. Maar dat is te voorkomen door de werking van de baarmoeder te versterken. Dan drijft het lichaam alles naar bui ten". Als Epostane op de markt komt is dat niet in strijd met de Neder landse abortuswetgeving, zegt dr. Crooy. "Je schrijft het medicijn voor om een zwangerschap af te breken. Dus valt het onder de wet. Zowel voor de vrouw als de arts moet er een zwaarwegende reden zijn om tot abortus te besluiten. Het is dus geen pil die je even bij de drogist op de hoek koopt". Ethische bezwaren Zijn er voor hem wellicht ethi sche bezwaren om het middel uit de handel te houden? Crooy: "Er zijn geen andere ethische bezwa ren, dan al die bezwaren die er te gen abortus zijn. Met die pil doe je in feite niks anders dan een abortus opwekken. Of je het nu op de een of op de andere manier doet, het doel blijft hetzelfde". De gynaecoloog vindt dat het voorschrijven van de pil een zaak is van de specialist, niet van de huis arts. "Een huisarts heeft te veel be perkingen in zijn controle-moge lijkheden. Hij kan het bloed niet nakijken of met een echograaf na gaan of de baarmoeder helemaal leeg is. In het ziekenhuis kan dat al lemaal wel. Dus ben ik van mening dat alleen de specialist het middel mag voorschrijven". Overigens zal de abortuspil zijn intrede doen, als de Engelse produ cent Sterling Winthrope besluit Epostane op de markt te brengen. "Die firma zal eerst registratie moeten aanvragen. Accepteert de overheid het middel als veilig, pas dan komt de apotheek in beeld. Een dure pil? Ik verwacht dat niet. Een hele kuur komt waarschijnlijk te liggen op een bedrag tussen de vijftig en zeventig gulden. Dat is in elk geval honderden guldens goed koper dan wanneer een vrouw in een kliniek moet worden opgeno- PARIJS De Michelingids '88 voor Frahkrijk is verschenen met 10.500 zorgvuldig uitgeko zen hotels en restaurants. 'Al te zorgvuldig' zo is de kritiek die meer en meer wordt gehoord. De uit 1900 stammende bijbel van iedere lekkerbek en van iedere reiziger die in zijn hotel niet door de vlooien wil worden geplaagd, legt het in snelheid en wendbaar heid hier en daar wel eens af te gen zijn grote concurrent, de 'Guide Gault-Millau'. door Rudolph Bakker De Gault-Millau ontstond zes tien jaar geleden en ligt nog steeds vele lengten op de Miche- lin ten achter. In de opiniepeilin gen liep het enthousiasme voor de 'Michelin' echter terug van 76 tot 73 terwijl de 'Gault- Millau' opklom van 46 naar 52 Al enkele jaren voelen de ma kers van Michelin de gevaren aan. In het persbericht, dat de laatste uitgave van de beroemde rode gids begeleidt, wordt onder andere opgemerkt dat er door hen 'niet wordt geïmproviseerd' en dat de beroemde onbekend blijvende beroepsproevers van de bandenfabriek 'zich ach- ter hun ondenverp wegcijferen en hun subjectieve mening of hun stemming van het ogenblik niet laten meespelen'. Daar ligt precies het probleem en stelt men zich als koper de vraag of men uit is op korte, zake lijke en doeltreffende informatie, zoals de Michelin die geeft, dan wel dat men wil weten of de zon scheen toen de proevers van Gault-Milau kwamen proeven, ofdat de vrouw van de kok al dan niet piano speelt. Kortom: bij Gault-Millau is de toon humaan, populair en huise lijk, bij de Michelin is er hele maal geen toon: zijn er alleen de feiten. Aanhangers van de ene zowel als van de andere gids zijn in twee kampen verdeeld. In ieder geval liggen beide uitgaven verre voor op de talloze andere concur renten, zoals de gidsen van Ha- chette en van Kleber, de andere bandenfirma die het Michelin- idee te mooi vond om het niet na te doen. En terwijl tien jaar gele den nog steeds 48% van de Fran sen nooit van enige eetgids had gehoord, is dat aantal culinaire nitwitten intussen tot 21% terug gezakt. Grote opwinding veroorzaakt de 79ste editie van de 'Michelin' dit jaar niet: een driesterrenres taurant (dat is de opperste staat van volmaaktheid) is aan de lijst toegevoegd. Het is 'L'Ambroisie' van de Monsieur Pacaud, op de Parijse Place des Vosges. Tij dens de truffeloogst-tijd (van de cember tot maart) is een 'Feuille- té de truffes' een van Pacauds specialiteiten. (De andere Parijse driesterrenrestaurants zijn de 'Tour d'Argent'. 'Lucas-Carton', 'Taillevent' en 'Jamin', welke laatste niets met de vaderlandse kruideniersketen te maken heeft). Loodvrije benzine Aan tweesterrenrestaurants kwamen er in Parijs drie bij, in de provincie vijf. Een aantal op vallende modernismen in de 'Mi chelin' bleef ondanks zijn dolle ernst dit jaar niet uit. Tot de nieu we gegevens behoren tekens die aangeven of een restaurant kin- dermenus serveert en wanneer er in de eetzaal niet gerookt mag worden. Ook is er bij de plaatsbe schrijving een opgave van de benzine-stations die loodvrije benzine verkopen. Het onderwijs aan kleuters vergt een bepaalde deskundigheid. (foto and UTRECHT - Nog even en de kleu terleidster is uitgestorven. Bij de totstandkoming van de basis school (1985) is vastgelegd dat tot 1990 iedere school tenminste één kleuterleidster in dienst moet hou den. Die datum komt in zicht en de leidsters maken zich dan ook grote zorgen over hun toekomst. Maar niet alleen hun werk is in het ge ding. Ook het belang van de jong- sten op de basisschool staat op het spel. Immers, de deskundigheid om kleuters in hun ontwikkeling te begeleiden is op de Pabo (oplei ding voor leerkrachten in het basis onderwijs) een ondergeschoven kindje. Staatssecretaris Ginjaar van onderwijs onderkent dat: zij wil de kleuterleidster terug, zo maakte ze vorige week duidelijk. door Xandra Feije Mevrouw L. Verweij, kleuter leidster op de openbare basis school 'De Spreeuw' in Utrecht, laat geen misverstand over het ge lijk van Ginjaar-Maas bestaan: "We zijn nog lang niet een échte basis school. De kleuterleidsters werken heel individueel en gaan uit van de leefwereld van de kinderen. De ou dere kinderen krijgen veel meer groepsgericht onderwijs via spe ciale leermethoden. Een kind dat van de tweede naar de derde groep gaat, krijgt dan ook van de ene op de andere dag met dit verschil te maken". De bedoeling van de basisschool is het verschil tussen de kleuter- en de lagere school op te heffen. Kleu ters die in hun ontwikkeling voor uit zijn, kunnen nu bijvoorbeeld eerder naar een hogere groep. Maar je bent er nog niet door enkel beide scholen in één gebouw te huisves ten. Volgens de kleuterleidster moet het onderwijs aan de jong- sten beter worden afgestemd op de lessen die aan de hogere groepen worden gegeven. "Zonder dat daarbij het kleuter onderwijs verdwijnt, want dat vergt nu eenmaal een speciale des kundigheid. Wij stimuleren de cre ativiteit van de kinderen en laten ze spelenderwijs leren. In de eerste groepen wordt deze héél belangrij ke basis gelegd. Als die niet stevig is dan voorspelt dit weinig goeds voor de verdere loopbaan op de school. Want in de hogere groepen is door het strakke lesprogramma weinig ruimte meer om de creativi teit van de kinderen te ontwikke len", meent mevrouw Verweij. Opleiding Ginjaar-Maas lanceerde vorige week het plan om weer aparte op leidingen voor kleuterleidsters in te stellen. Zij wil hiermee tegemoet komen aan de vrees dat deze des kundigheid verloren gaat. Onzin, vinden kleuterleidsters Marijke Wiederholdt en Tineke de Bree uit Utrecht. Wat hen betreft moet het onderwijs en op de Pabo's worden aangepast. Daar moet meer aan dacht komen voor de kleuter. De traditionele opleiding voor kleuterleidster, de KLOS, is door de fusie met de Pedagogische Aca demie opgegaan in de Pabo. Do centen van de KLOS stonden als eersten op de lijst om bij fusie's te vertrekken zodat nu op de Pabo opleidingen nog maar weinig do centen uit het kleuteronderwijs rondlopen. "Een slechte zaak", vindt Tineke de Bree, adjunct-di recteur van een Utrechtse openba re basisschool. Als Tineke praat over de problemen in het vak is het haar bittere ernst. "Als je bedenkt dat de opleiding aan de KLOS drie jaar duurde en nu wordt verwacht dat aankomende leerkrachten in vier jaar de Pabo doorlopen, dan zit er heel wat scheef. Of de Pabo moet zes jaar worden, of er moet de mo gelijkheid zijn om je te specialise ren in bijvoorbeeld de laagste groe pen van de basisschool". Mevrouw Verweij is het roerend eens met deze kritiek: "Wij liepen op de KLOS driejaar lang twee da gen in de week stage op een kleu terschool. Het enige dat we deden was de kinderen observeren om hun leefwereld te leren begrijpen. Bovendien was de lesstof gericht op de verschillende ontwikkelings fasen van het jonge kind. Dat is heel belangrijk om kleuters te kun nen begeleiden. Maar op de Pabo wordt daaraan nauwelijks meer aandacht geschonken". Zij heeft in haar werk regelmatig te maken met leerlingen van de Pa bo, die, als ze geluk hebben, tijdens hun opleiding drie maanden stage lopen in een kleutergroep op een basisschool. "Ze komen met een pasklaar lesprogramma en schote len dat kleuters voor die daar nog niet rijp voor zijn. Als je ze dat dan uitlegt, zitten ze met de handen in het haar en weten ze niet wat ze moeten doen. Ze weten eigenlijk helemaal niet hoe een kleuter denkt en voelt". Telling Marijke Wiederholdt is directeur van een bijzonder-neutrale basis school in Wijk bij Duurstede. De maatregel van onderwijsminister Deetman - augustus '86 - om vierja rige kleuters nog maar 'voor de helft mee te tellen bij de vaststel ling van het aantal leerkrachten, heeft volgens haar voor heel wat onrust op de scholen gezorgd. Om dat een school leerkrachten krijgt op basis van het aantal kinderen, zijn er dus verhoudingsgewijs te weinig onderwijzers. "Je wordt dus als school gedwongen óf om de groepen te vergroten óf om de vier jarigen minimaal maar twaalf uur per week op te vangen", aldus Ma rijke. Beide oplossingen ziet zij als na delig voor het kind. "In beide ge vallen is er geen enkele garantie dat goed onderwijs wordt gegeven. Hoe meer je aan kwaliteit van het kleuteronderwijs inlevert, hoe slechter de ondergrond is voor een goed verloop van de basisschool". Marijke vindt dat het de taak van het kleuteronderwijs is om stoor nissen in de ontwikkeling van het kind te signaleren. ,,Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn. Als je nu met grotere groepen moet werken, heb je weinig tijd om dit bij kleuters te onderkennen". Toch vindt zij dat de Wet op het Basisonderwijs voldoende garan tie biedt voor goed onderwijs aan kleuters en aan oudere kinderen. Maar, vindt zij, de overheid moet de kwaliteit van het kleuteronder wijs onderkennen. Dat houdt vol gens Marijke in dat bijvoorbeeld de vieijaren-maatregel wordt opgehe ven en de kwaliteit van de Pabo's verbeterd. "Ik heb op de KLOS geleerd om kinderen goed te observeren. Mij is er onderwezen me af te vragen hoe het komt dat een kind nog steeds de kleuren niet kent. Ook maak ik me automatisch zorgen als ik merk dat een kind angstig is en niet op onderzoek uitgaat. Kortom, onder wijs aan. kleuters vergt een bepaal de deskundigheid. En die deskun digheid moet behouden blijven. De kleuterleidsters hebben jarenlang gevochten voor erkenning. Dat zul len we dan nu niet zomaar meer prijsgeven", aldus Marijke. De gereformeerde synode zal volgende maand een voorstel van het deputaatschap commissie van deskundigen) voor Kerk en Israël bespreken om het artikel over de 'jodenzending' uit de kerkorde te schrappen. Het Over legorgaan van Joden en Christe nen in Nederland (Ojec) heeft twee jaar geleden een aantal ker ken, waaronder de gereformeer de, gevraagd, de opdracht om jo den tot het christendom te beke ren uit de kerkorde te halen. Als de synode het voorstel aan neemt, zal het aan de plaatselijke kerken worden voorgelegd. De volgende synode zal dan, omdat het hier een wijziging van de kerkorde betreft, een definitieve beslissing nemen. De tegenwoordige tekst in de kerkorde is: "De kerken zullen zich richten tot de joden in en zo mogelijk ook buiten Nederland om hun uit de Heilige Schrift te betuigen dat Jezus de Christus is". De voorgestelde tekst luidt: "De kerken hebben de opdracht, gestalte te geven aan de onopge- efbare verbondenheid van de ge meente van Christus met het volk Israël en wegen te zoeken om het gesprek tussen joden en christenen te bevorderen". Volgens de commissie sluit de nieuwe formulering goed aan bij de verandering van opvatting in de loop der jaren over de verhou ding tot de joden. De synode krijgt volgende maand ook een stuk op tafel van haar commissie voor de bestude ring van 'burgerlijke ongehoor zaamheid', die in 1985 werd inge steld in verband met de discussie over kruisraketten op Neder lands grondgebied. De commissie zegt in haar rap port, dat de kerk zich in onze de mocratische samenleving terug houdend moet opstellen tegen over burgerlijke ongehoorzaam heid. "De kerk kan de individue le burger die daartoe wil over gaan moreel, pastoraal en diako- naal steunen, maar niet diens verantwoordelijkheid overne men. Het is dan ook niet gewenst dat kerkeraden of synodes zo'n daad officieel bekrachtigen of verwerpen". In dit rapport van meer dan vijftig pagina's wordt afgere kend met de vrees van veermen sen dat burgerlijke ongehoor zaamheid op grote schaal op cha os zal uitlopen. "Acties van men sen als Ghandi en Martin Luther King hebben het recht gevoeli ger gemaakt voor eisen van rechtvaardigheid "Wie burger lijke ongehoorzaamheid onder drukt, tracht het geweten gevan gen te zetten". Manifest De hervormde synode zal het manifest van 800 ambtsdragers behorend tot de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk over samen-op-weg met de Gereformeerde Kerken 'te ge legener tijd' bespreken. Dat heeft het synodebestuur de re gionale kerkvergaderingen van Heusden, Alblasserdam, Ede, Gorinchem en Harderwijk mee gedeeld. De (rechts-orthodoxe) ambts dragers zeggen in hun manifest het onbegrijpelijk te vinden dat de hervormde synode besloot tot de 'staat van hereniging' van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken, terwijl een groot aantal hervormde gemeenten nee heeft gezegd tegen voort gang van dit proces. Gevraagd wordt, af te zien van federatieve classes. "De synode moet al het mogelijke doen om te voorkomen dat, als gevolg van het Samen op weg-proces, ge meenten in een dwangpositie ra ken". De ambtsdragers zijn daar bang voor, als plaatselijke ge meenten die niet met de gerefor meerden in zee gaan, wél afge vaardigden moeten sturen naar een gecombineerde regionale kerkvergadering. Benoeming. Het landelijke college van toezicht van de Her vormde Kerk heeft mr. J. Broek huizen (30) te Zaandam benoemd tot zijn secretaris en tot secreta ris van de Bouw- en Restauratie- commissie en de Orgelcommis sie. Hij is nu nog wetenschappe lijk assistent bij de juridische fa culteit van de Utrechtse univer siteit. (Het landelijk college houdt toezicht op het beheer van kerke- lijike bezittingen, archieven en administraties). Overleden. In Moordrecht is op 62-jarige leeftijd de gerefor meerde predikant J. Niemants- verdriet overleden. Raad van Kerken. In een brief aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken pleit de Raad van Kerken in Ne derland voor het recht van de PLO om als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk op gelij ke voet deel te nemen aan be raadslagingen en conferenties over het Midden-Oosten. De raad houdt zich vanuit een tweezijdige loyaliteit bezig met het Midden-Oosten-vraagstuk. Aan de ene kant een sterke ver bondenheid met de staat Israel en het joodse volk, aan de andere kant de band met christenen in het Midden-Oosten die voortdu rend aandacht vragen voor het lijden van het Palestijnse volk" Beroepen Gereformeerde Kerken: aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van het ver pleeghuis 'Kleyne Vaert' En schede (deelwerk) P. J. Schota nus Winterswijk, naar Gees (Dr.) kandidaat M. Klomp Emmel- oord; beroepen te Drachten (bei den deelwerk) en te Winterswijk (beiden deelwerk) A. P. van de Beid en F. van de Beld-van Keu len te Wirdum (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Apel doorn H. Jagersma Bergent- heim, te Waddinxveen H. Geerts- ma Goes. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Waarde (Z.) R. Boog aard Leiden: bedankt voor Hoogvliet J. Baaijens Aagteker- ke, voor Wageningen J. Mijnders Veenendeaal. Noordwijk. Zondagavond om 7 uur wordt in de Grote of St. Jeroenskerk aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen een muzikale vesper gehouden volgens de oud-kerkelijke liturgie van 'zon dag Laetare'. Medewerking ver lenen het vesperkoor onder lei ding van Jaco van Leeuwen en de organist Arie Vooijs uit Kat wijk. Ds. R. S. Elgersma is de voorganger. Aandeel. De Oecumenische Ontwikkelingscoöperatie van de Wereldraad van Kerken in Amersfoort gaat alle lid-kerken vragen, op z'n minst één aandeel van f. 500 in deze coöperatie te nemen. Tot nu toe hebben de kerken nog geen 10 procent van het kapitaal (ongeveer f. 42 mil joen) ingebracht. De rest komt van steunverenigingen van parti culieren en instellingen. De Nederlandse Hervormde Kerk had per 31 december vorig jaar bijna f. 1.4 miljoen belegd, een stijging van 10 procent ver geleken met 1986. (De coöperatie verstrekt lenin gen tegen lage rente voor kleine projekten in de Derde Wereld). Jongeren. Op Witte Donder dag, 31 maart, Goede Vrijdag, 1 april, en Paaszaterdag, 2 april, biedt het (rk) centrum 'Jongeren op weg' in Assel (bij Hoogsoeren) "momenten van rust, bezinning, stilte en gesprek om deze dagen op een meer nadrukkelijke ma nier met elkaar te beleven en te vieren". Ze zijn bedoeld voor jonge mensen "die op deze ma nier én met het gedenken van de laatste levensmomenten van Je zus van Nazareth willen stilstaan bij het mysterie van lijden en on recht, van sterven en dood". Mot to van deze 'driedaagse': 'Het kiezen niet moe'. (Voor nadere inlichtingen: Pomphulweg 106, 7346 AN Hoogsoeren, 05769-201). België. Volgens de Leu vense godsdienstsocioloog dr. K. Dobbelaere is vooral in Vlaande ren nog een sterke rooms-katho- lieke ontkerkelijking te ver wachten. Bijbels. Voor het eerst in de geschiedenis van het land mogen de autonome Sovjet-republieken zelf invoervergunningen voor bijbels afgeven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2