Geen onderdak mogelijk voor grote woongroepen 'Rapport stadsverwarming in Slaaghwijk zit vol met fouten' 'Sommige bewoners hebben er slapeloze nachten van' Centraal Wonen boos over uitblijven projecten Vergiiniriiig voor bouw parkeerdek Stille Rijn Bewoners Sperwerliorst betwijfelen voordeel Plan voor bouw van zes woningen pal tegen huizen Smaragdlaan Wethouder Fase ziek Bouwen in stadswijken ABP ziet geen probleem in verhuizen EHD naar Gebr. De Jong Kassa van restaurant gekraakt Leidenaar met drugs opgepakt VRIJDAG 11 MAART 1988 LEIDEN - De vereniging Centraal Wonen verwijt de gemeente gebrek aan medewerking bij het realiseren van nieuwe projecten. De vereni ging heeft de raadscommissie volk huisvesting benaderd met haar klachten, maar kreeg gisteravond nul op het rekest. Volgens wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) is het met name de huisvesting van grote woon groepen die problemen oplevert. Zij slokken een te groot deel van het woningbouwprogramma op, nieuwbouw voor hen is moeilijk te financieren en het ontbreekt de ge meente aan geschikte panden om hen in onder te brengen. "Voor kleinere groepen zijn die panden wel te vinden", aldus Tesselaar. Eén van die grote groepen is 'Lei den 7', onderdeel van de vereni ging Centraal Wonen. Deze groep bestaat uit 21 personen en is sinds 1986 op zoek naar een gemeen schappelijke woning. De voorkeur van de groep gaat uit naar een be staand gebouw maar dat is tot op heden niet gevonden. De groep verwijt de gemeente van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Er werden diverse alternatieven in gediend die voor het merendeel door de gemeente werden afgewe zen. "Onze ervaring is dat onze voorstellen niet serieus werden overwogen. De wil ontbrak om er serieus naar te kijken", aldus 'Lei den 7'. Volgens de gemeente waren de meeste aangedragen alternatieven niet haalbaar. Wel werd een onder zoek verricht naar de mogelijkheid om het voormalige gebouw van de Leidse Apparatenfabriek aan de Os- en Paardenlaan te verbouwen. Het pand was uitermate geschikt, maar de verbouwing bleek te duur. LEIDEN - De bouw van een par keerdek achter een complex nieuwbouwwoningen aan de Stille Rijn kan doorgaan. B en W hebben besloten projectontwikkelaar Eri ca hiervoor een bouwvergunning te verlenen. De buurtvereniging Maredorp is boos over de gang van zaken en heeft aangekondigd be roep te zullen aantekenen tegen het besluit van B en W. Afgelopen dinsdag schreef de buurtvereniging een brief naar het gemeentebestuur om te proteste ren tegen het feit dat aan het par keerdek werd gewerkt zonder dat er een bouwvergunning was afge geven. De buurtvereniging was on kundig van het feit dat deze enkele dagen eerder was verleend. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de buurtvereniging schriftelijk op de hoogte gesteld van het besluit. Maar voorzitter Schoch zei gisteren nog van niets te weten. "Het lijkt nergens op. Dat is de zoveelste keer dat wij door de gemeente niet serieus worden ge nomen", aldus Schoch. Volgens hem heeft de gemeente ten onrech te nagelaten het voornemen om de bouwvergunning te verlenen aan te kondigen. Het gemeentebestuur toonde zich al eerder bereid om mee te werken aan de bouw van een par keerdek achter de appartementen. De gemeente werd toen teruggeflo ten door het provinciaal bestuur dat met de omwonenden vreesde voor stank- en geluidoverlast. Daarop werd door de bouwer een nieuwe bouwvergunning aange vraagd voor een parkeerdek dat wordt voorzien van geluidscher- Een ander alternatief van groep, nieuwbouw op de plaats de voormalige Lucas van Leyden school aan de Aalmarkt, werd doo de gemeente afgewezen. Tesselaa gisteravond: "Als daar al woning bouw komt, worden er bejaarden woningen gebouwd". De v groep voelde zich aan de kant ge zet. Demotiverend Centraal Wonen heeft de afgelo pen jaren drie projecten weten te verwezenlijken: het woongebouw aan de Gerestraat, dat plaats biedt aan 70 personen: het zogenaamde pand Boot, waar 9 mensen wonen en het project Zwartehandspoort. Een vierde gebouw is in de Ste venshof in aanbouw. De vereniging herinnert de raadscommissie in haar brief aan de toezegging 'per jaar in ieder ge val twee projecten te realiseren'. "Op korte termijn is er echter geen zicht op dat er geschikte loka- ties beschikbaar zullen komen", constateert de vereniging: "Het ontbreken van enig zicht hierop werkt sterk demotiverend waar door het moeilijk wordt tijd en energie er in te steken". Tesselaar gaf gisteravond te ken nen op de hoogte te zijn van de pro blemen. Die hebben mede te ma ken met het feit dat de hele wo ningbouw in Leiden in het slob zit: het aantal woningen dat de ge meente jaarlijks van het rijk mag bouwen wordt steeds kleiner. Van die ontwikkeling plukt ook Cen traal Wonen de wrange vruchten. Beide partijen zijn het er over eens dat door de vertraging de woongroepen in de problemen ko men omdat een aantal kandidaten afhaakt en zelf een woning zoekt. Tesselaar: "Bij de nieuwbouw in de Stevenshof is er een heel stel ge gadigden tussenuit getrokken. Het kost moeite nieuwe kandidaten te vinden die aan de normen vol doen". Want ook de leden van Cen traal Wonen moeten voldoen aan de regels van de gemeente om voor Tesselaar: "Proble- woonruimte in aanmerking te ko- Keuzekast Deze ontwikkeling wordt vol gens de vereniging sterk beïnvloed door hét beleid van de gemeente dat gegadigden voor nieuwbouw projecten van Centraal Wonen niet als individueel woningzoekende ingeschreven kunnen staan. Zij ko men in de zogenaamde 'keuze-kast' wat inhoudt dat zij worden uitge schreven wanneer zij een gewone woning hebben gevonden. "Wanneer het minimaal drie jaar duurt voordat een project tot stand komt, wordt iemand die in slechte woonomstandigheden verkeert en toch centraal wil wonen, in een on mogelijk dilemma gemanoeu vreerd: acceptatie van een betere woning betekent het vervallen van de wens centraal te wonen. Volhar den in het ideaal betekent dan nog minimaal 3 jaar slecht wonen", al dus de vereniging. Tesselaar zei gisteravond begrip te hebben voor deze argumenten. "Maar ik heb er bezwaren tegen dat iemand twee kansen op dezelfde woningmarkt heeft", aldus de wet houder. LEIDEN De bewonerscommis sie voor de Sperwerhorst betwijfelt of huurders in de Slaaghwijk goed koper uit zijn met stadsverwar ming. Het rapport waarin stadsver warming als beste alternatief uit de bus komt. zit volgens de bewoners commissie vol met fouten. Boven dien is er volgens deze commissie geen rekening gehouden met een aantal belangrijke kosten. De Woningbouwvereniging Lei den, de eigenaar van de meeste flats in de Slaaghwijk, maakte vori ge week bekend dat zij er wel wat .voor voelt om deze hoogbouwwijk aan te sluiten op stadsverwarming. Uit een rapport van het bureau Schreuder bleek namelijk dat deze wijze van verwarming aanzienlijk goedkoper is dan het plaatsen van nieuwe verwarmingsketels. De huidige ketels, die meer dan vijf tien jaar oud zijn, dienen over en kele jaren te worden vervangen. Volgens mevrouw G. Algra van de bewonerscommissie Sperwer- horst, zijn de cijfers waarop de wo ningbouwvereniging zich baseert zeer onvolledig. "In het rapport is slechts rekening gehouden met de aanleg van leiding van de centrale tot de verdeelstations die in de wijk moeten komen. De leidingen van de verdeelstations naar de flats, ko men gedeeltelijk voor rekening van de woningbouwvereniging. Wij zijn nu bang dat die de kosten weer doorberekent naar de huur ders". Als de woningbouwvereniging dat doet, is stadsverwarming zeker niet meer de goedkoopste oplos sing. "De kosten voor het plaatsen van nieuwe ketels en de aanleg van stadsverwarming lopen nu al nau welijks uiteen. Stadsverwarming is hooguit enkele tonnen goedkoper. En dat op een totale investering van om en nabij de drie miljoen gulden". Hoeveel stadsverwar ming duurder zal worden als de aanleg van leidingen naar de flats moet worden meegerekend, kan mevrouw Algra niet zeggen. "De woningbouwvereniging kan daar over geen cijfers geven". Onbetrouwbaar Het rapport waaruit stadsver warming als goedkoopste oplos sing naar voren kwam, maakt vol gens de bewonerscommissie so wieso geen betrouwbare indruk. "We zijn er verschillende grote fou ten in tegengekomen. Bij twee flat gebouwen komen bijvoorbeeld heel andere besparingen uit de bus rollen, terwijl die gebouwen volko men gelijk zijn. En elders in het rapport worden zelfs twee flats ver ward. Als wij de bevindingen met de bewoners willen bespreken, wat moeten we ze dan in godsnaam voorleggen?" aldus mevrouw Al gra. Ze voegt eraan toe dat het rap port door de woningbouwvereni ging inmiddels is teruggenomen vanwege de vele fouten en zal wor den veranderd. De bewonerscommissie denkt dat stadsverwarming hoe dan ook geen haalbare kaart zal zijn voor de Slaaghwijk omdat de Woning bouwvereniging Leiderdorp in middels heeft afgezien van een aansluiting hierop. En volgens me vrouw Algra en haar medecommis sieleden het echtpaar Slewe, heeft de Woningbouwvereniging Leiden verschillende keren verzekerd dat het doortrekken van de leiding naar de Merenwijk te duur zou worden als Leiderdorp niet mee doet. "Waar we nu bang voor zijn is dat de Woningbouwvereniging Leiden stadsverwarming koste wat het kost wil doorvoeren. Als het ener giebedrijf voortaan het onderhoud van de verwarming voor zijn reke ning neemt en de kosten voor de leidingen kunnen naar de bewo ners worden doorgeschoven, dan bespaart de woningbouwvereni ging zich toch een hoop geld? Wij vrezen dat dat erachter zit". Het steekt de bewonerscommis sie daarom dat de woningbouwver eniging bij verschillende gelegen heden heeft laten weten dat de keu- Vorig jaar november heeft het gemeentebestuur de nota 'Bouwen in bestaande wijken' het licht doen zien. Daarin is een aantal plekken op rij gezet, verspreid over grote delen van de stad, waar volgens de gemeente nog het een en ander gebouwd kan worden. Het gaat daarbij veelal om plantsoentjes, sportveldjes of grasstroken waar een blokje nieuwbouw volgens het gemeentebestuur niet zou misstaan of de omgeving zelfs ten goede zal komen. Het gemeentebestuur is tot die keuze gekomen omdat Leiden langzamerhand raakt volgebouwd en toch nog steeds een groot aantal woningzoekenden telt. Vo'or die woningzoekenden zijn de voornemens van de gemeente dan ook goed nieuws. De bewoners van de wijken waar gebouwd gaat worden zijn echter minder opgetogen. Het gemeentebestuur houdt in de verschillende wijken bijeenkomsten over de bouwplannen. Op die avonden lichten de wethouders Tesselaar (volkshuisvesting) en Peters (ruimtelijke LEIDEN - Het is niet voor de lol, het is niet om mensen te pesten of om volle kerken te trekken dat een aantal lokaties in de stad is aange wezen voor woningbouw, zo heb ben de heren wethouders hun ge hoor bij vorige inspraakavonden voorgehouden. De gemeentebe stuurders zeggen zorgvuldig te hebben gezocht naar plekken waar de bouw van een aantal woningen het leefklimaat niet al teveel zal schaden. door Jan Rijsdam In weerwil van alle goede bedoe lingen blijkt telkens weer dat de gemeente veel wijkbewoners de stuipen op het lijf heeft gejaagd met bouwplannen voor hun buurt, in hun straat of pal voor hun neus. LEIDEN - Wethouder Fase van economische zaken is de komende paar weken niet op haar post. De wethouder heeft in het ziekenhuis een behandeling, ondergaan aan een speekselklier. Verwacht wordt dat ze na dit weekeinde naar huis terugkeert en dat ze mogelijk over drie tot vier weken haar werk kan hervatten. ordening) de plannen toe en kunnen de burgers op hun beurt vertellen wat zij er van denken. De volgende bijeenkomst over bouwplannen voor de wijken Transvaal, Hoge Mors en de Stationsbuurt. Het gaat daarbij om de lokaties Stationsplein, Morssingel (het bomterrein), de Hoge Morsweg, Dr. Lelylaan, de hoek Saffierstraat/Opaalstraat en het Terweepark (AZL- terrein). De bijeenkomst wordt gehouden op maandag 14 maart in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. Aanvang 19.30 uur. Voorafgaand aan elke bijeenkomst worden in deze krant steeds een aantal plekjes onder de loep genomen. Vandaag de lokatie aan de Hoge Morsweg/Smaragdlaan. Zo ook in het Morskwartier waar een kwekerij, gelegen tussen de Hoge Morsweg, Carneoolstraat, Saffierstraat en Smaragdlaan is aangewezen als bouwlokatie. Vol gens de gemeente kunnen er 59 eengezinswoningen worden neer gezet. Op het eerste gezicht gaat het om een heel aannemelijke plek. De be woners van een rijtje huizen aan de Smaragdlaan zijn zich evenwel "rot geschrokken". Met name de bouw van zes woningen (in twee blokjes van drie) op een smal strookje grond voor hun huizen is hen in het verkeerde keelgat ge schoten. De bewoners vrezen straks tegen een blinde muur te moeten aankijken in plaats van groen en water. Volgens wethouder Peters be hoort een vrij uitzicht niet tot het grondrecht van de burger. Maar hij heeft gemakkelijk praten, vinden de bewoners van de Smaragdlaan. Mevrouw Onderwater: "Toen we hier zeventien jaar geleden kwa men wonen waren we heel blij mét het vrije uitzicht over agrarische grond. Wat de gemeente nu wil is dwars op onze huizen nieuwe wo ningen bouwen waardoor we straks tegen een blinde zijmuur aankijken. De afstand is zo kort dat we niet alleen ons uitzicht maar ook licht en zon zullen kwijtraken. Dat is onacceptabel". "Sommige bewoners hebben er al slapeloze nachten van", vertelt mevrouw Onderwater. "Geen won der. Er wonen hier mensen die in De dames Onderwater (links) en Hueber voor de woningen aan de Sma ragdlaan. Op de smalle strook grond tussen de bestaande huizen en de sloot zouden zes nieuwe eengezinshuizen moeten komen die het vrije uit zicht en (zon)licht van de bestaande woningen wegneemt. De Smaragd- laanbewoners hebben geen bezwaar tegen de bouw van 53 andere i gen op het kwekerijterrein (links boven op de foto). De bewoiiers van de te genover de kwekerij gelegen koopwoniïigen aan de Saffierstraat weer (foto Wim Dijkman) het verleden veel geleden hebben onder de woningnood. Ze wonen nu zalig. Maar het zijn wel wonin gen die maar aan één kant lichtin val hebben. Sommige mensen ra ken al helemaal in paniek bij de ge dachte dat ze straks een hoge blin de muur op zes meter afstand van hun woning krijgen. Ze komen daardoor in een soort bunker te wonen". Berlijnse muur "Dit is geestelijke wreedheid waar we psychische problemen van krijgen", zegt mevrouw Hue ber van de Smaragdlaan 6 over de bouwplannen van de gemeente. "We noemen het al de Berlijnse muur. Maar dan in onze voortuin. Ik begrijp best dat er meer mensen in de stad zo dicht op elkaar wonen en tegen een muur aankijken. Maar die zijn het gewend of ze hebben er voor gekozen. Die zes huizen zo dicht op onze woningen zijn onaan vaardbaar. We zullen ons er met hand en tand tegen verzetten". Mevrouw Onderwater: "De kwe kerij ligt er nu verwaarloosd bij. Dat er woningen komen vinden wij niet erg. Maar dan moet dat niet ge beuren op de manier zoals de ge meente nu voorstelt. Wij hebben toch ook rechten. De sociale wo ningbouw hoeft voor ons toch geen asociale gevolgen te hebben?" Verslechtering Gemeente-ambtenaar Halfwerk zegt zich de bezwaren van sommi ge bewoners wel te kunnen inden ken. Hij geeft toe dat de bewoners van genoemde woningen er niet beter van worden. "De bezonning van de tuinen wordt minder en er moet goed voor worden uitgeke- Ken dat de lichttoetreding niet ver slechtert. Vooral de bewoners die tegen de zijmuur van de woningen zouden aankijken komen verve lend te zitten", aldus Halfwerk. De verkaveling van het terrein staat volgens de gemeente echter nog geenzins vast. "Er is een zo simpel mogelijk voorbeeld gege ven. Maar het kan natuurlijk ook anders. Er is ook een bouwvorm mogelijk waarbij tegenover het midden van de woningen aan de wel. Smaragdlaan en gedeeltelijk over het water woningen worden ge bouwd". Halfwerk herinnert zich dat de bestaande woningen aan de Sma ragdlaan door de toenmalige archi tect 'meer-ruimte-woningen' zijn gedoopt. "Hoe we de nieuwbouw ook ten opzichte van de bestaande huizen situeren. Met dat 'meer ruimte' is het straks wel afgelo pen". Vreemd De eigenaar van de kwekerij aan de Hoge Morsweg, T. van Egmond, zegt ook vreemd op te hebben ge keken toen hij van de gemeentelij ke plannen hoorde. "Een buurman zei tegen mij: jöh, je moet je huis uit, ze gaan hier nieuwe woningen bouwen". Hij had het gelezen in de krant. Nadat Van Egmond op on derzoek uit was geweest bleek dat de gemeente niet alleen de kweke rij een andere bestemming had ge geven, maar ook de woning en be drijfspanden aan de Hoge Mors- wejf had wegbestemd. "Het is wel vreemd dat de ge meente zo over je beslist zonder je op de hoogte te stellen", zegt Van Egmond die voor een deel van zijn broodwinning afhankelijk is van een handel in vaste planten die hij samen met zijn broer drijft in de be drijfspanden op zijn erf. "Over de verkoop van een deel van de grond valt best te praten", aldus Van Eg mond. "Maar de woning en de be drijfspanden willen we houden". Bewoners van de tegenover de kwekerij gelegen woningen aan de Saffierstraat menen dat de bouw van een betrekkelijk klein aantal huizen (59) ten koste zal gaan van de leef- en woonkwaliteit van ve len. Volgens hen is de wijk al in ho ge mate 'versteend' en is er veel meer behoefte aan een parkje op de beschikbare grond. De eigenaar- bewoners van de koopwoningen aan de Saffierstraat en een gedeelte van de Carneoolstraat vrezen voor waardevermindering van hun hui zen als het vrije uitzicht verdwijnt en dat de overlast van verkeer en parkeren toeneemt. Ze vinden de bouw van 59 eengezinswoningen om die reden onaanvaardbaar. ze voor stadsverwarming niet al leen aan de bewoners zal worden overgelaten. "Tijdens een vergade ring hebben we het nog gevraagd: wat gebeurt er als de hele Slaagh wijk tegen stadsverwarming is? Eén van de medewerkers van de woningbouwvereniging heeft toen geantwoord dat het plan dan toch doorgaat. Kijk, op zichzelf zijn we niet tegen stadsverwarming. Het kan ons niet schelen waarmee we onze huizen kunnen verwarmen. Maar we zijn wel tegen hogere kos ten. De mensen hier kunnen zich geen hogere woonlasten meer ver oorloven", stelt mevrouw Algra. Misverstand Peter Jansen, hoofd technische dienst van de Woningbouwvereni ging Leiden erkent dat er fouten staan in het rapport van Schreuder. "Maar dat betreft voornamelijk een aantal tekstfouten. Inderdaad is per ongeluk op de kaft van een van de deelrapporten de naam van een verkeerde flat gezet. Verder is er van een andere flat per abuis uitge gaan van acht verdiepingen terwijl het er in werkelijkheid negen zijn. Dat soort dingen. Die zullen wor den rechtgezet. Daardoor is het rapport echter niet onbetrouwbaar geworden. De conclusies staan, wat ons betreft, nog steeds recht overeind". Wat de kosten voor de aansluit- leidingen betreft, denkt Jansen dat bij de bewonerscommissie sprake is van een misverstand. "De kosten die in het rapport staan vermeld, zijn de kosten die de woningbouw vereniging moet maken. Daarbij is wel degelijk rekening gehouden met de investeringen die nodig zijn voor het aanleggen van de leidin gen naar de flats. In het rapport staat niets over de kosten die het energiebedrijf moet maken, zoals de aanleg van de hoofdleiding. Daar kunnen wij ook niets over zeggen. Dat is een zaak voor het EBR". Even zo goed kan Jansen nog niets zinnigs zeggen over de kan sen van het project nu Leiderdorp zeer waarschijnlijk niet meedoet. "Het energiebedrijf moet maar uit zoeken of het het lonend vindt om een leiding aan te leggen die alleen maar is bestemd voor de Slaagh wijk. Wat dat betreft zullen wij moeten afwachten". Een woordvoerder van het EBR verklaart dat het energiebedrijf nog steeds aan het rekenen is of de uitbreiding naar de Merenwijk ren dabel is. Overigens verwacht de Woningbouwvereniging Leiden pas in september van dit jaar een beslissing te nemen over de stads verwarming. LEIDEN Het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP) heeft er geen bezwaar tegen dat de ambte naren van de Eerste Hulpdienst (EHD) wo/den ondergebracht bij het particuliere bedrijf Gebr. De Jong. Het ABP schrijft dit in ant woord op vragen van burgemees ter en wethouders. De vakbonden hadden eerder hun twijfels geuit over de samen werkingsovereenkomst die de ge meente met De Jong wil sluiten. De bonden vrezen dat deze over eenkomst is strijd zou zijn met de Pensioenwet. Het ABP stelt nu dat dit niet het geval is. De bepalingen van die wet blijven volgens het pensioenfonds onverminderd van kracht. LEIDEN Uit restaurant El Gau- cho aan de Steenstraat is in de nacht van woensdag op donderdag 1100 gulden uit de kassa gestolen. Om in de zaak te komen haalde de dader(s) een ruit uit het raamwerk. Vervolgens werd de kassa openge broken en de buit de buit meegeno- LEIDEN - Een 24-jarige Leide naar is gistermiddag om kwart over twee door de politie aange houden en meegenomen naar het bureau. De man had acht verpak kingen heroïne en vier pakjes co caïne bij zich. De dag daarvoor was de Leidenaar ook aangehouden omdat men vermoedde dat hij drugs bij zich had. Dat was toen niet het geval en de man moest worden vrijgelaten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15