Chaos verwacht bij samenvoeging polders Geen ijs, toch een ijsje? Gemeente dreigt Leefbaar Leiderdorp met kort geding Voorschoten bezig met VVV 'Waterschapsbelastingopnieuwomhoog' fjjs' v>. duinref! UITDAGER GEVRAAGD PAGINA 14 VRIJDAG 11 MAART 1988 J LEIDERDORP - De polder afdeling Middengeest mag niet worden toegevoegd aan het Leiderdorpse water schap De Oude Veenen. Ge beurt dat toch dan is er in het poldergebied ten noor den van de Oude Rijn een redelijke kans op chaos. Dat is het antwoord van de afde- lingsraad Middengeest op reorganisatieplannen van de provincie. Deze zouden in 1990 moeten worden uit gevoerd. Samenvoeging kan overigens ook beteke nen dat de waterschapsbe lasting opnieuw omhoog gaat. Het provinciaal bestuur van Zuid Holland kwam vorig jaar met de voornemens op de proppen. De Brutale diefstal tapijten LEIDERDORP - Zonder dat ie mand kikte, hebben inbrekers gis teren twee grote Perzische tapijten meegenomen uit een flatwoning, driehoog aan de Leiderdorpse Kie vitstraat. Omdat het om opvallend grote rollen gaat, wil de politie een buurt onderzoek instellen. De dieven wa ren de woning binnengekomen door de voordeur te forceren. Bin nen richtten zij een ravage aan en zochten zij tevens een video-recor der uit en enkele sieraden. De be woners kwamen gisteravond om elf uur thuis en de politie denkt dat de inbraak avondwerk was. Klapband zorgt voor grote file LEIDERDORP - Een klapband heeft het verkeer op de rijksweg 4 bij Leiderdorp gistermiddag twee uur stevig opgehouden. Het onge luk gebeurde om vier uur, op de rij baan richting Den Haag. Een zwaar beladen aanhanger van een vrachtwagen reed lek en kon niet meer van de rechter rij strook af. De politie zette de strook af, tot de wagen gerepareerd was. Om zes uur was het zover, een kwartier later was de langzaam rij dende tot stilstaande file opgelost. Het naderende einde van de winter wordt geïllu- nig geld te verliezen". Het is dus een voordelig s streerd door het wegpompen van de laatste liters water geweest? "Beter een zachte winter zonder ijs dan een van de Oegstgeester ijsbaan. Smeltwater is het in ieder kwakkelwinter waarin vorst en dooi elkaar in snel geval niet en penningmeester L. de Kluyver van de ijs- tempo afwisselen". De 150 leden van de club denken er club Oegstgeest hoeft ook al niet terug te blikken op een wellicht anders over, maar niemand heeft zijn lid- ouderwetse 'koek en zopie-tijd'. De baan kon met het maatschap opgezegd. Volgende week gaat men een uitblijven van de vorst zijn poorten gesloten houden, avondje uit eten. Als compensatie. En wellicht is er ijs Van een financiële strop is volgens De Kluyver geen toe. sprake. "Als je niet eens één dag open bent valt er wei- (foto wim Dijkman) polderafdeling van Middengeest heeft volgens Gedeputeerde Sta ten zowel financieel als qua grootte een te klein draagvlak om een goe de waterstaatkundige verzorging te waarborgen. Bij toevoeging aan De Oude Veenen zou dit niet langer een rol spelen. De afdelingsraad van Midden geest, dat valt onder het Hoog heemraadschap van Rijnland, be strijdt dat. Uit een recente notitie blijkt dat men fel is gekant tegen de mogelijke samenvoeging. Gewe zen wordt op het unieke karakter van het gebied, dat niet zonder meer aan een waterschap kan wor den toegevoegd. Samen met het poldergebied Zuidgeest dat bij de reorganisatie zou moeten samengaan met de de waterschappen Ommedijck en Noordwoude, beslaat Middengeest een oppervlakte van bijna 6500 hectare. De veertig polders in dit gebied zijn zogeheten geestgrond- polders, die gebruikt worden voor intensieve tuinbouw en bollencul- tures. Bij de concentratie van di verse polders in waterschappen werd in de jaren zeventig voor zo wel Zuidgeest als Middengeest ge kozen voor een aparte beheers vorm. De polders kregen afdelings raden waarmee men een 'te grote bestuursafstand' tussen Rijnland en de eigenaren van de grond in de polder (ingelanden) wilde onder vangen. Van de directe inspraak die de ingelanden via deze afdelingsra den hadden blijft volgens de noti tie bij samenvoeging weinig heel. Er wordt op gewezen dat de pro vincie na uitvoering van de plan nen het voornemen heeft het be stuur van De Oude Veenen slechts met één persoon uit te breiden. En dat alleen gedurende een over gangsperiode van enkele jaren. Se cretaris R. Flick van de afdelings raad Middengeest noemt het een stap in de verkeerde richting. "Juist onder de afdelingsraden is het waterstaatkundig beheer van de polders de laatste jaren geopti maliseerd. Dat kun je toch niet zo maar terugdraaien?". Overigens stelt de provincie de ingelanden wel een uitbreiding van de dienst verlening in het vooruitzicht. Daar bij gaat het dan om het onderhoud van de belangrijkste watergangen in het poldergebied. Secretaris Flick is er niet van onder de indruk. Volgens hem is het nog volstrekt onduidelijk hoe deze dienstverle ning uiteindelijk moet worden ge realiseerd. De dijkgraaf van De Oude Vee nen, J.B. Uit dén Boogaard, be strijdt dat de samenvoeging tot chaos zal lijden. Over de notitie van ArrRAimEPAK* f*5 de afdelingsraad Middengeest is hij bepaald niet te spreken. "Het staat vol met halve en hele waarhe den. Noem het maar stemmingma kerij". "Er wordt bij de samenvoeging van de polders een nieuw bestuur gevormd waarin, na een over gangsperiode, zowel plaats zal zijn voor bestuurders van De Oude Veenen als van Middengeest. Dat er voor mensen van Middengeest na de overgangsfase geen ruimte meer zou zijn is pértinent onjuist. Ik vindt het gewoon jammer dat we op zo'n manier langs elkaar heen gaan zitten praten". Hoewel volgens de afdelingsraad Middengeest bij uitvoering van de provinciale plannen de water schapsbelasting, de zogeheten om slag, omhoog zal gaan, is volgens Uit den Boogaard daar nog weinig zinnigs over te zeggen. "Bij het op stellen van de begroting in 1989 komt daar pas meer duidelijkheid over. Zoals het er nu voor staat zeg ik: de omslag gaat omhoog met een gulden of vijf, zes. Maar nogmaals, daar is nog geen enkel besluit over genomen". Ook draaide hij er niet omheen dat een dergelijke voorziening "een gemeente zware lasten be zorgt". De deelnemende bedrijven zouden het maar al te vaak laten af weten, zodat gemeenten voor de kosten opdraaien. Grote knelpun ten hierbij zijn een centraal gele gen accommodatie en een perso neelslid in de maanden april tot en met september. Vele maanden later wil de wet houder van economische zaken* weinig kwijt over het VW-planne- tje. Hij heeft verschillende ge sprekken gevoerd, maar wil niet zeggen met wie en over- de uit komst is hij weinig mededeelzaam. Hij houdt het erop dat hij niet uit de school kan klappen zolang de LEIDERDORP - De Stichting Leefbaar Leiderdorp mag haar ge meente nooit meer belemmeren zoals ze dat bij de blokkade van de vuilstort aan de Mauritssingel' heeft gedaan. Doet ze dat wél dan spant de gemeente onmiddellijk een kort geding aan tegen de uit voerders en/of organisatoren. Ze wil op die manier bereiken dat de acties direct worden beïn- digd en de gedagvaarden opdraai en voor 'alle schade die voor de ge meente uit de acties voortvloeit'. Dit blijkt uit een brief die Leider dorp deze week aan de Stichting heeft gestuurd. Aanleiding voor de brief was de actie bij de Kleine Zandput. De stichting noemde de lozingen op de gesloten stortplaats illegaal en vreesde kwalijke gevolgen voor het milieu. Op een vroege dinsdagmor gen in februari blokkeerde ze de in gang. Volgens een sussende agent moesten er nog slechts enkele vrachtjes komen, maar toen de lo zingen doorgingen volgde een tweede blokkade. Het schoot B en W in het verkeer de keelgat en tijdens commissie vergaderingen suggereerden de ge meentebestuurders dat de stich ting de schade moest vergoeden. Volgens ruwe schattingen zou het om 2.000 gulden gaan. Een woord voerder van de gemeente bena drukt dat aan claims niet meer wordt gedacht. De brief is vooral bedoeld als waarschuwing voor de toekomst. Zot Mevrouw H.J. Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp lacht om die gedachte. Ze vindt de brief "te zot voor woorden" en ge looft dat juristen er geen spaan van zullen heel laten. "Mijn advocaat gaat hier snel wat aan doen", laat ze in een eerste reactie weten. Een dagje later stelt ze dat ze als burger mans genoeg is op te komen voor democratische rechten. Onderdeel van die rechten is de mogelijkheid actie te voeren tegen ongewenste handelingen. Ook als voor die handelingen een vergun ning is verleend of geen vergun ning nodig is? Dekkers vindt dat een vreemde formulering. Zo vraagt ze zich af wie uitmaakt of iets mag of niet. De overheid, die zelf de handelingen verricht? Ze vindt dat niet erg zorgvuldig. "Neem nou de Kleine Zandput. Die stort is al jaren dicht en de stort was daar illegaal. De gemeente ziet dat anders en zet de deuren open. Moet ik dan maar toezien? Geen sprake van", stelt ze. Haar club gaat door. Volgens de gemeentelijke woordvoerder hoeft dat geen pro bleem te zijn. Via de brief waar schuwt de ene rechtspersoon de andere en is het niet zo dat een overheid onderdanen het recht op demonstraties, optochten en der gelijke onthoudt. De onderdanen moeten wél aan bepaalde voor waarden voldoen. Dat blijkt al uit plaatselijke verordeningen en is, voor zover het om blokkades gaat, nog eens aangescherpt in de brief. Ditmaal is hij aan de Stichting Leefbaar Leiderdorp gericht, een volgende keer kan hij bij andere ac tievoerders in de bus vallen - aldus de voorlichter. De brief is er alge meen genoeg voor gesteld. Mevrouw Dekkers: briefis 'te zot voor woorden'. WASSENAAR - De wereldrecordhouder aardappelschillen, Nico Dijkhuysen, gaat dit jaar proberen zijn record bij te stellen in het Wassenaarse pretpark Duinrell. Anders dan vorig jaar, zoekt hij een uitdager die van 17 tot 19 mei de strijd met hem wil aanbinden. Vorig jaar schilde de 28-jarige kok van het pannekoekenhuis aan de Storm van 's Gravesandeweg 2287 kilo piepers in 48 uur. Na aftrek van schillen en pitten bleef daar 2017 kilo stevig volksvoedsel van over, goed. voor een vermelding in de officiële editie van het Guiness Book of Record. Dit jaar wil de Hagenaar, bekend van het tv-programma 'De eerste de beste', 2500 kilo aardappels van de bruine jasjes ontdoen. Uitdagers wordt verzocht contact op te nemen met het T.J. Bey van het Nederlands. Voorlichtingsinstituut voor Aardappelen, tel. 070 - 652830. (foto jan Holvast) VOORSCHOTEN - Is Voorschoten een recreatie- en vakantiegemeen te? Het heeft een mooi kasteel, het oude dorpscentrum herbergt heel wat horeca, aan de overkant van Vliet verrijst een recreatiegebied van formaat en de zee is niet veraf. Het kan minder, maar wie weet het? Tijdens een vergadering van de middenstandscommissie opperde wethouder L. Marselis (CDA) vorig jaar het stoute plan met de VW in zee te gaan. Hij bracht het voor zichtig en benadrukte dat Voor schoten "misschien geen uitge sproken recreatiegemeente is, maar wel steeds meer mogelijkhe den krijgt". Notitie Voor de zomer moet dat anders worden. Tegen die tijd brengen burgemeester en wethouders een notitie uit over het economisch be leid. Recreatie maakt daar deel van uit "en in dat kader komt ook pro motie aan de orde". Op de vraag of een plaatselijke VW-post tot de mogelijkheden behoort, zegt Mar selis geen ja en geen nee. Hij ziet zelfs een derde mogelijk heid: meer aandacht van de regio nale VW. Op de vraag of Voor schoten het als trekpleister slecht doet en toe is aan promotie, weet Marselis niet. Duidelijk is wel dat menige regiogemeente het bezoek beter onthaalt, al was het maar door folders te verspreiden in de hotels. De Ondernemers Vereniging Voorschoten (OW) heeft nog geen bestuursstandpunt ingenomen over de kwestie en een geraad pleegd bestuurslid reageertdan ook zeer voorzichtig. 'Als winke lier' merkt hij op dat promotie prachtig is: "puur positief'. Op de vraag of die promotie nu slecht is, kan hij geen antwoord geven. Dui delijk is wel dat Voorschoten ge noeg aantrekkelijks heeft voor een dagjestoerist: "Dat weet u net zo goed als ik". Kindertheater In het multifunctioneel centrum in de Oegstgeester wijk Haaswijk brengt Kin dertheater Kees van Loenen morgen middag het stuk De toverbloem van Ro- manial. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Aan vang drie uur. Paasverkoop De Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt vanaf maandag weer een paas verkoop van bijzondere handwerkartike- len. Tijdens het 'open huis' in het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade zijn artikelen te koop a-Is paaskleden, eierwarmers en hand geschilderde kinderbekers. Open op maandagmiddag en dinsdag, wones- dag, donderdag en vrijdag de hele dag. Groen licht voor renovatie tennisbanen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De politiek heeft 'groen licht' gegeven voor een grootscheepse renovatie van de tennisbanen op sportpark Haas- broek in Zoeterwoude. Een reno vatie die bijna een half miljoen gul den moet kosten. Al meer dan tien jaar zijn er moeilijkheden met de tennisbanen in Haasbroek. Doordat er, vooral aan de randen van de banen, in to taal 61 vloerplaten van 18 vierkante meter zijn gescheurd en/of verzakt, zijn er flinke hoogteverschillen ontstaan. Hierdoor heeft een aantal spelers zich geblesseerd. De toestand is zo slecht dat de K.N.L.T.B. geen officiële wedstrij den meer op deze banen wil toe staan. Omdat de oorzaak ligt in de ondergrond, is gebleken dat een vloer op heipalen de enige afdoen de oplossing is. Alle andere maat regelen zullen onherroepelijk weer tot verzakkingen leiden. Dat heeft adjunct-directeur gemeentewer ken Van Leeuwen na veel onder zoek geconcludeerd. Als meest grondige en op den duur goedkoopste oplossing be veelt hij een fundering van gewa pend betonplaat op heipalen aan. Over deze platen komt een Mateco- laag die minimaal vijftien jaar mee gaat en waarop ook 's winters kan worden getennist. De kosten van deze vernieuwing bedragen 470.000 gulden. Voorge steld wordt om deze kosten te beta len uit het fonds dorpsontwikke ling en uit de opbrengsten van de verkoop van gemeentelijk onroe rend goed. De meeste raadsleden gingen tij dens de vergadering van de com missie openbare werken akkoord met dit voorstel, hoewel raadslid Ringersma (Progressief Zoeter woude) wat tegensputterde. Hij vond een bedrag van bijna vijf ton wel veel voor een tennisclub van 400 leden. Ziekteverzuim in Oegstgeest 8,1 procent OEGSTGEEST - Het ziektever zuim onder het personeel van de gemeente Oegstgeest bedroeg in 1986 8,1 procent. Dat was een stuk minder (2,3 procent) dan in het jaar daarvoor, maar altijd nog meer dan het landelijk gemiddelde van 6,9 procent. Dat blijkt uit het sociaal jaarverslag dat de gemeente Oegst geest over het jaar 1986 heeft ge maakt. Aanvankelijk hadden de GG GD in Leiden gemeld dat Oegst geest in 1986 een ziektepercentage van zelfs meer dan 15 procent had gekend. Oegstgeest heeft inmid dels een verklaring gevonden voor het grote verschil. Zo bleken de GG GD de ziekmeldingen te hebben geteld van de hele organi satie, inclusief het schoolperso- neel. Bij de berekening van het aantal personeelsleden waren de onderwijzers echter weer buiten beschouwing gelaten, zodat een foutief percentage ontstond. Daarnaast is er een vertekening ontstaan door het feit dat de GG &GD zwangerschapsverlof wél als ziekteverzuim rekenen en de ge meente niet. Oegstgeest benadukt ook dat het ziekteverzuim binnen de gemeente wel meevalt wanneer langdurig zieken buiten beschou wing worden gelaten. Vooral zij zijn het namelijk die het percenta ge omhoog doen schieten. "Wor den mensen die 100 dagen of langer ziek zijn niet meegeteld, dan blij ven er maar 450 ziektedagen over". Mededelingen Gemeentebestuur Lees in van a.s. zondag onder meer over: Commissievergaderingen Commissie Sociale Zaken en Maat schappelijke Aangelegenheden: maandag 14 maart a.s. Commissie voor Fiananciên, Perso neel en Organisatie: woensdag 16 maart a.s. Commissie voor Cultuur, Volksge zondheid en Groenvoorzieningen: donderdag 17 maart a.s. Commissie Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken. Verkeer en Milieu: donderdag 17 maart a.s. Overige vergaderingen Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: vrijdag 18 maart a.s. Verkeersmaatregelen Kappen en verwijderen bomen De Sit- terlaan. Diversen Inspraakbijeenkomst 'Bouwen in be staande Leidse wijken' (Transvaal, Ho ge Mors en Stationsbuurt. Inspraak notities 'Kliéntenparticipatie' en 'Klachtenprocedure'. Inspraak nota 'Leiden en Zuid-Afrika'. Tenniscursussen. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Welstandcommissie Beoordeling diverse bouwplannen. Milieu Ontheffing wet geluidhinder U kunt de gemeentelijke mededelingen ook elke zondag beluisteren via Om roep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur. leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14