TAD LEIDEN Kroon wijst plan voor fusie waterbedrijven af Golf studenten verwacht die rond september afstuderen LEIDSCH DAGBLAD Na vormfouten van provincie: Acht maanden cel voor Verwende Leidenaar' Flinke buit bij inbraak kapperszaak Vijf duiven vermoedelijk vergiftigd Leidse universiteit voorziet problemen Politie lost 100 inbraken in Leiden en omgeving op s VRIJDAG 11 MAART 1988 DEN HAAG/LEIDEN - De Kroon heeft goedkeuring onthouden aan het plan van de provincie om de water leidingbedrijven in Zuid- Holland samen te voegen tot drie grote bedrijven. Volgens de Kroon voldoet het plan op zichzelf wel, maar heeft de provincie in de voorbereidingen ervoor enkele belangrijke vorm fouten gemaakt. De Kroon vindt die fouten zo ernstig dat de provincie nu weer van voor af aan moet begin nen. De uitspraak van de Kroon kan gunstig uitpakken voor nutsbedrij ven in deze regio, waar onder de Leidsche Duinwatermaatschappij en het Energiebedrijf Rijnland, die al geruime tijd bezig zijn met een 'eigen' fusie. Deze bedrijven willen een groot regionaal nutsbedrijf in het leven roepen'dat zowel elektri citeit, gas, warmte en water distri bueert. Deze fusie staat echter haaks op de plannen van de provin cie. Die wil immers dat de waterlei dingbedrijven apart worden sa mengebracht, los van de andere nutsbedrijven. Volgens een woordvoerster van de provincie wil het provinciebe stuur echter vasthouden aan de ou de opzet. Het plan zal worden ge wijzigd naar de wensen van de Kroon en daarna weer zo snel mo gelijk worden ingediend. Gemis Volgens het provinciale plan zou de Leidsche Duinwatermaatschap pij (LDM) moeten samengaan met onder meer de Haagse drinkwater leiding tot een groot regionaal duin waterbedrijf. In het oosten en zuiden van de provincie zouden de kleinere drinkwaterbedrijven moeten fuseren met respektieve- lijk de Goudse en Rotterdamse wa terleidingbedrijven. Die samenvoegingen zijn nodig omdat het rijk eist dat nutsbedrij ven een minimaal aantal aanslui tingen hebben. Veel van die kleine re bedrijven voldoen niet aan die richtlijnen. De Kroon heeft nu be- Het probleem is alleen dat de provincie de drinkwaterleidingbe- drijven wil onderbrengen bij be drijven die in feite nog in het leven moeten worden geroepen. De Drinkwaterwet schrijft echter dat waterleidingbedrijven slechts mogen fuseren met reeds bestaan de instellingen. De Kroon vindt dit gemis zo ernstig dat dat voor haar reden is om het hele plan af te wij- Verheugd DEN HAAG/LEIDEN - Een 22-jari- ge Leidenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank conform de eis van de officier van justitie veroor- LEIDEN Bij een inbraak in een kapperszaak in de Watermolen (Merenwijk), is in de nacht van woensdag op donderdag 200 gul den wisselgeld, een stereoset, een kleurentelevisie, een telefoon en vier baardtrimmers en een föhn buitgemaakt. Ook werden deel 1 en 2 van het kentekenbewijs, de rijbe wijzen, de paspoorten en opstap- kaarten voor een vakantie naar Oostenrijk van de eigenaar van de zaak en zijn echtgenote meegeno men. Het is niet bekend hoe de dief de zaak binnen is gekomen. deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk. De jon geman heeft bekend zijn oma en tante te hebben opgelicht en een handtekening op een bankformu- lier te hebben vervalst. Uit de dossiers en de behande ling ter zitting twee weken geleden bleek dat de Leidenaar jarenlang is verwend door zijn familie. Toen zijn ouders zich daartegen gingen verzetten, klopte hij telkens aan bij zijn tante en oma en kocht onder meer op hun naam meubilair en al lerlei apparatuur. Volgens zijn advocaat moet de Leidenaar met zijn familieleden zo snel als mogelijk is worden behan deld. Daarom pleitte zij twee we ken geleden voor een korte gevan genisstraf, maar daar ging de recht bank niet op in. Die veroordeelde hem tot de straf die de officier van justitie had geëist en legde hem ook de verplichting op zich gedu rende twee jaar na afloop van de celstraf te gedragen naar de aanwij zingen van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. De provincie moet nu weer een nieuw plan maken. Het provincie bestuur mag, wat de Kroon betreft, daarbij de 'oude' opzet volgen. Het is hem echter ook toegestaan met een volledig nieuw plan te komen, een plan bijvoorbeeld waarin reke ning is gehouden met een fusie van nutsbedrijven zoals die door de LDM, het EBR en de overige distri butiebedrijven in deze regio wordt voorbereid. Iets wat de provincie dus niet van zins is. LDM-directeur Haijkens rea geerde gisteren voorzichtig ver heugd op het besluit van de Kroon. "Op zichzelf is het een gunstige uit spraak", aldus Haijkens. "De pro vincie heeft geen kapstok meer voorhanden om de fusie in deze re gio direct tegen te houden". Overigens denkt Haijkens dat het minstens een jaar duurt voor dat de provincie de hele procedure weer doorlopen heeft. "Maar moge lijk duurt het zelfs drie jaar, zoals het geval was met het nu afgekeur de plan. En onze fusiebesprekin gen gaan natuurlijk gewoon door". LEIDEN Op een grasveld tussen de Gerrit Kasteinstraat en de Vijf Meilaan zijn rond half vijf gister middag vijf dode duiven gevon den. De dieren, die in het wild leef den, waren enkele uren daarvoor nog gevoerd. Op het grasveld is niets gevonden maar de Leidse Dierenhulpdienst, waar de duiven naartoe gebracht zijn, vermoedt dat het hier om vergiftiging gaat. LEIDEN - Het laatste braakliggende stuk Merenwijk, dat tegen Warmond ligt aangeplaktwordt momenteel volgebouwd. Door projectontwikkelaar Wilma worden er 246 koopwoningen in de (dure) vrije sector neergezet. Het gaat om 146 twee-onder-een-kap-woningen en 100 eengezinswoningen. De nieuwe woonbuurt wordt ruim op gezet met veel groen en ongeveer 300 parkeerplaatsen. Aanvankelijk was de gemeente niet zo blij met deze dure woningbouw. Het gemeentebestuur kon tot zijn spijt de bouw niet tegenhouden en er ook geen invloed op uitoefenen omdat de grond door Wilma is gekocht. De laatste tijd draaien de gemeentebestuurders wel een beetje bij. De wethouders van volkshuisvesting en ruim telijke ordening verzetten zich minder tegen de bouw van dure woningen omdat men meent dat de gemeente Lei den ook de beter gesitueerden moet huisvesten. Die zouden anders allemaal naar Wassenaar, Voorschoten en Oegstgeest uitwijken waardoor Leiden koopkrachtig publiek verliest. De vrees voor leegstand van de nieuwe woningen in de Merenwijk, waarvan de gemiddelde koopprijs 177.500 gulden bedraagt, is vooralsnog onterecht gebleken. De nieuwbouw is al een eind op streek en de gereedgekomen woningen bewoond. (foto Jan Holvast) LEIDEN De Leidse universiteit krijgt rond september een golf te verwerken van ongeveer driedui zend studenten die willen afstude ren. Dat zijn er veel meer dan nor maal. Hoewel het moeilijk is om schattingen te maken, houdt men er rekening mee dat de ceremonie door Meindert van der Kaaij Daarnaast kunnen er problemen ontstaan voor docenten bij het na kijken van de doctoraalscripties. Het bureau waar studenten het doctoraal-examen moeten aanvra gen gaat uitzendkrachten aanne men om de stroom te kunnen ad ministreren. De grote golf aan afge studeerden is een gevolg van de in 1982 ingevoerde twee-fasenstruc- tuur. Hierdoor mogen studenten die vanaf dat moment hun studie begonnen niet langer dan zes jaar over hun opleiding doen. Dezelfde wet bepaalde tevens dat oude-stijl- studenten uiterlijk 1 september 1988 mogen afstuderen. Veel faculteiten hebben nog de gewoonte om studenten voor de uitreiking van de bul 45 minuten lang vragen te stellen over de af sluiting van de studie: de docto- raal-scriptie. Daarna komt er in het bijzijn van familieleden en kennnisen nog een persoonlijk Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Voorbeeldfunctie Dat het plan van de gemeente voor de Breestraat niet bij ieder een in goede aarde valt wisten we al. Maar dat ambtenaren zelf kri tiek hebben is nieuw, want tot nu toe bleef het wat dat betreft muisstil in het stadhuis. Totdat er een schriftelijke reactie kwam van W. Deelen, hoofd van de dienst interne zaken van het stadhuis, op de nota 'De Bree- straatproef beoordeeld'. Volgens hem heeft de gemeen te in haar plannen geen rekening gehouden met de bereikbaar heid van het stadhuis. En vooral geen rekening gehouden met de parkeerplaats en de goederenin gang aan de Vismarkt. Want B en W overwegen afsluiting van de Vismarkt tussen 12.00 en 18.00 Vanwaar deze plotselinge, ambtelijke reactie? Deelen: "Nou, zo plotseling is dat niet. We hebben het al vaak over het plan gehad met de ambtenaren die daarbij direct waren betrok ken, Maar dat is nooit naar bui ten gebracht. We kregen de nota op ons bureau met het verzoek erop te reageren. De reactie is ook niet alleen van mij persoon lijk". Deelen schrijft in de brief dat hij grote problemen voorziet als de plannen doorgaan. Want als de Vismarkt inderdaad 's mid dags wordt afgesloten kunnen de leveranciers die zware vracht ko men afleveren, zoals bijvoor beeld meubilair, automatise ringsapparatuur of pallets met papier, niet meer in de buurt van het stadhuis komen. Maar dat is nog niet het ergste volgens Dee len, ook voor service en onder houd is het stadhuis onbereik baar. Storingen kunnen dan pas de volgende ochtend worden verholpen. Hij voorziet dan ook e nanciële tegenvallers. Deelen: "En dat is echt niet uit de lucht" gegrepen. We merken nu af en toe al wat de gevolgen van een tij delijke afsluiting kunnen zijn. Met de markt op woensdag zijn we de hele dag niet goed bereik baar en onze postbezorging naar externe klanten laat dan ook te wensen over. Pas de volgende dag zijn we weer te bereiken". Volgens de ambtenaar is het pro bleem eenvoudig op te lossen door een inrijverbod in te stellen bij het punt Vismarkt/Koorn- beurs, met uitzondering uiter aard voor het bedienend verkeer. Hoe dan ook, de klachten ko men verdacht veel overeen met de grieven van het bedrijfsleven die de financiële nadelen van een afsluiting al eens hebben onder vonden. Maar de gemeente wuif de tot nu toe de klachten steeds met het grootste gemak weg. Deelen: "Inderdaad, we worden over één kam geschoren met het bedrijfsleven. Alleen moeten wij ons naar buiten toe een stuk rus tiger opstellen van de gemeente. Ik wist ook niet dat onze reactie openbaar zou worden gemaakt. We hebben immers een voor beeldfunctie te vervullen". Jan Noordman voor zijn molen de Heesterboom Verdienstelijk Jan Noordman is best trots op zijn pas verworven papiertje. Af gelopen zaterdag werd hem een certificaat van verdienste toege- kend door vereniging De Hol- landsche Molen. Maar echt als een verrassing kwam het niet voor de 75-jarige Leidenaar. "Nee. twee weken terug kreeg ik een speciale uitnodiging voor de jaarvergadering van de vereni ging. Toen voelde ik dat er wat gaande was, al wist ik niet pre cies wat. Ik ben ze er heel erken telijk voor, het is een soort belo ning voor me". Het leven van Noordman wordt dan ook beheerst door mo lens. Ongeveer vijftig jaar gele den kwam hij als jongste bedien de in de houthandel van zijn va der. En bij die zaak hoorde een houtzaagmolen, de 'Heester boom'. Noordman: "Mijn over grootvader kocht het bedrijf zo'n honderddertig jaar geleden. Toen hoorden daar nog twee mo lens bij. Eentje daarvan is ge sloopt, ik geloof in 1920. De 'Heesterboom' aan de Haagweg is blijven staan. In 1962 heeft die molen een opknapbeurt gekre gen, hij valt onder Monumenten zorg. De molen kreeg toen weer wieken, die waren er afgehaald omdat ze naar beneden dreigden te storten". Technische en economische ontwikkelingen hebben er voor gezorgd dat de molen zijn hout zaagfunctie voor de firma Noord man verloor. Het hout wordt te genwoordig gezaagd aange voerd. Maar de monumenten functie blijft hij vervullen. Op dit moment wordt de molen weder om opgeknapt. Noordman: "Eén van de twee roeden wordt ver vangen. Twee wieken vormen één roede. Die herstelwerkzaam heden duren nu al een jaar, want het is heel secuur werk. We ho pen dat ze in mei klaar zijn met het werk". Hoewel hij niet langer werk zaam is in het houtbedrijf, zijn zoon zwaait daar thans de scep ter, houdt Noordman zich nog steeds met molens bezig. Af en toe leidt hij wel èens een school klas rond in zijn 'eigen' molen en probeert dan zijn bevlogenheid over te brengen op de kinderen: "Want het blijft toch belangrijk dat de mensen de waarde van de molens blijven inzien. Ze moeten behouden blijven. Gelukkig zijn de molens nu al jarenlang als mo numenten erkend. De vereni ging heeft daar veel moeite voor gedaan". Noordman beëindigt zijn be toog met een anekdote: "Soms vraag ik wel eens aan de kinde ren hoe het met hun molens thuis is. De meesten zeggen dan dat ze er geen hebben. Maar er is altijd wel een lolbroek die zegt: o, je bedoelt de koffiemolen. Daar moet ik dan om lachen". HERMAN JOUSTRA woord van de hoogleraar die de student met zijn scriptie heeft be geleid. Couleur locale "Aan die ouderwetse bijeenkom sten komt waarschijnlijk een einde door de grote hoeveelheid studen ten. Het is wel jammer dat die cou leur locale (voor Leiden karakteris tieke bijzonderheid, red.) gaat ver dwijnen, maar het is een kwestie van tijdnood", zegt voorlichter Bückman van de Leidse universi teit. Binnen de universiteit is al eer der gesignaleerd dat vóór septem ber een grote groep studenten moet afstuderen. De faculteiten zijn daarom volgens Bückman wel alert op knelpunten die kunnen ontstaan. "Het probleem is echter om het juiste aantal te schatten. Wie weet zijn er wel veel studenten die het bijltje er bij neer gooien en beslui ten om de studie onafgemaakt te la ten. In dat geval kunnen het er ook wel duizend minder zijn en dan is de kou uit de lucht", aldus de voor lichter. Hij wijst erop dat studenten ook de mogelijkheid hebben om als extraneus ingeschreven te worden. Dat wil zeggen dat er geen colleges mogen worden gevolgd, maar wel examens mogen worden afgelegd. Voorts kunnen studenten nog een jaar uitstel krijgen door 3.000 gul den aan collegegeld te betalen, bij na twee keer zoveel als normaal. Rompslomp De Leidse pedel D.W. Spierenburg, bij wie de studenten hun examen moeten aanvragen, zegt bezorgd te zijn over de naderende toeloop van examinandi. "Alles wijst erop dat we in tijdnood komen bij het uitrei ken van de bullen als er niets ver andert. We hebben hier een klein bureau dat niet berekend is op zul ke grote aantallen. Van elke stu dent moeten we controleren of hij wel aan alle studieverplichtingen heeft voldaan. Dat is een hele admi nistratieve rompslomp, dus we gaan ons versterken met uitzend krachten", aldus Spierenburg. Een medewerker van de letteren faculteit maakt zich minder zorgen om de mensen die wel afstuderen dan degenen die dat niet doen. Voor het eerst komt de situatie aan de orde dat mensen hun studie af breken omdat ze niet op tijd klaar zijn. Voordien was het verschijnsel 'eeuwig student' nog mogelijk. "Studenten die nog niet klaar zijn hebben wel een paar andere moge lijkheden. Maar het is de vraag of daarvan gebruik wordt gemaakt. Dat is volstrekt niet te schatten. Er zijn veel mensen met een scriptie bezig, maar of die worden ingele verd is een tweede zaak", zegt de medewerker. Wel zijn er bij de letterenfacul teit maatregelen genomen om te voorkomen dat docenten in een paar weken tijd een paar honderd scripties moeten nakijken. "We zullen daarom het inleveren van de doctoraal-scripties proberen te spreiden over de maanden vóór september". LEIDEN - Met de aanhouding van zes mannen in de leeftijd variërend 17 tot 24 jaar heeft de politie meer dan 100 inbraken in auto's en gebouwen in de Leidse regio opge lost. De mannen konden worden aangehouden nadat twee van hen vorige week werden betrapt bij het stelen van autowielen in Leiden. Het zestal heeft de afgelopen maanden voor meer dan 100.000 gulden buitgemaakt. Zij hadden het vooral voorzien op dure ge luidsapparatuur in personenau to's. Zij hebben inmiddels bekend. De politie verwacht de komende week nog een aantal helers van de gestolen goederen te kunnen aan houden. De politie kwam bij toeval op het spoor van de bende. Zij betrapte vorige week in de nacht van woens dag op donderdag twee mannen op het stelen van autowielen in de Ti- morstraat. Het tweetal ging er in een auto met gedoofde lchten van door, maar werd al snel door een surveillancewagen van de Leidse politie klem gereden. Tijdens het verhoor van het tweetal kwamen nog een groot aan tal andere diefstallen aan het licht welke samen met vier anderen wa ren gepleegd. Dit viertal werd en kele dagen later opgepakt. Drie van de zes mannen zijn afkomstig uit Leiden, twee uit Leiderdorp en één uit Noorden. Tot nu toe hebben de i| bekend meer dan 100 inbraken in auto's te hebben gepleegd in de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Rijnsburg, Bever wijk en Noordwijk en op de par keerterreinen rond Schiphol. Zij hadden het speciaal voorzien op geluidsinstallaties in een prijsklas se van 2500 gulden en hoger. De buitgemaakte apparatuur werd doorverkocht. Van al deze diefstal len werd slechts in 34 gevallen aan gifte gedaan bij de politie. De mannen hebben ook bekend van drie auto's de wielen te hebben ontvreemd. De eigenaren vonden hun zijn auto's de volgende dag staande op bakstenen terug. In twee gevallen waren de wielen be stemd voor eigen gebruik, één maal werden ze verkocht aan een heler. Ook die is door de politie aangehouden maar inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De gesto len wielen zijn teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. Tenslotte hebben de mannen in braken in scholen en winkels in Leiden en Leiderdorp op hun naam staan. Hierbij werden onder meer geldbedragen, cheques en rookwaren buitgemaakt. Volgens een woordvoerder van de politie opereerden de zes soms in kleine groepjes en soms samen. De op brengst van hun nachtelijke uit stapjes werd besteed aan 'uitgaan, feesten, drank en royaal rondjes geven', zoals zij tegenover de poli tie verklaarden. Vier mannen zitten al sinds hun aanhouding in voorarrest. Twee werden na hun voorgeleiding vrij gelaten maar later weer opgepakt omdat 'zij vergeten waren een aan tal inbraken op te biechten', aldus de politiewoordvoerder. Geduren de de verhoren werden ook de na men van een aantal helers bekend. De politie hoopt hen de komende dagen op te kunnen pakken. ADVERTENTIE Meer Toyota-plezier? Denk dan vooral aan een Verberg Toyota. Da's een Toyota waarvan u in de loop van de jaren meer plezier heeft Kom maar langs voor tekst en uitleg. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee STAD LEIDEN STAD L E D E N STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13