Q Simon van Collem weet niet van ophouden Slechts vage schimmen BIOSCOPEN Dienstklopper maakt jacht op een tv-dominee r A(J1I\A 1 1 'Hersenschimmen'; regie: Heddy Honigmann; hoofdrollen: Joop Admiraal en Marja Kok; the ater Kijkhuis, Leiden. Bernlefs roman 'Herenschimmen* is met recht een bestseller gewor den. In dit boek komen een aantal thema's en motieven, die Bernlef sinds jaren in veel vormen hanteer de, op zeer gelukkige wijze samen. Zo wordt bijvoorbeeld het gevecht van de schrijver met de taal in 'Her senschimmen' mooi in het gegeven van de dementerende oude man geïntegreerd. De in Noord-Amen- ka wonende Maarten raakt immers steeds meer in de knoop met zijn Engels, tot hij ten slotte in het te huis uitsluitend Nederlands spreekt en dus helemaal niet be grepen wordt. Ook Bernlefs bekende sneeuw landschap ondersteunt de thema tiek van de dementie bijzonder goed. Enerzijds doet de sneeuw de aanwezigheid van de mens in de natuur vergeten, wanneer alles door een grote witte deken is toege dekt. Maartens vrouw Vera houdt van dit mooie landschap. Ander zijds wist de sneeuw alle sporen uit, waardoor in de witte vlakte niets meer te onderscheiden is. Maarten heeft de pest aan de de lange winters, omdat het zijn toenemend gebrek aan on derscheidingsvermogen symboli seert. Zijn geest wordt een witte vlakte, zonder duidelijke wegen of grenzen en over de vlakte dansen oncontroleerbaar de schimmen, die ongevraagd uit zijn hersens op stijgen. Een ieder die zich waagt aan de ver filming van een succesvolle roman, weet dat zijn film de vergelijking met het boek op een of andere ma nier zal moeten doorstaan. Regis seuse Heddy Honigmann heeft de roman tamelijk consciëntieus ge volgd. Allerlei kleine details ko men in de film terug, zonder dat ze de functie vervullen. Daardoor was de roman juist zo uitzonderlijk ge slaagd. Natuurlijk moet je keuzen maken wanneer je aan een literatuurver filming begint. Honigmann heeft zich vooral toegelegd op het zorg vuldig in beeld brengen van het ge leidelijk afglijden van de man in een volledige staat van dementie. Terecht heeft ze daarvoor de nodi ge tijd genomen. We zien Joop Ad miraal als Maarten kleine foutjes maken, bijvoorbeeld wanneer hij midden in de nacht aangekleed in de huiskamer zit. Langzaam maar Marja Kok en Joop Ad: zeker groeien die onschuldige ver gissingen uit tot meer dan pijnlijke verwarringen van heden en verle den en volledige black-outs. De ontwikkeling van het verhaal stemt volledig met de roman over- kan dat? Aan het acteren van Joop Admiraal ligt het niet. Zijn voor de rol nogal jeugdige leeftijd, staat een overtuigend personage niet in de weg, al zie je soms achter de schim van een oude man een jonge vent opstaan. Los van het feit dat het spel van Marja Kok niet over tuigt, is de rol van de vrouw veel 'Dragnet'; regie: Tom Mankiewicz; hoofdrol len: Dan Aykroyd, Tom Hanks en Christopher Plummer: theater: Lido. Leiden. Dan Aykroyd in 'Dragnet' De afkorting LAPD duikt geregeld op in de film 'Dragnet'. Ze staat voor Los Angeles Police Depart ment. Joe Friday is lid van het poli tiekorps in de grootste stad van de Amerikaanse westkust, en een toe- gewijdere overheidsdienaar is nau welijks denkbaar. Als zijn partner Frank meteen in het begin van de film zijn baan bij de politie blijkt te hebben verruild voor een een geitenboederij. ver zucht Joe Friday: 'Ik weet dat Frank daar altijd van gedroomd heeft, maar die paar miljoen inwo ners van Los Angeles rekenden wel op Frank'. - De toon van 'Dragnet' is een hu moristische, dat zal met dit citaat wel duidelijk zijn. Acteur/schrijver Dan Aykroyd (ooit een Blues Bro ther) brengt met deze film een iro nische hommage aan een gelijkna mige tv-serie uit zijn jeugd. Handig combineert hij gevoelens van nostalgie met eigentijdse zaken. Zo wordt een ouderwets standaard melodietje om spanning te sugge reren afgewisseld met rap en dis- Aykroyd speelt zelf de rol van dienstklopper Friday. In plaats van genoemde Frank krijgt hij Pep Skeebek als partner toegewezen, een rol van Tom Hanks. Beiden zijn eikaars tegenpolen, die, zoals dat eigenlijk altijd gaat in politie films, langzaam naar elkaar toegroeien. In steeds eendrachtiger samen werking maken ze jacht op een tv- dominee (weer zo'n link met het heden), die door stimulering van het kwaad zieltjes probeert te win nen. Goed is immers alleen maar gebaat bij kwaad, zo luidt zijn vrij logische theorie. Op zich een aardig gegeven, maar het verhaal wil niet erg van de grond komen. Het is niet altijd even logisch of interessant en de plot had ook beter gekund. Dat gaat allemaal ook een beetje ten koste van de humor. Als persiflage is 'Dragnet' best geslaagd, maar een duidelijke richting ontbreekt. Door het slappe verhaaltje dobbert 'Dragnet' stuurloos in het rond. Dat creëert een groeiende irritatie en in zo'n sfeer heeft een film de la chers niet zo gauw op zijn hand. BART JUNGMANN problematischer. Aangezien in het boek alles vanuit het verwarde ge zichtspunt van Maarten wordt be keken. is de vrouw een nauwelijks merkbare figuur in de mist. Juist door haar positie op de ach tergrond, beseft de lezer door een paar kleine reacties de tragiek van deze vrouw die machteloos moet toezien hoe haar man van haar ver vreemdt. In de film is Vera natuur lijk explicieter en meer gepronon ceerd aanwezig, maar heeft daar mee tevens een dramatische kracht ingeboet. In plaats van naar volledigheid te streven, had Honigmann er beter aan gedaan ëén of twee belangrijke motieven uit de roman te lichten, maar ze dan wel volledig te volgen. Ik denk hierbij aan de kinderen die door de schoolbus worden opge haald en aan de hond. Maarten wacht tevergeefs op de kinderen omdat het zondag is en de hond fungeert als symbool voor trouw en het vinden van de weg. Aan de hand van enkele motieven slaagde Bernlef erin op subtiele wijze de geestelijk aftakeling van een oude man te beschrijven. Dat de film on danks alles zeker de moeite waard is, is uitsluitend te wijten aan de kracht van Bernlefs gegeven. LEONARD ENGEL. HILVERSUM - "Ik heb Peter Sel lers geïnterviewd, een dag na zijn trouwen in februari 1964 met Britt Eklund. Het was ergens in een stulpje op het platteland van Enge land in het dorpje Brookfield. Daar woonde hij. Het was met een En gelse cameraploeg, zo rond vijf uur. Ik zit met hem te praten, zijn vrouw zat erbij, want dat had hij bedongen. Ik vond dat goed". door Eric Bos en Fred van Garderen "Ik vraag hem over zijn imitaties waarmee hij zo beroemd geworden is. Dat doe ik alleen voor Engelse televisie, zei hij. Maar Britt Eklund vroeg het hem toch te doen. Toen deed hij Churchill in de 'Slag om Engeland'. Geweldig wasj dat met een potloodje als de grote sigaar". "Daarna Alec Guinness als Ri chard III. Hij had een hekel aan Guinness. Die schijnt met zijn mond te trekken, dus dat deed hij overdreven na. Na een kwartier komt de geluidsman naar ons toe en vraagt of het over kan. Wat was er aan de hand? De stroomtoevoer was zwakker geworden. Dat kwam doordat om vijf uur veel mensen thuis komen, het licht aan doen, gaan koken, enzovoort. Dat kan al leen in Engeland". "De cameraploeg had alleen maar zwevende beelden. Onbruik baar dus. Sellers was pissig en ging als een wilde tekeer. Imiteren wil de hij niet meer en uiteindelijk praatte hij nog maar twee minuten over film. Dat was heel dramatisch. Achteraf heb ik die ploeg gevraagd waarom ze niet eerder gewaar schuwd hadden. Ze hoopten dat het zich vanzelf zou herstellen. Vreselijk jammer". Schuldcomplexen Achter een 'Eghte Haaringsala- de' in restaurant Schiller op het Amsterdamse Rembrandtsplein ventileert Simon van Collem geest driftig. tussen de happen door, zijn grote ongenoegen. Het mislukte in terview met Sellers is niet het enige wat hij zich kan herinneren. On langs schreef hij een boekje vol over dertig jaar filmjournalistiek. Daarin staat echter niet het Sellers- verhaal en nog veel meer niet. Van Collem: "Vinden de mensen dat wel leuk, vraag ik me af. Ik heb nog wat vreemde verhalen van re gisseurs, maar ik weet niet of dat wel interessant is. Bijvoorbeeld over schuldcomplexen van Duitse acteurs en regisseurs. Eën vreemd verhaal staat mij bij. Dat gaat over 'Baron von Munchhausen', een ju bileumfilm van de Duitse UFA uit 1943. Die gaat door voor een nazi- film, maar er spelen allemaal anti- "Erich Kastner schreef het sce nario, maar zijn naam mocht in die tijd niet worden gebruikt. Josef von Baky was de regisseur, hij mocht in die tijd eigenlijk geen films maken en hoofdrolspeler Hans Albers had een joodse vrouw. Maar er zat een bloedmooi blond meisje in die film, die was er inge zet door Goebbels. Salomons heet te ze. geloof ik. Ze was van joodse afkomst en toch een spionne". Die film kwam ter sprake bij een interview met Terry Gilliam van Monty Python. Hij maakt op dit moment in Rome ook een film over Von Münchhausen. Toen ik zei dat er al een film over gemaakt was, riep hij: 'Maar dat is een nazifilm'. Dat is toch vreemd dat dat misver stand bestaat. Maar om het Gilliam nou uit te leggen heeft geen zin. Ik dacht toen wel: dat is niet zo. Maar ik weet niet of dat nu informatie is waar de mensen op zitten te wach ten". Magazijnbediende Simon van Collem werd 68 jaar geleden geboren in Amsterdam. Zijn vader was chef van 'Goud- visch', een diamantfabriek aan de Nieuwe Keizersgracht. Het was een sociaal-democratisch gezin waarin lezen de enige vorm van cultuur was. "Mijn ouders gingen sporadisch naar de film," zegt Van Collem. Maar kleine Simon was alras on der de indruk van bewegende beel den. "Ik werkte na het behalen van mijn HBS-diploma als jongste be diende op een atelier en later nog als magazijnbediende bij een stof feerderszaak. Ik wilde echter graag bij de film. Als jongetje van vijftien ging ik in een vrij weekeinde naar twee hoofdfilms. Voor een kwartje in de ene bioscoop en voor vijftien cent in de andere" Zijn hobby werd uiteindelijk zijn werk: "Een nichtje van mij was be vriend met de moeder van Jeroen Krabbé, Greetje Reiss. Zij werkte als filmvertaalster op het filmver huurkantoor Nova, dat later Tus- chinski werd. Die zei op een gege ven moment tegen mij: we hebben een jongste bediende nodig. Daar ben ik toen komen te werken. Het bedrijf verhuurde de eerste Hitchcock-films als 'Sabotage' en 'De man die teveel wist' en Franse films als 'Le jour s'élève' met Jean Gabin". Debuut Maar bij films verhuren bleef het niet. Op 9 februari 1958 maakte hij zijn tv-debuut met de rubriek 'De Oude Draaidoos'. "Ik had in de ja ren vijftig een verhaal geschreven over de oude Nederlandse stomme film in een boek dat heette 'Weetje nog wel'. Naar aanleiding daarvan vroeg de VPRO me of ik uit dat boek een fragment voor de televi sie wilde doen". "Daarover kreeg ik een heleboel brieven want dat waren de mensen niet gewend van de VPRO. Toen zeiden ze: wil je dat nog eens doen en dus de volgende maand weer. Zo is het begonnen. Dat waren dus live-uitzendingen van een half uur. Eén keer liep een uitzending twin tig minuten uit. Een gast praatte en praatte maar over één en hetzelfde onderwerp". "De floormanager, Leen Timp, gaf met handbewegingen een te ken dat het afgelopen moest zijn. Die gast zegt tegen mij: wat heeft die man? Waarom zwaait-ie? En even later zei hij: sorry... het is een doofstomme, hij gebruikt gebaren taal. Dat was een grote lacher". In 1970 maakte Van Collem de overstap naar de AVRO: "Het was in de tijd dat er bij de VPRO een aantal veranderingen plaatsvon den. Het waren de jaren zestig en ze wilden meer geëngageerde films. Ik vond het niet leuk meer. De AVRO heeft me gevraagd en ik ben gegaan. Daar heb ik tot '75 met ple zier gewerkt, maar het was wel de omroep waar niet alles kon. Ik her inner me een filmfragment waarin Bastard geroepen werd. Dat werd vertaald met 'klootzak'. Dat moest er uit van de AVRO-leiding. Het heeft me nog heel wat uurtjes ge kost om dat fragment zonder dat de mensen het zagen te laten verdwij nen. Die bemoeizucht heeft de TROS waar ik sindsdien mijn film programma verzorg, totaal niet. Het enige waar zij op letten is of ik wel aan mijn tijd zit". Rolletje Van Collem werd twee keer door Dick Maas gevraagd een rolletje te spelen. "Ik had met Dick Maas een interview naar aanleiding van zijn eerste film 'De Lift'. Dat hielden we ook in die lift. Levensgevaarlijk, want dat ding was echt niet goed. Nu is Maas heel slecht te intervie wen. Hij praat weinig, is heel schuchter. Dus na het interview zeg ik hem: daar mag je wel eens wat tegenover stellen. Een rolletje in je nieuwe film bijvoorbeeld" "Later werd ik door een meisje gebeld, of ik op de set van 'Flodder' wilde komen. Ik kreeg mijn rolle tje. Samen met moeder Maas als het echtpaar met het zwembad. In 'Amsterdamned' weer samen met haar een rolletje. Nu op de water fiets. In de volgende film moeten we samen maar over het water lo pen" Simon van Collem heeft plannen genoeg. Hij weet nog niet van op houden. "Ik voel me nog net zoals dertig jaar geleden. Alleen wat ze kerder, want toen had je veel tegen werking. Er is tegenwoordig geen concurrentiè meer. Voorlopig ga ik dus door. Tot ik er bij neerval? Dat doe ik waarschijnlijk al iets eer der". FILMS OP VIDEO Het aantal cassettes met films over karate, kickboksen, boksen en straatvechten neemt de laatste tijd toe. Er schijnt een flinke markt voor te zijn en me nig distributeur bedient die markt graag. Echt goede films zie je in dit genre weinig. Produ centen en regisseurs lijken wel erg snel tevreden. Als er maar flink geknokt wordt, dan is het wel best, lijkt hun standpunt, en verder doet het er weinig toe wat er op film komt. Ervaring opdoen speelt overi gens ook het rol. Ik krijg de in druk dat een beginnend regis seur in de Verenigde Staten eerst een vecht- of een puberfilm moet maken voor hij degelijker kost voorgezet krijgt. Van Jamaa Fanaka had ik nooit gehoord, maar veel erva ring kan hij nog niet hebben. Zijn 'Penitentiary 3' is tech nisch lang niet in orde en bevat menig scène waar ik absoluut niet tegen kan. Het hele gedoe in een gevange- i een bokser-met-goe- de-inborst zich verzet tegen een gevangene die machtiger is dan de directeur bevalt me niets. Een broeierige sfeer kan een film ten goede komen, maar er is verschil tussen 'broeierig' en 'smerig'. 'Penitentiary 3' had wat mij be treft niet gemaakt behoeven te worden. Vestron Video. De beste vechtfilm die ik de laatste tijd op video heb gezien is 'American Ninja 2' van Sam Fir- stenberg met Michael Dudikoff in de hoofdrol. De films was on langs nog in de bioscopen te zien. Er is humor in het verhaal ver werkt en de vechtscènes zitten goed in elkaar. Dudikoff als mili tair rolt samen met een vriend en collega een drugs-imperium op en hij doet dat met weinig woor den, maar met veel schoppen en slagen die prima in beeld zijn ge bracht. Eveneens Vestron Video. Lang voor iemand ook maar dacht aan het maken van Ninja- films waren er cowboys die voor het geweld zorgden. Een beetje cowboy-film had minimaal één vuistgevecht, de rest van de on enigheden werd per revolver af- 'Will Penny' is een van de be tere cowboyfilms, vooral door de sterke rol van Charlton Heston als de eenling die zich moet ver dedigen tegen een bende. Tom Gries maakte van "Will Penny' een sterke film die wordt ge steund door mooie muziek en goed wordt geacteerd door o.a. Donald Pleasance, Slim Pickens, Ben Johnson en Bruce Dern. Van Esselte CIC. Wie moderne cowboyfilms zoekt komt terecht bij het poli tiewerk. Geen sheriff tegen out laws, maar rechercheurs tegen gangsters en ander tuig. In 'Let hal weapon' van Richard Don- ner vormen Mel Gibson en Dan ny Glover een prachtig duo dat al bekvechtend ten strijde trekt te gen iedereen die niet deugt. Het verhaal zit goed in elkaar, de dia logen zijn prima en actie is er ge noeg. Lekker kijkwerk voor de liefhebber van stevige kost. Van Warner Home Video. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Radio Days' - Woody Allen vertelt het ontroerend-komische verhalen over het opgroeien in New York in de tijd dat de radio nog een centrale plaats in de huiskamer had. Trianon. Dragnet' - Lido, Leiden 'Jesus Christ Superstar' - oude musi cal waarin het hippie-tijdperk op bij bels niveau wordt gebracht, Green- way. Voorschoten 'Tenue de Soiree' - opvallende film over een driehoeksverhouding met onverbloemd taalgebruik, Greenway. Voorschoten 'A night on the town' - bizarre avontu ren met babysitter, City, Katwijk 'Raising Arizona1 - kinderloos echt paar gaat op babyjacht en maakt van een zesling een vijfling. Komisch, Ci ty, Katwijk BLIJVERS 'Flodder' - voorlaatste hit van Dick Maas, Greenway, Voorschoten 'The Untouchables' - oude tv-serie door Brian de Palma in een fraai nieuw jasje gegoten, City, Katwijk 'Barflv' - Mickey Rourke als de Ame rikaanse dichter Charles Bukovski, wiens poëzie het best gedijt onder in vloed, Lido, Leiden 'Out Of Africa' - meeslepende film met Meryl Streep als Deens schrijf ster in Afrika, Greenway, Voorscho- 'Big Foot and the Hendersons' - fami lie neemt mensaap in huis. Green way, Voorschoten 'Amsterdamned' - spektakelfilm op en onder Nieuw Amsterdams Peil, Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Fatal Attraction' - spannende film over vrouw die haar 'minnaar voor eén nacht' en zijn gezin te grazen neemt, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'De reddertjes' - Disney-film uit 1977, waarin in de gewelven van het ge bouw van de Verenigde Naties hulp vaardige muizen huizen, Lido, Leiden 'Dirty Dancing' - eenvoudige maar charmante dansfilm, Luxor, Leiden en Euro Alphen 'The Last Emperor' - groots epos die wellicht niet helemaal oplevert wat de Bertolucci-liefhebber venvacht. Lido, Leiden Witches of Eastwick' - Jack Ni cholson als de duivel die de vrouwen om zijn vinger windt, Lido, Noord- wijk SEKSFILMS 'Wild Things II' - Rex, Leiden DEN HAAG 'Wall Street' - Asta (463500), al. 'Fatal Attraction' - Asta, 12 jr. 'September' - Asta, al. 'Nuts' - Babyion (471656). al Fatal Attraction' - Babylon. 12 jr. Can't buy me love' - Babylon, al. 'Amsterdamned' - Cineac (630637), 12 jr. 'Best Seller' - Cineac. 16 jr 'Dirty Dancing' - Cineac, al 'Cry Freedom' - Metropole (456756). al. "The Last Emperor' - Metropole. al 'The Dead' - Metropole. 16 jr. 'Barfly' - Metropole, 12 jr 'Dirty Dancing' - Metropole. al. 'The Last Emperor' - Odeon (462400). al. 'A nightmare on Elm Street 3' Odeon, 16 jr. 'Amsterdamned' - Odeon, 12 jr. 'Dirty Dancing' - Odeon, al 'Oei Ciornie' - Studio 656402), 16 jr 'La Famiglia' - Studio, 16 jr 'Witches of Eastwick' - Studio, 12 jr AMSTERDAM 'Hersenschimmen' - Alfa (278806), al. 'Sammy and Rosie get laid' - Alfa, 16jr. 'Fatal Attraction' - Alfa. 12 jr. 'Barfly' - Alhambra (233192), 12 jr 'The Last Emperor" - Alhambra, al. 'Fatal attration' - Bellevue Cinerama (234876). 12 jr. 'Wall Street' - Cinerama, al 'Nuts' - Calypso (234876), al. Can't buy me love' - Calypso, al 'The Dead' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Dorst' - Cinecenter, 16 jr. 'Barfly' - Cinecenter, 12 jr. 'Half Moon Street' - Cinecenter, 16 jr 'Dirty Dancing' - Cinema Int. (15124). al Amsterdamned' - Cinema Int., al 'A nightmare on Elm Street 3' - City (234579), 16 jr. 'Amsterdamned' - City, 12 jr. 'Best Seller' - City, 16 jr. 'Schorem van de school' - City, al. 'Dragnet' - City, al. 'Innerspace' - City, al. 'I've heard the mermaids singing' Kriterion (2317080), 16 jr 'Yeelen' - Kriterion, 16 jr. 'Valley Girls' - Parisien (246540), 18 jr. 'Physical Attraction' - Parisien, 18 jr Oci Cic al. - The Movies (245790), 16 e here' - The Movies, 16 The Last Emperor' - Tuschinski. al. 'Barfly' - Tuschinski, al. 'Dirty Dancing' - Tuschinski. al. The Dead' - Tuschinski, 16 jr. 'Naam van de Roos' - Tuschinski Ci neac (243639), 16 jr 'September' - De Uitkijk (237460), al. TELEVISIE Twee mammoetfilms worden de komende week door de Neder landse tv, al dan niet in tweeën gehakt, uitgezonden. 'The God- father' werd al in aparte delen gemaakt, het was een van de eer ste films waarop een vervolg werd gemaakt. 'The Godfather' betekende in 1971 de terugkeer van Marlon Brando op het witte doek en werd zowel financieel als artis tiek een groot succes. Brando speelt op onvergetelijke wijze Don Corleone, de peetvader die de maffia in New York beheerst. Al Pacino heeft de rol van zijn zoon. Hij probeert te ontsnappen uit het milieu, maar als het impe rium op instorten staat, doet de familie een dringend beroep op hem. De regie is van Francis Coppola. Dinsdag wordt op Ne derland 1 om 23.00 uur deel een uitgezonden. 'Exodus' is zo'n lange film dat de EO hem in twee delen uit zendt. Donderdag (20.28 uur, Ne derland 1) deel een van deze be werking van Leon Uris' gelijkna mige boek. Hy vertaalt hierin een historische gebeurtenis in een persoonlijke drama, zoals hij wel vaker deed. Exodus is de naam van een schip dat in 1947 naar Palestina voer. De Britten, die toen nog het gezag uitoefenden over dat stuk je Midden-Oosten, lieten de jood se passagiers niet van boord gaan. Teruggestuurd naar Frank rijk mogen de joden ook daar niet van aan land en een interna tionale rel is geboren. Het gaf mede de stoot tot de stichting van de staat Israel. Een andere Hollywood-klas- sieker, 'All the president's men' wordt vanavond om twaalf uur via BBC 1 uitgezonden. De we derwaardigheden van de journa listen Bernstein en Woodward, die meehielpen aan de val van Nixon, werden in een film gevat. De twee hoofdrollen zijn van Ro bert Redford en Dustin Hoff man. De laatste is vanavond ook te zien in 'Marathon Man'. Hij speelt hierin een joodse jongen die door zijn broer in een sinister spel wordt betrokken en dertig jaar na het einde van de oorlog alsnog het slachtoffer van Nazi- terreur dreigt te worden. Lauren ce Olivier speelt een figuur die is gebaseerd op de kamparts Men- gele. Regie: John Schlesinger (België 1, 20.55 uur). FILMHUIZEN De hele week films met Gérard Depardieu bij LAK-Cinema. Tien films van de acteur die in de afgelopen vijftien jaar zo bepa lend was voor de Franse cinema. Dinsdag wordt het festival om 20.00 uur geopend met 'La der- nière femme'. Een schokkende tragedie over een man die zich waardeloos voelt als vader en minnaar. 'Les Valscuses', die de zelfde avond om 22.00 uur wordt vertoond, was destijds een even omstreden film. Samen met Pa trick Dewaere zwerft Depardieu door Frankrijk en kent god noch gebod. Woensdag om 20.00 uur 'Bax ter, Vera Baxter'. Een suggestie ve, bijna hallucinerende film (al dus het persbericht) over een vrouw die door haar echtgenoot wordt verkocht. Om 22.00 uur volgt 'Je vous aime', waarin De pardieu naast Catherine Deneu- ve acteert. Een ongecompliceer de film over een liedjesschnjf- ster die geen relatie in stand kand houden. Donderdag staat er slechts ëén film op het pro gramma: 'Danton' (20.00 uur). Een film over de Franse revolu tie met Depardieu in de gelijkna mige hoofdrol. Vrijdag allereerst 'Pas si mé- chant que ca' van de Zwitser Claude Goretta. Depardieu dit maal als een directeur die uit ste len gaat om zijn personeel te be talen. Om 22.00 uur 'Mon oncle d'Amerique', waarin Resnais de levensloop van ogenschijnlijk willekeurig gekozen mensen schetst. Het festival wordt zaterdag af gesloten. Om 20.00 uur wordt dan 'La femme d'a coté' ver toond. Een aangrijpende film van Truffaut over twee mensen die vroeger een relatie hadden en elkaar vele jaren later weer tref fen. Om 22.00 uur 'Police'. Daar in speelt Depardieu een politie man die verliefd wordt op een meisje dat hij heeft gearresteerd. In het LVC-Filmhuis draait dit weekeinde nog 'Oblomov' van Nikita Michalkov. Woensdag is Palermo oder Wolfsburg' te zien. Een Siciliaanse jongen ver trekt naar Duitsland om van daaruit zijn familie financieel te kunnen ondersteunen. Film van Werner Schroeter. Problemen bij de aanpassing aan de Duitse maatschappij komen ook aan de orde in '40m Deutschland'. Een Turkse vrouw vereenzaamt op haar flat. Film van Tevfik Baser (alle films draaien om 21.15 uur). In het Kijkhuis wordt de verto ning van 'Sammy and Rosie get laid' voortgezet. Politieke film van Stephen Frears, waarin hij een omstreden beeld schetst van het leven onder premier That cher (19.30 en 21.45 uur).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11