Russen tillen zwaar aan rellen Armenië Oude paspoorten en blanco rijbewijs onverwacht populair bij criminelen 'Heldenrol' De Korte wekt ergernis Kamer Politburo gelast onderzoek Chinese school moordend BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE MOSKOU (GPD)/AP) Het Politburo van de Russisch communistische partij neemt de ongeregeldheden in Ar menië en Azerbajdzjan over de betwiste provincie Nagor- no Karabach hoog op. Een speciale commissie moet tij dens een grondige studie de oorzaken van de verscherpte nationale tegenstellingen opsporen. De partijleiders van Armenië en Azerbajdzjan, die in Moskou zijn ontboden, moeten een aantal maatregelen nemen om de scherpe kantjes van het conflict af te halen. Partijsecretaris Gorbatsjov heeft gisteren in het Centraal Comité in Moskou gezegd, dat de perestroj ka-politiek de steun van alle arbei ders, ongeacht hun nationaliteit, nodig heeft. Hij benadrukte dat de oplossing voor het conflict binnen het kader van de democratie en de wet moet worden gevonden en dat emoties uit den boze zijn. De toe spraak van Gorbatsjov is vandaag geheel in het partijblad Pravda af gedrukt. Max in zak en as door opheffing reuma-stichting stichting zamelde kleding de stichting, vindt het lens worden dan opgestookt, doet me echt verdriet dat de sen die op "mij konden rekenen de dupe zijn". Volgens Tailleur gingen nog De speciale vergadering van het Centraal Comité gisteren werd bij gewoond door president Gromiko, de tweede man van de partij Li- gatsjov, premier Ryzjkov en de Po- litburo-leden Jakovlev, Dolgich en Razoemovski. Dit alles geeft nog eens ten overvloede aan, hoe be langrijk men in het Kremlin de ge beurtenissen in het gebied vindt. De in Moskou aangekondigde maatregelen zijn vooralsnog in zeer vage termen aangeduid. Gestreefd zal worden naar de verbetering van de 'internationale opvoeding van de arbeiders', wat waarschijnlijk wil zeggen dat er een campagne voor wederzijds begrip tussen christelijke Armenen en islami tische Azerbajdzjani zal worden ge voerd. Het is de vraag of dat voldoende zal zijn. De Armeense demonstra- AMST_,RDAM (GPD) De stich- tieleiders, die weten dat zij als het ting Beter met Max' zal eind deze moet een miljoen mensen op straat maand worden opgeheven. De kunnen krijgen, hebben namelijk De KGB kijkt mee bij demonstraties in Armenië. Beide heren op de voorgrond (met hoed) zijn althans aange duid als leden van de Russische geheime dienst. Deze foto van de massale staking in Armenië op 26 februari is gisteren vrijgegeven. <foto AP> onverkort hun eis gehandhaafd dat kuurreizen door reumapatienten Nagorno Karabach wordt terugge- naar Oostenrijk te bekostigen, geven aan Armenië, "Verschrikkelijk vind ik het dat mensen met pijn niet meer gehol pen kunnen worden". Max Tail- leur, nog tot november directeur hstischë" Azerbajdzjaanse'^gevöe- 1923 immers bij behoorde. Het Kremlin stuit in dat geval op- op problemen. De nationa- verkwikkelijke zaak. "De stichting ujt botsingen tussen politie wordt niet door mij opgeheven, monstranten zoals in de stad maar door het bestuur". "Als directeur heb je te doen wat het bestuur je voorschrijft. En dat vloeien, wilde mensen met reuma 750 gul den laten betalen voor een reis naai Oostenrijk. Zoiets kun je die arme bij de botsingen tussen Armeniërs toch niet aandoen? Het en Azerbajdzjani in het zuiden van x _._A j.i. j Sovjetunie vorige week meer dan 1500 Armeniërs om het leven zijn gekomen. De Armeense poli- - tieke organisatie Tadzjnakt- rig jaar zeven chartervluchten mei sjoetoen, die is gevestigd in Nico- Armeense bevolking de omvang van een massamoord heeft aange- Volgens het officiële Rus- droeg de reissom 3150 gulden. Om- op duiden dat 'het geweld tegen de dat tweedehands kleding nog maar weinig opbrengt, kon niet langer kostendekkend worden gewerkt. o Voor de 17 personeelsleden is eind sische persbureau Tass zijn er bij deze maand ontslag aangezegd. ----- Max Tailleur: "Honderden brie ven heb ik van mensen gekregen. Of ik alsjeblieft niet wat kon doen. de onlusten 32 doden gevallen. Het Europees Parlement in Straatsburg heeft gisteren gezegd dat de "brute onderdrukking van Ik wil de zaak ook graag voortzet- etnische burgerrechten in de repu- ten. Alleen, ik weet nog niet hoe. Voor allerlei acties om hulp in het buitenland krijg je gemakkelijk geld bij elkaar. Als het bliek Azerbajdzjan door de rege ring van de Sovjetunie" de oorzaak is van de bloedige rellen die zich daar vorige maand hebben voorge- beetje hulp aan je eigen buurvrouw daan. In een resolutié riep het par- gaat, geeft men niet thuis. Ik ga nog lement het Kremlin op de verschil- wel proberen iets te doen, wanneer en hoe, dat weet ook ik nog niet". lende volkeren in de Sovjetunie meer politieke en individuele vrij heid te gunnen. Proza - 'De heelmeester' door Noah Gordon, die het verhaal vertelt van een gedreven man. Rob Cole. Als leerling van een kwakzalver in het elfde eeuwse Enge land hunkert hij er naar naar Perzie te gaan om daar mensen te genezen. De jonge Engelsman gaat op stap en vindt niet alleen de kennis, waarnaar hij al zo lang zocht, maar ook zijn geliefde. Lui- tingh, prijs ƒ34,90. - 'Van het ene slot naar het andere', een speciale pocketeditie var» Frans van Woerdens vertaling van de roman van Louis-Ferdinand Céline. Voor die verta ling kreeg Van Woerden de Marinus-Nij- hoffprijs 1988. Meulenhoff, prijs 19,90. - 'Gantenbeim' door Max Frisch, 'De Golem' door Gustav Meyrink en 'Kat en muis' door Günter Grass zijn drie nieu we titels in de pocketserie 'Moderne Classics' van Meulenhoff. Prijs 10,- per stuk. - 'Prisma uitrekselboek Nederlandse literatuur 1945 - 1980', samengesteld door Jet Matla. Johan van Ommen, Li- zet Penson en Rob van Riet. Vooral voor leerlingen en studenten die zich op een examen voorbereiden. En voor dege nen, die zich willen oriënteren op de naoorlogse literatuur. Het Spectrum, prijs 14,90. - 'De zoon roman van Gina Berriault over een vrouw, die in mannen de recht vaardiging van haar bestaan zoekt. Dat doet ze ook bij haar zoon, de gevolgen zijn desastreus. De critici toonden zich geschokt na het verschijnen van het boek in 1965. Nijgh Van Ditmar, prijs 24.90. - 'De namiddag van een schrijver', een novelle van Peter Handke, waarin deze een wandeling door Salzburg be schrijft. De Prom, prijs 22,50. - 'In het labyrint' door John David Morley, die de vraag opwerpt wat goed en fout was in de oorlog. We volgen een Duits zakenman in Tsjechoslowakije. De wijze van vertellen tilt het probleem boven zijn omgeving uit. Contact, prijs ƒ29,90. - 'Zusters van liefde', roman van van de in Paramaribo geboren schrijver Al- bert Helman, die vooral als verteller naam heeft gemaakt. Dit boek wordt ge zien als een (zelfstandig te lezen) slot deel van zijn breed opgezette 'Mexico- kwartet', waarvan eerder verschenen 'Het vergeten gezicht', 'De rancho der X mysteries' en 'Afdaling in de vulkaan'. Nijgh Van Ditmar, prijs 45,-. - 'Een Indisch huwelijk', een herdruk van de novelle van Carry van Bruggen, die schrijft over de eenzaamheid van het bestaan als vrouw van een planter op Sumatra in het begin van deze eeuw. Conserve, prijs 19,50. Thrillers - 'De Icarus intrige', een nieuw lijvig verhaal van Robert Ludlum, die voor de liefhebbers geen verdere toelichting be hoeft. Hij heeft nu weer zo'n 650 pagi na's volgeschreven over 'een meedogen loze terreur'. Linkse extremisten heb ben Amerikanen in de ambassade in Oman gegijzeld. Het congreslid Evan Kendrick onderneemt een reddingspo ging. Het begin van een nachtmerrie. Luitingh, prijs 34,90. - 'De Cock en moord in brons' door A.C. Baantjer. Middeleeuwse toestan den en heidense gebruiken beheersen het Oudheidkundig Genootschap van de Klokbekers. Als er een moord wordt gepleegd hebben rechercheur De Cock en zijn assistent Vledder heel wat moei te in die gesloten gemeenschap binnen te dringen. Fontein, prijs 14,90. Jeugdboeken - 'Arme Pettson' door Sven Nordqvist en 'Het mooiste verhaal' door Sun Axelsson met tekeningen van Sven Nor dqvist zijn twee kleurrijke prentenboe ken voor de jongeren van vijfjaar en ou der. Infodok. - 'Een zebrapad in de woestijn' zijn versjes en tekeningen die Daniel Billiet heeft geschreven voor jongeren van 8 jaar en ouder. Infodok. Diversen - 'Met of zonder prik'. Marijke van Ponanen - na 17 jaar als verpleeg ster te hebben gewerkt nu vliegen de ANWB-zuster - heeft met be hulp van tekeningen van Hans Busman dolle en dwaze situaties in de verpleging vastgelegd. Naast ve le trieste momenten valt er geluk kig nog genoeg te lachen. Novella, prijs 9,90. - 'Rotterdam voor gevorderden' zijn de gebundelde columns die Rien Vroegindeweij schreef voor Het Vrije Volk. Met uiteraard voor al de stad Rotterdam als mikpunt. Veen, prijs 19,50. - 'Amerika als legpuzzel' door mr. Frans Verhagen, die als corres pondent werkt in Washington D.C. en als zodanig goed in staat is een heldere analyse te geven van het hedendaagse Amerika. Misschien kan men daarna de Amerikaanse puzzel leggen. Sijthoff, prijs 24,50. - 'Hou van het leven - het leven houdt van jou!' zegt Leo Buscaglia, hoogleraar pedagogie aan de uni versiteit van Zuid-Californie. Hij wil dat we veel dingen gaan bemin- WASHINGTON (UPI) - Een be drag van 150.000 dollar, dat werd betaald aan E. Robert Wallach voor zijn werk aan een project voor een Iraakse oliepijpleiding, is gestort op een rekening, waarvan ook de Amerikaanse minister van justitie Edwin Meese heeft geprofiteerd. Volgens de Amerikaanse krant Los Angeles Times is uit documenten gebleken dat het geld dat Wallach ontving voor zijn lobby-werk rond het project later deels terecht is ge komen bij diens goede vriend Meese. Meese vervulde een sleutelrol voor het - nooit definitief van de grond gekomen - project, dat voor zag in de aanleg door een Ameri kaans bedrijf van een oliepijplei ding voor Iraq. Zo heeft hij in 1985 Beroep tegen verbod oppositie in Zuidafrika JOHANNESBURG (Rtr/AFP) - Drie van de achttien organisaties van zwarten in Zuidafrika, die eind februari zijn getroffen door een verbod op politieke activiteiten, vechten dit verbod aan bij het Hooggerechtshof in Kaapstad aan. Dat heeft een advocaat in Johanne sburg gisteren bekendgemaakt. Volgens de jurist Peter Harris hebben de zwarte vakbondsorgani satie COSATU, het Steuncomité van Ouders van Gevangenen en het Verenigd Democratisch Front (UDF) officieel protest ingediend tegen de in hun ogen vage en on wettige regels die minister van wet en orde Adriaan Vlok 24 februari afkondigde.. Het Europees Parlement heeft gisteren het besluit van de Zuid- afrikaanse regering veroordeeld. Het Parlement sprak zijn steun uit aan de kerkelijke leiders in Zuid afrika, die niet-gewelddadige pro testacties zijn begonnen tegen de maatregel van de regering-Botha. Volgens het Parlement leidt het huidige beleid van de Zuidafri- kaanse regering onvermijdelijk tot een groot gewapend conflict. nen. Daaruit zouden we geluk kun nen putten. Lannoo, prijs 29,50. - 'Ik fiets door het levenop het za del des tijdszingt Marijke Boon in haar nieuwe theaterproduktie 'Een jurk met rozen'. Zij begint eind april in Utrecht. Alvast een keus uit het programma. Veen. prijs 17,90. - 'Overvloed en onbehagen', de Nederlandse cultuur in de Gouden Eeuw, uitgeplozen en beschreven door Simon Schrama. Een halfjaar geleden verscheen het werk in het Engels. Contact, prijs 59,90. - 'Descartes' droom', een wiskun dige visie op de wereld door de Amerikaanse hoogleraren mathe matica Philip J. Davis en Reuben Hersh. Zij vragen zich af welk ef fect wiskunde en computers heb ben op ons intellectuele en emotio nele leven. Vooral nu de mogelijk heden van de computer oneindig lijken is het goed kritisch te blijven en zich te wapenen tegen de ont wikkelingen. Contact, prijs 49,50. - 'De blinde horlogemaker' door Richard Dawkins, die zijn omvang rijk werk heeft geschreven uit de overtuiging dat het mysterie van het menselijk bestaan is opgelost door denkers als Darwin en Walla ce. Het leven heeft zich in de loop van miljoenen jaren ontwikkeld, in de natuur is geen horlogemaker aan het werk geweest. De auteur probeerde met behulp van compu ters Darwins evolutieleer na te bootsen. Het verschafte hem heel wat inzicht. Contact, prijs 45,-. - 'Je eerste liefde' door dr.Ruth. Sinds de kleine, welbespraakte Amerikaanse seksdeskundige dr. Ruth Westheimer een televisiege sprek heeft gevoerd met Ivo Niehe is ze ook hier bekend. Natuurlijk een reden om haar boeken hier uit te geven. In dit boek geeft zij met dr. Nathan Kravetz seksuele infor matie voor jonge mensen en hun ouders, het Spectrum, prijs 19,90. - 'Aan het front'. De journaliste Anne Tristan heeft (onder valse vlag) zes maanden doorgebracht in de gelederen van de extreem recht se partij van de Franse presidents kandidaat Le Pen. Wat brengt doodgewone mensen tot die haat- explosies waar de acties van Het Front patent op hebben? Een ont hullend boek over een gevaarlijke beweging. Van Gennep, prijs ƒ24,50. Meese verdacht van aannemen steekpenningen een bespreking gearrangeerd tus sen vertegenwoordigers van het bedrijf en de toenmalige nationale veiligheidsadviseur Robert McFar- lane. Ook heeft hij het plan bespro ken rrjet de huidige minister van buitenlandse zaken in Israël, Shi mon Peres, die in 1985 premier Wallach zocht van de Israëliërs de garantie dat zij geen aanvallen zouden plegen op de oliepijplei- PEKING (AP) - In de Chinese pers is gisteren melding gemaakt van enkele gevallen van moord en doodslag als gevolg van de groeiende prestatiedruk in het onderwijs. Wang Lin, een 19-jarige scho lier, wurgde zijn ouders uit angst voor gezichtsverlies nadat hij ge snapt was met spieken tijdens zijn eindexamen. Wu Baoxia sloeg haar negenjarige zoontje dood omdat zijn prestaties onder de maat bleven. Een commen taar in het staatsdagblad Renmin Ribao hekelde ouders en onder- UTRECHT Oude paspoorten en blanco rijbewijzen zijn populair te genwoordig. Binnenkort komt ér een nieuw paspoort, maar zo lang dat er niet is zijn de oude paspoor ten nog goed bruikbaar, zeker voor illegale doelen. Honderden zijn er gestolen in de eerste twee maan- door Roeland Franck den van dit jaar. En duizenden blanco rijbewijzen. Soms met stempel en al. Gemeentehuizen in Leimuiden, Vleuten, Breukelen en Nieuwegein waren het doelwit. In één geval riamen inbrekers de hele kluis mee, in andere grepen zij naar de snijbrander. In één ge meentesecretarie hoefde alleen maar een stalen kast te worden ge opend. Uit een steekproef van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) bij gemeenten in de provincie Utrecht bleek al in 1985 en 1986 dat lang niet alle gemeente huizen voldoende zijn beveiligd. Volgens het hoofd van de falsifi catiecentrale van de CRI, Schuur man, brengen de gestolen docu menten in de handel grof geld op. Een goed vervalst paspoort kan en kele duizenden guldens opleveren. Een rijbewijs iets minder, maar toch ook nog honderden tot dui zend gulden per stuk. De mogelijk heden zijn legio. Criminelen hebben volgens een Amsterdamse politiewoordvoer der veel geld over voor een nieuwe identiteit. Bovendien biedt een vals paspoort of rijbewijs veel mo gelijkheden tot fraude; 't zijn im mers algemeen geaccepteerde legi timatiebewijzen. Auto's huren kan zonder probleem op valse naam. Gestolen paspoorten bieden illega le vreemdelingen kans langer uit handen van de politie te blijven. Valse sleutel In de nacht van 28 op 29 januari openden onbekenden de kluis van het gemeentehuis in Vleuten. De inbrekers bereidden de diefstal kennelijk goed voor, want ze open den de kluis zonder deze te bescha digen. Uit het bureau burgerzaken verdwenen duizend blanco rijbe wijzen, inclusief de benodigde stempels en andere materialen. Toch maakten de inbrekers een fout: ze vergaten een apparaat mee te nemen dat nodig is voor de ver vaardiging van rijbewijzen. De nacht daarop braken onbekenden in in het gemeentehuis van Nieu- ding, die zou worden doorgetrok ken naar een haven van Jordanië. Naar de betrokkenheid van minis ter Meese loopt momenteel een on derzoek, in verband met zijn moge lijke kennis van plannen om de Is raëlische Arbeiderspartij steek penningen te betalen. De advocaten van Meese bewe ren dat de minister van justitie nooit op de hoogte is geweest van de betaling aan Wallach, en daar van dan ook niet kan hebben ge profiteerd. Maar volgens de Los Angeles Times suggereren zeer on gebruikelijke praktijken in de aan delenhandel door Franklin Chinn, financieel adviseur van Wallach en Meese, dat Meese handel heeft ge dreven met geld dat van Wallach afkomstig was. wijzers die kinderen onder on toelaatbare druk zetten om voor al goed te presteren op school. Een academische opleiding, eens veroordeeld als bourgeois, is de afgelopen tien jaar steeds belangrijker geworden, omdat de regering beter gekwalificeer de mensen wil aantrekken. De concurrentie voor een plaatsje op de universiteit is echter kei hard. Volgens officiële rapporten komt slechts één op de vier eind examenkandidaten in aanmer king voor plaatsing op een uni versiteit. wegein. Alleen het apparaat dat eerder in Vleuten werd vergeten werd meegenomen. De inbraken in gemeentehuizen in de provincie Utrecht werden dit jaar voorafgegaan door kraken in Leimuiden en Grubbenvorst. Op 12 januari brandden onbekenden met snijbranders een dubbele kluis open in het Leimuiden. Zo'n dui zend paspoorten en 800 rijbewijzen verdwenen. Twee dagen eerder werd in Grubbenvorst een stapel reeds ingevulde paspoorten en 390 deels ingevulde rijbewijzen gesto len. De documenten lagen in een DEN HAAG De ergernis en ve nijn bij het CDA over het optreden van WD-minister De Korte (eco nomische Zaken) dropen er giste ren in de Tweede Kamer vanaf. De 'heldenrol' in het wir-drama, die de WD-vice-premier in een debatje voor zich opeiste, werd hem door door Peter de Vries de coalitiepartner niet gegund. 'Niet geloofwaardig', en 'niet be vredigend' waren zo enkele straffe oordelen die de CDA-fractie over de bewindsman uitsprak. Want De Korte presenteerde de verdwijning van de wir als één van zijn politieke meesterzetten, onderdeel van een ragfijne strategie. In de Schepelzaal van de Tweede Kamer kwamen de commissies van financiën en economische za ken gistermorgen bijeen om met De Korte en VVD-staatssecretaris Koning (belastingen) te praten over de onverhoedse afschaffing van de investeringssubsidie wir. De vraag die sindsdien CDA en WD verdeeld houdt, is wat er nu met de vier miljard gulden uit de wir-pot moet gebeuren. Besluiten daarover vallen vandaag of morgen in het kabinet, dus hielden alle re geringsgezinde parlementariërs gisteren hun kruit droog. Zo werd het, bij gebrek aan echte gespreks stof, een wat bizar overleg. Natuurlijk hadden de ministers wel wat uit te leggen. De afschaf fing van de wir werd door het kabi net omgeven met halve leugens, en ondernemend Nederland stond eind februari een heel weekeinde op zijn kop om nog snel even' wat investeringen onder de tanende subsidie te laten vallen. Vanzelf- spekend wilden alle partijen dus weten voor hoeveel miljarden er vlak voor de overval op de wir nog gesubsidiëerd geïnvesteerd was. Interessant werd het echter pas toen De Korte aan het woord kwam. In alle stilte, zo luidde zijn betoog, had hij. Rudolf de Korte, vanaf één oktober de afschaffing van de investeringssubsidie wir in zéér kleine, besloten, politieke kring aangekaart. Naar het publiek toe had hij pal gestaan voor de wir, binnenskamers bedreef hij 'Poli tiek'. Niet dat hij twijfelde aan het nut van de wir, oh néé, die stond buiten kijf. De miljardenoverschrijdingen op het fonds vormden evenmin een drijfveer; die waren zuiver admini stratief. Nee, hij, De Korte dus, wil de dat Nederland aansloot bij de trend in West-Europa om de belas tingen te verlagen. Daarvoor kon het wir-geld nóg- beter gebruikt worden. Weliswaar wezen bereke ningen met economische modellen stalen kast die met een koevoet kon worden geopend. Vervanging De aanslagen op de gemeentelijke kluis worden in de hand gewerkt door de vervanging van het pas poort door een fraudebestendiger type en de uitgifte van rijbewijzen door de gemeenten. Criminelen die een nieuwe identiteit nodig heb ben, willen het nieuwe paspoort voor zijn; zij zitten dan nog vijfjaar goed. Dat is althans de algemene indruk bij betrokken ministeries en politie. De rijbewijzen oefenen totaal anders uit, maar dat lag aan de modellen. De Korte was erin ge slaagd de 4,2 miljard wir-geld voor dat doel te behouden, en dat was wat telde! Dat 'masterplan' bestaat niet, en de wir-pot is leeg, constateerde de PvdA honend; het geld voor dit jaar is al uitgegeven. Verbijstering en ongeloof waren duidelijk des ministers deel. Maar vooral bij het CDA, waar De Korte nauwelijks een succesje wordt gegund. CDA- premier Lubbers had de afschaf fing van de wir juist verdedigd met een verwijzing naar de vele miljar den die er teveel aan de regeling worden uitgegeven. Bovendien is het kabinet het nog helemaal niet eens over de lastingverlichting die in de plaats van de WIR moet ko men. "De minister brengt ons in een moeilijk pakket", aldus CDA'er M. van Amelsvoort. "De overschrij dingen zijn niet de grond voor het besluit, zegt hij, maar een pakket belastingmaatregelen bestaat nog niet, dus dat is ook geen reden. Het kabinet heeft een drastische maat regel genomen zonder grond. Wij zullen ons daarover beraden". Soldatenvakbond dient klacht in tegen legerleiding HOOGHALEN (GPD) - Net opge komen militairen bij de IBC-Van Heutz-bewakingscompagnie in Hooghalen worden keer op keer geïntimideerd. Dat zegt de solda tenvakbond WDM, die er ook zeer boos over is dat haar vakbonds rechten in het legerkamp Hoogha len herhaaldelijk worden aange tast. Vorige week zou aan enkele bestuursleden van de soldatenvak bond de toegang tot de kazerne ontzegd zijn. De WDM heeft tegen de compagniescommandant een klacht ingediend. De WDM spreekt van een schrikbewind dat in Hooghalen zou heersen. Zo moesten recruten de eerste week van opkomst tot elf uur 's avonds in plaats van tot ne gen uur een programma afwerken; zij mochten niet van het kazerne- terrein af, ofschoon al in 1974 nachtpermissie is ingevoerd; zij moesten na de dienst verplicht hun uniform aanhouden; ze moesten 's morgens in plaats van om half ze ven al om zes uur uit de veren en dienden op zondagavond voor 24.00 uur in plaats van op maan dagochtend bij het ochtendappèl van weekendverlof terug te zijn. ook een sterke aantrekkingskracht uit op criminelen. Ze waren voor heen alleen op elf provinciehuizen aanwezig tegenwoordig op ieder - gemeentehuis, hoe klein ook. Uit de secretarie van Leimuiden verdwenen duizend roze papier tjes. Een dergelijke'forse voorraad is volgens de Rijksdienst voor het Wegverkeer niet ongebruikelijk. De gemeenten bestellen twee keer per jaar hun'documenten en dat brengt opslag van een grote voor raad met zich mee. Vaker bezorgen is ook gevaarlijk in verband met overvallen en kost bovendien veel geld. Enkele gemeenten hebben hun documenten inmiddels al bij een plaatselijke bank onderge bracht. Sinds oktober 1986 geven de ge meenten zelf de rijbewijzen uit in plaats van de provincies. Daarmee steeg het aantal doelwitten voor criminelen van 11 naar 714. Woord voerder Jonker van de Rijksdienst voor het Wegverkeer zegt dat dat probleem is onderkend: "Het spreiden van de afgifte van rijbe wijzen vergroot het risico. Dat is wel degelijk overwogen, maar dit soort dingen is tevoren nooit in te schatten. Uit het verleden is mij wel bekend dat incidenteel kleine aantallen rijbewijzen zijn zoekge raakt, maar nooit zulke grote hoe veelheden als de laatste tijd". Ook bij de Vereniging Neder landse Gemeenten, het CRI en het ministerie van verkeer en water staat bevestigt men de wens maat regelen te nemen. Volgens Jonker wordt gedacht over het gescheiden opbergen van apparatuur en papie ren en vaker met kleinere hoeveel heden bevoorraden van gemeen ten. Ook denkt hij er aan alsnog richtlijnen voor gemeenten op te stellen. Tot op heden hebben ge meenten nooit instructies gekre gen voor het bewaren van de rijbe wijzen. Alleen uit 1968 is een circu laire bekend die in 1982 is herhaald over het veilig opbergen van pas poorten. Over rijbewijzen is nooit gesproken. VERDRONKEN - - De 25-jarige C. de Ruiter uit Leeuwarden is gis teravond bij het te water raken van een personenauto in de Noor derstadsgracht te Leeuwarden om het leven gekomen. De bestuurder van de auto werd in zeer kritieke toestand overgebracht naar het zie kenhuis. Het ongeluk werd ver moedelijk veroorzaakt doordat de auto door te hoge snelheid uit de bocht vloog en te water raakte. Een vervalst paspoort kan enkele duizenden guldens opleveren, als de kwaliteit van de vervalsing goed is. Oude paspoorten zijn daardoor zeer in trek bij criminelen. Uit een aantal gemeentehuizen zijn ze dan ook door inrbekers meegenomen. (foto GPD/Cecs Zorn)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10