FTW-bonden oneens over vice-voorzitter Volvo Car voltooit miljoenste 300 EG-ministers roepen speciale vut voor boeren in het leven Tumult om toevoeging suiker aan Franse wijn Forse ledenwinst CMHA 'Zwangerschapsverlof voor werkende ouders is te kort' Benzineprijs iets omlaag 9 PAGINA 7 Zoon Den Uyl kandidaat AMSTERDAM (ANP) De strijd om het vice-voorzitter- schap bij de FNV is in volle hevigheid losgebarsten. De bonden zijn het er over eens dat de huidige vice-voorzitter Johan Stekelenburg voorzitter Hans Pont moet gaan op volgen, die in mei naar een hoge post op het ministerie van binnenlandse zaken vertrekt. De bonden zijn het echter nog lang niet eens over wie de meest geschikte kandidaat is voor de functie van tweede man wordt bij de grootste vakcentrale van ons land. De ambtenarenbond AbvaKabo, met 250.000 leden de grootste FNV- bond, schoof gisteren bestuurder Xander den Uyl zoon van Joop den Uyl als kandidaat naar voren voor het vice-voorzitterschap. Eer der stelde de grafische bond Druk en Papier zijn voorzitter Jakob Draijer kandidaat voor die post en de Vervoersbond zijn cao-coördi nator Ger Ros. Uit een rondgang langs de FNV- bonden blijkt dat Draijer op dit moment de meeste steun geniet: zijn kandidatuur wordt niet alleen door zijn eigen bond gesteund, maar ook door de bouw- en hout bond en de dienstenbond. Ros krijgt behalve zijn eigen bond-ook de voedingsbond mee. De op één na grootste FNV-bond, de indus triebond, houdt zich vooralsnog op de vlakte welke kandidaat de voor keur geniet. De bond, die momen teel kampt met twee vacatures in het bondsbestuur, zal in elk geval zelf geen kandidaat voordragen, zo verklaarde een woordvoerder. De termijn voor het stellen van kandidaten sluit eind maart. De Fe- deratieraad van de FNV (federatie bestuur en bondsvoorzitters) zal waarschijnlijk op 11 april een niet- bindende voordracht aan het fede ratiecongres doen. Het congres kiest dan op 26 april een nieuwe voorzitter en vice-voorzitter. De AbvaKabo heeft Xander den Uyl (hoofd van de afdeling beleid New York Post De Nevvyorkse onroerend-goed- magnaat Peter Kalikow heeft zich definitief meester gemaakt van de New York Post, het oudste dag blad in de Verenigde Staten. Me- diabaron Rupert Murdoch heeft het verkoopcontract getekend en de drukpersen aan Kalikow over handigd, zo hebben beide onderne mers in een gezamenlijke verkla ring meegedeeld. Thomassen Bij machinefabriek Thomassen International in Rheden hoeven minder ontslagen te vallen dan een maand geleden nog werd gevreesd. In totaal komen 140 van de 550 ar beidsplaatsen, te vervallen. Begin februari was nog sprake van 200 ontslagen, maar mede dank zij de goede vooruitzichten voor de ser vice- en onderhoudsafdeling kun nen de ontslagen worden beperkt. Singapore Shell investeert 510 miljoen gul den in de uitbreiding van zijn raffi naderij Pulau Bukom bij Singapo re. Gisteren maakte het concern bekend dat er een kraakinstallatie zal worden gebouwd die doelmati ger dan de installaties tot nu toe restolie kan omzetten in benzine, kerosine en dieselolie. Valutahandel De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de Europese valutamarkten verder gedaald, ter wijl het pond sterling opnieuw een flinke winst wist te boeken. Het pond sterling zette zijn maandag begonnen opmars voort. De officië le middenkoers bedroeg i,n Am sterdam 3,4405 gulden, ruim 3,5 cent meer dan de 3,4050 gulden van maandag. Sinds het weekeinde is de koers van het pond met ruim ze ven cent gestegen. en juridische zaken) kandidaat ge steld 'Vanwege zijn grote kennis en ervaring op het gebied van ar beidsvoorwaarden- en werkgele genheidsbeleid". De bond vindt het van groot belang dat in het Fe deratiebestuur meer kennis van de collectieve sector beschikbaar komt. De bouw- en houtbond en de dienstenbond lieten weten het geen goede zaak te vinden dat de strijd om het vice-voorzitterschap 'via de publiciteit' wordt gevoerd. "Daardoor onstaat het beeld dat ze binnen de FNV weer vechtend over straat rollen. Dat doet de vak beweging geen goed", aldus de woordvoerder van de bouwbond en voorzitter Pierre Bruis van de dienstenbond. Het mooiste zou zijn dat men het binnenskamers eens had kunnen worden over een geza menlijke kandidaat, meent de bouwbond-woordvoerder. Bruis zou het geen probleem hebben ge vonden als er uiteindelijk twee kandidaten uit de bus komen, maar hij vindt het uiterst vervelend dat er in dit stadium al zoveel ruchtbaarheid aan wordt gegeven. De woordvoerder van de vakcen trale FNV verklaarde gisteren dat het voordragen van meer kandida ten onderdeel van de procedure is. In de Federatieraad is volgens hem dan .ook niet gesproken over de vraag of een gezamenlijke kandi daat wenselijk is. ROTTERDAM (ANP) - Voorna melijk als gevolg van lagere note ringen op de oliemarkten gaan met ingang van morgen de prijzen van benzines en van dieselolie met één cent per liter omlaag. De meest voorkomende prijzen bij de zelf- tankstations komen dan op 154 cent voor super (gelood), 151 cent voor super (loodvrij) en 149 cent voor normale (loodvrije) benzine. Een liter diesel gaat 81,8 cent per li ter kosten. Een woordvoerder van de vrije oliehandel in Rotterdam noemde de prijsverlaging aan de magere kant. Volgens hem rechtvaardigen ADVERTENTIE HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338' VOOR 7 TE LAAT IS. van 9 tof 21 uur PARIJS Het Franse consumen tenblad 'Que Choisir' heeft proef ondervindelijk vastgesteld wat alle wijndrinkers al wisten: in de Beau- .jolais doen ze suiker in de wijn. Na 72 steekproeven stelden de redac teuren van 'Que Choisir' vast dat er in extreme gevallen tot 72 gram suiker wordt toegevoegd aan de mout, het druivenat in zijn nog pril le fase. Waarbij 17 gram suiker het alcoholgehalte van een liter wijn al met een gram omhoog jaagt. door Rudolph Bakker In de Beaujolais is een gehuil van woede opgegaan over het artikel, 'Dat is een gemene streek, een trap onder de gordel en valse informa tie', beweren ze in Fleury, Chirou- bles en in Villefranche, de hoofd stad van de Beaujolais. Toch weet iedereen beter. Het toevoegen van suiker aan het druivenat, met de bedoeling het al coholgehalte te verhogen en de smaak te verbeteren, is een prak tijk die al zo lang bestaat als er wijn wordt geproduceerd. Vroeger de den ze het met honing, tot in de vo rige eeuw de Franse chemicus de lagere noteringen op de olie- markten een grotere prijsdaling. De prijzen van ruwe olie op de in ternationale vrije markt zijn giste ren nog wat verder gedaald, tot het laagste niveau in zestien maanden. De prijs van ruwe olie uit het Britse Noordzee-veld Brent voor directe levering daalde gisteren met 0,20 dollar tot 13,75 dollar per vat (van 159 liter). De notering van Dubai-olie uit het Midden-Oosten voor levering in april ging met 0,10 dollar omlaag naar 13,15 dollar en de prijs van de Amerikaanse olie soort West Texas Intermediate, eveneens voor levering in april, daalde van 15,40 dollar tot 15,35 dollar per vat. Meer winst VNU HAARLEM (ANP) De uitgevers maatschappij VNU heeft vorig jaar bij een met 14 procent tot 1972 mil joen gulden gestegen omzet 23 pro cent meer nettowinst gehaald dan in 1986 (92 miljoen tegen 75 mil joen). Het bedrijfsresultaat, inclusief resultaat deelnemingen, nam met 33 procent toe van 116 tot 154 mil joen. De vooruitgang deed zich voor over de gehele linie. Een be langrijk beter resultaat werd be haald bij het uitgeven, drukken en distribueren van publiekstijd schriften. In de boekensector was het resultaat eveneens duidelijk beter. Dagbladen en Business Press voerden de winsten eniger mate verder op. In 1988 zullen algemene netto winst en die per aandeel verder groeien. Dan zal de binnenkort in te lijven Audet aan de winst gaan bijdragen. De gecombineerde on dernemingen zullen naar verwach ting dit jaar een omzet van 2,3 mil jard gulden behalen. Chaptal besloot dat het net zo goed met suiker kon. Sindsdien heet het toevoegen van suiker in Frankrijk 'chaptalisation'. De Franse regering heeft aan de ze :haptalisation paal en perk ge- ste.d, maar het niet geheel verbo den. Ze deed dat omdat ze toch al geen raad weet met de nachtmer- rie-achtige wijnpiassen, die de Franse wijnboeren ieder jaar pro duceren en waarvan de kwaliteit vaak niet goed genoeg is om er mee op ie internationale markt te kun- ner concurreren. Vooral in de roe rige Languedoc, waar meer uiterst micdelmatige landwijn wordt ge produceerd dan zelfs de grootste zatlap kan verwerken, is de rege ring uiterst streng jegens het toe voegen van de wonderen verrich tende suiker. DEN HAAG (ANP) - De Centra le voor Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) heeft vorig jaar een ledenwinst geboekt van elf procent. Op 1 januari telde de CMHA 32.495 leden en een jaar later 36.086. De forse ledengroei is vooral het gevolg van het ak koord over de arbeidsvoorwaar den dat de CMHA vorig jaar met minister Van Dijk afsloot. Dat pakte vooral voor de middelbare en hogere ambtenaren gunstig uit Overigens kwam het de grote CNV-ambtenarenbond CFO pre cies op het omgekeerde van le- BORN De Nederlandse auto-in dustrie beleeft een gedenkwaardi ge week. Gisteren voltooide Volvo Car m het Limburgse Born de ëénmil- joenste Volvo 300 en werd daarmee het eerste Nederlandse bedrijf dat een miljoen exemplaren van het zelfde model personenauto maak te. En morgen zal minister Smit - Kroes van verkeer en waterstaat in Zwolle helpen de 100.000ste Sca- n ia-vrachtwagen van de band te la ten rollen. Ook dat betekent een Nederlands record. door Koos Post In het Bornse produktiebedrijf bouwde Volvo Car gisteren een pu- blici:air feestje. De produktie werd voor dat miljoenste exemplaar in de 300-serie niet gestopt. De lopen de hand ging gewoon door toen president-directeur A. Deleye de in de filmzaal verzamelde mediamen sen (onder wie drie televisieploe gen) de sterke kanten van zijn rela tief klein bedrijf nog eens nadruk kelijk voorhield. Het produktie- proces stagneerde alleen heel even toen de wagen feitelijk van de band kwam. Vele Volvo-medewerkers wilden even met eigen ogen zien wat kun stenares Marte Röling van hun 'fees;auto' had gemaakt: een bloed rode 300, voorzien van een sculp tuur (een grote rood-wit-blauwe strik van kunststof). De ook aan de pers getoonde feestfilm - over de produktie van deze miljoenste werd tijdens de lunchpauze in de kant nes gedraaid. DAF 77 Directeur Deleye herinnerde er in zijn toespraak aan, dat het dit jaar precies dertig jaar geleden is dat door DAF de eerste auto werd geproduceerd. DAF werd in het midden van de jaren zeventig door Volvo overgenomen. Bij de ver koop hoorde een nieuw model (DAF 77). Maar dat werd pas twee jaar later (in februari 1976) als Vol vo 343 geïntroduceerd. De meeste automodellen begin nen goed en zwakken daarna af, zo Het wereldomspannende succes van de Beaujolais vroeger een 'koetsierswijn' die niet verder kwam dan Parijs en die in de grond van de zaak alleen maar direct uit eikenhouten vaten drinkbaar is heeft de kenners al voor de vraag gesteld hoe de gigantische export over heel de wereld te rijmen valt met het beperkte aantal hectaren aan wijnstokken in dit heuvelland vlak ten noorden van Lyon. De oplossing van het raadsel lag al gedeeltelijk in de lange rijen tankwagens met Algerijnse wijn, die op de rangeerterreinen van Vil lefranche kunnen worden waarge nomen. Waarbij het mengen van wijnen ter verkrijging van een be tere kwaliteit op zich zelf geen zon de, maar een bijna essentieel on- bij ma- e te ge- het ge- anp) denwinst te staan. De CFO zag het ledenaantal van 80.598 terug lopen tot 80.011. Volgens secretaris Van Dalen van de CMHA blijkt uit reacties van de aangesloten verenigin gen, dat de groei te danken is aan de speciale aandacht die de CMHA schenkt aan het wegwer ken van de salarisachterstand van middelbaar en vooral hoger personeel. Die kwam naar voren uit de vergelijking, van de amb telijke inkomens met die in het bedrijfsleven. niet de 300-serie, die pas in de jaren tachtig aan zijn zegetocht begon. Acht jaar duurde het voor het eer ste half miljoen exemplaren was verkocht, het tweede vroeg slechts vier jaar. En Deleye verzekerde zijn toehoorders dat de produktie van de 300-serie nog tot in de jaren ne gentig zal voortduren. Kennelijk om de feestvreugde niet te verstoren ging hij opvallend voorbij aan de minder aangename zaken. Zo sprak hij niet over de minder enthousiaste ontvangst van de 343 twaalf jaar terug. En hoe duur de auto toen was. Hij had het alleen over de geringe keus, die kon worden geboden: één carros serie, eén motor, maar twee luxe gradaties, niet meer dan een tiental derdeel van de wijnproductie is. Het staatsorgaan dat zich met de controle van onder andere de wijn bouw bezig houdt, heeft na het ver schijnen van het onderzoek in 'Que Choisir' laten weten 'nauwelijks verrast' te zijn ov$r het resultaat. "We zullen ongetwijfeld ook zelf nog een onderzoek instellen" aldus deze 'Direction regionale de la con currence, de la comsommation et de repression des fraudes'. Het artikel in 'Que Choisir' zo stellen wijnliefhebbers vast moet de koper waarschuwen en hem ertoe brengen zijn wijn met meer voorzichtigheid te kiezen. Een goede proever heeft maar een enkele slok nodig om vast te stellen dat zijn wijn, die meer naar een zoe te bonbon dan naar druivenat smaakt, al bij zijn geboorte besui kerd was. Intussen werken nog steeds te veel Fransen er te enthousiast aan mee hun wijnoverschot uit de we reld te helpen. Ze deden dat met zo veel overgave dat er alleen vorig jaar al zo meldt een geelzucht specialist in het Parijse ziekenhuis Lannec 17.000 van aan een le- vercirrhose bezweken. DEN HAAG (GPD/ANP) - Kers verse ouders moeten allebei de kans krijgen na de geboorte van een kind drie maanden betaald 'ou derschapsverlof op te nemen. Dan kan eerst de ene ouder en daarna de ander de zorg voor de baby op zich nemen. Het gewone zwanger schapsverlof voor jonge moeders moet met minstens vier weken worden verlengd tot tien weken. Het voorstel van het kabinet voor een onbetaald deeltijdverlof is ab soluut onvoldoende. In een verklaring, die gisteren aan minister De Koning van socia le zaken werd aangeboden, zegt de Nederlandse Vrouwenraad (NVR) dat de huidige mogelijkheden voor jonge moeders te kort schieten. Dat concludeert de NVR uit het feit dat 70 procent van de Nederlandse vrouwen een betaalde baan opzegt als er een kind komt. Deze vrou wen moeten meer kansen krijgen om hun baan te houden. Daarvoor is veel meer kinderopvang nodig. Volgens de raad blijkt slechts 40 procent van de werkneemsters in de praktijk na de wettelijke zes we ken verlof weer aan de slag te gaan. De overige vrouwen verlengen hun verlofperiode tot gemiddeld tien weken door zich ziek te melden, va kantie of onbetaald verlof op te ne- De raad adviseert een zwanger schapsverlof van minimaal vier weken aan te houden. Anders be staat het gevaar dat uit de werkom geving op vrouwen druk wordt uit geoefend om langer door te werken dan zij zelf willen, of dat vrouwen zelf te lang doorwerken om een lan ger bevallingsverlof op te kunnen Regelingen voor zwanger- schaps- en bevallingsverlof be staan tot nu toe alleen voor werk neemsters. Voor zelfstandig werk zame en in het bedrijf van hun part ner meewerkende vrouwen is er kleuren en absoluut verplicht: een automatische transmissie. Dat is nu wel anders, maar direc teur Deleye liet in het midden hoe dat alleen door de steun van de Ne derlandse staat mogelijk werd. Met meer dan een miljard gulden steunde de overheid het bedrijf om het gamma van de 300-serie te kun nen vergroten en een nieuw model te ontwikkelen. Nog steeds kisse bissen bedrijf en ministers hoeveel en hoe door het Bornse 'staatsbe drijf moet worden terugbetaald. Onbesproken Al deze minder positieve punten bleven onbesproken. Ook het uit stel van de export naar Amerika van de 480 ES kwam niet ter spra- Philips schrapt weer 200 banen EINDHOVEN (ANP) - Bij de Eindhovense machinefabriek van Philips verdwijnen 200 van de on geveer 1900 banen. Een woord voerder van Philips heeft dit giste ren meegedeeld. Volgens hem is de reorganisatie nodig om de capaci teit aan te passen aan de feitelijke behoefte. In de machinefabriek worden voor eigen gebruik machines, ge reedschappen en dergelijke ge maakt. Het bedrijfsonderdeel lijdt jaarlijks miljoenen guldens verlies, aldus de zegsman. Hoe groot dat verlies precies is wil hij niet zeg gen. De behoefte aan mechanische componenten vertoont al jarenlang een dalende ontwikkeling. Daar voor in de plaats worden steeds meer elektronische onderdelen ge bruikt. Philips wil het aantal arbeids plaatsen verminderen door ge bruik te maken van de speciale re geling oudere werknemers ver vroegd te laten uittreden. geen regeling. Gevolg is dat deze groep vaak vóór de bevalling te lang doorwerkt en daarna weer te snel aan de slag gaat. De raad vindt een verplichte re geling voor alle beroepsmatig werkzame vrouwen noodzakelijk. Die moet collectief worden gefi nancierd en een uitkering op mini mumniveau garanderen. Voor werkneemsters en ambtenaressen kan de uitkering worden aange vuld via ambtenarenreglement en werknemersverzekering, bij voor beeld de Ziektewet. Zelfstandig werkende en meewerkende vrou wen kunnen met behulp van deze uitkering tijdens hun verlof een vervanger aanstellen, meent de raad. Staatslening met 6 rente DEN HAAG (ANP) Minister Ru- ding van financiën heeft een nieu we staatslening aangekondigd met een rentevoet van 6 procent, een kwart procent lager dan de vorige. Vanochtend maakte het ministerie de uitgifte van een 6 procent lening 1988 per 1995 volgens het tender- systeem bekend. Bedrag en koers van uitgifte worden dus na de in schrijving op 15 maart vastgesteld. Stortingsdatum is 15 april. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke af lossing vóór 15 april 1995 is niet toegestaan. Het wórdt de vierde lening voor dekking van het financieringste kort van 1988 dat wordt geraamd op ongeveer 40 miljard gulden. Tot dusverre dit jaar heeft de minister bijna 12 miljard door middel van openbare staatsleningen binnen gehaald. ke. Volvo draait goed, vooral dank zij het succes van de 300-serie. Ge meten naar internationale maatsta ven is de jaarlijkse produktie van meer dan 100.000 wagens slechts een schijntje, maar voor Volvo Car betekent het een verdubbeling v3n het volume sinds de late jaren ze ventig. En de plannen zijn ambi tieus. 'Wij zijn als kleintje overtuigd van onze kansen, we zijn goed be wapend. We streven naar verdere verbetering van de kwaliteit, naar beheersing van de kosten en naar verhoging van de flexabiliteit. Vooral dat laatste is voor ons een levensvoorwaarde. Dan kunnen we snel inspelen op veranderde omstandigheden. Daarin ligt ook onze uitdaging', aldus Deleye. ZWARE VRACI1 VL1SSINGE1 Een spec kraangoed i een hefvermo van maxim 400 ton, was voor nodig om de Total-raffi derij in Vlis gen een re gingsinstallati leveren. Als volg van de tot mende vn naar loodv benzine moet ont-lood-gedee van de raffinc rij voortdur worden reinigd. Drie i deze vrach (kosten: 53 joen gulden) I ren uiteinde deze klus. BRUSSEL (GPD) Boeren van 55 jaar en ouder, die met hun bedrijf willen stoppen, kunnen in aanmer king komen voor een speciale vut-uitkering. Die moet worden betaald door de EG-lidstaten zelf, maar de Eu ropese Gemeenschap draagt voor maximaal de helft in de kosten bij. De EG-ministers van landbouw zijn het hierover gis teren in Brussel in principe eens geworden. De lidsta ten zijn volgens het akkoord verplicht hun boeren de mogelijkheid van de vut te bieden, maar landbouwmi nister ir. G. Braks verwacht dat het aantal Nederlandse boeren dat van de regeling gebruik zal maken klein zal zijn. De EG-bijdrage in de kosten is afhankelijk zijn van het welvaartspeil in het land. Daarom zal Nederland niet in aanmerking komen voor een bijdrage en zal de Nederlandse regering de kosten van de landbouw-vut geheel zelf moeten dragen. De regeling is vooral bedoeld voor de boeren in de arme regio's van Zuid-Europa. De bedoeling ervan is behalve steunverlening aan oudere boeren ook het be vorderen van het onttrekken aan de produktie van landbouwgrond. Boeren die stoppen kunnen maximaal 7000 gulden per jaar krijgen gedurende tien jaar en tot hooguit hun 70-ste jaar. Als de grond minstens vijf jaar niet wordt gebruikt komt daar een vergoeding van 580 gulden per hectare bij. En wanneer het land wordt bebost, waar door het niet meer voor de landbouw geschikt is, nog eens 115 gulden per hectare. Een boer met een middelgroot bedrijf van 50 ha. kan dus maximaal ruim 40.000 gulden krijgen, op voor waarde dat hij volledig stopt. Een eventueel pensioen na het 65-ste jaar moet daar van worden afgetrokken. Wie een deel van het bedrijf sluit krijgt een lagere uit kering. Daarom lijkt het Braks niet waarschijnlijk dat veel Nederlandse boeren door de vut-regeling zullen stop pen. De sociale voorzieningen in Nederland zijn erg goed. Bovendien kunnen Nederlandse boeren nu al een beroep doen op de regeling Inkomensondersteu ning Oudere en Arbeidsongeschikte Zelfstandigen, die een loonaanvulling geeft tot maximaal 32.000 gul den. Daaraan hebben de meeste boeren al genoeg. Braks zei desondanks de regeling te zullen toepassen 'als in de bestaande voorzieningen een gat valt'. Volgens de Europese Commissie zijn er op dit mo ment in de gemeenschap 1,5 miljoen boeren van meer dan 55 jaar, ongeveer een vijfde van het totaal. Zij be heren 26 miljoen hectare. Door vergrijzing als gevolg van de afnemende belangstelling voor het boerenbe drijf zullen er over enkele jaren zullen 2,3 miljoen ou dere boeren zijn op 40 miljoen hectare, een derde van het totaal. Gedenkwaardige week Nederlandse auto-industrie Marte Röling (links met bloemenontwierp de rood-wit-blauwe strik van kunststof op het dak van de bloedrode wagendie als miljoenste Volvo 300 gisteren in het Limburgse Born van de band kwam. Achter het stuur presi dent-directeur ir. A. Deleye. De feestwagen zal van show naar show gaan. (f0t0 anp»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7