Armeniërs herdenken doden rellen Baalbergen®?) Panama: dagen Noriega zijn geteld SAGA 300.000 mensen op de been Experts uiten scherpe kritiek op aids-boek Leger Filipijnen heeft martelpraktijk hervat Contra's niet naar gesprek Sandinisten VS en Engeland spreken veto tegen Zuidafrika uit ■KATWIJK WOENSDAG 9 MAART 1988 iwa3:ii)Hdiiw?i,«a«i PAGINA 5 MOSKOU (GPD/ANP) Een enorme menigte van naar schatting 300.000 mensen heeft gisteren in de Armeense hoofdstad Jerevan de doden herdacht die vorige week tij dens onlusten in Azerbajdzjan zijn gevallen. De stille mars verliep volgens ooggetuigen waardig en er deden zich geen ongeregeldheden voor. In Armenië wacht men af wat Gor- batsjov aan het eind van deze maand zal beslissen over de Ar meense aanspraken op het in Azer bajdzjan gelegen gebied van Na- gorno Karabach. In dit gebied is tachtig procent van de bevolking christelijk Armeens. De Armeniërs zeggen zich er gediscrimineerd te voelen door de islamitische Azer- bajdzjani. Volgens officiële cijfers van de Sovjet-autoriteiten zijn er vorige week bij rellen in de stad Soemgait 31 mensen om het leven gekomen. De mensenrechtenorganisatie IG- FM, die in Frankfurt zetelt en ver tegenwoordigers heeft in de Sov jetunie, spreekt echter van meer dan tweehonderd doden. Het aan tal gewonden dat ook in andere ste den van Azerbajdzjan is gevallen ligt volgens de IGFM op rond de duizend. Het Moskouse weekblad Moskovskije Novosti noemt de on lusten een gevolg van het "verou derde" nationaliteitenbeleid in het verleden. Het blad verwijt de vroe gere Sovjet-leiders Jozef Stalin en Leonid Brezjnev een gebrekkige politieke beleidsvoering in deze kwestie. Daarnaast wordt de sum miere berichtgeving over de onlus ten bekritiseerd. Volgens het blad wordt het in de Sovjet-pers voorge daan alsof de zaak weer helemaal is genormaliseerd en de volkeren in de Kaukasische republieken weer broederlijk naast elkaar leven. Om in elk geval de Armeense ge meenschap in Moskou iets meer details over de gebeurtenissen van de afgelopen week te geven, hiel den gisteren een paar ooggetuigen een bijeenkomst voor de Armeense kerk in Moskou. De bijeenkomst werd bijgewoond door ongeveer 300 Armenen, velen met verwanten in het zuiden. De ooggetuigen, die geen van al len hun naam noemden en ook niet zeiden waar ze precies vandaan kwamen, vertelden dat de geweld dadigheden niet tot de steden Soemgait en Kirovabad beperkt zijn gebleven, zoals de autoriteiten willen doen geloven. Een bejaarde Armeniër vertelde, dat in zijn dorp vier landgenoten, waaronder twee kinderen van 16 en 13 jaar, gedood waren, dat er ook vrouwen waren verkracht en dat hij niet begreep hoe hij had kunnen wegkomen, zo erg was het geweest. Een ander be schreef hoe Azerbajdzjaanse ben- i Buitenland kort Spionnen De Deense politie heeft twee Tsjechoslo waken gearresteerd op verdenking van spionage, zo is gis teren bekend geworden. De man nen werden gearresteerd-toen zij bij een vissersdorp foto's maakten van Westduitse mijnenvegers en torpedoboten. De Tsjechen zeiden dat zij waren gekomen om vogels te fotograferen, maar vielen al gauw door de mand toen het film rolletje werd ontwikkeld. Daarop was geen vogel te zien, maar des te meer details van de Westduitse schepen, die deelnamen aan een Navo-oefening. Dure kraan Het Westduitse chemische con cern Bayer heeft de milieubewe ging Greenpace een rekening ge stuurd van 431.332,28 mark, zo meldde de Noordduitse radio in Kiel. Bayer wil een schadevergoe ding omdat Greenpeace-activisten verleden jaar juni bij Brunsbüttel een waterkraan in een afvoerbuis hadden gemonteerd, om zo proef monsters te kunnen nemen. Bayer wil voor 10 maart geld zien. Green peace is niet van plan te betalen. Milieuramp Een klein plaatsje in het midden van Finland is getroffen door een milieuramp doordat een zeer gifti ge chemische stof op nog onbeken de wijze in het grondwater terecht is gekomen. Het milieudeparte ment van de provincie Haeme ver klaarde dat het waarschijnlijk mil joenen guldens zal kosten om het verontreinigde gebied schoon te maken, maar dat eerst de oorzaak van de vervuiling moet worden ge vonden. Padvinders De Egyptische politie heeft vijf tig islamitische fundamentalisti sche studenten aangehouden die een groep verkenners met messen, stenen en fietskettingen hadden aangevallen. Dat meldden mede werkers van de universiteit in Assi- ut. Bij het incident dat maandag avond plaatsvond zouden twee agenten en twee jongeren gewond zijn geraakt. De fundamentalisten zouden de scoutinggroep hebben aangevallen omdat deze anti-isla mitisch zou zijn. den van zo'n 40 man sterk met stok ken en stenen gewapend door de straten van Kirovabad waren ge trokken, Armeniërs hadden aange vallen en hier en daar tot plunde ring waren overgegaan, zonder dat de Azerbajdzjaanse politie tussen beide kwam. Dat het inmiddels betrekkelijk rustig is in Azerbajdzjan verklaar den de sprekers door de aanwezig heid van legertroepen, die de Ar meniërs kennelijk wel afdoende bescherming kunnen leveren. Al maakte een van de ooggetuigen ge wag van een bus met Armeniërs, die op weg van Jerevan naar Stepa- nokert, de hoofdstad van Nagorno Karabach door Azerbajdzjani aangevallen. Ook zouden Armeen se bewoners van Stepanokert door Azerbajdzjani telefonisch bedreigd worden. VN-bemiddelaar meldt vordering in overlegronde Afghanistan GENEVE (AP) - De bemiddelaar voorde Verenigde Naties in de on derhandelingen die momenteel in Genève plaatsvinden tussen Af ghanistan en Pakistan heeft giste ren verklaard dat nog steeds voor uitgang wordt geboekt. Deze week wordt er vooral gewerkt aan de Uit werking van de details van de rege ling, waarin volgens bemiddelaar Cordovez nog een aantal gevoelige technische kwesties moeten wor den geregeld. „Ook al zouden beide partijen nu een akkoord willen tekenen, dan zou dat niet kunnen, omdat het nog niet klaar is," zei hij. Uit het feit dat de VN-diplomaat en de delegatiele den voortdurend in contact staan met de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Peck, en met de Russische Afghanistan- specialist Kozyrev, wordt echter af geleid dat er wel degelijk schot in de onderhandelingen zit. De Pakistaanse delegatieleider, waarnemend minister van buiten landse zaken Noorani, benadrukte tevens dat er geen sprake van is dat de onderhandelingen zijn vastgelo pen. Over de kwestie van de Af ghaanse overgangregering wordt in Genève althans officieel nog niet gesproken, omdat dit onderwerp buiten het kader van de onderhan delingen valt, die vooral zijn ge richt op de vaststelling van een tijdschema voor de terugtrekking van de Russische troepen uit Af ghanistan. Vooral Pakistan zou graag zien dat ook voor de opvulling van het machtsvacuüm na de Russische te rugtrekking een oplossing wordt gevonden in Genève, omdat de re gering in Islamabad meent dat de vijf miljoen Afghaanse 'vluchtelin gen alleen naar hun land zullen te rugkeren als er in Kabul een stabie le en aanvaardbare regering zetelt. NEW YORK (AP) - De Amerikaan se seksuologen William Masters en Virginia Johnson hebben een boek over aids gepubliceerd, waarin valt te lezen dat het aids-virus zich alar merend snel onder heteroseksue len verspreidt. Aids-experts heb ben inmiddels scherpe kritiek ge uit op de inhoud van het boek en het onderzoek waarop de in het boek weergegeven bevindingen zijn gebaseerd. In het omstreden boek, dat de ti tel 'Crisis: Heterosexual Behavior in the Age of Aids' heeft meegekre gen, stellen Masters en Johnson dat de medische wereld bewust de dreiging van het aids-virus voor heteroseksuelen heeft gebagatelli seerd om een massale paniekreac tie te voorkomen. De bevindingen van Masters en Johnson zijn geba seerd op een eigen onderzoek on der achthonderd seksueel actieve hetero's tussen de 21 en 40 jaar. De enige criteria waaraan de proefper sonen moesten voldoen waren dat zij sinds 1977 geen bloedtransfu sies mochten hebben gehad, geen drugs hadden gespoten en geen ho mo- of biseksuele contacten onder hielden. Mathilde Krim, voorzitster van de Amerikaanse Stichting voor aids-onderzoek, zei in een reactie op het boek: „Masters en Johnson mogen als seksdeskundigen gei den, zij ontberen de deskundigheid om aanbevelingen te doen op het gebied van aids-beleid. Aanbeve lingen die overigens tot een pa niekreactie bij het publiek zullen leiden." June Osborn, virologe, kinderarts en lector aan de medi sche faculteit van de Universiteit van Michigan, had ook geen goed woord over voor de studie van het echtpaar. „De proefpersonen zijn op geen enkele manier representa tief te noemen voor de Amerikaan se bevolking, omdat zij lukraak bij elkaar zijn gezocht via advertenties en omdat zij een seksuele activiteit aan de dag leggen die niet strookt met die van de gemiddelde Ameri kaanse man of vrouw". Masters en Johnson constateren een toename van vijf procent aan infectiegevallen bij mannen, die verklaarden jaarlijks zeker zes ver schillende partners te hebben ge had gedurende een periode van vijf jaar. Bij vrouwen die een overeen komstige seksuele activiteit aan de dag legden, werd een infectietoe name van zeven procent geconsta teerd. De officiële schatting van circa 1,5 miljoen gevallen van aids-be- smetting in de Verenigde Staten wordt door het seksuologen-echt- paar aangevochten. Masters en Johnson menen dat er momenteel al zeker drie miljoen dragers van het virus in de VS rondlopen. Het merendeel van deze seropositieven is zich niet eens bewust van de be smetting, hetgeen het gevaar van een snelle verspreiding van het vi rus alleen maar groter maakt, zo stellen zij. Om een verdere besmetting met het virus onder heteroseksuelen te voorkomen, doet het echtpaar een aantal zeer vergaande aanbevelin gen. Zo bepleiten zij een verplichte aids-tests bij zwangerschap, voor aanstaande echtelieden en voor ziekenhuispatiënten tussen de 15 en 60 jaar. Voorts acht het echtpaar het raadzaam voor iedereen die een seksuele relatie met een nieuwe partner aangaat, zich te laten testen en dit ook van de partner te eisen. Een monogame levenswandel wordt ten sterkste aangeraden. Door de aids-experts werd zeer fel gereageerd op het voorstel om aids-tests verplicht te stellen. Ge dwongen aids-onderzoek heeft hooguit een averechtse uitwer king. aldus Mathilde Krim. In een reactie op de scherpe kritiek liet het echtpaar weten zijn onderzoek slechts als een eerste stap te be schouwen, bedoeld om te wijzen op de mogelijkheid dat de gevaren voor diegenen die niet tot de zoge heten risicogroepen behoren niet temin ook groot kunnen zijn. Peter Fischinger, coördinator van het aids-beleid bij de dienst volksgezondheid, verklaarde stel lig dat er geen explosieve toename van het aantal aids-besmettingen onder heteroseksuelen valt te con stateren. Hij verweet het echtpaar een ondeugdelijk onderzoek te hebben uitgevoerd en daar conclu sies aan te hebben verbonden die niet zijn hard te maken. ft JERICHO - In Jericho, op de door Israël bezette Westelijke Jórdaanoever hebben Palestijnen een 30-jarige Arabische politieman die voor de Israëli sche autoriteiten zou werken doodgestoken, in een Palestijnse vlag gewik keld en zijn stoffelijk overschot voor de deur van het huis van zijn moeder gelegd. Het is de tweede keer dat een vermeende collaborateur in de bezette gebieden is gelyncht. Ook gisteren was het weer oiirustig in de bezette ge bieden. In Ramallah, op de Westelijke Jordaanoever, werden vrouwen door Israëlische soldaten met rubber kogels beschoten, toen zij ter gelegen- de internationale dag van de vrouw een protestoptocht hielden. heid i Intussen maakte de televisie-omroep CBS bekend dat de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Vernon Walters, het afgelopen weekeinde in het geheim besprekingen voerde met een hoge PLO-functio- naris. Walters zou de Palestijn hebben ontmoet om over de deelname van de PLO aan het toekomstige vredesoverleg te praten. (foto ap> DEN HAAG (ANP) - Amnesty In ternational beschuldigt het Fili- pijnse leger en door de regering ge steunde veiligheidstroepen ervan eigen rechter te spelen. Zij maken zich volgens de mensenrechtenor ganisatie schuldig aan onwettige terechtstellingen, onder het mom van het voorkomen van een gewa pende opstand. Tal van slachtof fers werden verminkt en zelfs ont hoofd. Dit staat in een vandaag door Amnesty verspreid rapport over de toestand van de mensenrechten op de Filipijnen. Daarin spreekt Am nesty haar waardering uit voor de stappen die president Aquino na haar aantreden in februari 1986 aanvankelijk nam om in die situa tie verbetering te brengen. In juli vorig jaar bleek echter dat het ge weld weer ernstig was toegeno- Wat de willekeurige executies betreft spreekt Amnesty van de ernstigste schendingen van de mensenrechten op de Filipijnen sinds medio 1987. Tientallen Filipi no's, mannen, vrouwen en kinde ren, werden daarvan het slachtof fer, omdat zij lid waren van legale linkse organisaties of vanwege hun vermeende politieke voorkeur. De daders moeten worden gezocht bij leger en politie, para-militaire troe pen en de 'vigilantes' (burgerwach ten). Zo wordt het leger door Amnesty verantwoordelijk gesteld voor de moord op 17 dorpelingen, onder wie zes kinderen en een echtpaar van in de tachtig, uit de provincie Nueva Ecija. Zij werden in februari 1987 opgepakt door militairen en vervolgens in koelen bloede dood geschoten, als vergelding voor een aanslag van het communistische verzet waarbij een luitenant het le ven verloor. De autoriteiten zetten aanvanke lijk vaart achter het onderzoek, waartoe chefstaf generaal Ramos opdracht had gegeven. Maar begin dit jaar was geen enkele van de bij JOHANNESBURG (Rtr/ANP) - Een blanke predikant in Zuid afrika is van plan volgende week, tweehonderd blanke vrijwilligers in een woonwijk voor zwarten te laten wonen zo dat zij kunnen ervaren hoe het leven aan de andere kant van de scheidslijn tussen blank en zwart is. De predikant, Nico Smith, is uit de Afrikaans Gereformeer de kerk getreden, waarvan al leen blanken lid kunnen zijn. Blanken Zuidafrika ervaren via proef leven van zwarten De kerk splitste zich vorig jaar af van de Nederduits Gerefor meerde Kerk, nadat deze had besloten de bijbelse rechtvaar diging van apartheid af te wij zen en het lidmaatschap van de kerk in beginsel ook voor niet- blanken open te stellen. „Wij willen blanken laten wo nen in huizen van zwarte gezin nen, laten rijden in taxi's voor zwarten, bioscopen voor zwar ten laten bezoeken, zodat zij het leven van zwarten in al zijn as pecten kunnen ervaren", aldus Smith, die lid werd van de Ne derduits Gereformeerde Kerk en in Mamelodi ging wonen, een woonoord voor zwarten bij Pretoria. Conservatieve blan ken zijn onmiddellijk tegen het plan in verzet gekomen. MEXICO In Panama lijkt het uur van de waarheid te zijn aange broken. Het land zit op zwart zaad; elk moment kan een opstand uit breken en generaal Manuel Anto nio Noriega, de omstreden 'sterke man', zou op zoek zijn naar een stek buiten Panama. In de politieke are na hebben de conservatieve oppo sitiepartijen nu hun krachten ge bundeld. Zij zijn bereid om een overgangsregering te vormen on der leiding van ex-president Erick Arturo Delvalle. Deze vroegere ma rionet van Noriega is nu hun be langrijkste bondgenoot geworden. door Rob Sprenkels Washington erkent Delvalle nog altijd als de enige wettige president van Panama. Dankzij deze steun heeft het twee weken geleden afge zette staatshoofd in een paar dagen bereikt wat de oppositie in maan den niet voor elkaar kreeg: Pana ma is totaal verlamd. Delvalle zocht en vond de achil leshiel van Noriega. Panama heeft geen eigen munteenheid, maar ge bruikt de Amerikaanse dollar. Het geld komt dus uit de Verenigde Staten, waarheen elke week mil joenen verfrommelde en versleten dollarbiljetten ter vervanging wor den teruggezonden. Lamgelegd Op verzoek van Delvalle houden de Amerikaanse banken nu vijftig miljoen van die Panamese dollars vast. De banken in Panama zijn daardoor zonder contant geld ko men te zitten en hebben sinds vrij dag hun deuren moeten sluiten. De bevolking is in paniek. Het zaken leven ligt stil. Gepensioneerden, ambtenaren, politie-agenten, militairen, bijna ie dereen in Panama krj'gt z'n loon of uitkering uitbetaald in cheques, die worden verzilverd bij de ban ken. Nu deze gesloten zijn, dreigen met name de gepensioneerden de dupe te worden van onverlaten die munt slaan uit het tekort aan geld. Sluwe handelaren zijn al begon nen met het opkopen van cheques tegen de helft van hun werkelijke waarde. Omdat bijna alle Paname- zen, ook de militairen, deze week hun salaris dienen te ontvangen, zal de chaos en de woede van de ge dupeerden, er alleen maar groter op worden. Noriega moet een uit slaande brand zien te blussen met een paar druppels water. „Als de Amerikanen me weg wil len hebben, dan zullen ze me eerst moeten vermoorden", zo heeft de in opspraak zijnde 'sterke man' de afgelopen dagen meer dan eens la ten horen. Maar Noriega is nu niet precies een man die zich aan zijn woord pleegt te houden. De kans is groot dat hij al voor het eind van de week de benen heeft genomen. Twee paladijnen van Noriega, kolonel Lorenzo Prucel, de com mandant van de Panamese lucht macht, en dienst rechterhand ma joor Augusto Villalaz, vlogen eind vorige week naar Paraguay. Offi cieel ging het om een 'korte vakan- 'Ex-president' Delvalle. tie'; in elk geval spraken ze met di- rekte medewerkers van dictator Alfredo Stroessner. Paradijs Het heeft er alle schijn van dat No riega zijn toevlucht zoekt bij een collega-drugshandelaar. Paraguay kan nog het best worden omschre ven als het paradijs voor iedereen die zich buiten en boven de wet stelt: Noriega zal zich er best thuis voelen. Bovendien, de tijd dringt. Het Panamese leger is lang niet zo Noriega-gezind als men na de gebeurtenissen van de afgelopen Aanslagen van tegenstanders van het bewind, zoals het commu nistische Nieuwe Volksleger (NPA), zijn in de meeste gevallen de aanleiding tot het optreden van de Filipijnse veiligheidstroepen en in vigilantes verenigde burgers. NPA-acties kostten vaak ook bur gers het leven. Maar volgens Am nesty mogen dergelijke acties "nooit gebruikt worden als recht vaardiging van moorden door rege ringsvertegenwoordigers". De regering Aquino krijgt het verwijt dat zij steeds min der be reid of in staat is de veiligheidstroe pen te bewegen tot het eerbiedigen van mensenrechten. Het is Amnes ty niet bekend dat ooit militairen of agenten zijn veroordeeld of be straft. Volgens Amnesty hebben officiële onderzoeken nooit geleid tot vervolging, bijvoorbeeld door angst bij getuigen, gebrek aan me dewerking van militairen en de kennelijke partijdigheid van de mi litaire gerechtshoven. De voorzitster van de officiële Fi lipijnse commissie voor de men senrechten, Mary Concepcion Bau- tista, noemde het rapport "over trokken en eenzijdig". Zij zei er 200 zaken aangaande schendingen van de mensenrechten in behandeling hebben en dat al de nodige zaken onder de rechter zijn. "Er zijn on derzoeken gaande...maar het kost tijd". MEXICO Op het allerlaatste mo ment hebben de Contra's laten we ten niet bereid te zijn tot de voor vandaag geplande vredesgesprek- ken met de Sandinisten in Nicara gua. In een eerste reactie heeft de Sandinistische president Ortega voorgesteld om binnen veertien dagen alsnog rond de onderhande lingstafel te gaan zitten. door Rob Sprenkels Op initiatief van de Sandinisten hadden vandaag de eerste onder handelingen op hoog niveau en in Nicaragua moeten plaatsvinden. De Contra's hadden die uitnodi ging in principe geaccepteerd. Maandag gingen de Sandinisten in op de Contra-eis dat aartsbisschop Obando y Bravo bij de gesprekken aanwezig moest zijn als 'getuige'. Alle voorwaarden om spijkers met koppen te kunnen slaan, waren aanwezig. De aankondiging van de Contra's kwam daarom als een be- hoorliike verrassing. Voorman Calero beschuldigde de Sandinisten ervan dat zij de dia loog als een publieiteits-stunt wil len gebruiken. Hij verklaarde dat de Contra's geen enkel aandeel hadden gehad in de voorbereidin gen rond de top. Ook zouden de Sandinisten niet hebben gerea geerd op een reeks petities van de Contra's. Calero eistte daarom dat er voor het houden van de gesprek ken op het allerhoogste niveau eerst een voorbereidende ronde wordt gehouden. Tijdens die ge sprekken zou er dan een agenda moeten worden opgesteld en zou den er ook de nodige veiligheids kwesties moeten worden geregeld. Ortega liet weten dat zoiets door het korte tijdsbestek onmogelijk was geweest. Hij nodigde de Con tra's uit om binnen veertien dagen toch met de voor vandaag geplan de dialoog te beginnen, maar hij ging niet direct in op het voorstel van Calero om eerst in Costa Rica de benodigde voorbereidingen te treffen. Met name de eis om vooraf een agenda op te stellen, maakt het houden van dedialoog bijna onmo gelijk. De Contra's willen in eerste instantie alleen over politieke aan gelegenheden praten, terwijl de Sandinisten vastbesloten zijn om de gesprekken te beperken tot de technische details inzake een staakt-het-vuren. NEW YORK (GPD) - De Verenig de Staten en Groot-Brittannië heb ben hun veto uitgesproken in de Veiligheidsraad over een resolutie die economische sancties tegen Zuidafrika eist. Frankrijk, Japan en Westduitsland onthielden zich van stemming. Zowel Amerika als Engeland veroordeelden de apart heidspolitiek, maar beide landen weigerden over te gaan tot ver plichte sancties die zouden moeten leiden tot onder meer een totaal olie embargo. Zuidafrika is geheel afhankelijk van geïmporteerde olie. Volgens de resolutie zouden verder alle landen in de wereld zich verplichten niet langer produkten uit Zuidafrika te kopen. Ook in het verleden hebben Groot-Brittanniëen Amerika ge weigerd mee te doen aan dergelijke verrregaande sancties tegen Zuid afrika. De Amerikaanse regering heeft het vorig jaar gehoor gegeven aan meer beperkte sancties die het Amerikaanse Congres oplegde. Al veroordelen de Amerikanen en de Britten, net als de andere westelij ke landen, de noodtoestand in Zuidafrika en de recente invoering van beperkende maatregelen tegen anti-apartheidsgroeperingen, de vrees bestaat dat dergelijke verre gaande sancties stabiliteit in Zuid afrika zal ondermijnen. Geen van beide landen ziet graag het blanke pro-westerse regime verdwijnen zonder er zeker van te zijn dat er geen radikaal pro-communistisch regime voor in de plaats zal komen. BOMAUTO (GPD) - De Spaanse poltie heeft gisteravond de bomau to gevonden, waarvan vermoed wordt, dat de Ierse terreurorgani satie IRA daarmee een aanslag in Gibraltar had willen plegen. De au to, voorzien van een Spaans kente ken, werd gevonden in een onder grondse parkeergarage in het cen trum van het Spaanse toeris tenoord Marbella. weken zou denken. Noriega kon tot nu toe rekenen op officieren die dankzij hem alle sleutelposities be zetten. Door de afgelopen twee jaar tal van promoties van hem minder gunstig gezinde militairen tegen te houden, heeft hij echter een aan zienlijk deel van het officierkorps van zich vervreemd. Vorige week zou Noriega zelfs verschillende of ficieren uit eigen kring hebben weggepromoveerd. Sinds het uitbreken van de crisis - die vorig jaar juni met de beschul digingen tegen Noriega van zijn vroegere tweede man, kolonel Ro berto Diaz uitbrak - heeft de con servatieve oppositie, in samenspel met de Verenigde Staten, gepro beerd om een staatsgreep tegen Noriega uit te lokken. Tot dus ver zonder succes, maar Noriega weet nu hoe laat het is. Had Washington sinds vorig jaar juli al alle economische en militaire hulp opgeschort, nu wordt er ge dreigd met een volledig handels embargo. Verder is Panama niet in staat om z'n rente over de buiten landse schuldenlast, zo'n vijf mil jard dollar, te betalen. Voor aan staande zaterdag moet er 42 mil joen dollar aan de internationale geldschieters worden overge maakt. Dat geld is er niet. De dagen van Noriega lijken ge teld. Het openbare leven is ont wricht door het gebrek aan baar geld. Wie steun zoekt bij de massa, weet dat hij alleen succes heeft als buik en portemonnee gevuld zijn. Waarnemers voorspellen een op stand als de situatie niet snel veran dert. ADVERTENTIE DE NIEUWE STIJL VAN LEOLUX

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5