Brokx vindt vele kritiek onterecht Brokx zondebok bij subsidiefraude De Koning wil uit onder VN- verdrag gelijke behandeling Dure verzekering ouderen nog steeds een probleem WOENSDAG 9 MAART 1988 PAGINA 3 CDA-fractieleider De Vries, de man die Brokx' hoofd eiste, liet gis teren weten geen bezwaar tegen diens benoeming in Tilburg te heb ben. Hij stelde zelfs dat door het rapport de 'grote verdiensten' van Brokx nu 'onderbelicht dreigen te blijven'. Minister Van Dijk, die als bewindsman van Binnenlandse Zaken over burgemeestersbenoe mingen gaat, zegt in een week bladinterview dat hij 'echt hartstik ke nijdig' was toen Brokx weg moest. Wat hem betreft mag Brokx zelfs terugkeren op Volkshuisves ting. Premier Lubbers, die zich al tijd tegen Brokx' vertrek heeft ver zet, onthield zich gisteren van com mentaar. Brokx zelf wees alle kritiek giste ren af. De commissie noemt diens besluit om in 1983 wel een toetsing in te voeren in de sociale huursec tor maar niet in de marktsector 'on verantwoord, onvoldoende zorg vuldig'. Verder kritiseert ze zijn be sluit om de Tweede Kamer niet in te lichten over de één procent extra rendementssubsidie, die hij het ABP in 1979 gaf bij de bouw van premie-huurwoningen. De com missie vindt dat 'onverantwoord'. Brokx zelf bleek gisteren niet erg onder de indruk: "Die formulering Binnenland kort S i. Schietpartij Een 34-jarige Rotterdammer is gisteravond bij een schietpartij aan de Zwaanshals in Rotterdam om het leven gekomen. De dader is spoorloos. Ook de aanleiding tot de schietpartij is nog een raadsel. Kinderopvang De luchthaven Schiphol hoopt na de zomer een kinderopvangver blijf te hebben voor haar personeel. De kinderopvang geldt voor kinde ren van nul tot vier jaar. Voorlopig gaat het om opvang overdag en al leen op werkdagen. De luchthaven wil zelf de exploitatie in handen houden. De personele bezetting en de leiding van het kinderdagver blijf worden in handen gegeven van een professionele organisatie. Van de kosten zal 60 tot 70 procent voor rekening van de luchthaven komen. De overige kosten moeten door de ouders worden gedragen. Burgerwacht Het instellen van een burger wacht in de Deventer wijk Tuin dorp is volgens de politie een suc ces. Sinds de burgerwacht rond loopt, wordt nauwelijks nog inge broken in de bewuste woonbuurt. Wel neemt het aantal inbraken el ders in Deventer toe. De burger wacht bestaat uit een groep van en kele tientallen wijkbewoners die vrijwillig 's nachts beurtelings in groepjes de hond uitlaten. Zigeunerfamilie De zigeunerfamilie Duric mag van de Raad van State twee wonin gen in Nieuwegein betrekken. Be zwaren van betrokken woning bouwverenigingen zijn verworpen. Of de familie ook inderdaad de twee woningen gaat betrekken is echter nog onzeker. De huizen staan ongeveer twee kilometer uit elkaar. Het gezin Duric vindt dat onaanvaardbaar omdat het dicht bij elkaar wil blijven. De familie zwerft al meer dan een jaar rond sinds ze na klachten van buren over geluidshinder uit haar huizen werd gezet. Peukenrekje Bij de behandeling van de Ta bakswet in de Eerste Kamer lan ceerde de WD een voorstel om het peukenrekje naast de ingang van de vergaderzaal van de Eerstè Ka mer te verwijderen. Het rekje wordt door rokende parlementari ërs nog steeds gebruikt voor het terzijde leggen van sigaar (of siga ret), omdat in de de vergaderzaal een rookverbod geldt. 'onverantwood' heeft geen staats rechtelijke betekenis'. Hij kan zich voorstellen 'dat je met alle kennis en het overzicht over de paperas sen achteraf tot andere conclusies komt. Maar ik zat in die situatie toen, heb toen beslissingen geno men en die zijn destijds door de Ka mer gedekt'. Dat hij de Kamer des- tijd niet inlichtte over zijn deal met het ABP, blijft hij 'een schoon- heidsfout' noemen. "Ik vond het toen niet verstandig de Kamer in te lichten omdat dat mijn onderhan delingspositie tegenover de beleg gers zou aantasten." De commissie oordeelt precies omgekeerd. Een derde punt van kritiek op Brokx is dat hij de nota-Post over het ontbreken van controle op bouwplannen van beleggers niet heeft opgemerkt. De oud-staatsse cretaris vindt dat hij ook daar vrij uit gaat. "Ik tart iedereen om uit de twee of drie regels, waarin de nota niet eens concreet genoemd wordt, op te maken dat er wat mis was". DEN HAAG (GPD) - De particulie re ziektekostenverzekeraars willen alleen _meewerken aan een oplos sing vöor de ziektekostenverzeke ring voor ouderen, als zij de premie voor de wettelijke standaardpolis mogen verhogen. Het betreft oude ren die destijds door het wegvallen van de vrijwillige ziekenfondsver zekering een dure particuliere ver zekering moesten afsluiten. De laatste maanden hebben dui zenden gedupeerden het ministe rie van WVC en Tweede Kamerle den met klachten bestookt. Hun fi nanciële nood werd vooral groot, toen de particuliere verzekeraars met ingang van het nieuwe jaar de premies flink verhoogden. De Tweede Kamer heeft er onlangs bij staatssecretaris Dees op aange drongen maatregelen te nemen. Vóór 1 april zou hij daarover met de verzekeraars overeenstemming moeten bereiken. Maar de verzeke raars voelen daar niet veel voor. Volgens hen is de premie aller- ROTTERDAM (ANP) - Een 45-jari- ge man die terecht moest staan we gens oplichting van een aantal ban ken voor bijna één miljoen gulden is gisteren door de rechtbank in Rotterdam onmiddellijk in vrij heid gesteld wegens een nietige dagvaarding. Het openbaar minis terie zal een nieuwe dagvaarding sturen. De verdachte had in eerste in stantie geweigerd de dagvaarding in ontvangst te nemen omdat de DEN HAAG Politici, maar ook buitenstaanders, hebben de na tuurlijke neiging zondebokken te zoeken, als er in de politiek iets grondig mis is gegaan. Ook bij de zojuist afgeronde parlementaire enquête speelde de schuldvraag weer een grote rol. Oud-staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting, CDA) lijkt de zwarte piet in dit ge val definitief in handen te hebben. door Henri Kruithof Tijdens zijn persconferentie pro beerde hij gisteren nog wel die kaart terug te spelen, maar die po ging was tevergeefs. Nog steeds vindt de ex-bewindsman dat hij ten onrechte de laan is uitgestuurd. De grote vraag is nu of Tilburg Brokx als burgemeester wil heb ben, de functie waarop hij heeft ge solliciteerd na zijn vergeefse po ging Eindhoven in de wacht te sle pen. Daar werd het PvdA-zwaarge- wicht Van Kemenade benoemd. Het rapport van de enquêtecom missie geeft evenwichtig aan hoe het kon dat grote bedragen ten on rechte aan beleggers zijn uitge keerd. Vooral het feit dat er geen enkele controle werd uitgeoefend op de subsidie-aanvragen van de grote beleggers als zij woningen wilden bouwen, leidde tot hogere subsidies dan waarop de beleggers recht hadden. Dat was bewust beleid. De Twee de Kamer heeft achtereenvolgende bewindslieden van volkshuisves ting onder grote druk gezet om zo veel mogelijk woningen te bou wen. Beleggers vonden de sociale woningbouw steeds minder aan trekkelijk en dreigden zich terug te trekken. Alleen door de regels zeer De beleggers toonden zich giste ren verheugd dat de commissie hen geen fraude of laakbaar hande len verwijt. De beleggersorganisa tie ROZ stelt dat de beleggers de subsidieregelingen altijd hebben toegepast in overleg met ambtena ren van Volkshuisvesting. De be leggers concluderen dat er drin gend behoefte bestaat aan zeer een voudige, eenduidige subsidierege lingen. Simpele regels kunnen de noodzaak tot controle beperken, al dus de ROZ. De aanbeveling van de commissie om meer te gaan con troleren leidt volgens de ROZ al leen maar tot 'ongewenste verstar ring'. Voor de Nationale Woningraad, de vereniging van woningbouw corporaties, bevat het rapport 'niets nieuws', aldus directeur Van Velzen gisteren. Hij vindt dat de rol van de Tweede Kamer onderbe licht is gebleven. Volgens hem ko men de volksvertegenwoordigers er te makkelijk van af. minst kostendekkend en zou zelfs omhoog moeten. Als staatssecreta ris Dees geen toestemming geeft voor de gevraagde premieverho ging, willen de ziektekostenverze keraars niet meewerken aan een oplossing. De wettelijke standaardpolis is in 1986 ingevoerd en aangeboden aan alle belanghebbenden. Totaal hebben ruim 700.000 mensen van dat aanbod gebruik gemaakt. Dat was veel meer dan verwacht. Daar bij komt dat de particuliere verze keraars er nog steeds niet in zijn ge slaagd de onderlinge verscheiden heid in premies te regelen. Nog al tijd beconcurreren ze elkaar: ze bieden jongeren lage premies en la ten ouderen steeds meer betalen. Onderling kunnen ze het daarover niet eens worden. Het liefst willen de verzekeraars dat de overheid in grijpt. De premie-kwestie zou in de wetgeving rond de nieuwe basis verzekering moeten worden gere geld, zo menen de verzekeraars. geboorteplaats niet juist zou zijn vermeld. Daarop ging onmiddel lijk een nieuwe dagvaarding de deur uit, waarvan echter onzeker is of deze aan de verdachte is over handigd. De rechtbank kwam tot de conclusie dat een en ander niet was gegaan zoals de wet voor schrijft en verklaarde ook de twee de dagvaarding nietig. De man werd vrijgelaten, omdat de wette lijke termijn voor voorlopige hech tenis was afgelopen. soepel toe te passen, bleven ze meedoen. De reacties van de politieke par tijen verstoren dat evenwichtige beeld. Het gedwongen vertrek van Brokx onder druk van CDA-frac- tievoorzitter De Vries wordt ach teraf gerechtvaardigd. De verwij ten van de commissie aan het adres van Brokx worden nu als ernstig genoeg ervaren om Brokx' vertrek alsnog goed te keuren. Willekeur De vergelijking met de vorige parlementaire enquête dringt zich onmiddellijk op. In het RSV-deba- cle werd de toenmalige minister Van Aardenne (economische za ken, WD) verweten dat hij onaan vaardbaar had gehandeld en de Ka mer had misleid. Van Aardenne mocht blijven en Brokx, aan wiens adres veel minder ernstige verwij ten zijn gemaakt, moet nu weg. Een weinig consistente houding. Natuurlijk is Brokx niet vrij te pleiten voor het beleid dat in die ja ren is gevoerd. Tenslotte was hij voor het grootste deel van die tijd de verantwoordelijke bewinds man. De zwaarste beschuldiging die de enquêtecommissie uit, is dat Brokx' beslissing om de particulie re beleggers niette controleren 'on verantwoord' is geweest, ook in het liöht van de toen bekende feiten. Maar als dat voldoende reden is om een verantwoordelijke be windsman naar huis te sturen, zijn er nog wel enkele andere ministers te bedenken, wier positie zou moe ten wankelen. Minister Braks (landbouw en visserij, CDA) bij voorbeeld liet jarenlang ooglui kend toe dat meer vis werd binnen gebracht dan was afgesproken in Europees verband. Braks mocht blijven. Om nog maar te zwijgen HAARLEM (ANP/GPD) - Het ver moeden dat er in een koffertje een bom zat, heeft gisteravond in Haar lem voor de nodige opwinding ge zorgd. Tien woningen werden ont ruimd, ongeveer veertig mensen geëvacueerd en het verkeer werd gedurende twee en een half uur omgeleid. Uiteindelijk bleek het koffertje slechts kleren te bevatten. Het koffertje was bij een advoca tenkantoor afgeleverd door een man die in echtscheidingsprocedu re verwikkeld is. Er zouden kleren van zijn vrouw in het koffertje zit ten. Die vrouw weigerde echter het koffertje open te maken, omdat zij vermoedde dat er een bom in zat. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het VN-verdrag voor gelijke behande ling heeft geen betrekking op de sociale zekerheid. De tekst van het verdrag was daar in eerste instantie niet voor bedoeld. "Het is niet aan vaardbaar dat een tekst die eerst geen betrekking had op de sociale zekerheid nu ineens wel de sociale zekerheid dekt". Met deze woorden maakte minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) gisteren tijdens een persconferentie van de Neder landse Vrouwen Raad (NVR) dui delijk dat het kabinet er weinig voor voelt zeven miljard gulden op tafel te leggen. Dit bedrag zou als gevolg van een rechterlijke uit spraak eenmalig moeten worden betaald om mannen en vrouwen in de sociale zekerheid gelijk te be handelen. De Centrale Raad van Beroep, de hoogste instantie op het gebied van uitkeringen, bepaalde vorig jaar dat ook gehuwde vrouwen recht hebben op een aaw-uitkering. Een strikte uitleg van de wet betekent De Vries: geen aangeschoten wild. op Volkshuisvesting. (foto anp) over minister Deetman (onderwijs, CDA), die toch allerwege verant woordelijk wordt gehouden voor de chaos bij de studiefinanciering. Het siert premier Lubbers dat hij vanaf het begin Brokx de hand bo ven het hoofd heeft gehouden. Toen De Vries nog voor het begin van de parlementaire enquête aan drong op het vertrek van Brokx, heeft de premier het uiterste ge daan om zijn partijgenoot op ande re gedachten te brengen. Tever geefs. De Vries voelde er niets voor een 'aangeschoten' staatssecretaris op een zo belangrijke post als volkshuisvesting te hebben. Dat lijkt merkwaardig als we be denken dat het dezelfde De Vries is geweest die destijds minister Van Aardenne 'aanschoot' en hem ver volgens een 'voorwaardelijk groen licht' gaf. Met andere woorden, Van Aardenne deugde niet maar 'Bom' in koffer zorgt voor opschudding De ingeschakelde politie nam geen halve maatregelen. De druk ke verkeersweg waar het advoca tenkantoor aan ligt, werd afgeslo ten voor het verkeer en een aantal woningen werd ontruimd. Na een eerste mechanische con trole door de explosievendienst volgens de Raad, dat ook weduw naars aanspraak kunnen maken op zo'n uitkering. Die uitspraak maakt het hele systeem van sociale zekerheid per jaar twee miljard gulden duurder. Bovendien kost het de overheid zeven miljard gul den aan achterstallige uitkeringen. De Centrale Raad van Beroep ba seerde zijn uitspraak, op een ver drag van de Verenigde Naties, dat ook door Nederland is onderte kend. Daarin staat dat mannen en vrouwen voor de wet gelijk zijn en door de wet beschermd moeten worden. Voor de sociale zekerheid had een uitzondering gemaakt moeten worden, vindt De Koning. Hij zei dat het kabinet nog voor de zomer een definitief standpunt zal Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft gisteren geant woord op vragen van de Raad van Beroep in Arnhem, waar drie Gel derse vrouwen een zaak hadden aangespannen om alsnog recht op een wwv-uitkering te krijgen. Van af het van kracht worden van de mocht blijven zitten. Maar het ging toen om een WD-bewindsman, en het was voor het CDA uit electoraal oogpunt niet ongunstig om Van Aardenne te laten zitten. Bij de ka merverkiezingen van het daarop volgende jaar zou Van Aardenne als anti-reclame voor de WD heel wat potentiële WD-stemmers naar het CDA kunnen lokken. Enquête Blijft de vraag of het zwaarste on derzoeksmiddel dat het parlement heeft, de parlementaire enquête, in dit geval terecht is toegepast. Het WD-kamerlid Joekes heeft, voor de enquête werd ingesteld, gezegd dat het hier simpelweg ging om de relatie tussen parlement en rege ring. De Kamer heeft voldoende middelen om problemen in die re latie te onderzoeken. Bovendien doet het wat merk waardig aan dat een commissie uit de Tweede Kamer een onderzoek instelt naar problemen, waarbij de Kamer zelf een heel duidelijke en niet altijd even fraaie rol speelt. De suggestie van Nijmeegse hoogle raar Maas om de Eerste Kamer een dergelijk onderzoek te laten uit voeren is het overwegen zeker waard. Brokx heeft nu gesolliciteerd naar het burgemeesterschap van Tilburg, nadat eerder Eindhoven aan zijn neus voorbij is gegaan. Premier Lubbers heeft al laten we ten dat wat hem betreft die baan voor de ex-staatssecretaris be schikbaar is. De gemeenteraad van Tilburg lijkt al bij voorbaat weinig meer in te brengen te hebben. Nog voordat de vertrouwenscommissie uit de raad was ingesteld wees Lubbers zijn ex-staatssecretaris al aan als de nieuwe burgemeester. Tilburg zal daar niet onverdeeld gelukkig mee zijn. werd besloten dat een van de me dewerkers in een beschermend pak röntgenfoto's zou maken van de inhoud van de koffer. Twee se ries foto's gaven echter geen uit sluitsel. Er werden wat sieraden en ronde voorwerpen geéien, waarvan niet duidelijk was wat die voorstel den. De Explosieven Opruimings dienst besloot met een kleine springlading de koffer open te bla zen in de tuin van het advocaten kantoor. zodat de inhoud zonder gevaar bekeken zou kunnen wor den. Even later werd de koffer naar de weg gebracht. Er zat niets ge vaarlijks in. derde Europese richtlijn voor gelij ke behandeling (1985) mag de vrouw niet langer gediscrimineerd worden ten opzichte van de man in de wwv (wet werkloosheids voor ziening). Ook overgangswetgeving die vrouwen ongelijk behandelt is niet toegestaan, aldus het Europe se Hof van Justitie. De uitkering was de vrouwen ge weigerd, omdat zij gehuwd waren en geen kostwinster. De Raad van Beroep wilde van het Hof weten of hun aanspraken rechtsgeldig wa ren en vanaf welk moment. Gemeentediensten ruziën om lek in waterleiding ROTTERDAM (GPD) - Een on- schuldige breuk in de waterleiding heeft gisteren op de Boezemweg in Rotterdam-Noord tot een onver wacht grote wateroverlast en een enorme verkeerschaos geleid. Oor zaak: het Gemeentelijk Drinkwa- terleidingbedrijf en de dienst Ge meentewerken waren het er niet over eens, wie de lekkage moest re pareren. Het waterleidingbedrijf vond dat Gemeentewerken aan de slag moest, omdat het om een kapotte riolering zou gaan. Gemeentewer ken ontdekte echter geen rioolwa ter en speelde de bal terug naar het Drinkwaterbedrijf. Het zou om 'op borrelend grondwater' gaan. Deze discussie duurde uren, terwijl de wateroverlast steeds groter werd. De Rotterdamse politie kon niets anders doen dan een hekje plaat sen rond het lekkende putje. Toen het putje, dat na negen uur veranderd was in een anderhalve meter hoog spuitende fontein, al een gat in het wegdek had geslagen van drie meter breed waardoor het verkeer moest worden omgeleid, waren de mensen van de drinkwa terleiding er pas van overtuigd dat het om een breuk in de waterlei ding ging en dat zij de lekkage moesten verhelpen. Justitie geeft schadevergoeding voor doodschieten man door politie KROMMENIE (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft het ministerie van justitie een schade vergoeding uitgekeerd. De familie van de op 26 januari 1987 doodge schoten J. Molenaar heeft 6961 gul den gekregen als vergoeding voor materieel geleden schade. Het geld is bedoeld om de kamer van het slachtoffer op te knappen; vervan ging van het bed en vloerbedek king en herstel van hang- en sluit werk. De gemeente Zaanstad heeft ook 900 gulden ter beschikking ge steld. De heer Molenaar werd doodge schoten door een lid van een arres tatieteam, dat zijn huis was binnen gedrongen. Molenaar verleende onderdak aan twee broers die wer den gezocht in verband met moord op een vrouw. Advocaat mr. S. Wie- berdink, die voor de familie Mole naar is opgetreden, overweegt ook het indienen van een claim ter ver goeding van de immateriële scha de. Dat kan echter pas als de zaak tegen de politieman die Molenaar heeft doodgeschoten, is afgerond. Er is een klacht tegen de man inge diend bij het gerechtshof in Am sterdam. Of die de zaak in behan deling gaat nemen en wanneer, is niet bekend. Volgens voorlichter Plateel van het ministerie van justitie heeft de familie meer geld gevraagd dan wat nu is toegekend. "We hebben echter van te voren aan de familie gevraagd of ze na deze claim geen andere meer zal indienen, indien ze de 7000 gulden zou krijgen. Daarin heeft de familie toegestemd'. Verzekeraars willen ook voor pensioen-verzekering aids-test WASSENAAR (ANP) - De verzekeraars bestuderen de mogelijkheid om naast de aidstest voor mensen die een levensverzekering van meer dan 200.000 gulden willen afsluiten, de keuring op aids of seropositiviteit ook in te voeren voor collectieve pensioen- en arbeidsongeschiktheidsverze keringen. Wat levensverzekeringen betreft krijgen de verzekeraars het advies, de kandidaat-verzekerde op het aanvraagformulier ook te laten opgeven of hij meer levensverzekeringen heeft afgesloten en zo ja, tot welke bedra gen. Hiermee moet worden voorkomen dat met een aantal "kleine" verze keringen zonder aidstest toch een in totaal hoog bedrag wordt verzekerd. Directeur S. van Vuure van Delta Lloyd zei dat haast is geboden "om dat dagelijks het risico van aids verder sluipt in onze bestaande porte feuille". Aids-patiënten vallen volgens hem onder de categorie "hope loos". Hij noemde ook seropositieven onverzekerbaar zolang niet vast staat welke kans ze lopen aids te krijgen. Als het beeld wat duidelijker is zal hun kans op acceptatie voor een levensverzekering afhangen van de vraag of er dan geneesmiddelen zijn die het leven op z'n minst vele jaren verlengen. Van Vuure heeft eerder de schatting gemaakt dat de levensverzeke raars in de jaren negentig 500 miljoen gulden extra zullen moeten uitke ren in verband met overlijden door aids. Gisteren kwam hij op grond van een recente Britse studie tot een hoger bedrag voor de periode 1992 tot en met 2001: gemiddeld 70 miljoen per jaar in een "optimistische variant" en 240 miljoen in een pessimistische. ADVERTENTIE Ex-bewindsman in voor burgemeester Tilburg DEN HAAG (GPD/ANP) Om 'praktische redenen' ziet de weggestuurde staatssecreta ris Brokx zichzelf niet terugkeren in de landspolitiek. Daarom heeft hij gesolliciteerd naar het burgemeesterschap van Tilburg. Het CDA zal hem daarbij geen strobreed in de weg leggen. AMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen vrouwen demonstreerden gisteren op de Dam in de hoofdstad voor het recht van buitenlandse vrouwen op een zelfstandige verblijfsvergunning. Dit in het kader van de internationale vrouwendag, die gisteren werd gehouden. Tijdens een bijeenkomst in de hoofdstad met als thema Nier en daar een lichtpuntje' werd gesteld dat het emancipatiebeleid nog minstens 50 jaar - en misschien zelfs wel 100 jaar - nodig heeft om werkelijke gelijkheid tussen vrouwen en mannen te bewerkstelligen. Spreeksters voerden aan dat er enkele concrete doelen zijn verwezenlijkt: uitbreiding van zwangerschapsver lof, betere wervings- en selectieprocedures en er is een begin gemaakt met kinderopvang. De vrouwen zijn er ech ter nog lang niet en er staat hun nog veel werk te wachten. (foto anp» Brokx. (foto anp) Man vrij na gerommel met dagvaarding

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3