Slachtoffers leven lang in onzekerheid Reportage 25 jaar na fabrieksramp bij Philips-Duphar Drie democraten en Bush nog in race naar het Witte Huis Gereformeerde synode beperkt haar openbaar spreken PAGINA 2 WOENSDAG 9 MAART 1988 AMSTERDAM - Naar schatting tienduizend vaten uiterst giftig chemisch afval liggen er in de Vol germeerpolder. Een erfenis uit het verleden. Tussen 1960 en 1967 zou Philips-Duphar er de inmiddels doorgeroeste vaten met chloorben- zeen en hexachloorcyclohexanen hebben laten storten, met daarin ook het levensgevaarlijke dioxine. Een ontdekking die in 1980 werd gedaan en rechtstreeks terugvoert naar een andere ramp. 17 jaar daar- door Thea van Beek De Hemdijk in Amsterdam. Het is 6 maart 1963. In een bedrijfshal van Philips-Duphar wordt het mid del 2-4-5-T geproduceerd. In dat .laar staat het nog te boek als een 'onschuldig' onkruidbestrijdings middel. Vooral Amerika blijkt een goede afzetmarkt voor deze grond stof. Als gereed produkt gaat het als herbiciden en defolianten naar Vietnam. In de al jaren durende oorlog blijkt 'Agent Orange' uitste kend geschikt om de gewassen op de vruchtbare akkers geheel te ont bladeren. Terug naar de fabriekshal, waar op die fatale zesde maart een bedie- ningsfout wordt gemaakt. Op dat moment zijn vier chemische bedie ningsmensen aanwezig. Een fout je, en de druk in een autoclaaf of wel een hogedrukketel waarin het spul wordt gemaakt, loopt al snel op tot 90 atmosfeer. In paniek zien de arbeiders de 25 centimeter hoge deksel van de ketel omhoogbollen. Een nog geheel onbekende vloei stof stroomt de fabriekshal in. Pas veel later zal bekend worden dat de stof dioxine bevat. Wonder Een van de medewerkers zal la ter verklaren. "Je kon eigenlijk al leen met die ketel werken als je een top-vakman was. Maar ja, die ma ken ook fouten. En toen die fout ge maakt werd en de reactie uit de hand liep, zagen we die deksel om hoog komen. Ondanks de ruim dertig enorme bouten waarmee de ketel geborgd was. Het is een won der dat er niet veel eerder ongeluk ken gebeurden. Die fabriek was van voor tot achter onveilig. We stonden wekelijks met zuurwater te spoelen omdat er autoclaven leegliepen. Je moest je vaak vast houden om overeind te blijven in de glibberige troep." Niemand weet op het moment van de ramp, welk 'spul' nu precies uit de ketel ontsnapt. Wel is duide lijk dat de hele fabriek is bedekt met een dikke laag zwarte smurrie. In de hal worden kooien met ratten geplaatst. De ratten sterven onmid dellijk. Philips-Duphar besluit tot een strafexpeditie. De vier betrok ken technici worden de fabriekshal ingestuurd voor het schoonmaak- karwei. Ze krijgen beschermende 'maanpakken' en worden zonder verdere waarschuwingen aan de klus gezet. Dezelfde medewerker later: "De lucht in die maanpakken werd van buitenaf toeg^oerd, net als bij een duiker. Er lag een zwarte stofmassa in de hal, om te zien net koolstof. Dat spul dwarrelde enorm op. Vijf dagen lang zijn we bezig geweest. We hebben tienduizenden liters water door de hal gespoten en al dat giftige water liep zo het Noord zeekanaal in. De maandag daarop zaten al m'n collega's helemaal on der de uitslag. Dat spul in die hal was zo gevaarlijk, dat zelfs mensen die tijdens het schoonmaken ge woon langs de hal liepen, of even in de deur kwamen staan ook die ac né kregen." Waanzinnig De strafopdracht haalt weinig uit. Opnieuw worden ratten in de hal gezet. Dit keer worden de die ren waanzinnig van angst en vreten elkaar op. De overgebleven, sterk ste ratten sterven eveneens. Uitein delijk worden de schoonmaakbe drijven Braspenning en Jongsma ingeschakeld. Het blijkt niet moei lijk mensen voor de schoonmaak- klus te vinden. Normaal verdiende een classificeerder in die tijd 90 gulden per week. Philips-Duphar biedt voor de klus maar liefst 300 gulden schoon. Volgens de schoon makers wordt daar niet bijverteld dat het om een wel zeer gevaarlijke opdracht gaat. De zestien schoonmakers krij gen geen maanpakken, maar witte overalls, laarzen, handschoenen en mondbescherming. "Door een be- dnjfsongelukje is de ketel geploft en of zij er maar voor willen zorgen dat de rommel wordt opgeruimd", krijgen ze meegedeeld. De schoonmaakklus zal zo'n acht weken in beslag nemen. De muren moeten met een afbijtmiddel inge smeerd en later afgekrabt. Zelfs de dakspanten op dertig meter hoogte worden schoongekrabt. Het valt de classificeerders op dat bij vragen over wat nu precies in de fabriek is gebeurd, geen rechtstreeks ant woord komt. Al vrij snel valt een eerste schoonmaker uit. Zijn huid zit onder de uitslag. Chloor-acné, zoals later zal blijken. De man krijgt opdracht de werkkleding van zijn collega's buiten te wassen. Acht jaar later wordt hij volledig invalide verklaard. Ook de overige schoonmakers ontkomen niet aan de verschrikke lijke huiduitslag. Zwarte, diepe putten in de huid, die zich over het hele lichaam uitbreiden. Een van de schoonmakers komt uiteinde lijk in actie. Philips-Duphar blijkt bereid met de classificeerders een overeenkomst te sluiten over de geleden schade aan de gezondheid. De schadebedragen die worden uitgekeerd, liggen tussen de 700 en 5700 gulden. Wie de meeste puisten heeft, krijgt het meeste geld. Daar voor moet dan wel een verklaring worden ondertekend, waarin alle schoonmakers afstand doen van al le rechten en aanspraken. De che misch medewerker, ten tijde van de ramp in de fabriek, krijgt latei- zonder enige uitleg 1400 gulden en twee weken extra vakantie. Ook hij lijdt aan 'de bekende uitslag. Na een slopende ziekte, waarbij het uit houdingsvermogen snel achteruit gaat en ook geheugenverlies op treedt, sterft de man. Monsterlijk Om inzicht in de ramp te krijgen, wordt in 1963 een commissie ge vormd. De dermatoloog prof. dr. J.R. Prakken is voorzitter. Later zal hij verklaren: "Het ging om een on gelooflijk monsterlijke zaak. Er was afschuwelijk spul vrijgeko men dat niemand kende en ons voor grote problemen stelde". Dat 'spul' bestond onder meer uit Protest tegen de vervuiling. dioxine. Wie ermee in aanraking komt, kan jeuk krijgen, tranende ogen, gewichtsverlies, vermoeid heid, hoofdpijn of ernstige leveraf wijkingen. Ook psychische klach ten kunnen zich manifesteren en tenslotte zijn er dan nog leverkan ker of genetische beschadigingen met geboorte-afwijkingen als ge volg. Ondariks de ramp gaat Philips- Duphar in een andere fabriek door met de productie van het 2-4-5-T. Pas rond 1970 wordt die 'om econo mische redenen' stopgezet. Wel op het moment dat de produktie van deze stof in Amerika is verboden. In 1978 meldt het Internationaal Bureau voor Kankeronderzoek, een afdeling van de Wereldgezond heidsorganisatie, in een intern rap port: bij het opruimen van het zeer giftige dioxine dat na een explosie in de fabriek van Philips-Duphar op 6 maart 1963 vrijkwam, zijn 106 arbeiders besmet geraakt. Van hen zijn er binnen tien jaar acht gestor ven, van wie zes aan hartaandoe- ningen. Bij 44 anderen deden zich ernstige huidaandoeningen voor. Van de 106 besmette arbeiders wa ren er 44 in dienst bij Philips-Dup har, 16 waren er classificeerder en de overigen loodgieters en schil ders van andere bedrijven die voor Philips-Duphar schoonmaakwerk- zaamheden verrichtten. Het vervolgonderzoek meldt vijf jaar later dat van de 140 onderzoch te mensen er 25 zijn overleden. Acht aan een hartinfarct, acht aan verschillende soorten kanker, ze ven aan verschillende aandoenin gen en twee verkeersdoden. Aan de kankergevallen kunnen geen conclusies verbonden worden. Op vallend worden de acht hartinfarc ten genoemd, waaronder vier van de schoonmakers. Daarbij wel de toevoeging dat deze mensen altijd al vuil werk deden en bovendien veelal stevige drinkers waren. Ruim een derde van de onder zoeksgroep werd vergeleken met een controlegroep die niets met het ongeval had te maken: verschillen konden niet worden geconsta- Smerig Philips-Duphar zelf reageerde ja renlang zeer zwijgzaam en bagatel liserend op de ramp. Het zwaar gif tige ontbladeringsmiddel en het onbekende element dat tijdens de ramp vrijkwam, werd afgedaan als 'onschuldig'. Daarin kwam pas ver andering toen meer bekend werd over het lot van de classificeerders. Nu, 25 jaar na de ramp willen de weinigen die nog zijn op te sporen er liever niets meer van weten. R. Eliazer, destijds een van de woordvoerders van de schoon maakploeg, voelt er niets voor 'die zaak weer op te rakelen'. "De arbei dersklasse is destijds smerig met elkaar omgegaan en uitgebuit. De mensen van Philips-Duphar moch ten niet met ons praten. Wij hebben ons uiteindelijk laten afkopen met een rotfooi. Alsjeblieft, geen woord er meer over. Ik heb m'n portie wel gehad". Ook J. Koorn, degene die als eer ste de schoonmaakklus moest op geven. wil er geen woord meer over kwijt. Op 44-jarige leeftijd werd hij afgekeurd. Zijn ex-collega W. Drost ziet er evenmin het nut van in. "Die zaak is afgekocht en daar mee was voor ons de kous af. Eind jaren zeventig heb ik nog wel aan allerlei onderzoeken meegewerkt voor de Wereldgezondheidsorgani satie. Echt veel wijzer ben ik er niet van geworden. Die chloor-acné is later wel weer weggetrokken. Nu ben ik altijd maar moe. Ik heb nog wel jarenlang gewerkt, maar steeds met onderbrekingen. Dan weer een tijdje werken, dan weer ziek. Sinds zes jaar ben ik afgekeurd". In 1973 wordt de gifhal aan de Hemdijk gesloopt. De grond is no dig voor verbreding van het Noord- zeekanaal. De tien slopers die het karwei moeten klaren, worden om geven met zeer uitgebreide veilig heidsmaatregelen. Ze krijgen ruimtepakken, moeten zich uitge breid douchen en staan onder me disch toezicht. Na veel protesten wordt het puin uiteindelijk ge dumpt in de Atlantische Oceaan. Roetdeeltjes Wat er met het afval uit de ramp- fabriek en van het jarenlange pro ductieproces gebeurde, zal pas veel later duidelijk worden. In 1980 komt de ontdekking van de Vol- germeer, twee jaar later worden ook vaten aangetroffen op de vuil nisbelt aan Diemerzeedijk bij Am sterdam. De dioxine zit verborgen in afval van Philips-Duphar en blijkt jarenlang in de open lucht te zijn verbrand. Omdat dioxine pas bij 1000 tot 1200 graden wordt ver nietigd een temperatuur die niet bij open verbranding wordt bereikt kan worden aangenomen dat de dioxine, gehecht aan roetdeeltjes, terecht is gekomen in het IJssel- meer. Maar het waren niet alleen de Volgermeer en Diemerzeedijk waar onherstelbare schade is aan gericht. Ook op het Noordzeeka naal werd jarenlang het vloeibare afvalzwavelzuur geloosd, afkom stig van het wasproces van het 2-4- 5-T. De combinatie Philips-Duphar bestaat sinds 1980 niet meer. Het bedrijf heet inmiddels Duphar en behoort tot de Belgische Solvay Groep. Duphar produceert onder meer genees- en bestrijdingsmid delen, hoewel het bedrijf zelf liever spreekt over 'gewasbeschermings middelen'. De fabriek aan de Hem dijk is verplaatst naar het westelijk havengebied in Amsterdam. Te rugkijkend op de ramp van 25 jaar geleden laat woordvoerster Katja Madrigal weten dat Duphar de ramp 'als een heel pijnlijke episode uit de geschiedenis van het bedrijf ervaart'. "De directie heeft inmid dels een heel ander milieubeleid ingeslagen. Afvalproblemen zijn helemaal opgelost. We hebben tientallen miljoenen geïnvesteerd in nieuwe productieprocesssen en milieuvoorzieningen. Het milieu vormt nu een geïntegreerd beleid bij Duphar". Milieu In 1983 stelt de Nederlandse staat Duphar aansprakelijk voor de ontstane schade in de Volgermeer. Er komt een claim van 80 miljoen gulden. Duphar beroept zich op het feit dat ten tijde van de chemi sche stort geheel andere ideeën be stonden over het milieu. Boven dien gebeurde het in een tijd toen nog een samenwerking bestond met Philips. Voorlopig is het einde van het juridisch touwtrekken nog niet in zicht. Eén ding is wel duide lijk: bewoners rond de Volgermeer en overlevenden van de fabrieks ramp zullen levenslang in onzeker heid verkeren. SAN ANTONIO - De symboliek droop af van de keuze van de plaats, waar Richard Gephardt maandag zijn laatste campagne optreden voor Super Tuesday gaf. Hij had het pleintje voor de Alamo uitgekozen. Als San Antonio, in het zuiden van Texas, ergens beroemd om is, dan is het juist om de Alamo. Een dikke anderhalve eeuw gele den speelde zich rónd dat fort een legendarisch treffen af. Bin nen de witte muren van de Alamo hadden zich in de vroege lente van 1836 189 dapperen ver zameld, die de onafhankelijk heid van Texas wilden verdedi gen tegen de Mexicaanse dicta tor Santa Anna. De Mexicanen waren 5000 man sterk, en boek ten uiteindelijk de onvermijdelij ke overwinning. door Henk Dam Maar het duurde bijna twee weken voor het zover was, en kostte hen het leven van 600 manschappen. Alle verdedigers van het Alamo, onder wie my thisch geworden helden als Da vid Crocket, kwamen om. Zij maken nu deel uit van de sterren hemel van de Amerikaanse ge schiedenis. En 'Alamo' groeide uit tot een staande uitdrukking. Het betekent zoiets als: gevecht op leven en dood. Gephardt gaf maandag in zijn speech een aardige draai aan zijn keus om juist op dit historische plekje zijn campagne af te slui ten. „Net als het gevecht om de Alamo is deze verkiezing een ge vecht om onafhankelijkheid. Om onze economische onafhanke lijkheid". Dat was de kapstok waaraan hij het verhaaltje ophing dat hij inmiddels honderden keren moet hebben afgestoken: dat het buitenland alsmaar Amerikaan se produkten bij de grens tegen houdt, en dat het tijd wordt met gelijke munt terug te betalen. En dat er daarom een krachtige pre sident in het Witte Huis moet ko men. Een vechter. Iemand die landen als Zuid-Korea en Japan durft aan te pakken. Hijzelf dus. Laatste Gisteren bleek dat de kiezers dat anders zien. Gephèrdt had zijn slag om de Alamo, maar^b- ders dan hij bedoeld had. Super Tuesday maakte hem tot het be langrijkste Democratische slachtoffer. Want Gephardt mag sinds gisteravond niet al te veel hoop meer hebben. Van de vier serieus te nemen Democratische kandidaten eindigde hij als laatste. Wat vooral zorgelijk voor Gephardt is, is dat hij niet de steun van de blanke, conserva tieve Democraten kreeg. Want het was juist die groep waarop hij met zijn pro-Amerika, pro-ar beiders, pro-boeren boodschap mikte. De stemmen van die con servatieve Democraten gingen in hoofdzaak naar senator Albert Gore. Gore komt uit de zuidelij ke staat Tennessee, en dat gege ven alleen al heeft hem zeker geen kwaad gedaan. Maar Gore was ook, achteraf geredeneerd, strategisch sterker dan Gephardt. De laatste had bij na al z'n geld uitgegeven aan de eerste twee voorverkie?mgen, in Iowa en New Hampshire. Gephardt's hoop: dat overwin ningen in die twee staten hem het momentum' zouden geven waarmee hij ook in de rest van het land kon winnen. Gore deed in Iowa niet, en in New Hampshire nauwelijks mee. Al z'n geld, al z'n mensen concentreerde hij vanaf het be gin in het zuiden, en dat meer dan wat dan ook heeft ervoor gezorgd dat hij Gephardt heeft geklopt. Vanaf nu heeft Gephardt het verliezersetiket op zich, en zijn kansen in de rest van het land lij ken niet meer zo groot. Hij moet het nu bij de eerstvolgende voor- verkiezing, volgende week in de grote industriële staat Illinois, wel heel goed doen. want anders is het voor hem afgelopen. Gore zei dan ook gisteren, dat bij de Democraten de race om nog maar twee mannen gaat: hijzelf en Dukakis. Jackson Dat was een noch erg handige, noch feitelijk correcte uitspraak. Want de strijd gaat tussen drie gegadigden. De derde Demo craat. dominee Jesse Jackson, had een hele goede Super Tues day. Dat hij in vijf staten zelfs als eerste eindigde, is meer dan hij in zijn stoutste dromen kon dro men. Ook in de grote industriële staten in het noorden van het land, waar de komende weken voorverkiezingen worden ge houden, moet Jackson het goed kunnen doen. Maar de Democratische nomi natie winnen? Zo ver is het nog lang niet. Want Jackson slaat nog steeds niet grg aan bij blanke kie zers. Zijn resultaat van gisteren had hij te danken aan het feit, dat in het zuiden 97 procent van de zwarte kiezers op hem stemde. Van de blanke stemmers gaf slechts 10 procent zijn steun aan Jackson. Zonder meer prima deed sena tor Dukakis het. Hij eindigde als eerste in twee zuidelijke staten, Texas en Florida, en dat is een markant resultaat voor een noor delijke. als vooruitstrevend be kend staande presidentskandi daat. Dukakis heeft het de afge lopen weken goed gedaan in niet alleen nu het zuiden, maar ook eerder in het noorden en midden van het land. Dat maakt hem de Democratische gegadigde met de breedste steun. En dus: bij de Democraten is er nog steeds geen echte beslis sing gevallen, al lijkt het veld op nieuw met éen kand;daat (Gephardt) te zijn uitgedund. Bij de Republikeinen is een ding ze ker: de rol van ex-dominee Pat Robertson is uitgespeeld. Teke nend is, dat hij gisteren zei dat, als hij nu de nominatie niet wint, hij het over vier jaar weer zal pro beren. Wanhoopsoffensief Senator Bob Dole is verder in de grootste problemen terecht gekomen. Hij slaagde er zelfs niet in ook maar een staat van de 20 waar gestemd werd, op zijn naam zou schrijven. De senator kwam er gewoon niet aan te pas. Gisteren lanceerde Dole daar om een wanhoopsoffensief. Hij daagde vice-president Bush, zijn grote concurrent, uit om aan openbare debatten, echte twee gevechten zonder bemiddelaar, met hem deel te nemen. Bush' campagne voelt daar niet veel voor, en waarom ook? Bush heeft het op Super Tues day zo goed gedaan, dat hij nu praktisch verzekerd is van de Re publikeinse nominatie. Jacksonverrassende outsider naast de democraten Gore en l kakis. (foto De gereformeerde synode kan voortaan alleen getuigenissen over maatschappelijke vraag stukken uitgeven als bij een twee de stemming in de synode niet meer dan vier leden tegen zijn. Dat besloot de synode gisteren bij de behandeling van een rapport van haar commissie voor de kerkorde over het bindende ka rakter van kerkelijke uitspraken over samenlevingsvraagstukken. De synode was het met de commissie eens dat hiervoor geen aparte regels moeten wor den opgesteld, omdat dan ten on rechte de indruk zou worden ge wekt dat het bij dergelijke zaken om een apart gebied gaat met ei gen voorwaarden. Ook deelde de synode de opvatting dat uitspra ken in de regel zijn bedoeld om de discussie in de samenleving te bevorderen. Een getuigenis op grond van het belijden van Christus mag pas uitgaan als bij een tweede stemming niet meer dan vier leden tegen zijn. De voorzitter mag van deze synode leden eisen, dat zij in het open baar duidelijk maken waarom zij in geweten het voorstel niet kon den steunen. De discussie spitste zich toe op de vraag hoeveel synodeleden een getuigenis kunnen tegen houden. De makers van het rap port wilden het aantal tegen stemmers tot vier beperken. De commissie die de bespreking van het rapport in de synode had voorbereid, stelde volstrekte eenparigheid voor. Daartegen over wilde dr. J. Diermanse uit Veenendaal een getuigenis al la ten uitgaan als tweederde van de synode vóór had gestemd. "An ders wordt de kerk monddood gemaakt". De synode volgde uiteindelijk het voorstel van haar commissie ('deputaten') kerkorde om het aantal tegenstemmers tot vier te beperken. Waarom vier? Omdat elke regionale synode vier afge vaardigden naar de landelijke sy node stuurt. De plaatselijke kerken krijgen van de synode een brief over de betekenis van het 'bindend ka rakter' van uitspraken en beslui ten. De synode sprak gisteravond in besloten zitting over een even tuele nadere uitspraak over de tuchtmaatregelen die aan het eind van de Tweede Wereldoor log leidden tol stichting van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt. Een voorstel daartoe kwam van de synode Gelderland naar aanleiding van opmerkingen van professor dr. C. Berkouwer in het IKON-programma 'De naza ten' vorig najaar. Berkouwer riep daarin op tot een schuldverkla ring over de schorsing destijds van de hoogleraar K. Schilder en de oud-hoogleraar S. Greydanus. De synode besloot na te gaan of zij zich opnieuw over de Vrij making zal uitspreken. Vorige synoden hebben dat namelijk ook al gedaan. Nü gaat het om de vraag "wat er na die besluiten- reeks nog op onze tafel ligt". Bo vendien moet een speciale com missie uit de synode nagaan, welke 'geestelijke oplossing' kan worden aangereikt. (De Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt hebben ongeveer 110.000 leden, de Gereformeerde Kerken in Nederland, waaruit zje dus zijn voortgekomen. 820.000 De Nederlands Gereformeerde Kerken, een afsplitsing van de Vrijgemaakten uit de jaren 60, telt ongeveer 30.000 leden). 'Samen op weg' "De Samen op weg-kerk komt er niet", zei secretaris ir. J. van der Graaf van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk eind vorige week in een ge sprek met het ANP over het sa mengaan van gereformeerden en hervormden in dit land. Een re actie daarop van secretaris ds. B. J. Aalbers van de raad voor 'Sa men op weg' (waarin ook Van der Graaf zit) kon moeilijk uitblij ven. En die is nu gekomen. Aalbers respecteert de 'koestering van de eigenheid' in de Gereformeerde Bond. "Ik vraag alleen, dat de Bond zich niet zo ver terugtrekt, dat er geen verbindingslijnen meer zijn. Het gevaar is ook, dat de belangrijke boodschap van de Bond, over ge loofservaring bijvoorbeeld, niet meer bij anderen overkomt". Volgens Aalbers blijft er bij hereniging van de hervormde en gereformeerde kerken voldoen de ruimte voor een geluid zoals de Gereformeerde Bond dat laat horen. "Zij kunnen hun eigen prediking, pastoraat en cateche se voortzetten". De Bond maakt, naar zijn idee, uit vrees voor aan tasting van eigen karakter dezelf de fout als de Gereformeerde Kerken vóór de Tweede Wereld oorlog. "Vanuit het eigen bastion wordt antithetisch (denkend in tegenstellingen, red.) op de vij and geschoten, zonder de vraag of die ander niet ook iets van het evangelie heeft. Er bestaat toch ook een gezonde middenweg tussen de twee uitersten van vol ledige aanpassing en isolement". Ondanks alles gaat 'Samen op weg' rustig door, onderstreepte Aalbers. De belangrijkste pun ten zijn op dit ogenblik, gelijk trekking van de classicale (regio nale) vergaderingen van beide kerken, samenwerking van de verschillende kerkelijke organi saties en kleine synodes die na mens de officiële synodes het Sa men op weg-proces begeleiden "Ook bezinning op zowel princi piële zaken als de kerkordelijke vormgeving heeft alle aan dacht". Moker Moker, de omroep van de kerkern in Rijnland en de Bol lenstreek, gaat met ingang van april op een andere dag, maar wel elke week een radio-uitzen ding verzorgen. De vaste dag wordt donderdag, het tijdstip 7 uur 's avonds. Van september 1986 af maakt Moker eenmaal in de veertien da gen een uitzendine met actuali teiten en berichten op het gebied van geloof, kerk en samenleving. Ruim 40 parochies en kerkelijke gemeenten werken erin samen. Moker is altijd te beluisteren op 105.7 FM. Voor mensen die een kabelaansluiting hebben ook op FM 88.1. Leiden. Vrijdagavond 11 maart om 8 uur houdt de heer D. Steenhuis uit Nijverdal in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat zijn derde lezing in de serie 'Toekomst voorspellen, zin of onzin?' Titel van zijn lezing: 'Zicht op God'. Gert en Hermien. Zondag avond 13 maart om 7 uur werkt het bekende duo Gert en Her mien Timmerman mee aan een dienst van de Leidse baptisten gemeente in de Petrakerk aan de Surinamestraat. Voorganger is de plaatselijke predikant A. H. Agtereek. Thema: 'de komende antichrist en de grote verdruk king'. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Stavoren kandidaat P. L. Wansink Utrecht; aangeno men naar Waal-KoOg en Den Hoorn (Texel) kandidaat J. Kok Amsterdam. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Heems kerk F. 1. Bakker Hoogkerk. Icto. De voorzitter van het Interkerkelijk Comité Tweezijdi ge Ontwapening (Icto), de heer W. C. de Vries (69) te Eindhoven, heeft om gezondheidsredenen zijn functie neergelegd. In de vergadering van de verenigings raad op 11 juni wil het Icto een opvolger kiezen. Het Icto nodigde het gerefor meerde synodebestuur per tele gram uit voor een bezoek aan het Navo-hoofdkwartier in Brussel om met deskundigen en de Ne derlandse ambassadeur bij de Navo van gedachten te wisselen over vrede en veiligheid. Het Icto zou de kosten van zo'n bezoek betalen. De synode, deze week in Lunteren bijeen, nam gister avond het telegram voor kennis geving aan. Ook vroeg het Icto de synode, te protesteren bij het Interkerke lijk Vredesberaad tegen de uit drukking 'klootjesvolk Gods', die oud-IKV-voorzitter B. J. ter Veer zaterdag in de Campagne- raad van het IKV gebruikte. Ter Veer zei toen. dat het IKV sinds 1977 heeft geprobeerd het 'klootjesvolk Gods' in beweging te krijgen. De synode gaf het ver zoek van het Icto door aan haar commissie voor het oorlogs- vraagstuk die het contact met het IKV onderhoudt. Een gedeelte van het terrein van de voormalige fabriek van Philips-Dup har aan het Noordzeekanaal. (foto gpdi

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2