DAGBLAD LEIDSCH Gratis reizen studenten Bush wint afgetekend Kamermeerderheid voor 120 kilometer Straks thuis abortus met pil Verzekeraar pakt fraude nu hard aan Verdachten Shell-zaak op transport Olieleiding om wrak veerboot Nek-aan-nek race bij Democraten Honderd arrestaties bij vrouwenprotest in Chili Ministerie akkoord met openbaar vervoer No. 38569 WUcNSUAli 9 MAART 1988 urücniun i Maximumsnelheid strenger controleren Alpheuse gvneaeoioog: 80 tot 90 proeent betrouwbaar DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid van de Tweede Kamer is er voorstander van dat op sommige autosnelwegen de maximaal toege stane snelheid wordt verhoogd tot 120 kilometer per uur. WD, de overgrote meerderheid in de CDA- fractie en enkele PvdA'ers steunen de regering in haar voornemen, mits deze maximumsnelheid beter wordt gehandhaafd. Dat bleek vanochtend tijdens de behandeling van de nota rijsnelhe- den en de nota verkeer en milieu. De meerderheid van de Kamer toonde zich gevoelig voor het argu ment van de regering dat een norm die massaal wordt overtreden niet is te handhaven. Castricum (PvdA) sprak daarom schamper over de bekroning van de verloedering. Hij sprak er zijn twijfel over uit of de nieuwe maximumsnelheid wel zal worden gehandhaafd. Ook D66- kamerlid Wolffensperger viel de re denering van de regering aan. Hij noemde het volstrekte onzin dat de autosnelwegen nu eenmaal zijn ge bouwd voor 120 kilometer per uur en dat daarom een maximum van 100 niet zou aansluiten bij het rechtsgevoel. „In de VS zijn de wegen langer, breder en minder bochtig en toch is de norm van 55 mijl redelijk aan vaard. Maar de regel in Nederland DEN HAAG (GPD) - De commer ciële verzekeringsmaatschappijen gaan fraude stevig aanpakken. Per jaar worden ze voor naar schatting 300 tot 400 miljoen gulden 'getild'. Maar dankzij de automatisering is de pakkans gestegen en kunnen de verzekeraars vaker aangifte doen van oplichting. Sedert 1985 hebben de verzeke raars een computersysteem opge bouwd, waarin alle schademeldin- gen zijn geregistreerd. Alleen ziek tekostenverzekeringen vallen bui ten dit systeem. Als de computer bij een schademelding op grond van een bepaalde samenloop van gegevens mogelijke fraude signa leert, wordt dat gemeld bij de be trokken verzekeraar. Deze stelt dan nader onderzoek in om te zien of werkelijk sprake is van fraude. De kosten van het Centraal In formatie Systeem Schade (CISS), zoals deze databank heet, bedragen enkele miljoenen per jaar. Die zul len zeker snel worden terugver diend, zo menen de verzekeraars. Van de 40.000 schademeldingen die het computersysteem per dag krijgt, levert één procent (4|Ö0 ge vallen) een signaal van 'vermoede lijke fraude' op. Daarmee is overigens nog niet gezegd dat eventuele fraude ook kan worden aangetoond. Tot dus ver werd zelden aangifte gedaan van oplichting. Enige regen Half tot zwaar bewolkt en enige re- 'gcn. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middagtcmperatuur rond 7 graden. Wind uit west tot noordwest, matig, aan de kust en op het IJssel- meer toenemend tot krachtig of hard. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Vooral vrijdag en za terdag af en toe buien: soms met hagel of sneeuw. Middagtcmperatuur onge veer 7 graden. Tijdens het weekeinde 's nachts lichte vorst. Donderdag 10 maart zon op: 07.05 uur, zon onder: 18.36 uur; maan op: 01.56 uur, maan onder: 09.02 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.03 en 19.27 uur; laag water: 02.46 en 15.02 uur. is nooit serieus gehandhaafd en dan moet je niet verbaasd zijn dat hij massaal wordt overtreden", al dus Wolffensperger. CDA-woordvoerder Hennekam legde er de nadruk op dat een ge handhaafde snelheid van 120 kilo meter een verbetering zou beteke nen ten opzichte van de huidige praktijk waarbij op sommige weg gedeelten gemiddeld bijna 150 km per uur wordt gereden. Jorritsma (WD) zei verheugd te zijn met de nota rijsnelheden. Zij zei te willen voorkomen dat op elke hoek van de straat een agent moet staan. Volgens haar heeft de politie wel wat beters te doen. SAN ANTONIO (GPD) - Vice- president George Bush heeft giste ren met grote overmacht de be langrijkste voorronde van de presi dentsverkiezingen, Super Tues day, bij de Republikeinen gewon nen. Bij de Democraten eindigden Jackson, Gore en Dukakis vrijwel gelijk. Bush behaalde in 16 van de 17 staten waar de Republikeinen stemden de overwinning. Alleen in Washington moest hij het afleggen tegen ex-dominee Pat Robertson. In veel van die staten haalde Bush meer dan de helft van de stemmen. Hij sleepte volgens computerbere keningen 578 van de 713 te verde len afgevaardigden in de wacht. Zijn voornaamste concurrent, senator Bob Dole, kwam niet ver der dan 98 afgevaardigden. Bush is er nu al zeker van hij de ze zomer op de partijconventie zal worden aangewezen als kandidaat opvolger van Reagan. De 63-jarige vice-president heeft nu al 759 van de 1139 afgevaardigden die hij no dig heeft om eind augustus de no minatie te verkrijgen. Tekenend voor de situatie bij de Republikei nen is, dat Dole er niet eens in slaagde in Noord Carolina te win nen. Dat is de staat waar zijn vrouw, zelf een formidabel politica, vandaan komt, en Dole had er krachtig campagne gevoerd. Bush zei gisteren ook te ver wachten dat hij die nominatie zal winnen. Dole's commentaar; "Bush zal vanavond wel beter sla pen dan ik. Het resultaat valt tegen, maar er komt nog een groot aantal voorverkiezingen aan". Behalve voor Dole was het gisteren ook een slechte dag voor ex-dominee Pat Robertson en Jack Kemp. Robert son moest in zijn thuisstaat Virgi nia zelfs met een derde plaats (na Bush en Dole) genoegen nemen.' Kemp haalde in geen enkele staat een in het oog springend resultaat. Verwacht wordt, dat hij zich van-I daag uit de race zal 'terugtrekken. Bij de Democraten zit de span ning er nog voiop in. Volgens de voorlopige berekeningen bracht Dukakis 6, Go/e en Jackson beiden 5 staten op hun naam. Ook in gede legeerden gerekend, hielden de ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD) - Vrouwen die ongewenst zwanger zijn, kunnen in de naaste toekomst thuis met een pil een abortus op wekken. Volgens een onderzoek van de gynaecoloog dr. M.J. Crooy, verbonden aan het Rij noordzie kenhuis in Alphen aan den Rijn, is de pil voor 80 tot 90 procent be trouwbaar gebleken. Hij is onlangs gepromoveerd op een onderzoek naar de werking van de pil bij 150 vrouwen. De pil werd uitgetest op vrouwen die tot vier weken over tijd waren. De zwangerschap duurde dus mi nimaal vier en maximaal acht we ken. De producent, de Engelse onder- drie mannen elkaar aardig in even wicht: Dukakis 374, Gore 325 en Jackson 358. Dukakis won in vier noordelijke staten, maar haalde ook de meeste stemmen in Florida en Texas. Senator Albert Gore, zelf afkomstig uit Tennessee, won, be halve in zijn thuisstaat, ook nog in vier andere zuidelijke staten. Opmerkelijk was de prestatie van de zwarte dominee Jesse Jack son. die in vijf zuidelijke staten de KIESINGER OVERLEDEN BONN (AFP/DPA) - De vroegere Westduitse bondskanselier Kiesin- ger is vandaag in een universiteits kliniek in Tübingen in het zuiden van het land overleden, zo heeft zijn bureau in Bonn bekendge maakt. Hij is 83 jaar geworden. Kiesinger leidde tussen 1966 en 1969 een grote coalitie van de chris ten-democratische partijen CDU en CSU en de sociaal-democrati sche SPD. Kiesinger onderging kort voor de jaarwisseling een zwa re operatie in verband met een darmbreuk. Nog onlangs werd meegedeeld dat hij aan de beteren de hand was. neming Sterling Winthrope, kan nu voor Epostane, zoals de merk naam van de pil luidt, registratie aanvragen in Nederland. Die pro cedure vergt ongeveer een jaar. Daarna kan de abortuspil worden voorgeschreven, krachtens de Abortuswet uitsluitend door spe cialisten. Volgens dr. Crooy is van onge wenste bijwerkingen nauwelijks iets gebleken. „Enkele vrouwen werden misselijk, maar niet ernsti ger dan gewoonlijk gebeurt bij zwangerschap." Onder mannen en niet-zwangere vrouwen werden geen bijwerkingen geconstateerd. Crooy verwacht dat de pil niet al te duur zal hoeven te zijn. Wanneer meeste Democratische stemmen haalde. 'Bij de vorige presidents verkiezingen, die van 1984, won hij maar in één staat. Jackson kreeg al le zwarte kiezers achter zich en weet zich verder gesteund door 10 procent van de blanke stemmers. De zwarten vormen ongeveer 11 procent van het totaal aantal stem gerechtigde Amerikanen. Onverwacht slecht deed Richard Gephardt het. Hij won alleen in zijn eigen staat Missouri. In veel staten haalde hij zelfs de 15-procents drempel niet. (zie ook pagina 2) Moonen en Toet BV, vraagt meawerkend VOORMAN en vakbekwame TIMMERLIEDEN Telefoon 070-202742. 02522-13400 vrouwen voor thuisabortus kiezen wordt in elk geval aanzienlijk be spaard op de kosten van de gebrui kelijke behandeling: een curettage onder narcose. Opname in een zie kenhuis of kliniek, die al gauw zo'n 450 gulden per dag kost, is bij ge bruik van de pil niet nodig. Bij de proef werd de pil een week lang vier keer per dag geslikt. Epostane is een imitatie van het vrouwelijke geslachtshormoon progesteron, dat in de eierstokken wordt geproduceerd. Progesteron zorgt ervoor dat de menstruatie achterwege blijft, maar het na- maakhormoon 'houdt het lichaam voor de gek, zodat er toch menstru atie optreedt'. DEN HAAG (GPD) Het ministerie van onderwijs wil de 565.000 studenten die, een studiebeurs heb ben, gratis met het open baar vervoer laten reizen. Wie in aanmerking komt voor studiefinanciering krijgt vanaf 1 augustus te gelijkertijd een jaarkaart voor het openbaar vervoer. Het ministerie van onderwijs heeft daarover een akkoord bereikt met de Nederlandse Spoorwegen en de stads- en streekvervoersbedrijven. De overeenkomst, die een looptijd heeft van vijf jaar en al met al 1,7 miljard gulden kost, wordt binnen kort getekend. Met de jaarkaart kunnen de stu denten niet alleen gratis op en neer van huis naar de universiteit of ho geschool, ze kunnen bovendien on beperkt met trein en bus door het hele land reizen. Door deze rege ling kan het onderscheid dat stu diefinanciering maakt tussen uit en thuiswonende studenten ko men te vervallen. Met name dit onderdeel van het beurzenstelsel geldt als fraudege voelig. Het leeuwedeel van de 350 miljoen die de nieuwe regeling jaarlijks gaat kosten komt uit het vervallen van de huidige reiskos tenregeling voor thuiswoners, waaraan het ministerie nu onge veer 200 miljoen gulden per jaar kwijt is. Ook andere regelingen zul len voor het gratis openbaar ervoer aangepast worden. De nieuwe re geling zal ook gelden voor scholie ren van zestien- tot achttien jaar die een beurs hebben. SANTIAGO (AP) - Een optocht in het kader van de Internationale Vrouwendag is gisteren in de Chi leense hoofdstad Santiago uitgelo pen op een protestdemonstratie te gen het militaire bewind van presi dent Pinochet. De politie gebruik te traangas en waterkanonnen om de demonstranten uiteen te drijven en er werden tientallen arrestaties verricht. Protesten en arrestaties werden ook gemeld in Valparaiso, de twee de stad van Chili, 120 kilometer ten noordwesten van Santiago aan de Stille Oceaan. De demonstraties vormden de eerste protesten van dit jaar tegen de veertien jaar oude dictatuur van Pinochet. In het cen trum van Santiago leverde de op roerpolitie uren slag met betogers, voor het merendeel vrouwen. De betogers werden meermalen ver- 'Kanker in Spanje door Tsjernobyl' MADRID (GPD) Achtenzestig inwoners van het Spaanse Noord- Catalonië hebben kanker opgelo pen als gevolg van het ongeluk van de kerncentrale van Tsjernobyl. Dat is de conclusie van een ver trouwelijk rapport van het Cata laanse autonome bestuur. Het rapport is het resultaat van het eerste serieuze onderzoek in Spanje naar de gevolgen van de ex plosie van de kerncentrale in de Sovjet-Unie. Het noordelijke deel van Catalonië is het Spaanse ge bied waar de radioactieve wolk van de kerncentrale van Tsjernobyl werd gesignaleerd. GRONINGEN (GPD) - Het club gebouw van de voetbalvereniging Oosterparkers in Groningen is van nacht door brandstichting ver woest. Daarbjj is ook schade ont staan aan een zittribune van het Oosterpark Stadion, de accommo datie van FC Groningen. (foto GPD) Brokx wil nu burgemees ter van Tilburg worden. PAGINA 3 Slachtoffer Philips-Dup- har-ramp na 25 jaar nog in onzekerheid. PAGINA 2 Massale demonstratie in Armenië. PAGINA 5 Opschudding over toevoe ging van suiker aan Fran se wijn. PAGINA 7 Ronald Spelbos mist hand van Cruijff nu al. PAGINA 17 Toneelloopbaan lacht Piet Rambergen toe. PAGINA 21 Legerheli's botsen in VS: 17 doden FORT CAMPBELL(AP) - Bij een botsing tussen twee militaire heli kopters in Kentucky in de VS zijn gisteravond alle inzittenden om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde tijdens een routinevlucht in de buurt van het militaire vliegveld Fort Campbell. Volgens een woordvoerder van het kamp waren er in totaal 17 men sen aan boord van de twee helikop ters, maar volgens het ministerie van defensie in Washington waren dat er 15. spreid, maar wisten zich telkens te hergroeperen. Op sommige drukke straten wer den ook barricades van autoban den en vuilnisbakken opgeworpen en in brand gestoken. De politie gebruikte het waterkanon om de branden te blussen. Ook een stads bus werd met molotov-cocktails aangestoken. Het voertuig ging verloren, maar de passagiers kon den het tijdig verlaten. Tegen de avond meldde de poli tie ongeveer 100 demonstranten te hebben opgepakt, onder wie zeker zeven buitenlanders. Verslagge vers en ooggetuigen meldden dat er veel meer mensen waren opge pakt dan de politie opgaf. ALMERE (ANP) - Twee arrestan ten die in de nacht van zondag op maandag vernielingen aanrichtten bij een Shell-benzinestation in Muiden werden vanochtend van het politiebureau in Almere-Stad naar een cellencomplex in Amster dam overgeplaatst. Het politiebureau in Almere is niet geschikt voor het insluiten van verdachten van een „dergelijk zwaar kaliber", aldus een politie woordvoerder. De politie in Alme re-Stad is gisteravond erg ge schrokken toen 40 sympathisanten van de Rara-beweging het gebouw omsingelden en eisten dat het tweetal zou worden vrijgelaten. Nadat versterking was aangerukt verdween de groep. Het politiebu reau in Almere-Stad bestaat uit noodgebouwen en „met enig ge weld kun je hier gemakkelijk naar binnen komen", aldus de politie woordvoerder. CDA en WD hebben gister avond tijdens een besloten overleg met de ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenland se zaken) aangedrongen op een ac tievere rol bij de bestrijding van criminele zaken met een politieke achtergrond, zoals de vernielingen bij Shell-pompstations. Het CDA meent dat infiltratie door de inlichtingendiensten in dit geval mogelijk moet zijn. Dat gaat de WD te ver. DEN HAAG (ANP) - Het werk- schip „Lorelei" van de maatschap pij All Seas is voor de kust van Camperduin begonnen met het leggen van een omleiding in een olie-transportleiding. Die werd 29 februari onbruikbaar toen de Zweedse veerboot „Vinca Gor- thon" er bovenop zonk. Duikonderzoek heeft aange toond dat het schip rust in een kuil van enkele meters diepte. Omdat de olieleiding gemiddeld 60 centi meter onder de zeebodem loopt, gaan scheepvaartkringen er van uit dat de stalen leiding met een be tonnen ommanteling zwaar be schadigd moet zijn. De exploitatiemaatschappij Unocal, voor 80 procent eigenaar van de leiding tussen het Helmveld en IJmuiden, en de maatschappij Nedlloyd, voor 20 procent eige naar, hebben opdracht gegeven de leiding op circa 300 meter afstand aan weerszijden van de veerboot los te schroeven of los te branden. Met behulp van nieuwe pijpen zal de leiding vervolgens in een bocht van 500 meier om de Vinca Gor- thon worden gelegd. De maat schappijen besloten tot deze nood greep omdat de berging van de veerboot, waarvoor de rederij en de assuradeur van de Vinca Gor- thon nog nauwelijks voorbereidin gen hebben getroffen, circa zes we ken duurt. In die periode dient de leiding gesloten te blijven. Volgens woordvoerder N. Groos van Unocal perst zijn maatschappij dagelijks een hoeveelheid ruwe olie ter grootte van 16.000 van elk 159 liter door de leidipg, afkomstig uit het Helm-, het Helder- en het Hoornveld. Een tweede gebruiker is de Amerikaanse oliemaatschap pij Conoco die dagelijks een hoe veelheid van 30.000 vaten uit het Kotter- en het Loggerveld door de leiding naar IJmuiden en verder naar de Amsterdamse Amerika-ha- ven stuwt. TREIN OP MIJN - Zeker tien men sen werden gedood en 23 raakten gewond toen een passagierstrein in Mozambique gisteren op een mijn reed en ontspoorde. De mijn werd vermoedelijk door guerrillastrij ders gelegd, die de marxistische re gering in Maputo bestrijden. NEEM NU EEN ABONNEMENT! INeem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I' P®.r maand 23.95 ET] per half jaar 141.90 (alleen mogelijk met automatische betalinq) n per iaar 270 25 D per kwartaal 70.95 De eersle 2 weken knjgt u de krant natuurh/k gratis in de bus' Naam Straat Postcode Plaats Telefoon U kunt deze bon opst 2300 VB Lelden Vice-president Bush toont na zijn overwinning in Texas een t-shirt aan de dolblije aanhang die in Houston bij een kwam. Naast hem zijn vrouw. (foto afp» VERKIEZINGEN VS '88 Aantal gekozen gadelegeerden op 'Super Tuesday' republikeinen Olifant trapt Britse cameraman dood JOHANNESBURG (Rtr)- Op een filmset in Johannesburg heeft een olifant de 28-jarige Britse cameraman Phillip Mar sen uit Rotherham doodge trapt. De olifant, Sharpie, was een van vijf die gefilmd werden toen zich het incident voor deed. De olifanten zijn volgens de politie teruggestuurd naar hun eigenaar in Zimbabwe en daar moet de overheid beslissen wat er met Sharpie moet gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1