Harde aanpak van vervalsen luxe-artikelen Hard optreden in Polen en Hongarije tegen oppositie Ton van Dalen bij arbeidszaken Noodverordening Rotterdam bij demontage vliegtuigbom Cuba negeert mensenrechtenresolutie VN WOENSDAG 9 MAAKT IHÖÖ PAGINA 19 Rode lampjes moeten uit. SEOUL (Reuter) - Kappersza ken in Zuidkorea moeten stop pen met 'ontuchtige praktij ken' en 'verkapte bordelen' moeten dicht. Dit hebben de woordvoerders van de gezond heidsdienst gezegd in een po ging de naam van Seoul als sex- hoofdstad te zuiveren met het oog op de komende Zomerspe len. De actie richt zich op bedrijf jes in de buurt van het Olympi sche complex en in de wijken waar veel touristen komen. De herenkappers in de buurt moe ten de speciale kamertjes in hun zaak verwijderen en de ro de lampjes uitdoen. Biljarttoppers toch in Vejle MAASTRICHT (ANP) - Het toernooi om de Europese titel driebanden begint morgen in het Deense stadje Vejle toch met alle toppers. Op het laatste moment is de impasse rond de Westduitser Dieter Müller, waardoor de Belgen Ceule- mans, Dielis, de Nederlander Van Bracht en de Zweed Blom- dahl hadden gedreigd zich te rug te trekken, opgelost. De vijf beroepsspelers maken nu ook deel uit van het in totaal twintig biljarters tellende veld. De Luxemburger Grethen heeft zich om andere redenen afge meld. Volgens de Nederlandse voorzitter Graus van de Confe deration Europeenne de Bil- lard (CEB) is het bestuur van de Westduitse biljartbond uitein delijk overstag gegaan. „Mül ler, die aanvankelijk een start verbod had gekregen, mag nu toch meedoen. Automatisch volgde daaruit, dat ook de an dere toppers weer beschikbaar waren. Het was allemaal een hoop gedoe en veel geregel, maar ik ben blij, dat alles toch op zijn pootjes terecht is geko men", aldus de Maastrichte naar, die vanochtend in de auto stapte om op tijd in Vejle aan wezig te kunnen zijn. Voor Nederland doen nu twee biljarters mee aan het Eu ropees kampioenschap drie banden: Van Bracht en Van der Smissen. Er wordt gespeeld in sets van vijftien caramboles. De spelers zijn ingedeeld in vier groepen van vijf, de eerste twee gaan over naar de kwartfinales. Daarin wordt gespeeld volgens het knock-out systeem. LEIDEN - In de schaduw van de zegetocht van het eerste schaak achttal van de Zwarte Pion uit Lis- se en het fungeren van kop van Jut door de schakers van het Noord- wijkse Daniël Noteboom, heeft zich in de promotieklasse van de Leidse schaakcompetitie een ener verende strijd om de plaatsen twee tot en met zeven ontketend. Het verschil tussen nummer twee, Lei derdorp 1, en nummer zeven, Leithen 1, bedraagt slechts twee matchpunten. Alle overige ploegen bevinden zich bovendien op een totaal van zes punten. De competi- Promotieklas: enerverende sehaakstrijd tie staat daarmee dan ook een boei ende slotronde te wachten. In de eerste klasse A lijkt de kampioensjDeslissing te moeten vallen in het onderlinge duel tus sen Alphen 2 en Bodegraven 1. Alphen heeft in dit duel dankzij een voorsprong van één match- punt aan een gelijkspel voldoende om de titel in de wacht te slepen. In 1B lijkt de beslissing gevallen, nu koploper LSG 4 een voorlopige 2-4 voorsprong tegen de laatst overge bleven rivaal Voorschoten 3 be werkstelligde. In deze klasse is het degradatiedoek vrijwel zeker ten nadele van Oegstgeest 2 gevallen. In IA moeten Leiderdorp 2, VTL 1 en Zoeterwoude 1 onderling gaan uitmaken wie voor volgend seizoen een stap terug zal moeten doen. Zie voor de uitslagen en stan den het scorebord. GRONINGEN Onder leiding van trainer Dino Zoff rechtsrennen de spelers van het Italiaanse Olympisch •voetbalelftal hun rondjes ter voorbereiding op de wedstrijd vanavond in Groningen tegen Oranje. De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen in Seoul. (foto and ENSCHEDE (GPD) - Ton van Da len is terug waar hij thuishoort: in de voetballerij dus. De voormalige manager van FC Twente en FC Groningen heeft het eventjes aan gezien, werd in verband gebracht met allerlei clubs, maar koos ten slotte voor de Stichting Arbeidsza ken Betaald Voetbal. Samen met wedstrijdmakelaar Bob Maaskant zal hij straks ten strijde trekken tegen de illegale be middelaars. Hoe, dat weet hij nog niet precies, „want de details moe ten nog worden ingevuld". Uitge rekend bij de openening van de nieuwe tribune van FC Groningen, waar hij even eerder was vertrok ken, bereikte hij in grote lijnen overeenstemming met SABV-di- recteur Kranendonk. Van Dalen woont inmiddels weer op een steenworp afstand van het Diek- manstadion in Enschede en blijft voorlopig zitten waar hij zit. Enke le malen per week zal hij afreizen naar zijn nieuwe kantoor in Nieu- wegein, „maar voor deze baan zal ik vooral veel onderweg zijn". Voor de geboren Twentenaar is het niet iets geheel anders. „Deze baan ver toont zeer veel overeenkomsten met wat ik tot dusverre heb ge daan. Contacten onderhouden met spelers, bestuursleden en mana gers, ik ben er vertrouwd mee". Samen met Maaskant zal hij straks ook de strijd moeten aanbie den met de illegale makelaars. „Het zal van onszelf afhangën of dat lukt", denkt Van Dalen. „Men vindt nu eenmaal, en niet helemaal ten onrechte, dat er op deze manier te veel geld aan de voetballerij wordt onttrokken. Bovendien is het verboden op commerciële ba sis aan arbeidsbemiddeling te doen. Het blijft echter moeilijk om de lijnen te trekken. Wanneer is er nu sprake van bemiddeling en wanneer niet? Ik denk echter dat het van het werk van Maaskant en mij zal afhangen in hoeverre men nog een beroep op anderen doet. Het hangt van de kwaliteit van ons werk af of de Costers en zo nog een voet aan de grond krijgen". Zaterdag 4A: Noordwijk 10—Rijnsb. Boys 9 4-2. 4C: FC Lisse 9-Oegst. 6 4-2. 4D: Noordwijk 12—Katwijk 8 2-1. 4E: Ter Leede 8—Leiden 6 3-3 4F: Ter Leede 9-R.C.L. 12 5-0, Kagia 5-SV Voorschoten 8 3-4. 4G: Woubrugge 3-G.W.S. 5 2-2. 5A: Noordwijk 14—Koudekerk 6 gestaakt. H.V.Z. 2-A.R.C. 14 A.R.C. n.o. 5B: Noordwijk 15—Leidsche Boys 1 0-1 5C: F.C. Lisse 13-Leiden 111-3. G.W.S. 6- K.R.V. 10 4-7. 5F: Foreholte 2—Katwijk 11 3-3. F.C. Lisse 14-S.V.O.W. 4 0-5. 5G: Noordwijk 17—Rijnsb. Boys 17 15-0, Woubrugge 5—A.R.C. 16 A.R.C. n.o., S.V.O.W. 5-Valken '68 9 2-1. 5H: Valken '68 10-SV Voorschoten 11 5-0. Ter Leede 13-V.V.S.B. 5 3-3. 5J: G.W.S. 8—F.C. Lisse 15 0-10 4A: Lugdunun 7—Alphen 4 0-3, V.V.S.B. 6— Alphense Boys 5 1-5. DO.CO.S 4-Altior 5 6- 4C: DO.CO.S 6—Leidsche Boys 3 2-2. 4D: Teylingen 5—Bernardus 6 1-2. 4E: S.J.C. 10-U.V.S. 9 5-1 4F: V V.S.B. 8 Altior 8 1-1. 4G: R.O.A.C. '79 8-Teylingen 6 5-1. DO .CO.S 8-U.D.O. 5 4-1. 5A: Foreholte 6—K.R.V. 1 1-0. 5E: DO.CO.S 12-V.V.S.B. 10 7-1 5F: F.C. Lisse 10—J.A.G. 1 gestaakt. 5G: U.D.O. 6 DO.CO.S 13 7-1, Foreholte 9—Lugdunum 9 0-3. 5J: Lugdunum 10—Randstad sport 6 3-3, Junioren Hoofdklasse A: D.O.S.R. A1 S.V.L.V. A1 4-3, DO.CO.S A1—Quick Boys A1 1-5, Alkmania A1—Ter Leede A1 2-5. A: Kickers '69 A1—Foreholte A1 1-0, Wou brugge A1—S.J.Z. A1 2-2, Valken '68 A1 Leiden A1 2-3. Hoofdkklasse B: Quick Boys B1—Rijnsb. Boys B1 2-2, S.J.C. B1—Alphia B1 2-2. B1: V.V.S.B. B1-Kagia B1 2-2, F.C. Lisse B1 -Valken '68 B1 2-3, Noordwijk B2-Fore- holte B1 3-0. terste klasse A: Bodegraven 1 - Nieuwkoop 1 6-2; Philidor 5 - VTL 1 3-5. Leiderdorp 2 - Roelolarendsveen 1 3-5, Zoeterwoude 1 - Alphen 2 1-7, Stand, inclusief prognoses: 1 Alphen 2 10-33, 2 Bodegraven 1 9-27; 3 Roelo- farendsveen 1 8-27 1/2; 4/5 Philidor 5 en Nieuw koop 1 6-24 1/2; 6 VTL 1 3-19 1/2; 7 Leiderdorp 2 3-15 1/2; 8 Zoeterwoude 2 2-18 1/2 Eerste klasse B: Rijnsburg 1 - Op Eigen Wieken 1 1-4 voorl; Noord- wijkerhout 1 - Sassenheim 1 4 1/2-3 1/2; Voor schoten 3 - LSG 4 2-4 voorl; Oegstgeest 2 - Phili- 1 LSG 4 12-30 1/2; 2 Voorschoten 3 9-28 1/2; 3 Philidorö 7-25 1/2; 4 Noordwijkerhout 1 7-23 1/2, 5 Op Eigen Wieken 1 4-24 1/2; 6 en 7 Ri|nsburg 1 en Sassenheim 1 4-19 1/2; 8 Oegstgeest 2 1-18 1/2. Tweede klasse A: Bodegraven 2 - LSG 51 1/2-61/2; VTL 3 - Koude- ,kerk 3 1/2-4 1/2; Aarlanderveen - Boskoop 11-7; Alphen 4 - Nieuwkoop 2 4 1/2-3 1/2. Stand: 1 Boskoop 1 12-35: 2 LSG 5 9-30 1/2; 3 Koude kerk 7-24 1/2; 4 Bodegraven 2 7-23 1/2; 5 Alphen LSG 6 6-2; Voorhout 1 - Philidor 7 61/2-1 1/2; Lis se 3 - Sassenheim 2 2-4. Stand: 1 Voorhout 1 8-30 1/2; 2 LSG 6 8-27; 3 Philidor 7 8-26 1/2; 4 Leithen 2 6-24 1/2, 5 Sassenheim 2 5- 23; 6 Noordwijk 2 5-21 1/2; 7 Lisse 3 5-20 1/2; 8 Katwijk 3 4-20 1/2. Tweede klasse C: VTL 2 - Leithen 3 2 1/2-5 1/2; Philidor 8 - Roelo- farendsveen 2 4-4; Valkenburg - Alphen 3 2 1/2-5 1/2; Lisse 2 - Katwijk 2 2 1/2-5 1/2. Stand: 1 Lisse 2 9-29 1/2; 2 Katwijk 2 8-27 1/2; 3 Leithen 3 6-24; 4 Alphen 3 6-231/2; 5 VTL 2 6-23; 6/7 Val kenburg en Roelofarendsveen 2 6-21 1/2; 8 Phili- Handbal vrouwen PARIJS-NICE Eerste etappe: 1Yates (GBr), 194 km van Ville- franche naar St. Etienne in 5 uur 35 minuten en 53 seconden, gemiddelde snelheid 34,636 km/u, 2. Wojtinek (Fra) op 2 minuten en 17 seconden, 3. De Wilde (Bel) 2.20, 4. Kuum (Noo) 2 22. 5. Van- denbrande (Bel), 6. Kelly (Ier), 7. Planckaert (Bel), 8. Regis Simon (Fra), 9. Harings (Ned), 10. Kuiper (Ned), 11Haex (Bel), 12. Haghedooren (Bel), 13. Rue (Fra). 14. Hilse (WDI), 15 Crquielion (Bel). 25.-Fignon (Fra). 40. Winnen (Ned) zelfde tijd als LEIDSCE SCHAAKCOMPETITIE Promotieklasse: Philidor 3 - Leiderdorp 1 3 1/2-4 1/2; Katwijk 1 - Oegstgeest 1 4-3 voorl (prognose 4 1/2-3 1/2), Leithen 1 - Noordwijk 1 5 1/2-21/2; Lisse 1 - Phili dor 4 7 1/2-1/2. De stand na zes ronden, inclusief prognoses: 1 Lisse 1 12-33; 2 Leiderdorp 1 7-23; 3 Oegst geest 1 6-25 1/2; 4 Philidor 3 6-25; 5 Katwijk 1 6- goed op dreef STRASBURG (ANP) - Het natio nale vrouewenhandbalteam heeft gisteren in Oost-Duitsland de eer ste wedstrijd van een goed bezet in ternationaal toernooi verloren. Het gastland toonde zich vooral in de slotfase van het duel harder en slagvaardiger dan Nederland. On der leiding van topschutster Stein zegevierde de Oostduitse vrouwen, nummer vier bij de laatste wereld titelstrijd, met 21-17. Het vernieuwde N.ederlandse team speelde tegen de Oostduiste vrouwen verrassend sterk. Onder leiding van doelvrouwe Robben en Geitz (zes treffers) en Dekeling (vijf treffers), hield de ploeg van coach Van Linder de gastvrouwen tot in de tweede helft goed bij. Vandaag speelt Nederland zijn tweede wedstrijd tegen Bulgarije. VOETBAL - De Marokkaanse in ternational Aziz Bouderbala heeft een tweejarig contract getekend bij de Franse club Racing Paris, waar ook oud-Ajacied Sonny Silooy speelt. Bouderbala komt nu nog uit voor FC Sion in de Zwitserse com petitie. Wedstrijd om Davisbeker toch in tel Aviv TEL AVIV (Rtr) - Het Davisbeker- duel tussen Israel en India, van 7 tot en met 9 april, om een plaats in de wereldgroep. wordt toch in Tel Aviv gespeeld. Na in eerste instan tie een voorbehoud te hebben ge maakt in verband met de ongere geldheden in Israel, heeft de India se tennisbond gisteren bekend ge maakt toch in Tel Aviv te willen spelen. De door de Israëlische bond voorgelegde veiligheids maatregelen werden door India toereikend geacht. Vorige maand verzocht de India se bond de Internationale Ten- nisfederatie het duel tegen Israel op neutraal terrein plaats te laten vinden in verband met de onlusten in dat land. De ITF weigerde en dreigde India met een schorsing als het niet naar Tel Aviv zou ko- Lastige avond voor Wilhelmus ZOETERWOUDE - Wilhelmus had een lastige avond gehad op het kunstgrasveld van Meerburg. Na een gelijkopgaande eerste helft, waarin de Voorburgers duidelijk moesten wennen aan het terrein, sloegen zij gisteravond pas in de tweede helft toe. De 1-1 ruststand werd omgezet in een 1-4 eindstand. Dat was te weinig om Rijnsburgse Boys, dat Meerburg eerder deze winter met 8-2 oprolde, te bedrei gen in het kader van de nederlaag- De Zoeterwoudse thuisclub nam op het vertrouwde kunstgras vijf minuten voor rust brutaal de lei ding door een doelpunt van Fred Hagenaars. Wilhelmus sloeg nog voor de thee terug uit een straf schop, die Chris Strang benutte Toen Arthur Dijkstra de gasten in de tweede helft snel op 1-2 bracht, leek de strijd gestreden. Het duur de echter tot de laatste vijf minuten voor het elftal van Ruud de Groot, aanstaande zondag tegenstander van UVS, Meerburg definitief op de knieën kreeg. Marco Mulder en Marcel Tolsma bepaalden de eind stand op 1-4. VOETBAL - De Westduuse in ternational Stefan Reuter speelt komend seizoen bij Bayern Mun- chen. De 21-jarige middenvelder van l.FC Nürnberg zette gisteren zijn handtekening onder een drie jarig contract. Het transferbedrag bleef geheim. Bayern nam onlangs Grahammer ook al over van Nürn berg. PARIJS (Rtr/ANP) Ongeveer 14.000 Europese fabrikan ten van luxe goederen hebben gisteren in Parijs een orga nisatie gepresenteerd die ten strijde zal trekken tegen na maak van hun produkten. Dit 'Comité tegen Namaak' moet vooral druk uitoefenen op de regeringen van landen waar het meeste wordt nagemaakt. Tot de leden van de lobbygroep be horen onder meer de-horlogefabri- kant Cartier, het kledingbedrijf La- coste, parfumfabrikant Guerlain, het sportwagenconcern Porsche (dat ook onder meer 'eigen' zonne brillen en jacks op de markt brengt) en de Italiaanse producent Advocaat vraagt heropening zaak paskamennoord ZAANDAM (GPD) - Advocaat Doedens van de vrijgesproken hoofdverdachte in de Zaanse pas- kamermoord wil een heropening van de zaak. Hij heeft de Haarlem se officier van justitie Bot gisteren per brief verzocht een onderzoek te laten instellen naar sieraden, die kort na de moord op Sandra van Raalten in een Zaanse boetiek door een man aan een Haarlemse goudinkoper zijn aangeboden. Vol gens Doedens waren die afkomstig van de vermoorde verkoopster. De bewuste goudinkoper kreeg in 1984 vlak na de moord sieraden aangeboden als sloopgoud. Hij her kende die als sieraden van Sandra van Raalten en meldde dat naar ei gen zeggen aan de Zaanse politie. Hij hoorde er nooit wat over, ook niet toen het onderzoek in 1986 op nieuw was gestart. Doedens is daar boos over. Hij wil het onderzoek ook her opend hebben omdat volgens hem nog velen van de schuld van Van Zaane overtuigd zijn. Hij citeert in zijn brief de procureur-generaal mevrouw Korvinus die vlak na de vrijspraak op 11 februari zou heb ben verklaard dat zij nog overtuigd was van de schuld van Van Zaane. Officier Bot stelt dat de politie de tip van de goudinkoper wel dege lijk heeft onderzocht, maar dat de sieraden vrijwel zeker afkomstig waren van de ex-vrouw van Van Zaane. van schoenen en tassen Gucci. De vervalsing kost hen naar eigen zeg gen 70 miljard dollar. De betrokken bedrijven beste den al forse bedragen aan de be strijding van namaak. Zo is de Franse fabrikant van lederen pro dukten Louis Vuitton jaarlijks 40 miljoen frank (13,2 miljoen gulden) kwijt aan juridische procedures. Bernard Lacoste van het gelijkna mige bedrijf wees er op dat de Ne derlandse politie eind vorige maand dank zij tips van door zijn bedrijf ingehuurde privé-detecti- ves een flinke slag heeft geslagen. In Vlaardingen werd een partij van 75.000 kledingstukken en 300.000 nagemaakte merkjes en logo's in beslag genomen, waaronder het bekende krokodilletje van Lacos te. De landen waar de meeste ver valsingen vandaan komen zijn Zuidkorea, Thailand, Taiwan, Marokko en Turkije. Volgens top man Henry Racamier van Louis Vuitton kan echter ook de Verenig de Staten en enkele Westeuropese landen een lakse houding tegen over namaak worden verweten. Het Comité heeft al een kantoor ge opend in Seoul om de Zuidko- reaanse regering tot maatregelen aan te zetten en zal dat ook doen in Tokyo. Voorzitter van het Comité wordt de voormalige Zwitserse president Aubert. De lobbygroep wordt ge vestigd in Genève en wil samen werken met instellingen als de we- reldhandelsorganistie GATT en de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO), een club van 24 westerse in dustrielanden. De fabrikanten van luxe produk ten kunnei»op grond van hun grote export zeker rekenen op steun van hun regeringen, zoals de aanwezig heid op de bijeenkomst van de Franse minister van industrie Ma- delin duidelijk maakte. Hij zei dat het de plicht van elke regering is de rechten van bedrijven te bescher men en stelde subsidie van de Franse regering in het vooruitzicht. LONDEN - Ogenschijnlijk doodgemoedereerd staat een Britse bobby te kijken naar de protestactie van een aantal homoseksuelen tegen de om streden nieuwe Britse wetgeving op dit terrein. Die verbiedt actieve over heidsvoorlichting over homoseksualiteit. De demonstranten ketenden zich vast aan het hek van Buckingham Palace in hartje Londen. Even later zou de agent de demonstranten losknippen met de zware kniptang die hij al- gereed heeft. <roto AP) ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie krijgt op 27 maart bij de demontage van een vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog in de Bellevoystraat. Ze mag dan woningen in een straal van 600 me ter rond de bom zonder meer betre den, ook als de eigenaar zich daar tegen verzet. Volgens burgemees ter Peper zijn de bevoegdheden no dig om de noodzakelijke evacuatie van 7000 mensen goed te laten ver lopen. Voor de begeleiding van de de montage zet Rotterdam naast 1000 politiemensen nog 1000 andere ambtenaren in, onder meer voor de bemanning van opvangcentra. De bom in de Bellevoystraat, in Rot terdam al bekend als de Bellebom, is een blindganger die volgens de Explosieven Opruimingsdienst in perfecte staat verkeert. De bom is afkomstig van een Engels bombar dement op een Duits hoofdkwar tier in Rotterdam. Daarbij vielen onder de burgerbevolking 61 do den en 39 gewonden. BUDAPEST Zowel in Hongarije als Polen is de politie gisteren op getreden tegen opposanten van het bewind. In Budapest werden huis zoekingen verricht in de woningen van tenminste drie dissidenten en materiaal in beslag genomen. In Warschau en Krakov gebruikte de oproerpolitie geweld om demon straties van voornamelijk jongeren en studenten te beëindigen. In Krakov werden volgens westerse bronnen 70 tot 100 mensen aange houden. door Hans Geleijnse In beide landen houdt het optre den van de politie direct verband met herlevende nationalistische gevoelens. De demonstranten in Polen herdachten dat twintig jaar geleden grote demonstraties ge houden waren tegen de dictatuur en de censuur. De politie reageerde daar indertijd op met harde maat regelen, die gericht waren tegen jo den en intellectuelen. Sinsdien wordt het oproer elk jaar herdacht, onder meer met kransleggingen bij het monument van de 19e eeuwse Poolse dichter Adam Mickiewicz. In de twee grootste Poolse ste den Warschau en Krakov gebruik te de politie dit keer de lange lat om de demonstraties op te breken. De demonstranten in de Poolse hoofd stad wilden na de mis van de stu dentenkerk St. Anna naar het mo nument optrekken, maar stuitten op een politieblokkade. Zij riepen Solidariteitsleuzen en scholden de gehate Zomo's, de oproerpolitie, uit voor Gestapo. Budapest De huiszoekingen in Budapest vonden plaats aan de vooravond van de herdenking van de 15e maart, de dag waarop Hongarije de onafhankelijkheid van 1848 viert. Er is een officiële viering, maar dis sidentengroeperingen willen die aanvullen met een demonstratieve mars door het centrum van de stad, langs een drietal standbeelden van nationale helden. Volgens Miklós Haraszti, een be kende Hongaarse opposant en re dacteur van het ondergrondse blad Beszelo (Spreker) viel de politie de woningen binnen van Miklós Demski, uitgever van het blad Hir- mondo, Jeno Nagy, redacteur van Demokrat, en Peter Grawatch, een van de organisatoren van de solida- riteitsdemonstratie met het Roe meense volk op 1 februari voor de Roemeense ambassade in Bud apest. Er zouden geen arrestaties zijn verricht. Het optreden van de voorname lijk in burger optredende politie is opvallend omdat woordvoerders van regering en partij nu al maan den niets anders propageren dan een dialoog tussen autoriteiten en andersdenkenden. Gisteren nog hield partij ideoloog en gedood verfd opvolger van partijleider Ka- dar, Janos Berecz, een aandachtig luisterd gehoor van westerse hoofdredacteur van het Internatio nale Pers Instituut (IPI) voor dat glasnost (openheid) in Hongarije een voorwaarde is om de hervor mingsprogramma's van de over heid te kunnen doen slagen. Forum Haraszti sloot niet dat ook ande re dissidenten de politie aan de deur zouden krijgen. In 1983 was voor het laatst sprake van gelijktij dige huiszoekingen bij een aantal dissidenten. Na die tijd gebeurde dat slechts incidenteel/Hoewel Ha raszti de operatie vooral als een preventieve zag met het oog op de vijftiende maart, moet niet worden uitgesloten dat een conservatieve meerderheid in de partijtop krach tiger dan voorheen wil markeren wat kan worden gedoogd of niet. Een van de aanleidingen daar voor is pngetwijfeld de weerklank die het Democratische Forum, een beweging van een paar honderd 'onafhankelijke intellectuelen', heeft gevonden. Zondag nog trok een DF-bijeenkomst bijna 800 be langstellenden. In twee andere plaatsen in Hongarije zijn DF-afde- lingen opgericht. Het Forum wil geen oppositiebe weging zijn, maar een dialoog met de autoriteiten aangaan over de in houd van de economische en poli tieke hervormingen. Een goed in gelichte partijfunctionaris ver klaarde vorige week echter dat de meerderheid van het politbureau heeft besloten geen enkele mede werking te verlenen aan het Fo rum. Dat betekent dat partijleden er niet mogen optreden en het moeilijk zal zijn in het vervolg ver gaderruimte te vinden. HAVANA/CARACAS (IPS/AP) - Cuba is niet van plan tegen haar zin internationale onderzoeksmissies naar de situatie van de mensen rechten op het eiland toe te laten. "Als bijvoorbeeld het Rode Kruis wil komen, dan kan dat alleen als wij hen uitnodigen, niet omdat an deren ons onder druk zetten", zei de Cubaénse minister van justitie, Juan Escalona, gisteren desge vraagd. Deze week vergadert de VN- Commissie voor de Mensenrech ten in Genève over de situatie op Cuba. Net als in voorgaande jaren sturen de Verenigde Staten aan op een veroordeling van de regering van Fidel Castro wegens voortdu rende schending van de mensen rechten. De vergadering van de commissie, die op 1 februari be gonnen is, duurt tot vrijdag. Zowel Cuba als de Verenigde Staten voeren campagne voor hun standpunt. Eind vorige week bracht de Cubaanse staatssecreta ris van buitenlandse zaken, Miguel Bruguera, een bezoek aan Vene zuela om de kwestie te bespreken. Vorig jaar gaf de Venezolaanse stem de doorslag. Een motie van India tegen de veroordeling van Cuba kreeg negentien stemmen, waaronder die van Venezuela. Achttien landen stemden tegen en er waren zes onthoudingen. De huidige positie van de acht Latijnsamerikaanse landen in de commissie is nog niet duidelijk. Volgens waarnemers in Caracas zullen ze de Amerikanen waar schijnlijk vragen hun voorstel in te trekken, in ruil voor de 'vrijwillige' toestemming van Cuba een missie toe te laten. Volharden de Verenig de Staten dan zullen de Latijn samerikaanse landen in meerder heid tegenstemmen. De hoogste Amerikaanse func tionaris bij de Verenigde Naties, ambassadeur Vernon Walters, heeft gisteren gezegd dat een stem tegen de Amerikaanse resolutie over Cuba bij de mensenrechten commissie van de Verenigde Na ties" zal worden beschouwd als een 'onvriendelijke daad'. Walters zei dat de commissie zich mede plichtig maakt aan Cubaanse schendingen van mensenrechten door geen onderzoek in te stellen. De Cubaanse minister Escalona ontkende overigens dat de uitslag van de stemming in de VN-com- missie effect zal hebben op het le ven op het eiland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19