'Geen behoefte aan groot recreatieproject Ernstige bouwfouten bij woningen Castellumplein Achter elke heuvel is het landschap weer CDA Alkemade niet eens met plannen college Collega's woedend op Valkenburgs autobedrijf Uitgewezen Chilenen bij Raad van State Juul Guttinger fietste in bijna drie maanden dwars door Australië PAGINA 16 W 3 REGIO WOENSDAG 9 MAART 1988 ALKEMADE - "Er bestaat bij mij geen enkele behoefte aan een grootschalig recreatieproject in de Oostpolder in Roelofarendsveen. Het is voor mij een onbegrijpelijke zaak dat het college aan een dergelijke voorziening denkt. Ik ben het er niet mee eens. Het is nog maar twee jaar geleden dat de hele gemeenteraad met het reconstructieplan voor de glastuinbouw heeft ingestemd. Daar hoort de Oostpol der ook bij". burg. moeten worden verlaagd. Tot die conclusie kwam het CDA- raadslid N. van Ruiten gisteravond bij de bespreking van de ontwerp- recreatienota van de gemeente Alkemade in de vergadering van de commisssie ruimtelijke orde ning. Hoewel B en W de agrarische bestemming van het gebied tussen Noorderhemweg en Galgekade vooralsnog willen handhaven, den- de woningen op de eerste verdieping, die uitzicht hebben op het Castellumplein van Valken- ken zij bij het eventueel niet of niet VALKENBURG - Bij de bouw van zeven woningen aan het Castellumplein in Valken burg blijken ernstige fouten te zijn gemaakt. De gemeente raad besloot gisteravond 12.562 gulden extra beschikbaar te stellen voor de afwerking van de woningen. Wethouder H. van der Nagel deelde staande de vergadering een nieuwe blunder mee: enkele ramen zijn te hoog met als gevolg dat de bewoners geen uitzicht meer op het plein hebben. "Ik geef toe dat er fouten zijn ge maakt. De fouten moeten nu zo snel mogelijk worden hersteld, zo dat de huurders de woningen kun nen betrekken. Daarna zullen we met de aannemer een robbertje vechten over de schuldvraag", zet te Van der Nagel de procedure uit een. De aanstaande huurder van de hoekwoning ontdekte dat één raam veel te hoog is aangebracht. Zittende in een stoel valt er dan ook helemaal niet te genieten van het fraaie uitzicht over het Castel lumplein, maar alleen van de wol ken. Voor de wethouder is het nog een raadsel waarom het raam van deze ene woning zo hoog zit. "Vol- »gens wettelijke bepalingen hoort het raam, net als alle andere ramen in het nieuwbouwcomplex, op 70 centimeter boven de grond te zit ten. Dat blijkt 1,07 meter te zijn. Aannemer Oosterlee moet het raam dan ook verlagen". CDA'er H. Dijkhuizen vindt het onbegrijpelijk dat zoveel fouten zijn gemaakt bij zo'n klein bouw project. De gemeenteraad heeft zich voor de bouw uitvoerig met al le details van het bouwplan bezig gehouden. Het gaat tenslotte om nieuwbouw op een markante plaats in het dorp en daarnaast moesten de appartementen ook voor bejaarden geschikt zijn. Behalve enkele maanden vertra ging in de bouw, de eerste wonin gen worden 1 april opgeleverd, ont breken enkele voorzieningen. Zo moet nog een verwarmingsspiraal in de centrale meterkast worden gebracht, om bevriezing te voorko men. Ernstiger is het ontbreken van verlichting in het trappenhuis. Alle aanvullende werkzaamheden kosten de gemeente nog eens 12.562 gulden. het hoge raam. Daarnaast zou ik als r geen complex durven op volledig tot standkomen van een reconstructie voor de glastuin bouw in dit gebied, aan een recrea tieve voorziening van grootschali ge aard. Deze blik in de toekomst is Van Ruiten echter een doorn in het oog: "Door deze gedachte in de nota op te nemen ondergraaft u de recon structie. Er zitten daar veel goede ondernemers. Wanneer we gaan speculeren op een alternatieve be stemming neemt de bereidheid om mee te doen aan de reconstructie af. Bovendien is het niet zinvol zo iets nu al te noemen, want we spre- met Van Kuiten eens, maar hielden wel een slag om de arm. "Lukt de reconstructie niet, dan moeten we andere mogelijkheden open hou den". Hoogenboom is van mening dat de gemeente dan zelf een vin ger in de pap moet houden: "We kunnen de ontwikkeling van dit gebied niet overlaten aan project ontwikkelaars". Alle partijen zijn het erover eens dat Alkemade het in hoofdzaak moet hebben van kleinschalige re creatievoorzieningen die geen con flicten tussen recreatie en land bouw moeten veroorzaken. Op gro te pretentieuze projecten, zoals ooit voorgesteld door het voormali ge recreatieschap Noord-Zuid Hol lands Plassengebied, zit men niet te wachten. Van den Boogaard: "Ik heb geen behoefte aan een tweede Loosdrecht". Samenwerking met provincie en andere recreatiegemeenten ziet Van den Boogaard als mogelijk heid om eventueel subsidies voor projecten niet te verspelen. Hoog enboom is daar aanmerkelijk pes simistischer over: "Ik hecht niet zoveel waarde aan recreatieschap pen. Het geeft meestal een behoor lijke vertraging. We kunnen het be ter zelf ter hand nemen". Omdat hij een aantal zaken in de nota miste, drong Hoogenboom gisteravond aan op herschrijving van het stuk alvorens het ter in spraak aan andere instellingen (zoals de VW) wordt aangeboden. Daar voelde Nugteren niet zoveel voor: "We kunnen beter alle reac ties, ook die van de fracties, af wachten en dan met een definitie ve versie van de nota komen". Voorlopig ziet het ernaar uit dat zich geen opvallende ontwikkelin gen op recreatief gebied zullen voordoen. Daarvoor is Alkemade teveel afhankelijk van het beleid van de provincie en het particulier initiatief. Zo is de gemeente nog steeds bezig om een tweede surf- steiger in het Braassemermeer aan te leggen. De watersportvereniging aan de Noorderhem wi daar echter niet aan meewerken. Daarom wordt momenteel met Het Looze Vissertje overlegd om te zien of bij de aanlegsteigers van deze visclub een surfstartplaats kan worden aangelegd. "Onbegrijpelijk dat die ningen niet in het bestek voor de aannemer zijn opgenomen. Dat raam dat te hoog zit, is helemaal on begrijpelijk. De architect moet zich toch aan de bouwvoorschriften houden", vroeg Dijkhuizen zich af. "De hoofd/out ligt zeker niet bij de gemeente. Daarom mag de ge meente ook niet opdraaien voor het leeuwedeel van de kosten voor de oplossing van de fouten". WD'er P.T. Mizee zegt zich een ongeluk te zijn geschrokken toen hij een kijkje in de nieuwe wonin gen nam. "De toekomstige bewo ner is terecht zeer verontrust over VALKENBURG - Tot grote woe de van autobedrijven uit Leiden en Katwijk is het autobedrijf Solingen aan de Voorschoterweg in Valken burg op zondag geopend. De ge meente weigert het bedrijf een ont- voor het Haagse college, dat onder meer belast is met het toezicht op de winkelsluitingswet. Solingen verloor die zaak. WD-raadslid P.T. Mizee deelde gisteravond tijdens de gemeente- heffing van de winkelsluitingswet raadsvergadering mee dat het be drijf ondanks de uitspraak, afgelo pen zondag opnieuw geopend was. "Wanneer wordt daar eens tegen te geven en overweegt nu maatre gelen tegen de autoverkoper. Directeur Rozenboom van het autobedrijf Solingen geeft toe dat opgetreden? Er is tenslotte duide- de zaak al sinds de overname in au- lijk sprake van concurrentieverval- gustus op zondag is geopend. "De sing". zondag is voor handelaren in twee- Burgemeester C. Sinke maakte dehandsauto's een zeer belangrijke duidelijk dat de gemeente verkoopdag. Wanneer dag sluiten daalt de omzet met zes tig procent. We hebben en concurrentie van handelaren omgeving van Haarlem en Hoofd menwerking met de politie alles zal doen om verkoop op zondag tegen te houden. "Probleem is echter dat de Solingen en InterRent in hetzelfde pand aan de Voorschoterweg zit- dorp die"wel van die gemeenten ten. Dat autoverhuurbedrijf mag open mogen zijn. Niemand maakte wel op zondag open zijn. Het is dan bezwaar tegen onze openstelling, heel moeilijk om te controleren of totdat enkele maanden geleden be- er ook in auto's wordt gehandeld, drijven bij de gemeente Valken- Afgelopen zondag zijn in ieder ge val geen koopovereenkomsten ge sloten". De directeur van Solingen geeft toe dat het samengaan met Inter Rent een probleem is. "We hebben dezelfde voordeur. Wanneer het verhuurbedrijf op zóndag open is, moeten wij er ook zijn om op onze auto's te passen. We zijn enkele zondagen dicht geweest, maar toen werden er vernielingen aangericht. Omdat ook het pompstation van Jongeneel open is, is het een druk te van belang. De komende zonda gen blijven wij gewoon in de zaak aanwezig en verstrekken informa tie. We verkopen dus niet. Op die manier kunnen we het omzetver lies beperken". burg gingen klagen". De gemeente Valkenburg wei gert het bedrijf ontheffing voor de zondag te verlenen. Een groep van autobedrijven uit Leiden en Kat wijk heeft in een brief aan de ge meente maatregelen gevraagd te gen Solingen. Wanneer het bedrijf als enige in de regio op zondag wel open is, is dat volgens de handela ren concurrentievervalsing. Solingen liet het niet zitten bij de gemeentelijke afwijzing en de som matie om op zondag te sluiten. De zaak bleef op zondag open en bij het college van beroep voor het be drijfsleven werd bezwaar aangete kend. Vorige week diende de zaak aannemer geen complex durven op iets nu al te noemen, want we spre- at i xf 7TVT l O te leveren waarin verlichting in het ken over langdurige termijnen van AlphPTISP I V I Al-1 PI Iff Cl Ot)clI110 trappenhuis ontbreekt". Mizee en wel tien. vijftien of twintig jaar. JU J O .L J trappenhuis ontbreekt". Mizee en Dijkhuizen willen dat niet alleen het ene bewuste raam wordt ver laagd, maar uit visueel oogpunt ook de andere drie ramen op de hoek. Wethouder Van der Nagel wees erop dat slechts bij één raam spra ke is van een fout. De andere drie ramen zijn volgens de wethouder wellicht niet te verhalen op de aan nemer of de architect. Dat terwijl de aanpassing 1.700 gulden per raam kost. De gemeenteraad be sloot echter alle vier de ramen te verlagen. wel tien, vijftien of twintig jaar. Schrapt u deze passage in de nota maar", aldus de vertegenwoordi ger van de glastuinbouw in Alke made. Van Ruitens partijgenoot, wet houder W. Nugteren, kon hem niet gerust stellen: "Het is een brede vi sie in een verre toekomst. Wij zijn ook van mening dat de Oostpolder voorlopig agrarisch moet blijven". Ondanks deze mededeling bleef Van Ruiten bij zijn standpunt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Jeugdleden van de Alphense afde ling van het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN) be zoeken deze maand het Spaanse nationale park Coto Donana. Sa men met leden uit Valkenswaard mogen de jongeren het natuurge bied verkennen op uitnodiging van het Spaanse comité voor het Euro pees jaar van het milieu. Totaal be zoeken deze en volgende maand achthonderd kinderen uit diverse landen het park. Het is de bedoeling dat de jonge ren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar het gebied zowel overdag als 's nachts verkennen onder begelei ding van natuurgidsen. Hierbij ma ken ze kennis met Spaanse natuur beschermingsactiviteiten. Ook kunnen ervaringen uit eigen land worden getoetst en vergeleken met die van andere landen. Projecten en werkverslagen van natuur- en milieu-activiteiten kunnen de jon geren dan eveneens aan elkaar pre senteren. Per week doen ongeveer honderd kinderen mee aan het pro ject dat totaal acht weken duurt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het beroep van de in Alphen wonende Chileense familie Cis- terna tegen de beslissing van de staatssecretaris van justitie, die haar niet als vluchteling erkent, wordt aanstaande vrijdag door de Raad van State behandeld. De Cisterna's wonen al sinds 1982 in Nederland. Het beroep is al in 1985 ingesteld. Tot nu toe zijn alle verzoeken van het gezin (man. vrouw en vier kin deren) om in Nederland asiel te krijgen, op niets uitgelopen. Een jaar geleden leek de Raad van State zich over de zaak te zullen buigen. Er wer den toen door een actiecomité, bestaande uit buren, vrienden en sympathisanten, in allerijl zesduizend handtekeningen verzameld. R. Cisterna vluchtte in 1982 uit Chili na verscheidene malen te zijn gemarteld. Met steun van Amnesty International kwam de familie via Spanje in Neder land terecht. Cisterna heeft in Chili bij de politie gewerkt, maar verzette zich in de loop der jaren steeds meer tegen het militaiue systeem. Volgens Cis terna wacht hem in Chili de dood als hij wordt gedwongen naar zijn geboorteland terug te keren. Toch sluit De Groot de kans dat de Cisterna's worden uitge wezen bepaald niet uit: "Ik ben zeker niet optimistisch. De Raad van State bekijkt of de procedure die door het ministe rie van justitie is gevolgd, juist is. Over ongeveer vier weken volgt dan de uitspraak. Ik denk dat die voor de Cisterna's nega tief uitvalt. Daarna moet de staatssecretaris deefinitief be slissen, uitwijzen of een ver blijfsvergunning. Op dat mo ment is het de vraag of de staatssecretaris gevoelig is voor de druk van het volk. Wat dat betreft kunnen die zesduizend handtekeningen dus nog een belangrijke rol gaan spelen". KATWIJK - Een gewel dige ervaring. Zo noemt Katwijker Juul Guttinger zijn fietstocht dwars door Australië van Perth naar Sydney. Guttinger (37) reed de tocht samen met zijn streekgenoten Cle mens Sweerman uit Nieuw-Vennep, Nes Koe neman uit Oegstgeest en Toos de Boer uit Koude kerk aan den Rijn. door Kees van Kuilenburg De fietsers vertrokken op 1 no vember van het vorig jaar uit Perth en kwamen 27 januari aan in Sydney, dat aan de andere kant van het immense land ligt. De streekgenoten maakten deel uit van een groep van 15 Neder landse fietsers, die in Melbourne gezelschap kreeg van 12 Austra liërs. Die hadden voordat zij in hun eigen land weer op de fiets stapten, enkele maanden door Europa getoerd. De ongeveer 5.000 kilometer lange fietstocht was één van de activiteiten die in Australië wer den gehouden ter gelegenheid van de viering van het 200-jarig bestaan van dit werelddeel. In 1788 zette de Engelse kapitein Cook er een groep Engelse ge vangenen aan wal. Zij waren in hun eigen land veroordeeld tot deportatie naar het verre Austra lië. Deze 'kolonisten' worden gezien als de grondleggers van het land, al werd het uiteraard al langer bewoond door de eigen bevol king, de 'aboriginals'. De oor spronkelijke bewoners van Australië hebben dan ook her haaldelijk geprotesteerd tegen de herdenking van het 200-jarig bestaan van het land. Volgens Juul Guttinger heeft hij tijdens zijn tocht niettemin slechts een klein beetje een in druk van Australië gekregen. "Achter elke heuvel is het land schap anders en wij fietsten een bepaalde route, dus inderdaad achter alle heuvels kijken was er in de meeste gevallen niet bij. Maar desondanks is het een Juul Guttinger met in zijn hand een boemerang: "De ervaringen van de fietstocht heb ik nog niet allemaal t werkt". grandioze tocht geweest; ik heb nog lang niet alle ervaringen he lemaal verwerkt", aldus Guttin- gen, die leraar is aan de Vierbot- school van het Rijnlands Zeehos pitium in de kustplaats. Tegenwind Wat Guttinger is tegengevallen is dat de deelnemers op hun tocht vrijwel constant last had den van een forse tegenwind. Daarnaast was het er zeer warm, soms steeg het kwik naar meer dan 40 graden Celsius. "De ge middelde temperatuur lag boven de 30 graden en dat gaf wel eens problemen. Je verliest natuurlijk enorm veel vocht. Maar voor de spieren was het een prima tem peratuurde", vertelt de Katwij ker. Tijdens hun tocht door Austra lië werden de fietsers in tal van plaatsen feestelijk onthaald. Er waren veelvuldig officiële ont vangsten op stadhuizen door burgemeesters of wethouders, zoals bijvoorbeeld in de stad Adelaide. Daar kregen de Neder landers een speldje van de stad overhandigd. "In de wat kleinere dorpjes kregen we •Jbarbecues aangeboden en werden we door de inwoners op de thee ge vraagd. Het was grandioos zoals de mensen ons begroetten. In sommige plaatsen werden we met spandoeken verwelkomd". Ook heeft Guttinger op een la gere school in een van die dorpjes nog wat verteld over de fietstocht en over Nederland. Na afloop zongen de kinderen kerst liedjes voor ons", vertelt de eind (foto Dick Hogewoning) vorige week in ons land terugge keerde fietstoerist. "Ook werden we onderweg aangehouden door een groepje aboriginals, dat ons spontaan een gelukkig kerstfeest wenste. Dat doetje toch wel iets. Leuk was ook dat vrachtwagen chauffeurs ons luid toeterend voorhijreden. Sommigen kwa men we wel enkele keren tegen". Met de aboriginals heeft Gut tinger ook nog gesproken. Maar volgens de Katwijker is het moeilijk om een bezoek te bren gen aan een van de reservaten waar ze wonen. Dat is alleen mo gelijk met toestemming van de autoriteiten. "Begrijpelijk, want ze vinden dat een inbreuk op hun privacy. Wel verkopen ze langs de weg souvenirs, zoals boeme rangs. Zo commercieel ingesteld zijn ze toch nog wel". Guttinger heeft niet veel ge merkt van de onvrede die er leeft onder de aboriginals met hun si tuatie. "Op een van de drukste punten in Sydney hadden ze tij dens de feestelijkheden in een tentenkamp een 'ambassade' van de aboriginals ingericht. Daarmee probeerden ze aan dacht te vragen voor hun situa tie. Maar dat protest ging volle dig ten onder in de gigantische mensenmassa die in Sydney bij de viering op de been was. Naar schatting van de organisatoren werden de festiviteiten door drie miljoen mensen bezocht". Van de oorspronkelijke bedoe ling om de laatste etappe met duizenden fietsers tegelijk nkar Sydney te rijden, kwam vrijwel niets terecht. Op de laatste dagen van hun tocht werden de fietsers getroffen door enorme regenbui en. "Er viel toen ruim 200 milli meter regen en dat was kennelijk voor de meeste Australiërs een teken om er van af te zien en de deelnemers aan de fietstocht maar alleen te laten rijden". Wel drukte de grootste krant van Sydney op de, voorpagina een foto af van de Nederlandse fietsers in de stromende regen. "Dat was wel leuk. Daarnaast hebben we ook in de kleinere plaatselijke bladen nogal wat pu bliciteit gekregen". De bijna drie maanden duren de tocht is vrijwel zonder wan klank verlopen. Alleen lagen de Nederlanders nog wel eens over hoop met de Australiërs. "Die waren kennelijk bang dat ze te laat voor het feest in Sydney zou den aankomen. Die wilden maar doorkachelen en wij wilden hier en daar ook nog wel eens rond kijken óf in een aardige plaats een extra rustdag nemen, maar gelukkig wisten wij ze ervan te overtuigen dat ze het best wat kalmer aan konden doen", ver telt de Katwijker. Na aankomst in Sydney maak te Juul Guttinger nog een drie weken durend uitstapje naar Tasmanië. "Dat was weer heel anders. Van het warme en soms kale Australië naar het koele, groene Tasmanië. Ik heb daar drie weken gefietst door een schitterend natuurgebied dat overgaat in een tropisch regen woud. Daar heb ik geweldig ge noten". halve (male Communication Talentenconcours in de Ouds- hoornse kerk, aanvang 19.30 uur. voordracht 'Bedreigt straling de gezondheid?' door antroposofisch huisarts B. Witsenburg, Thera- peuticum Zonnewervel. Boter- bloemweg 21a, om 20.15 uur. Boskoop simultaanschaken in De Tun nel, Galerij, aanvang 20.30 uur. Lelden lezing over 'Een humanistische visie op secularisatie' door prof.dr. M.F. Fresco, in de serie van het Studium Generale, aanvang 20.00 uur In het Centrale Voorzie ningengebouw aan de Cleve- ringaplaats. discussiebijeenkomst in de cy clus over de PvdA-nota 'Schui vende panelen', met als onder werp 'arbeidstijdverkorting een flexibele werktijden', aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. zangavond in de Marekerk, met Voorschoten discussie-avond over PvdA- rapport 'schuivende panelen', met gastspreker Jan Pronk, aanvang 20.00 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. Wassenaar historische lezing over 'Kaste len en Buitenplaatsen in Wasse naar', aanvang 20.00 uur in Cultu reel Centrum Warenar, Kerkstraat 75. DONDERDAG 10 MAART Aikemade show klederdrachtgroep Ge nootschap Oud Katwijk, In café Heemskerk aan de langeweg 1, Roelofarendsveen. aanvang 20.00 uur. Alphen praatochtend met het thema: 7org voor anderen', van de NVvH in de zaal van de Salvatorikerk, Ambonstraat. aanvang 9.30 uur. concert door Abbie de Quant een Edward Witsenburg in de Oudshoornse kerk, aanvang 20.15 uur. Lelden lunchconcert door Nikolaj Licht (blokfluit), Julie Elhard(viola de gamba). Rene Schiffer (cello) en Ulrike Wild(clavecim bel), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. activiteiten in het kader van het Nationaal Reumafonds, met een overzicht van de doelstellingen van het fonds, van 10 00 tot 15.30 het kinderboek. Boele van Hensbroek van uitge verij Lemniscaat, aanvang 20/ zenhof. van 9.00 tot 12J thema-awond "Wat is demen tie?'. georganiseerd door de kruis vereniging. aanvang 20.00 uur in het Kruisgebouw aan de Berken kade. klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Warmond raadsvergadering in het ge meentehuis aan de Herenweg, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 11 MAART Lelden spreekbeurt over schilders- Naturae aan de Pieterskerkgracht 9. aanvang 20.00 uur. inde serie lezingen Toekomst voorspellen. Zin of onzin?' derde lezing 'Zicht op God'. 20.00 uur in de Lokhorstkerk, Pieterskerkstr. Paghwa-viering van de Stich ting Surinamers Leiden met de ouderengroep, aanvang 19.00 uur in de aula van de openbare school Merenwijk, Valkenpad. open podium in Folkclub Horus, iedereen die volksmuziek maakt kan meedoen, vanaf 21.00 uur in café De Bruine Boon, Sta- tionsweg/Rijnsburgersingel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16