'Eigen pand vrouwen- gezondheidscentrum' Indienen van klachten Sociale Dienst wordt vergemakkelijkt Iidwinahuis krijgt tijdelijk directeur Steeds vaker hulp aan mensen die lang thuis worden verzorgd Gesprek over verbeteren Meldpunt Discriminatie WOENSDAG 9 MAART 1988 LEIDEN Research Instituut maakt plan Zijloever LEIDEN De gemeente Leiden heeft het Research Instituut voor Woningbouw Volkshuisvesting en Stadsvernieuwing (RIW) van de TU in Delft opdracht gegeven een uitgewerkt plan op te stellen voor een verzorgingshuis aan de Zijloe ver in Leiden-Noord. Het plan zal in juni worden aangeboden aan het college van GS. Naast dit wijkproject acht de ge meente een stedelijk project nood zakelijk waarin onderzocht moet worden in hoeverre de realisering van het verzorgingshuis past bin nen het stedelijk innovatiebeleid. Want volgens de gemeente werken de organisaties op het gebied van wonen en dienstverlening op dit moment langs elkaar heen. De provincie Zuid—Holland is bereid 50.000 gulden aan het onder zoek van het RIW bij te dragen. Voorts lijkt het aannemelijk dat de provincie de gemeente Leiden toe stemming geeft de in 1987 nog niet bestede gelden van het ouderenbe leid voor beide projecten te beste den. Vrouw krijgt klap na ruzie over hond LEIDEN - Een 36-jarige Leidse vrouw die gisteren met haar hond op het Diamantplein liep te wande len is door een onbekende man, ook met een hond, mishandeld. Toen de twee honden op elkaar af wilden gaan, begon de man te schelden op de hond van de Leid se. Nadat zij daar een onschuldige opmerking over maakte, werd hij zö agressief dat hij haar in het ge zicht sloeg. De vrouw had als ge volg daarvan geen gevoel meer in haar wang en moest zich onder doktersbehandeling stellen. 'Ook plannen bewoners voor woonwagens bekijken LEIDEN D66 en de Socialistiese Partij (SP) willen dat het college ook aandacht besteedt aan de plan nen van Stevenshofbewoners voor een woonwagenkampje in deze wijk. Net als het plan van burge meester en wethouders, zouden ook deze plannen moeten worden voorzien van een opsommingen van voor- en nadelen, vindt D66. Deze partij benadrukt overigens op dit moment nog geen standpunt te hebben over een van de plannen. De SP wijst het plan van het col lege om een kampje langs de Rijn dijk te vestigen van de hand. Ze vindt het een slecht voorstel omdat het college hiermee bbestaande af spraken met omwonenden schendt. De bewoners was na het vedrijnen van een noodwinkel op deze plaats een buurtparkje be loofd. De SP vindt ook dat het kampje veel te dicht bij de bestaande hui zen zal komen. Woonwagenbewo ners en huizenbewoners hebben verschillende leefwijzen. Die ver dragen elkaar moeilijk wanneer ze te dicht in eikaars nabijheid wor den uitgeoefend, aldus de Socialis tiese Partij. Voorts maakt de SP er bezwaar tegen dat het college de Stevenshofbewoners niet direct bij de zaak heeft betrokken en geen re kening heeft gehouden met hun LEIDEN De Gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) wil het burgers gemakkelijker maken klachten in te dienen over haar werk. De dienst stelt een nieuwe procedure voor die al per 1 mei van dit jaar van kracht moet worden. Bovendien moet er een klachtencommissie worden ingesteld, waarbij cliënten beroep kunnen aantekenen als ze het niet eens zijn met de afhande ling van hun klacht. Ontevreden klanten van de GSD moeten nu nog hun bezwaren over bijvoorbeeld de voorlichting, de persoonlijke behandeling of het nakomen van toezeggingen schrif telijk indienen bij de directie of de chef van de betrokken GSD-afde- ling. Die handelen de klacht af en brengen de cliënt schriftelijk op de hoogte van hun beslissing. De sociale dienst vindt dat deze procedure maar ten dele voldoet. Ten eerste worden de klanten niet bij voorbaat op het bestaan ervan gewezen. Dit in tegenstelling tot de beroepsprocedures bij de uitkerin gen. Daarbij wordt mensen ver schillende keren verteld wat ze Nieuwe procedure 1 mei van kracht moeten doen als ze het niet eens zijn met een beslissing over hun uitkering. De GSD gaat er bovendien te veel vanuit dat iemand met een klacht over de werkwijze van de dienst zijn bezwaren schriftelijk in dient. Gebleken is nu dat mensen die een eenvoudige klacht hebben, doorgaans direct bellen naar bij voorbeeld de leiding van een be paalde afdeling. Daar is op zichzelf niets mis mee. Probleem is alleen dat deze klachten niet worden ge registreerd. Daardoor krijgt de GSD geen goed overzicht van de aard en de omvang van alle klach ten. Om daarin verbetering te bren gen. zullen alle mensen die telefo nisch een klacht indienen straks een klachtenformulier en een klachtenfolder toegezonden krij gen met een voorgefrankeerde re tour-envelop. Als ze het formulier terugsturen, wordt de klacht als een 'normale' schriftelijke klacht in behandeling genomen. De be trokken afdelingschef is verplicht de klager binnen tien dagen te ho- Het is voorts de bedoeling dat er een zogeheten klachtenambtenaar wordt aangesteld, die ervoor moet zorgdragen dat de procedure op een juiste wijze wordt gevolgd. Als de klacht ongegrond wordt ver klaard, of als de klager het niet eens is met de afhandeling, kan hij of zij in beroep bij de klachtencommis- Isie. Die wordt voorgezeten door de wethouder voor sociale zaken. In de commissie hebben bovendien twee leden van de raadscommissie voor sociale zaken zitting. Het is de bedoeling dat de cliënten straks zullen worden gewezen op het be staan van deze klachtencommissie. De Gemeentelijke Sociale Dienst is voorts een voorstander van het instellen van een zoge noemde cliëntenraad. In zo'n raad zouden vertegenwoordigers zitting moeten hebben van organisaties die opkomen voor de belangen van uitkeringsgerechtigden. Of die raad er op korte termijn komt, is overigens maar zeer de vraag. De GSD weet niet precies met welk soort zaken de cliënten raad zich zou moeten bezighouden. Zelfs is de dienst niet gebleken dat er behoefte is aan een dergelijke in stelling. Ze heeft daarom de verschillen de belangenorganisaties aange schreven en hun gevraagd of ze be langstelling hebben voor zo'n raad. Ook heeft de GSD hun verzocht ideeën voor te leggen voor het werk van de raad. Vooralsnog zet de dienst echter de huidige werk wijze voort. Ze overlegt nu, wan neer daartoe aanleiding is, infor meel met de verschillende belan genorganisaties. Gevaarlijke medicijnen LEIDEN - Een vrouw heeft gisteren aan het eind van de middag tussen Apotheek Cen traal aan de Breestraat en de Rijnsburgersingel een doosje verloren met zware kalme ringstabletten. Ze kunnen do delijk zijn voor kinderen wan neer ze de tabletten innemen. Volgens de politie betreft het een wit doosje met daarop de naam Orap. Het doosje bevat tien tabletten. Op het doosje is het etiket geplakt van de Apo theek Centraal en de naam en adres van de aan de Rijnsbur gersingel wonende vrouw. Mensen die de medicijnen heb ben gevonden, kunnen deze af leveren bij de politie, de apo theek of bij de vrouw zelf. Groeperingen willen ook huisartsenpraktijk in centrum LEIDEN In grote lijnen is de blauwdruk klaar van een plan voor een Leids gezondheidscentrum voor vrouwen. Voorwaarden zijn onder meer dat in zo'n centrum een huisartsenpraktijk wordt opgeno men en dat het vrouwen-gezond heidscentrum een eigen pand krijgt. Er zal worden getracht ook alternatieve geneeswijzen in het pand onder te brengen. Eveneens wordt bekeken of er bepaalde beroepskrachten van an dere instellingen bij het gezond heidscentrum gedetacheerd kun nen worden. Dit werd gisteravond duidelijk tijdens een forumdiscus sie in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk die werd gehouden in het kader van (internationale) Vrou wendag. Al eerder had de gemeente een poging gedaan om een nota te ma ken over de functie en rol van een vrouwen-gezondheidscentrum, maar die plannen werden enkele maanden geleden door verschillen de belangengroepen tijdens een in formatie-avond aan flarden ge schoten. Zo werd voorgesteld om het centrum te huisvesten in het gebouw van de Basisgezondheids dienst of de Rutgerstichting. Tal van groepen willen dus juist een 'eigen' pand. Wethouder Kuijers van gezondheidszorg moest de no ta terugtrekkken en stelde een zo genaamde startgroep aan die een nieuwe poging zou doen. De start- groep hoopt over enkele weken de definitieve versie klaar te hebben. Vrouwendag stond dit jaar in het teken van vrouw en gezondheids zorg. Aanleiding hiervoor zijn de bezuinigingen die in deze sector op stapel staan, maar vooral de op richting van een vrouwen-gezond heidscentrum in Leiden. Zo'n in stelling moet zorgen voor opvang van vrouwen die klachten hebben die door de bestaande gezond heidszorg niet of moeilijk kunnen worden geholpen. Daarbij wordt gedacht aan vrouwen in de over gang, vrouwen die te maken heb ben gehad met seksueel geweld en vrouwen die lijden aan eetversla- ving. Nuttig In de buurthuizen 't Spoortje, De Ramen beklad LEIDEN - Op de ramen van de openbare Lorentzschool aan de Van Vollenhovekade zijn teksten als 'jood' en hakenkruizen geklad, zo merkte het personeel maandag ochtend bij aankomst. Ook het kunstwerk op het schoolplein is door de onbekende daders met verf besmeurd. Personeel verlangt overleg LEIDEN - Het bestuur van de Stichting Lidwinahuis wil de heer Hofman benoemen tot interim-di recteur van het internaat voor moeilijk lerende kinderen aan de Zoeterwoudsesingel. Dat heeft het bestuur het personeel gisteroch tend schriftelijk laten weten. De heer A. Hofman is thans medewer ker van Huize Angela in Den Haag, een soortgelijk instituut als het Lidwinahuis. Het personeel heeft zich nog niet over de interim-man- nager uitgesproken, maar staat niet afwijzend tegenover het voorstel. Wel betreurt het personeel dat we derom niet is overlegd. Uit protest tegen de gang van za- 'ken in het internaat bezette het per soneel vorig week gedurende een dag de administratie. Er bestond met name boosheid over het plan om administrateur Van der Meer uit te laten groeien tot economisch directeur. Een en ander ten koste van het takenpakket van de huidi ge directeur Van der Meijden. Daarover was geen enkel overleg gevoerd met de interim-onderne mingsraad van het Lidwinahuis. Van der Meer heeft zijn kandida tuur vervolgens ingetrokken. Hoewel ook daarover geen over leg is gevoerd, zijn personeel en be stuur het eens over een onderzoek naar de organisatie(structuur) bin nen het internaat. Dat moet binnen vier maanden uitsluitsel geven over de gewenste functies en func tionarissen. Het personeel heeft het bestuur gisteren, ook schriftelijk, laten we ten dat het wil praten over de aan stelling van Hofman. Dat moet dan gebeuren met de interim-onderne mingsraad, die volgens een woord voerder door het bestuur niet seri eus wordt genomen. "Het bestuur heeft laten weten een hekel te heb ben aan gesprekken met het voltal lig personeel, maar erkent aan de andere kant niet de interim-onder nemingsraad. Als er overlegd moet worden, dan is dat het podium. Het bestuur is dan ook uitgenodigd om daar te overleggen over de aanstel ling van een tijdelijk directeur", al dus een zegsman. Het bestuur is schriftelijk uitge nodigd dat ook te doen. In diezelf de brief betreurt het personeel nog maals dat het, gezien de eenzijdige stappen van het bestuur, als ge sprekspartner niet serieus wordt genomen. Om het bestuur tot over leg uit te nodigen werd de bezet ting opgeheven "maar het bestuur heeft van de geboden ruimte geen gebruik gemaakt". het nut e In het kader van internationale vrouwendag werden in Leiden tal van activiteiten gehouden. In het Volkshuis Surinaamse maaltijd geserveerd waarvan veel vrouwen gebruik maakten. Mirt/Honken, 't Breehuys en 't op poten te zetten Volkshuis werden gisteren activi- de functie die ee teiten gehouden die volgens de or- zondheidscentrum in Leiden moet krijgen. Van discussiëren kwam het maar zeer zelden, maar er werd dan ook gesproken voor eigen pa- rophie. Bijna alle aanwezigen zijn ervan overtuigd dat de komst van een gezondheidscentrum voor vrouwen uitgesproken nuttig is. Er ganisatoren over algemeen goed werden bezocht. Er waren praatshows, lezingen en cabaret voorstellingen met gezondheid en vrouw als thema. Onder leiding van Magda Röm- gens werd getracht een discussie werden voornamelijk vragen ge steld, zodat de bijeenkomst eerder het karakter had van een informa tie-avond. Zelfs de meest prikkelende stel ling dat er geen huisartsenpraktijk verbonden moet worden aan het centrum, riep weinig reacties op uit de zaal. Huisarts Nettie Blan- kesteyn pleitte daarvoor omdat ze i de Apothekersdijk werd e vindt dat er toch al zoveel onduide lijkheid is over de betekenis en functie van een gezondheidscen trum voor vrouwen. Veel mensen verwarren volgens haar zo'n instel ling met het gangbare gezond heidscentrum waar beroepskrach ten zoals huisarts, tandarts en fy siotherapeut bij elkaar zitten. "Een vrouwen-gezondheidscen trum is wezenlijk iets anders. Daar wordt informatie verstrekt, komen mensen nieuwe ideeën opdoen, wordt er meer met groepen dan met individuen gewerkt en zijn daar voornamelijk vrijwilligers en hoogstens af en toe een beroeps kracht". "Bovendien bereik je als arts in zo'n centrum juist niet dié vrou wen die bijvoorbeeld in een tradi tionele gezinssituatie leven. Deze groep heeft klachten die niet wor den begrepen, maar zij zullen er niet aan denken om zich bij een vrouwen-gezondheidscentrum in te schrijven. Vrouwen die daar wel naar toe gaan weten inmiddels veel beter hoe je problemen kunt oplos sen. Als onafhankelijk arts kan je dus meer doen voor de vrouwen die onwetend zijn over hoe hun po sitie in gezin of baan kunnen leiden tot medische of sociale klachten", zo verdedigde Blankesteyn haar stelling. Meebetalen Het meeste stof deed nog forum lid Cecile aan de Stegge van Links Leiden opwaaien, die poneerde dat de gevestigde hulpinstanties moe ten meebetalen aan een vrouwen gezondheidscentrum. Door ver schillende mensen uit de zaal werd de vrees geuit dat die instellingen dan vermoedelijk een flinke vinger in de pap zouden krijgen en dat was beslist niet de bedoeling. De aanwezige wethouder Van Dongen van emancipatiezaken wees er daarbij nog eens op dat de gemeente Leiden al verschillende pogingen heeft gedaan om die in stanties daarvoor warm te krijgen. "Het antwoord was altijd negatief, dus heb ik daar op dit moment wei nig hoop op", aldus Van Dongen. Zij liet daar overigens onmiddelijk op volgen dat de gewraakte nota over het vrouwen-gezondheids centrum onder verantwoordelijk heid van haar collega Kuijexs is ge maakt. Hoewel de discussies gisteren weinig opleverde, probeerde voor zitter Römgens er toch nog wat van te maken. "Is er nog iemand die daarover iets wil zeggen? Nie mand? Daar steekt iemand de hand op. Oh nee, ze zwaaide naar een kennis". Het was niet de enige keer dat ze zorgde voor hilariteit. Liefdewerk De reizende tentoonstelling 'Vrijwilli gerswerk: liefdewerk, oud papier?' is tot en met 24 maart te zien in de school van de Stichtig Ouders op Her haling aan de Herensingel 3. Schilderen Ab Overdam houdt vrijdag 11 maart een spreekbeurt over schilderstech nieken in het onderkomen van Ars Ae- mula Naturae aan de Pieterskerk gracht 9. Aanvang 20.00 uur. Kinderboek Met medewerking van mevrouw Boe- Ie van Hensbroek van uitgeverij Lem- niscaat wordt donderdag 10 maart in de aula van de Leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat een infomatie- ve bijeenkomst gehouden over het kinderboek. Aanvang 20.00 uur. VOS-cursus Vrouwen Oriënteren zich op de Sa menleving (VOS) houdt binnenkort weer een cursus 'Hoe zeg je wat je denkt'. Er zijn in totaal 12 bijeenkom sten. Het lesgeld bedraagt 12 gulden. Opgave en informatie bij Jannie Sierat, tel. 210770. Zij geeft ook infor matie over de andere VOS-cursus- sen. Viswedstrijd De viswedstrijd die de Leidse visvere niging Hengelsport in de Ringvaart bij Lisserbroek hield, heeft de volgende uitslag opgeleverd: 1 H. Boelee 27 stuks, 4085 gram; 2 E. van Houten 11 stuks, 1700 gram wogen en 3 J. van Ginhoven 10 stuks, 1325 gram. Phagwa-viering De Stichting Surinamers Leiden (SSL) houdt samen met de ouderen- groep op vrijdag 11 maart een Phag wa-viering die wordt gehouden in de aula van de openbare school Meren- wijk aan het Valkenpad. Aanvang 19.00 uur. Folkmuziek Folkclub Horus houdt op vrijdag 11 maart een open podium in café De Bruine Boon op de hoek Stations- weg/Rijnsburgersingel. Iedereen die volksmuziek maakt kan met maximaal drie nummers de planken betreden. Beginners en gevorderden die mee willen doen kunnen zich ter plekke op geven via tel. 01717-2726. Vanaf 21.00 uur wordt muziek gemaakt, de toegang is gratis. Kinderkleding Stichting Slaaghbuurt houdt op vrij dag 11 en zaterdag 12 maart een kin- derkledingbeurs in Buurthuis Op ei gen Wieken in de Merenwijk. Mensen die kleding willen verkopen kunnen vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur scho ne. hele en niet ouderwetse kinderkle ding tot en met maat 188 brengen (maximaal 26 kledingstukken per per soon). Op zaterdag 12 maart wordt de kle ding tegen contant geld verkocht tus sen 10.30 en 12.00 uur. Diezelfde middag wordt van 14.30 tot 15.00 uur met de verkopers afgerekend. Het buurthuis rekent daarbij 10 procent onkostenvergoeding. Meer informatie over de kinderkledingbeurs is te be vragen bij Op eigen wieken aan het Valkenpad, tel. 212893. Postzegelbeurs De Leidse afdeling van Philatelica houdt op zaterdag 12 maart een post zegelbeurs. Bezoekers kunnen van 10.00 tot 16.30 uur terecht in de kanti ne van het lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat in Leiden. Behalve postzegelruil en -handel wordt er op die dag ook een verloting gehouden. Aan de bestuurstafel kun nen nieuwe leden zich opgeven. Voor nadere inlichtingen tel. 762265. Handbaltoernooi In de Leidse Groenoorthallen wordt op zaterdag 12 maart het jaarlijkse handbaltoernooi voor middelbare scholen gehouden. De gemeente Lei den organiseerde het toernooi in sa menwerking met de Leidse handbal vereniging Saturnus. In totaal 59 teams uit Leiden en omgeving zullen een gooi doen naar de prijzen. De best presterende school krijgt, net als andere jaren, de wisselbeker. Het toernooi begint om 9.00 uur stipt met wedstrijden in de brugklaspoules. Betere coördinatie om werkdruk te verminderen LEIDEN Hulpbehoevende men sen worden steeds meer zo lang mogelijk thuis verpleegd en ver zorgd. Het gevolg hiervan is steeds vaker een beroep wordt gedaan op huisartsen en zogenaamde eerste- Flinke buit inbraak C&A LEIDEN Bij een diefstal op het bouwwerk van het voormalige C A-gebouw aan de Botermarkt is in het weekeinde voor ruim 4.000 gul den aan gereedschap gestolen. Noodverlichtingsarmaturen en meetapparatuur zaten in een afge sloten kist in een eveneens afgeslo ten ruimte, die de dieven wisten open te breken. Zij waren over een hek geklommen en via een dak op het bouwwerk binnengegaan. De gedupeerde is een aannemer uit Nijmegen. lijnsorganisaties als gezinszorg of maatschappelijk werk. De druk die daardoor komt te staan op de hulp verleners en huisartsen wordt lang zamerhand onwerkbaar. Er blijkt grote behoefte te zijn aan onderlin ge samenwerking tussen organisa ties en huisartsen. Door nauwere banden te onderhouden kan effi ciënter worden gewerkt en de werkdruk worden verminderd. Om deze samenwerking gestalte te geven is het 'Stedelijk platform eerste lijn' opgericht. De eerste lijnsorganisaties en de huisartsen in Leiden gaan samenwerken om zo snel mogelijk informatie over hun patiënten en cliënten uit te kunnen wisselen als dat nodig is. Vooral in het weekeinde is het be langrijk dat de instanties en de huisartsen van elkaar weten wie dienst heeft zodat cliënten en pa tiënten zo snel mogelijk kunnen worden doorgestuurd. Het platform bestaat uit vijf on derdelen: de Leidse Huisartsen, de Kruisvereniging Leiden, de Stich- LEIDEN Wethouder De la Mar van sociale zaken wil met een aan tal organisaties praten over een verbetering van de werkwijze van het Centraal Meldpunt Discrimina tie. Onlangs is de nodige kritiek ge uit op het werk van het Meldpunt. Zo zou het niet voldoende bereik baar zijn en te weinig in de publici teit komen. De begeleidingscommissie, waarin een aantal maatschappelij ke organisaties is vertegenwoor- HiPd zon vnnrts nipt nf naiiu/pliiW uit de verf zijn gekomen. De raads commissie voor sociale zaken vroeg zich al met al af of het eigen lijk nog wel zinnig is om het Meld punt op de huidige wijze voort te zetten. De la Mar wil nu met organisaties praten of ze inderdaad nog vol doende belangstelling hebben voor het Meldpunt. Verder wil hij van hen ideeën en suggesties heb ben om de instelling beter op poten te zetten. De bespreking heeft vol- ting Gezinsverzorging Lieden, de Stichting Maatschappelijk Werk Leiden en de Stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk. De eerste-lijnsorganisaties heb ben de stad Leiden in drie werk- sectoren onderverdeeld: Noord, Zuid-West en Zuid-Oost-Centrum. Deze sectoren gaan nauwere ban den onderhouden, onderling en met de huisartsen. Het doel hier van is weer de cliënt of patiënt zo snel mogelijk naar de juiste plaats te kunnen verwijzen. Een belang rijke rol is hierbij weggelegd voor de zogenaamde huisartsen-waar- neemgroepen'. Het gaat hier om groepen van ongeveer zes huisart sen die samen een gebied verzor gen en onderling contact hebben over hun patiënten. Zij zouden de eerste-lijnsorganisaties snel van in formatie kunnen voorzien. Het 'Stedelijk platform eerste lijn' is in eerste instantie een direc teuren-overleg. De hoofden en di recteuren van de hulpverlenende instanties houden regelmatig con tact om de samenwerking zo goed mogelijk te laten verlopen. Verder kunnen instanties die geen deel uitmaken van het platform daar wél terecht als zij informatie nodig hebben. Hierbij kan worden ge dacht aan groepen voor stervens begeleiding of vrijwilligersorgani saties. Zij kunnen vooralsnog geen lid worden van het platform. Dat wordt namelijk nu nog zo klein mo gelijk gehouden om de samenwer king efficiënt te houden. LEIDEN - Bij een inbraak bij de fir ma Zeeman aan de Hoogstraat zijn in de nacht van maandag op dins dag 100 kinder-trainingspakken ontvreemd ter waarde van bijna

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15